b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpg آقای خوجملی، آنگونه از از آقای یاری تعریف کرده اند که آدم فکر می کند انقلابی صورت گرفته است. و اینکه  ایشان آقای یاری را شاعری روشن فکر قید نموده اند جای بسی سئوال دارد. اگر ایشان شاعری است که اینگونه آقای خوجملی با آب و تاب تعریفش کرده اند  چرا اشعارش را نشر نمی کنند. شاعرروشنفکر که شعر دگرشاعران را مطالعه نکرده نقد نمی کند !یاچون خیلی روشنفکر است  ندیده غیب می داند!!روشنفکری مقوله ای است که باسرودن یکی دو قطعه شعر  و گرفتن مراسم برای دختر(حرکت مطلوبی بوده است)میسر نمی شود. منظورم این است که القاب بزرگ را برای بزرگان واقعی برازنده است. کسی که به عقاید دیگران احترام نمی گذارد. کسی که به فرهنگ خودش احترام قائل نیست چگونه روشنفکر محسوب می شود. کسی که بیشتر آداب و رسوم قوم خودش را عقب ماندگی می داند ،آیا روشنفکر  است؟ سخن فراوان است ولی انتظار از آقای خوجملی این است که از افراد آنگونه که هستند تعریف کنند که این رفتار خود گوشه ای از روشنفکری است. با چشسباندن القاب بر اسامی ،جامعه رشد نخواهد کرد.درضمن اگر اشتباه نکنم آقای ....همان روشنفکری است که اکثرشاعران ترکمن صحرا را دارای تفکر پایین می دانست و می گفت باغشی های بیکار زیادند با پنجاه هزار تومان راضی می شوند در عروسی ها آواز بخوانند حالا چطور شده در عروسی دخترش این عزیزان راعزیز شده بودند!!!!!

فرستنده مطلب را با نام چندری (احتمالا مستعار) ارسال نموده است.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - حاجی گدی

  1- هر کس می تواند خود را روشنفکر بنامد یا بداند اما تایید آن با دیگران است.کی و کجا آقای خوجملی خود را روشنفکر نامیده یا دانسته است؟اگر موردی بوده تایید یا رد آن با شما است و یا قابل نقد است.
  2-یکی از کارکرد های اصلی روشنفکر انتقاد از وضع موجود اجتماعی و مخصوصآ فرهنگی جامعه است به گونه ای که در جهت رشد و ارتقا سطح فرهنگی آن جامعه باشد.ممکن است نظر یک روشنفکر صحیح یا حق نباشد که در پروسه بحث و گفتگو روشن می شود.بنابر این ممکن است بعضی از آداب و رسوم فرهنگی مورد نقد قرار گیرد.عقب مانده یا پیشرو بودن یک فرهنگ بستگی به نسبت سنجی و معیار و ملاک دارد و نیاز به بحث موردی است.

 • مهمان - امان محمد خوجملی

  شادی حکم کیمیا به خود گرفته است.
  پاسخ به کامنت چندری در یادداشت عروسی به سبک جدید
  امان محمد خوجملی: از دوست بزرگوارم جناب چندری تشکر می کنم که به یادداشت اینجانب با عنوان عروسی به سبک جدید منتشر شده بود کامنمت انتقادی خوبی نوشتند. البته لازم است چند مورد آنرا توضیح بدهم. روشنفکر تعریفهای زیادی دارد که به چند مورد آن اشاره می کنم. اولین ویژگی روشنفکر نقد و انتقاد از وضع موجود و رسیدن به وضع مطلوب مفقود است. دومین ویژگی مبارزه با خرافات از هرنوع آن می باشد. سومین ویژگی روشنفکرمجهز شدن به سلاح استدلال است بدون استدلال و نقد و انتقاد هیچ چیز را قبول نکند. چهارمین ویژگی روشنفکر حقیقت طلبی است و در مقابل اخلاق و معنویت و عدالت و سخاوت سر فرود بیاورد. پنجمین ویژگی روشنفکر پیشرو بودن در امور مختلف وپیش بینی و گوشزد کردن خطرات قبل از وقوع آن به جامعه است. اگر منظور از روشنفکر دانشمند و فیلسوف بودن است ما هیچکدام شامل آن نمی شویم.

  عروسی یحیا یاری نوعی انقلاب گونه بود که در این شرایط قحطی جشن و شادی و تفریحات فرحبخش اینگونه مراسمها را باید گشت و با میکروسکوب پیدا کرد. خودتان بهتر از من می دانید که به لطف بعضی افراد مذهبی وبرخی برادران سنتی عروسیهای ما بی شباهت به عزا نیست چون در عروسیها به جای بخشیها و داستانها ی شاد و به جای بگو و بخند و مراسم خوب فرهنگی، صحبت قیامت وعذاب شب اول قبر می شود که انسان از رفتن به عروسی پشیمان می شود. جامعه ما (ترکمنها) نوعی به عقب گرد و ارتجاعی شدن پیش می رود که اگراین نوع تفکر مسلط شود سقوط و انحطاط کامل خواهد شد. گوش افراد عامی هم به سمت همین افراد است.

  یحیاری دفتر شعر دارد اما چرا منتشر نمی کند نمی دانم و شعرهای خوبی هم دارد و با دید انتقادی به فرهنگ و اجتماع نگریسته است. اینکه گفتید القاب بزرگ برای بزرگان واقعی برازنده است سخن درستی است ما نباید غلو بکنیم. باید به افراد به اندازه ی وزنشان بها بدهیم تا جامعه دچار کج فهمی نشود. البته خود یحیا یاری جلوتر از دیگران به من تذکر داده بود که این بزرگی ایشان را می رساند. گفته اید« به عقاید دیگران و به فرهنگ خود احترام نمی گذارد». البته بنده از این موضوع خبر ندارم. اگر چنین باشد بی احترامی برای هیچکس خوب نیست. اما نقد و انتقاد از عقاید و فرهنگ لازم است. عقاید و فرهنگ به خودی خود قداست ندارد و باید با نقادی پالایش و خرافات زدایی شود. عقاید و فرهنگ به ارتقاء اخلاق و معنویت انسانها کمک کند تا انسان احساس مسئولیت کند و در خیر و شر دیگران خود را بی تفاوت نشان ندهد.11/5/1396 .

یادداشت

IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

انشالله سدار آزمون ایران را بهتر بگم ترکمن صحرا را در جهان برازنده میکند انشالله .
دوست عزیز و گرامی فرهاد قاضی در غم و اندوه خود بنده را شریک بدانید.
در کدام مورد بفکر مردم بودند آیا تا حالا دیدید چیزی را تصویب کنند به نفع مردم باشد اونم مردمی که ماه...
تبریک میگویم انشالله موفق باشد مثل اینکه اولین زن شهردار زن درایران هستش ها ؟ حتما موفق خوهند شد .
قاتل مهران و عدنان باید سنگسار شود
این قاتل کثیف باید به دست مردم سپرده شود تا خودشان مجازاتش کنند
...
باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.