b_150_100_16777215_00_images_Shapur.jpgاولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم...

 در اینجا خواستم احساسم را بسیار ساده با دوستانم در ترکمنصحرا تقسیم کنم ،  چونکه میدانم بخشش از بزرگان است و استادان از اشکالات نوشتاری ام  میگذرند.

تلفن خانه به صدا درآمد، گوشی را برداشتم.  صدایی آشنا، بسیار آشنا، کسی نبود جز یحیی یاری عزیز یکی از جدی ترین فعالین فرهنگی  صحرا.

بعد از احوالپرسی و گپی دوستانه ، به عروسی دخترش طوبی دعوت کرد، این دعوت که از طرف هاجر خانم گرامی که همگام با همسر خویش گام برداشته بسیار قابل تحسین است.

دعوت شدن به عروسی دختر از طرف پدر یک حرکت نو در ترکمن صحراست. در بین ما ترکمنها عروسی دختران از طرف مادران شروع شده و با مادران هم تمام میشود پدر نقش کمرنگی دارد.

این دعوت چقدر زیبا بود و پرمعنا ...

بعد از تماس تلفنی از خودم سؤال کردم: شما برای عروسی دخترت در ترکمن صحرا میتوانستی چنین حرکتی را انجام دهی؟ سؤال بیجواب بود.

گفتن خیلی چیزها ساده است... وقتی ما میگوییم فرقی بین فرزندانمان نیست این فقط در کلام است و بس ، عمل ما چیز دیگری را نشان میدهد. دیواری،کوهی و فرسنگها راه بین دختر و پسر وجود دارد. یحیی یاری عزیز  این دیوار را فروریخت، کوه را خورد کرد و فرسنگها راه را پیمود.

رفتن اینهمه راهکار یکشبه نیست؛ یحیی این افکار انسان دوستانه و ذهنیت پیشرو را سالها با خود داشت ، چه بسا خیلی از دوستان هم دارند ولی عملی کردن این ذهنیت شجاعت خاص میطلبد این شجاعت در ایشان بود و عملکرد آنهم چقدر زیبا با اهل قلم ترکمنصحرا ؛ شاعران، نویسندگان و هنرمندان بزرگ... شاید هم با کمترین هزینه. من از هزینه یادکردم چون چند سال پیش در عروسی پسرم دیدم و حس کردم چقدر هزینهها بالا و کمرشکن و ریخت وپاشهای اضافی ...  مگر ما نمیگوییم (توُیا بارسانگ دوُیوپ بار) بگذار مردم با شکم سیر به  جشنها بیایند با چای، چؤرک هم میشود عروسی گرفت به سبک همین عروسی دیدیم که چقدر هم زیبا گرفته شد.

این عروسی باهمت ژورنالیستهای فعال ترکمنصحرا دوستان حاجی قربان طریک و لطیف ایزدی عزیز مستقیم از برنامه اینستاگرام پخش شد. من از طریق موبایل خود با توجه به اینکه فردایش دوشنبه اولین روز هفته صبح زود  به سرکار میرفتم تا پاسی از نیمهشب نشستم و بدون مشکل آنچنانی تماشا کردم. دراروپا چندنفر دیگر هم این جشن باشکوه را از همین طریق تماشا کردند.

 چقدر زیباست والدین عروسی فرزندانشان را بدون تفاوت جنسیت جشن بگیرند.

 این شب فراموشنشدنی است و نباید فراموش شد چون دختران ترکمنصحرا در انتظارند...

من در اینجا یکبار دیگر به میکائیل عزیز (داماد) پدر و مادرش و تمامی دوستان وهم فکران یحیی که در این حرکت خداپسندانه و انسان دوستانه همگام بودهاند صمیمانه تبریک میگویم و سخنم را جمع میکنم با بندی از سطرهای طلایی استاد بزرگ شعرترکمن؛ کریم قربان نفس :

دریالار دۇنگساـ دا، دۇنگماندئر آدام
داغ ـ داشلار  دیمساـ دا  دیمماندئر آدام
غایتا اۇل حاص بادلی آیدئم آیدیپ
دیر
آرزوسیز بیر مینوت اۇنگماندئر آدام.

امیدوارم و آرزو میکنم هاجر خانمها و یحیی آقاهای دیگری در صحرایمان دنبالهروی این حرکت زیبا باشند.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - ح. کمی

    از قاقا کوموش دپه چی عزیز به خاطر این مطلب زیبا و پرمغز تشکر می کنم. بعضی تحرکات اجتماعی به ظاهر ساده، پیام بسیار عمیقی دارد. این عمق از چشم افراد نکته سنج کتمان نمی ماند. " عروسی دختر یحیی یاری در روستای کوچک است" شاید این خبر مثل هر عروسی دیگر ساده و بدیهی به نظر بیاید. اما نحوه دعوت و برگزاری مراسم از چشم افرادی چون "قاقا"ها پنهان نمی ماند. و در او تلنگر نوشتن این متن زیبا و پرمعنا را زده است. حتما او از دور احساس "توبا" خانم را به خوبی درک کرده است. این حرکت به ظاهر کوچک آن احساسی را به دختران دشت داد تا با خود بگویند:" من نیز همسنگ دامادم. من نیز انسان زاده شدم". آن شب نشان داد که شادی و غم در همه انسان ها چه مرد و چه زن، چه عروس و چه داماد به یک شکل بروز می کند. عروسی توبا نقطه عطف حسرت نگاه دختران از شبکه های لوزی شکل آلاچیق ها و ترک برداشتن پوسته ضخیم محدویت دختران بود.

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.