b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. بیشترهم طبقه ی متوسط را هدف قرار داده است که حامی خودش است. البته بنده در این خصوص قصدم تحلیل بودجه نیست چون هیچگونه تخصصی در این خصوص ندارم. اما چرا سالانه باید حدود نه میلیون نفر به خارج مسافرت بکنند.اگر آنچه که در رسانه ها منتشر شده است درست باشد. خیلی از مسافرتها طبیعی است. چون یک عده ای برای دکتر و درمان و معالجه ی بیماری خود به خارج مسافرت می کنند، عده ای برای ضرورتهای کاری و عده ای برای تجارت و خرید کالا و عده ای برای بازدید از فرزندان و غیره. به هرحال مقداری از این مسافرتها طبیعی و عادی است که نمی شود از آن ایراد گرفت.

اما چرا این همه آدم به ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تفریح باید بروند؟ دلیلش این است که ما این همه امکانات و تفریحات کنار دریا و ساحل را با جدا سازی زن و مرد برای استفاده از مردم حرام کردیم. اگر ما به این شکل فیزیکی و با زور جلو گناه مردم را بگیریم. آنها هم می روند به خارج همان کارها را در آنجا انجام می دهند. آنها به اصطلاح هم گناه مورد نظر حکومت را مرتک می شوند و هم ارز مورد نیاز مملکت را به دیگران تقدیم می کنند. اگر بد بینانه به قضیه نگاه و بگوییم همه دنبال عیش و عشرت هستند. نظام با این کار خود جلوی گناه مردم را نگرفته بلکه جای آنرا عوض کرده است. با محدودیت بیشتر، نه مردم مسلمانتر می شوند نه آزادی بیشتر، دین و دیانت را از بین می برد. مگر با آزادی تفریحات و انواع آزادی دیگر دین در اروپا و امریکا از بین رفته است؟

گفته می شود بعد از رنسانس در طول پانصد سال گذشته انواع و اقسام کتابها و مقالات و مجلات با عمیقترین محتواها نه بوسیله افراد عادی بلکه بوسیله دانشمندان و فیلسوفان علیه دین نوشته شده است آنهم با تیراژ میلیونی، آنهم نه یک سال دو سال بلکه صدها سال. اما نه تنها دین از بین نرفته است بلکه دین در جای خود ایستاده است. فقط در جاهایی که مانند علم و سیاست تخصص نداشته است، دست برداشته است. یا پاره ای از ادعاهای بیمورد را کنار گذاشته است. اگر در فضای آزاد علیه دین دانشمند و فیلسوف تربیت شوند در همان فضا طرفداران دین هم رشد می کنند و جواب مخالفان را می دهند. این تضارب آرا و اندیشه ها سبب پویایی جامعه می شود. کسی هم نمی تواند بنام دین و مذهب یا بنام سکولاریسم و لیبرالیسم سر مردم کلاه بگذارد و برای خود دکان باز کنند. متاع کسانی در میدان باقی خواهند ماند که کیفیت لازم را داشته باشد و متاع بی کیفیت و پهلوانهای پنبه ای خود بخود از بین می روند.

الان موقعیت پاپ را نگاه کنید خارج از سیاست چقدر تاثیر گذار است اگر به حکومتها تاثیر نگذارد به ملتها می گذارد. چقدر مردم برای دیدنش صف می کشند؟ مگر پاپ زور سیاسی دارد؟ قدرت پاپ معنوی است آنهم در پرتو دینداری مردم. اگر در امریکا یک کاندیدای ریاست جمهوری بگوید من دین ندارم رای آوریش مشکل است. گرچه دین از سیاست هم جداست. چه کسی می تواند بگوید دین مردم ترکیه از مردم ایران ضعیفتر است. آنجا ساحل دریا برای زن و مرد آزاد است و در اینجا قدغن. چه کسی می تواند بگوید جمعیت مساجد ترکیه کمتر ازمساجد ایران است آنجا قمارخانه ها و مشروب فروشیها دایر است ولی اینجا نه. اگر به دین بار اضافی زده نشود و پیرایه هایش پیراسته شود در جایگاه واقعی خود قرار گیرد هیچ آزادی نمی تواند دین را از بین ببرد و در جاهای دیگرهم از بین نبرده است و هر کس و هر نهادی در جای مناسب خود ایستاده اند.

ایران برای جلو گیری سرمایه هایش می تواند از این تجربه ها استفاده کند. قدرت را در جایی بکار ببرد که بدان نیاز است. نه در عرصه ی دین و فرهنگ که عرصه ی معنویت و اعتقادات است. آزاد بودن ساحل دریا در ایران به دینی بودن حکومت ایران هیچ صدمه ای نمی زند همچنانکه نماز نخواندن و روزه نگرفتن عده ی کثیری از مردم به دینی بودن حکومت صدمه نمی زند. چون اینها گناهان شخصی است. تنها راه برای دیندارکردن مردم و حفظ دین کارهای عمیق فرهنگی است که قبل از انقلاب افرادی مانند آیت الله طالقانی و مهندس بازرگان و دکتر شریعتی و شهید مطهری و علامه طباطبایی و دیگران انجام می دادند و در حال حاضرهم افرادی مانند دکتر سروش و مصطفی ملکیان و دکتر محسن کدیور و محمد مجتهد شبستری و دیگران انجام می دهند. 26/9/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.