862.jpgاولکامیز-  آخوند بهلکه : وبسایت اولکامیز نوشت ؛ " لزوم طبقه بندی مشکلات جامعه بر روی منبرهاذیل آن عنوان نویسنده ی مطلب آقای عبدالرحمن حبیب لی نکاتی را عرض کرد و جامعه ی روحانیت را مورد بازپرسی قرار داد. در برابر این نوشته عرض شود که ؛ کدام مشکل هست که در منابر به آن پرداخته نشده است؟! 


معمولا در منابر گفته می شود؛ رباخواری نکنید ، زنا نکنید ، شرابخواری نکنید ، حقوق زنان ، شوهران ، فرزندان ، همسایگان، یتیمان و فقرا را مراعات کنید ، زکات و عشر و واجبات ادا کنید ، نماز بخوانید ، ...

در خصوص مساله ی رویت هلال رمضان و عید فطر که از دیرباز در کتب معتبر مساله ای اختلافی است ، "علمای محفل فقهی ترکمن صحرا " فتوا صادر کردند، می توانید به هر یک از دو گروه علما اقتدا کنید و خود را معذّب نکنید و احترام یکدیگر را داشته باشید.

معمولاً ، به مدرسه و به حوزه ی علمیّه بچه هایی مستعدّ و نامستعدّ راه می یابند، نامستعدّها به کلاسهای بالاتر و مدارج عالی نایل نمی شوند. بالاخره در بین هر صنفی اشخاص ضعیف و ناتوان و قوی و توانا می توان یافت.

برادرم ، آیا عموماً فارغ التحصیلان حوزه های علمیّه و عبا و عمّامه پوشان سلیم العقل ترکمن، چشم شان به ثروت کسبه و تجّار است؟! و آیا معاش روحانیون ترکمان ، با دوهزار تومان - پنج هزارتومانی که در بعضی مرثیه ها و محافل توسّط مردم پاک طینت و دیندار ، تقدیم شان می شود ، تأمین می شود و کفایت می کند؟! 

میدان دید خود را گسترش بدهیم. ما ترکمان ها روحانیونی داریم ، که بدون هیچ چشمداشتی در حوزه های علمیّه به تدریس علوم دینی اشتغال دارند و کارمزد و حقوق مادّی معیّنی برای شان تعیین و تعریف نشده است. شاید که اینان با عالم بالا توکّل شان بس است و امداد غیبی شامل حال شان می شود. چنانکه برای حضرت مریم از غیب رزق و روزی می رسید. میوه های زمستانی  در تابستان و میوه های تابستانی در زمستان نزد مریم (س) ظاهر می شد. مریم که پیغمبر نبود .

روحانیونی هم داریم که در کنار سایر مردم به کارگری و بنّایی ، نجّاری ، رانندگی و سایر مشاغل اجتماعی مشغول اند. 

برخلاف نظر شما و برخی روان شناسان بیخبر از دین ، دین به تعجیل در تزویج نوجوانان از سنین آغازین بلوغ دعوت و ترغیب می کند.

در مدارس از دبیرستان تا دانشگاه ، فرزندان ما را به تعویق ازدواج دعوت می کنند ، به زمانی که مثلا به بلوغ اقتصادی ، بلوغ عاطفی و عقلی رسیده باشند ، که مغایر با توصیه های دینی ماست! یعنی در دین حرفی از بلوغ عاطفی و عقلی معیاری برای ازدواج به میان نیامده است! اصلاً ، آیا زمانی خاصّ برای بلوغ عاطفی و عقلی تعیین شده است توسط آن اشخاص به اصطلاح روانشناس ؟! خیر .

جوان تازه به بلوغ رسیده با مطالعه و کسب تجارب دیگران چرا نتواند عقل و منطق و عاطفه و انعطاف خود را قویّ کند؟!


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - علی

  برادر گرامی آخوند بهلکه انتقاد برای علمای ما زیاد است که خود مثنوی هفت من کاغذ است.دون شان دانستن برای انجام هرکاری ،جایگاه خاص داشتن در محافل،عدم تسلط به زبان متون درسیشان،مطالعه تنها 22کتاب برای فارغالتحصیلی طبق تحقیقات بنده،عدم آشنایی با علوم روز و حتی عدم قبولی برخی علوم جدید،سخنرانیهای کلیشه ای و عدم پرداختن به مسایل اجتماعی مثل نحوه انتخاب نماینده وشورا که حتی خودشان هم براساس تعصب طایفه ای انتخاب میکنندو.....که از شمارش خارج است تنها شمارا به این نکته جلب میکنم .هرگاه عالم فاسد شود عالم فاسد میشود و خروجی جامعه ماهمین است که میبینیم علت چیست همه ما عالمان دینی و دانشگاهیان مقصریم.

 • مهمان - عبدالله

  آیا عالمان دین از عملکرد خود راضی اند؟چه نمره ای به خود می دهند؟ آیا نمره پایین را ناشی از تنبلی دانش آموزان می دانند؟ یا معلم هم در این میان نقشی دارد؟
  عرصه فعالیت یک عالم دینی در چه زمینه هائی است؟آیا برای جلوگیری از توقعات بی جا لازم نیست حدود و میزان این فعالیت ها روشن گردد؟
  آیا یک عالم دینی به جز بیان وعده و وعید پاداش و جزای اخروی ابزار دیگری برای اثر گزاری روی مخاطبین خود دارد؟ استفاده از علوم جدید چون جامعه شناسی و روانشناسی اجتماعی و فردی و غیره منافات یا مغایرت دارد؟
  آیا دسته بندی های مختلف عالمان دین باعث تشدد و سردرگمی مخاطبین نمی شود؟

 • مهمان - عبدالجلیل

  سلام آقای بهلکه بله درسته روحانیون زحمتکش زیادی داریم ولی اینه مدنظر داشته باشیم وقتی مردم یه قشرازجامعه را قداست میدن وکوچکترین تعللی از کوچکترین عضوآن قشر مردم ببینند این برایشون بزرگ دیده می شود مردم فقط همان تعلل را مبینند وبه هزاران مسائل مثبت ومفید را فراموش میکنند . خدا روحانیون مخلص وپرتلاش مارا حفظ کنند.

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.