862.jpgاولکامیز-  آخوند بهلکه : وبسایت اولکامیز نوشت ؛ " لزوم طبقه بندی مشکلات جامعه بر روی منبرهاذیل آن عنوان نویسنده ی مطلب آقای عبدالرحمن حبیب لی نکاتی را عرض کرد و جامعه ی روحانیت را مورد بازپرسی قرار داد. در برابر این نوشته عرض شود که ؛ کدام مشکل هست که در منابر به آن پرداخته نشده است؟! 


معمولا در منابر گفته می شود؛ رباخواری نکنید ، زنا نکنید ، شرابخواری نکنید ، حقوق زنان ، شوهران ، فرزندان ، همسایگان، یتیمان و فقرا را مراعات کنید ، زکات و عشر و واجبات ادا کنید ، نماز بخوانید ، ...

در خصوص مساله ی رویت هلال رمضان و عید فطر که از دیرباز در کتب معتبر مساله ای اختلافی است ، "علمای محفل فقهی ترکمن صحرا " فتوا صادر کردند، می توانید به هر یک از دو گروه علما اقتدا کنید و خود را معذّب نکنید و احترام یکدیگر را داشته باشید.

معمولاً ، به مدرسه و به حوزه ی علمیّه بچه هایی مستعدّ و نامستعدّ راه می یابند، نامستعدّها به کلاسهای بالاتر و مدارج عالی نایل نمی شوند. بالاخره در بین هر صنفی اشخاص ضعیف و ناتوان و قوی و توانا می توان یافت.

برادرم ، آیا عموماً فارغ التحصیلان حوزه های علمیّه و عبا و عمّامه پوشان سلیم العقل ترکمن، چشم شان به ثروت کسبه و تجّار است؟! و آیا معاش روحانیون ترکمان ، با دوهزار تومان - پنج هزارتومانی که در بعضی مرثیه ها و محافل توسّط مردم پاک طینت و دیندار ، تقدیم شان می شود ، تأمین می شود و کفایت می کند؟! 

میدان دید خود را گسترش بدهیم. ما ترکمان ها روحانیونی داریم ، که بدون هیچ چشمداشتی در حوزه های علمیّه به تدریس علوم دینی اشتغال دارند و کارمزد و حقوق مادّی معیّنی برای شان تعیین و تعریف نشده است. شاید که اینان با عالم بالا توکّل شان بس است و امداد غیبی شامل حال شان می شود. چنانکه برای حضرت مریم از غیب رزق و روزی می رسید. میوه های زمستانی  در تابستان و میوه های تابستانی در زمستان نزد مریم (س) ظاهر می شد. مریم که پیغمبر نبود .

روحانیونی هم داریم که در کنار سایر مردم به کارگری و بنّایی ، نجّاری ، رانندگی و سایر مشاغل اجتماعی مشغول اند. 

برخلاف نظر شما و برخی روان شناسان بیخبر از دین ، دین به تعجیل در تزویج نوجوانان از سنین آغازین بلوغ دعوت و ترغیب می کند.

در مدارس از دبیرستان تا دانشگاه ، فرزندان ما را به تعویق ازدواج دعوت می کنند ، به زمانی که مثلا به بلوغ اقتصادی ، بلوغ عاطفی و عقلی رسیده باشند ، که مغایر با توصیه های دینی ماست! یعنی در دین حرفی از بلوغ عاطفی و عقلی معیاری برای ازدواج به میان نیامده است! اصلاً ، آیا زمانی خاصّ برای بلوغ عاطفی و عقلی تعیین شده است توسط آن اشخاص به اصطلاح روانشناس ؟! خیر .

جوان تازه به بلوغ رسیده با مطالعه و کسب تجارب دیگران چرا نتواند عقل و منطق و عاطفه و انعطاف خود را قویّ کند؟!


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - علی

  برادر گرامی آخوند بهلکه انتقاد برای علمای ما زیاد است که خود مثنوی هفت من کاغذ است.دون شان دانستن برای انجام هرکاری ،جایگاه خاص داشتن در محافل،عدم تسلط به زبان متون درسیشان،مطالعه تنها 22کتاب برای فارغالتحصیلی طبق تحقیقات بنده،عدم آشنایی با علوم روز و حتی عدم قبولی برخی علوم جدید،سخنرانیهای کلیشه ای و عدم پرداختن به مسایل اجتماعی مثل نحوه انتخاب نماینده وشورا که حتی خودشان هم براساس تعصب طایفه ای انتخاب میکنندو.....که از شمارش خارج است تنها شمارا به این نکته جلب میکنم .هرگاه عالم فاسد شود عالم فاسد میشود و خروجی جامعه ماهمین است که میبینیم علت چیست همه ما عالمان دینی و دانشگاهیان مقصریم.

 • مهمان - عبدالله

  آیا عالمان دین از عملکرد خود راضی اند؟چه نمره ای به خود می دهند؟ آیا نمره پایین را ناشی از تنبلی دانش آموزان می دانند؟ یا معلم هم در این میان نقشی دارد؟
  عرصه فعالیت یک عالم دینی در چه زمینه هائی است؟آیا برای جلوگیری از توقعات بی جا لازم نیست حدود و میزان این فعالیت ها روشن گردد؟
  آیا یک عالم دینی به جز بیان وعده و وعید پاداش و جزای اخروی ابزار دیگری برای اثر گزاری روی مخاطبین خود دارد؟ استفاده از علوم جدید چون جامعه شناسی و روانشناسی اجتماعی و فردی و غیره منافات یا مغایرت دارد؟
  آیا دسته بندی های مختلف عالمان دین باعث تشدد و سردرگمی مخاطبین نمی شود؟

 • مهمان - عبدالجلیل

  سلام آقای بهلکه بله درسته روحانیون زحمتکش زیادی داریم ولی اینه مدنظر داشته باشیم وقتی مردم یه قشرازجامعه را قداست میدن وکوچکترین تعللی از کوچکترین عضوآن قشر مردم ببینند این برایشون بزرگ دیده می شود مردم فقط همان تعلل را مبینند وبه هزاران مسائل مثبت ومفید را فراموش میکنند . خدا روحانیون مخلص وپرتلاش مارا حفظ کنند.

یادداشت

IMAGE قصه مادبزرگم

اولکامیز- شهرام حاجیلی دوجی * : مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ولی پدرم می گوید مادربزرگت بسیار مهربان بود فرزند مردی بسیار... ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- متین ارازی خواجه *: آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..
IMAGE اتوبوس‌های مرگ و درد عادی شدن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها برخی از جریان‌ها و افراد سیاسی از چرخش روحانی به سمت اصول‌گرایان سخن می‌گویند. من هم می‌خواستم از این افراد سوال کنم دقیقا از کدام چرخش سخن می‌گویید؟ کاری... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه رحمان قره باش به استاندار

اولکامیز- رحمان قره باش یکی از چهره های شاخص و اعتدالگرای اقتصادی و سیاسی در استان گلستان است. وی شخصیتی تاثیرگذار در ترکمن صحراست که در پیشبرد ستاد استانی دکتر روحانی در ایام انتخابات نقش بی... ادامه مطلب ..
IMAGE پیام تسلیت به حاج حمید کمی سردبیر صحرا
 دوست فرهیخته جناب آقای حاج حمید کمی سردبیر صحرا از شنیدن خبر درگذشت مادرخانم...

اخبار

آخرین نظرات

باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...
هرنویسنده هرجا احساس کرد که بنویسد باید بنویسد چه مذهبی باشد چه دنیوی و اجتماعی باشد تازه این هم آخر...
با شناختی که از سوابق نوشتاری آقای کامبیز قوجق نژاد داریم ، بسیار عجیب است چنین متن ضعیفی از ایشان ی...
لازم بود توضیح داده شود که خوانندگان میتوانند ، این مطلب را بطور کامل ، در سایت ویکی پدیا ، با عنوان...
ای مردم همدیگر را در یابید این دنیا میگذرد درمشکلات یار وغمخوار هم باشیم گذشت و ایثار داشته باشیم.
البته در مذهب ما که تا حالا هیچ یک از علما نگفتند که پیاده به زیارتگاه ثواب داره بالاخره خداوند قبول...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.