b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgبه قلم یکی از کاربران سایت اولکامیز که خواست نامش ذکر نشود.  زمانی که انقلاب اسلامی با خون هزاران شهید به ثمر نشست ،و استمرار یافت ، همه ما انتظار داشتیم که جامعه ای داشته باشیم  که قوانین الهی در آن ساری و جاری باشد. صمیمیت  مهربانی و ارزشهای اخلاقی که همانا مبنای دین مبین اسلام است، بین آحاد جامعه گسترش یابد ولی نتیجه آنچه که ما انتظار داشتیم نشد .
 برای اینکه بتوانیم به چرایی این موضوع پاسخ دهیم باید برگردیم به دهه های اول انقلاب و بررسی کنیم که  کجا ها سنگ اول را کج گذاشتیم ؟
وقتی انقلاب شد جوانی حدود بیست ساله بودم و آنچه که می خواهم عرض کنم مواردی است که شاهد بودم و نفل قول و یا بر اساس مطالعه کتابها نیست.
یادم هست که آن زمان کمیته هایی ایجاد شد که وظیفه نیرو های این کمیته علاوه بر حفظ امنیت جامعه نقش گشت ارشاد فعلی را داشتند. قصد ندارم تلاش آنهارا در آن زمان نادیده بگیرم معتقدم آنها  قصد خدمت به انقلاب  را داشتندو نیتشان خیر بوده است ، و کارشان از سوی  نظام ارزشی تلفی می شد .
یادم هست این افراد در ورودی و خروجی های شهر می ایستادند و با نگهداشتن ماشینها نوار کاست های داخل ماشینها را گوش می کردند و آنهایی را که به نظرشان مبتذل بودند می شکستند!  کم کم و با مرور زمان ، نمی دانم خواست عمومی مردم بر آنها غلبه کرد یا اینکه آنها به این نتیجه رسیدند که این کار فایده ای ندارد?  بعداز آن نوبت به ویدئو رسید. بارها و بارها شاهد بودیم  ماموران کمیته شب هنگام به منازل و مکانهایی که در آن  ویدئو تماشا می کردند وارد شده و ضمن ضبط ویدئو به عنوان آلت لهو و لعب ،استفاده کنندگان از آن را دستگیر و به مقامات قضایی تحویل می دادند. البته تردیدی نیست که استفاده نابه جا از این ابزار صورت می گرفته است . فیلم های سینمایی زمان قبل از انقلاب هم جرئ فیلمهای ممنوعه بود .
با گذشت زمان، دیگر کسی با ویدئو کاری نداشت که سی دی به بازار آمد که همان سرنوشت  نوار کاست و ویدئو را داشت.
تا رسید به ماهواره که تا همین اواخر هم شاهد دستگیریهای استفاده کنندگان آن بودیم که باز هم مبارزه علیه آن با موفقیت همراه نبود و چیزی جز گرفتن وقت محاکم قضایی حاصلی نداشت و در حال حاضر ماهواره فقط در متن قانون غیر مجاز تلفی می شود و کسی کار خاصی با استفاده کنندگان از آن ندارد .
در مورد پوشش اسلامی در اوایل انقلاب ، بانوان ما که بماند پوشیدن پیراهن آستین کوتاه برای جوانان و نوجوانان پسر هم ممنوع بود و کسانی را که لباس آستین کوتاه می پوشید بعضا برای تأدیب دستهایشان  را از مچ تا قسمتی از بازو رنگ می کردند.
ولی اینک شاهد هستیم که در مبارزه با بی حجابی و بدحجابی هم  بسیار کمرنگ عمل می شود مقاومت مردم،  کار را برای مسئولین امر پیچیده و سخت کرده است.
مبارزه علیه برگزاری کنسرتها هم چالشی است که درحال حاضر مسئولین در گیر آن هستند تا جایی که خیلی از مسئولین رده بالای نظام  هم مبارره برعلیه آن را  بیهوده و مخالفت با آن را اقدامی بر علیه خواست عمومی می پندارند.
بادم هست زمانی بود که از برگزاری برنامه موسیقی در عروسیها هم جلو گیری می شد و خیلی از مردم ما شاهد آن بودند.
 به نظر می رسد اینها همه سنگهایی بودند که از همان ابتدا کج نهاده شدند و برخی هنوز هم به ادامه آن اعتقاد دارند و آگاهانه یا نا آگاهانه قصد ندارند که از گذشته درس بگیرند و این امر بدیهی را بپذیرند که در برخی موارد منع کردن موجب حریص شدن افراد نسبت به انجام  مورد  منع شده می شود.
 شایدخیلی از مواردی که در بالا ذکر شد امروز مضحک به نظر  برسد، بنابراین امروز هم نباید کاری بکنیم که نسل فردا یمان از کار امروزما تعجب بکنند.
به هرحال ما باید امروز قبول کنیم که نتوانستیم  نسلی ارزشی با معیارهای اسلام اصیل تربیت کنیم  که واکاوی علل آن از علم و تخصص نگارنده خارج است و  بررسی و تحقیق متخصصین و اهل فن را می طلبد. 

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.