b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. بیشترهم طبقه ی متوسط را هدف قرار داده است که حامی خودش است. البته بنده در این خصوص قصدم تحلیل بودجه نیست چون هیچگونه تخصصی در این خصوص ندارم. اما چرا سالانه باید حدود نه میلیون نفر به خارج مسافرت بکنند.اگر آنچه که در رسانه ها منتشر شده است درست باشد. خیلی از مسافرتها طبیعی است. چون یک عده ای برای دکتر و درمان و معالجه ی بیماری خود به خارج مسافرت می کنند، عده ای برای ضرورتهای کاری و عده ای برای تجارت و خرید کالا و عده ای برای بازدید از فرزندان و غیره. به هرحال مقداری از این مسافرتها طبیعی و عادی است که نمی شود از آن ایراد گرفت.

اما چرا این همه آدم به ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تفریح باید بروند؟ دلیلش این است که ما این همه امکانات و تفریحات کنار دریا و ساحل را با جدا سازی زن و مرد برای استفاده از مردم حرام کردیم. اگر ما به این شکل فیزیکی و با زور جلو گناه مردم را بگیریم. آنها هم می روند به خارج همان کارها را در آنجا انجام می دهند. آنها به اصطلاح هم گناه مورد نظر حکومت را مرتک می شوند و هم ارز مورد نیاز مملکت را به دیگران تقدیم می کنند. اگر بد بینانه به قضیه نگاه و بگوییم همه دنبال عیش و عشرت هستند. نظام با این کار خود جلوی گناه مردم را نگرفته بلکه جای آنرا عوض کرده است. با محدودیت بیشتر، نه مردم مسلمانتر می شوند نه آزادی بیشتر، دین و دیانت را از بین می برد. مگر با آزادی تفریحات و انواع آزادی دیگر دین در اروپا و امریکا از بین رفته است؟

گفته می شود بعد از رنسانس در طول پانصد سال گذشته انواع و اقسام کتابها و مقالات و مجلات با عمیقترین محتواها نه بوسیله افراد عادی بلکه بوسیله دانشمندان و فیلسوفان علیه دین نوشته شده است آنهم با تیراژ میلیونی، آنهم نه یک سال دو سال بلکه صدها سال. اما نه تنها دین از بین نرفته است بلکه دین در جای خود ایستاده است. فقط در جاهایی که مانند علم و سیاست تخصص نداشته است، دست برداشته است. یا پاره ای از ادعاهای بیمورد را کنار گذاشته است. اگر در فضای آزاد علیه دین دانشمند و فیلسوف تربیت شوند در همان فضا طرفداران دین هم رشد می کنند و جواب مخالفان را می دهند. این تضارب آرا و اندیشه ها سبب پویایی جامعه می شود. کسی هم نمی تواند بنام دین و مذهب یا بنام سکولاریسم و لیبرالیسم سر مردم کلاه بگذارد و برای خود دکان باز کنند. متاع کسانی در میدان باقی خواهند ماند که کیفیت لازم را داشته باشد و متاع بی کیفیت و پهلوانهای پنبه ای خود بخود از بین می روند.

الان موقعیت پاپ را نگاه کنید خارج از سیاست چقدر تاثیر گذار است اگر به حکومتها تاثیر نگذارد به ملتها می گذارد. چقدر مردم برای دیدنش صف می کشند؟ مگر پاپ زور سیاسی دارد؟ قدرت پاپ معنوی است آنهم در پرتو دینداری مردم. اگر در امریکا یک کاندیدای ریاست جمهوری بگوید من دین ندارم رای آوریش مشکل است. گرچه دین از سیاست هم جداست. چه کسی می تواند بگوید دین مردم ترکیه از مردم ایران ضعیفتر است. آنجا ساحل دریا برای زن و مرد آزاد است و در اینجا قدغن. چه کسی می تواند بگوید جمعیت مساجد ترکیه کمتر ازمساجد ایران است آنجا قمارخانه ها و مشروب فروشیها دایر است ولی اینجا نه. اگر به دین بار اضافی زده نشود و پیرایه هایش پیراسته شود در جایگاه واقعی خود قرار گیرد هیچ آزادی نمی تواند دین را از بین ببرد و در جاهای دیگرهم از بین نبرده است و هر کس و هر نهادی در جای مناسب خود ایستاده اند.

ایران برای جلو گیری سرمایه هایش می تواند از این تجربه ها استفاده کند. قدرت را در جایی بکار ببرد که بدان نیاز است. نه در عرصه ی دین و فرهنگ که عرصه ی معنویت و اعتقادات است. آزاد بودن ساحل دریا در ایران به دینی بودن حکومت ایران هیچ صدمه ای نمی زند همچنانکه نماز نخواندن و روزه نگرفتن عده ی کثیری از مردم به دینی بودن حکومت صدمه نمی زند. چون اینها گناهان شخصی است. تنها راه برای دیندارکردن مردم و حفظ دین کارهای عمیق فرهنگی است که قبل از انقلاب افرادی مانند آیت الله طالقانی و مهندس بازرگان و دکتر شریعتی و شهید مطهری و علامه طباطبایی و دیگران انجام می دادند و در حال حاضرهم افرادی مانند دکتر سروش و مصطفی ملکیان و دکتر محسن کدیور و محمد مجتهد شبستری و دیگران انجام می دهند. 26/9/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.