b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-04-21_17-49-05.jpgاولکامیز - احمد مرادپور : نوشتن درباب همه امور ، در همه حوزه ها و يا همه أموري كه بشر به نحوي در ابتلاي به آن است كاريست غير ممكن ، در صورت امكان و تحقق چنين امري ، آنچه بدست مي آيد قطعا اثاريست نازل و سخيف ، ورق پاره هايي شايسته  مچاله شدن ، در انداخته شدن  ، با مخاطباني كوتاه قامت .
 
چنگ اندازي در همه أمور يا همان جامع الأطراف بودن ، در زمانه اي كه همه علوم  بشدت در غايت ظرافت است وصفيست ناشئ از وهم و خيال.
اگرچه تنبيه كلامي حاكمان ، علما و عقلا و كبار جامعه ميتواند از باب هوشياري جامعه تلقي گردد اما ارائه شيوه هاي برون رفت  قطعا محتاج دانش و خرد است ، تنقيح دست يافته هاي بشري  در حوزه هاي مختلف انساني خود نيازمند دانشي گسترده تر است كه با چشم چراني  چند فصل از چند كتاب در پاره اي اوقات ، تحصيل نمي گردد.
 
آن خطيبي كه در خطابه اي سنگ را شايسته عمل موهني مي داند قطعا به قدر كفايت متون مقدس را خوانده و دريافته است ليكن در ان مسند فقط  خطيب است و در مقام نهي جامعه ، پس عقوبت سنگين تري را از باب ترهيب طرح مي نمايد، بلا شك اگر رداي قضا تن مي نمود سنگ را به خود وا مي نهاد ، خطبا و واعظين به اعتبار موضع و حاجت از وقت بيان سخن مي گويند و درك اين امر نيز محتاج دانش است.
 
فقيهان به مدد أصول فقه كه حاصل تلاشىيست در چندين صده مي توانند  حكم امر مجهول را از بطن دين در آرند و مراد از فَقِيه  هر عالمييست  كه مسلط بر أصول فقه باشد  و ليكن لازمه تسلط بر فقه اشراف بر احكام الهيست و ان نيز خود مقدماتي ديگر دارد في الجمله اشراف بر قران و ان نيز مقدماتي دارد كه اخص ان آگاهي بر زبان عربييست. 
بِنَا به وصف فوق نمي توان با مراجعه مستقيم به كتبي از فلاسفة اسلامي گمان كرد با تكيه بر تكثر گرايي و وجود ادراكات مختلف ، به حقيقت  محض دست يافته  و درك ابتدائي خود را عين دين تلقي و رداي شريعت بر وهم و گمان خود تن نمايد . 

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - کاندیدای شورای شهر کلاله

  احسنت
  جناب خوجملی شما دارین شور و شورتر میشین یه زمانی یه سایت اصولگرای گلستانی به شما لقب کشاورز همه فن حریف داده بود آنروز با سخنان آن سایت آزرده شده بودم و آنرا توهین به ترکمن میدانستم ولی به مرور زمان میفهم که آن سایت اصولگرای گلستانی حرف بی ربطی هم نزده و شما همان القاب را دارین از خود برروز میدین.
  شایسته است کمی تعقل و تامل فرمایید تا از چشم ملت نیفتین.

 • مهمان - آخوند بهلکه

  با سلام
  ۱- گویی که آمان محمد داده ، مظهر رندان می شود ، مع الوصف به قول لسان الغیب حافظ مصلحت نیست که:

  مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز
  ورنه در مجلس رندان خبری نیست که نیست

  ۲- گوییم که خوجملی هچنان تردید دارد که حضرت پیغمبر ص به سنگ اندازی داده باشد ، باز آیا تردید دارد که خدا دستور به قتل فرزند داد به ابراهیم پیغمبر ؟ گیریم که تسلیم شود ، احتمالا گوید خُب بالاخره خدا از قتل منع کرد و قتل رخ نداد ، گویم چرا حمزه در رکاب با حضرت پیغمبر ص در خون غلطید و خدا از حمزه دفاع نکرد و گذاشت که شربت شهادت بنوشد؟! بی شکّ خون بر شمشیر پیروز است! اینجاست که خوجملی ناچار است به ابطال تکثّر گرایی در اصول تسلیم شود نه در فروع ، آری یا نه ؟! می گویند: آزموده را آزمودن خطاست ، می گویم: چیقمادیق جانده امید بار.

 • مهمان - وجدان

  اصلا چرا به آقای خوجملی گیر دادید ؟؟؟ اگر راست می گویید چرا در این موارد که آقای خوجملی زحمت کشیده و بیان می کنند شما ها که ادعای خروار خروار سواد دارید به خودتان ابن زحمت رو نمیدهید؟ ؟؟؟ ایشان منتقد اجتماعی است و در مسایل عمومی که هر فرد می بایست اطلاعات کافی در این موارد را داشته باشد را حتی بیشتر دارد ...و از طرف دیگر شهامت طرح موضوع را هم دارد که خیلی از این آقایان مدعی و منتقد ایشان ندارند !!!!! هزینه این جسارت را گاها پرداخت می کنند (افشاگری در موضوعات شهرداری )... آقای خوجملی باید تشویق شود نه .....
  ایشان ادعای عقل کلی ندارند و بارها گفته اند که یک روستایی ساده و کنجکاو و راننده مینی بوس هستند کمی به خودتان بیایید و نیک بدانید که سواد فقط با 20 صفحه جزوه دانشگاهی بوجود نمی آید....

 • مهمان - مهمان

  هنوز که هنوز است اقای بهلکه برای دل خود می نویسند و یا برای بهتر از ما ! درک نوشته های ایشان مشکل است اگر کسی متوجه شد با تفصیل بیشتر ما را یاری کند.یکی اینکه خیلی کوتاه و مبهم می نویسند و دوم اینکه فکر می کنند که من نوعی پس زمینه ذهن و علم ایشان را می دانم.علاقمند بودم درک و برداشت ایشان از تکثر گرایی را بدانم و بعد دلائل غلط بودن آن را.

 • مهمان - ترکمن

  روحانیون، انحصار علم دینی (البته این علم به معنای واقعی کلمه، علم نیست. چون موضوعی که قابل رد شدن نباشد علم نیست) را برای خود خواستارند. . حقوقدانان، هیچ کس جز خود را لایق اظهارنظر در مورد حقوق نمی دانند و هکذا.بقیه هم همینطور.
  ایشان موضوعات مبتلابه جامعه را به زبان عامیانه و از دیدگاه خودش بیان می کند. همه جامعه که حقوقدان و اخوند و متخصص نیستند.
  جامعه ترکمن، نیازمند کسانی است که نظرات مختلف را بیان کنند.تضارب افکار پیش آید و ...
  تنها در این حالت است که مدارا کردن و زندگی مسالمت امیز با عقاید مختلف را یاد میگیریم وگرنه چیزی شبیه حکومتهای طالبانی و توتالیتری می شود.
  آقای خوجملی. اصلا از راهی که انتخاب کردی پشیمان نشو

 • جواب به کامنت مهمان:
  قضیه هایی که عرض شد واضح است؛ منتهی، تسلیم شدن برای بعضی ها سنگین می نماید که در اینصورت نیاز به حواشی دیگر دارد ، البته باز معلوم نیست ، هر مخاطبی ، تسلیم آن حکم ها شود مخصوصا آن حکم حافظ!
  درباره ی تکثّر گرایی (پلورالیسم دینی) بنده با خوجملی در گروه تلگرامی فراغی مناظره داشتم و متن کامل را در کانالم ذخیره کردم ،

  آخرین بار در تاریخ حدودا 5 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.