b_150_100_16777215_00_images_77825.jpgاولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید : 
 
باورش سخت است. بیش از 50 روز از آن روز کذایی گذشت. عصر روز چهارشنبه بود که تلفن همراه پدرم (عرازدوردی گل چشمه) به صدا درآمد. نمی دانم چرا ناگهان حس بدی بهم دست داد. احساس دلشوره عجیبی داشتم. هنوز از شوک فاجعه منا و از دست دادن تنی چند از عزیزانمان از جمله فامیل و همسایه دوست داشتنی مان عبدالباقی گل چشمه خارج نشده بودیم که پدرم گفت: «حال نقدی دادا حین خواندن نماز بهم خورده» اما انگار هر دو می دانستیم که قضیه  بسیار بدتر از این حرفهاست. ساعتی نگذشته بود که خبر فوت نقدی دادا تایید شد. نمی خواستم این قضیه را باور کنم اما وقتی به منزل نقدی دادا رسیدم و چادری (سایمان) که به رسم ترکمن ها در مراسم وفات برپا می دارند را دیدم دیگر چاره ای جز پذیرفتن این حقیقت تلخ نداشتم. بی شک حال پدرم خیلی بد بود. زیرا که این دو، رفقای دیرین و یار غار همدیگر بودند. حالا پدرم ماند و مسئولیت هایی که اینبار سنگین تر از قبل بر دوش خواهد کشید. وقتی به آلبوم عکس های قدیمی پدرم نگاهی می اندازم،  عکس های او بهمراه نقدی دادا و حاجعلی بیش از دیگر عکس ها بچشم می آید. گویی تمام خاطرات وی از جوانی تا کنون با نقدی دادا رقم خورده بود. روز خاکسپاری، روزی دردناک برای اطرافیان بود. برای بنده بعنوان جوانی که نظر به عملکرد بزرگان دارم، تماشای اشک بزرگان تحمل ناپذیر بود. بله در اون روز سخت شاهد اشک ریختن بسیاری از بزرگان بودم. قطعا بعنوان یک فرزند در تمام طول این مراسم نیم نگاهی به پدر داشتم. پدرم از معدود افرادی بود که گریه نمی کرد، شاید هم نمی خواست پسرش اشک های او را ببیند اما پس از خاکسپاری در مزار، در حالیکه جوانی با صدای دلنشین خود، قرآن می خواند، صدای هق هقی بلند شد! بله بلاخره پدرم هم نتوانست فراغ دوست دیرین را تحمل کند و اشک از چشمانش سرازیر شد. دیگر نمی توانستم جلوی خودم را بگیرم. برای اولین بار در زندگیم شاهد اشک ریختن پدرم بودم. چه حس بدی بود. هیچ کلامی نمی تواند آن حس را توصیف کند. از یک طرف غم از دست دادن مرد بزرگی چون نقدی دادا و از طرفی دیگر ناراحتی و غم اطرافیان.
بنده در این مطلب قصد ندارم از فعالیت های سیاسی نقدی دادا صحبت کنم زیرا در این مدت حرفهای لازم گفته شده است و بنده هم چندان علاقه ای به مسائل سیاسی ندارم بنابراین ترجیح می دهم از شخصیت وی کمی صحبت کنم.  نقدی دادا بزرگ فامیل و مورد احترام همه بود. او همچون عمویی بزرگوار برای بنده بود. مهمان همیشگی منزل ما که همواره با لبخند آرام و با وقارش گویی پاسخی برای هر پرسشی داشت. درِ منزل وی به روی همه باز بود و هر کسی که با مشکلی روبرو می شد به سراغ وی می رفت. البته این محدود به دوران نمایندگی مجلس وی نمی شد و او همواره برای مردم تا حد توان، چاره مشکلاتشان بود. خانه ساده وی نشان از زندگی ساده و بی ریای او داشت. چه سعادتی، حین خواندن نماز و در لحظه ای که در مقابل پروردگار عالم سر به سجده گذارده بود. مرگی راحت و آرام، به آرامی شخصیتش را به  آغوش کشید.
وقتی به گذشته می نگرم، با خود می اندیشم که وقتی اسم نقدی دادا می آید اولین چیزی که به ذهنم خطور می کند چیست؟ شاید برای دیگران شخصیت قدرتمند سیاسی اش، شاید برای گروهی هم حل و فصل کردن برخی از مشکلاتشان، شاید برای فرزندانش پدری مهربان که خود را غرق در امور مردم کرده بود، اما برای من چیز دیگریست... برای بنده اولین چیزی که از نقدی دادا بخاطرم می آورم آن صورت آرام و خندانیست که هر وقت وارد خانه ما می شد، جویای احوال من بود. برای من او همواره همان مرد آرام و خندان است.
 
نویسنده: بهزاد گل چشمه

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - khojedordi

    آقای بهزادگل چشمه فرزندعرازدردی گل چشمه اولین فرهنگی تیره قجق بودند۰ آقای عرازدردی گل چشمه ازاعضای سه یاردبستانی بودند۰ یعنی: نقدی گل چشمه ؛ عرازدردی گل چشمه وحاج علی گل چشمه۰ هرچند این سه یارباهم متحدوهمسو وهم افکاربودند۰ اما ازنظراخلاق باهمدیگرفرق داشتند۰ آقای نقدی گل چشمه آرام ومنصف بودند۰ آقای حاج علی گل چشمه درحین منصف بودن فرهنگی شوخ وگیرایی مردمی داشت۰ بنده ازاین نظرنفردوم را انتخاب می کردم۰ اما آقای عرازدردی گل چشمه که یکی ازسه یاردبستانی بودند؛ ایشان هم درجمع مردم احترام خاصی داشتند۰ اماازنظرمتانت نسبت به دو دوست دیگرش فرق داشت۰ اماآقابهزادازآلبوم یادیم آنهارا یادآورشدبجد اینجانب راهم منقلب کرد۰ (خوجه دردی قجقی)

  • مهمان - khojedordi

    آقای بهزادگل چشمه مطالب خوبی درخصوص نماینده مرحوم مغفورجناب آقای نقدی گل چشمه درج کرده اند۰ جای سپاس وقدردانی دارد۰ مخصوصٱ یادی ازآلبوم یادگاری دوران گذشته نقدی گل چشمه ؛ ارازدردی گل چشمه وحاج علی گل چشمه رادرج کرده اند۰ به حق بنده هم هممعطوف اوشده ام۰ امابه جای سه یار غارسه یاردبستانی برای ایشان اولیترمی می نمود۰ این سه یاردبستانی ازابتداباهم همسووهم یارهم بودند۰ همیشه باهم سازگاربودند۰ اماازنظررفتارباهم فرق داشتند۰ آقای نقدی گل چشمه متین ومنصف بود۰ طرف حق می رفت۰ آقای ارازدردی گل چشمه هم منصف قدری دررفتارتندامامحق بود۰ آقای حاج علی گل چشمه هم شایسته ی مردمی دارای شوخ طبع وبشاش بود۰ بهرصورت این سه یاردبستانی ازبطن جامعه برخاسته ؛ مردمی بودند۰

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.