855.jpgاولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟

پاسخ: بیشتر احادیث کتب صوفیه ضعیف و موضوع است یا آنها سند صحیح ندارد مانند برخی احادیث به کار رفته در مثنوی معنوی مولانا یا برخی کتب صوفیه که خودم آن را از اول تا آخر بررسی کردم. محدثین حدیث می گویند: تقریبا ۸۰ هزار حدیث ضعیف و موضوع وجود دارد. محققین صوفیه می گویند: عقاید و افکار فرقه صوفیه برگرفته از عقاید و آراء مانویه، مزدکی، و یهودی، مسیحی، زردشتی و بودایی است ما مسلمانان طبق نص آیه قرآن و حدیثی از رسول الله صلی الله علیه و سلم از پیروی کردن عقاید اهل کتاب و مشرکان نهی شده ایم.

تعداد فرقه های صوفیه در جهان بسیار زیاد است یکی از آنها فرقه صوفیه نقشبندیه است اعمال و آداب تمامی فرقه های صوفیه به وسیله قرآن و حدیث رسول الله صلی الله علیه و سلم قابل نقد و بررسی است زیرا اعیان ثابته و وحدت وجود در افکار نقشبندیه هم دیده می شود قبلا گفتم اعتقاد به وحدت وجود در تعارض با دستورات خداوند قرار می گیرد.

تقریبا دلایل تمامی فرقه صوفیه بر رویا و خواب استوار است تا مصداق ادلهٔ عقلی و نقلی و عینی. در نتیجه فرقه صوفیه هر کدام به نوعی از احوالات و مراتب شخصی خود نام و نشانی می دهند مثلا محی الدین ابن عربی برای اینکه کتابش توسط منتقدین مورد نقد و بررسی قرار نگیرد در مقدمه کتابش رویا و خوابی را نقل می کند تا ذهن خواننده وقاد را از نقد کتابش مسدود کند! یعنی کتابش را شبیه قرآن نوعی وحی منزل می داند!

در کتب صوفیه امور غریبه و غلویات در حد افراط و تفریط دیده می شود خودم شخصا بیشتر آنان را مورد مطالعه و بررسی قرار دادم منشاء امورات غریبه و مغیبه به وسیله کتب حکمت مشایی و فلسفه اشراقی وارد کتب صوفیه شده است.

راه راست و حق یکی است اما راه های بدعت آمیز و گمراه کننده بسیار متعدد است حتی خداوند متعال لفظ حق را در قرآن به صورت مفرد به کار برده است اما راه باطل را به صیغه جمع آورده است و درباره پیروی از راه حق و صراط مستقیم می گوید:

و آنچه بیان شده است راه من است که راه راست می باشد، پس از آن پیروی نموده و از راههای دیگر (راههای بدعت آمیز) که از این راه جدا هستند پیروی نکنید. سوره انعام / ۱۵۳.

راههای بدعت آمیزی که در میان مسلمین به وجود آمده است مانند: بدعت خوارج، بدعت قدریه و رافضه و بدعت صوفیه.

مثال عینی برای راههای بدعت آمیز در قرآن کریم بسیار زیاد است فقط به یک مثال اکتفا می نماییم.

مثال عینی از قرآن کریم برای بدعت صوفیه:

برخی صوفیان جاهل کشف یا الهام نبی را با غیر نبی مقایسه نموده و آنها یک امر خلاف شرع یا حرام را با مقایسه غلطشان حلال و جایز تصور نموده و این امر سر آغاز بی دینی و سرکشی و بدعت صوفیه در دین مبین اسلام است.

در نتیجه: اگر آراء و نظریه های یک کتاب مانند مثنوی معنوی، کتب صوفیه، ... دقیقا موافق حکم خداوند متعال و رسول الله صلی الله علیه و سلم در واقعیت امر نباشد با احترام کنار می گذاریم زیرا قرآن کریم عقاید و باورهای دینی و احکام شرعی و اخلاق پسندیده را به صورت آسان و ساده به دور از ابهام و تناقض بیان می کند.

اگر کسی از احکام تکوینی و تشریعی خداوند متعال پیروی ننمود او در واقع الله را یاد نکرده است اگرچه در ظاهر نماز ها و تسبیحات او زیاد باشند.

بر زبان تسبیح و در دل گاو و خر

این چنین تسبیح کی دارد اثر

خداوند متعال تفسیر قرآن را برای کسانی که اهل بدعت هستند آشکار و ظاهر (قابل تفهیم) نمی کند.

و ما توفیقی الا بالله.

قرآن و مولوی پژوه.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - مهمان

    علت وجود این همه فرقه و گروه چیست؟ آیا ضرورتی به وجود آنان هست؟آیا مسئله به این سادگی نیست که خدائی یگانه وجود دارد که با ارسال رسول در طول تاریخ خود را معرفی کرده و از بندگان خواسته ضمن ایمان به او با عبادت کردن و عمل به عمل صالح خود را در آخرت رستگار نمایند؟ در رابطه با باور به وجود او هیچ راه یقینی از راه حسهای انسانی فراهم نکرده است تا تعبد ما را بیازماید! و تمام ارزش کار در اینجا نهفته است.

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.