n00125578-b.jpg اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده » باشیم، این برای کشور و استان ماخوب است. نقدی بر «اوتیسم اجتماعی» قسمت اول: نقد فعالان گرگانی اصلاح طلب**

۱-اوتیسم: اوتیسم(درخودماندگی)،نوعی اختلال و بیماری است که در آن فرد در دنیای ذهنی خود باقی مانده و با جهان خارج و نیازهای محیط و جامعه کاری ندارد. اندیشیدن و درگیر بودن با افکار و احساسات خود و عدم توجه به الزامات محیط بیرون و نیازهای دیگران از ویژگی آنهاست.

۲-اوتیسم اجتماعی: اصطلاحی است که میتوان به فعالان اجتماعی اطلاق نمود که فقط به افکار و آرزوهای خود و گروه خویش توجه دارند و به نیازهای گروههای دیگر اهمیتی نمی دهند، آنها فقط به ارتقا میز و افزایش منافع خویش می اندیشند.آنان دوستان وگروههای کمک کننده را فراموش می کنند .در زمان قدرت گیری و همیاران فراموش میشوند ،هرچند ابایی ندارند که در زمستان تنهایی و مشکلات دوباره، درخواست یاری از دوستان فراموش شده داشته باشند.

۳-بررسی موردی موضوع اجتماعی ( بیانیه ستاد انتخاباتی روحانی درباره گزینه های پیشنهادی استانداری گلستان) درانتخابات ریاست جمهوری در استان گلستان، تعدادی عضو ستاد شدند که نسبت اندک آنها از ترکمنها بودند ولی خیلی از شهروندان ترکمن بدون عضویت در ستاد، درجشن مردمسالاری دینی مشارکت فعال کردند، روحانی ۶۰۰هزار واندی رای آورد، رای مناطق غیرترکمن نشین جالب بود .

در شهر استاندار ،روحانی رای اول نیاورد، مینودشت، بندرگز شاهد بود که تاثیرگذاری افراد چگونه است. از ۶۰۰هزار واندی رای ،حدود۴۰۰هزار رای ازمناطق ترکمن نشین بود و سهم بقیه مناطق حدود ۲۰۰هزار، ولی دوستانی با نیت میوه چینی بعد از انتخابات چیدمان اعضای ستاد را طوری چیدند که اکثریت عددی خودشان باشند ولی بچه های ترکمن، با آینده نگری و نگاه ملی به موضوع اصلی یعنی برگزاری پرشورانتخابات، مشارکت حداکثری (۸۵٪) می اندیشیدند و درعین حال با لبخندی ملیح به «در خودماندگی» دوستان نگاه میکردند .

انتخابات تمام شد، فصل تحول و تغییر مدیریت استانی فرارسید وگزینه انتخاب استاندار جدید، مطرح شد. برای دوستان ترکمن، نحوه بازی برادران گرگانی قابل پیش بینی بود و همان بازی تکراری ،(حرکت دربین گزینه های موجود استانی و طرح محدودیتها...) و اینگونه بود که گزینه های پیشنهادی استانداری با رای حدود سی نفر (با حضور ۴ نفرترکمن، به ازای هر ۱۰۰هزار رای روحانی، یک نفر) وحدود ۲۶نفر غیر ترکمن(به ازای هر ۸هزار رای روحانی ،یک نفر) آقایان دراز گیسو،...با توضیحات سخنگوی ستاد آقای دکتر مکتبی معرفی شدند.

در باره استدلالهای مطروحه درمکانیزم انتخابی میتوان سوالات زیر را مطرح کرد:

الف: ذکر شده بود: الگوگیری از استانهای مجاور: باید پرسید کدامیک از استانهای مجاور تنوع قومی و مشکلات عقب ماندگی گلستان را دارند؟ وقتی جامعه متفاوت هست، آیا الگو میتواند یکسان باشد؟

ب: ذکر شده بود،از تمامی اعضای استانی ستاد روحانی،(با فرض حضور۴ عضو ترکمن)، باید گفت که هر سیستم و رفتارش چهار عنصر دارد، ورودی ها(همان اعضای ستاد با هرعملکرد وانگیزه)، پردازش و عملیات(آنچه درفرآیند عملیات انتخاباتی رخ داد و میزان نامشخص کارآمدی هرعضوستاد)، خروجی(میزان رای حاصله برای روحانی درنقاط مختلف استان ) و بازخورد(قضاوت عمومی وواکنش به مجموعه رخدادها)، نکته مهم آن است که برای قضاوت منصفانه تر، تعداد اعضای ستاد (ورودی) قابل متر کردن است یا خروجی رای مناطق ، معیار متقن تری است؟ آیا قضاوت حاصله بر مبنای ورودیها، میتواند تصویرگر منصفانه آرا عمومی جامعه باشد؟

ج:اگر امروز یغمور قلیزاده و درازگیسو در انتخابات استانی شرکت کنند ، به نظر کدام یک رای بیشتری می آورند؟(محض یادآوری، باید گفت اصلاح طلبان در شهرهای غیرترکمن نشین(بجز گرگان)، در اقلیت هستند، به عنوان مثال حاج آقا نور درخیلی ازشهرهای فارس نشین، رای اول را درخبرگان نیاورد و در شهرهای ترکمن نشین،بلا استثنا رای ایشان بالاتر از حتی نفر اول کاندیدای ترکمن مجلس شورای اسلامی و گاها بیش از مجموع رای دونفر اول بود مثلا در آق قلا بیش ازکاندیدای ترکمن امانزاده، و گنبد بیش از طیار...).

د:-ازنظر تحلیل عقب ماندگیها،بیشترین عقب ماندگیها درترکمن صحراست، باید انرژی آنها را برای توسعه آزاد کرد(فلسفه انقلاب اسلامی،به میدان آوردن و ارتقا محرومین بود)،آیا چهره های خروجی ستاد غیرترکمن روحانی،میتواند آن گروههای اجتماعی محروم را بسیج کند؟

ه:بخش عمده مشکلات استان، اقتصادی و اجتماعی است،آیا خروجیهای قضاوت ستاد مذکورکه عمدتا در این استان صاحب منصب اداری بوده و اتفاقا در وقوع مشکلات نقش دارند ،قادربه حل مشکلات خواهند بود؟(اگر یادمان باشد که مشکلات،ازطریق افکار ایجادکنننده مشکل،رفع نخواهدشد).


۴-جمع بندی و نتیجه گیری: دوستان گرگان نشین باید بدانند وضعیت کنونی،مشکلات اقتصادی اجتماعی استان،با نگاهی جامع و ملی و همه جانبه قابل حل بوده، و نگاه قبیله ای،گروهی شرایط را بدتر میکند. خروجی های برادران گرگان نشین، برای رای دهندگان غیرترکمن شاید معتبر باشد ولی برای صدها هزار ترکمن رای دهنده، غم انگیز وفوق العاده تلخ است و آنها خواهند گفت، دوستان درحالت جیک جیک مستانند، اشکالی ندارد ولی زمستان ۱۴۰۰و یا ۱۳۹۸هم خواهد آمد که بقول مولوی عبدالحمید، شاید اهل سنت و اقوام ، با کارتی دیگر در بازی سیاست وارد شوند .

دوستان گرگان نشین ، کمی «نا درخودمانده »باشید و از خود فراتر روید ،این برای کشور ما بهتر خواهد بود. کمی مثل مرحوم قندهاری ملی بیندیشید،مثل «اترک» صداقت جاری کنید و مثل «عظیم»، گل مهربانی بکارید و این برای استان ما بهتر است.

**- تعریف مقاله ازفعالان گرگانی اصلاح طلب شامل طیفی از نیروهای فعال نظیر منتسبین کارگزاران، اتحادیه انجمن های اسلامی ، دوم خردادی ....،عمدتا متمرکز در مرکزیت اداری استان گلستان با شبکه های ارتباطی شهرستانی آنهاست. ضمناحکایت «درخودماندگی اصولگرایان» در مقاله ای دیگر بحث خواهد شد.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.