عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر این گمان باشند: مادامی که اوضاع آنها "روبراه" است همه چیز خوب است!
به واقع این قبیل انسان ها یک میزان الحراره با خود دارند که تب بدن خودشان را نشان می دهد و مادامی که خود احساس راحتی کنند وضع دنیا را خوب می دانند و به محض اینکه کوچکترین ایراد و اشکالی در زندگی شخصی و رفاه این افراد ایجاد شد، آن وقت است که اوضاع از نظر آنها بحرانی می شود. 

اما در همین جهان امروزی، گروهی هر چند "اندک شمار" از انسان ها هستند که این گونه فکر نمی کنند و معتقدند جامعه بشری یک کلیت در هم تنیده و غیر قابل تفکیک است که هر زخمی بر پیکره آن به منزله دردی مشترک برای همه اجزای آن است.

انسان هایی که چنین فکر می کنند در واقع بدنه اصلی جمعیت خیرخواه جهان را تشکیل می دهند و این انسان ها هستند که بیشترین کمک را به دیگر انسان های گرفتار در چهارگوشه جهان فارغ از رنگ، مذهب ، زبان و نژاد آن انسان ها می کنند.

البته گروهی بسیار بسیار اندک نیز هستند که زندگی خود را وقف امور خیریه می کنند. این قبیل انسان های بسیار اندک شمار خود را – وقت و سرمایه خود را – وقف مشکلات دیگر انسان ها در هر گوشه ای از جهان می کنند و هر کاری که از دست شان برآید برای کمک به حل مشکلات دیگر انسان های گرفتار جهان می کنند.

جهان امروز ما متاسفانه مملو از زخم است، زخم هایی سطحی و عمیق که  برخی از آنها سالها خونریزی دارد و هزاران و شاید صدها هزار قربانی داده است.

پدیده فقر در آفریقا که دهها میلیون نفر از جمعیت این قاره را درگیر خود ساخته یکی از قدیمی ترین تراژدی های زیست بشر روی کره خاکی است و در کنار آن دهها بحران و جنگ در اقصی نقاط جهان است که سالانه هزاران و شاید صدها هزار نفر را به کام مرگ می کشد و میلیون ها انسان را به آوارگی و فقر رهسپار می کند.

بحران سوریه در منطقه خاورمیانه و جنگ در یمن از متاخرترین بحران های انسانی هستند که در پیش چشم ما در حال وقوع هستند.

این روزها بحران اقلیت قومی روهینگیا در کشور میانمار نیز به عنوان یک تابلوی غمناک از نقض فاحش حقوق بشر و پاکسازی قومی در حال وقوع است و صدای محافل جهانی را در آورده است.

ما در ادبیات کلاسیک فارسی پیشینه ای غنی از نگرش جهانی به مشکلات جامعه بشری داریم.
شاید کمتر کسی در جهان همچون سعدی شیرازی به شیوایی شعر " بنی آدم اعضای یکدیگرند" را سروده باشد.

یا همچون مولانا که به زیبایی از بازگشت نتیجه اعمال ما به خودمان سروده و گفته است: این جهان کوه است و فعل ما ندا... سوی ما آید نداها را صدا .

ما در ادبیات کلاسیک پارسی نمونه های بسیار دیگری نیز داریم که در قالب پند و اندرز همه ما را به سرنوشت مشترک ابناء بشر در روی کره خاکی توجه داده و به کمک به همنوع انسانی مان فراخوانده است.

جدای از این، می توان مساله ضرورت کمک به همنوع در جهان امروزی را نه از زاویه رویکرد اخلاقی بلکه یک رویکرد کاملا واقع گرایانه توجیه کرد.

این روزها با پدیده افزایش گرمایش جهانی مواجهیم که همه ما را تحت تاثیر قرار داده است و به همه ما یادآور شده که سرنوشت بشر روی این کره خاکی قابل تفکیک نیست هر چند به طور جغرافیایی و در اثر حرکات صفحات زمین در طی دهها میلیون  سال به فواصل قاره ای مختلف تقسیم شده است.

آنهایی که امروز در مناطق مرفه و کم تنش زندگی می کنند باید بدانند که رفاه امروزی آنها می تواند همچون حبابی بر روی آب باشد و به "طرفه العینی" وضعیت زندگی شان تغییر کند. همان طور که میلیون ها مردم دو ایالت فلوریدا و تگزاس آمریکا طی روزهای گذشته این وضعیت را تجربه کردند.

پدیده گرمایش زمین همه ما را تحت تاثیر قرار داده و می دهد و این روزها با توفان های اقیانوسی "ایرما" و "هاروی" در حوزه دریای کاراییب قدرت و شدت خود را به رخ می کشد و مناطقی از دو ایالت تقریبا مرفه و توریستی آمریکا را به تلی از ویرانی مبدل کرده است.

ذره ای از سوخت این توفان ها شاید از دودکش کارخانه ای بزرگ در چین و یا از آتش سوزی جنگلی تابستان امسال در اسپانیا باشد؛ اما نکته ای که به باور دانشمندان اقلیم زمین تغییر نمی کند اینکه افزایش شدت و دفعات توفان ها یکی از نتایج تغییرات اقلیمی یک سده گذشته در جو زمین است که ناشی از تغییر شیوه زیست بشر و صنعتی شدن بیشتر و بیشتر جوامع سنتی سابق و افزایش تولید گازهای گلخانه ای است.

مثال دیگر در این باره را می توان در پدیده خشونت های تروریستی که این سال ها همچون ویروسی همه کشورها را در برگفته دانست.

جنگ ها و بی عدالتی های دهه های گذشته در بخشی از فقیرترین و کم توسعه ترین کشورهای جهان یکی از علل شکل گیری ایدئولوژی نفرتی شده که این روزها همچون غولی از چراغ جادو بیرون آمده و در شهرهای اروپایی، آسیایی، آمریکایی و آفریقایی و حتی اقیانوسیه مرگ و وحشت می آفریند و هیچ حد ومرزی نمی شناسد.

شاید پربیراه نباشد اگر بگوییم یکی از دلایل شیوع این پدیده شوم جهانی نادیده انگاشتن ها و کم اهمیت دانستن بحران ها و مشکلات در جوامع پیرامون بوده است. روندی که منجر به شکل گیری اقتصادی جهانی با دو حیطه مرکز – پیرامون شده طی دهه ها و حتی سده های گذشته با بهره کشی های ناعادلانه از جوامع انسانی تلاش کرده رفاهی انباشته را در مرکز ایجاد کند در حالی که دهها برابر جمعیتی که در مرکز زندگی می کنند در کشورهای پیرامون با شرایط فقر و نداری دست و پنجه نرم کرده اند.

فقر منجر به تروریسم البته صرفا فقر اقتصادی نیست و دامنه ای گسترده تر و مهم تر نیز دارد که "فقر فرهنگی" را نیز شامل می شود که از این زاویه اتفاقا ممکن است انسانی متمول به لحاظ اقتصادی را نیز گرفتار خود کند.

بنابراین این روزها بهتر است و باید به بحران ها و زخم های جوامع بشری نگاهی نو بیندازیم و آنها را جدا از خود ندانیم و مطمئن باشیم که تاثیرات بحران های جوامع بشری هر چند هزاران کیلومتر دورتر از ما باشند، بالاخره یک روزی به شکلی در زندگی شخصی ما نمایان خواهند شد و انسان هایی که با این دید به تجولات و مشکلات جوامع انسانی می نگرند در واقع با واقع بینانه ترین شکل در حال مداوای درد مشترک جوامع بشری هستند و چه نیکو می نگرند.

شاید روزی در آینده یکی از دهها هزار کودک روهینگایی که در هفته های گذشته در دامان مادر یا در آغوش پدر از میانمار به بنگلادش گریخته وقتی در شرایط فقر و فلاکت در اردوگاه های بنگلادش از "آب و گِل در آمد" و بزرگ شد هوس انتقام از بودایی های تندرو در میانمار همچون خوره ای به جانش بیافتد و ساز انتقام کوک کند؛ در چنین حالتی آیا مسئولیتی متوجه عملکرد امروز رهبران سیاسی و نظامی میانمار و جامعه جهانی نظاره گر بحران آوارگی مسلمانان میانماری نیست!


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.