b_150_100_16777215_00_images_download.jpgاولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب بومگردی و زیست بوم روستایی و فولکوریک به گردشگر و مسافر است.

❇️نگاه اجمالی به این نوروزگاه ها موید این نکته است که بیس و پایه بر مبنای درامد نامتوازن و تعریف نشده اقتصادی است.
❇️گردشگر در تعریف عمومی یعنی شخصیتی که یک منطقه را به عنوان مرکز و هدف نهایی گذراندن تعطیلات با اهدافی خاص انتخاب میکند. مثال گردشگر بوم شناس یا بوم دوست که یک محیط ناشناخته را با توجه به المانهای طبیعی و مفرح انتخاب میکند( مانند گردشگران بومگردی قوشه چشمه در دوازده کیلومتری تنگراه که اقامت خود را بر مبنای کوهپیمایی و قله نوردی بیلی داغ انتخاب میکند‌)
❇️گردشگر زیست شناس یا علاقمند به محیط زیست که بیشتر جهت آشنایی با گونه های جانوری و گیاهی یک اکوسیستم خاص انتخاب محل مینماید (مثل گردشگران منطقه حفاطت شده آلمه در جنگل گلستان)
❇️ گردشگر علاقمند به میراث فرهنگی مانند گردشگران خالد نبی در نودکیلومتری شهرستان کلاله
و سایر جنبه های گردشگر...

❇️ مسافر به کسی گفته میشود که در فاصله بین مبدا و مقصد (مسیر)با شناسه های گردشگری آشنا شده و قسمتی از طول سفر را برای خود مفرح مینماید
حال با توجه به تعریف مختصر گردشگر و مسافر میتوانیم از دو منظر به جریان نوروزگاهها و دهکده های گردشگری نگاه کرد
❇️ به علت غیرارگانیک(پویا)بودن سازمانی تفکر این دهکده ها نوعی دلزدگی و اشباع در هر دو مولفه ی گردشگر و مسافر به چشم میخورد
کیفیت ارائه خدمات در این دهکده ها همچنان بسان سالهای اولیه احداث و وجود دهکده ها ایستا مانده است .تحول قابل توجهی در طراحی و فضا سازی محیطی دهکده ها انجام نگرفته است(دهکده گردشگری جنب دریاچه مصنوعی گنبد کاووس تحت نظارت بخشداری مرکزی گنبد مقداری در این مبحث متفاوت تر است زیرا طراحی و
مراحل تجهیز آن که به دست چند جوان خلاق و اهل فن گنبدی آشنا به فرهنگ بومی صورت گرفته است)

❇️ هدف اصلی از احداث این دهکده ها باید ارایه محصول خوب ( محصول به صورت علمی یعنی کالا و خدمات)
با کیفیت عالی به مسافرین باشد به طوری که رضایت مندی و حال خوب آنان را به دنبال داشته باشد.

❇️ حس خوب خرید، گردش و لذت در این محیط ها متبادر نمیشود عموما از تمام فضا ها بهره برداری تجاری میگرددکه احتمالا منافع مالی برای گرد آورندگان این محیط اولویت اولیه دارد.ارئه کننده خدمات باید هم هزینه اجاره مکان را پرداخت نماید و هم هزینه ساخت و تجهیز محل ارایه شخصی خود را در استان گلستان قره اوی(آلاچیق)اصلی ترین المان سازه ای است که بدون خلاقیت مدرن به حالت اشباع کننده ای برای بومگرد دوگانه ( گردشگر و مسافر)تبدیل گردیده است
کیفیت حلقه مفقوده این زنجیره ی تامین و فروش است.
❇️ آموزش هیچ نقشی در مراحل قبل از استارت به ارایه کننده خدمات وجود ندارد اما اصلی ترین کمبودی که در این پروسه احساس میشود تبلیعات و کالاهای تبلیغی به صورت هدیه میباشد
هیچ تقویم، خودکار، جاسووییچی، آلاجه یوف، گوز مونجیق، تراکت و پاکت تبلیغی منحصر به زمان و مکان معرفی و حدوث این بازدید به صورت هدیه و اشانتیون به بازدید کننده تقدیم نمیگردد تا آن خاطره و حس خوب به سالهای آینده منتقل شود و بازدید کننده (بهر معنای عام) گردشگر و مسافر( به معنای خاص) آن حس قشنگ خرید آشنایی و لذت را به سایر اشناها ودوستان منتقل نمی نماید

❇️گردشگر یا مسافر این حس را دارد که آلاچیقی زده اند تنوری آورده اند ومقداری بنجلات سنتی تا مقداری جیبش را خالی کنند به همین دلیل امروز با گذشت چندین روز از شروع تعطیلات کمتر شاهد رونق این دهکده ها در استان گلستان با یازده دهکده گردشگری روستایی و چندین نوروزگاه هستیم

❇️مستند سازی تبلیغی در فاصله حداقل یک ماه مانده به شروع این فعالیت،آموزش نحوه برخورد و ایجاد حس رابطه دل انگیز ،ارتقاع سطح کیفی تمام مولفه های مرتبط با ساختار و محصول و چند گزینه دیگر میتواند یک زیست بوم و بومگردی خاطره انگیز برای هر دو طرف این معادله فراهم سازد
به امید رونق هر چه بیشتر و به تمام معنا در این دهکده ها . سوم نوروز ۹۷
@ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - معلم

    با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد بازدید کنندگان نوروزی ازبلندترین برج آجری جهان حدود سی هزار نفر ولی تعداد بازدید کنندگان حافظیه شیراز حدود پانصد هزار نفر است ؟

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

لطیف جان آیدیم آیتماق به امر به معروف و نهی از منکر چه ارتباطی داره عزیز دل آخه
برادر من، پس چرا اسم نماینده ی نیشابور و فیروزه جناب دکتر سبحانی نیا در لیست درج نشده؟؟؟!!! 6 دوره ن...
فقط با نوشتن مطلب در این سایت جلوی اینچنین اتفاقات ناروائی گرفته نمیشود . پیشنهاد میکنم در اینباره ب...
چناب ایزدی : عرض سلام و ادب . از متن زیبای شما در باره دکتر زیبا کلام لذت بردم . پیشنهاد میکنم تا بی...
بنده یک فارس و از اهالی روستای تلور شهرستان بندرگز هستم ولی در دل و ذهنم بر این باورم که انتخاب مدیر...
بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.