865.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی: بنده ی حقیر یکی از کسانی است این روزها یکروز درمیان در سایتها و فضای مجازی یادداشت می نویسم. بیشترین یادداشتهای بنده در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اکثراً هم در مورد مسائل محلی است. چون من در هیچ رشته ای تحصیل نکرده ام و به تبع در هیچ رشته ای هم تخصص ندارم. به قول معروف همه کاره و هیچ کاره هستم و بیشتر هم هیچ کاره. بعضی از دوستان به صورت شفاهی و حضوری از من انتقاد می کنند که چرا در یک رشته نمی نویسم؟ چرا پراکنده می نویسم؟ این برای شما ضعف است. درست است بنده انتقادات دوستان را می پذیرم و انتقاداتشان وارد است. اصل این است انسان دریک رشته تخصص داشته باشد و در یک رشته بصورت تخصصی بنویسد خیلی خوب است. اما مشکل آن است آن کسانیکه متخصص هستند نمی نویسند. یا نمی توانند بنویسند یا بیشتر دنبال پول و در آمد هستند. یا وقتی من می گویم در قبال نوشته هایم هیچ پولی نمی گیرم و هیچ در آمدی از این راه ندارم، با تعجب نگاه می کنند. البته در این مورد من تنها نیستم بقیه ی دوستان نویسنده هم چنین وضعی دارند. کسی که دید مادی داشته باشد شاید تخصص هم داشته باشد ننویسد.

من قبلاً هم چند بار توضیح داده بودم کار من مانند پزشکان عمومی است. چون در رشته ی پزشکی تخصصهای زیادی داریم مانند متخصص مغز و اعصاب و متخصص قلب و عروق و متخصص ارتوپد و ده ها یا صدها تخصص دیگر اما در میان آنها هنوز پزشکان عمومی جایگاه خود را حفظ کرده اند و تشخیص اولیه ی بیماری بر عهده ی آنهاست و بیماران را به متخصصان مورد نیاز ارجاع می دهند. کار بنده هم تقریباً چنین حالتی دارد. اولاً کار نویسندگی را نباید خیلی جدی گرفت چون مسئولان با این گونه نوشته ها و مطالب آشنا هستند و کسی هم برای آن تره ای خرد نمی کند.یعنی فکر نکنیم ما هر چه بنویسیم مسئولان و بزرگترها سرا پا گوش هستند. کار نویسندگان عمومی نه متخصص، تنها طرح موضوع و بیان مشکل است . اما حل مشکل برعهده نویسنده نیست. حل مشکل بر عهده مسئولان و ارائه راه حل هم بر عهده ی متخصصان و صاحب نظران است.

اما خودِ نویسنده هم راه حل ارائه کند در جای خود خوب است ولی این دلیل نمی شود کسی چون راه حل ندارد مشکل را مطرح نکند. بعضی از دوستان هم از راه حل ارائه شده ایراد می گیرند و می گویند شما نباید نظر بدهید چون متخصص آن رشته نیستید. اما بنده می گویم: اگر مشکل طرح و به اطلاع عموم برسد و در جامعه حساسیت و مطالبه گری ایجاد شود شاید دیگران برای حل آن پیشقدم شوند. اگر مشکل و معضل جامعه این چنین هم حل شود نویسنده در کار خود موفق بوده است. بنابراین بنده ضمن احترام عمیق به نظرات دوستان منتقد علیرغم وارد دانستن انتقادات آنها و خواستار یادداشتهای بهتروعمیقتر و با کیفیترهستند تلاش مضائف خواهم کرد تا خواست دوستان برآورده شود ولی فعلاً بنده ی حقیر را با همین بضائت اندک پذیرا باشند.

البته بنده بیشترین حساسیتم در روی دین است، بیشتر مطالعات خودم را روی دین متمرکز کرده ام و در کنارش مجبورم فلسقه هم مطالعه کنم چون هر جا دین و خدا و پیغمبرباشد در کنارش فلسفه و عقل واستدلال و دلیل و برهان هم هست. اما باید دوستان توجه کنند ذهن را نمی شود خیلی محدود کرد چون انسان در یک جایی یک مشکلی را ببیند و ناگزیر از طرح آن است حالا این مشکل می تواند اجتماعی باشد یا سیاسی یا فرهنگی. به هرحال مشکل است . آیا من چون متخصص علوم اجتماعی یا سیاسی نیستم نباید آنرا مطرح کنم.؟ تازه بیشترین هدف منهم مردم عادی است که سطح معلوماتشان ارتقاء یابد نه مسئولان حکومتی. بنده خودم چند برابر چیزیکه می نویسم از مردم عادی و از نظرات آنها یاد می گیرم.

مثلاً دوستمان آقای مراد پور حقوقدان هستند و در یک رشته ای تحصیل کرده اند و صاحب تخصص شدند( البته این نعمت نصیب ما نشد با هزار و یک دلیل که شرحش مفصل است) ایشان می توانند در رشته ی خود بنویسند و دیگران قطعاً از آن استفاده خواهند کرد. اما آن مشکلی که من درجامعه می بینم شاید آقای مراد پور نبینند. یا آن مشکلی را که آقای مرادپور می بینند شاید من نبینم. بنده ضمن احترام به نظر دوستان منتقد و دلسوز این نوع محدودیت ایجاد کردن برای خود را نوعی محدودیت مصنوعی می دانم که زیاد خوب نیست. اما بنده آنطور هم نیست در همه ی زمینه ها مطلب بنویسم مثلاً در مورد ورزش، هنر، کشاورزی، دامپروری،اقتصاد، حقوق، ادبیات، شعر، آموزش و پرورش، دانشگاه، حوزه های علمیه و امور شهری و رانندگی گاهی اوقات مطالبی به ذهنم می آید ولی نمی نویسم و رها می کنم چون می دانم همینطوری هم انتقاد کم نیست. 2/6/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - مهمان

  آقای خوجملی خسته نباشید.نمی دانم ارسطو بود یا سقراط که در شهر می گشت و می گفت که من خرمگس هستم و با سر و صدای خود شما را تحریک به بیداری می نمایم.طرح موضوع و ایجاد گفتگو قدم اول است.به قول آقای رنانی ما اول باید گفتگو با هم را یاد بگیریم و چه چیزی جز طرح مشکلات روزمره مردم می تواند بهترین سوژه در رسانه عمومی برای گفتگو باشد؟ متخصصین و دانشمندان هر موضوع دیگران را قابل دانسته و راه حل های خود را ارائه دهند.یک فرد غیر متخصص از جایگاه طرح سوال و یادگیری می توان نظرات متخصصین مختلف را مطرح نماید و نظر یک متخصص دیگر را به چالش بکشاند.

 • مهمان - تاقی

  آقای خوجملی من از طرفدارهای نوشته های شما به طور کلی هستم و معتقدم سوال های خوبی را مطرح می کنید و هر جند ممکنه با شما در بعضی جاها موافق و یا مخالف باشم، خودم هم قبلا نوشته هایی مشابه می نوشتم. فقط می خواستم بگم طبق تجربه ای که دارم وقتی بعضی ها نمی توانند منطق را با منطق جواب بدهند دنبال راه های دیگری مثل:
  1- اصلا تحصیلات شما چیست؟
  2- اصلا شما کی هستی؟
  3- چگونه جرائت می کنی اینگونه جرف بزنی؟
  و....
  استفاده می کنند و این نشان از عدم توانایی شان در ورود به بحث منطقی هست و اینگونه می خواهند طرف را خاموش کنند.

  جواب چنین افرادی این هست:
  "به گوینده ی سخن توجه نکنید ، به خود سخن توجه کنید"

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.