860.pngاولکامیز- آخوند بهلکه:با سلام و تبریک عید پرشکوه قربان۱. بدیهی است که اولکامیز خوانندگان زیادی دارد و آخوند بهلکه نمی تواند همه را در یک سطح بینگارد. نگارنده توقّع ندارد که همه ی دلها را تسلیم خود کند ، ما وسیله ای بیش نیستیم ! 


بعضی کاربران که اذهان پر از سوال دارند می توانند به کتب مربوط و یا اساتید فنّ رجوع کنند تا بیشتر راهنمایی شوند. 

کاربری که می گوید نمی فهمد و بر این موضوع اصرار دارد عرض شود که ابن سینا یک کتاب را چهل بار خواند ، نفهمید ، بعداً فهمید. 

دلم می گوید ، کسی مخالف نباید باشد ، که نادانی و نفهمی ارزشی ندارد ، فهمیدن ارزش دارد و قضاوت آگاهانه که آن و این نوشته کجایش ابهام دارد ، ناقص است ، صادق است یا کاذب است. اگر امکان دارد شخص فهمیده و عالمی را پیدا کن که بتواند روشنگری کند و ابهام و نقصان و یا احیاناً کذب جایی از آن نوشته ی بهلکه را انگشت بگزارد و رو کند و به خوانندگان اولکامیز خدمت کند.

۰۲ وهّابی و آن دسته غیروهّابی که معتقداند فقط از خدا باید استمداد نمود، جای بحث اینجاست که آنها استمداد غایبانه از اولیای الهی را شرک می دانند ، آنان محض خواندن و ندا کردن اولیای الهی را عبادت می دانند و استناد می کنند به روایت : الدّعاء مخ العباده. [ و حال آنکه ما روی این روایت حرف داریم ، " ال " در " الدعاء " چه معنایی افاده می کند ؟ ] 

و همانطور که در متن آن مقاله ی کوتاه : " افراط و تفریط تیشه به ریشه " گفتیم ، در بخشی از سریال حضرت عمر رض - که در همان شبکه های وهّابی پخش شد - می آید ؛ صحابه ی کرام رض " بعد از رحلت حضرت رسول ص" در جنگ و جهاد با لشگر مسیلمه ی کذّاب ، ندا می کنند:

یا محمّداه ، وامحمّداه 

سوال ۱ : وهّابی ها و آن دسته غیروهّابی ها ، لطف کنند جواب بدهند: آیا صحابه ی کرام رض با ندای "یا محمّداه " به عبادت غیر خدا گرفتار شدند (نعوذبالله) ؟! 

۳. ما در هنگام زیارت قبور مسلمین ، با خطاب : السلام علیکم یا اهل القبور ... وارد می شویم.

حدیث : اذا وضع العبد فی قبره و ولّی عنه اصحابه و انّه لیسمع قرع نعالهم اتاه ملکان اسودان ... 

وقتی که میّت در قبر نهاده شد و یارانش بازمی گردند در حالیکه صدای کوبیدن کفش هایشان را بر زمین می شنود دو فرشته ی سیاه می آیند ...

انبیا در قبور نماز می گزارند ، چنانکه حضرت ختمی مرتبت در واقعه ی اسراء حضرت موسی ع را در قبر دید که نماز می گزارد. 

با مرگ و متلاشی و تجزیه شدن اجساد انسان های عادی، [ انبیا و شهدا و بعضی افراد دیگر بدن هاشان سالم می ماند ] بنا به یک رأی علما ، روح به ذرّیّه واقع در عجب الذّنب ( استخوانی در کمر، انتهای ستون فقرات) تعلّق می گیرد ، و بنا به یک رأی دیگر روح انسانی با همه ی ذرّات تجزیه شده ی بدن در قبر تعلّق دارد.

اولیای کامل و خاصّان الهی چه قبل از وفات و چه بعد از وفات مظهر و آینه ی اوصاف الهی اند. روی این جمله ای که گذشت تمرکز کنید!

سوال ۲ : شما کلام خدا ، قرآن را از خود خدای متعال شنیدید یا از پیغمبر خدا ؟! و پیغمبر خدا مظهر و آینه ی اوصاف الهی بوده است یا خیر؟! آیا این سوالات ابهام دارد و قابل فهم نیست ، دلتان چه می گوید؟!

بزرگ ترین مفسّرین اهل سنّت و جماعت در تفسیر کبیر ذیل آیه ی « ام حسبت ان اصحاب الکهف ... » می فرماید:

ترجمه از عربی به فارسی : .... همچنین بنده ای که بر بندگی و کارهای واجب خود ،‌ مواظبت نماید به مقامی می رسد که خداوند می گوید، من چشم و گوش او می شوم ٭ [ اشاره به حدیث قدسی در صحیح بخاری است : ... فإذا أحببته كنت سمعه الذي يسمع به وبصره الذي يبصر به ... - یعنی ؛ بنده ی مقرّب الهی مَظهر و آینه ی اوصاف الهی می شود ] ٭ و وقتی نور جلال خداوندی گوش برای او باشد، صدای دور و نزدیک را می شنود. و وقتی که نور خدا ، چشم برای بنده باشد، دور و نزدیک را می بیند. و وقتی آن نور دست برای بنده بشود، قادر بر تصرّف امورات سخت و آسان و نزدیک و دور می گردد.

سوال ۳ : به نظر شما - ما - اعتقاد خود را با بزرگان اهل سنت و جماعت از جمله ؛ امام فخرالدین رازی و علّامه تفتازانی و علّامه نسفی و سیّد شریف جرجانی و ... انطباق بدهیم یا با مجریان شبکه های ماهواره ای ؟!

سوال ۴ : آیا می دانید که یک ولیّ خدا می تواند در آن واحد در چندین مکان مختلف در سرتاسر جهان با ابدان متعدّد دیده شود؟! حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی ص در واقعه ی اسراء و معراج حضرت موسی را در چند مکان مختلف دید و مدّت زمان اسراء و معراج چقدر بود ، کمتر از پلک زدن ؟! 

۴- بنده گاهی در بعضی محافل و انجمن ها در خطاب به گروهی مردم می پرسم:

فرض کنیم یکی از اولیای الهی مثل ابراهیم ادهم یا عبدالقادر گیلانی یا بایزید بسطامی در حضور ماست ، او می گوید: ٭ ای جماعت! یکی از شما به یک نمایشگاه کامیون در تهران زنگ بزند و به مسوول نمایشگاه بگوید؛ چشم از یک کامیون برندارد تا اینکه هم اکنون بنده در یک " چشم برهم زدن" آن کامیون را به این شهر گنبدقابوس منتقل کنم . ٭

سوال : به نظر شما آیا ادّعای این " ولیّ خدا " شدنی است؟!

اغلب مردم بی مطالعه متحیّر می شوند و می گویند عادتا که چنین چیزی ممکن نیست!

می گویم : حکایتی در قرآن کریم هست، در سوره ی نمل می آید: آیه ۴۰ سوره نمل 

قَالَ الَّذِی عِندَهُ عِلْمٌ مِّنَ الْکِتَابِ أَنَا آتِیکَ بِهِ قَبْلَ أَن یَرْتَدَّ إِلَیْکَ طَرْفُکَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًا عِندَهُ قَالَ هَذَا مِن فَضْلِ رَبِّی لِیَبْلُوَنِی ...

ترجمه: کسی که ( آصف بن برخیا : وزیر حضرت سلیمان ع ) نزد او دانشی از کتاب [الهی] بود گفت من آن ( تخت بلقیس) را ( از مسافتی دور ) پیش از آنکه چشم خود را بر هم زنی برایت می‌آورم ، پس چون آن [تخت] را نزد خود مستقرّ دید؛ گفت: این از فضل پروردگار من است تا مرا بیازماید که آیا سپاسگزارم یا ناسپاسی می‌کنم .

سوال: وهّابیت در خصوص ادّعای آصف چه می گوید ، آیا آصف به غیب تصرّف داشته است؟! 

شبکه های ماهواره ای ، تالیفات شیخ محمد بن عبدالوهاب موسّس وهّابیّت را تبلیغ می کنند ، معذلک گریزانند که کسی آنها را وهّابی بنامد ، و حسّاسیت ویژه ای به عنوان وهّابی دارند ، چرا؟! آیا آنان واقعا نفهم اند یا خود را به نفهمی می زنند؟! آنکس که خود را به نفهمی بزند آیا می شود فهماند؟!


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - مهمان

  موضوعی که روشن است این است که :
  1- تاریخ احادیث پر از ابهام و اختلاف آمیز است. 2- تفسیر قرآن نیز مختلف و متناقض است. 3- پیامبران برای تبلیغ یک خدا آمده اند و اولین و مهمترین حرفی که پیامبر اسلام گفته اند این است که بگویید که خدائی جز الله وجود ندارد تا رستگار شوید. بنابر این، این همه سعی و تلاش برای به میان آوردن انواع مختلف واسطه با خدائی که خود می گوید که من از رگ گردن شما به شما نزدیکترم و قادر و توانا بر هر کاری هست برای چیست؟

 • اقای بهلکه اگر کسانی که در قبر گذاشته شده اند زنده هستند وقادر به هر کاریند به این سوال من پاسخ دهید بعد از فوت مردی ایا همسراو میتواند با کس دیگری ازدواج نمایددر حالی که شما زنده ایدوقادر به انجام هر کاری.امیدوارم ناراحت نشوید این سوالی بود که به خاطرم رسید

  آخرین بار در تاریخ حدودا 4 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1
 • مهمان - آخوند بهلکه

  با تشکّر از شرکت شما در بحث؛
  ۱- روشن است که امّت محمّدی ص به هفتاد و اندی فرقه بنا به پیشگویی حضرت رسول ص متفرّق شده است ، این تفرقه به سبب برداشت های مختلف از نصوص قرآنی و حدیثی است و یا اعتماد یا بی اعتمادی به احادیث صحیح و دروغین است. اهل سنّت و جماعت برداشت خود را دارد و اصولی دارد و فروعی دارد اختلاف در اصول گنجایش ندارد ولی اختلاف در فروع آن هم مختص اختلاف اجتهادی مجتهدین مذاهب شناخته شده مقبول است که این اختلاف در مسایل اجتهادی به تأیید حضرت رسول ص رسیده است. خداوند نیز در قرآن کریم اطاعت از خدا و اطاعت از پیغمبر و اطاعت از اولی الامر (مجتهدین ) را الزامی شمرده است.

  ما در صدد معرّفی این فرقه هستیم و بس. شما به کدامین فرقه وابسته هستی ؟

  ۲- خدایی که از رگ گردن نزدیکتر است ، دعوت می کند اشخاصی که به خود ظلم کرده اند به پیشگاه حضرت رسول ص بیایند تا آن حضرت ص هم برای این ظالمان آمرزش بخواهد :

  وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآؤُوكَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِيمًا» (نساء 64).
  ٭ اگر آنان وقتى به خود ستم كرده بودند پيش تو بيايند و از خدا آمرزش بخواهند و پيامبر [نيز] براى آنان آمرزش طلب كند قطعاً خدا را توبه ‏پذير مهربان می يابند ٭. (سوره ي نساء آيه ي 64 ).

  به نظر شما چه نیازی بوده است که مردم بروند پیش حضرت رسول ص تا او واسطه ی آمرزش گناهان شود؟!

  حضرت موسی ع برای رشد یافتن سفر کرد به سوی خضر ع ، وقتی رسید پیش خضر و درخواست رشد کرد ، خضر چه گفت ؟! ... حکایت در قرآن در سوره ی کهف است.

 • مهمان - آخوند بهلکه

  جواب به کاربر محمد:
  حضرت رسول اعظم اسلام ص می فرماید : " هر کس مرا در خواب ببیند محققاً مرا دیده است ، شیطان به صورت من نمی تواند درآید . " واضح است که پیامبر ص با بدن مبارک خود که در مقبره ی مبارک او در مدینه ی منوّره است به خواب مسلمین نمی آید ، بلکه به صورت های مثالی در خواب هزاران کس می تواند رویت شود. همچنین حضرت رسول ص و اولیای کامل و مکمّل به صورت های مثالی با ابدان متعدّد در روی زمین در مقابل چشمان من و تو می توانند مشاهده شوند [ در متن نوشته از معراج و اسراء گفتیم و حضرت موسی در مکان های متفاوت رویت می شود ]. حال آنکه بدن اصلی آنان در قبور مبارک شان قرار دارد و آنان با بدن اصلی به این دنیا برنمی گردند. تزویج همسران متوّفیان ممنوع نیست، استثناءً کسی نمی تواند ازواج مطهّرات نبی ّمکرم اسلام را به همسری اختیار کند ، زیرا ؛ آنان به تعبیر قرآن " امّهات المومنین " مادران مومنان هستند .

 • مهمان - مهمان

  با توجه به این نظر و باور که << اختلاف در مسایل اجتهادی به تأیید حضرت رسول ص رسیده است>>.به نظر می رسد که حضرت رسول نظر واحدی را تایید نکرده و با برداشت های مختلف موافق بوده است؟ و اصراری به راه خاصی که امروزه به سنت پیامبر شناخته می شود نداشته است؟ آیا اختلاف در اعتقادات جزء اختلاف در اصول است (اگر دین را به اعتقادات و اخلاق و احکام تقسیم بندی کنیم)؟ به نظر می رسد که فرقه شما همان راهی است که مستقیم بوده و مهمترین جزء و ارکان اساسی آن هم سعی و تلاش در معرفی کردن اولیا و امثالهم به عنوان رکن اصلی فرقه یا دین و حل مشکلات مردم است؟ سوال این بود که اگر غیر از این است این همه سعی و تلاش در این مسیر برای چیست؟
  رجوع مکرر به احادیث که به گفته اندیشمندی، جناب ابوحنیفه فقط 17 تا از احادیث را درست می دانستند بحث و گفتگو را در دور باطل قرار می دهد.
  اگر به آیه 64 سوره نساء دقت نمایید جمله خبری است و نه دستوری یعنی اینکه خدا نگفته که جهت آمرزش به پیش پیامبر بیایند!توجه داشته باشیم که افراد مورد بحث در آیه فوق هنوز ایمان به دعوت پیامبر نیاورده اند.(و ما هيچ پيامبرى را نفرستاديم مگر آنكه به توفيق الهى از او اطاعت كنند و اگر آنان وقتى به خود ستم كرده بودند پيش تو مى‏آمدند و از خدا آمرزش مى‏خواستند و پيامبر [نيز] براى آنان طلب آمرزش مى‏كرد قطعا خدا را توبه‏ پذير مهربان ميافتند )
  با سعی و تلاش در حد وسع خود امیدوارم در فرقه ای قرار گیرم که قرآن در مورد حضرت ابراهیم می گوید که او مسلم و حنیف بود.

 • مهمان - مهمان

  سلام
  آخوند بهلکه شما با شبکه کلمه بحث و گفتگو کنید.

 • مهمان - عبدالجلیل

  استاد بهلکه گفته هایت متین . ولی چرا خودشما این سئوالها را ازشبکه های به قول شما وهابی نمی پرسید ؟!شما که ایتقدر دلیل ومنطق دارید چرا به آنها زنگ نمیزنید تا جوانان ما سردوراهی قرار نگیرند خواهشا این لطف را درحق جوانان بکنید اگه دلسوزشان هستید .

IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.