b_150_100_16777215_00_images_77825.jpgاولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید : 
 
باورش سخت است. بیش از 50 روز از آن روز کذایی گذشت. عصر روز چهارشنبه بود که تلفن همراه پدرم (عرازدوردی گل چشمه) به صدا درآمد. نمی دانم چرا ناگهان حس بدی بهم دست داد. احساس دلشوره عجیبی داشتم. هنوز از شوک فاجعه منا و از دست دادن تنی چند از عزیزانمان از جمله فامیل و همسایه دوست داشتنی مان عبدالباقی گل چشمه خارج نشده بودیم که پدرم گفت: «حال نقدی دادا حین خواندن نماز بهم خورده» اما انگار هر دو می دانستیم که قضیه  بسیار بدتر از این حرفهاست. ساعتی نگذشته بود که خبر فوت نقدی دادا تایید شد. نمی خواستم این قضیه را باور کنم اما وقتی به منزل نقدی دادا رسیدم و چادری (سایمان) که به رسم ترکمن ها در مراسم وفات برپا می دارند را دیدم دیگر چاره ای جز پذیرفتن این حقیقت تلخ نداشتم. بی شک حال پدرم خیلی بد بود. زیرا که این دو، رفقای دیرین و یار غار همدیگر بودند. حالا پدرم ماند و مسئولیت هایی که اینبار سنگین تر از قبل بر دوش خواهد کشید. وقتی به آلبوم عکس های قدیمی پدرم نگاهی می اندازم،  عکس های او بهمراه نقدی دادا و حاجعلی بیش از دیگر عکس ها بچشم می آید. گویی تمام خاطرات وی از جوانی تا کنون با نقدی دادا رقم خورده بود. روز خاکسپاری، روزی دردناک برای اطرافیان بود. برای بنده بعنوان جوانی که نظر به عملکرد بزرگان دارم، تماشای اشک بزرگان تحمل ناپذیر بود. بله در اون روز سخت شاهد اشک ریختن بسیاری از بزرگان بودم. قطعا بعنوان یک فرزند در تمام طول این مراسم نیم نگاهی به پدر داشتم. پدرم از معدود افرادی بود که گریه نمی کرد، شاید هم نمی خواست پسرش اشک های او را ببیند اما پس از خاکسپاری در مزار، در حالیکه جوانی با صدای دلنشین خود، قرآن می خواند، صدای هق هقی بلند شد! بله بلاخره پدرم هم نتوانست فراغ دوست دیرین را تحمل کند و اشک از چشمانش سرازیر شد. دیگر نمی توانستم جلوی خودم را بگیرم. برای اولین بار در زندگیم شاهد اشک ریختن پدرم بودم. چه حس بدی بود. هیچ کلامی نمی تواند آن حس را توصیف کند. از یک طرف غم از دست دادن مرد بزرگی چون نقدی دادا و از طرفی دیگر ناراحتی و غم اطرافیان.
بنده در این مطلب قصد ندارم از فعالیت های سیاسی نقدی دادا صحبت کنم زیرا در این مدت حرفهای لازم گفته شده است و بنده هم چندان علاقه ای به مسائل سیاسی ندارم بنابراین ترجیح می دهم از شخصیت وی کمی صحبت کنم.  نقدی دادا بزرگ فامیل و مورد احترام همه بود. او همچون عمویی بزرگوار برای بنده بود. مهمان همیشگی منزل ما که همواره با لبخند آرام و با وقارش گویی پاسخی برای هر پرسشی داشت. درِ منزل وی به روی همه باز بود و هر کسی که با مشکلی روبرو می شد به سراغ وی می رفت. البته این محدود به دوران نمایندگی مجلس وی نمی شد و او همواره برای مردم تا حد توان، چاره مشکلاتشان بود. خانه ساده وی نشان از زندگی ساده و بی ریای او داشت. چه سعادتی، حین خواندن نماز و در لحظه ای که در مقابل پروردگار عالم سر به سجده گذارده بود. مرگی راحت و آرام، به آرامی شخصیتش را به  آغوش کشید.
وقتی به گذشته می نگرم، با خود می اندیشم که وقتی اسم نقدی دادا می آید اولین چیزی که به ذهنم خطور می کند چیست؟ شاید برای دیگران شخصیت قدرتمند سیاسی اش، شاید برای گروهی هم حل و فصل کردن برخی از مشکلاتشان، شاید برای فرزندانش پدری مهربان که خود را غرق در امور مردم کرده بود، اما برای من چیز دیگریست... برای بنده اولین چیزی که از نقدی دادا بخاطرم می آورم آن صورت آرام و خندانیست که هر وقت وارد خانه ما می شد، جویای احوال من بود. برای من او همواره همان مرد آرام و خندان است.
 
نویسنده: بهزاد گل چشمه

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - khojedordi

    آقای بهزادگل چشمه فرزندعرازدردی گل چشمه اولین فرهنگی تیره قجق بودند۰ آقای عرازدردی گل چشمه ازاعضای سه یاردبستانی بودند۰ یعنی: نقدی گل چشمه ؛ عرازدردی گل چشمه وحاج علی گل چشمه۰ هرچند این سه یارباهم متحدوهمسو وهم افکاربودند۰ اما ازنظراخلاق باهمدیگرفرق داشتند۰ آقای نقدی گل چشمه آرام ومنصف بودند۰ آقای حاج علی گل چشمه درحین منصف بودن فرهنگی شوخ وگیرایی مردمی داشت۰ بنده ازاین نظرنفردوم را انتخاب می کردم۰ اما آقای عرازدردی گل چشمه که یکی ازسه یاردبستانی بودند؛ ایشان هم درجمع مردم احترام خاصی داشتند۰ اماازنظرمتانت نسبت به دو دوست دیگرش فرق داشت۰ اماآقابهزادازآلبوم یادیم آنهارا یادآورشدبجد اینجانب راهم منقلب کرد۰ (خوجه دردی قجقی)

  • مهمان - khojedordi

    آقای بهزادگل چشمه مطالب خوبی درخصوص نماینده مرحوم مغفورجناب آقای نقدی گل چشمه درج کرده اند۰ جای سپاس وقدردانی دارد۰ مخصوصٱ یادی ازآلبوم یادگاری دوران گذشته نقدی گل چشمه ؛ ارازدردی گل چشمه وحاج علی گل چشمه رادرج کرده اند۰ به حق بنده هم هممعطوف اوشده ام۰ امابه جای سه یار غارسه یاردبستانی برای ایشان اولیترمی می نمود۰ این سه یاردبستانی ازابتداباهم همسووهم یارهم بودند۰ همیشه باهم سازگاربودند۰ اماازنظررفتارباهم فرق داشتند۰ آقای نقدی گل چشمه متین ومنصف بود۰ طرف حق می رفت۰ آقای ارازدردی گل چشمه هم منصف قدری دررفتارتندامامحق بود۰ آقای حاج علی گل چشمه هم شایسته ی مردمی دارای شوخ طبع وبشاش بود۰ بهرصورت این سه یاردبستانی ازبطن جامعه برخاسته ؛ مردمی بودند۰

یادداشت

IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

انشالله سدار آزمون ایران را بهتر بگم ترکمن صحرا را در جهان برازنده میکند انشالله .
دوست عزیز و گرامی فرهاد قاضی در غم و اندوه خود بنده را شریک بدانید.
در کدام مورد بفکر مردم بودند آیا تا حالا دیدید چیزی را تصویب کنند به نفع مردم باشد اونم مردمی که ماه...
تبریک میگویم انشالله موفق باشد مثل اینکه اولین زن شهردار زن درایران هستش ها ؟ حتما موفق خوهند شد .
قاتل مهران و عدنان باید سنگسار شود
این قاتل کثیف باید به دست مردم سپرده شود تا خودشان مجازاتش کنند
...
باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.