b_150_100_16777215_00_images_7786.jpgبه نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. نارضایتی‌های اقتصادی که در دی ماه خود را در قالب برخی تجمعات خیابانی نشان داد، اگرچه عمر درازی نداشت اما به نظر می‌رسد پیامدهای آن می‌تواند در امور اقتصادی تاثیرگذار باشد. دولت روحانی که در حدود ۵ سال گذشته تحت فشارهای داخلی و خارجی بوده نتوانسته آنطور که باید و شاید در عرصه‌های اقتصادی به وعده‌های خود عمل کند. هرچند برخی نیز معتقدند دولت با وجود فشارها بهتر از این می‌توانست پیش برود.

با این حال زمزمه‌هایی همچون عبور از روحانی مطرح می‌شود. هرچند جناح مخالف از ابتدای تجمعات تلاش کرد سمت و سوی آن را در مخالفت با روحانی بداند و حتی تقاضای استعفا را نیز یک تشکل قدرتمند دانشجویی جناح راست از روحانی داشت اما به نظر می‌رسد این تنها نگاهی تقلیل گرایانه به موضوع است. بدون تردید نیازهای اقتصادی عامل اصلی نارضایتی های اخیر بود، عاملی که می تواند رفع شود. در این میان اصلاح طلبان در آینده پیش رو چه نقشی دارند. در سال های اخیر جریان اصلاحات در تمامی آزمون های مردمی توانسته نظر مردم را به خود جلب کند. آیا ادامه روند نارضایتی های اقتصادی می‌تواند مردم را به اصلاحات بدبین کند؟ طرح گفت و گوی ملی که مدت ها از سوی اصلاح طلبان مطرح شده تا همه ارکان قدرت در راستای وحدت ملی و پاسخ به مطالبات مردمی گام بردارند چقدر می تواند کارساز باشد؟ سوالاتی بیش از این را «آفتاب یزد» با جلال جلالی زاده نماینده مردم دیواندره، سنندج و کامیاران در مجلس ششم داشته است که در ادامه می‌خوانید.

جریان اصلاحات یکی از مهمترین پایه های پیروزی حسن روحانی در انتخابات دوره یازدهم و دوازدهم بوده است. حالا با بروز نارضایتی هایی که برخی نسبت به عملکرد دولت دارند و وعده هایی که هنوز روی زمین مانده، نگاه مردم به اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

نکته اول این است که میان حسن روحانی و جریان اصلاح طلبان باید تفاوت قائل شد، اگرچه روحانی برخی سخنان و رفتارهای اصلاح طلبانه را برگزیده اما او هیچ گاه اصلاح طلب نبوده و خود نیز نگفته که اصلاح طلب است. با توجه به اقتضای شرایط، همراهی اصلاح طلبان با روحانی شکل گرفت و این دو را در کنار هم قرار داد اما دو منش جداگانه میان روحانی و اصلاحات وجود دارد. اگرچه حوادث ماه گذشته برای جریان اصلاح طلبی نیز تبعاتی داشت و موجب کاهش تعلق گروهی به این جریان شد اما اصلاح طلبان واقعی همواره در راستای مطالبات مردم حرکت کرده‌اند، شاید آنها صبر بیشتری دارند و مردم در خواسته‌های خود تعجیل داشته باشند. از سوی دیگر به نظر می رسد روحانی راه خود را از جریان اصلاحات جدا کرده و نسبت به مطالبات و پیشنهادهای این گروه بی تفاوت است. اما چنین مسیری اگر پی گرفته شود در قدم اول خود روحانی ضرر خواهد کرد هرچند اصلاحات نیز از زیان های آن مصون نخواهد ماند. به هرحال اصلاح طلبان مردم را به حضور در انتخابات برای رای به روحانی تشویق کردند. امدواریم رئیس جمهور فعال تر در راستای نیازهای مردم گام بردارد.

به واژه «اصلاح طلبان واقعی» اشاره کردید، اساسا اصلاح طلب واقعی را چگونه تعریف می کنید؟ وجه افتراق اصلاح طلب واقعی از غیر واقعی برای مردم چیست؟

در هر جریان و جنبشی افرادی هستند که خالصانه و صادقانه در راستای اهداف و آرمان ها گام برمی‌دارند و منافع شخصی را در اولویت قرار نمی‌دهند. در جریان اصلاحات نیز برخی واقعا به اهداف و اصلاحات واقعی ایمان دارند اما برخی به طور اسمی خود را اصلاح طلب می‌دانند تا در راستای منافع شخصی به فوایدی دست یابند. نمونه آن را در لیست امید مجلس دیدیم که افرادی با نام و نشان اصلاح طلبی آمدند اما به مجلس که رسیدند چرخیدند. اصلاح طلب واقعی از دل مردم بیرون می آید، در مقابل خواسته های مردم نمی ایستد، وفاداری به مطالبات و اهداف اصلاحات را بر داشتن میز و منفعت شخصی ارجح می داند.

در حال حاضر اصلاح طلبان در دو قوه مقننه و مجریه کم و بیش در قدرت هستند. افرادی که امروز از این جریان هستند از گروه اصلاح طلبان واقعی هستند؟

کسانی که به فکر میز و کرسی و موقعیت خود هستند را اصلاح طلب نمی دانم اما برخی نیز واقعا به دنبال تحقق شعارهای اصلاحات هستند، ایران و ایرانی را اولویت می دانند، نگاه یکسانی به کشور دارند و تلاش می‌کنند در راستای اهداف اصلاحات گام بردارند. به هرحال عملکرد هر کسی در مقام و قدرتی که دارد نشان دهنده منش و شخصیت او است.

تقریبا مدت زیادی است که اصلاح طلبان گفت و گوی ملی را مطرح کرده‌اند، تا با وحدت بیشتر و هم افزایی مشکلات کاهش یابد، و مطالبات مردم به طور حداکثری پاسخ داده شود. این طرح را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گفت و گوی ملی به نفع همه است، بهتر است در شرایط فعلی فاصله‌ها کم شود، سوءتفاهم‌ها برطرف شود، راهکارهایی اساسی و عملی برای بهبود وضعیت جامعه و مردم مطرح شود. از حاکمیت دوگانه و جناح هایی که به سد یکدیگر تبدیل می شوند به جایی نخواهیم رسید. معتقدم این وحدت ملی به شرطی محقق می شود که نگاه عادلانه و یکسانی در کشور شکل گیرد. خود گفتگو واقعیت این است که گفت و گو به نفع همه است می‌تواند فاصله ها را کم کند، سوءتفاهم‌ها را کاهش دهد، راهکارهای جدید و خوبی را مطرح کند، در این موقعیت حاکمیت دوگانه و تقابل جناحی نمی‌توانیم به جایی برسیم معتقدم این وحدت ملی به شرطی محقق می شود که نگاه عادلانه و یکسان باشد. گفت و گو به معنای پذیرش دو گروه است. از این مسیر باید بتوانیم افرادی را که کارنامه مناسبی داشته‌اند و می‌توانند به حل مشکلات جامعه کمک کنند اما بر اثر برخی محدودیت‌ها به حاشیه رفته‌اند جذب کنیم. با توجه به مشکلات داخلی و خارجی بهتر است از سیاست جذبی استفاده کنیم تا دفع یکدیگر.

بارها بر مطالبات مردم تاکید شد، یکی از مسیرهایی که امروز مردم بیش از همیشه توانسته‌اند خواسته‌های خود را با مسئولان مطرح کنند فضای مجازی است. دولت روحانی رنج های زیادی را متحمل شده تا این فضا نصفه و نیمه پایدار بماند اما برخی همچنان فشار می‌آورند که بهتر است محدود شود. ارزیابی شما نسبت به فضای مجازی چیست؟

جناح مقابل همواره بر ایجاد محدودیت در شبکه‌های اطلاع‌رسانی تاکید داشته است، خواه فضای مجازی، خواه مطبوعات و دیگر مسیرها. اما به راستی مگر می‌شود مشکلات را با راه حل های سلبی حل کرد؟ چنین روش هایی تنها مشکلات را روی هم انباشته می‌کند و در یک زمان خاص با یک جرقه شرایط وخیمی را ایجاد می‌کند. باید تا جایی که می‌توان کانال های ارتباطی را حفظ کرد، نظارت ها را افزایش داد. این مسیری است که موجب شفافیت بیشتر و جلب اعتماد مردم می شود و هرگونه بدبینی به سیستم و مسئولان را کاهش می دهد. هیچگاه نمی توان با محدودیت‌های اطلاع‌رسانی به حل و فصل مشکلات و مطالبات پرداخت.

در شرایط فعلی یکی دیگر از چالش هایی که پیش روی دولت است، وجود نهادهایی موازی است که برخی می گویند موجب شده تا دولت با محدودیت‌هایی روبه رو شود و نتواند آنطور که باید و شاید اقدام کند. این موضوع تا چه حد اثرگذار است؟

آنچه مشخص است اینکه دولت از قدرت اجرایی کاملی برخوردار نیست و یکی از موانع توسعه ما همین نهادهای موازی هستند که علاوه بر بعد تصمیم گیری که موجب تعلل و تصمیمات متناقض می شود بخش عظیمی از نیروی انسانی را در یک جهت موازی قرار می‌دهد که سرعت پیشرفت را کاهش می‌دهد. در شرایط امروز داخلی و خارجی بهتر است عقلای نظام و بزرگان دور هم بنشینند و چنین مشکلاتی را حل کنند. مردم هم در این شرایط می دانند با کدام نهاد طرف هستند. این موضوع موجب افزایش پاسخگویی و شفافیت می‌شود. حوادث یک ماه پیش موجب شد مسئولان بیش از همیشه بر حقانیت مطالبات مردمی پی ببرند و اینکه مردم حق دارند مطالبات خود را مطرح کنند از این چنین رخدادهایی باید استفاده شود تا در جهت حل مشکلات گام برداشت. مردم امروز آگاه هستند و با دسترسی به ابزارهای اطلاع رسانی نیازهای خود را طلب می کنند. اگر به این موارد بی توجهی شود با چالش های بیشتری روبه رو می شویم. باید به برخی مشورت های دلسوزان نظام و کشور در شرایط امروز توجه بیشتری شود.

جریان اصلاح طلبان که در سال های اخیر پرطرفدارترین جریان مردمی بوده در شرایط امروز چه وظیفه ای دارد؟

جریان اصلاحات یک ویژگی مهم دارد؛ اینکه خود باید همواره به دنبال اصلاح باشند. در واقع به نظر می رسد اصلاح طلبان نیاز به یک پوست اندازی دارند تا با استفاده از ظرفیت خود شرایط بهتری را در جامعه شکل دهند. اینگونه نباید باشد که اصلاح طلبان خود را مبرا از هرگونه اشتباه و خطا بدانند. در حوزه های مختلف نیاز به اصلاحاتی درونی است تا به اهداف اصلی دست یافت.

همیشه در سال‌های اخیر این مشکلات و مطالبات اقتصادی بودند که در راس خواسته‌های مردمی قرار داشتند. مشکلاتی از این دست که در بسیاری موارد قابل حل هستند چرا آنطور که باید رفع نشده تا حدی که در نظرسنجی که دانشگاه مریلند انجام داده و خبرگزاری فارس منتشر کرده حدود ۸۰ درصد مردم مطالباتی اقتصادی داشتند و برخی نیز نیاز به انجام برخی اصلاحات در امور اجتماعی را عنوان کرده اند؟

مهمترین مشکل را باید در همان وجود نهادهای موازی، تصمیم‌گیری‌های متعدد و گاه متناقض دید. برای مثال در اقتصاد وضعیت مشخص نیست، اقتصاد اسلامی است، سرمایه‌داری است یا سوسیالیستی یا در موضوعات اجتماعی برخی بر رفع محدودیت ها در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی معتقدند گروهی دیگر اما مخالفت می‌کنند. این تصمیم‌های دوگانه و گاه چندگانه روند اصلاحات را کند کرده است. اما اگر می‌خواهیم تحولاتی مثبت را در جهت خواسته های مردم ببینیم باید این نگاه‌ها همسو در جهت مردم شود. به هرحال بدیهی است که نمی‌توان مدت‌ها مردم را منتظر نگاه داشت و آنها امید دارند اصلاحات تدریجی را به طور ملموس ببینند.

روزنامه آفتاب یزد، زمان انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۶


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.