b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. بیشترهم طبقه ی متوسط را هدف قرار داده است که حامی خودش است. البته بنده در این خصوص قصدم تحلیل بودجه نیست چون هیچگونه تخصصی در این خصوص ندارم. اما چرا سالانه باید حدود نه میلیون نفر به خارج مسافرت بکنند.اگر آنچه که در رسانه ها منتشر شده است درست باشد. خیلی از مسافرتها طبیعی است. چون یک عده ای برای دکتر و درمان و معالجه ی بیماری خود به خارج مسافرت می کنند، عده ای برای ضرورتهای کاری و عده ای برای تجارت و خرید کالا و عده ای برای بازدید از فرزندان و غیره. به هرحال مقداری از این مسافرتها طبیعی و عادی است که نمی شود از آن ایراد گرفت.

اما چرا این همه آدم به ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تفریح باید بروند؟ دلیلش این است که ما این همه امکانات و تفریحات کنار دریا و ساحل را با جدا سازی زن و مرد برای استفاده از مردم حرام کردیم. اگر ما به این شکل فیزیکی و با زور جلو گناه مردم را بگیریم. آنها هم می روند به خارج همان کارها را در آنجا انجام می دهند. آنها به اصطلاح هم گناه مورد نظر حکومت را مرتک می شوند و هم ارز مورد نیاز مملکت را به دیگران تقدیم می کنند. اگر بد بینانه به قضیه نگاه و بگوییم همه دنبال عیش و عشرت هستند. نظام با این کار خود جلوی گناه مردم را نگرفته بلکه جای آنرا عوض کرده است. با محدودیت بیشتر، نه مردم مسلمانتر می شوند نه آزادی بیشتر، دین و دیانت را از بین می برد. مگر با آزادی تفریحات و انواع آزادی دیگر دین در اروپا و امریکا از بین رفته است؟

گفته می شود بعد از رنسانس در طول پانصد سال گذشته انواع و اقسام کتابها و مقالات و مجلات با عمیقترین محتواها نه بوسیله افراد عادی بلکه بوسیله دانشمندان و فیلسوفان علیه دین نوشته شده است آنهم با تیراژ میلیونی، آنهم نه یک سال دو سال بلکه صدها سال. اما نه تنها دین از بین نرفته است بلکه دین در جای خود ایستاده است. فقط در جاهایی که مانند علم و سیاست تخصص نداشته است، دست برداشته است. یا پاره ای از ادعاهای بیمورد را کنار گذاشته است. اگر در فضای آزاد علیه دین دانشمند و فیلسوف تربیت شوند در همان فضا طرفداران دین هم رشد می کنند و جواب مخالفان را می دهند. این تضارب آرا و اندیشه ها سبب پویایی جامعه می شود. کسی هم نمی تواند بنام دین و مذهب یا بنام سکولاریسم و لیبرالیسم سر مردم کلاه بگذارد و برای خود دکان باز کنند. متاع کسانی در میدان باقی خواهند ماند که کیفیت لازم را داشته باشد و متاع بی کیفیت و پهلوانهای پنبه ای خود بخود از بین می روند.

الان موقعیت پاپ را نگاه کنید خارج از سیاست چقدر تاثیر گذار است اگر به حکومتها تاثیر نگذارد به ملتها می گذارد. چقدر مردم برای دیدنش صف می کشند؟ مگر پاپ زور سیاسی دارد؟ قدرت پاپ معنوی است آنهم در پرتو دینداری مردم. اگر در امریکا یک کاندیدای ریاست جمهوری بگوید من دین ندارم رای آوریش مشکل است. گرچه دین از سیاست هم جداست. چه کسی می تواند بگوید دین مردم ترکیه از مردم ایران ضعیفتر است. آنجا ساحل دریا برای زن و مرد آزاد است و در اینجا قدغن. چه کسی می تواند بگوید جمعیت مساجد ترکیه کمتر ازمساجد ایران است آنجا قمارخانه ها و مشروب فروشیها دایر است ولی اینجا نه. اگر به دین بار اضافی زده نشود و پیرایه هایش پیراسته شود در جایگاه واقعی خود قرار گیرد هیچ آزادی نمی تواند دین را از بین ببرد و در جاهای دیگرهم از بین نبرده است و هر کس و هر نهادی در جای مناسب خود ایستاده اند.

ایران برای جلو گیری سرمایه هایش می تواند از این تجربه ها استفاده کند. قدرت را در جایی بکار ببرد که بدان نیاز است. نه در عرصه ی دین و فرهنگ که عرصه ی معنویت و اعتقادات است. آزاد بودن ساحل دریا در ایران به دینی بودن حکومت ایران هیچ صدمه ای نمی زند همچنانکه نماز نخواندن و روزه نگرفتن عده ی کثیری از مردم به دینی بودن حکومت صدمه نمی زند. چون اینها گناهان شخصی است. تنها راه برای دیندارکردن مردم و حفظ دین کارهای عمیق فرهنگی است که قبل از انقلاب افرادی مانند آیت الله طالقانی و مهندس بازرگان و دکتر شریعتی و شهید مطهری و علامه طباطبایی و دیگران انجام می دادند و در حال حاضرهم افرادی مانند دکتر سروش و مصطفی ملکیان و دکتر محسن کدیور و محمد مجتهد شبستری و دیگران انجام می دهند. 26/9/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.