b_150_100_16777215_00_images_7786.jpgبه نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. نارضایتی‌های اقتصادی که در دی ماه خود را در قالب برخی تجمعات خیابانی نشان داد، اگرچه عمر درازی نداشت اما به نظر می‌رسد پیامدهای آن می‌تواند در امور اقتصادی تاثیرگذار باشد. دولت روحانی که در حدود ۵ سال گذشته تحت فشارهای داخلی و خارجی بوده نتوانسته آنطور که باید و شاید در عرصه‌های اقتصادی به وعده‌های خود عمل کند. هرچند برخی نیز معتقدند دولت با وجود فشارها بهتر از این می‌توانست پیش برود.

با این حال زمزمه‌هایی همچون عبور از روحانی مطرح می‌شود. هرچند جناح مخالف از ابتدای تجمعات تلاش کرد سمت و سوی آن را در مخالفت با روحانی بداند و حتی تقاضای استعفا را نیز یک تشکل قدرتمند دانشجویی جناح راست از روحانی داشت اما به نظر می‌رسد این تنها نگاهی تقلیل گرایانه به موضوع است. بدون تردید نیازهای اقتصادی عامل اصلی نارضایتی های اخیر بود، عاملی که می تواند رفع شود. در این میان اصلاح طلبان در آینده پیش رو چه نقشی دارند. در سال های اخیر جریان اصلاحات در تمامی آزمون های مردمی توانسته نظر مردم را به خود جلب کند. آیا ادامه روند نارضایتی های اقتصادی می‌تواند مردم را به اصلاحات بدبین کند؟ طرح گفت و گوی ملی که مدت ها از سوی اصلاح طلبان مطرح شده تا همه ارکان قدرت در راستای وحدت ملی و پاسخ به مطالبات مردمی گام بردارند چقدر می تواند کارساز باشد؟ سوالاتی بیش از این را «آفتاب یزد» با جلال جلالی زاده نماینده مردم دیواندره، سنندج و کامیاران در مجلس ششم داشته است که در ادامه می‌خوانید.

جریان اصلاحات یکی از مهمترین پایه های پیروزی حسن روحانی در انتخابات دوره یازدهم و دوازدهم بوده است. حالا با بروز نارضایتی هایی که برخی نسبت به عملکرد دولت دارند و وعده هایی که هنوز روی زمین مانده، نگاه مردم به اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

نکته اول این است که میان حسن روحانی و جریان اصلاح طلبان باید تفاوت قائل شد، اگرچه روحانی برخی سخنان و رفتارهای اصلاح طلبانه را برگزیده اما او هیچ گاه اصلاح طلب نبوده و خود نیز نگفته که اصلاح طلب است. با توجه به اقتضای شرایط، همراهی اصلاح طلبان با روحانی شکل گرفت و این دو را در کنار هم قرار داد اما دو منش جداگانه میان روحانی و اصلاحات وجود دارد. اگرچه حوادث ماه گذشته برای جریان اصلاح طلبی نیز تبعاتی داشت و موجب کاهش تعلق گروهی به این جریان شد اما اصلاح طلبان واقعی همواره در راستای مطالبات مردم حرکت کرده‌اند، شاید آنها صبر بیشتری دارند و مردم در خواسته‌های خود تعجیل داشته باشند. از سوی دیگر به نظر می رسد روحانی راه خود را از جریان اصلاحات جدا کرده و نسبت به مطالبات و پیشنهادهای این گروه بی تفاوت است. اما چنین مسیری اگر پی گرفته شود در قدم اول خود روحانی ضرر خواهد کرد هرچند اصلاحات نیز از زیان های آن مصون نخواهد ماند. به هرحال اصلاح طلبان مردم را به حضور در انتخابات برای رای به روحانی تشویق کردند. امدواریم رئیس جمهور فعال تر در راستای نیازهای مردم گام بردارد.

به واژه «اصلاح طلبان واقعی» اشاره کردید، اساسا اصلاح طلب واقعی را چگونه تعریف می کنید؟ وجه افتراق اصلاح طلب واقعی از غیر واقعی برای مردم چیست؟

در هر جریان و جنبشی افرادی هستند که خالصانه و صادقانه در راستای اهداف و آرمان ها گام برمی‌دارند و منافع شخصی را در اولویت قرار نمی‌دهند. در جریان اصلاحات نیز برخی واقعا به اهداف و اصلاحات واقعی ایمان دارند اما برخی به طور اسمی خود را اصلاح طلب می‌دانند تا در راستای منافع شخصی به فوایدی دست یابند. نمونه آن را در لیست امید مجلس دیدیم که افرادی با نام و نشان اصلاح طلبی آمدند اما به مجلس که رسیدند چرخیدند. اصلاح طلب واقعی از دل مردم بیرون می آید، در مقابل خواسته های مردم نمی ایستد، وفاداری به مطالبات و اهداف اصلاحات را بر داشتن میز و منفعت شخصی ارجح می داند.

در حال حاضر اصلاح طلبان در دو قوه مقننه و مجریه کم و بیش در قدرت هستند. افرادی که امروز از این جریان هستند از گروه اصلاح طلبان واقعی هستند؟

کسانی که به فکر میز و کرسی و موقعیت خود هستند را اصلاح طلب نمی دانم اما برخی نیز واقعا به دنبال تحقق شعارهای اصلاحات هستند، ایران و ایرانی را اولویت می دانند، نگاه یکسانی به کشور دارند و تلاش می‌کنند در راستای اهداف اصلاحات گام بردارند. به هرحال عملکرد هر کسی در مقام و قدرتی که دارد نشان دهنده منش و شخصیت او است.

تقریبا مدت زیادی است که اصلاح طلبان گفت و گوی ملی را مطرح کرده‌اند، تا با وحدت بیشتر و هم افزایی مشکلات کاهش یابد، و مطالبات مردم به طور حداکثری پاسخ داده شود. این طرح را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گفت و گوی ملی به نفع همه است، بهتر است در شرایط فعلی فاصله‌ها کم شود، سوءتفاهم‌ها برطرف شود، راهکارهایی اساسی و عملی برای بهبود وضعیت جامعه و مردم مطرح شود. از حاکمیت دوگانه و جناح هایی که به سد یکدیگر تبدیل می شوند به جایی نخواهیم رسید. معتقدم این وحدت ملی به شرطی محقق می شود که نگاه عادلانه و یکسانی در کشور شکل گیرد. خود گفتگو واقعیت این است که گفت و گو به نفع همه است می‌تواند فاصله ها را کم کند، سوءتفاهم‌ها را کاهش دهد، راهکارهای جدید و خوبی را مطرح کند، در این موقعیت حاکمیت دوگانه و تقابل جناحی نمی‌توانیم به جایی برسیم معتقدم این وحدت ملی به شرطی محقق می شود که نگاه عادلانه و یکسان باشد. گفت و گو به معنای پذیرش دو گروه است. از این مسیر باید بتوانیم افرادی را که کارنامه مناسبی داشته‌اند و می‌توانند به حل مشکلات جامعه کمک کنند اما بر اثر برخی محدودیت‌ها به حاشیه رفته‌اند جذب کنیم. با توجه به مشکلات داخلی و خارجی بهتر است از سیاست جذبی استفاده کنیم تا دفع یکدیگر.

بارها بر مطالبات مردم تاکید شد، یکی از مسیرهایی که امروز مردم بیش از همیشه توانسته‌اند خواسته‌های خود را با مسئولان مطرح کنند فضای مجازی است. دولت روحانی رنج های زیادی را متحمل شده تا این فضا نصفه و نیمه پایدار بماند اما برخی همچنان فشار می‌آورند که بهتر است محدود شود. ارزیابی شما نسبت به فضای مجازی چیست؟

جناح مقابل همواره بر ایجاد محدودیت در شبکه‌های اطلاع‌رسانی تاکید داشته است، خواه فضای مجازی، خواه مطبوعات و دیگر مسیرها. اما به راستی مگر می‌شود مشکلات را با راه حل های سلبی حل کرد؟ چنین روش هایی تنها مشکلات را روی هم انباشته می‌کند و در یک زمان خاص با یک جرقه شرایط وخیمی را ایجاد می‌کند. باید تا جایی که می‌توان کانال های ارتباطی را حفظ کرد، نظارت ها را افزایش داد. این مسیری است که موجب شفافیت بیشتر و جلب اعتماد مردم می شود و هرگونه بدبینی به سیستم و مسئولان را کاهش می دهد. هیچگاه نمی توان با محدودیت‌های اطلاع‌رسانی به حل و فصل مشکلات و مطالبات پرداخت.

در شرایط فعلی یکی دیگر از چالش هایی که پیش روی دولت است، وجود نهادهایی موازی است که برخی می گویند موجب شده تا دولت با محدودیت‌هایی روبه رو شود و نتواند آنطور که باید و شاید اقدام کند. این موضوع تا چه حد اثرگذار است؟

آنچه مشخص است اینکه دولت از قدرت اجرایی کاملی برخوردار نیست و یکی از موانع توسعه ما همین نهادهای موازی هستند که علاوه بر بعد تصمیم گیری که موجب تعلل و تصمیمات متناقض می شود بخش عظیمی از نیروی انسانی را در یک جهت موازی قرار می‌دهد که سرعت پیشرفت را کاهش می‌دهد. در شرایط امروز داخلی و خارجی بهتر است عقلای نظام و بزرگان دور هم بنشینند و چنین مشکلاتی را حل کنند. مردم هم در این شرایط می دانند با کدام نهاد طرف هستند. این موضوع موجب افزایش پاسخگویی و شفافیت می‌شود. حوادث یک ماه پیش موجب شد مسئولان بیش از همیشه بر حقانیت مطالبات مردمی پی ببرند و اینکه مردم حق دارند مطالبات خود را مطرح کنند از این چنین رخدادهایی باید استفاده شود تا در جهت حل مشکلات گام برداشت. مردم امروز آگاه هستند و با دسترسی به ابزارهای اطلاع رسانی نیازهای خود را طلب می کنند. اگر به این موارد بی توجهی شود با چالش های بیشتری روبه رو می شویم. باید به برخی مشورت های دلسوزان نظام و کشور در شرایط امروز توجه بیشتری شود.

جریان اصلاح طلبان که در سال های اخیر پرطرفدارترین جریان مردمی بوده در شرایط امروز چه وظیفه ای دارد؟

جریان اصلاحات یک ویژگی مهم دارد؛ اینکه خود باید همواره به دنبال اصلاح باشند. در واقع به نظر می رسد اصلاح طلبان نیاز به یک پوست اندازی دارند تا با استفاده از ظرفیت خود شرایط بهتری را در جامعه شکل دهند. اینگونه نباید باشد که اصلاح طلبان خود را مبرا از هرگونه اشتباه و خطا بدانند. در حوزه های مختلف نیاز به اصلاحاتی درونی است تا به اهداف اصلی دست یافت.

همیشه در سال‌های اخیر این مشکلات و مطالبات اقتصادی بودند که در راس خواسته‌های مردمی قرار داشتند. مشکلاتی از این دست که در بسیاری موارد قابل حل هستند چرا آنطور که باید رفع نشده تا حدی که در نظرسنجی که دانشگاه مریلند انجام داده و خبرگزاری فارس منتشر کرده حدود ۸۰ درصد مردم مطالباتی اقتصادی داشتند و برخی نیز نیاز به انجام برخی اصلاحات در امور اجتماعی را عنوان کرده اند؟

مهمترین مشکل را باید در همان وجود نهادهای موازی، تصمیم‌گیری‌های متعدد و گاه متناقض دید. برای مثال در اقتصاد وضعیت مشخص نیست، اقتصاد اسلامی است، سرمایه‌داری است یا سوسیالیستی یا در موضوعات اجتماعی برخی بر رفع محدودیت ها در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی معتقدند گروهی دیگر اما مخالفت می‌کنند. این تصمیم‌های دوگانه و گاه چندگانه روند اصلاحات را کند کرده است. اما اگر می‌خواهیم تحولاتی مثبت را در جهت خواسته های مردم ببینیم باید این نگاه‌ها همسو در جهت مردم شود. به هرحال بدیهی است که نمی‌توان مدت‌ها مردم را منتظر نگاه داشت و آنها امید دارند اصلاحات تدریجی را به طور ملموس ببینند.

روزنامه آفتاب یزد، زمان انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۶


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.