b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_khojemli.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و هم حق دیگران را بخورد؟ به نظرم جواب این سئوال منفی است. چون این کار به ماهیت انسان برمی گردد. اگر انسان ماهیتش خوب باشد کار خوب می کند، اگر ماهیتش بد باشد کار بد می کند. حد اقلش این است که این کار همزمان صورت نمی گیرد. ممکن است یک انسان یک زمان آدم بد اخلاق و بدکار و ظالم بوده باشد که به دیگران ظلم می کرده است. اما ممکن است در آخر عمر توبه کند وبه یک آدم خیّر و نیکوکار تبدیل شود. عکس قضیه هم صادق است. ممکن است یک آدمی یک زمانی خوب بوده باشد و حالا بد و ظالم و ستمکار شده است. اما هر دوتای اینها هم زمان ممکن نیست. مگر اینکه آنرا برای فریب دیگران یا برای یک هدف دیگر انجام دهد.

ماهیت انسان یا خوب است یا بد، چون هم خوب و هم بد نمی تواند باشد. خوب و بد به ماهیت جداگانه ای تعلق دارد. چون ما به قول فلاسفه ظلم خوب و بد نداریم. ظلم بد است وبدی ازش جدا نمی شود.عدل هم همینطوری است.ما عدل خوب و بد هم نداریم. عدل خوب است خوبی ازش جدا نمی شود. میان این دو منطقه حایل هم وجود ندارد. اگرازعدل خارج شویم وارد ظلم می شویم. اگراز ظلم خارج شویم وارد عدل می شویم. اگر انسان با هر نیتی ظلم نکند عادل است. با هر نیتی عدالت نورزد ظالم است. در یک جلسه ی دوستانه نشسته بودیم یکی از دوستان از یک پیمانکار ساختمانی تعریف و تمجید می کرد که ایشان یک فرد خیر و نیکوکار می باشد و همیشه به کارهای خیر کمک می کند. از قضا یکی از مهمانان همان جلسه آن پیمانکار را می شناخته است با نظر دوستمان مخالفت کرد و گفت: اولاً آن شخص خیّر نیست بلکه ظالم است چون در حق کارگران خود بسیار ظالمانه و بی رحمانه رفتار می کند.

گفت من پسرم در دست او دوسال کار کرد طبق قانون هر سال یک ماه مطابق قانون کار مرخصی با حقوق دارد اگر کارگرزمان مرخصی کار بکند کارفرما حقوقش را باید دو برابر حقوق عادی پرداخت بکند. ولی او این کار را نمی کند همان حقوق معمولی را می دهد. از کارگران به جای هشت ساعت بیشتر از هشت ساعت کار می کشد ولی چیزی اضافه نمی دهد. رفتارش هم بسیار غیر انسانی است. خواهش می کنم به این انسانهای ثروتمند و ظالم و بی رحم خیّر نگو تا مردم به خیرین بدگمان نشوند. اینها حق کارگران را می خورند یا کامل نمی دهند ولی در عوض به آدمهای مثل شما اندک کمکی می کنند تا اسم خیّر روی خود بگذارند. او درادامه گفت: اگر فرزند خودت در دست او کار می کرد می دانستی ظلم یعنی چه؟ اینها با کارگران مانند حیوانات رفتار می کنند و بویی از انسانیت ندارند.

البته وضعییت بازار کار طوری است که به علت بیکاری زیاد جوانان و کمبود کار شرایط به ضرر کارگران تمام می شود و کارفرمایان هر طور که خواستند می توانند با کارگران رفتار نمایند. چون هیچ دغدغه ای از کمبود کارگر ندارند همواره با تهدید اخراج می توانند کارگران را تحت فشار قرار دهند. در واقع همین شرایط یک طرفه است که اصلاح رفتار بعضی از کارفرمایان را بلاموضوع می کند.اما موضوع دیگر این است که آن چیزی را کارگران ظلم و بی عدالتی می نامند ممکن است کارفرما ظلم تلقی نکند و آنرا یک رفتار عادی بداند. چون هر کس از منظر خود بدان می نگرد.

ظلم بودن یا نبودن آن زمانی مشخص می شود که ما ازمنظر اخلاق از بیرون بی طرفانه داوری کنیم. اگرکارفرما رفتار خویش به کارگران را توسط دیگران به فرزندان خود روا بدارد و آنرا تحمل کند و اعتراض نکند عادلانه است. اگر به فرزندان خود روا ندارد و معترض شود معلوم است که ظلم و بی عدالتی صورت گرفته است. یعنی قائده طلایی اخلاق این است که آنچه به خود می پسندی به دیگران به پسند و آنچه به خود نه پسندی به دیگران مپسند. آیا ما حاضریم قائده طلایی اخلاق را رعایت وهمه را فرزندان خود فرض نماییم؟ اگر همه این اصل طلایی را رعایت کنند مشکلی ما کمتر خواهد بود. ولی باید قبول کنیم وضعیت کارگران فاجعه بار است. بنده خودم درتابستان گذشته در یک کافه غذا می خوردم از قضا در کنار همان کافه کارگران برای یک ساختمان دیگر کار می کردند. دو تا کارگر مرتب می آمد ازصاحب کافه آب سرد طلب می کردند. من به آنها گفتم: مگر اربابتان آب سرد ندارد. او در جواب من گفت: نه. گفت: او(ارباب) حتی آب سرد راهم به گردن خودِما انداخت. گفتم: چقدر دستمزد می گیرید؟ گفت: روز 25 هزار تومان. گفتم: می گویند دستمزد کارگران ساختمانی روزی چهل تا پنجاه هزار تومان است. گفت: نه. ما همین را هم با زور پیدا می کنیم .بعضی کارگران اگر بیکار باشند روزی 20 هزار تومان هم می روند. گفت: وضع کارگران خیلی خراب است. اگر یک بار مریض شویم دستمزد یک هفته ی ما از بین می رود. آیا کارگران پناهگاهی غیر از خدا کسی را دارند؟!!!24/9/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - عبدالجلیل

    اینکه کارگران پناهگاهی غیراز خدا ندارند به دولت مردان بگویید که نه بیمه هستند نه جز افراد دهک پایین همردیف کمیته امدادی یا بهزیستی قرار میگیرند به اینا میگن کارگران روز مزد یا فصلی . که اصلا پناهگاهی هنوز پیدا نشده ای یه نهادی تشکیل میشد تا از آنها حمایت میکرد ازاین کارگران درمنطقه ما خیلی خیلی زیاد است .

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.