b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgبه قلم یکی از کاربران سایت اولکامیز که خواست نامش ذکر نشود.  زمانی که انقلاب اسلامی با خون هزاران شهید به ثمر نشست ،و استمرار یافت ، همه ما انتظار داشتیم که جامعه ای داشته باشیم  که قوانین الهی در آن ساری و جاری باشد. صمیمیت  مهربانی و ارزشهای اخلاقی که همانا مبنای دین مبین اسلام است، بین آحاد جامعه گسترش یابد ولی نتیجه آنچه که ما انتظار داشتیم نشد .
 برای اینکه بتوانیم به چرایی این موضوع پاسخ دهیم باید برگردیم به دهه های اول انقلاب و بررسی کنیم که  کجا ها سنگ اول را کج گذاشتیم ؟
وقتی انقلاب شد جوانی حدود بیست ساله بودم و آنچه که می خواهم عرض کنم مواردی است که شاهد بودم و نفل قول و یا بر اساس مطالعه کتابها نیست.
یادم هست که آن زمان کمیته هایی ایجاد شد که وظیفه نیرو های این کمیته علاوه بر حفظ امنیت جامعه نقش گشت ارشاد فعلی را داشتند. قصد ندارم تلاش آنهارا در آن زمان نادیده بگیرم معتقدم آنها  قصد خدمت به انقلاب  را داشتندو نیتشان خیر بوده است ، و کارشان از سوی  نظام ارزشی تلفی می شد .
یادم هست این افراد در ورودی و خروجی های شهر می ایستادند و با نگهداشتن ماشینها نوار کاست های داخل ماشینها را گوش می کردند و آنهایی را که به نظرشان مبتذل بودند می شکستند!  کم کم و با مرور زمان ، نمی دانم خواست عمومی مردم بر آنها غلبه کرد یا اینکه آنها به این نتیجه رسیدند که این کار فایده ای ندارد?  بعداز آن نوبت به ویدئو رسید. بارها و بارها شاهد بودیم  ماموران کمیته شب هنگام به منازل و مکانهایی که در آن  ویدئو تماشا می کردند وارد شده و ضمن ضبط ویدئو به عنوان آلت لهو و لعب ،استفاده کنندگان از آن را دستگیر و به مقامات قضایی تحویل می دادند. البته تردیدی نیست که استفاده نابه جا از این ابزار صورت می گرفته است . فیلم های سینمایی زمان قبل از انقلاب هم جرئ فیلمهای ممنوعه بود .
با گذشت زمان، دیگر کسی با ویدئو کاری نداشت که سی دی به بازار آمد که همان سرنوشت  نوار کاست و ویدئو را داشت.
تا رسید به ماهواره که تا همین اواخر هم شاهد دستگیریهای استفاده کنندگان آن بودیم که باز هم مبارزه علیه آن با موفقیت همراه نبود و چیزی جز گرفتن وقت محاکم قضایی حاصلی نداشت و در حال حاضر ماهواره فقط در متن قانون غیر مجاز تلفی می شود و کسی کار خاصی با استفاده کنندگان از آن ندارد .
در مورد پوشش اسلامی در اوایل انقلاب ، بانوان ما که بماند پوشیدن پیراهن آستین کوتاه برای جوانان و نوجوانان پسر هم ممنوع بود و کسانی را که لباس آستین کوتاه می پوشید بعضا برای تأدیب دستهایشان  را از مچ تا قسمتی از بازو رنگ می کردند.
ولی اینک شاهد هستیم که در مبارزه با بی حجابی و بدحجابی هم  بسیار کمرنگ عمل می شود مقاومت مردم،  کار را برای مسئولین امر پیچیده و سخت کرده است.
مبارزه علیه برگزاری کنسرتها هم چالشی است که درحال حاضر مسئولین در گیر آن هستند تا جایی که خیلی از مسئولین رده بالای نظام  هم مبارره برعلیه آن را  بیهوده و مخالفت با آن را اقدامی بر علیه خواست عمومی می پندارند.
بادم هست زمانی بود که از برگزاری برنامه موسیقی در عروسیها هم جلو گیری می شد و خیلی از مردم ما شاهد آن بودند.
 به نظر می رسد اینها همه سنگهایی بودند که از همان ابتدا کج نهاده شدند و برخی هنوز هم به ادامه آن اعتقاد دارند و آگاهانه یا نا آگاهانه قصد ندارند که از گذشته درس بگیرند و این امر بدیهی را بپذیرند که در برخی موارد منع کردن موجب حریص شدن افراد نسبت به انجام  مورد  منع شده می شود.
 شایدخیلی از مواردی که در بالا ذکر شد امروز مضحک به نظر  برسد، بنابراین امروز هم نباید کاری بکنیم که نسل فردا یمان از کار امروزما تعجب بکنند.
به هرحال ما باید امروز قبول کنیم که نتوانستیم  نسلی ارزشی با معیارهای اسلام اصیل تربیت کنیم  که واکاوی علل آن از علم و تخصص نگارنده خارج است و  بررسی و تحقیق متخصصین و اهل فن را می طلبد. 

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.