b_150_100_16777215_00_images_n82788341-72096827.jpgایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین «محمدجوادحاج‌علی‌اکبری» را به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه منصوب کردند.
نمازجمعه فریضه ای است که از نخستین روزهای ورود پیامبر اسلام به مدینه برای برپایی حکومت اسلامی پایه ریزی و به نهادی برای پیوند عبودیت و آگاهی سیاسی امت اسلامی تبدیل شد؛ فریضه ای که خداوند در قرآن کریم مومنان را به شتاب در بپاداشتن آن فراخوانده و روایت های گوناگونی از پیشوایان دینی در زمینه اهمیت آن به جای مانده است. 
در راستای تحقق آرمان برپایی جامعه نبوی و حکومت علوی در ایران اسلامی، کمتر از 6 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی نخستین نماز جمعه تهران با حضور مشتاقانه و شکوهمند مردم خداجوی تهران برگزار شد. 
بنا بر سیره نبوی و معارف شیعی، امام جماعت از جایگاه والایی در برپایی هرچه باشکوه تر و اثر بخش تر نماز جمعه برخوردار است؛ جایگاهی که به تعبیر رهبر انقلاب، هدایتگر «اندیشه و ایمان و روحیه‌ دینی مردم» است. 
تریبون نماز جمعه مقصد نگریستن و گوش فرا دادن میلیون ها مسلمانی است که تشنه عبودیت و آگاهی سیاسی- اجتماعی اند و به آرمان وحدت امت اسلامی و انسجام ملی چشم دوخته اند. بر این اساس نباید در مردم این احساس به وجود آید که تریبون نماز جمعه از کارکرد وحدت بخش خود فاصله دارد.
نظر به اهمیت و نقش خطبه های نماز جمعه در عرصه های سیاسی و اجتماعی و نقش انسجام بخشی آن، پژوهشگر ایرنا با حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدرضا اکرمی» رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری و «احد آزادی خواه» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به گفت و گو پرداخت. 
** جایگاه خطبه های نماز جمعه
اکرمی یکی از میراث های ارجمند و ارزشمند امام راحل را نماز جمعه دانست و گفت: در طول این 38 سال خوشبختانه برگزاری نماز جمعه توسعه و از تهران به مراکز استان ها و از مراکز استان ها به شهرستان ها و شهر ها تسری پیدا کرده است. در حال حاضر ما 900 امام جمعه داریم که هر هفته انجام وظیفه می کنند. خطبه های نماز جمعه فرصتی برای آگاه سازی مردم و افشاگری نسبت به توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی است. 
آزادی خواه نیز نهاد نماز جمعه را یکی از پایگاه های عبادی و سیاسی خواند که به جد و جهد می تواند در حفظ امنیت و آرامش کشور موثر باشد و تاکید کرد: خطبه های نماز جمعه مردم را با بایدها و نبایدهای سیاسی آشنا و بین جریان های سیاسی وحدت ایجاد می کند. امروز حدود 900 پایگاه نماز جمعه در کشور داریم و این ظرفیتِ بی نظیری در جهت اطلاع رسانی و گوشزد کردن باید و نبایدها برای مردم است.
وی افزود: فرهیختگان و طبقات اجتماعی مختلف جامعه می توانند از این کرسی و تریبون نخستین و جدیدترین اطلاعات را کسب کنند. حساسیت این پایگاه و جایگاه بر کسی پوشیده نیست و بر همین اساس مقام معظم رهبری همواره نسبت به این پایگاه حساسیت لازم را دارند.
اکرمی در زمینه نقش خطبه های نماز جمعه در عرصه اجتماعی و سیاسی تصریح کرد: ما دستاورد بالایی از نماز جمعه در طول این سال ها داریم چه در رابطه با جنگ تحمیلی چه در رابطه با تحریم هایی که استکبار بر ایران داشت و چه موارد دیگر. در واقع نماز جمعه یک فرصت هفتگی است که امام جمعه و مسئولین مطالب لازم و ضروری را به اطلاع مردم می رسانند. این خطبه ها هشدارهایی را در رابطه با دشمنان به مردم می دهد تا مردم هشیار و بیدار باشند، از این رو نقش امام جمعه در خنثی کردن توطئه های دشمن کاملا گویا و رسا است.
** انسجام و همبستگی ملی در نماز جمعه
یکی از کارویژه های خطبه های نماز جمعه تقویت انسجام ملی، ایجاد وفاق و همبستگی است. در واقع تریبون نماز جمعه می تواند بر وحدت و همدلی بیشتر بیانجامد.
اکرمی در زمینه نقش خطبه های نماز جمعه در ایجاد انسجام ملی گفت: با برگزاری نماز همه در یک محل جمع می شوند و امام جمعه می تواند تذکرات آن شهر، شهرستان و کشور را که لازم است به مردم بگوید تا مردم در جریان امور قرار بگیرند و معمولا چون این سخنان در رسانه ها پخش می شود، طور حتم می تواند در انسجام بخشی، وحدت و اتحاد مردم کارآمد باشد.
آزادی خواه نیز با تاکید بر جایگاه خطبه های نماز جمعه در انسجام بخشی و ایجاد وفاق یادآور شد: امروز و به ویژه پس از اتفاقاتی که اخیرا افتاد، مشخص شد بیش از هر چیز دیگری تشنه وحدت ملی بین جریانات مختلف سیاسی هستیم. بر این اساس باید از همه ظرفیتمان در همدلی و اخوت و وحدت استفاده کنیم. یکی از مهمترین ابزارها نیز پایگاه های نماز جمعه است. 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: خطبای محترم نماز جمعه همواره محور وحدت بوده اند؛ همچنان که نماینده فردی هستند که آن فرد در کشور محور وحدت بوده است. رهبر معظم انقلاب در همه جریان های سیاسی در مشکلات، موانع و تنگناها محور همدلی و وفاق بین جریان های سیاسی بوده اند و انتظار از پایگاه های نماز جمعه نیز همین است که چنین رویه ای را دنبال کنند. البته تمام مساجد و پایگاههای مذهبی و دینی نیز باید این محوریت را داشته باشند.
** پرهیز از شائبه افکنی از تریبونی عبادی- سیاسی
به باور صاحبنظران، به دلیل اثرگذاری عمیق و گسترده تریبون نماز جمعه، نباید اظهاراتی غیرحساب شده از این جایگاه بیان شود و ضروری است زمینه های سوء استفاده برخی مغرضان از میان برود. 
اکرمی در زمینه جلوگیری از سوء استفاده مغرضان یادآور شد: به دلیل گستره نماز جمعه و وجود 900 امام جمعه حتما گاهی اختلاف در بینش یا روش پیش می آید اما برای ما باید معدل مدنظر باشد نه نمره. روی هم رفته نماز جمعه یک کار فرهنگی- فکری و خدماتی ارزشمند است. همه باید کوشش کنند که نماز جمعه عامل وحدت و جذب باشد.
به گفته آزادی خواه تریبون نماز جمعه باید محلی برای تبیین زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دینی باشد. تریبون نماز جمعه باید با انتقادهای موثر و دلسوزانه، حفظ وحدت و همدلی را دنبال کند. انتظار است که افراط و تفریط در این پایگاه ایجاد نشود و انتقادها به تخریب نیانجامد که هر دولتی در کشور اسلامی نیاز به حمایت، هدایت، راهنمایی و پشتیبانی دارد. 
وی افزود: ایرادات باید با زبانی سازنده انجام شود و تخریب صورت نگیرد چرا که منجر به شکاف میان جریان های سیاسی می شود. چه بسا از همین شکاف ها ضدانقلاب بهره ببرد تا در مواقعی از آب گل آلود ماهی خودش را بگیرد. بنابر این بیان واقعیت ها نباید به شکلی باشد که با روح همدلی و وحدت در تعارض باشد.

پژوهشم**458**9279**خبرنگار: محمد ستاری**انتشار:سیدمحمد موسی کاظمی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.