b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می شود جامعه منبعی جوشان از اطلاعات است که می تواند در برخی مواقع مشکلات را حل بکند.  بنده از یک مغازه ای یک کارتن کوچک آب لیمو خریدم و قیمتش را پرسیدم ؟ او گفت: هر شیشه 1400 تومان. گفتم: چقدر ارزان! او در جواب من گفت: پسر جان این آب لیموی واقعی نیست! این آب لیموی صنعتی است. قیمت آب لیموی واقعی ده برابر این است! آیا می توانی بخری؟ آب لیموی واقعی نصفش ته نشین می شود.

ولی این هرگز ته نشین نمی شود چون آب لیمو نیست. اسمش و رنگش آب لیمو است!! با این مقدمه او سفره دلش را باز کرد و بنده هم سراپا گوش بودم. او گفت: خیلی از مواد غذایی طبیعی نیست. تو برو مرغ سفید بخر هورمون دارد. چرا در عرض 45 روز به شما تحویل می دهند. شما خودت بهتر می دانید اگر مرغ محلی بخواهد بصورت طبیعی برسد یک سال طول می کشد. اما چون قیمتش گرانتر است نمی خریم. می رویم مرغ سفید می خریم چون سلامتی برای ما مهم نیست ارزانی مهم است. شیر و ماست و پنیر و کره و خامه ی کارخانه ای می خریم همه اش از همین قماش است و طبیعی نیست مواد افزودنی دارد.

اگرمی خواهی بصورت طبیعی مصرف کنی برو از روستا بخر نه از کارخانه. از اوضاع کالباس و سوسیس وهمبرگرهم خبر داری که چه وضعیتی دارند. شما می دانید در این مملکت گاو مرده و مریض را دلالها به یک چهارم قیمت واقعی می خرند.خب، این را برای چه می خرند؟ حتماً مشتری دارد دیگه.!! حتی گفته می شود در بعضی جاها خر کمیاب شده تو فکر می کنی اینها را برای بار کشی می برند؟ نخیر برادر من گوشت اینها را کباب می کنند می فروشند. بقیه مواد غذایی هم وضعی بهتر از این ندارد. من فکر می کنم با این وضعیت پیش آمده درمورد مواد غذایی 10 تا 15 سال آینده نصف جمعیت ایران عقیم خواهند شد. آن موقع ما مجبور می شویم برای جبران کمبود جمعیت بچه را هم از چین وارد بکنیم.

صحبتهای ایشان به این جا که رسید، من به ایشان گفتم: هر چیزازچین وارد شود بچه وارد نخواهد شد. چون چین خودش برای ازدواج دختر کم دارد. خیلی از جوانان چینی برای ازدواج به خارج مهاجرت می کنند. چون سیاست تک فرزندی سبب شده است که مردم بیشتر ترجیح دهند پسر داشته باشند تا دختر. به هرحال این نگرانی بود که یک مغازه دار از آینده ی کشور برای خودش ترسیم می کرد. البته این نگرانی با توجه به هشدار کارشناسان خیلی هم بی ربط نیست. چون وضع معیشت اکثریت مردم آنها را به این سمت سوق داده است. خدا کند تمام پیش بینی های او غلط از آب در آید و مردم کشور سلامتی بیشتری در آینده داشته باشند.  / امان محمد خوجملی  13/7/1396 .

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - مراد

    با کمال تأسف باید قبول کنیم که صحبتهای مغازه دارفوق درست است ، ازنظرسلامت موادغذایی دربدترین حالت ممکن هستیم ، حتی تولیداتی که دارای مُهر استاندارد هست . هیچ اعتمادی به اونها نیست ولی چاره یی هم نیست . خیلی ازمردم نه امکان تهیه مواد غذایی سالم رادارند ونه قدرت خرید ونه وقت آن را دارند .

  • مهمان - کارشناس دامپزشکی

    باسلام به این فروشنده عزیز باید تفهیم می کردیدکه رشد مرغهای صنعتی به خاطر هورمون رشدنیست بلکه به خاطر نژادو ژنتیک آن است برای صحت این موضوع کافی است چندتا جوجه یک روزه بخریدو درخانه خودتان آنها را پرورش دهید،ببینیددرعرض 45 روز چقدر وزن می گیرند.دوستان مصرف هورمون در صنعت طیور با قیمت بالای هورمون به هیچ وجه اقتصادی نیست وهزینه اولیه مرغدار خیلی بالامی رود ونه تنهاسودنمی کندبلکه ضرر هم می کند، البته این شایعات ناشی از ناآگاهی ما نسبت به این صنعت می باشدو همچنین فضای مجازی وما ایرانیها هرچیزی را که می بینیم ومی شنویم بدون تحقیق وچشم وگوش بسته قبول می کنیم.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.