b_150_100_16777215_00_images_3.jpgاولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است.

 

سالهای نه چندان دوراولین دیدارما درکتابفروشی قاضی اتفاق افتاد همان مکانی که پاتوق شعرا، ادبا و اصحاب فرهنگ و ادبیات است. مردی استوار و بلند قامت که کلاه سفید " آق بؤرگ " بر سر داشت. بعدها گاه و بی گاه او را در جلسات انجمن میراث ، محافل و مجامع ادبی، مراسم مختومقلی فراغی و مجالس عروسی ترکمن صحرا می دیدم . گویی او پرچمدار شعر و ادبیات دیار مرواه تپه بود. درمحافل ادبی و فرهنگی حضوری پربار داشت و به نمایندگی از این خطه مستعد اشعاری قرائت می کرد.

 در سال 84 یکی از دوستانم به بهانه جشن عروسی اش کتاب " ایلیمه سوغات" قلیچی را به میهمانان هدیه داد که سزاوار تحسین بود. با مطالعه این کتاب آشنایی ما با هم بیشتر شد. چند سال بعد با معیت جمعی از یاران اهل شعر و ادب به مجلس بزم و شادی  فرزند بای محمد قلیچی به قرناوه علیا  رفتیم . روستایی که در دل کوه قرار داشت. همان " اوبه ای " که شاعر به زیبایی تمام آن را وصف می کند. این جشن با شعر و موسیقی ماندگار شد و حضور شاعران ترکمن صحرا در آن شب پررنگ بود.

 اواخر تابستان 95 مقدر شد که از گنبد به مرواه تپه نقل مکان کنم و در این دیار محروم خدمت نمایم. از این زمان به بعد هر روز بر مودت و اخوت ما  افزوده شد. به همت جمعی از یاران همدل و همفکر جلسات مختومقلی خوانی را  در مرواه تپه راه انداختیم که با استقبال خوب دوستداران ادبیات همراه شد.   

تفاوت و تمایز     

بای محمد قلیچی هم اهل شعر است و هم اهل تحقیق. هم در تصنیف دستی دارد و هم در تالیف. تاکنون اشعارش را در قالب دو مجموعه شعر منتشر کرده است. یک اثرش ( از صحرا  تا خدا ) به زبان فارسی است.  وی در کار ادبی - فرهنگی اش فقط به یک زبان اکتفا نمی کند بلکه از دو زبان بهره می گیرد و آن را یک ظرفیت می داند. برخلاف اغلب شاعران که فقط به یک زبان  بسنده می کنند و اثری می آفرینند.

احیای شاعران

قلیچی با تلاش هایش منشا خدمات ادبی در منطقه شد. او پنج شاعر گمنام ترکمن را  که به فراموشی سپرده شده بودند به جامعه ادبی معرفی کرد و به دوستداران شعر و ادبیات شناساند. قلیجی با گردآوری و چاپ  اشعار و زندگینامه این شاعران ناشناخته آنها را احیا نمود و در معرص عموم قرار داد و ازخطر گمنامی نجات داد. ازاین لحاظ خدمت وی در زبان ترکمنی قابل توجه است. وی با انتشار آثار 5 شاعر بر غنای زبان افزود.   

همت مضاعف

" همت بلند دار که بزرگان با همت به مقام رسیده اند".  قلیچی مصداق واقعی این سخن پرمعنا است. در حیطه ادبی و فرهنگی فعالیت مداوم و مستمر دارد. با توجه به عشق و علاقه اش به وادی ادبیات در این عرصه خستگی ناپذیر است . همتی مضاعف دارد. در کارش جدی و مصمم است. بی تردید پشتکار و همتش او را  در بین ادبدوستان زبانزد ساخته است.

رکورد چاپ اثر

برخی از شاعران ترکمن تنها یک یا دو اثر منتشر کرده اند. برخی هنوز بخاطر مشکلات مالی نتوانسته اند آثارشان را به زیور طبع بیارایند ولی قلیچی توانسته است در 55 سالگی  9 اثر ماندگار را منتشر سازد که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود. کتابهایی که همه مفید هستند .

دکان شعر و ادب   

مغازه قلیچی دکان ذوق و ادب است. پاتوقی است برای عشاق شعر و ادبیات.  این مغازه باصفا در ضلع جنوب شرقی تنها میدان شهر قرار دارد. او هر روز با نظاره تندیس باشکوه شاعر بلند آوازه ترکمن مختومقلی فراغی به کسب رزق حلال مشغول میشود و در اوقات فراغت نیز به ادبیات می پردازد.

شاعر فارسی دان

برای شاعران ترکمن فارسی دانی و تسلط به ریز و بم و فنون و آرایه های ادبی زبان فارسی یک  امتیاز است و قوت و توان مضاعف  به او می دهد. افق دیدش را گسترش می دهد. قلیچی علاوه بر اینکه بر آثار کلاسیک ترکمنی تسلط وافر دارد با ادبیات فارسی نیز هم نفس است و نکات و ظرائف آن را می داند. زین سبب برخی از آثار و مقالاتش را به زبان رسمی کشور نشر می دهد.    

خانواده شاعر

پدرش قلیچ و مادرش نوربیکه نام دارد. او یک برادر و دو خواهر دارد. فرزند سوم خانواده است. یکسال قبل از انقلاب ازدواج کرد و صاحب دو فرزند پسر و دختر می باشد. عمویش ولی حاجی کدخدای قرناوه بود. روی جلد دومین کتابش را با تصویراین پیرمرد سرد و گرم چشیده ترکمن آراسته است. قلیچی از ان سالهای پر از مهر و محبت و سادگی به خوشی یاد می کند و میگوید شبانه در خانه عمویم اهالی می نشستند و فردی به نام آق باللی شعر می خواند. هنوز طنین اشعارش در گوشم می پیچد و در ذهنم ماندگار شده است.

ارتباط  مستمر با تشکل ها 

استاد قلیچی فرهنگی بازنشسته آموزش و پرورش است. عضو انجمن نویسندگان استان گلستان است. عضو انجمن میراث است. با جمعیت مختومقلی کلاله از نزدیک در ارتباط است. با شاعران آق قلایی از جمله غاریاغدی حبیبلی و عیدی اونق مراودات دوستانه ای دارد. با اصحاب فرهنگ و ادبیات تربت جام نیز همراه و هم نفس است. با شاعران جرگلان رفت و آمد دارد. شاعری خوش مشرب که با همقطارانش ارتباط تنگاتنگی دارد.   

ترجمه شعر

اغلب اشعارقلیچی به زبان ترکمنی و به شیوه سنتی یا کلاسیک است ولی گاه در قالب نو(آق قوشغی ) سروده هایی نیز دارد. در کنار اینها به خاطر ذوق ادبی و قریحه ذاتی و همنشینی با ادبیات  هر ازگاهی به دنیای ترجمه هم قدم می گمارد و از باغ مصفا و مشجر ادبیات فارسی خوشه چینی کرده و به ترجمه می پردازد. او اشعاری را بر می گزیند که تارهای دلش را تکان داده و در جان و روانش تاثیرگذاشته باشد آنگاه به زبان ترکمنی بصورت منظوم ترجمه می کند. شاعر فقط به سرایش شعر و خلق اثر اکتفا نمی کند بلکه در عرصه های دیگر نیز طبع آزمایی می کند. ترجمه منظوم شعر مولانا و پروین اعتصامی و ایرج میرزا و . .  نمونه هایی زیبا ازاین حیطه است.

تدریس دیوان فراغی   

بای محمد قلیچی از معدود  شاعرانی است که در ترکمن صحرا دیوان مختومقلی فراغی را تدریس می کند. او شاگردانی دارد که هر هفته سه شنبه ها با شور و علاقه پای درسش می نشینند. کلاس خوانش و شرح و توضیح اشعارمختومقلی بیش از یک سال است که در مراوه تپه تداوم دارد. این اقدام ستودنی برکاتی هم دارد. بر پویایی و بالندگی شاعر می افزاید . قدرت سخنوری می بخشد و غنای ادبی اش را گسترش می دهد.

اهل سفر

بزرگان گفته اند: " بسیار سفر باید تا پخته شود خامی ". قلیچی همچون اغلب مشاهیر و عرفا و شعرا اهل سیر و سفر است. سفر را بر حضر ترجیح می دهد. سال 90 برای جمع آوری اشعار محمد ایشان گوگلان به کشور ترکمنستان رفت. سال 84 به حج عمره عزیمت نمود و سال 92 فرضیه حج تمتع را به جای آورد. 4 بار به سوریه را  از نزدیک دید. یک بار هم به تایلند رفت .  

شاعر ورزشکار

قلیچی قامتی استوارو بلند دارد که از ورزشکار بودنش خبر می دهد.  کشتی گیر معروفی درمنطقه بود که سالها در میادین کشتی ترکمنی " گؤرش "  پشت حریفان را بر زمین زد. او در مسابقات والیبال نیز حضوری موثر داشت. او میگوید که پهلوان واقعی کسی است که بر نفسش علبه کند.  

اشعاری که ترانه شدند  

اشعار قلیچی بصورت آواز بارها از رادیو گرگان  پخش شده است. خوانندگان شیرین صدای ترکمن حالت سعادتی – ادریس کر – منصور صبوحی – رحیم عطا و قادیر شیخ اجرا کردند. یوسف دوجی و سلیمان غراوی و مرحوم نوری زاده و مناف ارازنیا در مجالس خوانده اند. باخشی احمد کاملی خواننده جرگلانی و کاکا زرندی از اینچه اممند نیز زمزمه نمودند .

 موفق دراقتصاد

کمتر شاعری است که در فعالیت های اقتصادی موفق باشد . وی نیز به مانند تاغی  پورمند شاعر پیشکسوت گنبدی درعرصه اقتصاد موفق بوده است. در کنار فعالیت های مستمر فرهنگی 16 سال مدیر عامل شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان مراوه تپه بود. در حال حاضر نیز مسئولیت کانون بازنشستگان شهرستان مرواه تپه را برعهده دارد. با مسئولین شهرستان مراودات نزدیکی دارد.

سوگ سروده ها

مرثیه های بای محمد قلیچی دردو مجموعه شعر ایلیم حقدا و ایلیمه سوغات پررنگ و جانسوز است. در شهادت نمایندگان گلستان به ویژه اترک طیار، عظیم گل و معمی هلاکو شعری غمناک سرود. در سوگ ارتحال ملکوتی امام خمینی بنیانگذار انقلاب شعری جانکاه دارد. در رثای شهیدان وطن نیز چکامه ای حزین سروده است. در ماتم و مصیبت زنی بنام گل سلیمه  که در جوانی گلهای عمرش پرپر شد شعری دردناک سرود. در سوگ دو دوست هنرمندش آرجی باخشی و ایل محمد نوری زاده نیز با  سرایش شعر تالم و تاثر شدید خود را نشان داد.

  انس با موسیقی

شاعر اگر چه شخصی متدین و اهل شریعت است ولی با موسیقی انس و الفت دیرینه دارد. او دوستدار ساز و آواز است. حضور دوتار و مقامات موسیقی و اصطلاحات موسیقی در اشعارش نمود خاصی دارد. با اعتقاد به تاثیر موسیقی در جامعه در وصف آی محمد مقیمی نوازنده معروف ، باخشی دردی طریک ، ایل محمد نوری زاده اشعاری دلکش و شیرین دارد. او با  موسیقی بیگانه نیست. بلکه با ساز و آواز همدم و همنشین است.

حضورعشق 

عشق در اشعار بای محمد قلیچی رنگ و بویی دیگر دارد. پربسامدترین واژه دو دفتر قلیچی واژه های عشق و سؤیگی و کلمات مربوط به این دو هستند. در شعر سازدان اؤورندیم  روایت گر گفتگوی عاشق و معشوق است که یادآورمناظره  خسرو و شیرین می باشد.  عشق قلیچی عرفانی و آسمانی نیست بلکه زمینی است. همچون عشق سعدی در همین دنیا سیر می کند. درد و غم معشوق را در سینه دارد.  در هجران یار می سوزد و می گدازد. در راه معشوق حاضر است جانش را فدا کند . بسان  مرادش مختومقلی به یار نمی رسد و اشعار آتشینی می سراید. زمزمه وصال سر می دهد ولی به فراق می انجامد. از عشوه ها و دلربایی های معشوق پرده می گشاید.

اشعار تعلیمی و اخلاقی

اشعار تعلیمی و اخلاقی در دو کتاب قلیچی کم نیستند. در این اشعار بیشتر به مستقیم گویی می پردازد. مخاطبانش را با زبان شعر به اخلاق نیکو و فضایل اخلاقی دعوت می کند. اشعار بولما – بولغون – اوغلا نصیحت – اوغلوم – بو گون

ثنا سجود بیر خدایا لایق دیر /   اؤزگانینگ اؤنگونده چؤکندن بولما

اینما ایله رزق برگوچی خالق دیر / بندانینگ الینه باقاندن بولما

تدین و تشرع

نوع دیگر را میتوان اشعاری دانست که به اشعار مذهبی پهلو می زند. قلیچی شخصیتی مذهبی ادبی دارد. او اهل تشرع و تدین است. با روحانیون و طلاب مراوداتی دارد. همچون یک فقیه و واعظ علاقمندان را به دیانت دعوت می کند. در شعر وی آرایه تلمیح کاربرد وسیعی دارد. در اینگونه اشعار به داستان پیامبران اشاره می کند .

شاعر مردمی

وی شاعری مردمی است  واژه ایل / مردم در نامگذاری کتابهایش ایلیم حقدا – ایلیمه سوغات – ایلیمدان نشان ( چاپ نشده )  نیز گویای این حقیقت است . شاعری متعهد که از عنصر کلام برای آگاهی و بیداری مردم بهره می جوید :

دییر قلیچی بولسانگ ایلینگ قولی سن  / ناله چکن دردلی یورک دیلی سن

و یا :

غملی گونده غم – غصامی پایلاشان / خوشلوغیما قوشان ایلیم سن

 سنینگ بیلن آرزو یوکی تایلاشان / قواتیم شهراتیم هم اقبالیم سن

قلیچی و انقلاب

قلیچی از اتفاقات و حوادث جامعه به دور نیست. او خدمات انقلاب را فراموش نمی کند.  در اشعاری با عناوین : انقلاب ، بهمن گلدی ، گیدینگ به این موضوع می پردازد. وی در باره شهیدان، رزمندگان مفقود الاثر و در وصف آزاده ها نیز اشعاری  پرمحتوا  دارد.

 آغیر قیش لار گچدی گلدی انقلاب /  آچیلدی باغچادا  گلینگ انقلاب

  یاویز گونلر اوتوپ بولدی سحرلر /  آیدینگ بولدی باریان یولونگ انقلاب

قلیچی و فراغی

شاعراز دیار مختومقلی فراغی است. دیاری که شاعر بزرگ در آن آرمیده است. او ارادت ویژه ای به فراغی  دارد به همین علت سه سروده خود را در دو کتابش به این شاعرعارف اختصاص می دهد: فراغینگ قاشیندا – حضرت مختومقلی ایشان نامه اوچین آدینی فراغی قویوپدیر – پیراغی. همچنین برخی از اشعار وی یادآور اشعار مختومقلی است. در برخی جاها از او الهام می گیرد. وی در باره مسکین قلیچ هم شعری پرمعنا دارد.

زمان و مکان

در کتاب ایلیم حقدا تاریخ و زمان و مکان سرایش اشعار اعلام شده است. شاعر برخی از اشعارش را در خارج ازکشور سروده است که نکته قابل توجه ای است برای دیگر شاعران که نسبت به این نکته حساس باشند. ولی در ایلیمه سوغات این موضوع  نیامده است.  شاعر رباعی زیر را در کشور تایلند سروده است که بسیار پرمحتوا است :  

حق قومدان یاساندا سنینگ بنانگ /  تانی دییدی یؤغسا نأتسین ثتانگی

انسان حرمتینا باشینگی اگسنگ /  تانگریم گچر فالان قاچان گنانگی

کتاب های آینده 

استاد قلیچی پنج کتاب اماده چاپ دارد که در سالهای آتی به زیور چاپ خواهند آمد این کتابها عبارتند از: ایلیم دان نشان ، بررسی آرایه های ادبی ثبات العاجزین صوفی الله یار ایشان ،  یدی شاهیردان بیر کتاب ( قربان قاری عیدی / بشیر مفیدی / قره ایشان محمدی جرگلان / محمد قلی ربانی / قارلی سالاری تربت جام / رجب قلی خدری / عبدالقادیر قره مشک غراوی  ) ، ایلیمینگ گچمیشی ( خاطرات ایلم ) ، مقالات فارسی و ترکمنی در باب شعر وادبیات و فرهنگ که در مجله فراغی و پاپراق و آق یول چاپ شده است.

امید که عمر پرخیر و با برکتش مستدام باشد و حیات ادبی فرهنگی اجتماعی این شاعرگرانسنگ سالهای سال فروزانتر باشد و مشتاقان شعر و ادبیات را  دلگرمتر سازد. 

* لطیف ایزدی  مدیر اجرایی مراسم بزرگداشت حاج بای محمد قلیچی /  مراو ه تپه ،  زمستان  96

* مطلب فوق در ویژه نامه بزرگداشت استاد قلیچی با عنوان تاملی بر اشعار و افکار بای محمد قلیچی منتشر شده است . 

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.