b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-04-21_17-49-05.jpgاولکامیز - احمد مرادپور : نوشتن درباب همه امور ، در همه حوزه ها و يا همه أموري كه بشر به نحوي در ابتلاي به آن است كاريست غير ممكن ، در صورت امكان و تحقق چنين امري ، آنچه بدست مي آيد قطعا اثاريست نازل و سخيف ، ورق پاره هايي شايسته  مچاله شدن ، در انداخته شدن  ، با مخاطباني كوتاه قامت .
 
چنگ اندازي در همه أمور يا همان جامع الأطراف بودن ، در زمانه اي كه همه علوم  بشدت در غايت ظرافت است وصفيست ناشئ از وهم و خيال.
اگرچه تنبيه كلامي حاكمان ، علما و عقلا و كبار جامعه ميتواند از باب هوشياري جامعه تلقي گردد اما ارائه شيوه هاي برون رفت  قطعا محتاج دانش و خرد است ، تنقيح دست يافته هاي بشري  در حوزه هاي مختلف انساني خود نيازمند دانشي گسترده تر است كه با چشم چراني  چند فصل از چند كتاب در پاره اي اوقات ، تحصيل نمي گردد.
 
آن خطيبي كه در خطابه اي سنگ را شايسته عمل موهني مي داند قطعا به قدر كفايت متون مقدس را خوانده و دريافته است ليكن در ان مسند فقط  خطيب است و در مقام نهي جامعه ، پس عقوبت سنگين تري را از باب ترهيب طرح مي نمايد، بلا شك اگر رداي قضا تن مي نمود سنگ را به خود وا مي نهاد ، خطبا و واعظين به اعتبار موضع و حاجت از وقت بيان سخن مي گويند و درك اين امر نيز محتاج دانش است.
 
فقيهان به مدد أصول فقه كه حاصل تلاشىيست در چندين صده مي توانند  حكم امر مجهول را از بطن دين در آرند و مراد از فَقِيه  هر عالمييست  كه مسلط بر أصول فقه باشد  و ليكن لازمه تسلط بر فقه اشراف بر احكام الهيست و ان نيز خود مقدماتي ديگر دارد في الجمله اشراف بر قران و ان نيز مقدماتي دارد كه اخص ان آگاهي بر زبان عربييست. 
بِنَا به وصف فوق نمي توان با مراجعه مستقيم به كتبي از فلاسفة اسلامي گمان كرد با تكيه بر تكثر گرايي و وجود ادراكات مختلف ، به حقيقت  محض دست يافته  و درك ابتدائي خود را عين دين تلقي و رداي شريعت بر وهم و گمان خود تن نمايد . 

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - کاندیدای شورای شهر کلاله

  احسنت
  جناب خوجملی شما دارین شور و شورتر میشین یه زمانی یه سایت اصولگرای گلستانی به شما لقب کشاورز همه فن حریف داده بود آنروز با سخنان آن سایت آزرده شده بودم و آنرا توهین به ترکمن میدانستم ولی به مرور زمان میفهم که آن سایت اصولگرای گلستانی حرف بی ربطی هم نزده و شما همان القاب را دارین از خود برروز میدین.
  شایسته است کمی تعقل و تامل فرمایید تا از چشم ملت نیفتین.

 • مهمان - آخوند بهلکه

  با سلام
  ۱- گویی که آمان محمد داده ، مظهر رندان می شود ، مع الوصف به قول لسان الغیب حافظ مصلحت نیست که:

  مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز
  ورنه در مجلس رندان خبری نیست که نیست

  ۲- گوییم که خوجملی هچنان تردید دارد که حضرت پیغمبر ص به سنگ اندازی داده باشد ، باز آیا تردید دارد که خدا دستور به قتل فرزند داد به ابراهیم پیغمبر ؟ گیریم که تسلیم شود ، احتمالا گوید خُب بالاخره خدا از قتل منع کرد و قتل رخ نداد ، گویم چرا حمزه در رکاب با حضرت پیغمبر ص در خون غلطید و خدا از حمزه دفاع نکرد و گذاشت که شربت شهادت بنوشد؟! بی شکّ خون بر شمشیر پیروز است! اینجاست که خوجملی ناچار است به ابطال تکثّر گرایی در اصول تسلیم شود نه در فروع ، آری یا نه ؟! می گویند: آزموده را آزمودن خطاست ، می گویم: چیقمادیق جانده امید بار.

 • مهمان - وجدان

  اصلا چرا به آقای خوجملی گیر دادید ؟؟؟ اگر راست می گویید چرا در این موارد که آقای خوجملی زحمت کشیده و بیان می کنند شما ها که ادعای خروار خروار سواد دارید به خودتان ابن زحمت رو نمیدهید؟ ؟؟؟ ایشان منتقد اجتماعی است و در مسایل عمومی که هر فرد می بایست اطلاعات کافی در این موارد را داشته باشد را حتی بیشتر دارد ...و از طرف دیگر شهامت طرح موضوع را هم دارد که خیلی از این آقایان مدعی و منتقد ایشان ندارند !!!!! هزینه این جسارت را گاها پرداخت می کنند (افشاگری در موضوعات شهرداری )... آقای خوجملی باید تشویق شود نه .....
  ایشان ادعای عقل کلی ندارند و بارها گفته اند که یک روستایی ساده و کنجکاو و راننده مینی بوس هستند کمی به خودتان بیایید و نیک بدانید که سواد فقط با 20 صفحه جزوه دانشگاهی بوجود نمی آید....

 • مهمان - مهمان

  هنوز که هنوز است اقای بهلکه برای دل خود می نویسند و یا برای بهتر از ما ! درک نوشته های ایشان مشکل است اگر کسی متوجه شد با تفصیل بیشتر ما را یاری کند.یکی اینکه خیلی کوتاه و مبهم می نویسند و دوم اینکه فکر می کنند که من نوعی پس زمینه ذهن و علم ایشان را می دانم.علاقمند بودم درک و برداشت ایشان از تکثر گرایی را بدانم و بعد دلائل غلط بودن آن را.

 • مهمان - ترکمن

  روحانیون، انحصار علم دینی (البته این علم به معنای واقعی کلمه، علم نیست. چون موضوعی که قابل رد شدن نباشد علم نیست) را برای خود خواستارند. . حقوقدانان، هیچ کس جز خود را لایق اظهارنظر در مورد حقوق نمی دانند و هکذا.بقیه هم همینطور.
  ایشان موضوعات مبتلابه جامعه را به زبان عامیانه و از دیدگاه خودش بیان می کند. همه جامعه که حقوقدان و اخوند و متخصص نیستند.
  جامعه ترکمن، نیازمند کسانی است که نظرات مختلف را بیان کنند.تضارب افکار پیش آید و ...
  تنها در این حالت است که مدارا کردن و زندگی مسالمت امیز با عقاید مختلف را یاد میگیریم وگرنه چیزی شبیه حکومتهای طالبانی و توتالیتری می شود.
  آقای خوجملی. اصلا از راهی که انتخاب کردی پشیمان نشو

 • جواب به کامنت مهمان:
  قضیه هایی که عرض شد واضح است؛ منتهی، تسلیم شدن برای بعضی ها سنگین می نماید که در اینصورت نیاز به حواشی دیگر دارد ، البته باز معلوم نیست ، هر مخاطبی ، تسلیم آن حکم ها شود مخصوصا آن حکم حافظ!
  درباره ی تکثّر گرایی (پلورالیسم دینی) بنده با خوجملی در گروه تلگرامی فراغی مناظره داشتم و متن کامل را در کانالم ذخیره کردم ،

  آخرین بار در تاریخ حدودا 9 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.