b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgفرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و فعالان اصولگرا در سکوتی عجیب فرو رفته‌اند و هیچ واکنشی به اقدامات این سوگلی سابق، نشان نمی‌دهند. 
به گزارش فرارو؛ اظهار نظرهای جنجالی محمود احمدی نژاد این روزها به اوج خود رسیده است و در فرصت‌های مختلف تلاش می‌کند با قضا سازی در خصوص قوه قضائیه، پرونده خود و نزدیکانش را در شرایط مطلوب قرار دهد. گاهی مصاحبه می‌کند و قوه قضائی و لاریجانی‌ها را زیر سوال می‌برد و گاهی با بست نشینی در حرم شاه عبدالعظیم تلاش می‌کنند توجه ها را به خود جلب کنند و به نوعی عمل کنند که گویی پرونده‌ها و اتهام‌های صرفا به دلایل سیاسی ایجاد شده است.
 
اما نکته جالب توجه در این میان سکوت حامیان سابقش است. حامیانی که در دوران ریاست جمهوری او تمام قد از وی حمایت کردند و بر منتقدان و مخالفان احمدی نژاد تاختند تا شرایط کاملا برای ریاست او بر قوه مجریه فراهم باشد. کسانی که تریبون‌ها و رسانه‌های خود را در اختیار او قرار می‌دادند تا صدای او را به همه برسانند. گروه‌ها و افرادی که او را معجزه هزاره سوم معرفی می‌کردند و منتقدان را مخالف نظام جلوه می‌دادند.
 
البته بعضا برخی از این افراد دلیل سکوت خود را اینگونه عنوان می‎کنند که پرداختن به احمدی نژاد همان چیزی است که او می‌خواهد و موجب می‌شود او دیده شود و حرف‌هایش به گوش مردم برسد. اما واقعیت این است که در زمانه‌ای که شبکه‌های اجتماعی با تمام توان فعال هستند چه رسانه های رسمی به وی بپردازند چه او را نادیده بگیرند، احمدی نژادی ها به راحتی می‌توانند صدای خود را به ملت برسانند.
 البته فرضیه دیگری هم در این میان وجود دارد که عنوان می‌کند دلیل سکوت اصولگرایان و رسانه‌های وابسته به آنها نه نادیده گرفتن است و نه هیزم در آتش ریختن بلکه انها به واسطه ارتباط و نزدیکی که با دولت‌های نهم و دهم داشته اند، سعی می‌کنند خود را از این ماجرا دور نگه دارند تا دوباره اقدامات و فعالیت‌های آنها میان سال‎های 84 تا 92 علنی نشود.
 با اینحال هر دو اینها صرفا فرضیه و تحلیل‌هایی است که در سطح جامعه مطرح شده است و پاسخ این سوال که دلیل اصلی سکوت اصولگرایان در قبال محمود احمدی نزاد و نزدیکانش که این روزها در حال ایفای نقش در قالب اپوزسیون است، چیست، در اختیار اصولگرایان است. آیا این سکوت از روی ترس است یا صرفا مصلحت اندیشی موجب شده هیچ کدام از رسانه‌های این جریان سیاسی به ان نپردازد. زیرا واضح است که حتی اگر اظهاراتی از این دست در مقیاس کوچکتر از سوی اصلاح‌طلبان مطرح می‌شد، این رسانه‌ها تا مدت‌ها به آن می‌پرداختند و از آن به عنوان ابزاری مناسب بر علیه رقیب خود استفاده می‌کردند.
 
کفن پوشان کجا هستند؟
در همین خصوص علی دورانی فعال سیاسی اصولگرا طی گفت‌وگو با فرارو عنوان کرد: «اینکه ارتباط میان اصولگرایان و محمود احمدی‌نژاد چگونه بود و چه شد، نیاز به بررسی مفصل دارد اما واقعیت این است که آقای احمدی نژاد در سال 84 با یک کلاهبرداری سیاسی وارد عرصه انتخابات شد و حمایت اصولگرایان را جلب کرد. سال 88 هم دلیل حمایت اصولگرایان صرفا از روی ناچاری و مصلحت اندیشی بود. هر دو این حمایت‌ها در حالی انجام می‌شد که به عقیده من حتی در سال 88 هم اصولگرایان شناخت کافی از رئیس دولت نهم نداشتند.»
 
وی تاکید کرد: «البته نمی توان این را کتمان کرد که همان سال 88 هم برخی از اصولگرایان بارها و بارها هشدار دادند که عملکرد آقای احمدی‌نژاد و رفتاهایش نشان دهنده این است که دیر یا زود در برابر نظام می‌ایستد. حتی من هم بارها در همان دوران طی گفت‌‍وگو با فرارو این را هشدار داده بودم. اما متاسفانه اصولگرایان حامی او به هیچ عنوان گوش شنوا نداشتند.»
 
او در خصوص دلایل سکوت اصولگرایان در قبال احمدی نزاد گفت: «به نظر من یکی از دلایلی که اصولگرایان دربرابر احمدی‌نژاد سکوت کرده‌اند، این است که همانطور که سخنگوی قوه قضائیه هم اشاره کردند، این فرد به دنبال جلب توجه است و تلاش می‌کند از این طریق یک انرژی اجتماعی برای خود فراهم کند و هرچه بیشتر به او و حواشی اطرافش پرداخته شود، بیشتر به هدف خود رسیده است. لذا همان بهتر که در قبالش سکوت کنند و انگار اتفاقی رخ نداده است و حرفی نزده است و...»
 
وی افزود: «احمدی نژاد در تلاش است که مانند سال‌های گذشته به گونه‌ای عمل کند که نقش اپوزسیون نظام را ایفا کند. بنابراین برای رسیدن به این هدف سعی دارد با انتقاد از لاریجانی‌های خود را بر موج منتقدان و مخالفان آنها سوار کند و در گام بعدی تبدیل به اپوزسیون رهبری و به طور کامل نظام شود. اینگونه ان بخشی از مردم هم که منتقد یا مخالف هستند، به سمت او میایند و اون پایگاه اجتماعی مد نظرش فراهم می‌شود.»
 
دورانی تصریح کرد: «اما به نظر من با تمام هوشمندی که بعضا از او در موضوعات مختلف دیدیم، بر این باور هستم که این بازی احمدی نزاد سودی برای او نخواهد داشت و اتفاقا آسیب‌های زیادی برایش به همراه خواهد داشت. به عقیده من او هرچقدر در این مسیر جلوتر برود احتمال غرق شدنش روز به روز بیشتر می‌شود.»
 این فعال اصولگرا عنوان کرد: «ولی با اینحال احتمالا برای شما و مردم این سوال پیش آمده که در این شرایط  «کفن پوشان» کجا هستند و چرا خبری از انها نیست؟آنها که در خصوص نظام و رهبری بسیار حساس بودند چرا حالا که احمدی نژاد در حال تاخت و تاز و توهین و افترا است هیچ واکنشی نشان نمی دهند. اینها سوالاتی است که برای من هم پیش آمده است و کنجکاوم بدانم این افراد کجا هستند. البته شاید چون پای خودشان هم در ماجرای حمایت‌های بی چون و چرا از احمدی نژاد، گیر است حالا سکوت کرده اند.»
 دورانی در انتها افزود: «با تمام این تفاسیر به نظر من بهتر است اصولگرایان یکبار برای همیشه اعتراف کنند که در حمایت از محمود احمدی نژاد اشتباه کرده‌اند و از مردم رسما عذرخواهی کنند تا بتوانند در چنین شرایطی وارد عمل شوند و نسبت به این اقدامات ضد نظام احمدی نژاد واکنش نشان دهند. از سوی دیگر به نظر من قوه قضائیه هم بیشتر از حد معمول با این افراد مماشات می‌کند و بهتر است برخورد جدی تری داشته باشد.»
 
اصولگرایان باید توبه کنند
همچنین حسین کنعانی مقدم دیگر فعال اصولگرا در پاسخ به این سوال که دلیل سکوت اصولگرایان در مقابل اقدامات و اظهارات احمدی نژاد چیست به فرارو گفت: «به نظر من در موضوع احمدی نژاد اصولگرایان به سه دسته تقسیم شده اند. دسته اول منتقدان احمدی نژاد هستند که از همان سال‌های ریاست جمهوری‌اش در این جایگاه حضور داشته‌اند بارها او را مورد نقد قرار داده‌اند و حتی به دیگر اصولگرایان هشدار داده بودند که این فرد در آینده برای کشور و نظام بسیار هزینه آور می‌شود و بهتر است حسابشان را از او جدا کنند تا در آتش او نسوزند.»
 
وی ادامه داد: «دسته دوم اصولگرایانی هستند که دل خوشی از احمدی نژاد ندارد اما برای اینکه تا مدت‌ها از نزدیکان احمدی نژاد بودند و در خیلی از اشتباهات و اتفاقات دخیل بودند حالا تلاش می‌کنند نهایت فاصله با احمدی نزاد را حفظ کنند تا مبادا آنها هم وارد بازی شوند و برچسب منتسب بودن به احمدی نژاد به آنها زده شود و رسانه‌ها و مردم بار دیگر عملکرد و کارنامه‌شان طی سال‌های فعالیت احمدی نژاد در پاستور را مطرح کنند. اینها معمولا همان وزرا و دولتی‌های دوران احمدی نژاد هستند.»
 
او افزود: «دسته سوم کسانی هستند که حتی الان هم از این شرایط قصد استفاده دارند و با بهره گیری از اقدامات و احمدی نزاد و اظهار نظراتش، به دنبال یارگیری هستند. زیرا این دسته احساس می‌کنند که احمدی‌‍نژاد به کسانی حمله و تخریب می‌کند که اینها هم دل خوشی از آنها ندارند و خب در این وضعیت چه بهتر که احمدی نزاد حمله کند و او بسوزد و این دسته از نتیجه آن استفاده کنند.»
 این فعال اصولگرا در خصوص سکوت رسانه‌هایی مانند کیهان و وطن امروز و... گفت: «اینها همان شریک دزد و رفیق قافله هستند. کسانی هستند که در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد هرکه نظر مخالفی بیان می‌کرد، به او برچسب ضد انقلاب و حامی آمریکا و جاسوس و... می‌زدند. اینها به گونه‌ای از احمدی نزاد حمایت کردند و بر مخالفان و منتقدانش تاختند که حالا نمی‌توانند حرفی بزنند. چه بگویند؟ آنها باید ابتدا تکلیف آن اقدامات خود را مشخص کنند.»
 کنعانی مقدم در پایان اظهار کرد: «به عقیده من بهتر است اصولگرایان دو کار انجام دهند. ابتدا توبه کنند. به هرحال هرکسی می تواند اشتباه کند و درهای توبه بسته نیست. بعد از آن از محمود احمدی نژاد اعلام برائت کنند. این اقدام را باید کاملا رسمی انجام دهند تا همه مردم ببینند و بشنوند. به هرحال اشتباهی انجام داده اند که حالا هزینه زیادی برای نظام آورده است و لازم است معذرت خواهی و اعلام برائت کنند. این حداقل کاری است که اصولگرایان باید الان در ماجرای احمدی نژاد انجام دهند.»

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

انشالله سدار آزمون ایران را بهتر بگم ترکمن صحرا را در جهان برازنده میکند انشالله .
دوست عزیز و گرامی فرهاد قاضی در غم و اندوه خود بنده را شریک بدانید.
در کدام مورد بفکر مردم بودند آیا تا حالا دیدید چیزی را تصویب کنند به نفع مردم باشد اونم مردمی که ماه...
تبریک میگویم انشالله موفق باشد مثل اینکه اولین زن شهردار زن درایران هستش ها ؟ حتما موفق خوهند شد .
قاتل مهران و عدنان باید سنگسار شود
این قاتل کثیف باید به دست مردم سپرده شود تا خودشان مجازاتش کنند
...
باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.