b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_khojemli.jpg اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند که خود مایه مباهات و افتخار است. دراصل این نوع زندگی نیاز واقعی کشور هم هست. چون ثبات و آرامش و نظم و قانون پیش نیاز توسعه و آبادانی است که اگر نباشد مشکل ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر آن دولت هم با برگزاری جلسات وحدت و برادری در هفته وحدت که به خاطر ولادت با سعادت پیامبر گرامی اسلام نامگذاری شده است تلاشهای وافری را انجام می دهد. اما وقتی پای عمل به میان می آید نقصان زیادی دیده می شود که ادعای مسئولان را زیر سئوال می برد. بنده برای اینکه بدون سند سخنی گفته نباشم مواردی را بر می شمارم باشد که طرفداران وحدت به آن جواب دهند که چرا محقق نمی شود ؟

گفته می شود یک چهارم جمعیت کشور را اهل سنت تشکیل می دهند. اگر مسئولیت های اداره امور کشور عادلانه تقسیم شود یک چهارم مسئولان کشور از اهل سنت باید باشند. اما عملاً اینطور نیست. بعد از انقلاب علیرغم ادعاهای فراوان هیچ یک از نخبگان اهل سنت به وزارت نرسیده اند. اگر اشتباه نکنم هیچ یک از اهل سنت ایران به استانداری نرسیده اند. حتی استانهای سنی نشین کشور مانند کردستان و بلوچستان و گلستان وهرمزگان و بوشهر خراسان رضوی که جمعیت قابل توجهی از آنها را اهل سنت تشکیل می دهند .

درمیان روحانیون اهل سنت مولوی عبدالحمید چهره شناخته شده ای است. همیشه هم مردم را به کارهای قانونی و مسالمت آمیز دعوت و درانتخابات مختلف هم مردم را به شرکت گسترده در انتخابات دعوت می نماید. هرجا هم برای حکومت مشکلی پیش آمده مانند گروگان گیری و امثال آن برای حل آن کمک کرده است. ایشان نه خود مختاری می خواهد نه تجزیه طلبی و نه کار غیر قانونی دیگر. چرا دولت و حکومت به خواست ایشان گوش نمی کنند؟ خواست او و دیگر اهل سنت ایران اجرای کامل و بدون تنازل قانون اساسی و مشارکت در اداره امور کشورمی باشد. این خواستها کجایش ایراد دارد که از اجرای آن خودداری می شود. تازه مولوی عبدالحمید بعداز اینهمه همکاری و مساعدت می گوید: محدودیتهای من بیشتر شده است من فقط اجازه دارم به شهرهای تهران و قم سفر نمایم و به دیگر جاهای ایران اجازه ی مسافرت ندارم.

خیلی از برادران شعار وحدت و برادری سر می دهند، جلسه و کنفرانس می گذارند. ولی به اهل سنت حتی در شهرهای خودشان اعتماد نمی کنند. حدود چهل سال از پیروزی انقلاب می گذرد اما به ما اجازه داده نشده است ما در گنبد یک فرماندار ترکمن داشته باشیم. خواست این برادران اتحاد همه با من است نه اتحاد همه با هم. اگر شما راست می گویید اجازه بدهید اهل سنت ایران در تهران یک مسجد داشته باشند تا نمازهای جمعه،عید فطر و قربان را آنجا بخوانند. فکر نکنم مشکلی ایجاد شود.

حمید رضا جلایی پور عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت به نقل از مجله مهر نامه که در سال 1393 در سایت اولکامیز منتشر شد گفته بود، شیعیان ما در لندن حدود 25 تا مسجد و هیئت و روضه دارند ولی در تهران اجازه ندادیم اهل سنت یک مسجد داشته باشند.

علاوه بر این چند ماه جلوتر شاعری به نام عالی مقام در یک فایل صوتی و تصویری در تلگرام پخش شد گفته بود، ما در اوایل انقلاب به اتفاق مرحومان آیت الله مهدوی کنی و واعظ طبسی که من هم آن موقع در وزارت خارجه کار می کردم در هفته وحدت برای تبلیغ به هندوستان رفته بودیم و در آنجا بعد از سخنرانی آقای مهدوی کنی یکی از حضار از او پرسید شما چرا اجازه نمی دهید اهل سنت ایران در تهران یک مسجد داشته باشند؟ این دو بزرگوار مانده بودند که چه بگویند!

بعد واعظ طبسی گفت: برادران ما نیازی به مسجد مستقل ندارند آنها می توانند در مسجد ما نماز بخوانند. او در جواب ایشان گفت: اشکال ندارد یک بار هم شما در مسجد آنها نماز بخوانید.

این شاعر می گفت: من بعد از چهل سال هنوز جواب این سئوال را نگرفتم که داشتن یک مسجد برای اهل سنت در تهران چه مشکلی ایجاد می کند. اینها دم خروسهایی است که باور مدعیان وحدت را مشکل می کند. به نظرم معیار قانون باشد و همه به آن پایبند باشند دیگر مشکلی بنام وحدت و تفرقه نخواهیم داشت.

* رئیس حزب اتحاد ملت ایران اسلامی شاخه گنبد 19/9/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - علی

    طیب الله انفسکم

  • مهمان - ابو عمار

    چون شما مورد اطمینان نیستید

IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.