b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-04-21_17-49-05.jpgاولکامیز - احمد مرادپور : نوشتن درباب همه امور ، در همه حوزه ها و يا همه أموري كه بشر به نحوي در ابتلاي به آن است كاريست غير ممكن ، در صورت امكان و تحقق چنين امري ، آنچه بدست مي آيد قطعا اثاريست نازل و سخيف ، ورق پاره هايي شايسته  مچاله شدن ، در انداخته شدن  ، با مخاطباني كوتاه قامت .
 
چنگ اندازي در همه أمور يا همان جامع الأطراف بودن ، در زمانه اي كه همه علوم  بشدت در غايت ظرافت است وصفيست ناشئ از وهم و خيال.
اگرچه تنبيه كلامي حاكمان ، علما و عقلا و كبار جامعه ميتواند از باب هوشياري جامعه تلقي گردد اما ارائه شيوه هاي برون رفت  قطعا محتاج دانش و خرد است ، تنقيح دست يافته هاي بشري  در حوزه هاي مختلف انساني خود نيازمند دانشي گسترده تر است كه با چشم چراني  چند فصل از چند كتاب در پاره اي اوقات ، تحصيل نمي گردد.
 
آن خطيبي كه در خطابه اي سنگ را شايسته عمل موهني مي داند قطعا به قدر كفايت متون مقدس را خوانده و دريافته است ليكن در ان مسند فقط  خطيب است و در مقام نهي جامعه ، پس عقوبت سنگين تري را از باب ترهيب طرح مي نمايد، بلا شك اگر رداي قضا تن مي نمود سنگ را به خود وا مي نهاد ، خطبا و واعظين به اعتبار موضع و حاجت از وقت بيان سخن مي گويند و درك اين امر نيز محتاج دانش است.
 
فقيهان به مدد أصول فقه كه حاصل تلاشىيست در چندين صده مي توانند  حكم امر مجهول را از بطن دين در آرند و مراد از فَقِيه  هر عالمييست  كه مسلط بر أصول فقه باشد  و ليكن لازمه تسلط بر فقه اشراف بر احكام الهيست و ان نيز خود مقدماتي ديگر دارد في الجمله اشراف بر قران و ان نيز مقدماتي دارد كه اخص ان آگاهي بر زبان عربييست. 
بِنَا به وصف فوق نمي توان با مراجعه مستقيم به كتبي از فلاسفة اسلامي گمان كرد با تكيه بر تكثر گرايي و وجود ادراكات مختلف ، به حقيقت  محض دست يافته  و درك ابتدائي خود را عين دين تلقي و رداي شريعت بر وهم و گمان خود تن نمايد . 

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - کاندیدای شورای شهر کلاله

  احسنت
  جناب خوجملی شما دارین شور و شورتر میشین یه زمانی یه سایت اصولگرای گلستانی به شما لقب کشاورز همه فن حریف داده بود آنروز با سخنان آن سایت آزرده شده بودم و آنرا توهین به ترکمن میدانستم ولی به مرور زمان میفهم که آن سایت اصولگرای گلستانی حرف بی ربطی هم نزده و شما همان القاب را دارین از خود برروز میدین.
  شایسته است کمی تعقل و تامل فرمایید تا از چشم ملت نیفتین.

 • مهمان - آخوند بهلکه

  با سلام
  ۱- گویی که آمان محمد داده ، مظهر رندان می شود ، مع الوصف به قول لسان الغیب حافظ مصلحت نیست که:

  مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز
  ورنه در مجلس رندان خبری نیست که نیست

  ۲- گوییم که خوجملی هچنان تردید دارد که حضرت پیغمبر ص به سنگ اندازی داده باشد ، باز آیا تردید دارد که خدا دستور به قتل فرزند داد به ابراهیم پیغمبر ؟ گیریم که تسلیم شود ، احتمالا گوید خُب بالاخره خدا از قتل منع کرد و قتل رخ نداد ، گویم چرا حمزه در رکاب با حضرت پیغمبر ص در خون غلطید و خدا از حمزه دفاع نکرد و گذاشت که شربت شهادت بنوشد؟! بی شکّ خون بر شمشیر پیروز است! اینجاست که خوجملی ناچار است به ابطال تکثّر گرایی در اصول تسلیم شود نه در فروع ، آری یا نه ؟! می گویند: آزموده را آزمودن خطاست ، می گویم: چیقمادیق جانده امید بار.

 • مهمان - وجدان

  اصلا چرا به آقای خوجملی گیر دادید ؟؟؟ اگر راست می گویید چرا در این موارد که آقای خوجملی زحمت کشیده و بیان می کنند شما ها که ادعای خروار خروار سواد دارید به خودتان ابن زحمت رو نمیدهید؟ ؟؟؟ ایشان منتقد اجتماعی است و در مسایل عمومی که هر فرد می بایست اطلاعات کافی در این موارد را داشته باشد را حتی بیشتر دارد ...و از طرف دیگر شهامت طرح موضوع را هم دارد که خیلی از این آقایان مدعی و منتقد ایشان ندارند !!!!! هزینه این جسارت را گاها پرداخت می کنند (افشاگری در موضوعات شهرداری )... آقای خوجملی باید تشویق شود نه .....
  ایشان ادعای عقل کلی ندارند و بارها گفته اند که یک روستایی ساده و کنجکاو و راننده مینی بوس هستند کمی به خودتان بیایید و نیک بدانید که سواد فقط با 20 صفحه جزوه دانشگاهی بوجود نمی آید....

 • مهمان - مهمان

  هنوز که هنوز است اقای بهلکه برای دل خود می نویسند و یا برای بهتر از ما ! درک نوشته های ایشان مشکل است اگر کسی متوجه شد با تفصیل بیشتر ما را یاری کند.یکی اینکه خیلی کوتاه و مبهم می نویسند و دوم اینکه فکر می کنند که من نوعی پس زمینه ذهن و علم ایشان را می دانم.علاقمند بودم درک و برداشت ایشان از تکثر گرایی را بدانم و بعد دلائل غلط بودن آن را.

 • مهمان - ترکمن

  روحانیون، انحصار علم دینی (البته این علم به معنای واقعی کلمه، علم نیست. چون موضوعی که قابل رد شدن نباشد علم نیست) را برای خود خواستارند. . حقوقدانان، هیچ کس جز خود را لایق اظهارنظر در مورد حقوق نمی دانند و هکذا.بقیه هم همینطور.
  ایشان موضوعات مبتلابه جامعه را به زبان عامیانه و از دیدگاه خودش بیان می کند. همه جامعه که حقوقدان و اخوند و متخصص نیستند.
  جامعه ترکمن، نیازمند کسانی است که نظرات مختلف را بیان کنند.تضارب افکار پیش آید و ...
  تنها در این حالت است که مدارا کردن و زندگی مسالمت امیز با عقاید مختلف را یاد میگیریم وگرنه چیزی شبیه حکومتهای طالبانی و توتالیتری می شود.
  آقای خوجملی. اصلا از راهی که انتخاب کردی پشیمان نشو

 • جواب به کامنت مهمان:
  قضیه هایی که عرض شد واضح است؛ منتهی، تسلیم شدن برای بعضی ها سنگین می نماید که در اینصورت نیاز به حواشی دیگر دارد ، البته باز معلوم نیست ، هر مخاطبی ، تسلیم آن حکم ها شود مخصوصا آن حکم حافظ!
  درباره ی تکثّر گرایی (پلورالیسم دینی) بنده با خوجملی در گروه تلگرامی فراغی مناظره داشتم و متن کامل را در کانالم ذخیره کردم ،

  آخرین بار در تاریخ حدودا 3 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1

یادداشت

IMAGE قصه مادبزرگم

اولکامیز- شهرام حاجیلی دوجی * : مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ولی پدرم می گوید مادربزرگت بسیار مهربان بود فرزند مردی بسیار... ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- متین ارازی خواجه *: آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..
IMAGE اتوبوس‌های مرگ و درد عادی شدن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها برخی از جریان‌ها و افراد سیاسی از چرخش روحانی به سمت اصول‌گرایان سخن می‌گویند. من هم می‌خواستم از این افراد سوال کنم دقیقا از کدام چرخش سخن می‌گویید؟ کاری... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه رحمان قره باش به استاندار

اولکامیز- رحمان قره باش یکی از چهره های شاخص و اعتدالگرای اقتصادی و سیاسی در استان گلستان است. وی شخصیتی تاثیرگذار در ترکمن صحراست که در پیشبرد ستاد استانی دکتر روحانی در ایام انتخابات نقش بی... ادامه مطلب ..
IMAGE پیام تسلیت به حاج حمید کمی سردبیر صحرا
 دوست فرهیخته جناب آقای حاج حمید کمی سردبیر صحرا از شنیدن خبر درگذشت مادرخانم...

اخبار

آخرین نظرات

باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...
هرنویسنده هرجا احساس کرد که بنویسد باید بنویسد چه مذهبی باشد چه دنیوی و اجتماعی باشد تازه این هم آخر...
با شناختی که از سوابق نوشتاری آقای کامبیز قوجق نژاد داریم ، بسیار عجیب است چنین متن ضعیفی از ایشان ی...
لازم بود توضیح داده شود که خوانندگان میتوانند ، این مطلب را بطور کامل ، در سایت ویکی پدیا ، با عنوان...
ای مردم همدیگر را در یابید این دنیا میگذرد درمشکلات یار وغمخوار هم باشیم گذشت و ایثار داشته باشیم.
البته در مذهب ما که تا حالا هیچ یک از علما نگفتند که پیاده به زیارتگاه ثواب داره بالاخره خداوند قبول...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.