862.jpgاولکامیز-  آخوند بهلکه : وبسایت اولکامیز نوشت ؛ " لزوم طبقه بندی مشکلات جامعه بر روی منبرهاذیل آن عنوان نویسنده ی مطلب آقای عبدالرحمن حبیب لی نکاتی را عرض کرد و جامعه ی روحانیت را مورد بازپرسی قرار داد. در برابر این نوشته عرض شود که ؛ کدام مشکل هست که در منابر به آن پرداخته نشده است؟! 


معمولا در منابر گفته می شود؛ رباخواری نکنید ، زنا نکنید ، شرابخواری نکنید ، حقوق زنان ، شوهران ، فرزندان ، همسایگان، یتیمان و فقرا را مراعات کنید ، زکات و عشر و واجبات ادا کنید ، نماز بخوانید ، ...

در خصوص مساله ی رویت هلال رمضان و عید فطر که از دیرباز در کتب معتبر مساله ای اختلافی است ، "علمای محفل فقهی ترکمن صحرا " فتوا صادر کردند، می توانید به هر یک از دو گروه علما اقتدا کنید و خود را معذّب نکنید و احترام یکدیگر را داشته باشید.

معمولاً ، به مدرسه و به حوزه ی علمیّه بچه هایی مستعدّ و نامستعدّ راه می یابند، نامستعدّها به کلاسهای بالاتر و مدارج عالی نایل نمی شوند. بالاخره در بین هر صنفی اشخاص ضعیف و ناتوان و قوی و توانا می توان یافت.

برادرم ، آیا عموماً فارغ التحصیلان حوزه های علمیّه و عبا و عمّامه پوشان سلیم العقل ترکمن، چشم شان به ثروت کسبه و تجّار است؟! و آیا معاش روحانیون ترکمان ، با دوهزار تومان - پنج هزارتومانی که در بعضی مرثیه ها و محافل توسّط مردم پاک طینت و دیندار ، تقدیم شان می شود ، تأمین می شود و کفایت می کند؟! 

میدان دید خود را گسترش بدهیم. ما ترکمان ها روحانیونی داریم ، که بدون هیچ چشمداشتی در حوزه های علمیّه به تدریس علوم دینی اشتغال دارند و کارمزد و حقوق مادّی معیّنی برای شان تعیین و تعریف نشده است. شاید که اینان با عالم بالا توکّل شان بس است و امداد غیبی شامل حال شان می شود. چنانکه برای حضرت مریم از غیب رزق و روزی می رسید. میوه های زمستانی  در تابستان و میوه های تابستانی در زمستان نزد مریم (س) ظاهر می شد. مریم که پیغمبر نبود .

روحانیونی هم داریم که در کنار سایر مردم به کارگری و بنّایی ، نجّاری ، رانندگی و سایر مشاغل اجتماعی مشغول اند. 

برخلاف نظر شما و برخی روان شناسان بیخبر از دین ، دین به تعجیل در تزویج نوجوانان از سنین آغازین بلوغ دعوت و ترغیب می کند.

در مدارس از دبیرستان تا دانشگاه ، فرزندان ما را به تعویق ازدواج دعوت می کنند ، به زمانی که مثلا به بلوغ اقتصادی ، بلوغ عاطفی و عقلی رسیده باشند ، که مغایر با توصیه های دینی ماست! یعنی در دین حرفی از بلوغ عاطفی و عقلی معیاری برای ازدواج به میان نیامده است! اصلاً ، آیا زمانی خاصّ برای بلوغ عاطفی و عقلی تعیین شده است توسط آن اشخاص به اصطلاح روانشناس ؟! خیر .

جوان تازه به بلوغ رسیده با مطالعه و کسب تجارب دیگران چرا نتواند عقل و منطق و عاطفه و انعطاف خود را قویّ کند؟!


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - علی

  برادر گرامی آخوند بهلکه انتقاد برای علمای ما زیاد است که خود مثنوی هفت من کاغذ است.دون شان دانستن برای انجام هرکاری ،جایگاه خاص داشتن در محافل،عدم تسلط به زبان متون درسیشان،مطالعه تنها 22کتاب برای فارغالتحصیلی طبق تحقیقات بنده،عدم آشنایی با علوم روز و حتی عدم قبولی برخی علوم جدید،سخنرانیهای کلیشه ای و عدم پرداختن به مسایل اجتماعی مثل نحوه انتخاب نماینده وشورا که حتی خودشان هم براساس تعصب طایفه ای انتخاب میکنندو.....که از شمارش خارج است تنها شمارا به این نکته جلب میکنم .هرگاه عالم فاسد شود عالم فاسد میشود و خروجی جامعه ماهمین است که میبینیم علت چیست همه ما عالمان دینی و دانشگاهیان مقصریم.

 • مهمان - عبدالله

  آیا عالمان دین از عملکرد خود راضی اند؟چه نمره ای به خود می دهند؟ آیا نمره پایین را ناشی از تنبلی دانش آموزان می دانند؟ یا معلم هم در این میان نقشی دارد؟
  عرصه فعالیت یک عالم دینی در چه زمینه هائی است؟آیا برای جلوگیری از توقعات بی جا لازم نیست حدود و میزان این فعالیت ها روشن گردد؟
  آیا یک عالم دینی به جز بیان وعده و وعید پاداش و جزای اخروی ابزار دیگری برای اثر گزاری روی مخاطبین خود دارد؟ استفاده از علوم جدید چون جامعه شناسی و روانشناسی اجتماعی و فردی و غیره منافات یا مغایرت دارد؟
  آیا دسته بندی های مختلف عالمان دین باعث تشدد و سردرگمی مخاطبین نمی شود؟

 • مهمان - عبدالجلیل

  سلام آقای بهلکه بله درسته روحانیون زحمتکش زیادی داریم ولی اینه مدنظر داشته باشیم وقتی مردم یه قشرازجامعه را قداست میدن وکوچکترین تعللی از کوچکترین عضوآن قشر مردم ببینند این برایشون بزرگ دیده می شود مردم فقط همان تعلل را مبینند وبه هزاران مسائل مثبت ومفید را فراموش میکنند . خدا روحانیون مخلص وپرتلاش مارا حفظ کنند.

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.