b_150_100_16777215_00_images_img508a3ea20571e---.jpg اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  او در کتاب شفا که البته برخلاف نامش ارتباطی با پزشکی و دنیای طبابت ندارد می فرماید : آن طبیب  را مرگ بهتر است که دانش پزشکی را به مثابه یک دکان بینگارد و مکان مقدس طبابتش را با شمردن سکه آلوده کند ،

براستی علم طبابت و دانش پزشکی چیست و چرا چونان قضات در پایان نامه باید ادای سوگند کنند . بقراط کیست و چرا دنیای پزشک با دنیای دیگر آدمیان متفاوت است .  حتی با دنیای قضاوت . لازم به توضیح نیست  که قاضی با احراز سره از ناسره سروکار دارد و میکوشد تا مرز بین حقیقت و دروغ را نشان دهد  اما پزشک علاوه بر جسم  با  روان  آدمها سروکار دارد.

 مقدس است چون آدمی در اختیار اوست ، و با یک تشخیص اشتباه انسان سالم با همه آرزوها و آرمان یش میتواند روانه گورستان  کند .  اما متاسفانه در دنیای کنونی ما که معنویت کالایی است که در بازار آدمیان رونقی ندارد و روزگار استیلای ماشین و دروغ و زرنگی  نوعی امتیاز محسوب میگردد و اگر خیلی مکار باشی صاحب اسم و نامی میشوی ..... 

و اما جامعه پزشکی شوربختانه خود بیمار است و بی گمان نیاز به درمان اساسی دارد که عدم خدمت رسانی در بیمارستان ها با عنوان .....موید این شائبه میباشد . میشنویم  و میبینیم اینجا و آنجا بویژه در بیمارستان ها  شاید شما شما هم شنیده باشید، حکایت "زیرمیزی " بیمار در شرف موت ،پزشک در چک و چانه ................ نفس های نجیبی که با زیاده طلبی این زیاده خواهان قطع میشود و چه خانواده هایی بعلت عدم توانایی در پرداخت زیر میزی ناگهان داغدار شدند و پروژه سلامت دولت تدبیر چنان درجا میکوفت که مردم حیران در دالانهای بیمارستان ها شاهد این ماجرایند. و دراین اثنا  جمعی ارجمند و شاد روان پریش و صد البت رو به اضمحلال. ...........                           

دور نرویم در همین استان خودمان :تعدادی از مالکین بزرگ صاحبان  کارخانه و ویلا و زندگی های مجلل از همین طبقه قسم خوردگان است و چه ناروا انسان های سالم را گاه با یک تشخیص اشتباه یک عمر خانه نشین و چه بسا فقط برای درامدزایی بیشتر و با اخذ پولهای کلان مخلوق بی زبان از همه جا بی خبر  را زیر تیغ می فرستند و بعدها کاشف بعمل می آید  که آنکه از اتاق عمل بیرون آمده از خود آقای دکتر سالم تر بوده است ، شغل طبابت از قدیم الایام  یکی از یکی از شغل های  مقدس بوده است و به همین دلیل است که می گویند  دکتر محترم است . 

و حال که این شغل مقدس دستخوش دگرگونی های فاحش میشود دلیلی ندارد مگر اینکه اکثریت این جامعه قسم خورده  به این شغل از دیدگاه یک  $ بیزنس من $ می نگرند . یادش بخیر در تاریخ این مملکت به وفور خوانده ایم  و در ادبیات شفاهی و تاریخ مکتوب ثبت است که بوده اند حکیمانی بزرگ و حاذق در کلان شهرهای روزگار خودشان مثل جرجان -ری-نیشابور - سبزوار -بلخ -سمرقند و بخارا   بصورت سیار در امپراتوری ایران می چرخیده اند و مردم را رایگان مداوا می نموده‌اند ،

و هیچ چشمداشتی نه تنها از مردم نداشته اند بلکه از مردم بیمار هم وجهی بعنوان هزینه طبابت نمی گرفته‌اند  و این مردان بزرگ و عالیقدر حرمتی بخشیده بودند به این شغل " نجیب " و اما در روزگار ما  اولا  آقای دکتر  نام با مسمایی که این روزها بطور متناوب اینجا و آنجا شنیده میشود حتی دکتری آب و فاضلاب هم داریم و بیراه نیست نقبی به چپاول صندوق قدیر بعضی از ایادی .......استان بزنیم که شرحش در مجالی دیگر .       

 پزشکان فراوانی در حوالی خود میشناسید که در کنار شغل مقدس طبابت فارم های چند صد راسی گاوداری یا مرغداری و ایضا زمین مزروعی آبی که دراین وانفسا هر ساله شالی کشت می نمایند و همچنین جایگاه پمپ بنزین و یا چندین و چند واحد تجاری  از دلارهای بی زبانی که در ینگه دنیا و کشورهای اسکاندیناوی هزینه میشود چیزی نمیگویم                                           

 بنظر شما ایندسته  پزشکان تقریبا محترم می توانند به سوگند و تعهدات خود بعنوان پزشک انجام وظیفه نمایند. نهایتا قدردان پزشکان خیر که خویشتن را از جنس مردم میدانند هستیم و یادمان نمی رود از بین همین جامعه پزشکانی هستند با ذکر صلواتی بیمار را مداوا میکنند.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.