b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpg آقای خوجملی، آنگونه از از آقای یاری تعریف کرده اند که آدم فکر می کند انقلابی صورت گرفته است. و اینکه  ایشان آقای یاری را شاعری روشن فکر قید نموده اند جای بسی سئوال دارد. اگر ایشان شاعری است که اینگونه آقای خوجملی با آب و تاب تعریفش کرده اند  چرا اشعارش را نشر نمی کنند. شاعرروشنفکر که شعر دگرشاعران را مطالعه نکرده نقد نمی کند !یاچون خیلی روشنفکر است  ندیده غیب می داند!!روشنفکری مقوله ای است که باسرودن یکی دو قطعه شعر  و گرفتن مراسم برای دختر(حرکت مطلوبی بوده است)میسر نمی شود. منظورم این است که القاب بزرگ را برای بزرگان واقعی برازنده است. کسی که به عقاید دیگران احترام نمی گذارد. کسی که به فرهنگ خودش احترام قائل نیست چگونه روشنفکر محسوب می شود. کسی که بیشتر آداب و رسوم قوم خودش را عقب ماندگی می داند ،آیا روشنفکر  است؟ سخن فراوان است ولی انتظار از آقای خوجملی این است که از افراد آنگونه که هستند تعریف کنند که این رفتار خود گوشه ای از روشنفکری است. با چشسباندن القاب بر اسامی ،جامعه رشد نخواهد کرد.درضمن اگر اشتباه نکنم آقای ....همان روشنفکری است که اکثرشاعران ترکمن صحرا را دارای تفکر پایین می دانست و می گفت باغشی های بیکار زیادند با پنجاه هزار تومان راضی می شوند در عروسی ها آواز بخوانند حالا چطور شده در عروسی دخترش این عزیزان راعزیز شده بودند!!!!!

فرستنده مطلب را با نام چندری (احتمالا مستعار) ارسال نموده است.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - حاجی گدی

  1- هر کس می تواند خود را روشنفکر بنامد یا بداند اما تایید آن با دیگران است.کی و کجا آقای خوجملی خود را روشنفکر نامیده یا دانسته است؟اگر موردی بوده تایید یا رد آن با شما است و یا قابل نقد است.
  2-یکی از کارکرد های اصلی روشنفکر انتقاد از وضع موجود اجتماعی و مخصوصآ فرهنگی جامعه است به گونه ای که در جهت رشد و ارتقا سطح فرهنگی آن جامعه باشد.ممکن است نظر یک روشنفکر صحیح یا حق نباشد که در پروسه بحث و گفتگو روشن می شود.بنابر این ممکن است بعضی از آداب و رسوم فرهنگی مورد نقد قرار گیرد.عقب مانده یا پیشرو بودن یک فرهنگ بستگی به نسبت سنجی و معیار و ملاک دارد و نیاز به بحث موردی است.

 • مهمان - امان محمد خوجملی

  شادی حکم کیمیا به خود گرفته است.
  پاسخ به کامنت چندری در یادداشت عروسی به سبک جدید
  امان محمد خوجملی: از دوست بزرگوارم جناب چندری تشکر می کنم که به یادداشت اینجانب با عنوان عروسی به سبک جدید منتشر شده بود کامنمت انتقادی خوبی نوشتند. البته لازم است چند مورد آنرا توضیح بدهم. روشنفکر تعریفهای زیادی دارد که به چند مورد آن اشاره می کنم. اولین ویژگی روشنفکر نقد و انتقاد از وضع موجود و رسیدن به وضع مطلوب مفقود است. دومین ویژگی مبارزه با خرافات از هرنوع آن می باشد. سومین ویژگی روشنفکرمجهز شدن به سلاح استدلال است بدون استدلال و نقد و انتقاد هیچ چیز را قبول نکند. چهارمین ویژگی روشنفکر حقیقت طلبی است و در مقابل اخلاق و معنویت و عدالت و سخاوت سر فرود بیاورد. پنجمین ویژگی روشنفکر پیشرو بودن در امور مختلف وپیش بینی و گوشزد کردن خطرات قبل از وقوع آن به جامعه است. اگر منظور از روشنفکر دانشمند و فیلسوف بودن است ما هیچکدام شامل آن نمی شویم.

  عروسی یحیا یاری نوعی انقلاب گونه بود که در این شرایط قحطی جشن و شادی و تفریحات فرحبخش اینگونه مراسمها را باید گشت و با میکروسکوب پیدا کرد. خودتان بهتر از من می دانید که به لطف بعضی افراد مذهبی وبرخی برادران سنتی عروسیهای ما بی شباهت به عزا نیست چون در عروسیها به جای بخشیها و داستانها ی شاد و به جای بگو و بخند و مراسم خوب فرهنگی، صحبت قیامت وعذاب شب اول قبر می شود که انسان از رفتن به عروسی پشیمان می شود. جامعه ما (ترکمنها) نوعی به عقب گرد و ارتجاعی شدن پیش می رود که اگراین نوع تفکر مسلط شود سقوط و انحطاط کامل خواهد شد. گوش افراد عامی هم به سمت همین افراد است.

  یحیاری دفتر شعر دارد اما چرا منتشر نمی کند نمی دانم و شعرهای خوبی هم دارد و با دید انتقادی به فرهنگ و اجتماع نگریسته است. اینکه گفتید القاب بزرگ برای بزرگان واقعی برازنده است سخن درستی است ما نباید غلو بکنیم. باید به افراد به اندازه ی وزنشان بها بدهیم تا جامعه دچار کج فهمی نشود. البته خود یحیا یاری جلوتر از دیگران به من تذکر داده بود که این بزرگی ایشان را می رساند. گفته اید« به عقاید دیگران و به فرهنگ خود احترام نمی گذارد». البته بنده از این موضوع خبر ندارم. اگر چنین باشد بی احترامی برای هیچکس خوب نیست. اما نقد و انتقاد از عقاید و فرهنگ لازم است. عقاید و فرهنگ به خودی خود قداست ندارد و باید با نقادی پالایش و خرافات زدایی شود. عقاید و فرهنگ به ارتقاء اخلاق و معنویت انسانها کمک کند تا انسان احساس مسئولیت کند و در خیر و شر دیگران خود را بی تفاوت نشان ندهد.11/5/1396 .

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.