862.jpgاولکامیز-  آخوند بهلکه : وبسایت اولکامیز نوشت ؛ " لزوم طبقه بندی مشکلات جامعه بر روی منبرهاذیل آن عنوان نویسنده ی مطلب آقای عبدالرحمن حبیب لی نکاتی را عرض کرد و جامعه ی روحانیت را مورد بازپرسی قرار داد. در برابر این نوشته عرض شود که ؛ کدام مشکل هست که در منابر به آن پرداخته نشده است؟! 


معمولا در منابر گفته می شود؛ رباخواری نکنید ، زنا نکنید ، شرابخواری نکنید ، حقوق زنان ، شوهران ، فرزندان ، همسایگان، یتیمان و فقرا را مراعات کنید ، زکات و عشر و واجبات ادا کنید ، نماز بخوانید ، ...

در خصوص مساله ی رویت هلال رمضان و عید فطر که از دیرباز در کتب معتبر مساله ای اختلافی است ، "علمای محفل فقهی ترکمن صحرا " فتوا صادر کردند، می توانید به هر یک از دو گروه علما اقتدا کنید و خود را معذّب نکنید و احترام یکدیگر را داشته باشید.

معمولاً ، به مدرسه و به حوزه ی علمیّه بچه هایی مستعدّ و نامستعدّ راه می یابند، نامستعدّها به کلاسهای بالاتر و مدارج عالی نایل نمی شوند. بالاخره در بین هر صنفی اشخاص ضعیف و ناتوان و قوی و توانا می توان یافت.

برادرم ، آیا عموماً فارغ التحصیلان حوزه های علمیّه و عبا و عمّامه پوشان سلیم العقل ترکمن، چشم شان به ثروت کسبه و تجّار است؟! و آیا معاش روحانیون ترکمان ، با دوهزار تومان - پنج هزارتومانی که در بعضی مرثیه ها و محافل توسّط مردم پاک طینت و دیندار ، تقدیم شان می شود ، تأمین می شود و کفایت می کند؟! 

میدان دید خود را گسترش بدهیم. ما ترکمان ها روحانیونی داریم ، که بدون هیچ چشمداشتی در حوزه های علمیّه به تدریس علوم دینی اشتغال دارند و کارمزد و حقوق مادّی معیّنی برای شان تعیین و تعریف نشده است. شاید که اینان با عالم بالا توکّل شان بس است و امداد غیبی شامل حال شان می شود. چنانکه برای حضرت مریم از غیب رزق و روزی می رسید. میوه های زمستانی  در تابستان و میوه های تابستانی در زمستان نزد مریم (س) ظاهر می شد. مریم که پیغمبر نبود .

روحانیونی هم داریم که در کنار سایر مردم به کارگری و بنّایی ، نجّاری ، رانندگی و سایر مشاغل اجتماعی مشغول اند. 

برخلاف نظر شما و برخی روان شناسان بیخبر از دین ، دین به تعجیل در تزویج نوجوانان از سنین آغازین بلوغ دعوت و ترغیب می کند.

در مدارس از دبیرستان تا دانشگاه ، فرزندان ما را به تعویق ازدواج دعوت می کنند ، به زمانی که مثلا به بلوغ اقتصادی ، بلوغ عاطفی و عقلی رسیده باشند ، که مغایر با توصیه های دینی ماست! یعنی در دین حرفی از بلوغ عاطفی و عقلی معیاری برای ازدواج به میان نیامده است! اصلاً ، آیا زمانی خاصّ برای بلوغ عاطفی و عقلی تعیین شده است توسط آن اشخاص به اصطلاح روانشناس ؟! خیر .

جوان تازه به بلوغ رسیده با مطالعه و کسب تجارب دیگران چرا نتواند عقل و منطق و عاطفه و انعطاف خود را قویّ کند؟!


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - علی

  برادر گرامی آخوند بهلکه انتقاد برای علمای ما زیاد است که خود مثنوی هفت من کاغذ است.دون شان دانستن برای انجام هرکاری ،جایگاه خاص داشتن در محافل،عدم تسلط به زبان متون درسیشان،مطالعه تنها 22کتاب برای فارغالتحصیلی طبق تحقیقات بنده،عدم آشنایی با علوم روز و حتی عدم قبولی برخی علوم جدید،سخنرانیهای کلیشه ای و عدم پرداختن به مسایل اجتماعی مثل نحوه انتخاب نماینده وشورا که حتی خودشان هم براساس تعصب طایفه ای انتخاب میکنندو.....که از شمارش خارج است تنها شمارا به این نکته جلب میکنم .هرگاه عالم فاسد شود عالم فاسد میشود و خروجی جامعه ماهمین است که میبینیم علت چیست همه ما عالمان دینی و دانشگاهیان مقصریم.

 • مهمان - عبدالله

  آیا عالمان دین از عملکرد خود راضی اند؟چه نمره ای به خود می دهند؟ آیا نمره پایین را ناشی از تنبلی دانش آموزان می دانند؟ یا معلم هم در این میان نقشی دارد؟
  عرصه فعالیت یک عالم دینی در چه زمینه هائی است؟آیا برای جلوگیری از توقعات بی جا لازم نیست حدود و میزان این فعالیت ها روشن گردد؟
  آیا یک عالم دینی به جز بیان وعده و وعید پاداش و جزای اخروی ابزار دیگری برای اثر گزاری روی مخاطبین خود دارد؟ استفاده از علوم جدید چون جامعه شناسی و روانشناسی اجتماعی و فردی و غیره منافات یا مغایرت دارد؟
  آیا دسته بندی های مختلف عالمان دین باعث تشدد و سردرگمی مخاطبین نمی شود؟

 • مهمان - عبدالجلیل

  سلام آقای بهلکه بله درسته روحانیون زحمتکش زیادی داریم ولی اینه مدنظر داشته باشیم وقتی مردم یه قشرازجامعه را قداست میدن وکوچکترین تعللی از کوچکترین عضوآن قشر مردم ببینند این برایشون بزرگ دیده می شود مردم فقط همان تعلل را مبینند وبه هزاران مسائل مثبت ومفید را فراموش میکنند . خدا روحانیون مخلص وپرتلاش مارا حفظ کنند.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.