b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه افرادی در این آسانی بازهم دچار مشکل ومشقت شدند، الله تبارک وتعالی نسخه هایی اسان تر از اولی را برایشان بیان داشته تا هیچ گاه دچار بن بست نشوند.

خداوند می فرماید:
«یریدالله بکم الیسر ولابکم العسر» {1}
«خداوند برای شما آسانی می خواهد وبرایتان سختی ودشواری نمی خواهد»
پیامبر اکرم فرموده اند:«یسروا ولا تعسروا وسکنوا ولا تنفروا»{2}
دین مبین اسلام، دینی سهل، وآسان هست که آدمی در عمل کردن به دستورات آن هیچ گاه دچار مشقت وسختی نمی شود. بنابراین می توان گفت که آسانی وآسان گیری از ذاتیات احکام ودستورات اسلام می باشد.
سید قطب می گوید: «اراده خداوند به سهولت وآسانی برای بندگان ودفع عسر وحرج از آنان بزرگترین قاعده در تکالیف شرعی است.» {3}
آسان گیری در تکالیف شرعی هم چون روح در کلیه دستورات واحکام آن جریان دارد، ولی متاسفانه این امر حیاتی امروزه سخت مورد غفلت عموم مسلمانان ورجال دین وپیشوایان دینی قرار گرفته است.
مطلبی که امروزه امت اسلام سخت بدان نیازمند است تا بهتر بتواند به تکالیف شرعی ودینی خویش عمل نماید.
اسلام با صراحت تمام اعلام می دارد که در دستورات وتکالیف دین هیچ حرجی نیست، در عین آسانی در مواقع ضروری واضطراری راه های آسان تری نیز مورد توجه بوده تا مسلمانان در هر حال قادر به انجام وظایف شرعی بوده وبه رحمت ومغفرت الهی امیدوار باشند.
اسلام اعلام می کند نماز بخوانید اگر کسی قادر نبود نشسته بایستد نشسته نمازش را ادا کند، اگر نشسته نتوانست به صورت خوابیده آن را به جا بیاورد، ونمازش را در این حال هم از او می پذیریم.
اگر قادر به وضوع گرفتن نبود، تیمم نماید واگر در سفر است نمازش را قصر بخواند، وباز اگر در سفر است اجازه دارد روزه نگیرد ودر یک فرصت مناسب قضای آن را به جا بیاورد.{4}
آسانی وآسان گیری در کلیه دستورات وتکالیف شرعی موج می زند ویکی از مهم ترین رمز ماندگاری دین مبین اسلام می باشد که مع الاسف امروزه بنا به دلایل گوناگون مورد غفلت ویا تغافل واقع شده واین غفلت وتغافل از سویی وتبلیغات دین ستیزانه دشمنان از دیگر سو باعث روی گردانی بسیاری از جوانان از دین شده است.
امام فخر رازی می فرماید:«خداوند روزه را بر مبنای سهولت وآسانی بر امت واجب گردانده وآن هم در طول سال برای یک مدت زمان اندک ومحدود یک ماه،[اما با همه این تفاصیل] آن را بر مریض ومسافر واجب نکرده است وهمه این ها، بیانگر رعایت سهولت وآسان گیری است وبه خاطر همین سهولت وآسان گیری است که آیه با تکبیر وشکر پایان پذیرفته است» {5}
خداوند می فرماید:«وماجعل علیکم فی الدین من حرج» {6}
«خداوند در دین بر شما حرج وسختی قرار نداده است.»
«لایکلف الله نفسا الا وسعها» {7}
«خداوند بر هیچ بنده ای بیشتر از وسع وتوانش، او را مکلف نمی کند.»
بنابراین می توان نتیجه گرفت که هر دستوری الله تبارک وتعالی بر مسلمانان ایجاب کرده در حیطه توان وقدرتشان می باشد وهیچ گاه بر آنان تکلیفی که خارج از توانشان باشد وضع نگردیده است واین هم آسانی وسهولت محض می باشد چون مشقت ودشواری زمانی پدید می آید که بر آدمی بیشتر از توانش تکلیف نهند وبه انجام کاری که در حیطه توانایی او نیست وادارش کنند که در دستورات اسلام چنین چیزی نیست.
پیامبر مکرم اسلام در احادیث بی شماری این امر را مورد تاکید قرار داده ودر زندگی عملی خویش مدام به آن توجه وعنیایت داشته اند.
«ما خیر رسول الله صلی الله علیه وسلم بین امرین الا اختار ایسرهما» {8}
«پیامبر اکرم هیچ گاه در میان دو امر اختیار داده نمی شدند مگر این که آسان ترین آن دو را اختیار می کردند»
ودر حدیث دیگری فرمودند: «انما بعثتم میسرین ولم تبعثوا معسرین»{9}
«شما آسان گیر مبعوث شده اید وسخت گیر برانگیخته نشده اید» یعنی همیشه سعی داشته باشید که عنصر اسان گیری شما بر عنصر سخت گیری شما غلبه داشته باشد.
هنگامی که پیامبر اکرم معاذ بن جبل وابوموسی(رض) را به یمن فرستاد به آن ها چنین گفت:«یسرا ولا تعسرا، بشرا ولاتنفرا» {10}
«یعنی آسان بگیرید، سخت مگیرید، مژده دهید ومردم را متنفر نکنید»
آری دین مبین اسلام این چنین سهل، آسان وساده است رسول خدا افراط را حتی در عبادات وبندگی خداوند نمی پسندد ودوست دارد که امت اش میانه روی را پیشه سازد واز آزادی هایی که الله در دین قرار داده است استفاده نماید تا دچار مشکل ومشقت نشود.
گردآورنده: عبا آخوند محمدنژاد
منابع:
1-بقره/185.
2-صحیح بخاری.
3-فی ظلال القرآن، ج1، ص172.
4-عبدالرشید تریز، روح اسلام، ص22.
5-«ولتکبروا الله علی ماهداکم ولعلکم تشکرون».بقره 185.
6-حج/ 78.
7-بقره/ 286.
8-صحیح البخاری، حدیث شماره 6786-6126-6409.
9-بخاری،ج1، ص35.
10-بخاری، حدیث شماره6124-7172- مسلم 1733.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - امان محمد خوجملی

    سلام عبا آخوند. دست مریزاد بهتر است روحانیون روشن اندیش وارد میدان شوند. با این روحانیون سنتی و ارتجاعی هر چیز حلال را هم حرام کرده اند وارد مبارزه شوید. چون اینها سیزده بدر و یک تفریح سالم را هم بر نمی تابند. افراد را به راحتی مورد تکفیر قرار می دهند. اینها حتی مراسم مختومقلی را به رسمیت نمی شناسند. چون آنجا ساز آواز هست خیال می کنند همه عرق خور و گناه کارند. یا به راحتی در تریبون نماز جمعه حکم سنگسار می دهند. یا افراد عادی و محبوب مانند مرحوم یار جان آخوند را به حد معصوم بالا می برند و از کوچکترین انتقاد ناراحت و بر افروخته می شوند. اگر در جامعه انتقاد و ایراد گیری به رسمیت شناخته نشود جامعه روی آبادی را به روی خود نخواهد دید. بهتر است به جای افراد حقیقت معیار قرار گیرد.

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.