b_150_100_16777215_00_images_125.jpgکانال مختومقلی : دکتر مصطفی تانچ، استاد دانشگاه ترکیه : عصری که مختومقلی در آن می زیست بهترین آثار ادبی ترکمن به اوج خود رسید. این آثار و سخن ناب شاعر برای ما خیلی پرفایده است. سال های 17 و 18 میلادی برای نوشته و گردآوری های ادبی در ادبیات ترکمن ها سال های پرخاطره ای است و از ترکمن ها به عنوان یک دولت حیات بخش یاد می کند ولی در این زمان حکومت خان ها روی کار بود. 

حرکت های بس زیاد در تداوم حیات ادبی ترکمن لازم بود که این حرکت ها علی رغم مشکلات به سوی تعالی سوق داده شود. جنگ های متداول در بین ترکمن ها برای راحتی هرگز راهی را باز نخواهد کرد.
ترکمن ها نیز همپای ترک ها از پاداش بعضی از موارد بی بهره نبودند بین سال های 1747-1736 در ایران نادرشاه حکومت می کرد که همزمان با ان احمد درانی در افغانستان و از این طرف محمد رحیم برای اینکه ترکمن ها راحت زندگی کنند دست برادری دادند. ترکمن ها از نژاد اغوز که منسوب به ترک ها هستند می باشند پس جایگاه اصلی ترکمن ها به علت وجود نژادی آنها به اغوز وابستگی آنان به قوم ترک می باشد. قرن 18 میلادی بروز تشکل ترکمن و خودنمایی آنان از لحاظ ادبی و غیرتی است که جنگ جویی و دفاع از حیثیت به عنوان یک حرکت قومی ترکمن است. بیشترین سخنان و بهترین نمونه های ادبی مختومقلی برگرفته از پدرش دولت محمد آزادی است چرا که مختومقلی به عنوان یک شاعر کلاسیک مطرح است و این مختومقلی را در چارچوب عشق ترکمن ها قرار داده و سخنان حیات بخش مختومقلی تداوم شاگردی از پدر بزرگوارش آزادی می باشد.
اشعار مختومقلی برای گوش ترکمن ها یک صدای دلنشین و زبانی گویا است یعنی این که ترکمن ها را با شادی تمام به بلندای ادبی هدایت کرده و می کند. شعر شاعر به عنوان یک سخن موزون در بین خوانندگان ترانه سرایی شده استا.
مختومقلی شاعری است که در بین نوشته هایش ترکمن و ترکمنستان را زنده کرده و در شکوفایی زبان ترکمنی نقش خوبی ایفا نموده است. اشعار زیاد مختومقلی در باب انسان و بهترین انسانها و مرد و نامرد رقم می خورد. در اشعارش انسان ها را به راه راست هدایت کرده، لازم و ملزوم بودن دین را برای انسانها بازگو می کند و دعوت به دین در سرتاسر دیوان او دیده می شود.
شاعر در زمان خود از خواجه احمد یساوی نیز استفاده های زیادی برده و به عنوان خواجه خود قرار داده است.
دین و تصوف را به عنوان سرمنشاء رسیدن به خدا و دنیا را به عنوان فانی بودنش بارها متذکر گشته که بیشترین اشعار مختومقلی در این باب ها می باشد و دنیا را یک حرکت گذرا دانسته که نباید از آن طمع خاصی داشته باشیم.
مختومقلی می گوید این دنیا فانی است،
وقتی دنـیا فـانی است از جـمع کـردنش بگذر
عمرت را بر باد نده، دنیا را نمی توانی گول بزنی
ریـشه این دنـیا پـژمـرده است و مـی گـذرد.
تولد و وفات مختومقلی
مختومقلی به سال 1730 میلادی به دنیا آمده، در سال 1780 دار فانی را وداع گفته است در میان ترکمن ها تولد او را به سال 1733 می دانند.
مهارت شاعر در زبان های دیگر چون فارسی و عربی قابل ستایش است چرا که او از دیوان شعرایی چون نظامی بهره برده است.
او بنا بر علاقه خود راه و روش عرفانی را برگزیده، دنبال روی اهل دل بوده و درویشان را نیز بسیار ستوده است و استعانت از اولیا و مدد خواستن را در خور عدت عرفانی خود قرار داده و اشعاری در خاص این مطالب سروده است.
وی در سال 18 میلادی ترکمن ها را در ادبیات معنوی خود گنجانده است علاوه بر مسایل دینی در سیاست و وطن خواهی مختومقلی زبانزد خاص و عام بوده و افکار حماسی خود را در این زمینه در دیوانش قلم فرسایی کرده است.
آثار قرن 18 میلادی که مختومقلی ان را بنا نهاده هنوز هم که هنوز است در بین ترکمن ها مثال شده و این آوازه حتی به سرزمین ترک ها نیز رخنه کرده و ترک ها هم از لابه لای این آثار بهره ها برده اند.
باز هم به قرن 18 برمی گردیم شعرای زیادی در ادبیات غنی ترکمن قلم فرسایی کرده اند از جمله دولت محمد آزادی- عندلیب- معروفی- شاه بند- غایبی و ....
قرن 18 نهایت اوج ادبیات ترکمن می باشد که این تجلی ادبی به ترک ها نیز سرایت کرده است. این حرکت کلاسیکی در عرفان و تصوف ترک ها نقش خیلی مهمی را مبرهن ساخت.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.