b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-08_18-08-57.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه❇️طلوع و غروب دو ستاره
وقتی ستاره ای به خاموشی می گراید ستاره ای دیگر آغاز به روشنایی می کند . چهارم دی ماه 96 قربان دوردی مدنی " پدر طنز ترکمن صحرا " چهره در نقاب خاک کشید و چراغ عمرش خاموش شد همان شب در حالیکه در رثای آن مرحوم سوگنامه ای به رشته تحریر در می آوردم تحفه ای گرانسنگ از دانش آموز سالهای اول معلمی ام به دستم رسید که امید بخش و دلگرم کننده بود. @ulkamizcom
❇️آن ارمغان ارزشمند ، کتاب چشمه اولین اثر ادبی ابراهیم نوری بود. این دو اتفاق شگفت یکی غروب هنرمند بنام ترکمن و دیگری طلوع اولین کتاب شاعر گمنام ترکمن برایم پرنکته بود. دو رویدادی مهم که در یک شب خاص رخ داد و روایتگر ظهور و خموشی دو ستاره در آسمان شعر و ادب و هنر دیارم بود.
❇️ چشمه در یک نگاه
مجوعه شعر چشمه اولین اثر ادبی شاعر جوان کلاله ای ابراهیم نوری است این کتاب 67 صفحه دارد و شامل 59 رباعی شیرین به زبان فارسی است که در پاییز 96 توسط نشر نیک مهر به زیور طبع آراسته شده است. شاعر و معلم خلاق مدارس شهرستان مراوه تپه اولین کتابش را به مادر عزیزش تقدیم کرده و در ابتدای کتاب نوشته است : " تقدیم به کسی که هرگز نگفت دوستم دارد . . . فقط ثابت کرد! " . این اثر ادبی مقدمه ی کوتاهی دارد . که در اول آن جمله ای پرمعنا آمده است : " کسی تو را به دنیا می آورد و کسی، باوری را در تو به دنیا می آورد. "
❇️چند نکته در باب چشمه
این کتاب برخلاف اغلب آثار ادبی شاعران و نویسندگان فهرست ندارد. البته شاعر در آغازین چند رباعی مناسبت سرایش آن ها را بیان کرده است ولی اگر با توجه به ذوق و قریحه سرشار که در این رباعی سرای ترکمن دیده میشود اگر برای هر یک از رباعیاتش نام و عنوانی زیبا انتخاب می کرد جذابتر میشد.
❇️ البته رباعی سرایان معروف همچون خیام و مولوی و . . . بر رباعیاتشان نام نمی گذاشتند ولی در دوره معاصر برخی از شاعران نوپرداز نام می گذارند که جالب است مثلا نازمحمد پقه رباعی سرای مشهور ترکمن برای هر کدام از رباعیاتش نامی زیبا انتخاب کرده است که کلید واژه آن رباعیات نیز به شمار می رود و فهم شعر را آسان می کند. @ulkamizcom

❇️در چشمه در هر صفحه یک رباعی آمده است. می توانست دو رباعی بیاید و در عوض تعداد رباعیات منتشر شده دو برابر میشد و مخاطبان با اشعار شاعر بیشتر آشنا می شدند .
❇️ با توجه به اینکه هر صفحه فقط یک رباعی را جا داده است فونت و اندازه کلمات کمی ریز است اگر درشت تر می شد برای خوانش مطلوبتر میشد.
❇️در کتاب چشمه مصراعهای هر رباعی بصورت ستونی ( نردبانی / عمودی ) زیر هم آمده است ولی در کمال تعجب مشاهده می شود که فاصله مصرع دوم و سوم بیشتر از دیگر مصراعها ست و این چینش عمودی مصراعها را نامتوازن و ناهماهنگ کرده است.

❇️کاربرد آرایه های ادبی در چشمه
ابراهیم نوری در جای جای رباعیاتش از صور خیال و فنون و صناعات ادبی با ظرافت و دقت بهره برده است که درخور تحسین است . به چند نمونه بصورت مختصر اشاره میکنیم :
استعاره : " خیره در سینه احساس گریست " که سینه احساس اضافه استعاری است.
تلمیح : در بخشی از یک رباعی می خوانیم : " ای مرگ معرفت، از برادرت یاد بگیر" که البته صنعت تشخیص هم دارد به حدیث النوم اخ الموت اشاره شده و یا در :
" خون اول به برادر ز برادر بارید " که اشاره به داستان هابیل و قابیل دارد .
تشبیه : " این تیشه عشق است که بر قامت توست : عشق به تیشه مانند شده است
حس آمیزی : " با چشم بگو و با دهن قهوه بنوش " دو حس به هم آمیخته است
تضاد : " صد پیر و جوان بر سر عشق تو گرفتار" دو واژه پیر و جوان متضاد هستند
جناس : "قلبت از چشم تو پیداست لب چشمه نیا " چشم و چشمه جناس ناقص افزایشی هستند
تتابع اضافات : در مصرع " ای یوسف قیمت شکن گوشه ی بازار " تتابع اضافات مشاهده میشود.
کاربرد ترکیبات بدیع و زیبا و پرمعنی از دیگر جلوه های تماشایی کتاب چشمه است. ترکیباتی نظیر : کوه ریا – قانون دعا – در مسجد چشمان تو – شهر منطقم – کاسه تنهایی و . . .
ادامه دارد @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.