b_150_100_16777215_00_images_n00125578-b.jpg اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده » باشیم، این برای کشور و استان ماخوب است. نقدی بر «اوتیسم اجتماعی» قسمت اول: نقد فعالان گرگانی اصلاح طلب**

۱-اوتیسم: اوتیسم(درخودماندگی)،نوعی اختلال و بیماری است که در آن فرد در دنیای ذهنی خود باقی مانده و با جهان خارج و نیازهای محیط و جامعه کاری ندارد. اندیشیدن و درگیر بودن با افکار و احساسات خود و عدم توجه به الزامات محیط بیرون و نیازهای دیگران از ویژگی آنهاست.

۲-اوتیسم اجتماعی: اصطلاحی است که میتوان به فعالان اجتماعی اطلاق نمود که فقط به افکار و آرزوهای خود و گروه خویش توجه دارند و به نیازهای گروههای دیگر اهمیتی نمی دهند، آنها فقط به ارتقا میز و افزایش منافع خویش می اندیشند.آنان دوستان وگروههای کمک کننده را فراموش می کنند .در زمان قدرت گیری و همیاران فراموش میشوند ،هرچند ابایی ندارند که در زمستان تنهایی و مشکلات دوباره، درخواست یاری از دوستان فراموش شده داشته باشند.

۳-بررسی موردی موضوع اجتماعی ( بیانیه ستاد انتخاباتی روحانی درباره گزینه های پیشنهادی استانداری گلستان) درانتخابات ریاست جمهوری در استان گلستان، تعدادی عضو ستاد شدند که نسبت اندک آنها از ترکمنها بودند ولی خیلی از شهروندان ترکمن بدون عضویت در ستاد، درجشن مردمسالاری دینی مشارکت فعال کردند، روحانی ۶۰۰هزار واندی رای آورد، رای مناطق غیرترکمن نشین جالب بود .

در شهر استاندار ،روحانی رای اول نیاورد، مینودشت، بندرگز شاهد بود که تاثیرگذاری افراد چگونه است. از ۶۰۰هزار واندی رای ،حدود۴۰۰هزار رای ازمناطق ترکمن نشین بود و سهم بقیه مناطق حدود ۲۰۰هزار، ولی دوستانی با نیت میوه چینی بعد از انتخابات چیدمان اعضای ستاد را طوری چیدند که اکثریت عددی خودشان باشند ولی بچه های ترکمن، با آینده نگری و نگاه ملی به موضوع اصلی یعنی برگزاری پرشورانتخابات، مشارکت حداکثری (۸۵٪) می اندیشیدند و درعین حال با لبخندی ملیح به «در خودماندگی» دوستان نگاه میکردند .

انتخابات تمام شد، فصل تحول و تغییر مدیریت استانی فرارسید وگزینه انتخاب استاندار جدید، مطرح شد. برای دوستان ترکمن، نحوه بازی برادران گرگانی قابل پیش بینی بود و همان بازی تکراری ،(حرکت دربین گزینه های موجود استانی و طرح محدودیتها...) و اینگونه بود که گزینه های پیشنهادی استانداری با رای حدود سی نفر (با حضور ۴ نفرترکمن، به ازای هر ۱۰۰هزار رای روحانی، یک نفر) وحدود ۲۶نفر غیر ترکمن(به ازای هر ۸هزار رای روحانی ،یک نفر) آقایان دراز گیسو،...با توضیحات سخنگوی ستاد آقای دکتر مکتبی معرفی شدند.

در باره استدلالهای مطروحه درمکانیزم انتخابی میتوان سوالات زیر را مطرح کرد:

الف: ذکر شده بود: الگوگیری از استانهای مجاور: باید پرسید کدامیک از استانهای مجاور تنوع قومی و مشکلات عقب ماندگی گلستان را دارند؟ وقتی جامعه متفاوت هست، آیا الگو میتواند یکسان باشد؟

ب: ذکر شده بود،از تمامی اعضای استانی ستاد روحانی،(با فرض حضور۴ عضو ترکمن)، باید گفت که هر سیستم و رفتارش چهار عنصر دارد، ورودی ها(همان اعضای ستاد با هرعملکرد وانگیزه)، پردازش و عملیات(آنچه درفرآیند عملیات انتخاباتی رخ داد و میزان نامشخص کارآمدی هرعضوستاد)، خروجی(میزان رای حاصله برای روحانی درنقاط مختلف استان ) و بازخورد(قضاوت عمومی وواکنش به مجموعه رخدادها)، نکته مهم آن است که برای قضاوت منصفانه تر، تعداد اعضای ستاد (ورودی) قابل متر کردن است یا خروجی رای مناطق ، معیار متقن تری است؟ آیا قضاوت حاصله بر مبنای ورودیها، میتواند تصویرگر منصفانه آرا عمومی جامعه باشد؟

ج:اگر امروز یغمور قلیزاده و درازگیسو در انتخابات استانی شرکت کنند ، به نظر کدام یک رای بیشتری می آورند؟(محض یادآوری، باید گفت اصلاح طلبان در شهرهای غیرترکمن نشین(بجز گرگان)، در اقلیت هستند، به عنوان مثال حاج آقا نور درخیلی ازشهرهای فارس نشین، رای اول را درخبرگان نیاورد و در شهرهای ترکمن نشین،بلا استثنا رای ایشان بالاتر از حتی نفر اول کاندیدای ترکمن مجلس شورای اسلامی و گاها بیش از مجموع رای دونفر اول بود مثلا در آق قلا بیش ازکاندیدای ترکمن امانزاده، و گنبد بیش از طیار...).

د:-ازنظر تحلیل عقب ماندگیها،بیشترین عقب ماندگیها درترکمن صحراست، باید انرژی آنها را برای توسعه آزاد کرد(فلسفه انقلاب اسلامی،به میدان آوردن و ارتقا محرومین بود)،آیا چهره های خروجی ستاد غیرترکمن روحانی،میتواند آن گروههای اجتماعی محروم را بسیج کند؟

ه:بخش عمده مشکلات استان، اقتصادی و اجتماعی است،آیا خروجیهای قضاوت ستاد مذکورکه عمدتا در این استان صاحب منصب اداری بوده و اتفاقا در وقوع مشکلات نقش دارند ،قادربه حل مشکلات خواهند بود؟(اگر یادمان باشد که مشکلات،ازطریق افکار ایجادکنننده مشکل،رفع نخواهدشد).


۴-جمع بندی و نتیجه گیری: دوستان گرگان نشین باید بدانند وضعیت کنونی،مشکلات اقتصادی اجتماعی استان،با نگاهی جامع و ملی و همه جانبه قابل حل بوده، و نگاه قبیله ای،گروهی شرایط را بدتر میکند. خروجی های برادران گرگان نشین، برای رای دهندگان غیرترکمن شاید معتبر باشد ولی برای صدها هزار ترکمن رای دهنده، غم انگیز وفوق العاده تلخ است و آنها خواهند گفت، دوستان درحالت جیک جیک مستانند، اشکالی ندارد ولی زمستان ۱۴۰۰و یا ۱۳۹۸هم خواهد آمد که بقول مولوی عبدالحمید، شاید اهل سنت و اقوام ، با کارتی دیگر در بازی سیاست وارد شوند .

دوستان گرگان نشین ، کمی «نا درخودمانده »باشید و از خود فراتر روید ،این برای کشور ما بهتر خواهد بود. کمی مثل مرحوم قندهاری ملی بیندیشید،مثل «اترک» صداقت جاری کنید و مثل «عظیم»، گل مهربانی بکارید و این برای استان ما بهتر است.

**- تعریف مقاله ازفعالان گرگانی اصلاح طلب شامل طیفی از نیروهای فعال نظیر منتسبین کارگزاران، اتحادیه انجمن های اسلامی ، دوم خردادی ....،عمدتا متمرکز در مرکزیت اداری استان گلستان با شبکه های ارتباطی شهرستانی آنهاست. ضمناحکایت «درخودماندگی اصولگرایان» در مقاله ای دیگر بحث خواهد شد.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.