b_150_100_16777215_00_images_n82788341-72096827.jpgایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین «محمدجوادحاج‌علی‌اکبری» را به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه منصوب کردند.
نمازجمعه فریضه ای است که از نخستین روزهای ورود پیامبر اسلام به مدینه برای برپایی حکومت اسلامی پایه ریزی و به نهادی برای پیوند عبودیت و آگاهی سیاسی امت اسلامی تبدیل شد؛ فریضه ای که خداوند در قرآن کریم مومنان را به شتاب در بپاداشتن آن فراخوانده و روایت های گوناگونی از پیشوایان دینی در زمینه اهمیت آن به جای مانده است. 
در راستای تحقق آرمان برپایی جامعه نبوی و حکومت علوی در ایران اسلامی، کمتر از 6 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی نخستین نماز جمعه تهران با حضور مشتاقانه و شکوهمند مردم خداجوی تهران برگزار شد. 
بنا بر سیره نبوی و معارف شیعی، امام جماعت از جایگاه والایی در برپایی هرچه باشکوه تر و اثر بخش تر نماز جمعه برخوردار است؛ جایگاهی که به تعبیر رهبر انقلاب، هدایتگر «اندیشه و ایمان و روحیه‌ دینی مردم» است. 
تریبون نماز جمعه مقصد نگریستن و گوش فرا دادن میلیون ها مسلمانی است که تشنه عبودیت و آگاهی سیاسی- اجتماعی اند و به آرمان وحدت امت اسلامی و انسجام ملی چشم دوخته اند. بر این اساس نباید در مردم این احساس به وجود آید که تریبون نماز جمعه از کارکرد وحدت بخش خود فاصله دارد.
نظر به اهمیت و نقش خطبه های نماز جمعه در عرصه های سیاسی و اجتماعی و نقش انسجام بخشی آن، پژوهشگر ایرنا با حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدرضا اکرمی» رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری و «احد آزادی خواه» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به گفت و گو پرداخت. 
** جایگاه خطبه های نماز جمعه
اکرمی یکی از میراث های ارجمند و ارزشمند امام راحل را نماز جمعه دانست و گفت: در طول این 38 سال خوشبختانه برگزاری نماز جمعه توسعه و از تهران به مراکز استان ها و از مراکز استان ها به شهرستان ها و شهر ها تسری پیدا کرده است. در حال حاضر ما 900 امام جمعه داریم که هر هفته انجام وظیفه می کنند. خطبه های نماز جمعه فرصتی برای آگاه سازی مردم و افشاگری نسبت به توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی است. 
آزادی خواه نیز نهاد نماز جمعه را یکی از پایگاه های عبادی و سیاسی خواند که به جد و جهد می تواند در حفظ امنیت و آرامش کشور موثر باشد و تاکید کرد: خطبه های نماز جمعه مردم را با بایدها و نبایدهای سیاسی آشنا و بین جریان های سیاسی وحدت ایجاد می کند. امروز حدود 900 پایگاه نماز جمعه در کشور داریم و این ظرفیتِ بی نظیری در جهت اطلاع رسانی و گوشزد کردن باید و نبایدها برای مردم است.
وی افزود: فرهیختگان و طبقات اجتماعی مختلف جامعه می توانند از این کرسی و تریبون نخستین و جدیدترین اطلاعات را کسب کنند. حساسیت این پایگاه و جایگاه بر کسی پوشیده نیست و بر همین اساس مقام معظم رهبری همواره نسبت به این پایگاه حساسیت لازم را دارند.
اکرمی در زمینه نقش خطبه های نماز جمعه در عرصه اجتماعی و سیاسی تصریح کرد: ما دستاورد بالایی از نماز جمعه در طول این سال ها داریم چه در رابطه با جنگ تحمیلی چه در رابطه با تحریم هایی که استکبار بر ایران داشت و چه موارد دیگر. در واقع نماز جمعه یک فرصت هفتگی است که امام جمعه و مسئولین مطالب لازم و ضروری را به اطلاع مردم می رسانند. این خطبه ها هشدارهایی را در رابطه با دشمنان به مردم می دهد تا مردم هشیار و بیدار باشند، از این رو نقش امام جمعه در خنثی کردن توطئه های دشمن کاملا گویا و رسا است.
** انسجام و همبستگی ملی در نماز جمعه
یکی از کارویژه های خطبه های نماز جمعه تقویت انسجام ملی، ایجاد وفاق و همبستگی است. در واقع تریبون نماز جمعه می تواند بر وحدت و همدلی بیشتر بیانجامد.
اکرمی در زمینه نقش خطبه های نماز جمعه در ایجاد انسجام ملی گفت: با برگزاری نماز همه در یک محل جمع می شوند و امام جمعه می تواند تذکرات آن شهر، شهرستان و کشور را که لازم است به مردم بگوید تا مردم در جریان امور قرار بگیرند و معمولا چون این سخنان در رسانه ها پخش می شود، طور حتم می تواند در انسجام بخشی، وحدت و اتحاد مردم کارآمد باشد.
آزادی خواه نیز با تاکید بر جایگاه خطبه های نماز جمعه در انسجام بخشی و ایجاد وفاق یادآور شد: امروز و به ویژه پس از اتفاقاتی که اخیرا افتاد، مشخص شد بیش از هر چیز دیگری تشنه وحدت ملی بین جریانات مختلف سیاسی هستیم. بر این اساس باید از همه ظرفیتمان در همدلی و اخوت و وحدت استفاده کنیم. یکی از مهمترین ابزارها نیز پایگاه های نماز جمعه است. 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: خطبای محترم نماز جمعه همواره محور وحدت بوده اند؛ همچنان که نماینده فردی هستند که آن فرد در کشور محور وحدت بوده است. رهبر معظم انقلاب در همه جریان های سیاسی در مشکلات، موانع و تنگناها محور همدلی و وفاق بین جریان های سیاسی بوده اند و انتظار از پایگاه های نماز جمعه نیز همین است که چنین رویه ای را دنبال کنند. البته تمام مساجد و پایگاههای مذهبی و دینی نیز باید این محوریت را داشته باشند.
** پرهیز از شائبه افکنی از تریبونی عبادی- سیاسی
به باور صاحبنظران، به دلیل اثرگذاری عمیق و گسترده تریبون نماز جمعه، نباید اظهاراتی غیرحساب شده از این جایگاه بیان شود و ضروری است زمینه های سوء استفاده برخی مغرضان از میان برود. 
اکرمی در زمینه جلوگیری از سوء استفاده مغرضان یادآور شد: به دلیل گستره نماز جمعه و وجود 900 امام جمعه حتما گاهی اختلاف در بینش یا روش پیش می آید اما برای ما باید معدل مدنظر باشد نه نمره. روی هم رفته نماز جمعه یک کار فرهنگی- فکری و خدماتی ارزشمند است. همه باید کوشش کنند که نماز جمعه عامل وحدت و جذب باشد.
به گفته آزادی خواه تریبون نماز جمعه باید محلی برای تبیین زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دینی باشد. تریبون نماز جمعه باید با انتقادهای موثر و دلسوزانه، حفظ وحدت و همدلی را دنبال کند. انتظار است که افراط و تفریط در این پایگاه ایجاد نشود و انتقادها به تخریب نیانجامد که هر دولتی در کشور اسلامی نیاز به حمایت، هدایت، راهنمایی و پشتیبانی دارد. 
وی افزود: ایرادات باید با زبانی سازنده انجام شود و تخریب صورت نگیرد چرا که منجر به شکاف میان جریان های سیاسی می شود. چه بسا از همین شکاف ها ضدانقلاب بهره ببرد تا در مواقعی از آب گل آلود ماهی خودش را بگیرد. بنابر این بیان واقعیت ها نباید به شکلی باشد که با روح همدلی و وحدت در تعارض باشد.

پژوهشم**458**9279**خبرنگار: محمد ستاری**انتشار:سیدمحمد موسی کاظمی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - سخاوی

    گویی ایراد نطقها و مطالب اختلاف افکنانه ، از امور خواسته و ناخواسته خطیبان نماز جمعه است . در سطح کلان کشوری و منطقه ای . در همین مصلی اهل سنت خیابان جامی ، هفته ای نیست که سخنران قبل از نماز ، با استفاده از تریبون در اختیار و تکلم وحده ،گروهی از مسلمانان را که قرائتی متفاوتتر از ایشان دارند و اتفاقا مانند خود ایشان از اهل سنت هم میباشند ، به شدیدترین وجه مورد حمله قرار ندهند و به تبلیغ قرائت خاص خود نپردازند . از بیم بهم خوردن مراسم نماز جمعه ، نمیشود بایشان یادآور شد که جای بیان و کنکاش اختلافات فکری و فقهی ، در حضور عوام و موعد نماز نیست و باید جرأت ابراز عقاید و مسلک خود را در مجالس و مباحث مربوطه و در حضور خواص ، به منصه ظهور برساند . نباید رفتاری باشند که نماز گزاران رغبت خود را برای شرکت در فریضه نماز جمعه از دست بدهند .

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.