b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_khojemli.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و هم حق دیگران را بخورد؟ به نظرم جواب این سئوال منفی است. چون این کار به ماهیت انسان برمی گردد. اگر انسان ماهیتش خوب باشد کار خوب می کند، اگر ماهیتش بد باشد کار بد می کند. حد اقلش این است که این کار همزمان صورت نمی گیرد. ممکن است یک انسان یک زمان آدم بد اخلاق و بدکار و ظالم بوده باشد که به دیگران ظلم می کرده است. اما ممکن است در آخر عمر توبه کند وبه یک آدم خیّر و نیکوکار تبدیل شود. عکس قضیه هم صادق است. ممکن است یک آدمی یک زمانی خوب بوده باشد و حالا بد و ظالم و ستمکار شده است. اما هر دوتای اینها هم زمان ممکن نیست. مگر اینکه آنرا برای فریب دیگران یا برای یک هدف دیگر انجام دهد.

ماهیت انسان یا خوب است یا بد، چون هم خوب و هم بد نمی تواند باشد. خوب و بد به ماهیت جداگانه ای تعلق دارد. چون ما به قول فلاسفه ظلم خوب و بد نداریم. ظلم بد است وبدی ازش جدا نمی شود.عدل هم همینطوری است.ما عدل خوب و بد هم نداریم. عدل خوب است خوبی ازش جدا نمی شود. میان این دو منطقه حایل هم وجود ندارد. اگرازعدل خارج شویم وارد ظلم می شویم. اگراز ظلم خارج شویم وارد عدل می شویم. اگر انسان با هر نیتی ظلم نکند عادل است. با هر نیتی عدالت نورزد ظالم است. در یک جلسه ی دوستانه نشسته بودیم یکی از دوستان از یک پیمانکار ساختمانی تعریف و تمجید می کرد که ایشان یک فرد خیر و نیکوکار می باشد و همیشه به کارهای خیر کمک می کند. از قضا یکی از مهمانان همان جلسه آن پیمانکار را می شناخته است با نظر دوستمان مخالفت کرد و گفت: اولاً آن شخص خیّر نیست بلکه ظالم است چون در حق کارگران خود بسیار ظالمانه و بی رحمانه رفتار می کند.

گفت من پسرم در دست او دوسال کار کرد طبق قانون هر سال یک ماه مطابق قانون کار مرخصی با حقوق دارد اگر کارگرزمان مرخصی کار بکند کارفرما حقوقش را باید دو برابر حقوق عادی پرداخت بکند. ولی او این کار را نمی کند همان حقوق معمولی را می دهد. از کارگران به جای هشت ساعت بیشتر از هشت ساعت کار می کشد ولی چیزی اضافه نمی دهد. رفتارش هم بسیار غیر انسانی است. خواهش می کنم به این انسانهای ثروتمند و ظالم و بی رحم خیّر نگو تا مردم به خیرین بدگمان نشوند. اینها حق کارگران را می خورند یا کامل نمی دهند ولی در عوض به آدمهای مثل شما اندک کمکی می کنند تا اسم خیّر روی خود بگذارند. او درادامه گفت: اگر فرزند خودت در دست او کار می کرد می دانستی ظلم یعنی چه؟ اینها با کارگران مانند حیوانات رفتار می کنند و بویی از انسانیت ندارند.

البته وضعییت بازار کار طوری است که به علت بیکاری زیاد جوانان و کمبود کار شرایط به ضرر کارگران تمام می شود و کارفرمایان هر طور که خواستند می توانند با کارگران رفتار نمایند. چون هیچ دغدغه ای از کمبود کارگر ندارند همواره با تهدید اخراج می توانند کارگران را تحت فشار قرار دهند. در واقع همین شرایط یک طرفه است که اصلاح رفتار بعضی از کارفرمایان را بلاموضوع می کند.اما موضوع دیگر این است که آن چیزی را کارگران ظلم و بی عدالتی می نامند ممکن است کارفرما ظلم تلقی نکند و آنرا یک رفتار عادی بداند. چون هر کس از منظر خود بدان می نگرد.

ظلم بودن یا نبودن آن زمانی مشخص می شود که ما ازمنظر اخلاق از بیرون بی طرفانه داوری کنیم. اگرکارفرما رفتار خویش به کارگران را توسط دیگران به فرزندان خود روا بدارد و آنرا تحمل کند و اعتراض نکند عادلانه است. اگر به فرزندان خود روا ندارد و معترض شود معلوم است که ظلم و بی عدالتی صورت گرفته است. یعنی قائده طلایی اخلاق این است که آنچه به خود می پسندی به دیگران به پسند و آنچه به خود نه پسندی به دیگران مپسند. آیا ما حاضریم قائده طلایی اخلاق را رعایت وهمه را فرزندان خود فرض نماییم؟ اگر همه این اصل طلایی را رعایت کنند مشکلی ما کمتر خواهد بود. ولی باید قبول کنیم وضعیت کارگران فاجعه بار است. بنده خودم درتابستان گذشته در یک کافه غذا می خوردم از قضا در کنار همان کافه کارگران برای یک ساختمان دیگر کار می کردند. دو تا کارگر مرتب می آمد ازصاحب کافه آب سرد طلب می کردند. من به آنها گفتم: مگر اربابتان آب سرد ندارد. او در جواب من گفت: نه. گفت: او(ارباب) حتی آب سرد راهم به گردن خودِما انداخت. گفتم: چقدر دستمزد می گیرید؟ گفت: روز 25 هزار تومان. گفتم: می گویند دستمزد کارگران ساختمانی روزی چهل تا پنجاه هزار تومان است. گفت: نه. ما همین را هم با زور پیدا می کنیم .بعضی کارگران اگر بیکار باشند روزی 20 هزار تومان هم می روند. گفت: وضع کارگران خیلی خراب است. اگر یک بار مریض شویم دستمزد یک هفته ی ما از بین می رود. آیا کارگران پناهگاهی غیر از خدا کسی را دارند؟!!!24/9/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - عبدالجلیل

    اینکه کارگران پناهگاهی غیراز خدا ندارند به دولت مردان بگویید که نه بیمه هستند نه جز افراد دهک پایین همردیف کمیته امدادی یا بهزیستی قرار میگیرند به اینا میگن کارگران روز مزد یا فصلی . که اصلا پناهگاهی هنوز پیدا نشده ای یه نهادی تشکیل میشد تا از آنها حمایت میکرد ازاین کارگران درمنطقه ما خیلی خیلی زیاد است .

IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.