b_150_100_16777215_00_images_3.jpgاولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است.

 

سالهای نه چندان دوراولین دیدارما درکتابفروشی قاضی اتفاق افتاد همان مکانی که پاتوق شعرا، ادبا و اصحاب فرهنگ و ادبیات است. مردی استوار و بلند قامت که کلاه سفید " آق بؤرگ " بر سر داشت. بعدها گاه و بی گاه او را در جلسات انجمن میراث ، محافل و مجامع ادبی، مراسم مختومقلی فراغی و مجالس عروسی ترکمن صحرا می دیدم . گویی او پرچمدار شعر و ادبیات دیار مرواه تپه بود. درمحافل ادبی و فرهنگی حضوری پربار داشت و به نمایندگی از این خطه مستعد اشعاری قرائت می کرد.

 در سال 84 یکی از دوستانم به بهانه جشن عروسی اش کتاب " ایلیمه سوغات" قلیچی را به میهمانان هدیه داد که سزاوار تحسین بود. با مطالعه این کتاب آشنایی ما با هم بیشتر شد. چند سال بعد با معیت جمعی از یاران اهل شعر و ادب به مجلس بزم و شادی  فرزند بای محمد قلیچی به قرناوه علیا  رفتیم . روستایی که در دل کوه قرار داشت. همان " اوبه ای " که شاعر به زیبایی تمام آن را وصف می کند. این جشن با شعر و موسیقی ماندگار شد و حضور شاعران ترکمن صحرا در آن شب پررنگ بود.

 اواخر تابستان 95 مقدر شد که از گنبد به مرواه تپه نقل مکان کنم و در این دیار محروم خدمت نمایم. از این زمان به بعد هر روز بر مودت و اخوت ما  افزوده شد. به همت جمعی از یاران همدل و همفکر جلسات مختومقلی خوانی را  در مرواه تپه راه انداختیم که با استقبال خوب دوستداران ادبیات همراه شد.   

تفاوت و تمایز     

بای محمد قلیچی هم اهل شعر است و هم اهل تحقیق. هم در تصنیف دستی دارد و هم در تالیف. تاکنون اشعارش را در قالب دو مجموعه شعر منتشر کرده است. یک اثرش ( از صحرا  تا خدا ) به زبان فارسی است.  وی در کار ادبی - فرهنگی اش فقط به یک زبان اکتفا نمی کند بلکه از دو زبان بهره می گیرد و آن را یک ظرفیت می داند. برخلاف اغلب شاعران که فقط به یک زبان  بسنده می کنند و اثری می آفرینند.

احیای شاعران

قلیچی با تلاش هایش منشا خدمات ادبی در منطقه شد. او پنج شاعر گمنام ترکمن را  که به فراموشی سپرده شده بودند به جامعه ادبی معرفی کرد و به دوستداران شعر و ادبیات شناساند. قلیجی با گردآوری و چاپ  اشعار و زندگینامه این شاعران ناشناخته آنها را احیا نمود و در معرص عموم قرار داد و ازخطر گمنامی نجات داد. ازاین لحاظ خدمت وی در زبان ترکمنی قابل توجه است. وی با انتشار آثار 5 شاعر بر غنای زبان افزود.   

همت مضاعف

" همت بلند دار که بزرگان با همت به مقام رسیده اند".  قلیچی مصداق واقعی این سخن پرمعنا است. در حیطه ادبی و فرهنگی فعالیت مداوم و مستمر دارد. با توجه به عشق و علاقه اش به وادی ادبیات در این عرصه خستگی ناپذیر است . همتی مضاعف دارد. در کارش جدی و مصمم است. بی تردید پشتکار و همتش او را  در بین ادبدوستان زبانزد ساخته است.

رکورد چاپ اثر

برخی از شاعران ترکمن تنها یک یا دو اثر منتشر کرده اند. برخی هنوز بخاطر مشکلات مالی نتوانسته اند آثارشان را به زیور طبع بیارایند ولی قلیچی توانسته است در 55 سالگی  9 اثر ماندگار را منتشر سازد که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود. کتابهایی که همه مفید هستند .

دکان شعر و ادب   

مغازه قلیچی دکان ذوق و ادب است. پاتوقی است برای عشاق شعر و ادبیات.  این مغازه باصفا در ضلع جنوب شرقی تنها میدان شهر قرار دارد. او هر روز با نظاره تندیس باشکوه شاعر بلند آوازه ترکمن مختومقلی فراغی به کسب رزق حلال مشغول میشود و در اوقات فراغت نیز به ادبیات می پردازد.

شاعر فارسی دان

برای شاعران ترکمن فارسی دانی و تسلط به ریز و بم و فنون و آرایه های ادبی زبان فارسی یک  امتیاز است و قوت و توان مضاعف  به او می دهد. افق دیدش را گسترش می دهد. قلیچی علاوه بر اینکه بر آثار کلاسیک ترکمنی تسلط وافر دارد با ادبیات فارسی نیز هم نفس است و نکات و ظرائف آن را می داند. زین سبب برخی از آثار و مقالاتش را به زبان رسمی کشور نشر می دهد.    

خانواده شاعر

پدرش قلیچ و مادرش نوربیکه نام دارد. او یک برادر و دو خواهر دارد. فرزند سوم خانواده است. یکسال قبل از انقلاب ازدواج کرد و صاحب دو فرزند پسر و دختر می باشد. عمویش ولی حاجی کدخدای قرناوه بود. روی جلد دومین کتابش را با تصویراین پیرمرد سرد و گرم چشیده ترکمن آراسته است. قلیچی از ان سالهای پر از مهر و محبت و سادگی به خوشی یاد می کند و میگوید شبانه در خانه عمویم اهالی می نشستند و فردی به نام آق باللی شعر می خواند. هنوز طنین اشعارش در گوشم می پیچد و در ذهنم ماندگار شده است.

ارتباط  مستمر با تشکل ها 

استاد قلیچی فرهنگی بازنشسته آموزش و پرورش است. عضو انجمن نویسندگان استان گلستان است. عضو انجمن میراث است. با جمعیت مختومقلی کلاله از نزدیک در ارتباط است. با شاعران آق قلایی از جمله غاریاغدی حبیبلی و عیدی اونق مراودات دوستانه ای دارد. با اصحاب فرهنگ و ادبیات تربت جام نیز همراه و هم نفس است. با شاعران جرگلان رفت و آمد دارد. شاعری خوش مشرب که با همقطارانش ارتباط تنگاتنگی دارد.   

ترجمه شعر

اغلب اشعارقلیچی به زبان ترکمنی و به شیوه سنتی یا کلاسیک است ولی گاه در قالب نو(آق قوشغی ) سروده هایی نیز دارد. در کنار اینها به خاطر ذوق ادبی و قریحه ذاتی و همنشینی با ادبیات  هر ازگاهی به دنیای ترجمه هم قدم می گمارد و از باغ مصفا و مشجر ادبیات فارسی خوشه چینی کرده و به ترجمه می پردازد. او اشعاری را بر می گزیند که تارهای دلش را تکان داده و در جان و روانش تاثیرگذاشته باشد آنگاه به زبان ترکمنی بصورت منظوم ترجمه می کند. شاعر فقط به سرایش شعر و خلق اثر اکتفا نمی کند بلکه در عرصه های دیگر نیز طبع آزمایی می کند. ترجمه منظوم شعر مولانا و پروین اعتصامی و ایرج میرزا و . .  نمونه هایی زیبا ازاین حیطه است.

تدریس دیوان فراغی   

بای محمد قلیچی از معدود  شاعرانی است که در ترکمن صحرا دیوان مختومقلی فراغی را تدریس می کند. او شاگردانی دارد که هر هفته سه شنبه ها با شور و علاقه پای درسش می نشینند. کلاس خوانش و شرح و توضیح اشعارمختومقلی بیش از یک سال است که در مراوه تپه تداوم دارد. این اقدام ستودنی برکاتی هم دارد. بر پویایی و بالندگی شاعر می افزاید . قدرت سخنوری می بخشد و غنای ادبی اش را گسترش می دهد.

اهل سفر

بزرگان گفته اند: " بسیار سفر باید تا پخته شود خامی ". قلیچی همچون اغلب مشاهیر و عرفا و شعرا اهل سیر و سفر است. سفر را بر حضر ترجیح می دهد. سال 90 برای جمع آوری اشعار محمد ایشان گوگلان به کشور ترکمنستان رفت. سال 84 به حج عمره عزیمت نمود و سال 92 فرضیه حج تمتع را به جای آورد. 4 بار به سوریه را  از نزدیک دید. یک بار هم به تایلند رفت .  

شاعر ورزشکار

قلیچی قامتی استوارو بلند دارد که از ورزشکار بودنش خبر می دهد.  کشتی گیر معروفی درمنطقه بود که سالها در میادین کشتی ترکمنی " گؤرش "  پشت حریفان را بر زمین زد. او در مسابقات والیبال نیز حضوری موثر داشت. او میگوید که پهلوان واقعی کسی است که بر نفسش علبه کند.  

اشعاری که ترانه شدند  

اشعار قلیچی بصورت آواز بارها از رادیو گرگان  پخش شده است. خوانندگان شیرین صدای ترکمن حالت سعادتی – ادریس کر – منصور صبوحی – رحیم عطا و قادیر شیخ اجرا کردند. یوسف دوجی و سلیمان غراوی و مرحوم نوری زاده و مناف ارازنیا در مجالس خوانده اند. باخشی احمد کاملی خواننده جرگلانی و کاکا زرندی از اینچه اممند نیز زمزمه نمودند .

 موفق دراقتصاد

کمتر شاعری است که در فعالیت های اقتصادی موفق باشد . وی نیز به مانند تاغی  پورمند شاعر پیشکسوت گنبدی درعرصه اقتصاد موفق بوده است. در کنار فعالیت های مستمر فرهنگی 16 سال مدیر عامل شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان مراوه تپه بود. در حال حاضر نیز مسئولیت کانون بازنشستگان شهرستان مرواه تپه را برعهده دارد. با مسئولین شهرستان مراودات نزدیکی دارد.

سوگ سروده ها

مرثیه های بای محمد قلیچی دردو مجموعه شعر ایلیم حقدا و ایلیمه سوغات پررنگ و جانسوز است. در شهادت نمایندگان گلستان به ویژه اترک طیار، عظیم گل و معمی هلاکو شعری غمناک سرود. در سوگ ارتحال ملکوتی امام خمینی بنیانگذار انقلاب شعری جانکاه دارد. در رثای شهیدان وطن نیز چکامه ای حزین سروده است. در ماتم و مصیبت زنی بنام گل سلیمه  که در جوانی گلهای عمرش پرپر شد شعری دردناک سرود. در سوگ دو دوست هنرمندش آرجی باخشی و ایل محمد نوری زاده نیز با  سرایش شعر تالم و تاثر شدید خود را نشان داد.

  انس با موسیقی

شاعر اگر چه شخصی متدین و اهل شریعت است ولی با موسیقی انس و الفت دیرینه دارد. او دوستدار ساز و آواز است. حضور دوتار و مقامات موسیقی و اصطلاحات موسیقی در اشعارش نمود خاصی دارد. با اعتقاد به تاثیر موسیقی در جامعه در وصف آی محمد مقیمی نوازنده معروف ، باخشی دردی طریک ، ایل محمد نوری زاده اشعاری دلکش و شیرین دارد. او با  موسیقی بیگانه نیست. بلکه با ساز و آواز همدم و همنشین است.

حضورعشق 

عشق در اشعار بای محمد قلیچی رنگ و بویی دیگر دارد. پربسامدترین واژه دو دفتر قلیچی واژه های عشق و سؤیگی و کلمات مربوط به این دو هستند. در شعر سازدان اؤورندیم  روایت گر گفتگوی عاشق و معشوق است که یادآورمناظره  خسرو و شیرین می باشد.  عشق قلیچی عرفانی و آسمانی نیست بلکه زمینی است. همچون عشق سعدی در همین دنیا سیر می کند. درد و غم معشوق را در سینه دارد.  در هجران یار می سوزد و می گدازد. در راه معشوق حاضر است جانش را فدا کند . بسان  مرادش مختومقلی به یار نمی رسد و اشعار آتشینی می سراید. زمزمه وصال سر می دهد ولی به فراق می انجامد. از عشوه ها و دلربایی های معشوق پرده می گشاید.

اشعار تعلیمی و اخلاقی

اشعار تعلیمی و اخلاقی در دو کتاب قلیچی کم نیستند. در این اشعار بیشتر به مستقیم گویی می پردازد. مخاطبانش را با زبان شعر به اخلاق نیکو و فضایل اخلاقی دعوت می کند. اشعار بولما – بولغون – اوغلا نصیحت – اوغلوم – بو گون

ثنا سجود بیر خدایا لایق دیر /   اؤزگانینگ اؤنگونده چؤکندن بولما

اینما ایله رزق برگوچی خالق دیر / بندانینگ الینه باقاندن بولما

تدین و تشرع

نوع دیگر را میتوان اشعاری دانست که به اشعار مذهبی پهلو می زند. قلیچی شخصیتی مذهبی ادبی دارد. او اهل تشرع و تدین است. با روحانیون و طلاب مراوداتی دارد. همچون یک فقیه و واعظ علاقمندان را به دیانت دعوت می کند. در شعر وی آرایه تلمیح کاربرد وسیعی دارد. در اینگونه اشعار به داستان پیامبران اشاره می کند .

شاعر مردمی

وی شاعری مردمی است  واژه ایل / مردم در نامگذاری کتابهایش ایلیم حقدا – ایلیمه سوغات – ایلیمدان نشان ( چاپ نشده )  نیز گویای این حقیقت است . شاعری متعهد که از عنصر کلام برای آگاهی و بیداری مردم بهره می جوید :

دییر قلیچی بولسانگ ایلینگ قولی سن  / ناله چکن دردلی یورک دیلی سن

و یا :

غملی گونده غم – غصامی پایلاشان / خوشلوغیما قوشان ایلیم سن

 سنینگ بیلن آرزو یوکی تایلاشان / قواتیم شهراتیم هم اقبالیم سن

قلیچی و انقلاب

قلیچی از اتفاقات و حوادث جامعه به دور نیست. او خدمات انقلاب را فراموش نمی کند.  در اشعاری با عناوین : انقلاب ، بهمن گلدی ، گیدینگ به این موضوع می پردازد. وی در باره شهیدان، رزمندگان مفقود الاثر و در وصف آزاده ها نیز اشعاری  پرمحتوا  دارد.

 آغیر قیش لار گچدی گلدی انقلاب /  آچیلدی باغچادا  گلینگ انقلاب

  یاویز گونلر اوتوپ بولدی سحرلر /  آیدینگ بولدی باریان یولونگ انقلاب

قلیچی و فراغی

شاعراز دیار مختومقلی فراغی است. دیاری که شاعر بزرگ در آن آرمیده است. او ارادت ویژه ای به فراغی  دارد به همین علت سه سروده خود را در دو کتابش به این شاعرعارف اختصاص می دهد: فراغینگ قاشیندا – حضرت مختومقلی ایشان نامه اوچین آدینی فراغی قویوپدیر – پیراغی. همچنین برخی از اشعار وی یادآور اشعار مختومقلی است. در برخی جاها از او الهام می گیرد. وی در باره مسکین قلیچ هم شعری پرمعنا دارد.

زمان و مکان

در کتاب ایلیم حقدا تاریخ و زمان و مکان سرایش اشعار اعلام شده است. شاعر برخی از اشعارش را در خارج ازکشور سروده است که نکته قابل توجه ای است برای دیگر شاعران که نسبت به این نکته حساس باشند. ولی در ایلیمه سوغات این موضوع  نیامده است.  شاعر رباعی زیر را در کشور تایلند سروده است که بسیار پرمحتوا است :  

حق قومدان یاساندا سنینگ بنانگ /  تانی دییدی یؤغسا نأتسین ثتانگی

انسان حرمتینا باشینگی اگسنگ /  تانگریم گچر فالان قاچان گنانگی

کتاب های آینده 

استاد قلیچی پنج کتاب اماده چاپ دارد که در سالهای آتی به زیور چاپ خواهند آمد این کتابها عبارتند از: ایلیم دان نشان ، بررسی آرایه های ادبی ثبات العاجزین صوفی الله یار ایشان ،  یدی شاهیردان بیر کتاب ( قربان قاری عیدی / بشیر مفیدی / قره ایشان محمدی جرگلان / محمد قلی ربانی / قارلی سالاری تربت جام / رجب قلی خدری / عبدالقادیر قره مشک غراوی  ) ، ایلیمینگ گچمیشی ( خاطرات ایلم ) ، مقالات فارسی و ترکمنی در باب شعر وادبیات و فرهنگ که در مجله فراغی و پاپراق و آق یول چاپ شده است.

امید که عمر پرخیر و با برکتش مستدام باشد و حیات ادبی فرهنگی اجتماعی این شاعرگرانسنگ سالهای سال فروزانتر باشد و مشتاقان شعر و ادبیات را  دلگرمتر سازد. 

* لطیف ایزدی  مدیر اجرایی مراسم بزرگداشت حاج بای محمد قلیچی /  مراو ه تپه ،  زمستان  96

* مطلب فوق در ویژه نامه بزرگداشت استاد قلیچی با عنوان تاملی بر اشعار و افکار بای محمد قلیچی منتشر شده است . 

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.