b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه افرادی در این آسانی بازهم دچار مشکل ومشقت شدند، الله تبارک وتعالی نسخه هایی اسان تر از اولی را برایشان بیان داشته تا هیچ گاه دچار بن بست نشوند.

خداوند می فرماید:
«یریدالله بکم الیسر ولابکم العسر» {1}
«خداوند برای شما آسانی می خواهد وبرایتان سختی ودشواری نمی خواهد»
پیامبر اکرم فرموده اند:«یسروا ولا تعسروا وسکنوا ولا تنفروا»{2}
دین مبین اسلام، دینی سهل، وآسان هست که آدمی در عمل کردن به دستورات آن هیچ گاه دچار مشقت وسختی نمی شود. بنابراین می توان گفت که آسانی وآسان گیری از ذاتیات احکام ودستورات اسلام می باشد.
سید قطب می گوید: «اراده خداوند به سهولت وآسانی برای بندگان ودفع عسر وحرج از آنان بزرگترین قاعده در تکالیف شرعی است.» {3}
آسان گیری در تکالیف شرعی هم چون روح در کلیه دستورات واحکام آن جریان دارد، ولی متاسفانه این امر حیاتی امروزه سخت مورد غفلت عموم مسلمانان ورجال دین وپیشوایان دینی قرار گرفته است.
مطلبی که امروزه امت اسلام سخت بدان نیازمند است تا بهتر بتواند به تکالیف شرعی ودینی خویش عمل نماید.
اسلام با صراحت تمام اعلام می دارد که در دستورات وتکالیف دین هیچ حرجی نیست، در عین آسانی در مواقع ضروری واضطراری راه های آسان تری نیز مورد توجه بوده تا مسلمانان در هر حال قادر به انجام وظایف شرعی بوده وبه رحمت ومغفرت الهی امیدوار باشند.
اسلام اعلام می کند نماز بخوانید اگر کسی قادر نبود نشسته بایستد نشسته نمازش را ادا کند، اگر نشسته نتوانست به صورت خوابیده آن را به جا بیاورد، ونمازش را در این حال هم از او می پذیریم.
اگر قادر به وضوع گرفتن نبود، تیمم نماید واگر در سفر است نمازش را قصر بخواند، وباز اگر در سفر است اجازه دارد روزه نگیرد ودر یک فرصت مناسب قضای آن را به جا بیاورد.{4}
آسانی وآسان گیری در کلیه دستورات وتکالیف شرعی موج می زند ویکی از مهم ترین رمز ماندگاری دین مبین اسلام می باشد که مع الاسف امروزه بنا به دلایل گوناگون مورد غفلت ویا تغافل واقع شده واین غفلت وتغافل از سویی وتبلیغات دین ستیزانه دشمنان از دیگر سو باعث روی گردانی بسیاری از جوانان از دین شده است.
امام فخر رازی می فرماید:«خداوند روزه را بر مبنای سهولت وآسانی بر امت واجب گردانده وآن هم در طول سال برای یک مدت زمان اندک ومحدود یک ماه،[اما با همه این تفاصیل] آن را بر مریض ومسافر واجب نکرده است وهمه این ها، بیانگر رعایت سهولت وآسان گیری است وبه خاطر همین سهولت وآسان گیری است که آیه با تکبیر وشکر پایان پذیرفته است» {5}
خداوند می فرماید:«وماجعل علیکم فی الدین من حرج» {6}
«خداوند در دین بر شما حرج وسختی قرار نداده است.»
«لایکلف الله نفسا الا وسعها» {7}
«خداوند بر هیچ بنده ای بیشتر از وسع وتوانش، او را مکلف نمی کند.»
بنابراین می توان نتیجه گرفت که هر دستوری الله تبارک وتعالی بر مسلمانان ایجاب کرده در حیطه توان وقدرتشان می باشد وهیچ گاه بر آنان تکلیفی که خارج از توانشان باشد وضع نگردیده است واین هم آسانی وسهولت محض می باشد چون مشقت ودشواری زمانی پدید می آید که بر آدمی بیشتر از توانش تکلیف نهند وبه انجام کاری که در حیطه توانایی او نیست وادارش کنند که در دستورات اسلام چنین چیزی نیست.
پیامبر مکرم اسلام در احادیث بی شماری این امر را مورد تاکید قرار داده ودر زندگی عملی خویش مدام به آن توجه وعنیایت داشته اند.
«ما خیر رسول الله صلی الله علیه وسلم بین امرین الا اختار ایسرهما» {8}
«پیامبر اکرم هیچ گاه در میان دو امر اختیار داده نمی شدند مگر این که آسان ترین آن دو را اختیار می کردند»
ودر حدیث دیگری فرمودند: «انما بعثتم میسرین ولم تبعثوا معسرین»{9}
«شما آسان گیر مبعوث شده اید وسخت گیر برانگیخته نشده اید» یعنی همیشه سعی داشته باشید که عنصر اسان گیری شما بر عنصر سخت گیری شما غلبه داشته باشد.
هنگامی که پیامبر اکرم معاذ بن جبل وابوموسی(رض) را به یمن فرستاد به آن ها چنین گفت:«یسرا ولا تعسرا، بشرا ولاتنفرا» {10}
«یعنی آسان بگیرید، سخت مگیرید، مژده دهید ومردم را متنفر نکنید»
آری دین مبین اسلام این چنین سهل، آسان وساده است رسول خدا افراط را حتی در عبادات وبندگی خداوند نمی پسندد ودوست دارد که امت اش میانه روی را پیشه سازد واز آزادی هایی که الله در دین قرار داده است استفاده نماید تا دچار مشکل ومشقت نشود.
گردآورنده: عبا آخوند محمدنژاد
منابع:
1-بقره/185.
2-صحیح بخاری.
3-فی ظلال القرآن، ج1، ص172.
4-عبدالرشید تریز، روح اسلام، ص22.
5-«ولتکبروا الله علی ماهداکم ولعلکم تشکرون».بقره 185.
6-حج/ 78.
7-بقره/ 286.
8-صحیح البخاری، حدیث شماره 6786-6126-6409.
9-بخاری،ج1، ص35.
10-بخاری، حدیث شماره6124-7172- مسلم 1733.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - امان محمد خوجملی

    سلام عبا آخوند. دست مریزاد بهتر است روحانیون روشن اندیش وارد میدان شوند. با این روحانیون سنتی و ارتجاعی هر چیز حلال را هم حرام کرده اند وارد مبارزه شوید. چون اینها سیزده بدر و یک تفریح سالم را هم بر نمی تابند. افراد را به راحتی مورد تکفیر قرار می دهند. اینها حتی مراسم مختومقلی را به رسمیت نمی شناسند. چون آنجا ساز آواز هست خیال می کنند همه عرق خور و گناه کارند. یا به راحتی در تریبون نماز جمعه حکم سنگسار می دهند. یا افراد عادی و محبوب مانند مرحوم یار جان آخوند را به حد معصوم بالا می برند و از کوچکترین انتقاد ناراحت و بر افروخته می شوند. اگر در جامعه انتقاد و ایراد گیری به رسمیت شناخته نشود جامعه روی آبادی را به روی خود نخواهد دید. بهتر است به جای افراد حقیقت معیار قرار گیرد.

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.