865.jpgاولکامیز-پاسخ  امان محمد خوجملی به کامنتهای اخمد و امان بردی کر: با عرض سلام به دوستان کامنت گذار آخمت و امان بردی کر. ابتدا قصد نداشتم جواب بدهم چون به هر کامنت وارده جواب دادن و عکس العمل نشان دادن هم خیلی خوب نیست. اما به مرور نظرات بیشتر شد و مطالب خوبی هم مطرم شده بود تصمیم گرفتم به نظرات دوستان جواب بدهم. دوست بزرگوارم

آقای کر فرمودند: بنده خود را مدرنیته می دانم.(البته احتمالاً منظورش داشتن دیدگاه مدرنیته است) پاسخ:بنده کجا چنین حرفی زده ام.؟ مگر بنده مواضع برادران روحانی را از موضع مدرنیته نقد کردم؟ پس آنهمه آیات قرآنی برای چه به عنوان سند معرفی شد؟ اگر لازم باشد نام همه ی فقهای بزرگوار و کارشناسان علوم دینی را که در رد سنگسار مقاله یا کتاب نوشته اند می آورم.خب من سوادم کم است پس آنها چی؟

آقای کر گفته اند« قبح این مسائل یعنی فرار زنان شوهر داراز بین نرود». پاسخ: سخن بنده این است که این مشکل با سنگسار و تشدید مجازات حل نمی شود. حل این معضلات به نظرات کارشناسی عمیقتری نیاز دارد بر عهده ی متخصصان علوم اجتماعی و روان شناسی است همه چیز را نمی شود با علم فقه جراحی کرد. هر مشکلی علم تخصصی خود را دارد باید به آن مراجعه و از آن کمک طلبید. خواهش می کنم کشورهای اروپایی را دست کم نگیرید آنها در مورد خانواده قوانین بسیار سخت محکمی دارند و وضعشان چند برابر بهترازماست و زنان و کودکان هم قوانین حمایتی خوبی دارند. در ضمن یادمان باشد سنگسارهم اصول مسلم دین نیست. بنده از مولوی گورگیچ نخواستم عدالت را بر قرار کند بلکه نظر آن بزرگوار را در مورد نحوه ی برقراری عدالت جویا شدم آیا حرفی برای گفتن دارند؟

آقای کر گفته اند:« چه رابطه ای میان این دو یعنی بر قراری عدالت و فرار زنان وجود دارد»؟ پاسخ: رابطه اش این است که اگر عدالت بر قرار شود مشکل ما کمتر خواهد شد خیلی از مشکلات اجتماعی مانند فرار زنان ناشی از فقدان عدالت و اخلاق می باشد. خیلی از مردها بیشترین التفاتشان کمر به پایین است و لاغیر. گفته اید: «من فرار زنان و دختران را عادی جلوه می دهم». پاسخ: نخیر. براردر من هر چیزی ابعاد و وسعتش از حد متعارف بیشتر شود عادی می شود.عادی شدن نشانه ی آن است که ما نتوانسته ایم آن مشکل را حل بکنیم.

دوست گرانقدر ما آقای آخمت هم گفته اند:« دوست ندارم جواب استاد گورگیچ را بدهید». پاسخ: دوستان بهتر است از شخصیتهای خوب و عزیز و محترم بت درست نکنیم. علم و دانش افراد در بحثهای چالشی مشخص می شود نه سخنرانیهای یک طرفه. شماها یا ماها فضا را طوری کرده ایم که از شخصیتهای بزرگ و محبوب مانند مرحوم یارجان آخوند نظری حتی نمی شود انتقاد کرد. خب عدم انتقاد به نفع جامعه نیست و همه را به سوی انحطاط خواهد برد. اگر اینطور پیش برویم همه جای ایران زیارتگاه خواهد شد و علم و دانش و معرفت به محاق هر چه بیشتر فرو خواهد رفت. شما خبر دارید بعد از انقلاب چقدر به تعداد زیارتگاهها افزوده شده است و حتی در منطقه ی خودمان. اینها نشانه های رشد فکری نیست.

جناب آخمت یا اخمد فرموده اند:« جناب استاد مخالف افراط گرایی هستند». پاسخ: اگر دیدگاههای فقهی مانند سنگسار و قطع ید و از کوه پرت کردن در مورد مجرمین عملی شود خود به خود فضا را تند و خشونت آمیز خواهد کرد. اگر یک حکم سنگسار به صورت علنی اجرا شود می دانید چه تبعات ویرانگری برای کل کشور ایجاد می کند؟. تمام دنیا را علیه ایران بسیج و به همه چیز تاثیر خواهد گذاشت.تازه این حکم قرآن هم نیست و هزاران اختلاف میان فقها در مورد اجرای آن وجود دارد که در یادداشتهای قبلی مفصل توضیح دادم.

جناب اخمد فرموده اند:« استاد مولوی گوگیچ حدود سی نفر را از اعدام نجات داده اند و دلی مهربان دارند». پاسخ: قطعاً همین طور است ولی این دلیل نمی شود ایشان را غیر قابل نقد و مصون از خطا بدانیم. افراد باید هر چه قدر هم عزیز و بزرگ و دانشمند هم باشند باید نقد و انتقاد در مورد اعمال و سخنانشان جاری باشد و گرنه به قول معروف امر به خیلیها مشتبه خواهد شد و این به نفع جامعه نیست وبه ضرر خود افرادِ هم هست چون اشتباهاتشان مکتوم و ناشناخته می ماند. در مورد بند هفتم هم من اشتباه نکردم چون نظرم آن دو پسر گنبدی نبود بلکه آن دخترک اردبیلی بود که تقاضای سنگسار مردم پارس آباد مغان اردبیل را مطرح کرده بود. یکی از مشکلات جامعه ما این است که اکثریت افراد دید مکانیکی دارند و خیال می کنند با تشدید مجازات مشکل حل می شود و کمتر به زمینه های پیدایش جرم و جنایت توجه می شود این دیدگاه هر گز مشکل جامعه را حل نخواهد کرد و تاکنون هم حل نکرده است. 24/5/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - سلجوقی

  باسلام وضمن تشکرازحوصله دوستان وجناب خوجملی برسعه صدرواخلاق حرفه ای شان.
  اینکه حرمت بزرگان حفظ شود حرفی نیست امابااین جمله مکتوم ونامحسوس سعی درتقدیس اشخاص ویا افکارنداشته باشیم وهاله های قداست ومعصومیت نسازیم لطفا.اگر همانطورکه گفته شد فکرکنیم وبت سازی کنیم چه فرقی با تفکرآحادی از حاکمیت فعلی واقتدارطلبان وباصطلاح معصومین زمان داریم؟
  قطعا این افرادفرصت حکومت داشته باشندپس وضعیتی اینچنینی یا داعشی ایجادخواهندکرد.فرق زمان حاضر با زمان سقراط که جام شوکران خوراندنددرچیست ؟ممنون از حوصله تان.خیوه چی

 • جناب خوجملی چندسال در اروپا زندگی کردید؟ یا چندبار به انجا سفرنمودید؟ اروپا قوانین خاص خود را دارد و بحث در مورد ان وقت و مکان دیگری را میطلبد و صد البته بسیاری از قوانین و فرهنگ انها بالاتر از کشور ماست. بنده بعنوان کسی که 12 سال و اندی در المان زندگی کردم و به کشورهای انگلیس و فرانسه و... سفر نمودم به شما میگویم که اول برو ببین بعد درموردش بنویس. در ان کشورها برخی روابط .... گناه یا عیب نیست تجاوز امری نابخشودنی هست البته خیلی از کسان هم هستند بخاطر خیانت همسر ازهم جدا شده اند اما غالب افراد با علم به رابطه همسرانشان عادی به زندگی ادامه میدهند. از حقوق روسپی ها حمایت میشود . ارتباط فرزندانشان با جنس مخالف بعد از سن قانونی مورد اعتراضسان قرار نمیگیرد همجنسگرایی هم آنجا رواج دارد از نظر انها این قبیل حرکات ناهنجاری نیست. شما بر چه مبنایی ایران را اللخصوص ترکمن صحرا راکه بردین و ناموس خودش بسیار بسیار حساس است با اروپا مقایسه میکنید؟!

  آخرین بار در تاریخ حدودا 3 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1

یادداشت

IMAGE قصه مادبزرگم

اولکامیز- شهرام حاجیلی دوجی * : مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ولی پدرم می گوید مادربزرگت بسیار مهربان بود فرزند مردی بسیار... ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- متین ارازی خواجه *: آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..
IMAGE اتوبوس‌های مرگ و درد عادی شدن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها برخی از جریان‌ها و افراد سیاسی از چرخش روحانی به سمت اصول‌گرایان سخن می‌گویند. من هم می‌خواستم از این افراد سوال کنم دقیقا از کدام چرخش سخن می‌گویید؟ کاری... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه رحمان قره باش به استاندار

اولکامیز- رحمان قره باش یکی از چهره های شاخص و اعتدالگرای اقتصادی و سیاسی در استان گلستان است. وی شخصیتی تاثیرگذار در ترکمن صحراست که در پیشبرد ستاد استانی دکتر روحانی در ایام انتخابات نقش بی... ادامه مطلب ..
IMAGE پیام تسلیت به حاج حمید کمی سردبیر صحرا
 دوست فرهیخته جناب آقای حاج حمید کمی سردبیر صحرا از شنیدن خبر درگذشت مادرخانم...

اخبار

آخرین نظرات

باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...
هرنویسنده هرجا احساس کرد که بنویسد باید بنویسد چه مذهبی باشد چه دنیوی و اجتماعی باشد تازه این هم آخر...
با شناختی که از سوابق نوشتاری آقای کامبیز قوجق نژاد داریم ، بسیار عجیب است چنین متن ضعیفی از ایشان ی...
لازم بود توضیح داده شود که خوانندگان میتوانند ، این مطلب را بطور کامل ، در سایت ویکی پدیا ، با عنوان...
ای مردم همدیگر را در یابید این دنیا میگذرد درمشکلات یار وغمخوار هم باشیم گذشت و ایثار داشته باشیم.
البته در مذهب ما که تا حالا هیچ یک از علما نگفتند که پیاده به زیارتگاه ثواب داره بالاخره خداوند قبول...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.