b_150_100_16777215_00_images_Shapur.jpgاولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم...

 در اینجا خواستم احساسم را بسیار ساده با دوستانم در ترکمنصحرا تقسیم کنم ،  چونکه میدانم بخشش از بزرگان است و استادان از اشکالات نوشتاری ام  میگذرند.

تلفن خانه به صدا درآمد، گوشی را برداشتم.  صدایی آشنا، بسیار آشنا، کسی نبود جز یحیی یاری عزیز یکی از جدی ترین فعالین فرهنگی  صحرا.

بعد از احوالپرسی و گپی دوستانه ، به عروسی دخترش طوبی دعوت کرد، این دعوت که از طرف هاجر خانم گرامی که همگام با همسر خویش گام برداشته بسیار قابل تحسین است.

دعوت شدن به عروسی دختر از طرف پدر یک حرکت نو در ترکمن صحراست. در بین ما ترکمنها عروسی دختران از طرف مادران شروع شده و با مادران هم تمام میشود پدر نقش کمرنگی دارد.

این دعوت چقدر زیبا بود و پرمعنا ...

بعد از تماس تلفنی از خودم سؤال کردم: شما برای عروسی دخترت در ترکمن صحرا میتوانستی چنین حرکتی را انجام دهی؟ سؤال بیجواب بود.

گفتن خیلی چیزها ساده است... وقتی ما میگوییم فرقی بین فرزندانمان نیست این فقط در کلام است و بس ، عمل ما چیز دیگری را نشان میدهد. دیواری،کوهی و فرسنگها راه بین دختر و پسر وجود دارد. یحیی یاری عزیز  این دیوار را فروریخت، کوه را خورد کرد و فرسنگها راه را پیمود.

رفتن اینهمه راهکار یکشبه نیست؛ یحیی این افکار انسان دوستانه و ذهنیت پیشرو را سالها با خود داشت ، چه بسا خیلی از دوستان هم دارند ولی عملی کردن این ذهنیت شجاعت خاص میطلبد این شجاعت در ایشان بود و عملکرد آنهم چقدر زیبا با اهل قلم ترکمنصحرا ؛ شاعران، نویسندگان و هنرمندان بزرگ... شاید هم با کمترین هزینه. من از هزینه یادکردم چون چند سال پیش در عروسی پسرم دیدم و حس کردم چقدر هزینهها بالا و کمرشکن و ریخت وپاشهای اضافی ...  مگر ما نمیگوییم (توُیا بارسانگ دوُیوپ بار) بگذار مردم با شکم سیر به  جشنها بیایند با چای، چؤرک هم میشود عروسی گرفت به سبک همین عروسی دیدیم که چقدر هم زیبا گرفته شد.

این عروسی باهمت ژورنالیستهای فعال ترکمنصحرا دوستان حاجی قربان طریک و لطیف ایزدی عزیز مستقیم از برنامه اینستاگرام پخش شد. من از طریق موبایل خود با توجه به اینکه فردایش دوشنبه اولین روز هفته صبح زود  به سرکار میرفتم تا پاسی از نیمهشب نشستم و بدون مشکل آنچنانی تماشا کردم. دراروپا چندنفر دیگر هم این جشن باشکوه را از همین طریق تماشا کردند.

 چقدر زیباست والدین عروسی فرزندانشان را بدون تفاوت جنسیت جشن بگیرند.

 این شب فراموشنشدنی است و نباید فراموش شد چون دختران ترکمنصحرا در انتظارند...

من در اینجا یکبار دیگر به میکائیل عزیز (داماد) پدر و مادرش و تمامی دوستان وهم فکران یحیی که در این حرکت خداپسندانه و انسان دوستانه همگام بودهاند صمیمانه تبریک میگویم و سخنم را جمع میکنم با بندی از سطرهای طلایی استاد بزرگ شعرترکمن؛ کریم قربان نفس :

دریالار دۇنگساـ دا، دۇنگماندئر آدام
داغ ـ داشلار  دیمساـ دا  دیمماندئر آدام
غایتا اۇل حاص بادلی آیدئم آیدیپ
دیر
آرزوسیز بیر مینوت اۇنگماندئر آدام.

امیدوارم و آرزو میکنم هاجر خانمها و یحیی آقاهای دیگری در صحرایمان دنبالهروی این حرکت زیبا باشند.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - ح. کمی

    از قاقا کوموش دپه چی عزیز به خاطر این مطلب زیبا و پرمغز تشکر می کنم. بعضی تحرکات اجتماعی به ظاهر ساده، پیام بسیار عمیقی دارد. این عمق از چشم افراد نکته سنج کتمان نمی ماند. " عروسی دختر یحیی یاری در روستای کوچک است" شاید این خبر مثل هر عروسی دیگر ساده و بدیهی به نظر بیاید. اما نحوه دعوت و برگزاری مراسم از چشم افرادی چون "قاقا"ها پنهان نمی ماند. و در او تلنگر نوشتن این متن زیبا و پرمعنا را زده است. حتما او از دور احساس "توبا" خانم را به خوبی درک کرده است. این حرکت به ظاهر کوچک آن احساسی را به دختران دشت داد تا با خود بگویند:" من نیز همسنگ دامادم. من نیز انسان زاده شدم". آن شب نشان داد که شادی و غم در همه انسان ها چه مرد و چه زن، چه عروس و چه داماد به یک شکل بروز می کند. عروسی توبا نقطه عطف حسرت نگاه دختران از شبکه های لوزی شکل آلاچیق ها و ترک برداشتن پوسته ضخیم محدویت دختران بود.

یادداشت

IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

انشالله سدار آزمون ایران را بهتر بگم ترکمن صحرا را در جهان برازنده میکند انشالله .
دوست عزیز و گرامی فرهاد قاضی در غم و اندوه خود بنده را شریک بدانید.
در کدام مورد بفکر مردم بودند آیا تا حالا دیدید چیزی را تصویب کنند به نفع مردم باشد اونم مردمی که ماه...
تبریک میگویم انشالله موفق باشد مثل اینکه اولین زن شهردار زن درایران هستش ها ؟ حتما موفق خوهند شد .
قاتل مهران و عدنان باید سنگسار شود
این قاتل کثیف باید به دست مردم سپرده شود تا خودشان مجازاتش کنند
...
باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.