855.jpgاولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟

پاسخ: بیشتر احادیث کتب صوفیه ضعیف و موضوع است یا آنها سند صحیح ندارد مانند برخی احادیث به کار رفته در مثنوی معنوی مولانا یا برخی کتب صوفیه که خودم آن را از اول تا آخر بررسی کردم. محدثین حدیث می گویند: تقریبا ۸۰ هزار حدیث ضعیف و موضوع وجود دارد. محققین صوفیه می گویند: عقاید و افکار فرقه صوفیه برگرفته از عقاید و آراء مانویه، مزدکی، و یهودی، مسیحی، زردشتی و بودایی است ما مسلمانان طبق نص آیه قرآن و حدیثی از رسول الله صلی الله علیه و سلم از پیروی کردن عقاید اهل کتاب و مشرکان نهی شده ایم.

تعداد فرقه های صوفیه در جهان بسیار زیاد است یکی از آنها فرقه صوفیه نقشبندیه است اعمال و آداب تمامی فرقه های صوفیه به وسیله قرآن و حدیث رسول الله صلی الله علیه و سلم قابل نقد و بررسی است زیرا اعیان ثابته و وحدت وجود در افکار نقشبندیه هم دیده می شود قبلا گفتم اعتقاد به وحدت وجود در تعارض با دستورات خداوند قرار می گیرد.

تقریبا دلایل تمامی فرقه صوفیه بر رویا و خواب استوار است تا مصداق ادلهٔ عقلی و نقلی و عینی. در نتیجه فرقه صوفیه هر کدام به نوعی از احوالات و مراتب شخصی خود نام و نشانی می دهند مثلا محی الدین ابن عربی برای اینکه کتابش توسط منتقدین مورد نقد و بررسی قرار نگیرد در مقدمه کتابش رویا و خوابی را نقل می کند تا ذهن خواننده وقاد را از نقد کتابش مسدود کند! یعنی کتابش را شبیه قرآن نوعی وحی منزل می داند!

در کتب صوفیه امور غریبه و غلویات در حد افراط و تفریط دیده می شود خودم شخصا بیشتر آنان را مورد مطالعه و بررسی قرار دادم منشاء امورات غریبه و مغیبه به وسیله کتب حکمت مشایی و فلسفه اشراقی وارد کتب صوفیه شده است.

راه راست و حق یکی است اما راه های بدعت آمیز و گمراه کننده بسیار متعدد است حتی خداوند متعال لفظ حق را در قرآن به صورت مفرد به کار برده است اما راه باطل را به صیغه جمع آورده است و درباره پیروی از راه حق و صراط مستقیم می گوید:

و آنچه بیان شده است راه من است که راه راست می باشد، پس از آن پیروی نموده و از راههای دیگر (راههای بدعت آمیز) که از این راه جدا هستند پیروی نکنید. سوره انعام / ۱۵۳.

راههای بدعت آمیزی که در میان مسلمین به وجود آمده است مانند: بدعت خوارج، بدعت قدریه و رافضه و بدعت صوفیه.

مثال عینی برای راههای بدعت آمیز در قرآن کریم بسیار زیاد است فقط به یک مثال اکتفا می نماییم.

مثال عینی از قرآن کریم برای بدعت صوفیه:

برخی صوفیان جاهل کشف یا الهام نبی را با غیر نبی مقایسه نموده و آنها یک امر خلاف شرع یا حرام را با مقایسه غلطشان حلال و جایز تصور نموده و این امر سر آغاز بی دینی و سرکشی و بدعت صوفیه در دین مبین اسلام است.

در نتیجه: اگر آراء و نظریه های یک کتاب مانند مثنوی معنوی، کتب صوفیه، ... دقیقا موافق حکم خداوند متعال و رسول الله صلی الله علیه و سلم در واقعیت امر نباشد با احترام کنار می گذاریم زیرا قرآن کریم عقاید و باورهای دینی و احکام شرعی و اخلاق پسندیده را به صورت آسان و ساده به دور از ابهام و تناقض بیان می کند.

اگر کسی از احکام تکوینی و تشریعی خداوند متعال پیروی ننمود او در واقع الله را یاد نکرده است اگرچه در ظاهر نماز ها و تسبیحات او زیاد باشند.

بر زبان تسبیح و در دل گاو و خر

این چنین تسبیح کی دارد اثر

خداوند متعال تفسیر قرآن را برای کسانی که اهل بدعت هستند آشکار و ظاهر (قابل تفهیم) نمی کند.

و ما توفیقی الا بالله.

قرآن و مولوی پژوه.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - مهمان

    علت وجود این همه فرقه و گروه چیست؟ آیا ضرورتی به وجود آنان هست؟آیا مسئله به این سادگی نیست که خدائی یگانه وجود دارد که با ارسال رسول در طول تاریخ خود را معرفی کرده و از بندگان خواسته ضمن ایمان به او با عبادت کردن و عمل به عمل صالح خود را در آخرت رستگار نمایند؟ در رابطه با باور به وجود او هیچ راه یقینی از راه حسهای انسانی فراهم نکرده است تا تعبد ما را بیازماید! و تمام ارزش کار در اینجا نهفته است.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.