865.jpgاولکامیز-پاسخ  امان محمد خوجملی به کامنتهای اخمد و امان بردی کر: با عرض سلام به دوستان کامنت گذار آخمت و امان بردی کر. ابتدا قصد نداشتم جواب بدهم چون به هر کامنت وارده جواب دادن و عکس العمل نشان دادن هم خیلی خوب نیست. اما به مرور نظرات بیشتر شد و مطالب خوبی هم مطرم شده بود تصمیم گرفتم به نظرات دوستان جواب بدهم. دوست بزرگوارم

آقای کر فرمودند: بنده خود را مدرنیته می دانم.(البته احتمالاً منظورش داشتن دیدگاه مدرنیته است) پاسخ:بنده کجا چنین حرفی زده ام.؟ مگر بنده مواضع برادران روحانی را از موضع مدرنیته نقد کردم؟ پس آنهمه آیات قرآنی برای چه به عنوان سند معرفی شد؟ اگر لازم باشد نام همه ی فقهای بزرگوار و کارشناسان علوم دینی را که در رد سنگسار مقاله یا کتاب نوشته اند می آورم.خب من سوادم کم است پس آنها چی؟

آقای کر گفته اند« قبح این مسائل یعنی فرار زنان شوهر داراز بین نرود». پاسخ: سخن بنده این است که این مشکل با سنگسار و تشدید مجازات حل نمی شود. حل این معضلات به نظرات کارشناسی عمیقتری نیاز دارد بر عهده ی متخصصان علوم اجتماعی و روان شناسی است همه چیز را نمی شود با علم فقه جراحی کرد. هر مشکلی علم تخصصی خود را دارد باید به آن مراجعه و از آن کمک طلبید. خواهش می کنم کشورهای اروپایی را دست کم نگیرید آنها در مورد خانواده قوانین بسیار سخت محکمی دارند و وضعشان چند برابر بهترازماست و زنان و کودکان هم قوانین حمایتی خوبی دارند. در ضمن یادمان باشد سنگسارهم اصول مسلم دین نیست. بنده از مولوی گورگیچ نخواستم عدالت را بر قرار کند بلکه نظر آن بزرگوار را در مورد نحوه ی برقراری عدالت جویا شدم آیا حرفی برای گفتن دارند؟

آقای کر گفته اند:« چه رابطه ای میان این دو یعنی بر قراری عدالت و فرار زنان وجود دارد»؟ پاسخ: رابطه اش این است که اگر عدالت بر قرار شود مشکل ما کمتر خواهد شد خیلی از مشکلات اجتماعی مانند فرار زنان ناشی از فقدان عدالت و اخلاق می باشد. خیلی از مردها بیشترین التفاتشان کمر به پایین است و لاغیر. گفته اید: «من فرار زنان و دختران را عادی جلوه می دهم». پاسخ: نخیر. براردر من هر چیزی ابعاد و وسعتش از حد متعارف بیشتر شود عادی می شود.عادی شدن نشانه ی آن است که ما نتوانسته ایم آن مشکل را حل بکنیم.

دوست گرانقدر ما آقای آخمت هم گفته اند:« دوست ندارم جواب استاد گورگیچ را بدهید». پاسخ: دوستان بهتر است از شخصیتهای خوب و عزیز و محترم بت درست نکنیم. علم و دانش افراد در بحثهای چالشی مشخص می شود نه سخنرانیهای یک طرفه. شماها یا ماها فضا را طوری کرده ایم که از شخصیتهای بزرگ و محبوب مانند مرحوم یارجان آخوند نظری حتی نمی شود انتقاد کرد. خب عدم انتقاد به نفع جامعه نیست و همه را به سوی انحطاط خواهد برد. اگر اینطور پیش برویم همه جای ایران زیارتگاه خواهد شد و علم و دانش و معرفت به محاق هر چه بیشتر فرو خواهد رفت. شما خبر دارید بعد از انقلاب چقدر به تعداد زیارتگاهها افزوده شده است و حتی در منطقه ی خودمان. اینها نشانه های رشد فکری نیست.

جناب آخمت یا اخمد فرموده اند:« جناب استاد مخالف افراط گرایی هستند». پاسخ: اگر دیدگاههای فقهی مانند سنگسار و قطع ید و از کوه پرت کردن در مورد مجرمین عملی شود خود به خود فضا را تند و خشونت آمیز خواهد کرد. اگر یک حکم سنگسار به صورت علنی اجرا شود می دانید چه تبعات ویرانگری برای کل کشور ایجاد می کند؟. تمام دنیا را علیه ایران بسیج و به همه چیز تاثیر خواهد گذاشت.تازه این حکم قرآن هم نیست و هزاران اختلاف میان فقها در مورد اجرای آن وجود دارد که در یادداشتهای قبلی مفصل توضیح دادم.

جناب اخمد فرموده اند:« استاد مولوی گوگیچ حدود سی نفر را از اعدام نجات داده اند و دلی مهربان دارند». پاسخ: قطعاً همین طور است ولی این دلیل نمی شود ایشان را غیر قابل نقد و مصون از خطا بدانیم. افراد باید هر چه قدر هم عزیز و بزرگ و دانشمند هم باشند باید نقد و انتقاد در مورد اعمال و سخنانشان جاری باشد و گرنه به قول معروف امر به خیلیها مشتبه خواهد شد و این به نفع جامعه نیست وبه ضرر خود افرادِ هم هست چون اشتباهاتشان مکتوم و ناشناخته می ماند. در مورد بند هفتم هم من اشتباه نکردم چون نظرم آن دو پسر گنبدی نبود بلکه آن دخترک اردبیلی بود که تقاضای سنگسار مردم پارس آباد مغان اردبیل را مطرح کرده بود. یکی از مشکلات جامعه ما این است که اکثریت افراد دید مکانیکی دارند و خیال می کنند با تشدید مجازات مشکل حل می شود و کمتر به زمینه های پیدایش جرم و جنایت توجه می شود این دیدگاه هر گز مشکل جامعه را حل نخواهد کرد و تاکنون هم حل نکرده است. 24/5/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - سلجوقی

  باسلام وضمن تشکرازحوصله دوستان وجناب خوجملی برسعه صدرواخلاق حرفه ای شان.
  اینکه حرمت بزرگان حفظ شود حرفی نیست امابااین جمله مکتوم ونامحسوس سعی درتقدیس اشخاص ویا افکارنداشته باشیم وهاله های قداست ومعصومیت نسازیم لطفا.اگر همانطورکه گفته شد فکرکنیم وبت سازی کنیم چه فرقی با تفکرآحادی از حاکمیت فعلی واقتدارطلبان وباصطلاح معصومین زمان داریم؟
  قطعا این افرادفرصت حکومت داشته باشندپس وضعیتی اینچنینی یا داعشی ایجادخواهندکرد.فرق زمان حاضر با زمان سقراط که جام شوکران خوراندنددرچیست ؟ممنون از حوصله تان.خیوه چی

 • جناب خوجملی چندسال در اروپا زندگی کردید؟ یا چندبار به انجا سفرنمودید؟ اروپا قوانین خاص خود را دارد و بحث در مورد ان وقت و مکان دیگری را میطلبد و صد البته بسیاری از قوانین و فرهنگ انها بالاتر از کشور ماست. بنده بعنوان کسی که 12 سال و اندی در المان زندگی کردم و به کشورهای انگلیس و فرانسه و... سفر نمودم به شما میگویم که اول برو ببین بعد درموردش بنویس. در ان کشورها برخی روابط .... گناه یا عیب نیست تجاوز امری نابخشودنی هست البته خیلی از کسان هم هستند بخاطر خیانت همسر ازهم جدا شده اند اما غالب افراد با علم به رابطه همسرانشان عادی به زندگی ادامه میدهند. از حقوق روسپی ها حمایت میشود . ارتباط فرزندانشان با جنس مخالف بعد از سن قانونی مورد اعتراضسان قرار نمیگیرد همجنسگرایی هم آنجا رواج دارد از نظر انها این قبیل حرکات ناهنجاری نیست. شما بر چه مبنایی ایران را اللخصوص ترکمن صحرا راکه بردین و ناموس خودش بسیار بسیار حساس است با اروپا مقایسه میکنید؟!

  آخرین بار در تاریخ حدودا 9 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.