عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر این گمان باشند: مادامی که اوضاع آنها "روبراه" است همه چیز خوب است!
به واقع این قبیل انسان ها یک میزان الحراره با خود دارند که تب بدن خودشان را نشان می دهد و مادامی که خود احساس راحتی کنند وضع دنیا را خوب می دانند و به محض اینکه کوچکترین ایراد و اشکالی در زندگی شخصی و رفاه این افراد ایجاد شد، آن وقت است که اوضاع از نظر آنها بحرانی می شود. 

اما در همین جهان امروزی، گروهی هر چند "اندک شمار" از انسان ها هستند که این گونه فکر نمی کنند و معتقدند جامعه بشری یک کلیت در هم تنیده و غیر قابل تفکیک است که هر زخمی بر پیکره آن به منزله دردی مشترک برای همه اجزای آن است.

انسان هایی که چنین فکر می کنند در واقع بدنه اصلی جمعیت خیرخواه جهان را تشکیل می دهند و این انسان ها هستند که بیشترین کمک را به دیگر انسان های گرفتار در چهارگوشه جهان فارغ از رنگ، مذهب ، زبان و نژاد آن انسان ها می کنند.

البته گروهی بسیار بسیار اندک نیز هستند که زندگی خود را وقف امور خیریه می کنند. این قبیل انسان های بسیار اندک شمار خود را – وقت و سرمایه خود را – وقف مشکلات دیگر انسان ها در هر گوشه ای از جهان می کنند و هر کاری که از دست شان برآید برای کمک به حل مشکلات دیگر انسان های گرفتار جهان می کنند.

جهان امروز ما متاسفانه مملو از زخم است، زخم هایی سطحی و عمیق که  برخی از آنها سالها خونریزی دارد و هزاران و شاید صدها هزار قربانی داده است.

پدیده فقر در آفریقا که دهها میلیون نفر از جمعیت این قاره را درگیر خود ساخته یکی از قدیمی ترین تراژدی های زیست بشر روی کره خاکی است و در کنار آن دهها بحران و جنگ در اقصی نقاط جهان است که سالانه هزاران و شاید صدها هزار نفر را به کام مرگ می کشد و میلیون ها انسان را به آوارگی و فقر رهسپار می کند.

بحران سوریه در منطقه خاورمیانه و جنگ در یمن از متاخرترین بحران های انسانی هستند که در پیش چشم ما در حال وقوع هستند.

این روزها بحران اقلیت قومی روهینگیا در کشور میانمار نیز به عنوان یک تابلوی غمناک از نقض فاحش حقوق بشر و پاکسازی قومی در حال وقوع است و صدای محافل جهانی را در آورده است.

ما در ادبیات کلاسیک فارسی پیشینه ای غنی از نگرش جهانی به مشکلات جامعه بشری داریم.
شاید کمتر کسی در جهان همچون سعدی شیرازی به شیوایی شعر " بنی آدم اعضای یکدیگرند" را سروده باشد.

یا همچون مولانا که به زیبایی از بازگشت نتیجه اعمال ما به خودمان سروده و گفته است: این جهان کوه است و فعل ما ندا... سوی ما آید نداها را صدا .

ما در ادبیات کلاسیک پارسی نمونه های بسیار دیگری نیز داریم که در قالب پند و اندرز همه ما را به سرنوشت مشترک ابناء بشر در روی کره خاکی توجه داده و به کمک به همنوع انسانی مان فراخوانده است.

جدای از این، می توان مساله ضرورت کمک به همنوع در جهان امروزی را نه از زاویه رویکرد اخلاقی بلکه یک رویکرد کاملا واقع گرایانه توجیه کرد.

این روزها با پدیده افزایش گرمایش جهانی مواجهیم که همه ما را تحت تاثیر قرار داده است و به همه ما یادآور شده که سرنوشت بشر روی این کره خاکی قابل تفکیک نیست هر چند به طور جغرافیایی و در اثر حرکات صفحات زمین در طی دهها میلیون  سال به فواصل قاره ای مختلف تقسیم شده است.

آنهایی که امروز در مناطق مرفه و کم تنش زندگی می کنند باید بدانند که رفاه امروزی آنها می تواند همچون حبابی بر روی آب باشد و به "طرفه العینی" وضعیت زندگی شان تغییر کند. همان طور که میلیون ها مردم دو ایالت فلوریدا و تگزاس آمریکا طی روزهای گذشته این وضعیت را تجربه کردند.

پدیده گرمایش زمین همه ما را تحت تاثیر قرار داده و می دهد و این روزها با توفان های اقیانوسی "ایرما" و "هاروی" در حوزه دریای کاراییب قدرت و شدت خود را به رخ می کشد و مناطقی از دو ایالت تقریبا مرفه و توریستی آمریکا را به تلی از ویرانی مبدل کرده است.

ذره ای از سوخت این توفان ها شاید از دودکش کارخانه ای بزرگ در چین و یا از آتش سوزی جنگلی تابستان امسال در اسپانیا باشد؛ اما نکته ای که به باور دانشمندان اقلیم زمین تغییر نمی کند اینکه افزایش شدت و دفعات توفان ها یکی از نتایج تغییرات اقلیمی یک سده گذشته در جو زمین است که ناشی از تغییر شیوه زیست بشر و صنعتی شدن بیشتر و بیشتر جوامع سنتی سابق و افزایش تولید گازهای گلخانه ای است.

مثال دیگر در این باره را می توان در پدیده خشونت های تروریستی که این سال ها همچون ویروسی همه کشورها را در برگفته دانست.

جنگ ها و بی عدالتی های دهه های گذشته در بخشی از فقیرترین و کم توسعه ترین کشورهای جهان یکی از علل شکل گیری ایدئولوژی نفرتی شده که این روزها همچون غولی از چراغ جادو بیرون آمده و در شهرهای اروپایی، آسیایی، آمریکایی و آفریقایی و حتی اقیانوسیه مرگ و وحشت می آفریند و هیچ حد ومرزی نمی شناسد.

شاید پربیراه نباشد اگر بگوییم یکی از دلایل شیوع این پدیده شوم جهانی نادیده انگاشتن ها و کم اهمیت دانستن بحران ها و مشکلات در جوامع پیرامون بوده است. روندی که منجر به شکل گیری اقتصادی جهانی با دو حیطه مرکز – پیرامون شده طی دهه ها و حتی سده های گذشته با بهره کشی های ناعادلانه از جوامع انسانی تلاش کرده رفاهی انباشته را در مرکز ایجاد کند در حالی که دهها برابر جمعیتی که در مرکز زندگی می کنند در کشورهای پیرامون با شرایط فقر و نداری دست و پنجه نرم کرده اند.

فقر منجر به تروریسم البته صرفا فقر اقتصادی نیست و دامنه ای گسترده تر و مهم تر نیز دارد که "فقر فرهنگی" را نیز شامل می شود که از این زاویه اتفاقا ممکن است انسانی متمول به لحاظ اقتصادی را نیز گرفتار خود کند.

بنابراین این روزها بهتر است و باید به بحران ها و زخم های جوامع بشری نگاهی نو بیندازیم و آنها را جدا از خود ندانیم و مطمئن باشیم که تاثیرات بحران های جوامع بشری هر چند هزاران کیلومتر دورتر از ما باشند، بالاخره یک روزی به شکلی در زندگی شخصی ما نمایان خواهند شد و انسان هایی که با این دید به تجولات و مشکلات جوامع انسانی می نگرند در واقع با واقع بینانه ترین شکل در حال مداوای درد مشترک جوامع بشری هستند و چه نیکو می نگرند.

شاید روزی در آینده یکی از دهها هزار کودک روهینگایی که در هفته های گذشته در دامان مادر یا در آغوش پدر از میانمار به بنگلادش گریخته وقتی در شرایط فقر و فلاکت در اردوگاه های بنگلادش از "آب و گِل در آمد" و بزرگ شد هوس انتقام از بودایی های تندرو در میانمار همچون خوره ای به جانش بیافتد و ساز انتقام کوک کند؛ در چنین حالتی آیا مسئولیتی متوجه عملکرد امروز رهبران سیاسی و نظامی میانمار و جامعه جهانی نظاره گر بحران آوارگی مسلمانان میانماری نیست!


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.