855.jpgاولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟

پاسخ: بیشتر احادیث کتب صوفیه ضعیف و موضوع است یا آنها سند صحیح ندارد مانند برخی احادیث به کار رفته در مثنوی معنوی مولانا یا برخی کتب صوفیه که خودم آن را از اول تا آخر بررسی کردم. محدثین حدیث می گویند: تقریبا ۸۰ هزار حدیث ضعیف و موضوع وجود دارد. محققین صوفیه می گویند: عقاید و افکار فرقه صوفیه برگرفته از عقاید و آراء مانویه، مزدکی، و یهودی، مسیحی، زردشتی و بودایی است ما مسلمانان طبق نص آیه قرآن و حدیثی از رسول الله صلی الله علیه و سلم از پیروی کردن عقاید اهل کتاب و مشرکان نهی شده ایم.

تعداد فرقه های صوفیه در جهان بسیار زیاد است یکی از آنها فرقه صوفیه نقشبندیه است اعمال و آداب تمامی فرقه های صوفیه به وسیله قرآن و حدیث رسول الله صلی الله علیه و سلم قابل نقد و بررسی است زیرا اعیان ثابته و وحدت وجود در افکار نقشبندیه هم دیده می شود قبلا گفتم اعتقاد به وحدت وجود در تعارض با دستورات خداوند قرار می گیرد.

تقریبا دلایل تمامی فرقه صوفیه بر رویا و خواب استوار است تا مصداق ادلهٔ عقلی و نقلی و عینی. در نتیجه فرقه صوفیه هر کدام به نوعی از احوالات و مراتب شخصی خود نام و نشانی می دهند مثلا محی الدین ابن عربی برای اینکه کتابش توسط منتقدین مورد نقد و بررسی قرار نگیرد در مقدمه کتابش رویا و خوابی را نقل می کند تا ذهن خواننده وقاد را از نقد کتابش مسدود کند! یعنی کتابش را شبیه قرآن نوعی وحی منزل می داند!

در کتب صوفیه امور غریبه و غلویات در حد افراط و تفریط دیده می شود خودم شخصا بیشتر آنان را مورد مطالعه و بررسی قرار دادم منشاء امورات غریبه و مغیبه به وسیله کتب حکمت مشایی و فلسفه اشراقی وارد کتب صوفیه شده است.

راه راست و حق یکی است اما راه های بدعت آمیز و گمراه کننده بسیار متعدد است حتی خداوند متعال لفظ حق را در قرآن به صورت مفرد به کار برده است اما راه باطل را به صیغه جمع آورده است و درباره پیروی از راه حق و صراط مستقیم می گوید:

و آنچه بیان شده است راه من است که راه راست می باشد، پس از آن پیروی نموده و از راههای دیگر (راههای بدعت آمیز) که از این راه جدا هستند پیروی نکنید. سوره انعام / ۱۵۳.

راههای بدعت آمیزی که در میان مسلمین به وجود آمده است مانند: بدعت خوارج، بدعت قدریه و رافضه و بدعت صوفیه.

مثال عینی برای راههای بدعت آمیز در قرآن کریم بسیار زیاد است فقط به یک مثال اکتفا می نماییم.

مثال عینی از قرآن کریم برای بدعت صوفیه:

برخی صوفیان جاهل کشف یا الهام نبی را با غیر نبی مقایسه نموده و آنها یک امر خلاف شرع یا حرام را با مقایسه غلطشان حلال و جایز تصور نموده و این امر سر آغاز بی دینی و سرکشی و بدعت صوفیه در دین مبین اسلام است.

در نتیجه: اگر آراء و نظریه های یک کتاب مانند مثنوی معنوی، کتب صوفیه، ... دقیقا موافق حکم خداوند متعال و رسول الله صلی الله علیه و سلم در واقعیت امر نباشد با احترام کنار می گذاریم زیرا قرآن کریم عقاید و باورهای دینی و احکام شرعی و اخلاق پسندیده را به صورت آسان و ساده به دور از ابهام و تناقض بیان می کند.

اگر کسی از احکام تکوینی و تشریعی خداوند متعال پیروی ننمود او در واقع الله را یاد نکرده است اگرچه در ظاهر نماز ها و تسبیحات او زیاد باشند.

بر زبان تسبیح و در دل گاو و خر

این چنین تسبیح کی دارد اثر

خداوند متعال تفسیر قرآن را برای کسانی که اهل بدعت هستند آشکار و ظاهر (قابل تفهیم) نمی کند.

و ما توفیقی الا بالله.

قرآن و مولوی پژوه.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - مهمان

    علت وجود این همه فرقه و گروه چیست؟ آیا ضرورتی به وجود آنان هست؟آیا مسئله به این سادگی نیست که خدائی یگانه وجود دارد که با ارسال رسول در طول تاریخ خود را معرفی کرده و از بندگان خواسته ضمن ایمان به او با عبادت کردن و عمل به عمل صالح خود را در آخرت رستگار نمایند؟ در رابطه با باور به وجود او هیچ راه یقینی از راه حسهای انسانی فراهم نکرده است تا تعبد ما را بیازماید! و تمام ارزش کار در اینجا نهفته است.

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.