b_150_100_16777215_00_images_n82632753-71807364.jpgایرنا - استان گلستان در زمان حاضر دارای 102 مجوز رسانه است که 69 مجوز مربوط به نشریات مکتوب، 29 مجوز از آن پایگاههای خبری - تحلیلی و 4 مجوز مربوط به نشریات الکترونیک است.

قدمت مطبوعات و رسانه های فعال کنونی در گلستان که در سال 1376 از مازندران منفک و به عنوان استان مستقل شناخته شد به همان سال تاسیس آن یعنی سال 76 بر می گردد که استان دارای دو مجوز انتشار نشریه به نام های یاپراق (14/07/76) به مدیرمسئولی آقای یوسف قوجق و صحرا (21/07/76) به مدیرمسئولی آقای عبدالرحمن دیه جی شده است.
نشریات گلستان نو (محمد آذری مهر)، گلشن مهر (احسان مکتبی)، مختومقلی فراغی (اراز محمد سارلی)، همزیستی (تاج محمد کاظمی)، حریف (احمد قلیش لی)، گلستان سلام (محمدرضا بابائیان)، اقتصاد گلستان (موسی جرجانی)، ستاره گلستان (جمشید نیرومند) و کیمیای گلستان (منیره جندقی) از نشریاتی بودند که به ترتیب تا پایان سال 1384 مجوز انتشار دریافت کرده اند.
از سال 1376 تاکنون که مدت بیست سال از تاریخ مطبوعات این خطه و نیز استقلال استان می گذرد متاسفانه تاکنون رنگ روزنامه به خود ندیده است و از نظر انتشار روزنامه در شمار آخرین استان کشور است هرچند به نسبت استانهای مشابه از نظر کمی بویژه در دولت یازدهم رشد چشمگیری داشته اما از نظر کیفی متاسفانه نه تنها راضی کننده نبوده است که سیر نزولی هم داشته است.
دلایل متعددی برای توقف و رکود کیفی مطبوعات، ریزش مخاطب، کم شدن تیراژ وجود دارد اما ذکر دو عامل ضروری است؛
اول: وجود مدیران مسئولی که روزنامه نگار نیستند ، دوم: خبرنگارانی که روزنامه نگار نیستند ،
در آغاز این پرسش مطرح می شود که آیا مدیرمسئول الزاما باید روزنامه نگار باشد ؟! این سوال را باذکر چند مثال پاسخ می دهیم، آیا مدیر یک بیمارستان خود نباید پزشک باشد و از حرفه پزشکی سررشته داشته باشد و یا اینکه فرمانده یک مجموعه نظامی نباید نظامی باشد و فنون نظامی گری را فراگرفته باشد و اگر اینگونه نباشد چه اتفاقی ممکن است رخ دهد! پاسخ واضح است؛
بنابراین ناگفته پیداست که مدیر یک مجموعه ژورنالیست نیز طبعا باید از نظر دانش روزنامه نگاری نسبت به خبرنگاران خود سرآمد باشد و تردیدی نیست که عدم تخصص در مدیریت، کل مجموعه را به قهقرا می برد.
سوال دیگر اینکه باید دید روزنامه نگار کیست! انسانهای زیادی در سراسر جهان در مطبوعات و رسانه ها مشغول فعالیت هستند و جسته و گریخته مطالبی را روی خروجی رسانه های متبوع می برند ، اما آیا براستی همه این افراد روزنامه نگارند؟! قطعا خیر، حتی اگر این افراد دارای مدرک معتبر روزنامه نگاری نیز باشند در شمار روزنامه نگاران به حساب نمی آیند. البته روزنامه نگاری مادرزادی هم نیست و مستلزم آموزش و یادگیری مستمر ، استعداد بالا، هوشمندی و پشتکار و مهمتر از همه ذوق به دانستن و آگاهی دادن است که شخص را گام به گام به دنبال خود می برد. عده ای روزنامه نگاری را یک حرفه می دانند که البته سخن درستی است اما حرفه ایست که باید صنعت آن را فرا گرفت و بدون آن روزنامه نگاری معنایی ندارد و رسالتی جز آنچه برای آن تعریف شده است را منتقل می کند و شاید این سخن گراهام بل صحیح باشد که ' آمریکا سرزمین مخترعان است، و بزرگترین مخترعان روزنامه نگاران هستند.'
در مقابل عده ای دیگر نویسندگان را در شمار روزنامه نگاران می آورند در حالی که به هیچ وجه این طور نیست. شاید روزنامه نگاران واقعی نویسندگان چیره دستی باشند اما الزاما نویسندگان روزنامه نگار نیستند و برخی نویسندگان حتی الفبای روزنامه نگاری راهم نمی دانند و اگر آنها روزنامه نگار بودند اساتید دانشگاه و نویسندگانی که مقالات علمی را در برترین نشریات معتبر ارائه می دهند باید در زمره برترین روزنامه نگاران باشند اما آیا براستی اینگونه است؟!
با توجه به آنچه گفته شد واضح و روشن است روزنامه نگار یا ژورنالیست دارای استعداد و توانایی ویژه ای است، مفسر زبردستی است و حداقل در یکی از رشته های گزارش نویسی، خبر، یادداشت، مقاله و سرمقاله نویسی متخصص است. روزنامه نگار باید قوه تجزیه و تحلیل داشته باشد و بواسطه اینکه قانون وی را مسئول یکایک مطالب رسانه می داند ناگزیر باید از کلیه مسائل آگاهی داشته باشد و به گفته بزرگان از نظر دانش و علوم، اقیانوسی به عمق یک وجب باشد و از هر لحاظ از زیرمجموعه خود بالاتر باشد.
با توجه به نکته فوق در خصوص عامل اول به جرات می توان گفت مدیران مسئول رسانه های استان که دارای تحصیلات آکادمیک در حوزه مطبوعات و رسانه هستند به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسند و در خصوص افرادی که دارای تجربه روزنامه نگاری بوده و خود در این عرصه قلم می زنند و می توان از آنها به عنوان روزنامه نگار یاد کرد کمتر از 10 نفر هستند. طبعا در چنین شرایطی روزنامه نگار تولید و پرورش پیدا نمی کند زیرا شخصی که باید سیاست و چارچوب رسانه را سمت و سو دهد و مشی آن را تعیین کند خود از توانایی ویژه ای برخوردار نیست و زیرمجموعه با تجارب اندک و اطلاعات پراکنده نمی توانند نشریه ای را منتشر کنند که مخاطب را به پیشخوان روانه کند. لذا در چنین وضعیتی ما دارای رسانه ای هستیم که به ظاهر زنده است اما کارآیی نداشته و نمی تواند اهدافی را که برای آن پیش بینی شده به مرحله اجرا در آورد. این گونه رسانه ها خیلی زود از جامعه پس زده می شوند و باید دیر یا زود کرکره خود را پایین بکشند.
اما در خصوص عامل دوم وضعیت اندکی متفاوت است، بطوری که می دانیم تعداد خبرنگاران به نسبت مدیران مسئول در همه جای دنیا بیشتر است.
خبرنگاری حرفه ای شریف و شخصیتی جریان ساز است که در طول تاریخ و در همه دوره ها به عناوین مختلف وجود داشته و نقش خود را در حوادث روزگار به خوبی ایفا کرده است. حرفه ای که کمترین ویژگی آن صداقت است و دقت در صحت و سقم و انتقال اخبار تا جایی است که سلیمان نبی (ع) هم در داستان هدهد بر آن صحه گذاشته است، هنگامی که هدهد در جلسه ایشان غایب بود و بعد از آمدنش سلیمان علت غیبت را جویا شد و هدهد گفت که از ملکه خبر آورده است که آن قوم خداوند را اطاعت نمی کنند و سلیمان فرمود 'ما تحقیق می‎کنیم تا ببینیم تو راست می‎گویی یا دروغ؟!'
خبرنگار باید چشمان بینای جامعه خویش باشد و تیغ برانی تا قدرتمندان و زورگویان را به زیر بکشد و کژی ها و ناراستی ها را آشکار گرداند و ای کاش بدانند آنهایی که شایسته این نام هستند تا چه اندازه مقدس و عاری از هرگونه آلودگی اند.
حال پرسش این است نظر به موارد و مشخصاتی که برای روزنامه نگار بیان شد آیا می توانیم همه خبرنگاران را روزنامه نگار بنامیم ؟! مسلما جمع کثیری از خبرنگاران روزنامه نگار نیستند که اگر چنین بود وضعیت رسانه های ما به شکل کنونی هرگز نبود و مشکلی به نام بحران مخاطب و دهها مسائل دیگر وجود نداشت و با رشد روزافزون شبکه های مجازی در ایجاد ارتباطات و تبادل اطلاعات مخاطب را به دنبال خود فرا می خواند . چرا که مخاطب در رسانه های امروزی دنبال خبر نیست و کوچکترین حادثه ای در هزاران مایل آن سوتر در کوتاه ترین زمان ممکن مخابره می شود. تجزیه و تحلیل وقایع و رویدادها خلاء بزرگی است که جوامع کنونی با آن روبرو هستند و این جز با خرد و رشد دانش روزنامه نگاری امکان پذیر نیست.
هرچند دلایل وتعابیر فراوانی راجع به بحران در رسانه های امروزی مطرح می شود اما علاوه بر دو عاملی که مطرح شد به صورت موضوعی هم می توان با تبادل نظر و نشست با کارشناسان متخصص مسائل را آسیب شناسی کرد و به فراخور ، نسخه ای برای آن پیچید.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..
"الف " را بهتر بشناسیم

ا لکامیز - طوی قلیچ طاطار : مقاله ای با عنوان «الف را بشناسیم» درباره شناسایی بیشتر حرکات (اِعراب) و صداهای حروف خط رایج ترکمن (یورگینلی خط) و انتقادی بر اشکالات و کمبودهای نوشتاری خط جدید... ادامه مطلب ..
چالش شهردار گرگان

کانال گلستان و توسعه - حامد صمدلویی ( دکترای علوم سیاسی)     حماسه 29 اردیبهشت شهروندان گرگانی و انتخاب تمام و کمال لیست غیر سیاسی, فراجناحی و توسعه محور حامیان صادقلو نقطه عطفی در تاریخ تحولات... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت کامبیز قجقی نژاد درخصوص نقد تصوف و صوفی گری

اولکامیز – کامبیز قجقی نژاد:تقلید کورکورانه در عقاید و عباداتِ شریعتِ دینِ اسلام جایز نیست ما مسلمانان از پیروی آداب و سنن اهل کتاب و مشرکان نهی شده ایم عرفان و تصوف در اعمالشان با اهل کتاب... ادامه مطلب ..
IMAGE جلسه ی دیدار با قرجه طیار

اولکامیز-امان محمد خوجملی : گروههای تلگرامی و فضای مجازی شهرستان گنبد کاووس برای عمران و آبادانی و عقب ماندگی گنبد از سایر شهرهای بزرگ بسیار حساس هستند. این طلیعه ای مبارک و میمون برای حرکت در... ادامه مطلب ..
IMAGE درباره مسلمانان روهینگیا

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:مسلمانان روهینگا در برمه توسط بوداییان مورد کشتار و تعرض و ظلم قرار گرفتند متاسفانه این ظلم و تجاوز در حال حاضر به اوج خود رسیده است در حالیکه دنیا و تمام طواغیت بر... ادامه مطلب ..
IMAGE پاسخ به کامبیز قجقی نژاد:نیست پیغمبر ولی کتاب دارد

اولکامیز-آخوند بهلکه:و علیکم السلام کامبیز عزیز۱- هجویری نوشت: از پیغمبر علیه السّلام پرسیدند از شعر ، وی گفت ، صلی اللّه علیه : «کلامٌ حَسَنُه حَسَنٌ و قبیحُه قبیحٌ.» سخنی است، نیکوی آن نیکو... ادامه مطلب ..
IMAGE فساد در ایران و فساد در غرب

اولکامیز- امان محمد خوجملی: فساد یک اتهام کلی است که می شود قباحت هر جُرم و بزه و گناه را با آن واژه بیان کرد بی آنکه نوع و جنس آن تفکیک و مشخص شود. عنوان فساد همواره در عرصه ی سیاست و اقتصاد و دین و... ادامه مطلب ..
IMAGE بای ذنب قتلت ؟!

اولکامیز - دکتر اراز محمد سارلی :  برمه، دولتی کوچک و خاموش در دنیای امروز است. کشوری با عقاید متعصبانه ی بودیسم، با گرایش های افراطی‌ و با نظامیانی که به راحتی مسلمانان را با تیر مستقیم می کشند  ادامه مطلب ..
IMAGE پاسخ به آخوند بهلکه:مسائل اعتقادی را فقط از قرآن و حدیث رسول الله (ص) می توان برداشت کرد

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به آخوند بهلکه و کاربران وزین سایت اولکامیز.دوبیتی که از مولانا گفتید دلالت به حاضر و ناظر بودن من دون الله را ندارد بلکه دلالت به عالم کبری بودن آدمی را... ادامه مطلب ..
IMAGE عوامل فزونی جرم و جنایت در گنبد کاووس

اولکامیز - حاج قوجق قلی آق:مدتی است بزه و جرم در شهرستان اپیدمی شده فقط چند صباحی جامعه و مسئولین، موقتی دردمند شده افسوس می خورند و سپس فراموش می کنند. فراوانی اعمالی مثل سب وشتم ،ضرب و جرح ، قتل... ادامه مطلب ..
IMAGE من دون الله....

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:جمله قرآن هست در نفی سبب. کار خدا مانند انسان به علت و دلیل نیاز ندارد. انبازها و معبودهای دروغین را به فریاد بخوانند نمی توانند شما را یاری کنند. من دون الله؛ نمی... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه محمدرضا کیانفر به رئیس جمهور: فرصت نجات کشور رااز دست ندهید

رئیس جمهور محترم آقای دکتر حسن روحانیمایه ی مسرت بسیار است که موفق شدید کابینه ای تشکیل دهید که می توان به آن نام واقعی ی اعتدال را داد و نسبتاً مطمئن بود که دیگر مشکل عمده ای برای دستیابی به... ادامه مطلب ..
IMAGE کارخانه ید اینچه برون عنصر پرتوزای رادیوم تولید می کند

یک فعال محیط زیست گفت : کارخانه ید با بازگرداندن و رها پساب ها در تالاب اینچه تهدیدی برای محیط زیست جانوری به شمار می رود. کارخانه کانسار خزر ، ۲۰۰ لیتر بر ثانیه پساب اسیدی تولید می‌کند و مکاتبه... ادامه مطلب ..
IMAGE پاسخی به نظرات کاربران:مجریان شبکه های مروج وهابیت بزرگان اهل سنت نیستند

اولکامیز- آخوند بهلکه:با سلام و تبریک عید پرشکوه قربان۱. بدیهی است که اولکامیز خوانندگان زیادی دارد و آخوند بهلکه نمی تواند همه را در یک سطح بینگارد. نگارنده توقّع ندارد که همه ی دلها را تسلیم... ادامه مطلب ..
IMAGE عید سعید قربان مبارک باد

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:قلم می گوید:ای همراه حیران منبنگر ای عاشقتوحید ابراهیمی راز ساقی مست شوبندهٔ شهنشاهی لطیف شو«بیزار شدم ز بت پرستان کنشت»ابراهیم علیه السلام به پدرش می گفت:پدرم! چرا... ادامه مطلب ..
IMAGE غارت ثروت ملی به بهانه ایجاد اشتغال و توسعه صنعتی

    اولکامیز - احمد مراد پور * : نیلكوه بخشي از  زنجيره پاياني كوههاي البرز در شمال شرق كشور   از سال ٩٠ تا كنون توسط شركت سيمان پيوند  گلستان تراشيده ، تجزيه و فروخته  و وجه حاصل از فروش نيز به... ادامه مطلب ..
IMAGE افراط و تفریط ،تیشه بر ریشه ی دین

اولکامیز- آخوند بهلکه: چهارشنبه ی گذشته ۲۵ مرداد ، همایشی تحت عنوان:تکفیر و افراط گراییاز دیدگاه قرآن و سنّت در شهر بندر ترکمن برگزار گردیده است.ترکمن صحرا پویاست ، پویا تر باد.امروزه اهمیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE توکه نوشم نه ای،نیشم چرایی؟

اولکامیز – آتا گوگلان: چند سالی می شود که فروشندگان گنبدی  یک هفته مانده به عید های فطر و قربان ،شبانه  در خیابان کاخ  گردهم می آیند و از تقاطع سعدی تا وشمگیر بازاری پرجنب و جوش که دیگر لفظ... ادامه مطلب ..
IMAGE رشته زبان ترکمنی دانشگاه شمس؛طرحی با بنیان علمی محکم یا حرکتی سمبولیک با رویکردی پوپولیستی

اولکامیز –(یادداشت ذیل توسط برادر بزرگوارمان عطا محمد فروز شاعر ،نویسنده ودبیر ادبیات برای سایت ارسال شده است Tاولکامیز نظری در رد یا تایید مطالب مطروحه ایشان ندارد و ازنظرات دیگر مخاطبان... ادامه مطلب ..
IMAGE فساد فرزند انحصار

اولکامیز- امان محمد خوجملی: ایران یکی از کشورهایی است که فساد اداری و اقتصادی آن در سطح بسیاری بالایی قرار دارد. کاریابی برای جوانان بیکار و تحصیل کرده دشواراست. برای استخدام درکارهای دولتی... ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

به نظر من برای یک بار هم که شده اهل سنت چاله دروغگویان(اصلاح طلبان،که وعده دروغ می دهند و هیچ وقت عم...
سلام خسته نباشید آره فقط نان قیمتش برای مردم مناسب بوده مردم این استان هم بیشتر به نان تمایل دارند ا...
اگر گوش شنوائی باشد پیشهاد خوبی است و این کار شاید باعث شود که افراد توانمند برای امر خیر با همدیگر ...
مثلا چکار می خواهد بکند و چکار می تواند بکند؟ تبعیض تبعیض است.
آقای طیار چرا صحبت از یوسف آباد و نورحان آباد نکردید که ظرفیت شهرشدنش بیش از محله گدم اباد شماست در ...
سپاس از جناب آقای طیار
خداقوت پهلوان
پاینده وپیروز باشید درسایه ی الطاف بیکران الهی
با سلام خدمت نویسنده محترم آقای قجقی
بنده هم معتقدم بعضی از صوفیان غلو میکنند و برخی طرق صوفیه از ...
نقد صوفی نه همه صافی بی غش باشد
ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

روح و روان حافظ شاد باد که هموا...
و اینجاست ک معلوم میشود حکومت های اسلامی دست نشانده ی چند کشور بزرگ هستن و خاک بر سر ان ملت های بیسو...
مهمان - آقای سخاوی نمیدانم شمادرچه پست ومقامی هستی اگربرای شمایک دوست صمیمی چنین مطالبی رامی نوشتند ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.