865.jpgاولکامیز-پاسخ  امان محمد خوجملی به کامنتهای اخمد و امان بردی کر: با عرض سلام به دوستان کامنت گذار آخمت و امان بردی کر. ابتدا قصد نداشتم جواب بدهم چون به هر کامنت وارده جواب دادن و عکس العمل نشان دادن هم خیلی خوب نیست. اما به مرور نظرات بیشتر شد و مطالب خوبی هم مطرم شده بود تصمیم گرفتم به نظرات دوستان جواب بدهم. دوست بزرگوارم

آقای کر فرمودند: بنده خود را مدرنیته می دانم.(البته احتمالاً منظورش داشتن دیدگاه مدرنیته است) پاسخ:بنده کجا چنین حرفی زده ام.؟ مگر بنده مواضع برادران روحانی را از موضع مدرنیته نقد کردم؟ پس آنهمه آیات قرآنی برای چه به عنوان سند معرفی شد؟ اگر لازم باشد نام همه ی فقهای بزرگوار و کارشناسان علوم دینی را که در رد سنگسار مقاله یا کتاب نوشته اند می آورم.خب من سوادم کم است پس آنها چی؟

آقای کر گفته اند« قبح این مسائل یعنی فرار زنان شوهر داراز بین نرود». پاسخ: سخن بنده این است که این مشکل با سنگسار و تشدید مجازات حل نمی شود. حل این معضلات به نظرات کارشناسی عمیقتری نیاز دارد بر عهده ی متخصصان علوم اجتماعی و روان شناسی است همه چیز را نمی شود با علم فقه جراحی کرد. هر مشکلی علم تخصصی خود را دارد باید به آن مراجعه و از آن کمک طلبید. خواهش می کنم کشورهای اروپایی را دست کم نگیرید آنها در مورد خانواده قوانین بسیار سخت محکمی دارند و وضعشان چند برابر بهترازماست و زنان و کودکان هم قوانین حمایتی خوبی دارند. در ضمن یادمان باشد سنگسارهم اصول مسلم دین نیست. بنده از مولوی گورگیچ نخواستم عدالت را بر قرار کند بلکه نظر آن بزرگوار را در مورد نحوه ی برقراری عدالت جویا شدم آیا حرفی برای گفتن دارند؟

آقای کر گفته اند:« چه رابطه ای میان این دو یعنی بر قراری عدالت و فرار زنان وجود دارد»؟ پاسخ: رابطه اش این است که اگر عدالت بر قرار شود مشکل ما کمتر خواهد شد خیلی از مشکلات اجتماعی مانند فرار زنان ناشی از فقدان عدالت و اخلاق می باشد. خیلی از مردها بیشترین التفاتشان کمر به پایین است و لاغیر. گفته اید: «من فرار زنان و دختران را عادی جلوه می دهم». پاسخ: نخیر. براردر من هر چیزی ابعاد و وسعتش از حد متعارف بیشتر شود عادی می شود.عادی شدن نشانه ی آن است که ما نتوانسته ایم آن مشکل را حل بکنیم.

دوست گرانقدر ما آقای آخمت هم گفته اند:« دوست ندارم جواب استاد گورگیچ را بدهید». پاسخ: دوستان بهتر است از شخصیتهای خوب و عزیز و محترم بت درست نکنیم. علم و دانش افراد در بحثهای چالشی مشخص می شود نه سخنرانیهای یک طرفه. شماها یا ماها فضا را طوری کرده ایم که از شخصیتهای بزرگ و محبوب مانند مرحوم یارجان آخوند نظری حتی نمی شود انتقاد کرد. خب عدم انتقاد به نفع جامعه نیست و همه را به سوی انحطاط خواهد برد. اگر اینطور پیش برویم همه جای ایران زیارتگاه خواهد شد و علم و دانش و معرفت به محاق هر چه بیشتر فرو خواهد رفت. شما خبر دارید بعد از انقلاب چقدر به تعداد زیارتگاهها افزوده شده است و حتی در منطقه ی خودمان. اینها نشانه های رشد فکری نیست.

جناب آخمت یا اخمد فرموده اند:« جناب استاد مخالف افراط گرایی هستند». پاسخ: اگر دیدگاههای فقهی مانند سنگسار و قطع ید و از کوه پرت کردن در مورد مجرمین عملی شود خود به خود فضا را تند و خشونت آمیز خواهد کرد. اگر یک حکم سنگسار به صورت علنی اجرا شود می دانید چه تبعات ویرانگری برای کل کشور ایجاد می کند؟. تمام دنیا را علیه ایران بسیج و به همه چیز تاثیر خواهد گذاشت.تازه این حکم قرآن هم نیست و هزاران اختلاف میان فقها در مورد اجرای آن وجود دارد که در یادداشتهای قبلی مفصل توضیح دادم.

جناب اخمد فرموده اند:« استاد مولوی گوگیچ حدود سی نفر را از اعدام نجات داده اند و دلی مهربان دارند». پاسخ: قطعاً همین طور است ولی این دلیل نمی شود ایشان را غیر قابل نقد و مصون از خطا بدانیم. افراد باید هر چه قدر هم عزیز و بزرگ و دانشمند هم باشند باید نقد و انتقاد در مورد اعمال و سخنانشان جاری باشد و گرنه به قول معروف امر به خیلیها مشتبه خواهد شد و این به نفع جامعه نیست وبه ضرر خود افرادِ هم هست چون اشتباهاتشان مکتوم و ناشناخته می ماند. در مورد بند هفتم هم من اشتباه نکردم چون نظرم آن دو پسر گنبدی نبود بلکه آن دخترک اردبیلی بود که تقاضای سنگسار مردم پارس آباد مغان اردبیل را مطرح کرده بود. یکی از مشکلات جامعه ما این است که اکثریت افراد دید مکانیکی دارند و خیال می کنند با تشدید مجازات مشکل حل می شود و کمتر به زمینه های پیدایش جرم و جنایت توجه می شود این دیدگاه هر گز مشکل جامعه را حل نخواهد کرد و تاکنون هم حل نکرده است. 24/5/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - سلجوقی

  باسلام وضمن تشکرازحوصله دوستان وجناب خوجملی برسعه صدرواخلاق حرفه ای شان.
  اینکه حرمت بزرگان حفظ شود حرفی نیست امابااین جمله مکتوم ونامحسوس سعی درتقدیس اشخاص ویا افکارنداشته باشیم وهاله های قداست ومعصومیت نسازیم لطفا.اگر همانطورکه گفته شد فکرکنیم وبت سازی کنیم چه فرقی با تفکرآحادی از حاکمیت فعلی واقتدارطلبان وباصطلاح معصومین زمان داریم؟
  قطعا این افرادفرصت حکومت داشته باشندپس وضعیتی اینچنینی یا داعشی ایجادخواهندکرد.فرق زمان حاضر با زمان سقراط که جام شوکران خوراندنددرچیست ؟ممنون از حوصله تان.خیوه چی

 • جناب خوجملی چندسال در اروپا زندگی کردید؟ یا چندبار به انجا سفرنمودید؟ اروپا قوانین خاص خود را دارد و بحث در مورد ان وقت و مکان دیگری را میطلبد و صد البته بسیاری از قوانین و فرهنگ انها بالاتر از کشور ماست. بنده بعنوان کسی که 12 سال و اندی در المان زندگی کردم و به کشورهای انگلیس و فرانسه و... سفر نمودم به شما میگویم که اول برو ببین بعد درموردش بنویس. در ان کشورها برخی روابط .... گناه یا عیب نیست تجاوز امری نابخشودنی هست البته خیلی از کسان هم هستند بخاطر خیانت همسر ازهم جدا شده اند اما غالب افراد با علم به رابطه همسرانشان عادی به زندگی ادامه میدهند. از حقوق روسپی ها حمایت میشود . ارتباط فرزندانشان با جنس مخالف بعد از سن قانونی مورد اعتراضسان قرار نمیگیرد همجنسگرایی هم آنجا رواج دارد از نظر انها این قبیل حرکات ناهنجاری نیست. شما بر چه مبنایی ایران را اللخصوص ترکمن صحرا راکه بردین و ناموس خودش بسیار بسیار حساس است با اروپا مقایسه میکنید؟!

  آخرین بار در تاریخ حدودا 1 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.