b_150_100_16777215_00_images_4423.jpgاولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه چیز را زیبا می بیند، تفکرات مثبت و زیبا دارد، سخنان مفید و زیبا از دهانش خارج می شود و کارهای پسندیده و نیکو انجام می دهد. او در کوچکترین حرکات خود فقط خشنودی خدا را در نظر می گیرد، نشستن و برخواستنش برای اوست. همیشه به او فکر می کند و از او صحبت می کند. 

مولانا در کتاب های خود از فضائل انسان بحث می کند، هر گاه انسان این جواهر درون را کشف کرد، آنگاه صفات انسانی خود را نیز به همراه خواهد داشت.

مولانا جنبه های روحی و جسمی انسان را در کنار هم قرار داده و بیان می دارد که ماهیت اصلی وجود انسان، آن جنبه های معنوی اوست.

مولانا در مثنوی می گوید که از این جسم خاکی تشکیل نشدی. تو چشمی! جان را که دیدی از جسم دست خواهی شست. انسان خاکی از علم خداوندی بهره مند شد و با آن علم تا 7 طبقه آسمان را نیز روشن کرد.

مولانا انسان را در بین عالم فیزیک و متافیزیک قرار می دهد و بیان می دارد که انسان هر دو جنبه را دارد. جنبه ای از انسان که به عالم فیزیک علاقه و وابستگی دارد، جنبه مادی اوست. جنبه حقیقی انسان جنبه معنوی اوست و این جنبه است که او را به برقراری ارتباط با عالم متافیزیک هدایت می کند. 

بندگی حقیقی:

مولانا اعتقاد دارد که بعد از ایمان صمیمی با خداوند، آن چه که برای فهم معنی حقیقی انسانیت و کسب انسانیت لازم است، بندگی حقیقی است. هدف نهایی آفرینش انسان بندگی است و بندگی نیز در معنای واقعی آن یعنی عبادت. 

انسان هر کاری می تواند انجام دهد، اما هدف از آفرینش او، عبادت است. 

خداوند می فرماید: وَ مَا خَلَقْتُ‌ الْجِنَ‌ وَ الْإِنْسَ‌ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ‌ من جنّ و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند. در این آیه خداوند دلیل آفرینش را در عبادت می داند.مولانا این که بندگی تنها در افکار و درحرف نیست، بلکه عبادات تنها شاهد بر ایمان و عشق به خداوند است را بر زبان می آورد و می گوید که: 

"عشق و بندگی اگر از تفکر و معنا عبارت بود، نماز و روزه لازم و واجب نبود"

دوستان جهت ابراز عشق و علاقه به هم هدیه می دهند و آن هدایا شاهدی بر علاقه و دوستی بین آنهاست. یعنی بین آن دوستان صمیمیت و برابری نهفته است و در مثنوی می گوید: این احسان ها شاهدی است بر عشقی که در قلب هاست. خداوند را یاد کنید که خطاب کردن خداوند احسان خداوند است. 

بر طبق نظر مولانا عبادت نیز یک خود و یک صورت دارد. عبادت اصیل همان خود است و صورت نیز همان قالب عبادت است.

مولانا که ایمان و عبادت را در ظرف عشق به هم آمیخته بود، معتقد بود که با این 3 عامل(ایمان، عبادت، عشق) انسان به ذات مطلق می رسد، انسانی که به ظاهر عالمی کوچک است، اما در حقیقت بزرگترین عالم همانا خود اوست.

عبادتی که با خلوص همراه باشد، انسان را به بندگی و دینداری حقیقی می رساند، مولانا اعتقاد داشت که دینداری حقیقی باعث می شود تا انسان وجدان گرا شده و حساب وجدان خود را نگه دارد. 

مدارا و بردباری:

بندگی حقیقی انسان را به بردباری و مدارا می رساند. بردباری در اینجا به معنی احترام به بقیه آراء و نظرات است. اساسا احترام به عقاید دیگران به معنی دست کشیدن از عقاید خود نیست. به معنی بی تفاوت بودن در مقابل بقیه اعتقادات نیز نیست. مدارا به هرزگی فکری و یا به معنی فداکاری در شخصیت نیز نیست. به طور خلاصه مدارا به معنی پذیرفتن انسان هاست همان گونه که هستند.

به ویژه که امام اعظم ابوحنیفه اعتقاد داشتند بی ایمانی(کفر) هر چند که به عنوان بزرگترین گناه شناخته می شود اما گناهی است منحصر بین بنده و خدا و لذا سزای این گناه تا آخرت به تاخیر می افتد. بر اساس این نگرش، آن چه بد است انسان نیست بلکه رفتار انسان است. و بر اساس همین اصل است که در روابط اجتماعی، اخلاقی و حقوقی فقط رفتارو صفات یک انسان اصل قرار داده می شود. 

امروزه در خصوص وحدت و تعامل سازنده بین مسلمانان واهل کتاب زیاد بحث می شود. در حقیقت مسلمانان، مسیحیان و یهودیان همگی حضرت ابراهیم را قبول دارند و به آنها ادیان ابراهیی اطلاق می شود. کمترین انتظاری که از پیروان این ادیان می رود این است که اختلافات تئوریک و نیز اختلافات ریشه گرفته در طول تاریخ را کمرنگ نموده و به مخالفت با مکاتب آتئیسم و ماتریالیسم بپردازند..در دنیای دهکده گونه امروزی ما، برای مقابله با آسیب هایی مانند ترور، گرسنگی، توزیع ناعادلانه درآمد، بی سوادی، نقض حقوق بشر و تخریب محیط زیست نیاز به مبارزه و همکاری مشترک بین المللی است.

انسان همیشه مشتاق عشق، آرامش و صلح طلبی، اطمینان و اعتماد و برادری است. وجدان های پاک و دست نخورده، هر زمان خوبی و زیبایی را دوست دارند. مولانا شعر مشهوری دارد که :

بازآ بازآ هرآنچه هستی بازآ گركافر و گبر و بت‌پرستی بازآ

این درگه ما درگه نومیدی نیست صدبار اگر توبه شكستی بازآ

به این ترتیب تمام انسان ها فارغ از دین، رنگ و زبان توسط مولانا به این درگاه دعوت می شوند. تمام کسانی که امید به زندگی را از دست داده اند، از زندگی تنفر دارند ویا توبه خود را شکسته اند، دراین درگاه به امیدهای تازه ای دست خواهند یافت. 

مولانا با این دعوتش خواهان نابودی تمام غل و زنجیرهایی شده که جوامع انسانی را تفکیک و چندپارچه کرده و آرزو می کند که همه به بهترین مسیر که مسیر حقیقت است داخل شوند. انسان باید در همان حال که یک پایش را در مرکز(محل زندگی خود با آداب و روسوم و دین خود) می گذارد، پای دیگرش در بین 72 ملت باشد.

مولانا بر این اعتقاد بود که هیچ انسانی را نباید تحقیر نمود، او آغوشش برای همه انسان ها گشوده بود، اودلیلی برای این کار نداشت جز این که اعتقاد داشت همه انسان ها بنده خداوند هستند. خداوند نورعشقش را به تمام عالم به طور یکسان پراکنده کرده است. انسان ها خداوندی که آفریننده است رادوست دارند، عشق الهی در تمام انسان ها وجود دارد.

او تفاوت های انسان ها را شناخته و به آن رسمیت داد. در همان حال آنها را به صلح و برادری دعوت می کرد. او تاکید می کرد که فرقی ندارد مسلمان باشی یا نباشی، بلکه باید به تمام انسانها با مرحمت و نزاکت رفتار کرد.

مولانا عشق عمیقی به قرآن و پیغمبر داشت. او خود را خاک پای پیغمبر می دانست. اگر کسی از من حرفی غیر از قرآن و نیز عشق پیغمبر روایت کند، هم از آن حرف و هم از آن روایت کننده بیزارم. از این حرف ایشان می توان نتیجه گرفت که نمی توان ایشان را بدون در نظر گرفتن عشق ایشان به اسلام و پیغمبر عزیزمان شناخت. فلسفه و تفکر ایشان در مورد انسانیت، از چشمه های تصوف نشات می گیرد. 

ادامه دارد..


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.