865.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی: بنده ی حقیر یکی از کسانی است این روزها یکروز درمیان در سایتها و فضای مجازی یادداشت می نویسم. بیشترین یادداشتهای بنده در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اکثراً هم در مورد مسائل محلی است. چون من در هیچ رشته ای تحصیل نکرده ام و به تبع در هیچ رشته ای هم تخصص ندارم. به قول معروف همه کاره و هیچ کاره هستم و بیشتر هم هیچ کاره. بعضی از دوستان به صورت شفاهی و حضوری از من انتقاد می کنند که چرا در یک رشته نمی نویسم؟ چرا پراکنده می نویسم؟ این برای شما ضعف است. درست است بنده انتقادات دوستان را می پذیرم و انتقاداتشان وارد است. اصل این است انسان دریک رشته تخصص داشته باشد و در یک رشته بصورت تخصصی بنویسد خیلی خوب است. اما مشکل آن است آن کسانیکه متخصص هستند نمی نویسند. یا نمی توانند بنویسند یا بیشتر دنبال پول و در آمد هستند. یا وقتی من می گویم در قبال نوشته هایم هیچ پولی نمی گیرم و هیچ در آمدی از این راه ندارم، با تعجب نگاه می کنند. البته در این مورد من تنها نیستم بقیه ی دوستان نویسنده هم چنین وضعی دارند. کسی که دید مادی داشته باشد شاید تخصص هم داشته باشد ننویسد.

من قبلاً هم چند بار توضیح داده بودم کار من مانند پزشکان عمومی است. چون در رشته ی پزشکی تخصصهای زیادی داریم مانند متخصص مغز و اعصاب و متخصص قلب و عروق و متخصص ارتوپد و ده ها یا صدها تخصص دیگر اما در میان آنها هنوز پزشکان عمومی جایگاه خود را حفظ کرده اند و تشخیص اولیه ی بیماری بر عهده ی آنهاست و بیماران را به متخصصان مورد نیاز ارجاع می دهند. کار بنده هم تقریباً چنین حالتی دارد. اولاً کار نویسندگی را نباید خیلی جدی گرفت چون مسئولان با این گونه نوشته ها و مطالب آشنا هستند و کسی هم برای آن تره ای خرد نمی کند.یعنی فکر نکنیم ما هر چه بنویسیم مسئولان و بزرگترها سرا پا گوش هستند. کار نویسندگان عمومی نه متخصص، تنها طرح موضوع و بیان مشکل است . اما حل مشکل برعهده نویسنده نیست. حل مشکل بر عهده مسئولان و ارائه راه حل هم بر عهده ی متخصصان و صاحب نظران است.

اما خودِ نویسنده هم راه حل ارائه کند در جای خود خوب است ولی این دلیل نمی شود کسی چون راه حل ندارد مشکل را مطرح نکند. بعضی از دوستان هم از راه حل ارائه شده ایراد می گیرند و می گویند شما نباید نظر بدهید چون متخصص آن رشته نیستید. اما بنده می گویم: اگر مشکل طرح و به اطلاع عموم برسد و در جامعه حساسیت و مطالبه گری ایجاد شود شاید دیگران برای حل آن پیشقدم شوند. اگر مشکل و معضل جامعه این چنین هم حل شود نویسنده در کار خود موفق بوده است. بنابراین بنده ضمن احترام عمیق به نظرات دوستان منتقد علیرغم وارد دانستن انتقادات آنها و خواستار یادداشتهای بهتروعمیقتر و با کیفیترهستند تلاش مضائف خواهم کرد تا خواست دوستان برآورده شود ولی فعلاً بنده ی حقیر را با همین بضائت اندک پذیرا باشند.

البته بنده بیشترین حساسیتم در روی دین است، بیشتر مطالعات خودم را روی دین متمرکز کرده ام و در کنارش مجبورم فلسقه هم مطالعه کنم چون هر جا دین و خدا و پیغمبرباشد در کنارش فلسفه و عقل واستدلال و دلیل و برهان هم هست. اما باید دوستان توجه کنند ذهن را نمی شود خیلی محدود کرد چون انسان در یک جایی یک مشکلی را ببیند و ناگزیر از طرح آن است حالا این مشکل می تواند اجتماعی باشد یا سیاسی یا فرهنگی. به هرحال مشکل است . آیا من چون متخصص علوم اجتماعی یا سیاسی نیستم نباید آنرا مطرح کنم.؟ تازه بیشترین هدف منهم مردم عادی است که سطح معلوماتشان ارتقاء یابد نه مسئولان حکومتی. بنده خودم چند برابر چیزیکه می نویسم از مردم عادی و از نظرات آنها یاد می گیرم.

مثلاً دوستمان آقای مراد پور حقوقدان هستند و در یک رشته ای تحصیل کرده اند و صاحب تخصص شدند( البته این نعمت نصیب ما نشد با هزار و یک دلیل که شرحش مفصل است) ایشان می توانند در رشته ی خود بنویسند و دیگران قطعاً از آن استفاده خواهند کرد. اما آن مشکلی که من درجامعه می بینم شاید آقای مراد پور نبینند. یا آن مشکلی را که آقای مرادپور می بینند شاید من نبینم. بنده ضمن احترام به نظر دوستان منتقد و دلسوز این نوع محدودیت ایجاد کردن برای خود را نوعی محدودیت مصنوعی می دانم که زیاد خوب نیست. اما بنده آنطور هم نیست در همه ی زمینه ها مطلب بنویسم مثلاً در مورد ورزش، هنر، کشاورزی، دامپروری،اقتصاد، حقوق، ادبیات، شعر، آموزش و پرورش، دانشگاه، حوزه های علمیه و امور شهری و رانندگی گاهی اوقات مطالبی به ذهنم می آید ولی نمی نویسم و رها می کنم چون می دانم همینطوری هم انتقاد کم نیست. 2/6/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - مهمان

  آقای خوجملی خسته نباشید.نمی دانم ارسطو بود یا سقراط که در شهر می گشت و می گفت که من خرمگس هستم و با سر و صدای خود شما را تحریک به بیداری می نمایم.طرح موضوع و ایجاد گفتگو قدم اول است.به قول آقای رنانی ما اول باید گفتگو با هم را یاد بگیریم و چه چیزی جز طرح مشکلات روزمره مردم می تواند بهترین سوژه در رسانه عمومی برای گفتگو باشد؟ متخصصین و دانشمندان هر موضوع دیگران را قابل دانسته و راه حل های خود را ارائه دهند.یک فرد غیر متخصص از جایگاه طرح سوال و یادگیری می توان نظرات متخصصین مختلف را مطرح نماید و نظر یک متخصص دیگر را به چالش بکشاند.

 • مهمان - تاقی

  آقای خوجملی من از طرفدارهای نوشته های شما به طور کلی هستم و معتقدم سوال های خوبی را مطرح می کنید و هر جند ممکنه با شما در بعضی جاها موافق و یا مخالف باشم، خودم هم قبلا نوشته هایی مشابه می نوشتم. فقط می خواستم بگم طبق تجربه ای که دارم وقتی بعضی ها نمی توانند منطق را با منطق جواب بدهند دنبال راه های دیگری مثل:
  1- اصلا تحصیلات شما چیست؟
  2- اصلا شما کی هستی؟
  3- چگونه جرائت می کنی اینگونه جرف بزنی؟
  و....
  استفاده می کنند و این نشان از عدم توانایی شان در ورود به بحث منطقی هست و اینگونه می خواهند طرف را خاموش کنند.

  جواب چنین افرادی این هست:
  "به گوینده ی سخن توجه نکنید ، به خود سخن توجه کنید"

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.