b_150_100_16777215_00_images_n82788341-72096827.jpgایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین «محمدجوادحاج‌علی‌اکبری» را به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه منصوب کردند.
نمازجمعه فریضه ای است که از نخستین روزهای ورود پیامبر اسلام به مدینه برای برپایی حکومت اسلامی پایه ریزی و به نهادی برای پیوند عبودیت و آگاهی سیاسی امت اسلامی تبدیل شد؛ فریضه ای که خداوند در قرآن کریم مومنان را به شتاب در بپاداشتن آن فراخوانده و روایت های گوناگونی از پیشوایان دینی در زمینه اهمیت آن به جای مانده است. 
در راستای تحقق آرمان برپایی جامعه نبوی و حکومت علوی در ایران اسلامی، کمتر از 6 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی نخستین نماز جمعه تهران با حضور مشتاقانه و شکوهمند مردم خداجوی تهران برگزار شد. 
بنا بر سیره نبوی و معارف شیعی، امام جماعت از جایگاه والایی در برپایی هرچه باشکوه تر و اثر بخش تر نماز جمعه برخوردار است؛ جایگاهی که به تعبیر رهبر انقلاب، هدایتگر «اندیشه و ایمان و روحیه‌ دینی مردم» است. 
تریبون نماز جمعه مقصد نگریستن و گوش فرا دادن میلیون ها مسلمانی است که تشنه عبودیت و آگاهی سیاسی- اجتماعی اند و به آرمان وحدت امت اسلامی و انسجام ملی چشم دوخته اند. بر این اساس نباید در مردم این احساس به وجود آید که تریبون نماز جمعه از کارکرد وحدت بخش خود فاصله دارد.
نظر به اهمیت و نقش خطبه های نماز جمعه در عرصه های سیاسی و اجتماعی و نقش انسجام بخشی آن، پژوهشگر ایرنا با حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدرضا اکرمی» رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری و «احد آزادی خواه» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به گفت و گو پرداخت. 
** جایگاه خطبه های نماز جمعه
اکرمی یکی از میراث های ارجمند و ارزشمند امام راحل را نماز جمعه دانست و گفت: در طول این 38 سال خوشبختانه برگزاری نماز جمعه توسعه و از تهران به مراکز استان ها و از مراکز استان ها به شهرستان ها و شهر ها تسری پیدا کرده است. در حال حاضر ما 900 امام جمعه داریم که هر هفته انجام وظیفه می کنند. خطبه های نماز جمعه فرصتی برای آگاه سازی مردم و افشاگری نسبت به توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی است. 
آزادی خواه نیز نهاد نماز جمعه را یکی از پایگاه های عبادی و سیاسی خواند که به جد و جهد می تواند در حفظ امنیت و آرامش کشور موثر باشد و تاکید کرد: خطبه های نماز جمعه مردم را با بایدها و نبایدهای سیاسی آشنا و بین جریان های سیاسی وحدت ایجاد می کند. امروز حدود 900 پایگاه نماز جمعه در کشور داریم و این ظرفیتِ بی نظیری در جهت اطلاع رسانی و گوشزد کردن باید و نبایدها برای مردم است.
وی افزود: فرهیختگان و طبقات اجتماعی مختلف جامعه می توانند از این کرسی و تریبون نخستین و جدیدترین اطلاعات را کسب کنند. حساسیت این پایگاه و جایگاه بر کسی پوشیده نیست و بر همین اساس مقام معظم رهبری همواره نسبت به این پایگاه حساسیت لازم را دارند.
اکرمی در زمینه نقش خطبه های نماز جمعه در عرصه اجتماعی و سیاسی تصریح کرد: ما دستاورد بالایی از نماز جمعه در طول این سال ها داریم چه در رابطه با جنگ تحمیلی چه در رابطه با تحریم هایی که استکبار بر ایران داشت و چه موارد دیگر. در واقع نماز جمعه یک فرصت هفتگی است که امام جمعه و مسئولین مطالب لازم و ضروری را به اطلاع مردم می رسانند. این خطبه ها هشدارهایی را در رابطه با دشمنان به مردم می دهد تا مردم هشیار و بیدار باشند، از این رو نقش امام جمعه در خنثی کردن توطئه های دشمن کاملا گویا و رسا است.
** انسجام و همبستگی ملی در نماز جمعه
یکی از کارویژه های خطبه های نماز جمعه تقویت انسجام ملی، ایجاد وفاق و همبستگی است. در واقع تریبون نماز جمعه می تواند بر وحدت و همدلی بیشتر بیانجامد.
اکرمی در زمینه نقش خطبه های نماز جمعه در ایجاد انسجام ملی گفت: با برگزاری نماز همه در یک محل جمع می شوند و امام جمعه می تواند تذکرات آن شهر، شهرستان و کشور را که لازم است به مردم بگوید تا مردم در جریان امور قرار بگیرند و معمولا چون این سخنان در رسانه ها پخش می شود، طور حتم می تواند در انسجام بخشی، وحدت و اتحاد مردم کارآمد باشد.
آزادی خواه نیز با تاکید بر جایگاه خطبه های نماز جمعه در انسجام بخشی و ایجاد وفاق یادآور شد: امروز و به ویژه پس از اتفاقاتی که اخیرا افتاد، مشخص شد بیش از هر چیز دیگری تشنه وحدت ملی بین جریانات مختلف سیاسی هستیم. بر این اساس باید از همه ظرفیتمان در همدلی و اخوت و وحدت استفاده کنیم. یکی از مهمترین ابزارها نیز پایگاه های نماز جمعه است. 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: خطبای محترم نماز جمعه همواره محور وحدت بوده اند؛ همچنان که نماینده فردی هستند که آن فرد در کشور محور وحدت بوده است. رهبر معظم انقلاب در همه جریان های سیاسی در مشکلات، موانع و تنگناها محور همدلی و وفاق بین جریان های سیاسی بوده اند و انتظار از پایگاه های نماز جمعه نیز همین است که چنین رویه ای را دنبال کنند. البته تمام مساجد و پایگاههای مذهبی و دینی نیز باید این محوریت را داشته باشند.
** پرهیز از شائبه افکنی از تریبونی عبادی- سیاسی
به باور صاحبنظران، به دلیل اثرگذاری عمیق و گسترده تریبون نماز جمعه، نباید اظهاراتی غیرحساب شده از این جایگاه بیان شود و ضروری است زمینه های سوء استفاده برخی مغرضان از میان برود. 
اکرمی در زمینه جلوگیری از سوء استفاده مغرضان یادآور شد: به دلیل گستره نماز جمعه و وجود 900 امام جمعه حتما گاهی اختلاف در بینش یا روش پیش می آید اما برای ما باید معدل مدنظر باشد نه نمره. روی هم رفته نماز جمعه یک کار فرهنگی- فکری و خدماتی ارزشمند است. همه باید کوشش کنند که نماز جمعه عامل وحدت و جذب باشد.
به گفته آزادی خواه تریبون نماز جمعه باید محلی برای تبیین زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دینی باشد. تریبون نماز جمعه باید با انتقادهای موثر و دلسوزانه، حفظ وحدت و همدلی را دنبال کند. انتظار است که افراط و تفریط در این پایگاه ایجاد نشود و انتقادها به تخریب نیانجامد که هر دولتی در کشور اسلامی نیاز به حمایت، هدایت، راهنمایی و پشتیبانی دارد. 
وی افزود: ایرادات باید با زبانی سازنده انجام شود و تخریب صورت نگیرد چرا که منجر به شکاف میان جریان های سیاسی می شود. چه بسا از همین شکاف ها ضدانقلاب بهره ببرد تا در مواقعی از آب گل آلود ماهی خودش را بگیرد. بنابر این بیان واقعیت ها نباید به شکلی باشد که با روح همدلی و وحدت در تعارض باشد.

پژوهشم**458**9279**خبرنگار: محمد ستاری**انتشار:سیدمحمد موسی کاظمی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - سخاوی

    گویی ایراد نطقها و مطالب اختلاف افکنانه ، از امور خواسته و ناخواسته خطیبان نماز جمعه است . در سطح کلان کشوری و منطقه ای . در همین مصلی اهل سنت خیابان جامی ، هفته ای نیست که سخنران قبل از نماز ، با استفاده از تریبون در اختیار و تکلم وحده ،گروهی از مسلمانان را که قرائتی متفاوتتر از ایشان دارند و اتفاقا مانند خود ایشان از اهل سنت هم میباشند ، به شدیدترین وجه مورد حمله قرار ندهند و به تبلیغ قرائت خاص خود نپردازند . از بیم بهم خوردن مراسم نماز جمعه ، نمیشود بایشان یادآور شد که جای بیان و کنکاش اختلافات فکری و فقهی ، در حضور عوام و موعد نماز نیست و باید جرأت ابراز عقاید و مسلک خود را در مجالس و مباحث مربوطه و در حضور خواص ، به منصه ظهور برساند . نباید رفتاری باشند که نماز گزاران رغبت خود را برای شرکت در فریضه نماز جمعه از دست بدهند .

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.