b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-04-21_17-49-05.jpgاولکامیز - احمد مرادپور : نوشتن درباب همه امور ، در همه حوزه ها و يا همه أموري كه بشر به نحوي در ابتلاي به آن است كاريست غير ممكن ، در صورت امكان و تحقق چنين امري ، آنچه بدست مي آيد قطعا اثاريست نازل و سخيف ، ورق پاره هايي شايسته  مچاله شدن ، در انداخته شدن  ، با مخاطباني كوتاه قامت .
 
چنگ اندازي در همه أمور يا همان جامع الأطراف بودن ، در زمانه اي كه همه علوم  بشدت در غايت ظرافت است وصفيست ناشئ از وهم و خيال.
اگرچه تنبيه كلامي حاكمان ، علما و عقلا و كبار جامعه ميتواند از باب هوشياري جامعه تلقي گردد اما ارائه شيوه هاي برون رفت  قطعا محتاج دانش و خرد است ، تنقيح دست يافته هاي بشري  در حوزه هاي مختلف انساني خود نيازمند دانشي گسترده تر است كه با چشم چراني  چند فصل از چند كتاب در پاره اي اوقات ، تحصيل نمي گردد.
 
آن خطيبي كه در خطابه اي سنگ را شايسته عمل موهني مي داند قطعا به قدر كفايت متون مقدس را خوانده و دريافته است ليكن در ان مسند فقط  خطيب است و در مقام نهي جامعه ، پس عقوبت سنگين تري را از باب ترهيب طرح مي نمايد، بلا شك اگر رداي قضا تن مي نمود سنگ را به خود وا مي نهاد ، خطبا و واعظين به اعتبار موضع و حاجت از وقت بيان سخن مي گويند و درك اين امر نيز محتاج دانش است.
 
فقيهان به مدد أصول فقه كه حاصل تلاشىيست در چندين صده مي توانند  حكم امر مجهول را از بطن دين در آرند و مراد از فَقِيه  هر عالمييست  كه مسلط بر أصول فقه باشد  و ليكن لازمه تسلط بر فقه اشراف بر احكام الهيست و ان نيز خود مقدماتي ديگر دارد في الجمله اشراف بر قران و ان نيز مقدماتي دارد كه اخص ان آگاهي بر زبان عربييست. 
بِنَا به وصف فوق نمي توان با مراجعه مستقيم به كتبي از فلاسفة اسلامي گمان كرد با تكيه بر تكثر گرايي و وجود ادراكات مختلف ، به حقيقت  محض دست يافته  و درك ابتدائي خود را عين دين تلقي و رداي شريعت بر وهم و گمان خود تن نمايد . 

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - کاندیدای شورای شهر کلاله

  احسنت
  جناب خوجملی شما دارین شور و شورتر میشین یه زمانی یه سایت اصولگرای گلستانی به شما لقب کشاورز همه فن حریف داده بود آنروز با سخنان آن سایت آزرده شده بودم و آنرا توهین به ترکمن میدانستم ولی به مرور زمان میفهم که آن سایت اصولگرای گلستانی حرف بی ربطی هم نزده و شما همان القاب را دارین از خود برروز میدین.
  شایسته است کمی تعقل و تامل فرمایید تا از چشم ملت نیفتین.

 • مهمان - آخوند بهلکه

  با سلام
  ۱- گویی که آمان محمد داده ، مظهر رندان می شود ، مع الوصف به قول لسان الغیب حافظ مصلحت نیست که:

  مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز
  ورنه در مجلس رندان خبری نیست که نیست

  ۲- گوییم که خوجملی هچنان تردید دارد که حضرت پیغمبر ص به سنگ اندازی داده باشد ، باز آیا تردید دارد که خدا دستور به قتل فرزند داد به ابراهیم پیغمبر ؟ گیریم که تسلیم شود ، احتمالا گوید خُب بالاخره خدا از قتل منع کرد و قتل رخ نداد ، گویم چرا حمزه در رکاب با حضرت پیغمبر ص در خون غلطید و خدا از حمزه دفاع نکرد و گذاشت که شربت شهادت بنوشد؟! بی شکّ خون بر شمشیر پیروز است! اینجاست که خوجملی ناچار است به ابطال تکثّر گرایی در اصول تسلیم شود نه در فروع ، آری یا نه ؟! می گویند: آزموده را آزمودن خطاست ، می گویم: چیقمادیق جانده امید بار.

 • مهمان - وجدان

  اصلا چرا به آقای خوجملی گیر دادید ؟؟؟ اگر راست می گویید چرا در این موارد که آقای خوجملی زحمت کشیده و بیان می کنند شما ها که ادعای خروار خروار سواد دارید به خودتان ابن زحمت رو نمیدهید؟ ؟؟؟ ایشان منتقد اجتماعی است و در مسایل عمومی که هر فرد می بایست اطلاعات کافی در این موارد را داشته باشد را حتی بیشتر دارد ...و از طرف دیگر شهامت طرح موضوع را هم دارد که خیلی از این آقایان مدعی و منتقد ایشان ندارند !!!!! هزینه این جسارت را گاها پرداخت می کنند (افشاگری در موضوعات شهرداری )... آقای خوجملی باید تشویق شود نه .....
  ایشان ادعای عقل کلی ندارند و بارها گفته اند که یک روستایی ساده و کنجکاو و راننده مینی بوس هستند کمی به خودتان بیایید و نیک بدانید که سواد فقط با 20 صفحه جزوه دانشگاهی بوجود نمی آید....

 • مهمان - مهمان

  هنوز که هنوز است اقای بهلکه برای دل خود می نویسند و یا برای بهتر از ما ! درک نوشته های ایشان مشکل است اگر کسی متوجه شد با تفصیل بیشتر ما را یاری کند.یکی اینکه خیلی کوتاه و مبهم می نویسند و دوم اینکه فکر می کنند که من نوعی پس زمینه ذهن و علم ایشان را می دانم.علاقمند بودم درک و برداشت ایشان از تکثر گرایی را بدانم و بعد دلائل غلط بودن آن را.

 • مهمان - ترکمن

  روحانیون، انحصار علم دینی (البته این علم به معنای واقعی کلمه، علم نیست. چون موضوعی که قابل رد شدن نباشد علم نیست) را برای خود خواستارند. . حقوقدانان، هیچ کس جز خود را لایق اظهارنظر در مورد حقوق نمی دانند و هکذا.بقیه هم همینطور.
  ایشان موضوعات مبتلابه جامعه را به زبان عامیانه و از دیدگاه خودش بیان می کند. همه جامعه که حقوقدان و اخوند و متخصص نیستند.
  جامعه ترکمن، نیازمند کسانی است که نظرات مختلف را بیان کنند.تضارب افکار پیش آید و ...
  تنها در این حالت است که مدارا کردن و زندگی مسالمت امیز با عقاید مختلف را یاد میگیریم وگرنه چیزی شبیه حکومتهای طالبانی و توتالیتری می شود.
  آقای خوجملی. اصلا از راهی که انتخاب کردی پشیمان نشو

 • جواب به کامنت مهمان:
  قضیه هایی که عرض شد واضح است؛ منتهی، تسلیم شدن برای بعضی ها سنگین می نماید که در اینصورت نیاز به حواشی دیگر دارد ، البته باز معلوم نیست ، هر مخاطبی ، تسلیم آن حکم ها شود مخصوصا آن حکم حافظ!
  درباره ی تکثّر گرایی (پلورالیسم دینی) بنده با خوجملی در گروه تلگرامی فراغی مناظره داشتم و متن کامل را در کانالم ذخیره کردم ،

  آخرین بار در تاریخ حدودا 1 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.