b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-16_19-51-48.jpgولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت.

چهره ی شهرها و روستاها دگرگون شده. نعمت آب و برق و گاز و تلفن و جاده ی آسفالته و اینترنت در اکثر جاها گسترده است. اما همه ی این تغییرات مردم را راضی نکرده است.

گرجه هنوز محرومیتهای زیادی داریم. بعضی وعده ها تحقق یافته و بعضی ها نه. این وعده ها چه بودند؟ کدامها محقق شده و کدامها نه؟ وعده ها وشعارها کم نبوده اند اگر از وعده آب و برق مجانی بگذریم مهمترین آنها استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی بود. از این سه شعار استقلال محقق شده و مرکز ثقل تصمیم گیری در داخل کشور می باشد. استقلال ارزش کم بهایی نیست چون دیگر سفارت خانه های خارجی و قدرتهای بزرگ در مورد سرنوشت ما تصمیم نمی گیرند.

هر چه هست تصمیم و اراده رهبران خودِ ماست. خوب و بد آنهم از آن خودِ ماست. در این خصوص ما دیگران را نمی توانیم سرزنش و ملامت کنیم که چرا این کار را می کنند یا نمی کنند. چون از ماست که برماست. اما این ارزش مهم با دیگر ارزشها ی اساسی مانند عدالت و آزادی همراه و همراستا نشود کارگر نخواهد بود. اما جمهوریت ورای مردم دیگر خدشه دار شده است. چون نظارت استصوابی شهامت و شجاعت را از اکثریت نمایندگان منتخب مردم در مجلس قانون گذاری گرفته است. ترس و نگرانی از بیان حقیقت بر آنها مستولی شده است. حتی این نظارت بعد ازپایان انتخابات هم پایانی ندارد. اگر مقامات صلاح ندانند از ورود افراد به مجلس قانون گذاری یا شورای شهربا استنادات عجیب و غریب جلو گیری می شود.

مصداق آنهم خانم مینو خالقی منتخب مردم اصفهان در همین دوره (دوره دهم) مجلس شورای اسلامی و سپنتا نیکنام منتخب مردم یزد درهمین دوره(دوره ی پنجم) شورای شهر می باشد. اما آزادی به عنوان یک فرایند هنوز ادامه دارد و رو به گسترش است گرچه هنوز صدا و سیما به صورت انحصاری اداره می شود و رادیو و تلویزیون خصوصی در داخل اجازه فعالیت ندارد. ولی به مدد پیشرفت علم و صنعت وتکنولوژی و فناوری و ارتباطات فضای مجازی، این عرصه از دست همگان خارج شده و انبوه اخبار واطلاعات تازه و درست و غلط را در اختیار شهروندان قرار می دهد. گرچه سرعت آنها به صورت باور نکردنی خیلی زیاد ولی سندیت واعتبار روز نامه، مجله، کتاب، رادیو و تلویزیون را ندارند. چون رسانه های مکتوب و شنیداری و دیداری صاحبان مشخصی دارند و در مقابل قانون پاسخگو هستند.

در واقع جبر تکنولوژی است خیلیها را علیرغم میل باطنی اش وادار به پاسخگویی کرده و شفافیت بوجود آورده است. دیگر تقلب و اختلاس و دزدی و قانون شکنی و سوءاستفاده از قدرت از دیده ها پنهان نمی ماند. اگر خلاف کاران مجازات قضایی هم نشوند لااقل مجازات اجتماعی می شوند. در سایه ی آزادی رسانه هاست که دیگر لانه ی امنی برای خلاف کاران باقی نمی ماند. دزدان در تاریکی حرکت می کنند و روشنایی موقعیت آنان را به خطر می اندازد.

اصلاح طلبان بیست سال است که ضرورت اصلاحات و تغییرات و خواست مردم و مطالبات آنها را به مقامات بلند پایه عرضه و مردم را به شرکت گسترده در انتخابات دعوت می کنند و رای آنها را می گیرند به مشروعیت حکومت کمک می کنند ولی در قبال آن از تحقق خواسته های مردم عاجز مانده اند. (( به قول شاعر:می کوبند دری تا برون آید سری)). اما سری بیرون نیامده.

حیثیت اصلاحات و اصلاح طلبان هم به عنوان یک آلترناتیو(بدیل یا جانشین )خدشه دار شده است. دیگر ما آن اعتبار سابق را در میان مردم و مخصوصاً جوانان نداریم. چون اصلاح طلبان حکومتی شناخته می شویم. آش نخورده دهان سوخته. دیگر جوانان از همه ی ما عبور کرده اند. می گویند حسن روحانی دروغ گفت. اصلاح طلبان فریب دادند. نه اینکه آنها (جوانان و تحصیل کردگان) اصلاحات را قبول نمی کنند بلکه می گویند اصلاحات جواب نمی دهد و مقامات آنرا قبول نمی کنند.

جوانان می گویند: باید راهی دیگر رفت. اما آن راه دیگر چیست؟ رهبرانشان کیست؟ چه شعاری چه برنامه ای دارند؟ تشکیلاتشان کدام است؟ دیگر جواب مشخصی ندارند. در شرایط بی اعتمادی حرف حساب و درست مقامات هم شنیده نمی شود. بی اعتباری اصلاح طلبان به نفع اصولگرایان تمام نشده است. به نفع تندروها هم نیست. به نفع حکومت هم نیست. به نفع هیچکس نیست جز انقلاب طلبان. همه حرف می زنیم واما صدای یکدیگر را نمی شنویم. همه فکر می کنیم راه ما درست است و حرف ما حق است. شاید کسانی که در داخل اتاق اند معتقد باشند این سرهنوز دردی ندارد تا به آن دستمال ببندیم. در نتیجه سری هم بیرون نمی آید. آیا این در همچنان بسته خواهد ماند یا صدای مردم را خواهد شنید؟7/12/1396.
منبع - کانال فردای آزاد


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.