b_150_100_16777215_00_images_77825.jpgاولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید : 
 
باورش سخت است. بیش از 50 روز از آن روز کذایی گذشت. عصر روز چهارشنبه بود که تلفن همراه پدرم (عرازدوردی گل چشمه) به صدا درآمد. نمی دانم چرا ناگهان حس بدی بهم دست داد. احساس دلشوره عجیبی داشتم. هنوز از شوک فاجعه منا و از دست دادن تنی چند از عزیزانمان از جمله فامیل و همسایه دوست داشتنی مان عبدالباقی گل چشمه خارج نشده بودیم که پدرم گفت: «حال نقدی دادا حین خواندن نماز بهم خورده» اما انگار هر دو می دانستیم که قضیه  بسیار بدتر از این حرفهاست. ساعتی نگذشته بود که خبر فوت نقدی دادا تایید شد. نمی خواستم این قضیه را باور کنم اما وقتی به منزل نقدی دادا رسیدم و چادری (سایمان) که به رسم ترکمن ها در مراسم وفات برپا می دارند را دیدم دیگر چاره ای جز پذیرفتن این حقیقت تلخ نداشتم. بی شک حال پدرم خیلی بد بود. زیرا که این دو، رفقای دیرین و یار غار همدیگر بودند. حالا پدرم ماند و مسئولیت هایی که اینبار سنگین تر از قبل بر دوش خواهد کشید. وقتی به آلبوم عکس های قدیمی پدرم نگاهی می اندازم،  عکس های او بهمراه نقدی دادا و حاجعلی بیش از دیگر عکس ها بچشم می آید. گویی تمام خاطرات وی از جوانی تا کنون با نقدی دادا رقم خورده بود. روز خاکسپاری، روزی دردناک برای اطرافیان بود. برای بنده بعنوان جوانی که نظر به عملکرد بزرگان دارم، تماشای اشک بزرگان تحمل ناپذیر بود. بله در اون روز سخت شاهد اشک ریختن بسیاری از بزرگان بودم. قطعا بعنوان یک فرزند در تمام طول این مراسم نیم نگاهی به پدر داشتم. پدرم از معدود افرادی بود که گریه نمی کرد، شاید هم نمی خواست پسرش اشک های او را ببیند اما پس از خاکسپاری در مزار، در حالیکه جوانی با صدای دلنشین خود، قرآن می خواند، صدای هق هقی بلند شد! بله بلاخره پدرم هم نتوانست فراغ دوست دیرین را تحمل کند و اشک از چشمانش سرازیر شد. دیگر نمی توانستم جلوی خودم را بگیرم. برای اولین بار در زندگیم شاهد اشک ریختن پدرم بودم. چه حس بدی بود. هیچ کلامی نمی تواند آن حس را توصیف کند. از یک طرف غم از دست دادن مرد بزرگی چون نقدی دادا و از طرفی دیگر ناراحتی و غم اطرافیان.
بنده در این مطلب قصد ندارم از فعالیت های سیاسی نقدی دادا صحبت کنم زیرا در این مدت حرفهای لازم گفته شده است و بنده هم چندان علاقه ای به مسائل سیاسی ندارم بنابراین ترجیح می دهم از شخصیت وی کمی صحبت کنم.  نقدی دادا بزرگ فامیل و مورد احترام همه بود. او همچون عمویی بزرگوار برای بنده بود. مهمان همیشگی منزل ما که همواره با لبخند آرام و با وقارش گویی پاسخی برای هر پرسشی داشت. درِ منزل وی به روی همه باز بود و هر کسی که با مشکلی روبرو می شد به سراغ وی می رفت. البته این محدود به دوران نمایندگی مجلس وی نمی شد و او همواره برای مردم تا حد توان، چاره مشکلاتشان بود. خانه ساده وی نشان از زندگی ساده و بی ریای او داشت. چه سعادتی، حین خواندن نماز و در لحظه ای که در مقابل پروردگار عالم سر به سجده گذارده بود. مرگی راحت و آرام، به آرامی شخصیتش را به  آغوش کشید.
وقتی به گذشته می نگرم، با خود می اندیشم که وقتی اسم نقدی دادا می آید اولین چیزی که به ذهنم خطور می کند چیست؟ شاید برای دیگران شخصیت قدرتمند سیاسی اش، شاید برای گروهی هم حل و فصل کردن برخی از مشکلاتشان، شاید برای فرزندانش پدری مهربان که خود را غرق در امور مردم کرده بود، اما برای من چیز دیگریست... برای بنده اولین چیزی که از نقدی دادا بخاطرم می آورم آن صورت آرام و خندانیست که هر وقت وارد خانه ما می شد، جویای احوال من بود. برای من او همواره همان مرد آرام و خندان است.
 
نویسنده: بهزاد گل چشمه

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - khojedordi

    آقای بهزادگل چشمه فرزندعرازدردی گل چشمه اولین فرهنگی تیره قجق بودند۰ آقای عرازدردی گل چشمه ازاعضای سه یاردبستانی بودند۰ یعنی: نقدی گل چشمه ؛ عرازدردی گل چشمه وحاج علی گل چشمه۰ هرچند این سه یارباهم متحدوهمسو وهم افکاربودند۰ اما ازنظراخلاق باهمدیگرفرق داشتند۰ آقای نقدی گل چشمه آرام ومنصف بودند۰ آقای حاج علی گل چشمه درحین منصف بودن فرهنگی شوخ وگیرایی مردمی داشت۰ بنده ازاین نظرنفردوم را انتخاب می کردم۰ اما آقای عرازدردی گل چشمه که یکی ازسه یاردبستانی بودند؛ ایشان هم درجمع مردم احترام خاصی داشتند۰ اماازنظرمتانت نسبت به دو دوست دیگرش فرق داشت۰ اماآقابهزادازآلبوم یادیم آنهارا یادآورشدبجد اینجانب راهم منقلب کرد۰ (خوجه دردی قجقی)

  • مهمان - khojedordi

    آقای بهزادگل چشمه مطالب خوبی درخصوص نماینده مرحوم مغفورجناب آقای نقدی گل چشمه درج کرده اند۰ جای سپاس وقدردانی دارد۰ مخصوصٱ یادی ازآلبوم یادگاری دوران گذشته نقدی گل چشمه ؛ ارازدردی گل چشمه وحاج علی گل چشمه رادرج کرده اند۰ به حق بنده هم هممعطوف اوشده ام۰ امابه جای سه یار غارسه یاردبستانی برای ایشان اولیترمی می نمود۰ این سه یاردبستانی ازابتداباهم همسووهم یارهم بودند۰ همیشه باهم سازگاربودند۰ اماازنظررفتارباهم فرق داشتند۰ آقای نقدی گل چشمه متین ومنصف بود۰ طرف حق می رفت۰ آقای ارازدردی گل چشمه هم منصف قدری دررفتارتندامامحق بود۰ آقای حاج علی گل چشمه هم شایسته ی مردمی دارای شوخ طبع وبشاش بود۰ بهرصورت این سه یاردبستانی ازبطن جامعه برخاسته ؛ مردمی بودند۰

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.