865.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی: بنده ی حقیر یکی از کسانی است این روزها یکروز درمیان در سایتها و فضای مجازی یادداشت می نویسم. بیشترین یادداشتهای بنده در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اکثراً هم در مورد مسائل محلی است. چون من در هیچ رشته ای تحصیل نکرده ام و به تبع در هیچ رشته ای هم تخصص ندارم. به قول معروف همه کاره و هیچ کاره هستم و بیشتر هم هیچ کاره. بعضی از دوستان به صورت شفاهی و حضوری از من انتقاد می کنند که چرا در یک رشته نمی نویسم؟ چرا پراکنده می نویسم؟ این برای شما ضعف است. درست است بنده انتقادات دوستان را می پذیرم و انتقاداتشان وارد است. اصل این است انسان دریک رشته تخصص داشته باشد و در یک رشته بصورت تخصصی بنویسد خیلی خوب است. اما مشکل آن است آن کسانیکه متخصص هستند نمی نویسند. یا نمی توانند بنویسند یا بیشتر دنبال پول و در آمد هستند. یا وقتی من می گویم در قبال نوشته هایم هیچ پولی نمی گیرم و هیچ در آمدی از این راه ندارم، با تعجب نگاه می کنند. البته در این مورد من تنها نیستم بقیه ی دوستان نویسنده هم چنین وضعی دارند. کسی که دید مادی داشته باشد شاید تخصص هم داشته باشد ننویسد.

من قبلاً هم چند بار توضیح داده بودم کار من مانند پزشکان عمومی است. چون در رشته ی پزشکی تخصصهای زیادی داریم مانند متخصص مغز و اعصاب و متخصص قلب و عروق و متخصص ارتوپد و ده ها یا صدها تخصص دیگر اما در میان آنها هنوز پزشکان عمومی جایگاه خود را حفظ کرده اند و تشخیص اولیه ی بیماری بر عهده ی آنهاست و بیماران را به متخصصان مورد نیاز ارجاع می دهند. کار بنده هم تقریباً چنین حالتی دارد. اولاً کار نویسندگی را نباید خیلی جدی گرفت چون مسئولان با این گونه نوشته ها و مطالب آشنا هستند و کسی هم برای آن تره ای خرد نمی کند.یعنی فکر نکنیم ما هر چه بنویسیم مسئولان و بزرگترها سرا پا گوش هستند. کار نویسندگان عمومی نه متخصص، تنها طرح موضوع و بیان مشکل است . اما حل مشکل برعهده نویسنده نیست. حل مشکل بر عهده مسئولان و ارائه راه حل هم بر عهده ی متخصصان و صاحب نظران است.

اما خودِ نویسنده هم راه حل ارائه کند در جای خود خوب است ولی این دلیل نمی شود کسی چون راه حل ندارد مشکل را مطرح نکند. بعضی از دوستان هم از راه حل ارائه شده ایراد می گیرند و می گویند شما نباید نظر بدهید چون متخصص آن رشته نیستید. اما بنده می گویم: اگر مشکل طرح و به اطلاع عموم برسد و در جامعه حساسیت و مطالبه گری ایجاد شود شاید دیگران برای حل آن پیشقدم شوند. اگر مشکل و معضل جامعه این چنین هم حل شود نویسنده در کار خود موفق بوده است. بنابراین بنده ضمن احترام عمیق به نظرات دوستان منتقد علیرغم وارد دانستن انتقادات آنها و خواستار یادداشتهای بهتروعمیقتر و با کیفیترهستند تلاش مضائف خواهم کرد تا خواست دوستان برآورده شود ولی فعلاً بنده ی حقیر را با همین بضائت اندک پذیرا باشند.

البته بنده بیشترین حساسیتم در روی دین است، بیشتر مطالعات خودم را روی دین متمرکز کرده ام و در کنارش مجبورم فلسقه هم مطالعه کنم چون هر جا دین و خدا و پیغمبرباشد در کنارش فلسفه و عقل واستدلال و دلیل و برهان هم هست. اما باید دوستان توجه کنند ذهن را نمی شود خیلی محدود کرد چون انسان در یک جایی یک مشکلی را ببیند و ناگزیر از طرح آن است حالا این مشکل می تواند اجتماعی باشد یا سیاسی یا فرهنگی. به هرحال مشکل است . آیا من چون متخصص علوم اجتماعی یا سیاسی نیستم نباید آنرا مطرح کنم.؟ تازه بیشترین هدف منهم مردم عادی است که سطح معلوماتشان ارتقاء یابد نه مسئولان حکومتی. بنده خودم چند برابر چیزیکه می نویسم از مردم عادی و از نظرات آنها یاد می گیرم.

مثلاً دوستمان آقای مراد پور حقوقدان هستند و در یک رشته ای تحصیل کرده اند و صاحب تخصص شدند( البته این نعمت نصیب ما نشد با هزار و یک دلیل که شرحش مفصل است) ایشان می توانند در رشته ی خود بنویسند و دیگران قطعاً از آن استفاده خواهند کرد. اما آن مشکلی که من درجامعه می بینم شاید آقای مراد پور نبینند. یا آن مشکلی را که آقای مرادپور می بینند شاید من نبینم. بنده ضمن احترام به نظر دوستان منتقد و دلسوز این نوع محدودیت ایجاد کردن برای خود را نوعی محدودیت مصنوعی می دانم که زیاد خوب نیست. اما بنده آنطور هم نیست در همه ی زمینه ها مطلب بنویسم مثلاً در مورد ورزش، هنر، کشاورزی، دامپروری،اقتصاد، حقوق، ادبیات، شعر، آموزش و پرورش، دانشگاه، حوزه های علمیه و امور شهری و رانندگی گاهی اوقات مطالبی به ذهنم می آید ولی نمی نویسم و رها می کنم چون می دانم همینطوری هم انتقاد کم نیست. 2/6/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - مهمان

  آقای خوجملی خسته نباشید.نمی دانم ارسطو بود یا سقراط که در شهر می گشت و می گفت که من خرمگس هستم و با سر و صدای خود شما را تحریک به بیداری می نمایم.طرح موضوع و ایجاد گفتگو قدم اول است.به قول آقای رنانی ما اول باید گفتگو با هم را یاد بگیریم و چه چیزی جز طرح مشکلات روزمره مردم می تواند بهترین سوژه در رسانه عمومی برای گفتگو باشد؟ متخصصین و دانشمندان هر موضوع دیگران را قابل دانسته و راه حل های خود را ارائه دهند.یک فرد غیر متخصص از جایگاه طرح سوال و یادگیری می توان نظرات متخصصین مختلف را مطرح نماید و نظر یک متخصص دیگر را به چالش بکشاند.

 • مهمان - تاقی

  آقای خوجملی من از طرفدارهای نوشته های شما به طور کلی هستم و معتقدم سوال های خوبی را مطرح می کنید و هر جند ممکنه با شما در بعضی جاها موافق و یا مخالف باشم، خودم هم قبلا نوشته هایی مشابه می نوشتم. فقط می خواستم بگم طبق تجربه ای که دارم وقتی بعضی ها نمی توانند منطق را با منطق جواب بدهند دنبال راه های دیگری مثل:
  1- اصلا تحصیلات شما چیست؟
  2- اصلا شما کی هستی؟
  3- چگونه جرائت می کنی اینگونه جرف بزنی؟
  و....
  استفاده می کنند و این نشان از عدم توانایی شان در ورود به بحث منطقی هست و اینگونه می خواهند طرف را خاموش کنند.

  جواب چنین افرادی این هست:
  "به گوینده ی سخن توجه نکنید ، به خود سخن توجه کنید"

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.