b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-08_18-08-57.jpg

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . این دفتر کم حجم ولی پربار حاوی رباعیات دلنشین و پرمعنی است که مطالعه آن لحظات شیرینی را  برای دوستداران شعر و ادب رقم می زند. با نگاهی دقیق به چشمه از منظر مفهومی و محتوایی به نکات قابل توجه و ارزشمندی می رسیم که در این مجال به اختصار به بیان آنها می پردازیم : @ulkamizcom

❇️کلید واژه ی عشق / عشق محوری ترین موضوع دفتر شعر ابراهیم نوری است.24 رباعی در چشمه در مضامین عاشقانه است و در حوزه ادبیات غنایی قرار میگیرد. پس قریب به نیمی از کل کتاب در حال و هوای عشق سیر می کند که میتوان مهمترین واژه ی این دفتر را عشق دانست. شاعر با احساسات و عواطف پاکش در باره عشق سخن میگوید. نگاهش به عشق، زمینی و این جهانی است :  
سخت است که مغلوب حقایق شده باشی
بازیچه ی مظلوم دقایق شده باشی
پروانه سر بالش خیس اول صبح گفت :
ای وای! گمانم که تو عاشق شده باشی !
و یا :
سرهای هم شاعرکان بر سر دار است
چشم تو پر از حادثه ی فاجعه بار است
عشق تو همه قاعده ها را به هم آمیخت
دشتی که تو آهو بشوی شیر شکار است

❇️هم نشین تنهایی / سراینده چشمه اهل خلوت و صفاست. هم نشین تنهایی هاست. گویی عزلت و سکوت برای او ارمغانی از عالم بالاست. این رباعی سرای نرمخو و نیگ سرشت، دلی نازک، احساسی والا و قریحه ای سرشار دارد و چه بسا در همین تنهایی هاست که جام ذوقش از شراب شعر لبریز میشد :
بر عمق دعاهای قنوتم برسید
بر اشک نگاه برهوتم برسید
گویا همگی منتظر فریادید
یک بار به داد این سکوتم برسید
این شعر یادآور خلوت گزینی و تنهانشینی شاعر یادآور شعر سهراب سپهری است که : " به سراغ من اگر می آیید نرم و آهسته بیایید مبادا که چینی نازک تنهایی من ترک بر دارد " .

❇️ حرمت قلم / شاعر کوالی کوه" بیلی " به ارزش بی بدیل قلم واقف است. خود را در برابرش متعهد می داند. به باورش قلم در آزادی رشد می کند و به خیر کثیر تبدیل می شود. این شاعرمعلم قلم را اسیری در بند می داند که باید رها شود و در هوای آزادی نفس یکشد :
مثل من بغض نفس گیر : قلم
شیر در پنجه ی زنجیر : قلم
خیره در سینه ی احساس گریست
طفل بیچاره ی بی شیر . . .قلم

❇️بی پرده با سروده هایش / این رباعی سرای معلم که در مراوه تپه ریاضی تدریس می کند برای شعر رسالتی بزرگ قائل است. او مداح نیست و تملق را آفتی بزرگ می داند. هتاک نیست و توهین را هرگز نمی پذیرد. اشعارش را بسان انسانی مورد خطاب قرار می دهد و آن را از تملق و توهین برحذر می دارد :
نکند حرص و طمع حاشیه دارت بکند
سهم منقار کسی حقه سوارت بکند
لب به توهین و تملق نگشایی شعرم
لقمه ای نان به حریم تو جسارت بکند

❇️بانوی عشق / شاعراز واژه بانو بجای معشوق بهره می گیرد. نامی بامسما که عام است و خلاقیت و ابتکار شاعر را نشان می دهد. بانو کلمه ای وزین و موقر است که جای دلبر خوش می نشیند :
آنجا که عشق و هوس گنگ و مبهم است
شیطان ، مشتاق سجده ی پاهای آدم است
بانو! این قدر این دل و آن دل نکن . . . بیا
این همه سیب برای نچیدن فرهم است

❇️دختر ترکمن / شاعر فارسی گوی ترکمن اندیشه هایش فراقومی است. ولی مثل هر شاعر دیگر ی بالطبع مکان زیست، فرهنگ، پوشش ، هویت ، اقلیم بومی و منطقه ای بر ذهن و فکر او تاثیر می گذارد. ابراهیم نوری در دو رباعی زیبایش به توصیف دختران ترکمن می پردازد :
قامتش سرو و دلش چون چمن است
عشق من موعد آبستن عاشق شدن است
آهو که به آه امده شیراز نگهش
سرگشته چشم دختر ترکمن است
و یا در رباعی :
کبک مگر ناز شما را دیده است ؟
زنبور بر لبتان عسل پاشیده است ؟
ای دختر ترکمن! کمی آهسته بیا
بهار روی روسری ات خوابیده است
این دو شعر یادآور شعر معروف احمد شاملو بنام دختران انتظار است .
ادامه دارد 
* مدرس ادبیات در دبیرستان های مراوه تپه


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.