b_150_100_16777215_00_images_4423.jpgاولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه چیز را زیبا می بیند، تفکرات مثبت و زیبا دارد، سخنان مفید و زیبا از دهانش خارج می شود و کارهای پسندیده و نیکو انجام می دهد. او در کوچکترین حرکات خود فقط خشنودی خدا را در نظر می گیرد، نشستن و برخواستنش برای اوست. همیشه به او فکر می کند و از او صحبت می کند. 

مولانا در کتاب های خود از فضائل انسان بحث می کند، هر گاه انسان این جواهر درون را کشف کرد، آنگاه صفات انسانی خود را نیز به همراه خواهد داشت.

مولانا جنبه های روحی و جسمی انسان را در کنار هم قرار داده و بیان می دارد که ماهیت اصلی وجود انسان، آن جنبه های معنوی اوست.

مولانا در مثنوی می گوید که از این جسم خاکی تشکیل نشدی. تو چشمی! جان را که دیدی از جسم دست خواهی شست. انسان خاکی از علم خداوندی بهره مند شد و با آن علم تا 7 طبقه آسمان را نیز روشن کرد.

مولانا انسان را در بین عالم فیزیک و متافیزیک قرار می دهد و بیان می دارد که انسان هر دو جنبه را دارد. جنبه ای از انسان که به عالم فیزیک علاقه و وابستگی دارد، جنبه مادی اوست. جنبه حقیقی انسان جنبه معنوی اوست و این جنبه است که او را به برقراری ارتباط با عالم متافیزیک هدایت می کند. 

بندگی حقیقی:

مولانا اعتقاد دارد که بعد از ایمان صمیمی با خداوند، آن چه که برای فهم معنی حقیقی انسانیت و کسب انسانیت لازم است، بندگی حقیقی است. هدف نهایی آفرینش انسان بندگی است و بندگی نیز در معنای واقعی آن یعنی عبادت. 

انسان هر کاری می تواند انجام دهد، اما هدف از آفرینش او، عبادت است. 

خداوند می فرماید: وَ مَا خَلَقْتُ‌ الْجِنَ‌ وَ الْإِنْسَ‌ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ‌ من جنّ و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند. در این آیه خداوند دلیل آفرینش را در عبادت می داند.مولانا این که بندگی تنها در افکار و درحرف نیست، بلکه عبادات تنها شاهد بر ایمان و عشق به خداوند است را بر زبان می آورد و می گوید که: 

"عشق و بندگی اگر از تفکر و معنا عبارت بود، نماز و روزه لازم و واجب نبود"

دوستان جهت ابراز عشق و علاقه به هم هدیه می دهند و آن هدایا شاهدی بر علاقه و دوستی بین آنهاست. یعنی بین آن دوستان صمیمیت و برابری نهفته است و در مثنوی می گوید: این احسان ها شاهدی است بر عشقی که در قلب هاست. خداوند را یاد کنید که خطاب کردن خداوند احسان خداوند است. 

بر طبق نظر مولانا عبادت نیز یک خود و یک صورت دارد. عبادت اصیل همان خود است و صورت نیز همان قالب عبادت است.

مولانا که ایمان و عبادت را در ظرف عشق به هم آمیخته بود، معتقد بود که با این 3 عامل(ایمان، عبادت، عشق) انسان به ذات مطلق می رسد، انسانی که به ظاهر عالمی کوچک است، اما در حقیقت بزرگترین عالم همانا خود اوست.

عبادتی که با خلوص همراه باشد، انسان را به بندگی و دینداری حقیقی می رساند، مولانا اعتقاد داشت که دینداری حقیقی باعث می شود تا انسان وجدان گرا شده و حساب وجدان خود را نگه دارد. 

مدارا و بردباری:

بندگی حقیقی انسان را به بردباری و مدارا می رساند. بردباری در اینجا به معنی احترام به بقیه آراء و نظرات است. اساسا احترام به عقاید دیگران به معنی دست کشیدن از عقاید خود نیست. به معنی بی تفاوت بودن در مقابل بقیه اعتقادات نیز نیست. مدارا به هرزگی فکری و یا به معنی فداکاری در شخصیت نیز نیست. به طور خلاصه مدارا به معنی پذیرفتن انسان هاست همان گونه که هستند.

به ویژه که امام اعظم ابوحنیفه اعتقاد داشتند بی ایمانی(کفر) هر چند که به عنوان بزرگترین گناه شناخته می شود اما گناهی است منحصر بین بنده و خدا و لذا سزای این گناه تا آخرت به تاخیر می افتد. بر اساس این نگرش، آن چه بد است انسان نیست بلکه رفتار انسان است. و بر اساس همین اصل است که در روابط اجتماعی، اخلاقی و حقوقی فقط رفتارو صفات یک انسان اصل قرار داده می شود. 

امروزه در خصوص وحدت و تعامل سازنده بین مسلمانان واهل کتاب زیاد بحث می شود. در حقیقت مسلمانان، مسیحیان و یهودیان همگی حضرت ابراهیم را قبول دارند و به آنها ادیان ابراهیی اطلاق می شود. کمترین انتظاری که از پیروان این ادیان می رود این است که اختلافات تئوریک و نیز اختلافات ریشه گرفته در طول تاریخ را کمرنگ نموده و به مخالفت با مکاتب آتئیسم و ماتریالیسم بپردازند..در دنیای دهکده گونه امروزی ما، برای مقابله با آسیب هایی مانند ترور، گرسنگی، توزیع ناعادلانه درآمد، بی سوادی، نقض حقوق بشر و تخریب محیط زیست نیاز به مبارزه و همکاری مشترک بین المللی است.

انسان همیشه مشتاق عشق، آرامش و صلح طلبی، اطمینان و اعتماد و برادری است. وجدان های پاک و دست نخورده، هر زمان خوبی و زیبایی را دوست دارند. مولانا شعر مشهوری دارد که :

بازآ بازآ هرآنچه هستی بازآ گركافر و گبر و بت‌پرستی بازآ

این درگه ما درگه نومیدی نیست صدبار اگر توبه شكستی بازآ

به این ترتیب تمام انسان ها فارغ از دین، رنگ و زبان توسط مولانا به این درگاه دعوت می شوند. تمام کسانی که امید به زندگی را از دست داده اند، از زندگی تنفر دارند ویا توبه خود را شکسته اند، دراین درگاه به امیدهای تازه ای دست خواهند یافت. 

مولانا با این دعوتش خواهان نابودی تمام غل و زنجیرهایی شده که جوامع انسانی را تفکیک و چندپارچه کرده و آرزو می کند که همه به بهترین مسیر که مسیر حقیقت است داخل شوند. انسان باید در همان حال که یک پایش را در مرکز(محل زندگی خود با آداب و روسوم و دین خود) می گذارد، پای دیگرش در بین 72 ملت باشد.

مولانا بر این اعتقاد بود که هیچ انسانی را نباید تحقیر نمود، او آغوشش برای همه انسان ها گشوده بود، اودلیلی برای این کار نداشت جز این که اعتقاد داشت همه انسان ها بنده خداوند هستند. خداوند نورعشقش را به تمام عالم به طور یکسان پراکنده کرده است. انسان ها خداوندی که آفریننده است رادوست دارند، عشق الهی در تمام انسان ها وجود دارد.

او تفاوت های انسان ها را شناخته و به آن رسمیت داد. در همان حال آنها را به صلح و برادری دعوت می کرد. او تاکید می کرد که فرقی ندارد مسلمان باشی یا نباشی، بلکه باید به تمام انسانها با مرحمت و نزاکت رفتار کرد.

مولانا عشق عمیقی به قرآن و پیغمبر داشت. او خود را خاک پای پیغمبر می دانست. اگر کسی از من حرفی غیر از قرآن و نیز عشق پیغمبر روایت کند، هم از آن حرف و هم از آن روایت کننده بیزارم. از این حرف ایشان می توان نتیجه گرفت که نمی توان ایشان را بدون در نظر گرفتن عشق ایشان به اسلام و پیغمبر عزیزمان شناخت. فلسفه و تفکر ایشان در مورد انسانیت، از چشمه های تصوف نشات می گیرد. 

ادامه دارد..


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.