b_150_100_16777215_00_images_2253.jpgاولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان اسلام - چالش ها و راهکارها )) به بیان مطالبی می پردازند. مَخلص کلام این بزرگواران در این جلسه ی نخست، طرح این چند پرسش است: 

۱. برداشت از ایدئولوژی اسلام، نسبی است یا مطلق؟
۲. جوامع مختلف اسلامی، در سطح جهان ، این روزها ، پویا هستند یا ایستا؟
۳. علّت ضعف برخی جوامع اسلامی چیست: ضعف حکما و محافظه کاری آنان - ضعف علما - ضعف مردم - و ... ؟

🔸نگارنده در این مجال کوتاه، موضوع ایستایی یا پویایی اسلام و مسلمان ، یا - دین و دینمدار - را در سطح جزیی و محدود به ترکمن صحرای خودمان بررسی می کند:

۱- برگردیم به ۵۰ سال به ماقبل، ترکمن صحرا در محرومیّت کامل به سر می برد ، آن روزها چند حوزه علمیّه داشتیم ؟! ... آن روزها برای خواندن نماز جنازه در یک روستا ، مردم دچار مشکل می شدند و باید از دوردست ملّا می آوردند. با دیدن این وضعیّت پدر بزرگ ها نذر می کردند، اوّلین نوه ی خود را به حوزه علمیّه بفرستند تا ملّا شود ،...

۲- حدود ۲۰ سال پیش، در شهر ما گنبد کاوس کمتر شبی بود، که صدای اُرگ و جاز ، تا حدّاقل یک فرسخی نپیچد ، ... بعدها با فعّالیّت روحانیون ، مراسم های آنچنانی کمتر شد ، ...

۳- امروزه در اکثر شهرها و روستاهای ما کلاس های قرآن و احکام دینی ، ویژه ی برادران و خاصّ خواهران تشکیل می شود، ...
نماز جمعه درهمه ی شهرها و بعضی روستاهای ترکمن صحرا برگزار می گردد ، اکثر مساجد پُر و حتّی در حیاط مساجد صفّ بسته می شود ،...
تا باد چنین بادا

۴- بیشتر از ۱۰ سال است که " محفل فقهی علمای احناف ترکمن صحرا " شکل گرفته است و حوزه علمیّه ی حنفیّه گنبد به عنوان دفتر ارتباطات محفل فقهی انتخاب شد. هشت نفر از علما از مناطق مختلف، به عنوان شورای فقهی تصمیم گیری نهائی برگزیده شدند.

🔹 بعدها محفل فقهی ترکمن صحرا ، فراز و نشیب هایی داشته است. دفتر ارتباطات به روستای چنارلی حوزه علمیه ربّانیه، با مدیریت آخوند صلاح الدین گوکلان، انتقال یافت. محفل فقهی، طی این سالها ، در هر سال ۴ بار ، به عبارتی دیگر در هر فصل ، یکبار تشکیل جلسه می دهد.
در سال ۹۰ یکی از مهمترین جلسات محفل فقهی برگزار شد. در این جلسه "منشٵ اختلاف علما نسبت به احکام رؤیت هلال رمضان و روز عید" مورد تبادل نظر قرار گرفت و در نهایت * بیانیّه * صادر شد:

(( مسئله اعتبار یا عدم اعتبار اختلاف المطالع ، نه تنها در منطقه ما ، بلکه در تمام جهان اسلام در گذشته و حال بوده و هست .
http://www.mahfal.blogfa.com/post/67
و این مسئله اجتهادی است که هر دو نظریه ، از مجتهدین بزگوار نقل شده است .لذا محفل فقهی تا زمان بررسی بیشتر و صدور حکم قطعی از مردم مسلمان و فهیم می خواهد به حکم مقتدا و روحانی بزرگ منطقه خود عمل کنند . لذا تقوای کامل و احترام متقابل داشته ، از اهانت و ملامت جانب دیگر جداً بپرهیزند . و با دامن زدن به این اختلاف نظری ، باعث شعله ورشدن آن نشوند. ))

۵- در این چندسال اخیر ، از وقتی که تلگرام وارد صحنه شد، گروه ها و کانال های دینی مذهبی، روز به روز رونق یافت. اختلاف بر سر مساله ی ندای اولیای الهی و استمداد از ایشان به ویژه در فضای مجازی، جنجال برانگیز شده است. متٵسفانه شاهد " تکفیر " = "مسلمان را کافر گفتن" ؛ توسط برخی عمّامه به سرها شدیم .
در فضای حقیقی هم ، از پشت بعضی تریبون ها ، صدای "تکفیر" پیچیده است. بعضاً نوشته های تکفیری بین عموم در بعضی محافل عمومی پخش شد.

🔸اساس نیوز نوشت: " در حدود دو سال قبل و به دنبال توزیع یکی از کتاب های مروّج وهابیت در منطقه ترکمن صحرا که توسط افراد ناشناس و به صورت شبانه صورت گرفت، استاد الحاج قربان محمد آخوند اونق، امام جمعه اهل سنت بندرترکمن و عضو شاخص «محفل فقهی احناف ترکمن صحرا»، از چشم اندازی عالمانه و با نگاه «دعوت به معروف» به نقد و ارزیابی این اقدام پرداخت... "

🔹نگارنده ( ابوالیاس) بارها خواستار این موضوع شد که پدیده ی تکفیر در محفل فقهی مورد بررسی قرار گیرد . ابوالیاس منادی اتّحاد بوده است و در این راستا از نقد آرام و ملایم بعضی تریبونها، ابایی نداشته است.
قطعا بیانیّه ی دسته جمعی علمای ارشد منطقه " در مقابله با تکفیر " موثّر واقع خواهد شد و مردم فهیم ما را از دام منحرفین مصون خواهد داشت.

در خاتمه ی این گفتار می توان گفت:
ترکمن صحرا پویاست
پویاتر باد .
الهی آمین

ایلیم ، گونیم ، بولماسا
آییم گونیم دوغماسین

مختومقلی سوزله هرنه بیله نینگ
اوزینگه کملیگ بیل آیدمانی اوله نینگ
تاراشلاب شاغلاتغین گونینگه گله نینگ
سندن سونگقی لارا یادگار بولار
منبع - 
کانال دین برای ما ، ما برای دین


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.