b_150_100_16777215_00_images_n00125578-b.jpg اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده » باشیم، این برای کشور و استان ماخوب است. نقدی بر «اوتیسم اجتماعی» قسمت اول: نقد فعالان گرگانی اصلاح طلب**

۱-اوتیسم: اوتیسم(درخودماندگی)،نوعی اختلال و بیماری است که در آن فرد در دنیای ذهنی خود باقی مانده و با جهان خارج و نیازهای محیط و جامعه کاری ندارد. اندیشیدن و درگیر بودن با افکار و احساسات خود و عدم توجه به الزامات محیط بیرون و نیازهای دیگران از ویژگی آنهاست.

۲-اوتیسم اجتماعی: اصطلاحی است که میتوان به فعالان اجتماعی اطلاق نمود که فقط به افکار و آرزوهای خود و گروه خویش توجه دارند و به نیازهای گروههای دیگر اهمیتی نمی دهند، آنها فقط به ارتقا میز و افزایش منافع خویش می اندیشند.آنان دوستان وگروههای کمک کننده را فراموش می کنند .در زمان قدرت گیری و همیاران فراموش میشوند ،هرچند ابایی ندارند که در زمستان تنهایی و مشکلات دوباره، درخواست یاری از دوستان فراموش شده داشته باشند.

۳-بررسی موردی موضوع اجتماعی ( بیانیه ستاد انتخاباتی روحانی درباره گزینه های پیشنهادی استانداری گلستان) درانتخابات ریاست جمهوری در استان گلستان، تعدادی عضو ستاد شدند که نسبت اندک آنها از ترکمنها بودند ولی خیلی از شهروندان ترکمن بدون عضویت در ستاد، درجشن مردمسالاری دینی مشارکت فعال کردند، روحانی ۶۰۰هزار واندی رای آورد، رای مناطق غیرترکمن نشین جالب بود .

در شهر استاندار ،روحانی رای اول نیاورد، مینودشت، بندرگز شاهد بود که تاثیرگذاری افراد چگونه است. از ۶۰۰هزار واندی رای ،حدود۴۰۰هزار رای ازمناطق ترکمن نشین بود و سهم بقیه مناطق حدود ۲۰۰هزار، ولی دوستانی با نیت میوه چینی بعد از انتخابات چیدمان اعضای ستاد را طوری چیدند که اکثریت عددی خودشان باشند ولی بچه های ترکمن، با آینده نگری و نگاه ملی به موضوع اصلی یعنی برگزاری پرشورانتخابات، مشارکت حداکثری (۸۵٪) می اندیشیدند و درعین حال با لبخندی ملیح به «در خودماندگی» دوستان نگاه میکردند .

انتخابات تمام شد، فصل تحول و تغییر مدیریت استانی فرارسید وگزینه انتخاب استاندار جدید، مطرح شد. برای دوستان ترکمن، نحوه بازی برادران گرگانی قابل پیش بینی بود و همان بازی تکراری ،(حرکت دربین گزینه های موجود استانی و طرح محدودیتها...) و اینگونه بود که گزینه های پیشنهادی استانداری با رای حدود سی نفر (با حضور ۴ نفرترکمن، به ازای هر ۱۰۰هزار رای روحانی، یک نفر) وحدود ۲۶نفر غیر ترکمن(به ازای هر ۸هزار رای روحانی ،یک نفر) آقایان دراز گیسو،...با توضیحات سخنگوی ستاد آقای دکتر مکتبی معرفی شدند.

در باره استدلالهای مطروحه درمکانیزم انتخابی میتوان سوالات زیر را مطرح کرد:

الف: ذکر شده بود: الگوگیری از استانهای مجاور: باید پرسید کدامیک از استانهای مجاور تنوع قومی و مشکلات عقب ماندگی گلستان را دارند؟ وقتی جامعه متفاوت هست، آیا الگو میتواند یکسان باشد؟

ب: ذکر شده بود،از تمامی اعضای استانی ستاد روحانی،(با فرض حضور۴ عضو ترکمن)، باید گفت که هر سیستم و رفتارش چهار عنصر دارد، ورودی ها(همان اعضای ستاد با هرعملکرد وانگیزه)، پردازش و عملیات(آنچه درفرآیند عملیات انتخاباتی رخ داد و میزان نامشخص کارآمدی هرعضوستاد)، خروجی(میزان رای حاصله برای روحانی درنقاط مختلف استان ) و بازخورد(قضاوت عمومی وواکنش به مجموعه رخدادها)، نکته مهم آن است که برای قضاوت منصفانه تر، تعداد اعضای ستاد (ورودی) قابل متر کردن است یا خروجی رای مناطق ، معیار متقن تری است؟ آیا قضاوت حاصله بر مبنای ورودیها، میتواند تصویرگر منصفانه آرا عمومی جامعه باشد؟

ج:اگر امروز یغمور قلیزاده و درازگیسو در انتخابات استانی شرکت کنند ، به نظر کدام یک رای بیشتری می آورند؟(محض یادآوری، باید گفت اصلاح طلبان در شهرهای غیرترکمن نشین(بجز گرگان)، در اقلیت هستند، به عنوان مثال حاج آقا نور درخیلی ازشهرهای فارس نشین، رای اول را درخبرگان نیاورد و در شهرهای ترکمن نشین،بلا استثنا رای ایشان بالاتر از حتی نفر اول کاندیدای ترکمن مجلس شورای اسلامی و گاها بیش از مجموع رای دونفر اول بود مثلا در آق قلا بیش ازکاندیدای ترکمن امانزاده، و گنبد بیش از طیار...).

د:-ازنظر تحلیل عقب ماندگیها،بیشترین عقب ماندگیها درترکمن صحراست، باید انرژی آنها را برای توسعه آزاد کرد(فلسفه انقلاب اسلامی،به میدان آوردن و ارتقا محرومین بود)،آیا چهره های خروجی ستاد غیرترکمن روحانی،میتواند آن گروههای اجتماعی محروم را بسیج کند؟

ه:بخش عمده مشکلات استان، اقتصادی و اجتماعی است،آیا خروجیهای قضاوت ستاد مذکورکه عمدتا در این استان صاحب منصب اداری بوده و اتفاقا در وقوع مشکلات نقش دارند ،قادربه حل مشکلات خواهند بود؟(اگر یادمان باشد که مشکلات،ازطریق افکار ایجادکنننده مشکل،رفع نخواهدشد).


۴-جمع بندی و نتیجه گیری: دوستان گرگان نشین باید بدانند وضعیت کنونی،مشکلات اقتصادی اجتماعی استان،با نگاهی جامع و ملی و همه جانبه قابل حل بوده، و نگاه قبیله ای،گروهی شرایط را بدتر میکند. خروجی های برادران گرگان نشین، برای رای دهندگان غیرترکمن شاید معتبر باشد ولی برای صدها هزار ترکمن رای دهنده، غم انگیز وفوق العاده تلخ است و آنها خواهند گفت، دوستان درحالت جیک جیک مستانند، اشکالی ندارد ولی زمستان ۱۴۰۰و یا ۱۳۹۸هم خواهد آمد که بقول مولوی عبدالحمید، شاید اهل سنت و اقوام ، با کارتی دیگر در بازی سیاست وارد شوند .

دوستان گرگان نشین ، کمی «نا درخودمانده »باشید و از خود فراتر روید ،این برای کشور ما بهتر خواهد بود. کمی مثل مرحوم قندهاری ملی بیندیشید،مثل «اترک» صداقت جاری کنید و مثل «عظیم»، گل مهربانی بکارید و این برای استان ما بهتر است.

**- تعریف مقاله ازفعالان گرگانی اصلاح طلب شامل طیفی از نیروهای فعال نظیر منتسبین کارگزاران، اتحادیه انجمن های اسلامی ، دوم خردادی ....،عمدتا متمرکز در مرکزیت اداری استان گلستان با شبکه های ارتباطی شهرستانی آنهاست. ضمناحکایت «درخودماندگی اصولگرایان» در مقاله ای دیگر بحث خواهد شد.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

انشالله سدار آزمون ایران را بهتر بگم ترکمن صحرا را در جهان برازنده میکند انشالله .
دوست عزیز و گرامی فرهاد قاضی در غم و اندوه خود بنده را شریک بدانید.
در کدام مورد بفکر مردم بودند آیا تا حالا دیدید چیزی را تصویب کنند به نفع مردم باشد اونم مردمی که ماه...
تبریک میگویم انشالله موفق باشد مثل اینکه اولین زن شهردار زن درایران هستش ها ؟ حتما موفق خوهند شد .
قاتل مهران و عدنان باید سنگسار شود
این قاتل کثیف باید به دست مردم سپرده شود تا خودشان مجازاتش کنند
...
باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.