865.jpgاولکامیز-پاسخ  امان محمد خوجملی به کامنتهای اخمد و امان بردی کر: با عرض سلام به دوستان کامنت گذار آخمت و امان بردی کر. ابتدا قصد نداشتم جواب بدهم چون به هر کامنت وارده جواب دادن و عکس العمل نشان دادن هم خیلی خوب نیست. اما به مرور نظرات بیشتر شد و مطالب خوبی هم مطرم شده بود تصمیم گرفتم به نظرات دوستان جواب بدهم. دوست بزرگوارم

آقای کر فرمودند: بنده خود را مدرنیته می دانم.(البته احتمالاً منظورش داشتن دیدگاه مدرنیته است) پاسخ:بنده کجا چنین حرفی زده ام.؟ مگر بنده مواضع برادران روحانی را از موضع مدرنیته نقد کردم؟ پس آنهمه آیات قرآنی برای چه به عنوان سند معرفی شد؟ اگر لازم باشد نام همه ی فقهای بزرگوار و کارشناسان علوم دینی را که در رد سنگسار مقاله یا کتاب نوشته اند می آورم.خب من سوادم کم است پس آنها چی؟

آقای کر گفته اند« قبح این مسائل یعنی فرار زنان شوهر داراز بین نرود». پاسخ: سخن بنده این است که این مشکل با سنگسار و تشدید مجازات حل نمی شود. حل این معضلات به نظرات کارشناسی عمیقتری نیاز دارد بر عهده ی متخصصان علوم اجتماعی و روان شناسی است همه چیز را نمی شود با علم فقه جراحی کرد. هر مشکلی علم تخصصی خود را دارد باید به آن مراجعه و از آن کمک طلبید. خواهش می کنم کشورهای اروپایی را دست کم نگیرید آنها در مورد خانواده قوانین بسیار سخت محکمی دارند و وضعشان چند برابر بهترازماست و زنان و کودکان هم قوانین حمایتی خوبی دارند. در ضمن یادمان باشد سنگسارهم اصول مسلم دین نیست. بنده از مولوی گورگیچ نخواستم عدالت را بر قرار کند بلکه نظر آن بزرگوار را در مورد نحوه ی برقراری عدالت جویا شدم آیا حرفی برای گفتن دارند؟

آقای کر گفته اند:« چه رابطه ای میان این دو یعنی بر قراری عدالت و فرار زنان وجود دارد»؟ پاسخ: رابطه اش این است که اگر عدالت بر قرار شود مشکل ما کمتر خواهد شد خیلی از مشکلات اجتماعی مانند فرار زنان ناشی از فقدان عدالت و اخلاق می باشد. خیلی از مردها بیشترین التفاتشان کمر به پایین است و لاغیر. گفته اید: «من فرار زنان و دختران را عادی جلوه می دهم». پاسخ: نخیر. براردر من هر چیزی ابعاد و وسعتش از حد متعارف بیشتر شود عادی می شود.عادی شدن نشانه ی آن است که ما نتوانسته ایم آن مشکل را حل بکنیم.

دوست گرانقدر ما آقای آخمت هم گفته اند:« دوست ندارم جواب استاد گورگیچ را بدهید». پاسخ: دوستان بهتر است از شخصیتهای خوب و عزیز و محترم بت درست نکنیم. علم و دانش افراد در بحثهای چالشی مشخص می شود نه سخنرانیهای یک طرفه. شماها یا ماها فضا را طوری کرده ایم که از شخصیتهای بزرگ و محبوب مانند مرحوم یارجان آخوند نظری حتی نمی شود انتقاد کرد. خب عدم انتقاد به نفع جامعه نیست و همه را به سوی انحطاط خواهد برد. اگر اینطور پیش برویم همه جای ایران زیارتگاه خواهد شد و علم و دانش و معرفت به محاق هر چه بیشتر فرو خواهد رفت. شما خبر دارید بعد از انقلاب چقدر به تعداد زیارتگاهها افزوده شده است و حتی در منطقه ی خودمان. اینها نشانه های رشد فکری نیست.

جناب آخمت یا اخمد فرموده اند:« جناب استاد مخالف افراط گرایی هستند». پاسخ: اگر دیدگاههای فقهی مانند سنگسار و قطع ید و از کوه پرت کردن در مورد مجرمین عملی شود خود به خود فضا را تند و خشونت آمیز خواهد کرد. اگر یک حکم سنگسار به صورت علنی اجرا شود می دانید چه تبعات ویرانگری برای کل کشور ایجاد می کند؟. تمام دنیا را علیه ایران بسیج و به همه چیز تاثیر خواهد گذاشت.تازه این حکم قرآن هم نیست و هزاران اختلاف میان فقها در مورد اجرای آن وجود دارد که در یادداشتهای قبلی مفصل توضیح دادم.

جناب اخمد فرموده اند:« استاد مولوی گوگیچ حدود سی نفر را از اعدام نجات داده اند و دلی مهربان دارند». پاسخ: قطعاً همین طور است ولی این دلیل نمی شود ایشان را غیر قابل نقد و مصون از خطا بدانیم. افراد باید هر چه قدر هم عزیز و بزرگ و دانشمند هم باشند باید نقد و انتقاد در مورد اعمال و سخنانشان جاری باشد و گرنه به قول معروف امر به خیلیها مشتبه خواهد شد و این به نفع جامعه نیست وبه ضرر خود افرادِ هم هست چون اشتباهاتشان مکتوم و ناشناخته می ماند. در مورد بند هفتم هم من اشتباه نکردم چون نظرم آن دو پسر گنبدی نبود بلکه آن دخترک اردبیلی بود که تقاضای سنگسار مردم پارس آباد مغان اردبیل را مطرح کرده بود. یکی از مشکلات جامعه ما این است که اکثریت افراد دید مکانیکی دارند و خیال می کنند با تشدید مجازات مشکل حل می شود و کمتر به زمینه های پیدایش جرم و جنایت توجه می شود این دیدگاه هر گز مشکل جامعه را حل نخواهد کرد و تاکنون هم حل نکرده است. 24/5/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - سلجوقی

  باسلام وضمن تشکرازحوصله دوستان وجناب خوجملی برسعه صدرواخلاق حرفه ای شان.
  اینکه حرمت بزرگان حفظ شود حرفی نیست امابااین جمله مکتوم ونامحسوس سعی درتقدیس اشخاص ویا افکارنداشته باشیم وهاله های قداست ومعصومیت نسازیم لطفا.اگر همانطورکه گفته شد فکرکنیم وبت سازی کنیم چه فرقی با تفکرآحادی از حاکمیت فعلی واقتدارطلبان وباصطلاح معصومین زمان داریم؟
  قطعا این افرادفرصت حکومت داشته باشندپس وضعیتی اینچنینی یا داعشی ایجادخواهندکرد.فرق زمان حاضر با زمان سقراط که جام شوکران خوراندنددرچیست ؟ممنون از حوصله تان.خیوه چی

 • جناب خوجملی چندسال در اروپا زندگی کردید؟ یا چندبار به انجا سفرنمودید؟ اروپا قوانین خاص خود را دارد و بحث در مورد ان وقت و مکان دیگری را میطلبد و صد البته بسیاری از قوانین و فرهنگ انها بالاتر از کشور ماست. بنده بعنوان کسی که 12 سال و اندی در المان زندگی کردم و به کشورهای انگلیس و فرانسه و... سفر نمودم به شما میگویم که اول برو ببین بعد درموردش بنویس. در ان کشورها برخی روابط .... گناه یا عیب نیست تجاوز امری نابخشودنی هست البته خیلی از کسان هم هستند بخاطر خیانت همسر ازهم جدا شده اند اما غالب افراد با علم به رابطه همسرانشان عادی به زندگی ادامه میدهند. از حقوق روسپی ها حمایت میشود . ارتباط فرزندانشان با جنس مخالف بعد از سن قانونی مورد اعتراضسان قرار نمیگیرد همجنسگرایی هم آنجا رواج دارد از نظر انها این قبیل حرکات ناهنجاری نیست. شما بر چه مبنایی ایران را اللخصوص ترکمن صحرا راکه بردین و ناموس خودش بسیار بسیار حساس است با اروپا مقایسه میکنید؟!

  آخرین بار در تاریخ حدودا 5 ماه پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.