b_150_100_16777215_00_images_n00125578-b.jpg اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده » باشیم، این برای کشور و استان ماخوب است. نقدی بر «اوتیسم اجتماعی» قسمت اول: نقد فعالان گرگانی اصلاح طلب**

۱-اوتیسم: اوتیسم(درخودماندگی)،نوعی اختلال و بیماری است که در آن فرد در دنیای ذهنی خود باقی مانده و با جهان خارج و نیازهای محیط و جامعه کاری ندارد. اندیشیدن و درگیر بودن با افکار و احساسات خود و عدم توجه به الزامات محیط بیرون و نیازهای دیگران از ویژگی آنهاست.

۲-اوتیسم اجتماعی: اصطلاحی است که میتوان به فعالان اجتماعی اطلاق نمود که فقط به افکار و آرزوهای خود و گروه خویش توجه دارند و به نیازهای گروههای دیگر اهمیتی نمی دهند، آنها فقط به ارتقا میز و افزایش منافع خویش می اندیشند.آنان دوستان وگروههای کمک کننده را فراموش می کنند .در زمان قدرت گیری و همیاران فراموش میشوند ،هرچند ابایی ندارند که در زمستان تنهایی و مشکلات دوباره، درخواست یاری از دوستان فراموش شده داشته باشند.

۳-بررسی موردی موضوع اجتماعی ( بیانیه ستاد انتخاباتی روحانی درباره گزینه های پیشنهادی استانداری گلستان) درانتخابات ریاست جمهوری در استان گلستان، تعدادی عضو ستاد شدند که نسبت اندک آنها از ترکمنها بودند ولی خیلی از شهروندان ترکمن بدون عضویت در ستاد، درجشن مردمسالاری دینی مشارکت فعال کردند، روحانی ۶۰۰هزار واندی رای آورد، رای مناطق غیرترکمن نشین جالب بود .

در شهر استاندار ،روحانی رای اول نیاورد، مینودشت، بندرگز شاهد بود که تاثیرگذاری افراد چگونه است. از ۶۰۰هزار واندی رای ،حدود۴۰۰هزار رای ازمناطق ترکمن نشین بود و سهم بقیه مناطق حدود ۲۰۰هزار، ولی دوستانی با نیت میوه چینی بعد از انتخابات چیدمان اعضای ستاد را طوری چیدند که اکثریت عددی خودشان باشند ولی بچه های ترکمن، با آینده نگری و نگاه ملی به موضوع اصلی یعنی برگزاری پرشورانتخابات، مشارکت حداکثری (۸۵٪) می اندیشیدند و درعین حال با لبخندی ملیح به «در خودماندگی» دوستان نگاه میکردند .

انتخابات تمام شد، فصل تحول و تغییر مدیریت استانی فرارسید وگزینه انتخاب استاندار جدید، مطرح شد. برای دوستان ترکمن، نحوه بازی برادران گرگانی قابل پیش بینی بود و همان بازی تکراری ،(حرکت دربین گزینه های موجود استانی و طرح محدودیتها...) و اینگونه بود که گزینه های پیشنهادی استانداری با رای حدود سی نفر (با حضور ۴ نفرترکمن، به ازای هر ۱۰۰هزار رای روحانی، یک نفر) وحدود ۲۶نفر غیر ترکمن(به ازای هر ۸هزار رای روحانی ،یک نفر) آقایان دراز گیسو،...با توضیحات سخنگوی ستاد آقای دکتر مکتبی معرفی شدند.

در باره استدلالهای مطروحه درمکانیزم انتخابی میتوان سوالات زیر را مطرح کرد:

الف: ذکر شده بود: الگوگیری از استانهای مجاور: باید پرسید کدامیک از استانهای مجاور تنوع قومی و مشکلات عقب ماندگی گلستان را دارند؟ وقتی جامعه متفاوت هست، آیا الگو میتواند یکسان باشد؟

ب: ذکر شده بود،از تمامی اعضای استانی ستاد روحانی،(با فرض حضور۴ عضو ترکمن)، باید گفت که هر سیستم و رفتارش چهار عنصر دارد، ورودی ها(همان اعضای ستاد با هرعملکرد وانگیزه)، پردازش و عملیات(آنچه درفرآیند عملیات انتخاباتی رخ داد و میزان نامشخص کارآمدی هرعضوستاد)، خروجی(میزان رای حاصله برای روحانی درنقاط مختلف استان ) و بازخورد(قضاوت عمومی وواکنش به مجموعه رخدادها)، نکته مهم آن است که برای قضاوت منصفانه تر، تعداد اعضای ستاد (ورودی) قابل متر کردن است یا خروجی رای مناطق ، معیار متقن تری است؟ آیا قضاوت حاصله بر مبنای ورودیها، میتواند تصویرگر منصفانه آرا عمومی جامعه باشد؟

ج:اگر امروز یغمور قلیزاده و درازگیسو در انتخابات استانی شرکت کنند ، به نظر کدام یک رای بیشتری می آورند؟(محض یادآوری، باید گفت اصلاح طلبان در شهرهای غیرترکمن نشین(بجز گرگان)، در اقلیت هستند، به عنوان مثال حاج آقا نور درخیلی ازشهرهای فارس نشین، رای اول را درخبرگان نیاورد و در شهرهای ترکمن نشین،بلا استثنا رای ایشان بالاتر از حتی نفر اول کاندیدای ترکمن مجلس شورای اسلامی و گاها بیش از مجموع رای دونفر اول بود مثلا در آق قلا بیش ازکاندیدای ترکمن امانزاده، و گنبد بیش از طیار...).

د:-ازنظر تحلیل عقب ماندگیها،بیشترین عقب ماندگیها درترکمن صحراست، باید انرژی آنها را برای توسعه آزاد کرد(فلسفه انقلاب اسلامی،به میدان آوردن و ارتقا محرومین بود)،آیا چهره های خروجی ستاد غیرترکمن روحانی،میتواند آن گروههای اجتماعی محروم را بسیج کند؟

ه:بخش عمده مشکلات استان، اقتصادی و اجتماعی است،آیا خروجیهای قضاوت ستاد مذکورکه عمدتا در این استان صاحب منصب اداری بوده و اتفاقا در وقوع مشکلات نقش دارند ،قادربه حل مشکلات خواهند بود؟(اگر یادمان باشد که مشکلات،ازطریق افکار ایجادکنننده مشکل،رفع نخواهدشد).


۴-جمع بندی و نتیجه گیری: دوستان گرگان نشین باید بدانند وضعیت کنونی،مشکلات اقتصادی اجتماعی استان،با نگاهی جامع و ملی و همه جانبه قابل حل بوده، و نگاه قبیله ای،گروهی شرایط را بدتر میکند. خروجی های برادران گرگان نشین، برای رای دهندگان غیرترکمن شاید معتبر باشد ولی برای صدها هزار ترکمن رای دهنده، غم انگیز وفوق العاده تلخ است و آنها خواهند گفت، دوستان درحالت جیک جیک مستانند، اشکالی ندارد ولی زمستان ۱۴۰۰و یا ۱۳۹۸هم خواهد آمد که بقول مولوی عبدالحمید، شاید اهل سنت و اقوام ، با کارتی دیگر در بازی سیاست وارد شوند .

دوستان گرگان نشین ، کمی «نا درخودمانده »باشید و از خود فراتر روید ،این برای کشور ما بهتر خواهد بود. کمی مثل مرحوم قندهاری ملی بیندیشید،مثل «اترک» صداقت جاری کنید و مثل «عظیم»، گل مهربانی بکارید و این برای استان ما بهتر است.

**- تعریف مقاله ازفعالان گرگانی اصلاح طلب شامل طیفی از نیروهای فعال نظیر منتسبین کارگزاران، اتحادیه انجمن های اسلامی ، دوم خردادی ....،عمدتا متمرکز در مرکزیت اداری استان گلستان با شبکه های ارتباطی شهرستانی آنهاست. ضمناحکایت «درخودماندگی اصولگرایان» در مقاله ای دیگر بحث خواهد شد.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.