b_150_100_16777215_00_images_Shapur.jpgاولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم...

 در اینجا خواستم احساسم را بسیار ساده با دوستانم در ترکمنصحرا تقسیم کنم ،  چونکه میدانم بخشش از بزرگان است و استادان از اشکالات نوشتاری ام  میگذرند.

تلفن خانه به صدا درآمد، گوشی را برداشتم.  صدایی آشنا، بسیار آشنا، کسی نبود جز یحیی یاری عزیز یکی از جدی ترین فعالین فرهنگی  صحرا.

بعد از احوالپرسی و گپی دوستانه ، به عروسی دخترش طوبی دعوت کرد، این دعوت که از طرف هاجر خانم گرامی که همگام با همسر خویش گام برداشته بسیار قابل تحسین است.

دعوت شدن به عروسی دختر از طرف پدر یک حرکت نو در ترکمن صحراست. در بین ما ترکمنها عروسی دختران از طرف مادران شروع شده و با مادران هم تمام میشود پدر نقش کمرنگی دارد.

این دعوت چقدر زیبا بود و پرمعنا ...

بعد از تماس تلفنی از خودم سؤال کردم: شما برای عروسی دخترت در ترکمن صحرا میتوانستی چنین حرکتی را انجام دهی؟ سؤال بیجواب بود.

گفتن خیلی چیزها ساده است... وقتی ما میگوییم فرقی بین فرزندانمان نیست این فقط در کلام است و بس ، عمل ما چیز دیگری را نشان میدهد. دیواری،کوهی و فرسنگها راه بین دختر و پسر وجود دارد. یحیی یاری عزیز  این دیوار را فروریخت، کوه را خورد کرد و فرسنگها راه را پیمود.

رفتن اینهمه راهکار یکشبه نیست؛ یحیی این افکار انسان دوستانه و ذهنیت پیشرو را سالها با خود داشت ، چه بسا خیلی از دوستان هم دارند ولی عملی کردن این ذهنیت شجاعت خاص میطلبد این شجاعت در ایشان بود و عملکرد آنهم چقدر زیبا با اهل قلم ترکمنصحرا ؛ شاعران، نویسندگان و هنرمندان بزرگ... شاید هم با کمترین هزینه. من از هزینه یادکردم چون چند سال پیش در عروسی پسرم دیدم و حس کردم چقدر هزینهها بالا و کمرشکن و ریخت وپاشهای اضافی ...  مگر ما نمیگوییم (توُیا بارسانگ دوُیوپ بار) بگذار مردم با شکم سیر به  جشنها بیایند با چای، چؤرک هم میشود عروسی گرفت به سبک همین عروسی دیدیم که چقدر هم زیبا گرفته شد.

این عروسی باهمت ژورنالیستهای فعال ترکمنصحرا دوستان حاجی قربان طریک و لطیف ایزدی عزیز مستقیم از برنامه اینستاگرام پخش شد. من از طریق موبایل خود با توجه به اینکه فردایش دوشنبه اولین روز هفته صبح زود  به سرکار میرفتم تا پاسی از نیمهشب نشستم و بدون مشکل آنچنانی تماشا کردم. دراروپا چندنفر دیگر هم این جشن باشکوه را از همین طریق تماشا کردند.

 چقدر زیباست والدین عروسی فرزندانشان را بدون تفاوت جنسیت جشن بگیرند.

 این شب فراموشنشدنی است و نباید فراموش شد چون دختران ترکمنصحرا در انتظارند...

من در اینجا یکبار دیگر به میکائیل عزیز (داماد) پدر و مادرش و تمامی دوستان وهم فکران یحیی که در این حرکت خداپسندانه و انسان دوستانه همگام بودهاند صمیمانه تبریک میگویم و سخنم را جمع میکنم با بندی از سطرهای طلایی استاد بزرگ شعرترکمن؛ کریم قربان نفس :

دریالار دۇنگساـ دا، دۇنگماندئر آدام
داغ ـ داشلار  دیمساـ دا  دیمماندئر آدام
غایتا اۇل حاص بادلی آیدئم آیدیپ
دیر
آرزوسیز بیر مینوت اۇنگماندئر آدام.

امیدوارم و آرزو میکنم هاجر خانمها و یحیی آقاهای دیگری در صحرایمان دنبالهروی این حرکت زیبا باشند.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - ح. کمی

    از قاقا کوموش دپه چی عزیز به خاطر این مطلب زیبا و پرمغز تشکر می کنم. بعضی تحرکات اجتماعی به ظاهر ساده، پیام بسیار عمیقی دارد. این عمق از چشم افراد نکته سنج کتمان نمی ماند. " عروسی دختر یحیی یاری در روستای کوچک است" شاید این خبر مثل هر عروسی دیگر ساده و بدیهی به نظر بیاید. اما نحوه دعوت و برگزاری مراسم از چشم افرادی چون "قاقا"ها پنهان نمی ماند. و در او تلنگر نوشتن این متن زیبا و پرمعنا را زده است. حتما او از دور احساس "توبا" خانم را به خوبی درک کرده است. این حرکت به ظاهر کوچک آن احساسی را به دختران دشت داد تا با خود بگویند:" من نیز همسنگ دامادم. من نیز انسان زاده شدم". آن شب نشان داد که شادی و غم در همه انسان ها چه مرد و چه زن، چه عروس و چه داماد به یک شکل بروز می کند. عروسی توبا نقطه عطف حسرت نگاه دختران از شبکه های لوزی شکل آلاچیق ها و ترک برداشتن پوسته ضخیم محدویت دختران بود.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.