b_150_100_16777215_00_images_77825.jpgاولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید : 
 
باورش سخت است. بیش از 50 روز از آن روز کذایی گذشت. عصر روز چهارشنبه بود که تلفن همراه پدرم (عرازدوردی گل چشمه) به صدا درآمد. نمی دانم چرا ناگهان حس بدی بهم دست داد. احساس دلشوره عجیبی داشتم. هنوز از شوک فاجعه منا و از دست دادن تنی چند از عزیزانمان از جمله فامیل و همسایه دوست داشتنی مان عبدالباقی گل چشمه خارج نشده بودیم که پدرم گفت: «حال نقدی دادا حین خواندن نماز بهم خورده» اما انگار هر دو می دانستیم که قضیه  بسیار بدتر از این حرفهاست. ساعتی نگذشته بود که خبر فوت نقدی دادا تایید شد. نمی خواستم این قضیه را باور کنم اما وقتی به منزل نقدی دادا رسیدم و چادری (سایمان) که به رسم ترکمن ها در مراسم وفات برپا می دارند را دیدم دیگر چاره ای جز پذیرفتن این حقیقت تلخ نداشتم. بی شک حال پدرم خیلی بد بود. زیرا که این دو، رفقای دیرین و یار غار همدیگر بودند. حالا پدرم ماند و مسئولیت هایی که اینبار سنگین تر از قبل بر دوش خواهد کشید. وقتی به آلبوم عکس های قدیمی پدرم نگاهی می اندازم،  عکس های او بهمراه نقدی دادا و حاجعلی بیش از دیگر عکس ها بچشم می آید. گویی تمام خاطرات وی از جوانی تا کنون با نقدی دادا رقم خورده بود. روز خاکسپاری، روزی دردناک برای اطرافیان بود. برای بنده بعنوان جوانی که نظر به عملکرد بزرگان دارم، تماشای اشک بزرگان تحمل ناپذیر بود. بله در اون روز سخت شاهد اشک ریختن بسیاری از بزرگان بودم. قطعا بعنوان یک فرزند در تمام طول این مراسم نیم نگاهی به پدر داشتم. پدرم از معدود افرادی بود که گریه نمی کرد، شاید هم نمی خواست پسرش اشک های او را ببیند اما پس از خاکسپاری در مزار، در حالیکه جوانی با صدای دلنشین خود، قرآن می خواند، صدای هق هقی بلند شد! بله بلاخره پدرم هم نتوانست فراغ دوست دیرین را تحمل کند و اشک از چشمانش سرازیر شد. دیگر نمی توانستم جلوی خودم را بگیرم. برای اولین بار در زندگیم شاهد اشک ریختن پدرم بودم. چه حس بدی بود. هیچ کلامی نمی تواند آن حس را توصیف کند. از یک طرف غم از دست دادن مرد بزرگی چون نقدی دادا و از طرفی دیگر ناراحتی و غم اطرافیان.
بنده در این مطلب قصد ندارم از فعالیت های سیاسی نقدی دادا صحبت کنم زیرا در این مدت حرفهای لازم گفته شده است و بنده هم چندان علاقه ای به مسائل سیاسی ندارم بنابراین ترجیح می دهم از شخصیت وی کمی صحبت کنم.  نقدی دادا بزرگ فامیل و مورد احترام همه بود. او همچون عمویی بزرگوار برای بنده بود. مهمان همیشگی منزل ما که همواره با لبخند آرام و با وقارش گویی پاسخی برای هر پرسشی داشت. درِ منزل وی به روی همه باز بود و هر کسی که با مشکلی روبرو می شد به سراغ وی می رفت. البته این محدود به دوران نمایندگی مجلس وی نمی شد و او همواره برای مردم تا حد توان، چاره مشکلاتشان بود. خانه ساده وی نشان از زندگی ساده و بی ریای او داشت. چه سعادتی، حین خواندن نماز و در لحظه ای که در مقابل پروردگار عالم سر به سجده گذارده بود. مرگی راحت و آرام، به آرامی شخصیتش را به  آغوش کشید.
وقتی به گذشته می نگرم، با خود می اندیشم که وقتی اسم نقدی دادا می آید اولین چیزی که به ذهنم خطور می کند چیست؟ شاید برای دیگران شخصیت قدرتمند سیاسی اش، شاید برای گروهی هم حل و فصل کردن برخی از مشکلاتشان، شاید برای فرزندانش پدری مهربان که خود را غرق در امور مردم کرده بود، اما برای من چیز دیگریست... برای بنده اولین چیزی که از نقدی دادا بخاطرم می آورم آن صورت آرام و خندانیست که هر وقت وارد خانه ما می شد، جویای احوال من بود. برای من او همواره همان مرد آرام و خندان است.
 
نویسنده: بهزاد گل چشمه

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - khojedordi

    آقای بهزادگل چشمه فرزندعرازدردی گل چشمه اولین فرهنگی تیره قجق بودند۰ آقای عرازدردی گل چشمه ازاعضای سه یاردبستانی بودند۰ یعنی: نقدی گل چشمه ؛ عرازدردی گل چشمه وحاج علی گل چشمه۰ هرچند این سه یارباهم متحدوهمسو وهم افکاربودند۰ اما ازنظراخلاق باهمدیگرفرق داشتند۰ آقای نقدی گل چشمه آرام ومنصف بودند۰ آقای حاج علی گل چشمه درحین منصف بودن فرهنگی شوخ وگیرایی مردمی داشت۰ بنده ازاین نظرنفردوم را انتخاب می کردم۰ اما آقای عرازدردی گل چشمه که یکی ازسه یاردبستانی بودند؛ ایشان هم درجمع مردم احترام خاصی داشتند۰ اماازنظرمتانت نسبت به دو دوست دیگرش فرق داشت۰ اماآقابهزادازآلبوم یادیم آنهارا یادآورشدبجد اینجانب راهم منقلب کرد۰ (خوجه دردی قجقی)

  • مهمان - khojedordi

    آقای بهزادگل چشمه مطالب خوبی درخصوص نماینده مرحوم مغفورجناب آقای نقدی گل چشمه درج کرده اند۰ جای سپاس وقدردانی دارد۰ مخصوصٱ یادی ازآلبوم یادگاری دوران گذشته نقدی گل چشمه ؛ ارازدردی گل چشمه وحاج علی گل چشمه رادرج کرده اند۰ به حق بنده هم هممعطوف اوشده ام۰ امابه جای سه یار غارسه یاردبستانی برای ایشان اولیترمی می نمود۰ این سه یاردبستانی ازابتداباهم همسووهم یارهم بودند۰ همیشه باهم سازگاربودند۰ اماازنظررفتارباهم فرق داشتند۰ آقای نقدی گل چشمه متین ومنصف بود۰ طرف حق می رفت۰ آقای ارازدردی گل چشمه هم منصف قدری دررفتارتندامامحق بود۰ آقای حاج علی گل چشمه هم شایسته ی مردمی دارای شوخ طبع وبشاش بود۰ بهرصورت این سه یاردبستانی ازبطن جامعه برخاسته ؛ مردمی بودند۰

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.