b_150_100_16777215_00_images_844524_560.jpg90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است.

ماحصل گفت‌وگوها اين بوده که برخي اهل قاچاق هستند و اين اسب‌ها را براي همين کار در جايي نگه مي‌دارند. به‌طور سنتي کولبري در نقاط مرزي ايران با اسب و قاطر قرين شده و کولبران از اين دو حيوان براي جابه‌جايي کالاها استفاده مي‌کنند.

شرق نوشت: عبدالکريم حسين‌زاده، حرف‌ها و توضيح‌ها را شنيده اما پس از آن نشست‌ها مي‌گويد: «حتي اگر مسئله ما برخورد با قاچاق هم باشد، نبايد اسب‌کشي وسط بيايد. اين اتفاق چه از منظر رواني، چه از منظر اخلاقي و چه از منظر امنيتي مردود است».

شهرداري «نالوس» لاشه‌ها را دفن کرد

لاشه اسب‌هاي کشته‌شده، اين‌سو و آن‌سوي مناطق مرزي رها شده است، آن‌هم با انواع آلودگي‌هاي زيست‌محيطي براي آب و خاک منطقه. پيگيري‌هاي حسين‌زاده نشان از آن دارد که در نهايت لاشه اسب‌ها توسط شهرداري «نالوس»- شهري در 10 كيلومتري جنوب‌شرقي اروميه- زير خاک دفن شده است. بااين‌حال او اقدام مسئولان ذي‌ربط در کشتن اسب‌ها را با هيچ منطقي و درست نمي‌داند. حتي وقتي در جلسه‌هاي مفصل برخي مسئله مبارزه با قاچاق را مطرح کرده‌اند.

او گفته «وقتي به اسب شليک مي‌کنيم، حتي اگر همه آن اسب‌ها متعلق به يک قاچاقچي باشد، يعني ما خودمان اسباب پراکندگي خشونت شده‌ايم. روح و روان مردم اين منطقه از اين خبر بسيار آسيب ديده است. اگر مسئولان کمي با محيط اينجا آشنا بودند، قطعا چنين کاري نمي‌کردند. اگر وضعيت به جايي رسيده که حالا برخي دنبال کولبري افتاده‌اند، بدون شک ايراد از ما بوده که نتوانسته‌ايم عدالت را بايسته و شايسته در ميان مردم مناطق مختلف توزيع کنيم. اسب‌کشي راه چاره نيست».

شناسايي قاچاقچيان کار سختي نيست

اسب و قاطر بخشي از موجوديت اقتصادي مناطق مرزي به شمار مي‌آيد. خبر کشتار نزديک به 90 اسب دهان به دهان چرخيده و مردم را عصباني کرده است. پيامک‌ها به گوشي آقاي نماينده سرريز شده. مردم بيش از هر زمان ديگري خواهان پايان اسب‌کشي‌ها هستند.

اسب‌کشي در مناطق مرزي اشنويه در شرايطي اتفاق افتاده که به گفته حسين‌زاده شناسايي قاچاقچيان [که به گفته مسئولان به‌صورت گله‌اي و قاچاق اسب نگه مي‌دارند] کار سختي نيست. نخست بايد به اين افراد تذکر داده شود و بعدتر اسب‌ها ضبط شوند نه اينکه هم گردشگري آسيب ببيند و هم امنيت و هم آب‌هاي زيرزميني و هم خاک‌هاي مرزي کشور.

اسب‌ها را به پيست‌ها بدهيد 

حسين‌زاده همچنين به موضوع تبادل گاو شيرده با اسب و قاطر اشاره می‌کند و اينکه «حتي اسب و قاطرها [اگر طبق شناسايي در اختيار افراد سودجو قرار گرفته‌اند] به‌جاي کشته‌شدن، شناسايي شوند. چه دليلي دارد که ما حيوان بي‌گناه را بکشيم. ما همه‌جا به امربه‌معروف و نهي‌ازمنکر توصيه مي‌کنيم، اما وقتي پاي يک مسئله ساده به ميان مي‌آيد، راهنمايي نمي‌کنيم و شليک مي‌کنيم. با چنين اقداماتي مردم را سرخورده و عصباني مي‌کنيم. خيلي از همين اسب‌ها را مي‌توان به پيست‌هاي اسب‌سواري برد يا در خدمت توسعه گردشگري منطقه به کار بست».

نماينده نقده و اشنويه همچنين از مسئولان خواسته چنين کاري تکرار نشود و درعين‌حال به در دستور کار بودن لايحه مقابله با حيوان‌آزاري در مجلس اشاره می‌کند. لايحه منع حيوان‌آزاري در قالب اصلاحيه قانون مجازات اسلامي و الحاق ۵ تبصره به ماده ۶۷۹ قانون مجازات اسلامي آماده شده است. 

سفر وزير صنعت و استاندار به اقليم کردستان

حسين‌زاده همچنين خبر داده که با بالاگرفتن اعتراض مرزنشينان از بانه تا سردشت و پيرانشهر، رئيس‌جمهوري، وزير صنعت، معدن و تجارت را راهي اقليم کردستان عراق کرده تا در قالب قراردادهايي شرايط اقتصادي مرزنشينان تسهيل شود. 

استاندار آذربایجان غربي نيز در اين سفر همراه وزير بوده و به‌زودي جزئيات بيشتري از اين ديدار رسانه‌اي خواهد شد. ديداري که شايد بتواند در قالب رويه‌هاي قانوني، وضعيت معيشتي مرزنشينان را بهبود بخشد.

حسين‌زاده در نقده و اشنويه با مردم ديدار داشته است؛ همان‌جا فعالان مدني و محيط زيست و کولبران هم مسائلشان را با او در ميان گذاشته‌اند. 

حسين‌زاده مي‌گويد: «يک دست صدا ندارد. شليک گلوله پاک‌کردن صورت مسئله است. ناشيانه‌ترين تصميمي که از قضا مي‌تواند تبعات جبران‌ناپذيري در منطقه حساس مرزي داشته باشد. مرزنشينان خود همواره مرزبانان اين خاک بوده‌‌اند و شايسته نيست وضعيت زندگي‌شان اين‌طور باشد. هيچ مديريت عقلاني‌ای شليک را تشويق نمي‌کند. اينکه در رسانه‌هاي بيگانه بگويند فلان نقطه ايران 90 اسب را کشته‌اند، براي ما زيبنده نيست». 

مسئله کولبري يکي از مسائل شهرهاي مرزي ايران است: کردستان، آذربايجان غربي، ايلام و تا حدودي برخي نقاط کرمانشاه با اين مسئله دست به گريبان‌ هستند.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.