b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_khojemli.jpg اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند که خود مایه مباهات و افتخار است. دراصل این نوع زندگی نیاز واقعی کشور هم هست. چون ثبات و آرامش و نظم و قانون پیش نیاز توسعه و آبادانی است که اگر نباشد مشکل ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر آن دولت هم با برگزاری جلسات وحدت و برادری در هفته وحدت که به خاطر ولادت با سعادت پیامبر گرامی اسلام نامگذاری شده است تلاشهای وافری را انجام می دهد. اما وقتی پای عمل به میان می آید نقصان زیادی دیده می شود که ادعای مسئولان را زیر سئوال می برد. بنده برای اینکه بدون سند سخنی گفته نباشم مواردی را بر می شمارم باشد که طرفداران وحدت به آن جواب دهند که چرا محقق نمی شود ؟

گفته می شود یک چهارم جمعیت کشور را اهل سنت تشکیل می دهند. اگر مسئولیت های اداره امور کشور عادلانه تقسیم شود یک چهارم مسئولان کشور از اهل سنت باید باشند. اما عملاً اینطور نیست. بعد از انقلاب علیرغم ادعاهای فراوان هیچ یک از نخبگان اهل سنت به وزارت نرسیده اند. اگر اشتباه نکنم هیچ یک از اهل سنت ایران به استانداری نرسیده اند. حتی استانهای سنی نشین کشور مانند کردستان و بلوچستان و گلستان وهرمزگان و بوشهر خراسان رضوی که جمعیت قابل توجهی از آنها را اهل سنت تشکیل می دهند .

درمیان روحانیون اهل سنت مولوی عبدالحمید چهره شناخته شده ای است. همیشه هم مردم را به کارهای قانونی و مسالمت آمیز دعوت و درانتخابات مختلف هم مردم را به شرکت گسترده در انتخابات دعوت می نماید. هرجا هم برای حکومت مشکلی پیش آمده مانند گروگان گیری و امثال آن برای حل آن کمک کرده است. ایشان نه خود مختاری می خواهد نه تجزیه طلبی و نه کار غیر قانونی دیگر. چرا دولت و حکومت به خواست ایشان گوش نمی کنند؟ خواست او و دیگر اهل سنت ایران اجرای کامل و بدون تنازل قانون اساسی و مشارکت در اداره امور کشورمی باشد. این خواستها کجایش ایراد دارد که از اجرای آن خودداری می شود. تازه مولوی عبدالحمید بعداز اینهمه همکاری و مساعدت می گوید: محدودیتهای من بیشتر شده است من فقط اجازه دارم به شهرهای تهران و قم سفر نمایم و به دیگر جاهای ایران اجازه ی مسافرت ندارم.

خیلی از برادران شعار وحدت و برادری سر می دهند، جلسه و کنفرانس می گذارند. ولی به اهل سنت حتی در شهرهای خودشان اعتماد نمی کنند. حدود چهل سال از پیروزی انقلاب می گذرد اما به ما اجازه داده نشده است ما در گنبد یک فرماندار ترکمن داشته باشیم. خواست این برادران اتحاد همه با من است نه اتحاد همه با هم. اگر شما راست می گویید اجازه بدهید اهل سنت ایران در تهران یک مسجد داشته باشند تا نمازهای جمعه،عید فطر و قربان را آنجا بخوانند. فکر نکنم مشکلی ایجاد شود.

حمید رضا جلایی پور عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت به نقل از مجله مهر نامه که در سال 1393 در سایت اولکامیز منتشر شد گفته بود، شیعیان ما در لندن حدود 25 تا مسجد و هیئت و روضه دارند ولی در تهران اجازه ندادیم اهل سنت یک مسجد داشته باشند.

علاوه بر این چند ماه جلوتر شاعری به نام عالی مقام در یک فایل صوتی و تصویری در تلگرام پخش شد گفته بود، ما در اوایل انقلاب به اتفاق مرحومان آیت الله مهدوی کنی و واعظ طبسی که من هم آن موقع در وزارت خارجه کار می کردم در هفته وحدت برای تبلیغ به هندوستان رفته بودیم و در آنجا بعد از سخنرانی آقای مهدوی کنی یکی از حضار از او پرسید شما چرا اجازه نمی دهید اهل سنت ایران در تهران یک مسجد داشته باشند؟ این دو بزرگوار مانده بودند که چه بگویند!

بعد واعظ طبسی گفت: برادران ما نیازی به مسجد مستقل ندارند آنها می توانند در مسجد ما نماز بخوانند. او در جواب ایشان گفت: اشکال ندارد یک بار هم شما در مسجد آنها نماز بخوانید.

این شاعر می گفت: من بعد از چهل سال هنوز جواب این سئوال را نگرفتم که داشتن یک مسجد برای اهل سنت در تهران چه مشکلی ایجاد می کند. اینها دم خروسهایی است که باور مدعیان وحدت را مشکل می کند. به نظرم معیار قانون باشد و همه به آن پایبند باشند دیگر مشکلی بنام وحدت و تفرقه نخواهیم داشت.

* رئیس حزب اتحاد ملت ایران اسلامی شاخه گنبد 19/9/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - علی

    طیب الله انفسکم

  • مهمان - ابو عمار

    چون شما مورد اطمینان نیستید

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.