b_150_100_16777215_00_images_844602_266.jpgعصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت موجود در مرکز پژوهش‌های مجلس و با همکاری با شورای عالی فضای مجازی و دولت، قوانین این حوزه را تدوین و به روز رسانی کند».

این جمله را آقای علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در حالی بیان کرده که پنج روز از دستور فیلترینگ مهم‌ترین ابزار و نرم‌افزار پیام‌رسان در فضای مجازی یا تلگرام می‌گذرد هر چند که با استفاده از فیلتر‌شکن استفاده از آن در بخش‌هایی از جامعه ادامه دارد.


وقتی نهادهایی خارج از ارادۂ دولت و مجلس تصمیم می‌گیرند و اجرا می‌کنند و غالب مردم هم عجالتا در صحنه حاضرند رییس مجلس از کدام آمادگی، کدام قانون و کدام مجلس صحبت می کند؟

چی را به روز کنند؟ مگر دست مجلس و دولت است که به روز کنند و به روز کنند که چی بشود؟ در نهایت فیلتر بشود؟ اصلاح و تغییر وقتی معنی دارد که ما بین صفر و صد به اعداد دیگر هم قایل باشیم اما در روزگار صفر و صد به چه کار می آید؟

آقای علی لاریجانی بهتر می‌داند که قوۂ مقننۂ واقعی یا فراگیرتر شوراهایی است که به جای مجلس یا به موازات آن یا فرای آن تصمیم می‌گیرند و تصویب می‌کنند. طُرفه این که در قضیۂ اخیر شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی امنیت ملی هم تصمیم نگرفتند و دولت هم از زبان عالی ترین مقام اجرایی و رسما و علنا اعلام کرد مخالف بوده است.

سه سال پیش و در گرماگرم مذاکرات مربوط به تصویب برجام آقای لاریجانی نهیب زد که مگر قیمت سیب‌زمینی است؟ یعنی تصمیم در این‌باره فراتر از مجلس شورای اسلامی است که تسامحا به آن قوۂ مقننه گفته می شود حال آن که اگر یگانه قانون‌گذار می‌بود، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی هم قانون نمی‌گذاردند.

صریح و روشن این که قضیۂ تلگرام نشان داد مجلس و دولت در بحث فضای مجازی کاره‌ای نیستند و سهل است شوراهای قانون گذار نیز برکنارند که اگر نبودند فیلترینگ به این صورت به اجرا در نمی‌آمد. همین حالا اگر مجلس مصوبه ای در این باره بگذارند قابلیت اجرا دارد یا نه؟

از این روست که می توان گفت رییس محترم مجلس مشخص نکرده‌اند که چی را می خواهند به روز کنند و وقتی فیلتر می‌شود و شماری از کاربران با فیلترشکن استفاده می‌کنند و برخی محروم می شوند و نمی‌توانند استفاده کنند هر دو در عمل از شمول این گونه قوانین بیرون افتاده اند. پس جا دارد پرسیده شود که چی را می‌خواهند به روز و تدوین کنند؟

در یک نگاه ماجرای تلگرام، تحقیر دولت و مجلس بود و از این رو بازنگری و به روز رسانی قوانین، موضوع اصلی به حساب نمی آید. اگر رییس مجلس با فیلترینگ تلگرام خارج از ارادۂ دولت و مجلس، موافق است دیگر چرا از اعلام آمادگی مجلس سخن می‌گوید و اگر مخالف است -که علی‌القاعده و در مقام مؤتلف و متحد آقای رییس جمهور باید چنین باشد- چرا به صراحت و دربارۂ اصل موضوع صحبت نمی‌کند و از بازنگری‌یی سخن می‌گوید که به فرض انجام تأثیری بر رفع فیلتر ندارد.


فیلترینگ تلگرام خارج از ارادۂ مجلس و دولت، این ذهنیت را در لایه هایی از جامعه ایجاد کرده که این دو چندان کاره‌ای نیستند و حتی به نمایندگانِ از صافیِ شورای نگهبان گذشته نیز اعتماد کامل ابراز نمی‌شود. 

بر این پایه می‌توان از جناب رییس مجلس پرسید وقتی اصل موضوع در محاق می‌رود و با دور زدن قانون می‌توان از این امکان محیر العقول و مهم‌ترین اختراع بشر - که کم از کشف آتش و ساختن چرخ نیست - بهره بُرد کدام قانون را می‌خواهند اصلاح و به روز کنند؟ قانون فیلترینگ را؟ اگر چنین قانونی داریم چرا به آن استناد نمی‌شود و اگر نداریم چرا دربارۂ آن سخن نمی‌گویند؟ همۂ ملت دارند در این باره صحبت می‌کنند و در خانۂ ملت، انگار نه انگار؟

می گویند فردی به قصد ربودن هواپیما وارد کابین خلبان شد و کلت را روی شقیقۂ او گذاشت و گفت: یا مسیر و مقصد را تغییر می‌دهی و به جایی که من می‌گویم می روی یا تَق! و شلیک کرد...

وقتی فیلتر شده کدام قانون؟ کدام مجلس؟ از تنور مرکز پژوهش های شما قرار است چه نانی درآید؟ کار بدی است فیلترینگ؟ یا کار خوب و لازمی است؟

اگر کار خوبی نیست یا در مرحلۂ آخر و با تمهیدات لازم، می بایست انجام می شد اصل کار را اصلاح کنید و اگر کار خوبی است و باید به خلبان شلیک می شده تفهیم مسیر به جنازه چه ثمری دارد؟

اگر هم جنازه‌ای در کار نیست و مردم به روش‌هایی که می‌دانند استفاده می‌کنند به روز یا به شب شدن قوانین چه دخلی به آنها دارد؟

آقای علی لاریجانی با‌هوش‌تر از آن است که نداند در داستان تلگرام مجلس کنار گذاشته شد و دست آخر حتی نهاد قانون‌گذار موازی مجلس هم نقشی ایفا نکرد.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.