865.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی: بنده ی حقیر یکی از کسانی است این روزها یکروز درمیان در سایتها و فضای مجازی یادداشت می نویسم. بیشترین یادداشتهای بنده در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اکثراً هم در مورد مسائل محلی است. چون من در هیچ رشته ای تحصیل نکرده ام و به تبع در هیچ رشته ای هم تخصص ندارم. به قول معروف همه کاره و هیچ کاره هستم و بیشتر هم هیچ کاره. بعضی از دوستان به صورت شفاهی و حضوری از من انتقاد می کنند که چرا در یک رشته نمی نویسم؟ چرا پراکنده می نویسم؟ این برای شما ضعف است. درست است بنده انتقادات دوستان را می پذیرم و انتقاداتشان وارد است. اصل این است انسان دریک رشته تخصص داشته باشد و در یک رشته بصورت تخصصی بنویسد خیلی خوب است. اما مشکل آن است آن کسانیکه متخصص هستند نمی نویسند. یا نمی توانند بنویسند یا بیشتر دنبال پول و در آمد هستند. یا وقتی من می گویم در قبال نوشته هایم هیچ پولی نمی گیرم و هیچ در آمدی از این راه ندارم، با تعجب نگاه می کنند. البته در این مورد من تنها نیستم بقیه ی دوستان نویسنده هم چنین وضعی دارند. کسی که دید مادی داشته باشد شاید تخصص هم داشته باشد ننویسد.

من قبلاً هم چند بار توضیح داده بودم کار من مانند پزشکان عمومی است. چون در رشته ی پزشکی تخصصهای زیادی داریم مانند متخصص مغز و اعصاب و متخصص قلب و عروق و متخصص ارتوپد و ده ها یا صدها تخصص دیگر اما در میان آنها هنوز پزشکان عمومی جایگاه خود را حفظ کرده اند و تشخیص اولیه ی بیماری بر عهده ی آنهاست و بیماران را به متخصصان مورد نیاز ارجاع می دهند. کار بنده هم تقریباً چنین حالتی دارد. اولاً کار نویسندگی را نباید خیلی جدی گرفت چون مسئولان با این گونه نوشته ها و مطالب آشنا هستند و کسی هم برای آن تره ای خرد نمی کند.یعنی فکر نکنیم ما هر چه بنویسیم مسئولان و بزرگترها سرا پا گوش هستند. کار نویسندگان عمومی نه متخصص، تنها طرح موضوع و بیان مشکل است . اما حل مشکل برعهده نویسنده نیست. حل مشکل بر عهده مسئولان و ارائه راه حل هم بر عهده ی متخصصان و صاحب نظران است.

اما خودِ نویسنده هم راه حل ارائه کند در جای خود خوب است ولی این دلیل نمی شود کسی چون راه حل ندارد مشکل را مطرح نکند. بعضی از دوستان هم از راه حل ارائه شده ایراد می گیرند و می گویند شما نباید نظر بدهید چون متخصص آن رشته نیستید. اما بنده می گویم: اگر مشکل طرح و به اطلاع عموم برسد و در جامعه حساسیت و مطالبه گری ایجاد شود شاید دیگران برای حل آن پیشقدم شوند. اگر مشکل و معضل جامعه این چنین هم حل شود نویسنده در کار خود موفق بوده است. بنابراین بنده ضمن احترام عمیق به نظرات دوستان منتقد علیرغم وارد دانستن انتقادات آنها و خواستار یادداشتهای بهتروعمیقتر و با کیفیترهستند تلاش مضائف خواهم کرد تا خواست دوستان برآورده شود ولی فعلاً بنده ی حقیر را با همین بضائت اندک پذیرا باشند.

البته بنده بیشترین حساسیتم در روی دین است، بیشتر مطالعات خودم را روی دین متمرکز کرده ام و در کنارش مجبورم فلسقه هم مطالعه کنم چون هر جا دین و خدا و پیغمبرباشد در کنارش فلسفه و عقل واستدلال و دلیل و برهان هم هست. اما باید دوستان توجه کنند ذهن را نمی شود خیلی محدود کرد چون انسان در یک جایی یک مشکلی را ببیند و ناگزیر از طرح آن است حالا این مشکل می تواند اجتماعی باشد یا سیاسی یا فرهنگی. به هرحال مشکل است . آیا من چون متخصص علوم اجتماعی یا سیاسی نیستم نباید آنرا مطرح کنم.؟ تازه بیشترین هدف منهم مردم عادی است که سطح معلوماتشان ارتقاء یابد نه مسئولان حکومتی. بنده خودم چند برابر چیزیکه می نویسم از مردم عادی و از نظرات آنها یاد می گیرم.

مثلاً دوستمان آقای مراد پور حقوقدان هستند و در یک رشته ای تحصیل کرده اند و صاحب تخصص شدند( البته این نعمت نصیب ما نشد با هزار و یک دلیل که شرحش مفصل است) ایشان می توانند در رشته ی خود بنویسند و دیگران قطعاً از آن استفاده خواهند کرد. اما آن مشکلی که من درجامعه می بینم شاید آقای مراد پور نبینند. یا آن مشکلی را که آقای مرادپور می بینند شاید من نبینم. بنده ضمن احترام به نظر دوستان منتقد و دلسوز این نوع محدودیت ایجاد کردن برای خود را نوعی محدودیت مصنوعی می دانم که زیاد خوب نیست. اما بنده آنطور هم نیست در همه ی زمینه ها مطلب بنویسم مثلاً در مورد ورزش، هنر، کشاورزی، دامپروری،اقتصاد، حقوق، ادبیات، شعر، آموزش و پرورش، دانشگاه، حوزه های علمیه و امور شهری و رانندگی گاهی اوقات مطالبی به ذهنم می آید ولی نمی نویسم و رها می کنم چون می دانم همینطوری هم انتقاد کم نیست. 2/6/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - مهمان

  آقای خوجملی خسته نباشید.نمی دانم ارسطو بود یا سقراط که در شهر می گشت و می گفت که من خرمگس هستم و با سر و صدای خود شما را تحریک به بیداری می نمایم.طرح موضوع و ایجاد گفتگو قدم اول است.به قول آقای رنانی ما اول باید گفتگو با هم را یاد بگیریم و چه چیزی جز طرح مشکلات روزمره مردم می تواند بهترین سوژه در رسانه عمومی برای گفتگو باشد؟ متخصصین و دانشمندان هر موضوع دیگران را قابل دانسته و راه حل های خود را ارائه دهند.یک فرد غیر متخصص از جایگاه طرح سوال و یادگیری می توان نظرات متخصصین مختلف را مطرح نماید و نظر یک متخصص دیگر را به چالش بکشاند.

 • مهمان - تاقی

  آقای خوجملی من از طرفدارهای نوشته های شما به طور کلی هستم و معتقدم سوال های خوبی را مطرح می کنید و هر جند ممکنه با شما در بعضی جاها موافق و یا مخالف باشم، خودم هم قبلا نوشته هایی مشابه می نوشتم. فقط می خواستم بگم طبق تجربه ای که دارم وقتی بعضی ها نمی توانند منطق را با منطق جواب بدهند دنبال راه های دیگری مثل:
  1- اصلا تحصیلات شما چیست؟
  2- اصلا شما کی هستی؟
  3- چگونه جرائت می کنی اینگونه جرف بزنی؟
  و....
  استفاده می کنند و این نشان از عدم توانایی شان در ورود به بحث منطقی هست و اینگونه می خواهند طرف را خاموش کنند.

  جواب چنین افرادی این هست:
  "به گوینده ی سخن توجه نکنید ، به خود سخن توجه کنید"

یادداشت

IMAGE قصه مادبزرگم

اولکامیز- شهرام حاجیلی دوجی * : مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ولی پدرم می گوید مادربزرگت بسیار مهربان بود فرزند مردی بسیار... ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- متین ارازی خواجه *: آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..
IMAGE اتوبوس‌های مرگ و درد عادی شدن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها برخی از جریان‌ها و افراد سیاسی از چرخش روحانی به سمت اصول‌گرایان سخن می‌گویند. من هم می‌خواستم از این افراد سوال کنم دقیقا از کدام چرخش سخن می‌گویید؟ کاری... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه رحمان قره باش به استاندار

اولکامیز- رحمان قره باش یکی از چهره های شاخص و اعتدالگرای اقتصادی و سیاسی در استان گلستان است. وی شخصیتی تاثیرگذار در ترکمن صحراست که در پیشبرد ستاد استانی دکتر روحانی در ایام انتخابات نقش بی... ادامه مطلب ..
IMAGE پیام تسلیت به حاج حمید کمی سردبیر صحرا
 دوست فرهیخته جناب آقای حاج حمید کمی سردبیر صحرا از شنیدن خبر درگذشت مادرخانم...

اخبار

آخرین نظرات

باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...
هرنویسنده هرجا احساس کرد که بنویسد باید بنویسد چه مذهبی باشد چه دنیوی و اجتماعی باشد تازه این هم آخر...
با شناختی که از سوابق نوشتاری آقای کامبیز قوجق نژاد داریم ، بسیار عجیب است چنین متن ضعیفی از ایشان ی...
لازم بود توضیح داده شود که خوانندگان میتوانند ، این مطلب را بطور کامل ، در سایت ویکی پدیا ، با عنوان...
ای مردم همدیگر را در یابید این دنیا میگذرد درمشکلات یار وغمخوار هم باشیم گذشت و ایثار داشته باشیم.
البته در مذهب ما که تا حالا هیچ یک از علما نگفتند که پیاده به زیارتگاه ثواب داره بالاخره خداوند قبول...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.