b_150_100_16777215_00_images_2253.jpgاولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان اسلام - چالش ها و راهکارها )) به بیان مطالبی می پردازند. مَخلص کلام این بزرگواران در این جلسه ی نخست، طرح این چند پرسش است: 

۱. برداشت از ایدئولوژی اسلام، نسبی است یا مطلق؟
۲. جوامع مختلف اسلامی، در سطح جهان ، این روزها ، پویا هستند یا ایستا؟
۳. علّت ضعف برخی جوامع اسلامی چیست: ضعف حکما و محافظه کاری آنان - ضعف علما - ضعف مردم - و ... ؟

🔸نگارنده در این مجال کوتاه، موضوع ایستایی یا پویایی اسلام و مسلمان ، یا - دین و دینمدار - را در سطح جزیی و محدود به ترکمن صحرای خودمان بررسی می کند:

۱- برگردیم به ۵۰ سال به ماقبل، ترکمن صحرا در محرومیّت کامل به سر می برد ، آن روزها چند حوزه علمیّه داشتیم ؟! ... آن روزها برای خواندن نماز جنازه در یک روستا ، مردم دچار مشکل می شدند و باید از دوردست ملّا می آوردند. با دیدن این وضعیّت پدر بزرگ ها نذر می کردند، اوّلین نوه ی خود را به حوزه علمیّه بفرستند تا ملّا شود ،...

۲- حدود ۲۰ سال پیش، در شهر ما گنبد کاوس کمتر شبی بود، که صدای اُرگ و جاز ، تا حدّاقل یک فرسخی نپیچد ، ... بعدها با فعّالیّت روحانیون ، مراسم های آنچنانی کمتر شد ، ...

۳- امروزه در اکثر شهرها و روستاهای ما کلاس های قرآن و احکام دینی ، ویژه ی برادران و خاصّ خواهران تشکیل می شود، ...
نماز جمعه درهمه ی شهرها و بعضی روستاهای ترکمن صحرا برگزار می گردد ، اکثر مساجد پُر و حتّی در حیاط مساجد صفّ بسته می شود ،...
تا باد چنین بادا

۴- بیشتر از ۱۰ سال است که " محفل فقهی علمای احناف ترکمن صحرا " شکل گرفته است و حوزه علمیّه ی حنفیّه گنبد به عنوان دفتر ارتباطات محفل فقهی انتخاب شد. هشت نفر از علما از مناطق مختلف، به عنوان شورای فقهی تصمیم گیری نهائی برگزیده شدند.

🔹 بعدها محفل فقهی ترکمن صحرا ، فراز و نشیب هایی داشته است. دفتر ارتباطات به روستای چنارلی حوزه علمیه ربّانیه، با مدیریت آخوند صلاح الدین گوکلان، انتقال یافت. محفل فقهی، طی این سالها ، در هر سال ۴ بار ، به عبارتی دیگر در هر فصل ، یکبار تشکیل جلسه می دهد.
در سال ۹۰ یکی از مهمترین جلسات محفل فقهی برگزار شد. در این جلسه "منشٵ اختلاف علما نسبت به احکام رؤیت هلال رمضان و روز عید" مورد تبادل نظر قرار گرفت و در نهایت * بیانیّه * صادر شد:

(( مسئله اعتبار یا عدم اعتبار اختلاف المطالع ، نه تنها در منطقه ما ، بلکه در تمام جهان اسلام در گذشته و حال بوده و هست .
http://www.mahfal.blogfa.com/post/67
و این مسئله اجتهادی است که هر دو نظریه ، از مجتهدین بزگوار نقل شده است .لذا محفل فقهی تا زمان بررسی بیشتر و صدور حکم قطعی از مردم مسلمان و فهیم می خواهد به حکم مقتدا و روحانی بزرگ منطقه خود عمل کنند . لذا تقوای کامل و احترام متقابل داشته ، از اهانت و ملامت جانب دیگر جداً بپرهیزند . و با دامن زدن به این اختلاف نظری ، باعث شعله ورشدن آن نشوند. ))

۵- در این چندسال اخیر ، از وقتی که تلگرام وارد صحنه شد، گروه ها و کانال های دینی مذهبی، روز به روز رونق یافت. اختلاف بر سر مساله ی ندای اولیای الهی و استمداد از ایشان به ویژه در فضای مجازی، جنجال برانگیز شده است. متٵسفانه شاهد " تکفیر " = "مسلمان را کافر گفتن" ؛ توسط برخی عمّامه به سرها شدیم .
در فضای حقیقی هم ، از پشت بعضی تریبون ها ، صدای "تکفیر" پیچیده است. بعضاً نوشته های تکفیری بین عموم در بعضی محافل عمومی پخش شد.

🔸اساس نیوز نوشت: " در حدود دو سال قبل و به دنبال توزیع یکی از کتاب های مروّج وهابیت در منطقه ترکمن صحرا که توسط افراد ناشناس و به صورت شبانه صورت گرفت، استاد الحاج قربان محمد آخوند اونق، امام جمعه اهل سنت بندرترکمن و عضو شاخص «محفل فقهی احناف ترکمن صحرا»، از چشم اندازی عالمانه و با نگاه «دعوت به معروف» به نقد و ارزیابی این اقدام پرداخت... "

🔹نگارنده ( ابوالیاس) بارها خواستار این موضوع شد که پدیده ی تکفیر در محفل فقهی مورد بررسی قرار گیرد . ابوالیاس منادی اتّحاد بوده است و در این راستا از نقد آرام و ملایم بعضی تریبونها، ابایی نداشته است.
قطعا بیانیّه ی دسته جمعی علمای ارشد منطقه " در مقابله با تکفیر " موثّر واقع خواهد شد و مردم فهیم ما را از دام منحرفین مصون خواهد داشت.

در خاتمه ی این گفتار می توان گفت:
ترکمن صحرا پویاست
پویاتر باد .
الهی آمین

ایلیم ، گونیم ، بولماسا
آییم گونیم دوغماسین

مختومقلی سوزله هرنه بیله نینگ
اوزینگه کملیگ بیل آیدمانی اوله نینگ
تاراشلاب شاغلاتغین گونینگه گله نینگ
سندن سونگقی لارا یادگار بولار
منبع - 
کانال دین برای ما ، ما برای دین


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.