b_150_100_16777215_00_images_ashya_1576.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از ضعف ها و کاستی هایی نیز رنج می برد. این چهارمین بار است که دوست شاعرمان عاشور قولاق به انتشار تقویم ترکمنی اهتمام می ورزد. در سه سال گذشته تقویم ترکمنی ایل آرمان را به شکل جیبی چاپ کرد ولی امسال با شکل و شمایلی جدید و بزرگتر به گفته خودش در قالب پالتویی و البته با تبلیغاتی مضاعف روانه بازار کرده است.

هر اثری بری از خطا و عیب نیست. گل بی خار کجاست؟ هدف این نوشتار اصلاح و رفع خطاها و در نتیجه طبع کیفی و پربار تقویم ایل آمان در سالهای آتی است و مقصد هرگز گرفتن ایراد و کوچک جلوه دادن کارانجام شده نیست چرا که تقویم ایل آمان در حد خود ارزشمند است ولی باید اصلاحاتی در آن انجام گیرد. 

با مطالعه دقیق و بررسی صفحه به صفحه تقویم ایل آمان به محاسن و معایبی پی بردم که در دو بخش به آنها می پردازم و در انتها هم جمع بندی کوتاهی داشته و به بیان برخی نکته های دیگر خواهم پرداخت.

بخش اول – نقاط قوت تقویم ایل امان
این تقویم همچون آثار و تقویم های دیگر از محاسن و نقاط قوت قابل توجهی برخوردار است که انصاف حکم می کند در بدو امر از آنها یاد کنیم. با مطالعه دقیق این تقویم بر سطح اطلاعات ترکمنی خوانندگان به ویژه جوانان افزایش یافته و معلومات دینی قومی آنها بیشتر میشود. برخی از مهمترین مزایای این تقویم به قرار ذیل می باشد :

اصطلاحات و واژگانی که مردم ترکمن در هنگام شرایط ، حالات و موقعیت های مختلف به کار می برند در پایین صفحات ایام هفته آمده است. مثلا ( هنگام کار: آرمانگ / جواب : بار بول – الله قوات زیر صفحه هفته اول سال 97 ) و یا عبارت ( با هنگام عرض شادباش :گؤزینگ آیدینگ، به هنگام عرض تبریک : قوتلی بولسین / مبارک بولسین در زیر صفحه هفته آخر سال قید شده است ) که به نظر این قلم یکی از بهترین قسمتهای تقویم است .

با توجه به در پیش بودن مهمترین رویداد ورزشی بین المللی، برنامه کامل و زمان بندی جام جهانی 1018 روسیه در 3 صفحه آمده است که هواداران خاص خود را دارد.

معرفی بسیار مختصر ترکمنهای جرگلان و بجنورد (خراسان شمالی ) در یک صفحه و ترکمنهای تربت جام نیز در صفحه ای دیگر از دیگر قوتهاست.

کتاب های منتشر شده توسط انتشارات ایل آرمان در یک صفحه مجزا معرفی شده است که علاقمندان را به کتابخوانی سوق میدهد.

نام نشریات و برخی از سایت های خبری فرهنگی ترکمن صحرا و مؤسسات و انجمن های مردم نهاد به همراه مدیران مسئول آنها در یک صفحه درج شده است .

نام برخی از پرندگان به زبان ترکمنی همراه با تلفظ لاتین با ترجمه فارسی آمده است.

یکی از پرطرفدارترین قسمتهای تقویم دو صفحه جدول مؤچه ترکمنی می باشد که ملا عبدالله گوگ راد آن را تهیه نموده است.

ذکر اوقات شرعی به افق گنبد کاووس از دیگر مزایای این تقویم است

بیوگرافی کوتاه نمایندگان ترکمن در مجلس شورای اسلامی به قلم آنه محمد بیات مخاطبان تقویم را با رجال سیاسی منطقه آشنا می کند .

اختصاص 10 صفحه کامل برای یادداشت برداری با نام یازغی صحیفا هم یکی دیگر از قوت هاست

تصاویر برخی از چهره های ماندگار ترکمن از جمله روحانیون و نویسندگان در لابلای تقویم جالب توجه است.

ذکر تاریخ وفات برخی از مشاهیر برجسته ترکمن همچون یارجان آخوند نظری ، حاج مراد دردی قاضی و . . . امری پسندیده است .

منابع تقویم در یک صفحه کامل درج شده است. از 12 منبع استفاده شده، نیمی از آنها از نویسنده نام آشنا موسی جرجانی است.

از جمله امتیازات تقویم ایل آمان این است که اولین و پرتیراژترین تقویم تمام رنگی در ترکمن صحرا میباشد.

اطلاعات بسیار کوتاه دینی درباره پیامبر اسلام – خلفای راشدین - امامان اهل سنت – اصول دین – ارکان دین – ترتیب اذان اهل سنت نیز از دیگر قسمت های جالب این تقویم است.

یکی دیگراز نقاط مثبت تقویم ایل آمان قیمت مناسبش است.

بخش دوم – نقاط ضعف و معایب تقویم ایل امان

عاشور رئوفی تجربه انتشار تقویم را دارد ولی گویی هنوز اهمیت ویراستاری اثر برایش امری مغفول مانده است. ایل آمان اگر ویراستار اهل فن و خبره داشت می توانست با کیفیت بیشتر و خطاهای بسیار کمتر به زیور طبع آراسته شود.

نام این تقویم غلط انداز است. ایل آمان است یا ایل آرمان ؟ بی گمان این تقویم که دیگر داخل جیب جا نمی شود تداعی کننده تقویم جیبی ایل آرمان است منتهی بر سر این نام، شادمهر و رئوفی به توافق نرسیدند.

حتی تهیه کننده در صفحات آخر تقویم به اشتباه می نویسد : " سخنی با طرفداران تقویم ترکمنی ایل آرمان ".

حجم زیاد تبلیغات در تقویم ایل آمان برای مخاطبان آگاه و اهل نظر دافعه ایجاد می کند. سایه تبلیغات بر سر این تقویم سنگینی می کند و ناخواسته مخاطب تیزبین را به این نکته سوق می دهد : " به نام فرهنگ به کام تجارت "

تقویم ایل آمان 144 صفحه دارد که از این بین 53 صفحه تاریخ ایام و هفته های سال + 41 صفحه کامل تبلیغات + 17 صفحه مطالب + 15 صفحه اوقات شرعی اختصاص یافته است.

در این تقویم هر جا چشم کار می کند تبلیغ است. پشت روی جلد ، بین فصول سال ، پشت جلد و داخلش و . . ..

حتی پایین صفحات هم از تبلیغات بی نصیب نمانده. در سمت راست تبلیغ فامیل سنتی و پایین صفحه سمت چپ آزمایشگاه دکتر چپرلی درج شده است.

امسال سال سگ ( ایت ییلی ) است ولی تصویر اسب همراه با نقوش فرش در روی جلد بصورت بزرگ و برجسته به چشم می آید و مخاطبان را به اشتباه می اندازد .

بر روی جلد نوشته شده : " دایره المعارف ترکمن " در حالیکه این تقویم بخش بسیار کوچکی از دایره المعارف هم نمی شود و این عبارت کاملا شعارگونه و مبالغه آمیز است.

در روی جلد آمده است : " تاریخ تولد و و فات بیش از 600 نفر از شخصیت های فعال ترکمن ". که انتقاد منتقدین و صاحبنظران برانگیخته است. در این باره باید گفت :

اولا درج تاریخ تولد شخصیت های زنده در تقویم ها معمول و مرسوم نیست . غالبا زمان وفات مشاهیر و چهره های معروف را در تقویم می نویسند.

دوما هر کسی را نمی توان شخصیت فعال نامید . هر فردی نمی تواند به راحتی عنوان شخصیت فعال را از آن خود کند. با نگاهی دقیق به اسامی کسانی که روز تولد و وفات انها در ایل آمان درج شده است به این نکته پی می بریم که متاسفانه اغلب آنها چهره های برجسته و صاحب نام نیستند و از شخصیت های فعال ترکمن صحرا به شمار نمی روند. متاسفانه بیش از نیمی از کسانی که وفات انها در تقویم درج شده از افراد مرجع و چهره ماندگار به شمار نمی روند.

ثالثا در ذکر تاریخ تولد نام مشاهیر و نخبگان قوم در ایل آمان نام  بزرگانی همچون دکتر احمد قره داغلی - ستار سوقی – عیدی اونق - آنا دردی عنصری – باخشی دردی طریک - امید کوکبی و . . از قلم افتاده است ؟

رابعا ذکراین همه تاریخ تولد و وفات آن هم در یک تقویم محلی واقعا چه توجیه و ضرورتی دارد؟ مگر اینکه هدف چیز دیگری باشد.

سونامی ذکر تاریخ تولد شاعران، هنرمندان، روحانیون ، کشتی گیران ، اعضای شورای شهر ، خبرنگاران ، نی نوازان و کارمندان و پزشکان ، اصناف و کسبه ، نمایندگی مدیران خودرو، مدیر عامل فلان شرکت ، و . . به قوام و هستی تقویم آسیب زده است.

در بیان زادگاه برخی از افراد اشتباه شده است.

در مورد روز انتخاب مقام معظم رهبری بعنوان جانشین امام راحل  " انتخاب حضرت آِیت الله امام خامنه ای " نوشته شده است که اغراق گونه است.  

وفات آق اویلی آخوند سن سبلی دو باره تکرار شده ( در 6 بهمن و 16 بهمن ) است.

مدیر مسئول برخی از انجمن ها و جمعیت ها مانند آینای آق قلا  و چاووش صحرای بندرترکمن نوشته نشده بود.

تولد و وفات افراد در برخی موارد با خطوط بسیار ریز و کوچک نوشته شده است که خوانش آن چشم را اذیت می کند.

فونت تولد و وفات شخصیت ها به یک اندازه و متناسب نیست و کوچک و بزرگ میشود.

عدم ذکر کانال های پرمخاطب ترکمن صحرا در کنار سایتها و نشریات از دیگر نقیصه هاست.

گاها درج اتفاقات و رویدادهای جزئی و غیر مهم در تقویم خودنمایی می کند مانند: آغاز بکار آموزشگاه آزاد یاشیل به مدیریت . . . ، آغاز بکار فلان پایگاه خبری اطلاع رسانی و . . که آدم شگفت زده می شود.  

معمول است که نام شهدای شاخص در تقویم می آید ، در ایل آمان زمان شهادت برخی از شهیدان آمده است اما ملاک و معیار انتخاب نام این شهیدان چیست ؟

به غیر از گنبد اوقات شرعی دیگر شهرهای بزرگ ترکمن صحرا ذکر نشده است.

در زیر اوقات شرعی در باره چهار خلیفه مسلمین مطالب کوتاهی آمده که متاسفانه به جای شهادت حضرت عمر و حضرت علی، اشتباها وفات نوشته شده است. از شهادت حضرت عثمان هم خبری نیست.

نام عاشور محمد رئوفی در این تقویم 14 بار در جاهای مختلف درج و تکرار شده است که این مسئله پیام مثبتی را به خوانندگان مصادره نمی کند.  

تهیه کننده یکی از سروده هایش در مورد تلگرام را در تقویم آورده که اگر شعر زیبای یکی از شاعران برجسته استفاده می شد بسیار نیکوتربود.  

تقویم ترکمنی ایل آمان آراسته ، فنی و وزین نیست بلکه شلوغ ، عامیانه و بازاری است.

بخش آخر - جمع بندی و چند نکته دیگر

این تقویم تجاری و تبلیغاتی است و از این نظر شاید بی نظیر باشد. ولی ای کاش در ابتدا تقویم تجاری معرفی می شد نه یک تقویم فرهنگی .

ضرب المثل ترکمنی" گنگش لی دون قیسغا بولماز " اشاره به اصل مهم شورا دارد. اگر عاشور محمد رئوفی  تنها و یک تنه به سراغ این مسئولیت سنگین نمی رفت و با اهل فن و آگاه و صاحبنظر مشورت میکرد کارش پخته تر از آب در می آمد.

تهیه تقویم های با کیفیت نیاز به تیم جمعی خبره دارد .

در این تقویم اشتباهات پرتعداد غیر قابل اغماض بوده و مصداق این عبارت معروف ترکمنی است : " چمچه بیلن یغنانینگی چاناق بیلن دوکماگ "

نام هر کسی را در تقویم فرهنگی ادبی هنری نمی نویسند بلکه برگزیدگان و نخبگان علوم را در آن درج می کنند این نکته اساسی مففول مانده است.

ای کاش این تقویم کاملا تبلیغاتی معرفی و کار می شد و فرهنگ و ادبیات به حاشیه رانده نمی شد.

شتاب و تعجیل در کار تهیه کننده پرتلاش این تقویم کاملامشهود است و این امر به کیفیت کارش لطمه زده است.

هر کس باید جایگاه خود را داشته باشد. جای افراد بزرگ و کوچک قابل معاوضه نیست.

سخن آخر اینکه نمی گوییم تبلیغات نباشد چرا که چاپ تقویم هزینه دارد ولی تبلیغات باید متعادل و متناسب باشد. میزان تبلیغات اینقدر زیاد نباشد که بگویند این تبلیغ است نه تقویم.

ایراد اصلی ایل آمان غلبه نگاه بازاری و تجاری بر نگاه فرهنگی و ادبی است و در این جاست که عنصر فرهنگ قربانی می شود.

فراموش نکنیم تقویم ارکین هنوز در یادها مانده است علت مانایی اش تنها نگاه جامع فرهنگی و عالمانه به مسئله تقویم بوده است و هنوز هیچ تقویمی در ترکمن صحرا به گرد آن نرسیده است.
ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - عبدالجلیل

    باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه دادید !! آیا تقویم ارکین را تبلیغ نکردید ؟!!خوب مزایا ومعایبها را نوشتید ولی با تبلیغ تقویم مورد نظرتان خاتمه دادید .

  • مهمان - دازی

    در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.