b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgبه قلم یکی از کاربران سایت اولکامیز که خواست نامش ذکر نشود.  زمانی که انقلاب اسلامی با خون هزاران شهید به ثمر نشست ،و استمرار یافت ، همه ما انتظار داشتیم که جامعه ای داشته باشیم  که قوانین الهی در آن ساری و جاری باشد. صمیمیت  مهربانی و ارزشهای اخلاقی که همانا مبنای دین مبین اسلام است، بین آحاد جامعه گسترش یابد ولی نتیجه آنچه که ما انتظار داشتیم نشد .
 برای اینکه بتوانیم به چرایی این موضوع پاسخ دهیم باید برگردیم به دهه های اول انقلاب و بررسی کنیم که  کجا ها سنگ اول را کج گذاشتیم ؟
وقتی انقلاب شد جوانی حدود بیست ساله بودم و آنچه که می خواهم عرض کنم مواردی است که شاهد بودم و نفل قول و یا بر اساس مطالعه کتابها نیست.
یادم هست که آن زمان کمیته هایی ایجاد شد که وظیفه نیرو های این کمیته علاوه بر حفظ امنیت جامعه نقش گشت ارشاد فعلی را داشتند. قصد ندارم تلاش آنهارا در آن زمان نادیده بگیرم معتقدم آنها  قصد خدمت به انقلاب  را داشتندو نیتشان خیر بوده است ، و کارشان از سوی  نظام ارزشی تلفی می شد .
یادم هست این افراد در ورودی و خروجی های شهر می ایستادند و با نگهداشتن ماشینها نوار کاست های داخل ماشینها را گوش می کردند و آنهایی را که به نظرشان مبتذل بودند می شکستند!  کم کم و با مرور زمان ، نمی دانم خواست عمومی مردم بر آنها غلبه کرد یا اینکه آنها به این نتیجه رسیدند که این کار فایده ای ندارد?  بعداز آن نوبت به ویدئو رسید. بارها و بارها شاهد بودیم  ماموران کمیته شب هنگام به منازل و مکانهایی که در آن  ویدئو تماشا می کردند وارد شده و ضمن ضبط ویدئو به عنوان آلت لهو و لعب ،استفاده کنندگان از آن را دستگیر و به مقامات قضایی تحویل می دادند. البته تردیدی نیست که استفاده نابه جا از این ابزار صورت می گرفته است . فیلم های سینمایی زمان قبل از انقلاب هم جرئ فیلمهای ممنوعه بود .
با گذشت زمان، دیگر کسی با ویدئو کاری نداشت که سی دی به بازار آمد که همان سرنوشت  نوار کاست و ویدئو را داشت.
تا رسید به ماهواره که تا همین اواخر هم شاهد دستگیریهای استفاده کنندگان آن بودیم که باز هم مبارزه علیه آن با موفقیت همراه نبود و چیزی جز گرفتن وقت محاکم قضایی حاصلی نداشت و در حال حاضر ماهواره فقط در متن قانون غیر مجاز تلفی می شود و کسی کار خاصی با استفاده کنندگان از آن ندارد .
در مورد پوشش اسلامی در اوایل انقلاب ، بانوان ما که بماند پوشیدن پیراهن آستین کوتاه برای جوانان و نوجوانان پسر هم ممنوع بود و کسانی را که لباس آستین کوتاه می پوشید بعضا برای تأدیب دستهایشان  را از مچ تا قسمتی از بازو رنگ می کردند.
ولی اینک شاهد هستیم که در مبارزه با بی حجابی و بدحجابی هم  بسیار کمرنگ عمل می شود مقاومت مردم،  کار را برای مسئولین امر پیچیده و سخت کرده است.
مبارزه علیه برگزاری کنسرتها هم چالشی است که درحال حاضر مسئولین در گیر آن هستند تا جایی که خیلی از مسئولین رده بالای نظام  هم مبارره برعلیه آن را  بیهوده و مخالفت با آن را اقدامی بر علیه خواست عمومی می پندارند.
بادم هست زمانی بود که از برگزاری برنامه موسیقی در عروسیها هم جلو گیری می شد و خیلی از مردم ما شاهد آن بودند.
 به نظر می رسد اینها همه سنگهایی بودند که از همان ابتدا کج نهاده شدند و برخی هنوز هم به ادامه آن اعتقاد دارند و آگاهانه یا نا آگاهانه قصد ندارند که از گذشته درس بگیرند و این امر بدیهی را بپذیرند که در برخی موارد منع کردن موجب حریص شدن افراد نسبت به انجام  مورد  منع شده می شود.
 شایدخیلی از مواردی که در بالا ذکر شد امروز مضحک به نظر  برسد، بنابراین امروز هم نباید کاری بکنیم که نسل فردا یمان از کار امروزما تعجب بکنند.
به هرحال ما باید امروز قبول کنیم که نتوانستیم  نسلی ارزشی با معیارهای اسلام اصیل تربیت کنیم  که واکاوی علل آن از علم و تخصص نگارنده خارج است و  بررسی و تحقیق متخصصین و اهل فن را می طلبد. 

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

انشالله سدار آزمون ایران را بهتر بگم ترکمن صحرا را در جهان برازنده میکند انشالله .
دوست عزیز و گرامی فرهاد قاضی در غم و اندوه خود بنده را شریک بدانید.
در کدام مورد بفکر مردم بودند آیا تا حالا دیدید چیزی را تصویب کنند به نفع مردم باشد اونم مردمی که ماه...
تبریک میگویم انشالله موفق باشد مثل اینکه اولین زن شهردار زن درایران هستش ها ؟ حتما موفق خوهند شد .
قاتل مهران و عدنان باید سنگسار شود
این قاتل کثیف باید به دست مردم سپرده شود تا خودشان مجازاتش کنند
...
باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.