b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-16_19-51-48.jpgولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت.

چهره ی شهرها و روستاها دگرگون شده. نعمت آب و برق و گاز و تلفن و جاده ی آسفالته و اینترنت در اکثر جاها گسترده است. اما همه ی این تغییرات مردم را راضی نکرده است.

گرجه هنوز محرومیتهای زیادی داریم. بعضی وعده ها تحقق یافته و بعضی ها نه. این وعده ها چه بودند؟ کدامها محقق شده و کدامها نه؟ وعده ها وشعارها کم نبوده اند اگر از وعده آب و برق مجانی بگذریم مهمترین آنها استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی بود. از این سه شعار استقلال محقق شده و مرکز ثقل تصمیم گیری در داخل کشور می باشد. استقلال ارزش کم بهایی نیست چون دیگر سفارت خانه های خارجی و قدرتهای بزرگ در مورد سرنوشت ما تصمیم نمی گیرند.

هر چه هست تصمیم و اراده رهبران خودِ ماست. خوب و بد آنهم از آن خودِ ماست. در این خصوص ما دیگران را نمی توانیم سرزنش و ملامت کنیم که چرا این کار را می کنند یا نمی کنند. چون از ماست که برماست. اما این ارزش مهم با دیگر ارزشها ی اساسی مانند عدالت و آزادی همراه و همراستا نشود کارگر نخواهد بود. اما جمهوریت ورای مردم دیگر خدشه دار شده است. چون نظارت استصوابی شهامت و شجاعت را از اکثریت نمایندگان منتخب مردم در مجلس قانون گذاری گرفته است. ترس و نگرانی از بیان حقیقت بر آنها مستولی شده است. حتی این نظارت بعد ازپایان انتخابات هم پایانی ندارد. اگر مقامات صلاح ندانند از ورود افراد به مجلس قانون گذاری یا شورای شهربا استنادات عجیب و غریب جلو گیری می شود.

مصداق آنهم خانم مینو خالقی منتخب مردم اصفهان در همین دوره (دوره دهم) مجلس شورای اسلامی و سپنتا نیکنام منتخب مردم یزد درهمین دوره(دوره ی پنجم) شورای شهر می باشد. اما آزادی به عنوان یک فرایند هنوز ادامه دارد و رو به گسترش است گرچه هنوز صدا و سیما به صورت انحصاری اداره می شود و رادیو و تلویزیون خصوصی در داخل اجازه فعالیت ندارد. ولی به مدد پیشرفت علم و صنعت وتکنولوژی و فناوری و ارتباطات فضای مجازی، این عرصه از دست همگان خارج شده و انبوه اخبار واطلاعات تازه و درست و غلط را در اختیار شهروندان قرار می دهد. گرچه سرعت آنها به صورت باور نکردنی خیلی زیاد ولی سندیت واعتبار روز نامه، مجله، کتاب، رادیو و تلویزیون را ندارند. چون رسانه های مکتوب و شنیداری و دیداری صاحبان مشخصی دارند و در مقابل قانون پاسخگو هستند.

در واقع جبر تکنولوژی است خیلیها را علیرغم میل باطنی اش وادار به پاسخگویی کرده و شفافیت بوجود آورده است. دیگر تقلب و اختلاس و دزدی و قانون شکنی و سوءاستفاده از قدرت از دیده ها پنهان نمی ماند. اگر خلاف کاران مجازات قضایی هم نشوند لااقل مجازات اجتماعی می شوند. در سایه ی آزادی رسانه هاست که دیگر لانه ی امنی برای خلاف کاران باقی نمی ماند. دزدان در تاریکی حرکت می کنند و روشنایی موقعیت آنان را به خطر می اندازد.

اصلاح طلبان بیست سال است که ضرورت اصلاحات و تغییرات و خواست مردم و مطالبات آنها را به مقامات بلند پایه عرضه و مردم را به شرکت گسترده در انتخابات دعوت می کنند و رای آنها را می گیرند به مشروعیت حکومت کمک می کنند ولی در قبال آن از تحقق خواسته های مردم عاجز مانده اند. (( به قول شاعر:می کوبند دری تا برون آید سری)). اما سری بیرون نیامده.

حیثیت اصلاحات و اصلاح طلبان هم به عنوان یک آلترناتیو(بدیل یا جانشین )خدشه دار شده است. دیگر ما آن اعتبار سابق را در میان مردم و مخصوصاً جوانان نداریم. چون اصلاح طلبان حکومتی شناخته می شویم. آش نخورده دهان سوخته. دیگر جوانان از همه ی ما عبور کرده اند. می گویند حسن روحانی دروغ گفت. اصلاح طلبان فریب دادند. نه اینکه آنها (جوانان و تحصیل کردگان) اصلاحات را قبول نمی کنند بلکه می گویند اصلاحات جواب نمی دهد و مقامات آنرا قبول نمی کنند.

جوانان می گویند: باید راهی دیگر رفت. اما آن راه دیگر چیست؟ رهبرانشان کیست؟ چه شعاری چه برنامه ای دارند؟ تشکیلاتشان کدام است؟ دیگر جواب مشخصی ندارند. در شرایط بی اعتمادی حرف حساب و درست مقامات هم شنیده نمی شود. بی اعتباری اصلاح طلبان به نفع اصولگرایان تمام نشده است. به نفع تندروها هم نیست. به نفع حکومت هم نیست. به نفع هیچکس نیست جز انقلاب طلبان. همه حرف می زنیم واما صدای یکدیگر را نمی شنویم. همه فکر می کنیم راه ما درست است و حرف ما حق است. شاید کسانی که در داخل اتاق اند معتقد باشند این سرهنوز دردی ندارد تا به آن دستمال ببندیم. در نتیجه سری هم بیرون نمی آید. آیا این در همچنان بسته خواهد ماند یا صدای مردم را خواهد شنید؟7/12/1396.
منبع - کانال فردای آزاد


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.