b_150_100_16777215_00_images_3.jpgاولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است.

 

سالهای نه چندان دوراولین دیدارما درکتابفروشی قاضی اتفاق افتاد همان مکانی که پاتوق شعرا، ادبا و اصحاب فرهنگ و ادبیات است. مردی استوار و بلند قامت که کلاه سفید " آق بؤرگ " بر سر داشت. بعدها گاه و بی گاه او را در جلسات انجمن میراث ، محافل و مجامع ادبی، مراسم مختومقلی فراغی و مجالس عروسی ترکمن صحرا می دیدم . گویی او پرچمدار شعر و ادبیات دیار مرواه تپه بود. درمحافل ادبی و فرهنگی حضوری پربار داشت و به نمایندگی از این خطه مستعد اشعاری قرائت می کرد.

 در سال 84 یکی از دوستانم به بهانه جشن عروسی اش کتاب " ایلیمه سوغات" قلیچی را به میهمانان هدیه داد که سزاوار تحسین بود. با مطالعه این کتاب آشنایی ما با هم بیشتر شد. چند سال بعد با معیت جمعی از یاران اهل شعر و ادب به مجلس بزم و شادی  فرزند بای محمد قلیچی به قرناوه علیا  رفتیم . روستایی که در دل کوه قرار داشت. همان " اوبه ای " که شاعر به زیبایی تمام آن را وصف می کند. این جشن با شعر و موسیقی ماندگار شد و حضور شاعران ترکمن صحرا در آن شب پررنگ بود.

 اواخر تابستان 95 مقدر شد که از گنبد به مرواه تپه نقل مکان کنم و در این دیار محروم خدمت نمایم. از این زمان به بعد هر روز بر مودت و اخوت ما  افزوده شد. به همت جمعی از یاران همدل و همفکر جلسات مختومقلی خوانی را  در مرواه تپه راه انداختیم که با استقبال خوب دوستداران ادبیات همراه شد.   

تفاوت و تمایز     

بای محمد قلیچی هم اهل شعر است و هم اهل تحقیق. هم در تصنیف دستی دارد و هم در تالیف. تاکنون اشعارش را در قالب دو مجموعه شعر منتشر کرده است. یک اثرش ( از صحرا  تا خدا ) به زبان فارسی است.  وی در کار ادبی - فرهنگی اش فقط به یک زبان اکتفا نمی کند بلکه از دو زبان بهره می گیرد و آن را یک ظرفیت می داند. برخلاف اغلب شاعران که فقط به یک زبان  بسنده می کنند و اثری می آفرینند.

احیای شاعران

قلیچی با تلاش هایش منشا خدمات ادبی در منطقه شد. او پنج شاعر گمنام ترکمن را  که به فراموشی سپرده شده بودند به جامعه ادبی معرفی کرد و به دوستداران شعر و ادبیات شناساند. قلیجی با گردآوری و چاپ  اشعار و زندگینامه این شاعران ناشناخته آنها را احیا نمود و در معرص عموم قرار داد و ازخطر گمنامی نجات داد. ازاین لحاظ خدمت وی در زبان ترکمنی قابل توجه است. وی با انتشار آثار 5 شاعر بر غنای زبان افزود.   

همت مضاعف

" همت بلند دار که بزرگان با همت به مقام رسیده اند".  قلیچی مصداق واقعی این سخن پرمعنا است. در حیطه ادبی و فرهنگی فعالیت مداوم و مستمر دارد. با توجه به عشق و علاقه اش به وادی ادبیات در این عرصه خستگی ناپذیر است . همتی مضاعف دارد. در کارش جدی و مصمم است. بی تردید پشتکار و همتش او را  در بین ادبدوستان زبانزد ساخته است.

رکورد چاپ اثر

برخی از شاعران ترکمن تنها یک یا دو اثر منتشر کرده اند. برخی هنوز بخاطر مشکلات مالی نتوانسته اند آثارشان را به زیور طبع بیارایند ولی قلیچی توانسته است در 55 سالگی  9 اثر ماندگار را منتشر سازد که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود. کتابهایی که همه مفید هستند .

دکان شعر و ادب   

مغازه قلیچی دکان ذوق و ادب است. پاتوقی است برای عشاق شعر و ادبیات.  این مغازه باصفا در ضلع جنوب شرقی تنها میدان شهر قرار دارد. او هر روز با نظاره تندیس باشکوه شاعر بلند آوازه ترکمن مختومقلی فراغی به کسب رزق حلال مشغول میشود و در اوقات فراغت نیز به ادبیات می پردازد.

شاعر فارسی دان

برای شاعران ترکمن فارسی دانی و تسلط به ریز و بم و فنون و آرایه های ادبی زبان فارسی یک  امتیاز است و قوت و توان مضاعف  به او می دهد. افق دیدش را گسترش می دهد. قلیچی علاوه بر اینکه بر آثار کلاسیک ترکمنی تسلط وافر دارد با ادبیات فارسی نیز هم نفس است و نکات و ظرائف آن را می داند. زین سبب برخی از آثار و مقالاتش را به زبان رسمی کشور نشر می دهد.    

خانواده شاعر

پدرش قلیچ و مادرش نوربیکه نام دارد. او یک برادر و دو خواهر دارد. فرزند سوم خانواده است. یکسال قبل از انقلاب ازدواج کرد و صاحب دو فرزند پسر و دختر می باشد. عمویش ولی حاجی کدخدای قرناوه بود. روی جلد دومین کتابش را با تصویراین پیرمرد سرد و گرم چشیده ترکمن آراسته است. قلیچی از ان سالهای پر از مهر و محبت و سادگی به خوشی یاد می کند و میگوید شبانه در خانه عمویم اهالی می نشستند و فردی به نام آق باللی شعر می خواند. هنوز طنین اشعارش در گوشم می پیچد و در ذهنم ماندگار شده است.

ارتباط  مستمر با تشکل ها 

استاد قلیچی فرهنگی بازنشسته آموزش و پرورش است. عضو انجمن نویسندگان استان گلستان است. عضو انجمن میراث است. با جمعیت مختومقلی کلاله از نزدیک در ارتباط است. با شاعران آق قلایی از جمله غاریاغدی حبیبلی و عیدی اونق مراودات دوستانه ای دارد. با اصحاب فرهنگ و ادبیات تربت جام نیز همراه و هم نفس است. با شاعران جرگلان رفت و آمد دارد. شاعری خوش مشرب که با همقطارانش ارتباط تنگاتنگی دارد.   

ترجمه شعر

اغلب اشعارقلیچی به زبان ترکمنی و به شیوه سنتی یا کلاسیک است ولی گاه در قالب نو(آق قوشغی ) سروده هایی نیز دارد. در کنار اینها به خاطر ذوق ادبی و قریحه ذاتی و همنشینی با ادبیات  هر ازگاهی به دنیای ترجمه هم قدم می گمارد و از باغ مصفا و مشجر ادبیات فارسی خوشه چینی کرده و به ترجمه می پردازد. او اشعاری را بر می گزیند که تارهای دلش را تکان داده و در جان و روانش تاثیرگذاشته باشد آنگاه به زبان ترکمنی بصورت منظوم ترجمه می کند. شاعر فقط به سرایش شعر و خلق اثر اکتفا نمی کند بلکه در عرصه های دیگر نیز طبع آزمایی می کند. ترجمه منظوم شعر مولانا و پروین اعتصامی و ایرج میرزا و . .  نمونه هایی زیبا ازاین حیطه است.

تدریس دیوان فراغی   

بای محمد قلیچی از معدود  شاعرانی است که در ترکمن صحرا دیوان مختومقلی فراغی را تدریس می کند. او شاگردانی دارد که هر هفته سه شنبه ها با شور و علاقه پای درسش می نشینند. کلاس خوانش و شرح و توضیح اشعارمختومقلی بیش از یک سال است که در مراوه تپه تداوم دارد. این اقدام ستودنی برکاتی هم دارد. بر پویایی و بالندگی شاعر می افزاید . قدرت سخنوری می بخشد و غنای ادبی اش را گسترش می دهد.

اهل سفر

بزرگان گفته اند: " بسیار سفر باید تا پخته شود خامی ". قلیچی همچون اغلب مشاهیر و عرفا و شعرا اهل سیر و سفر است. سفر را بر حضر ترجیح می دهد. سال 90 برای جمع آوری اشعار محمد ایشان گوگلان به کشور ترکمنستان رفت. سال 84 به حج عمره عزیمت نمود و سال 92 فرضیه حج تمتع را به جای آورد. 4 بار به سوریه را  از نزدیک دید. یک بار هم به تایلند رفت .  

شاعر ورزشکار

قلیچی قامتی استوارو بلند دارد که از ورزشکار بودنش خبر می دهد.  کشتی گیر معروفی درمنطقه بود که سالها در میادین کشتی ترکمنی " گؤرش "  پشت حریفان را بر زمین زد. او در مسابقات والیبال نیز حضوری موثر داشت. او میگوید که پهلوان واقعی کسی است که بر نفسش علبه کند.  

اشعاری که ترانه شدند  

اشعار قلیچی بصورت آواز بارها از رادیو گرگان  پخش شده است. خوانندگان شیرین صدای ترکمن حالت سعادتی – ادریس کر – منصور صبوحی – رحیم عطا و قادیر شیخ اجرا کردند. یوسف دوجی و سلیمان غراوی و مرحوم نوری زاده و مناف ارازنیا در مجالس خوانده اند. باخشی احمد کاملی خواننده جرگلانی و کاکا زرندی از اینچه اممند نیز زمزمه نمودند .

 موفق دراقتصاد

کمتر شاعری است که در فعالیت های اقتصادی موفق باشد . وی نیز به مانند تاغی  پورمند شاعر پیشکسوت گنبدی درعرصه اقتصاد موفق بوده است. در کنار فعالیت های مستمر فرهنگی 16 سال مدیر عامل شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان مراوه تپه بود. در حال حاضر نیز مسئولیت کانون بازنشستگان شهرستان مرواه تپه را برعهده دارد. با مسئولین شهرستان مراودات نزدیکی دارد.

سوگ سروده ها

مرثیه های بای محمد قلیچی دردو مجموعه شعر ایلیم حقدا و ایلیمه سوغات پررنگ و جانسوز است. در شهادت نمایندگان گلستان به ویژه اترک طیار، عظیم گل و معمی هلاکو شعری غمناک سرود. در سوگ ارتحال ملکوتی امام خمینی بنیانگذار انقلاب شعری جانکاه دارد. در رثای شهیدان وطن نیز چکامه ای حزین سروده است. در ماتم و مصیبت زنی بنام گل سلیمه  که در جوانی گلهای عمرش پرپر شد شعری دردناک سرود. در سوگ دو دوست هنرمندش آرجی باخشی و ایل محمد نوری زاده نیز با  سرایش شعر تالم و تاثر شدید خود را نشان داد.

  انس با موسیقی

شاعر اگر چه شخصی متدین و اهل شریعت است ولی با موسیقی انس و الفت دیرینه دارد. او دوستدار ساز و آواز است. حضور دوتار و مقامات موسیقی و اصطلاحات موسیقی در اشعارش نمود خاصی دارد. با اعتقاد به تاثیر موسیقی در جامعه در وصف آی محمد مقیمی نوازنده معروف ، باخشی دردی طریک ، ایل محمد نوری زاده اشعاری دلکش و شیرین دارد. او با  موسیقی بیگانه نیست. بلکه با ساز و آواز همدم و همنشین است.

حضورعشق 

عشق در اشعار بای محمد قلیچی رنگ و بویی دیگر دارد. پربسامدترین واژه دو دفتر قلیچی واژه های عشق و سؤیگی و کلمات مربوط به این دو هستند. در شعر سازدان اؤورندیم  روایت گر گفتگوی عاشق و معشوق است که یادآورمناظره  خسرو و شیرین می باشد.  عشق قلیچی عرفانی و آسمانی نیست بلکه زمینی است. همچون عشق سعدی در همین دنیا سیر می کند. درد و غم معشوق را در سینه دارد.  در هجران یار می سوزد و می گدازد. در راه معشوق حاضر است جانش را فدا کند . بسان  مرادش مختومقلی به یار نمی رسد و اشعار آتشینی می سراید. زمزمه وصال سر می دهد ولی به فراق می انجامد. از عشوه ها و دلربایی های معشوق پرده می گشاید.

اشعار تعلیمی و اخلاقی

اشعار تعلیمی و اخلاقی در دو کتاب قلیچی کم نیستند. در این اشعار بیشتر به مستقیم گویی می پردازد. مخاطبانش را با زبان شعر به اخلاق نیکو و فضایل اخلاقی دعوت می کند. اشعار بولما – بولغون – اوغلا نصیحت – اوغلوم – بو گون

ثنا سجود بیر خدایا لایق دیر /   اؤزگانینگ اؤنگونده چؤکندن بولما

اینما ایله رزق برگوچی خالق دیر / بندانینگ الینه باقاندن بولما

تدین و تشرع

نوع دیگر را میتوان اشعاری دانست که به اشعار مذهبی پهلو می زند. قلیچی شخصیتی مذهبی ادبی دارد. او اهل تشرع و تدین است. با روحانیون و طلاب مراوداتی دارد. همچون یک فقیه و واعظ علاقمندان را به دیانت دعوت می کند. در شعر وی آرایه تلمیح کاربرد وسیعی دارد. در اینگونه اشعار به داستان پیامبران اشاره می کند .

شاعر مردمی

وی شاعری مردمی است  واژه ایل / مردم در نامگذاری کتابهایش ایلیم حقدا – ایلیمه سوغات – ایلیمدان نشان ( چاپ نشده )  نیز گویای این حقیقت است . شاعری متعهد که از عنصر کلام برای آگاهی و بیداری مردم بهره می جوید :

دییر قلیچی بولسانگ ایلینگ قولی سن  / ناله چکن دردلی یورک دیلی سن

و یا :

غملی گونده غم – غصامی پایلاشان / خوشلوغیما قوشان ایلیم سن

 سنینگ بیلن آرزو یوکی تایلاشان / قواتیم شهراتیم هم اقبالیم سن

قلیچی و انقلاب

قلیچی از اتفاقات و حوادث جامعه به دور نیست. او خدمات انقلاب را فراموش نمی کند.  در اشعاری با عناوین : انقلاب ، بهمن گلدی ، گیدینگ به این موضوع می پردازد. وی در باره شهیدان، رزمندگان مفقود الاثر و در وصف آزاده ها نیز اشعاری  پرمحتوا  دارد.

 آغیر قیش لار گچدی گلدی انقلاب /  آچیلدی باغچادا  گلینگ انقلاب

  یاویز گونلر اوتوپ بولدی سحرلر /  آیدینگ بولدی باریان یولونگ انقلاب

قلیچی و فراغی

شاعراز دیار مختومقلی فراغی است. دیاری که شاعر بزرگ در آن آرمیده است. او ارادت ویژه ای به فراغی  دارد به همین علت سه سروده خود را در دو کتابش به این شاعرعارف اختصاص می دهد: فراغینگ قاشیندا – حضرت مختومقلی ایشان نامه اوچین آدینی فراغی قویوپدیر – پیراغی. همچنین برخی از اشعار وی یادآور اشعار مختومقلی است. در برخی جاها از او الهام می گیرد. وی در باره مسکین قلیچ هم شعری پرمعنا دارد.

زمان و مکان

در کتاب ایلیم حقدا تاریخ و زمان و مکان سرایش اشعار اعلام شده است. شاعر برخی از اشعارش را در خارج ازکشور سروده است که نکته قابل توجه ای است برای دیگر شاعران که نسبت به این نکته حساس باشند. ولی در ایلیمه سوغات این موضوع  نیامده است.  شاعر رباعی زیر را در کشور تایلند سروده است که بسیار پرمحتوا است :  

حق قومدان یاساندا سنینگ بنانگ /  تانی دییدی یؤغسا نأتسین ثتانگی

انسان حرمتینا باشینگی اگسنگ /  تانگریم گچر فالان قاچان گنانگی

کتاب های آینده 

استاد قلیچی پنج کتاب اماده چاپ دارد که در سالهای آتی به زیور چاپ خواهند آمد این کتابها عبارتند از: ایلیم دان نشان ، بررسی آرایه های ادبی ثبات العاجزین صوفی الله یار ایشان ،  یدی شاهیردان بیر کتاب ( قربان قاری عیدی / بشیر مفیدی / قره ایشان محمدی جرگلان / محمد قلی ربانی / قارلی سالاری تربت جام / رجب قلی خدری / عبدالقادیر قره مشک غراوی  ) ، ایلیمینگ گچمیشی ( خاطرات ایلم ) ، مقالات فارسی و ترکمنی در باب شعر وادبیات و فرهنگ که در مجله فراغی و پاپراق و آق یول چاپ شده است.

امید که عمر پرخیر و با برکتش مستدام باشد و حیات ادبی فرهنگی اجتماعی این شاعرگرانسنگ سالهای سال فروزانتر باشد و مشتاقان شعر و ادبیات را  دلگرمتر سازد. 

* لطیف ایزدی  مدیر اجرایی مراسم بزرگداشت حاج بای محمد قلیچی /  مراو ه تپه ،  زمستان  96

* مطلب فوق در ویژه نامه بزرگداشت استاد قلیچی با عنوان تاملی بر اشعار و افکار بای محمد قلیچی منتشر شده است . 

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.