b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpg آقای خوجملی، آنگونه از از آقای یاری تعریف کرده اند که آدم فکر می کند انقلابی صورت گرفته است. و اینکه  ایشان آقای یاری را شاعری روشن فکر قید نموده اند جای بسی سئوال دارد. اگر ایشان شاعری است که اینگونه آقای خوجملی با آب و تاب تعریفش کرده اند  چرا اشعارش را نشر نمی کنند. شاعرروشنفکر که شعر دگرشاعران را مطالعه نکرده نقد نمی کند !یاچون خیلی روشنفکر است  ندیده غیب می داند!!روشنفکری مقوله ای است که باسرودن یکی دو قطعه شعر  و گرفتن مراسم برای دختر(حرکت مطلوبی بوده است)میسر نمی شود. منظورم این است که القاب بزرگ را برای بزرگان واقعی برازنده است. کسی که به عقاید دیگران احترام نمی گذارد. کسی که به فرهنگ خودش احترام قائل نیست چگونه روشنفکر محسوب می شود. کسی که بیشتر آداب و رسوم قوم خودش را عقب ماندگی می داند ،آیا روشنفکر  است؟ سخن فراوان است ولی انتظار از آقای خوجملی این است که از افراد آنگونه که هستند تعریف کنند که این رفتار خود گوشه ای از روشنفکری است. با چشسباندن القاب بر اسامی ،جامعه رشد نخواهد کرد.درضمن اگر اشتباه نکنم آقای ....همان روشنفکری است که اکثرشاعران ترکمن صحرا را دارای تفکر پایین می دانست و می گفت باغشی های بیکار زیادند با پنجاه هزار تومان راضی می شوند در عروسی ها آواز بخوانند حالا چطور شده در عروسی دخترش این عزیزان راعزیز شده بودند!!!!!

فرستنده مطلب را با نام چندری (احتمالا مستعار) ارسال نموده است.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - حاجی گدی

  1- هر کس می تواند خود را روشنفکر بنامد یا بداند اما تایید آن با دیگران است.کی و کجا آقای خوجملی خود را روشنفکر نامیده یا دانسته است؟اگر موردی بوده تایید یا رد آن با شما است و یا قابل نقد است.
  2-یکی از کارکرد های اصلی روشنفکر انتقاد از وضع موجود اجتماعی و مخصوصآ فرهنگی جامعه است به گونه ای که در جهت رشد و ارتقا سطح فرهنگی آن جامعه باشد.ممکن است نظر یک روشنفکر صحیح یا حق نباشد که در پروسه بحث و گفتگو روشن می شود.بنابر این ممکن است بعضی از آداب و رسوم فرهنگی مورد نقد قرار گیرد.عقب مانده یا پیشرو بودن یک فرهنگ بستگی به نسبت سنجی و معیار و ملاک دارد و نیاز به بحث موردی است.

 • مهمان - امان محمد خوجملی

  شادی حکم کیمیا به خود گرفته است.
  پاسخ به کامنت چندری در یادداشت عروسی به سبک جدید
  امان محمد خوجملی: از دوست بزرگوارم جناب چندری تشکر می کنم که به یادداشت اینجانب با عنوان عروسی به سبک جدید منتشر شده بود کامنمت انتقادی خوبی نوشتند. البته لازم است چند مورد آنرا توضیح بدهم. روشنفکر تعریفهای زیادی دارد که به چند مورد آن اشاره می کنم. اولین ویژگی روشنفکر نقد و انتقاد از وضع موجود و رسیدن به وضع مطلوب مفقود است. دومین ویژگی مبارزه با خرافات از هرنوع آن می باشد. سومین ویژگی روشنفکرمجهز شدن به سلاح استدلال است بدون استدلال و نقد و انتقاد هیچ چیز را قبول نکند. چهارمین ویژگی روشنفکر حقیقت طلبی است و در مقابل اخلاق و معنویت و عدالت و سخاوت سر فرود بیاورد. پنجمین ویژگی روشنفکر پیشرو بودن در امور مختلف وپیش بینی و گوشزد کردن خطرات قبل از وقوع آن به جامعه است. اگر منظور از روشنفکر دانشمند و فیلسوف بودن است ما هیچکدام شامل آن نمی شویم.

  عروسی یحیا یاری نوعی انقلاب گونه بود که در این شرایط قحطی جشن و شادی و تفریحات فرحبخش اینگونه مراسمها را باید گشت و با میکروسکوب پیدا کرد. خودتان بهتر از من می دانید که به لطف بعضی افراد مذهبی وبرخی برادران سنتی عروسیهای ما بی شباهت به عزا نیست چون در عروسیها به جای بخشیها و داستانها ی شاد و به جای بگو و بخند و مراسم خوب فرهنگی، صحبت قیامت وعذاب شب اول قبر می شود که انسان از رفتن به عروسی پشیمان می شود. جامعه ما (ترکمنها) نوعی به عقب گرد و ارتجاعی شدن پیش می رود که اگراین نوع تفکر مسلط شود سقوط و انحطاط کامل خواهد شد. گوش افراد عامی هم به سمت همین افراد است.

  یحیاری دفتر شعر دارد اما چرا منتشر نمی کند نمی دانم و شعرهای خوبی هم دارد و با دید انتقادی به فرهنگ و اجتماع نگریسته است. اینکه گفتید القاب بزرگ برای بزرگان واقعی برازنده است سخن درستی است ما نباید غلو بکنیم. باید به افراد به اندازه ی وزنشان بها بدهیم تا جامعه دچار کج فهمی نشود. البته خود یحیا یاری جلوتر از دیگران به من تذکر داده بود که این بزرگی ایشان را می رساند. گفته اید« به عقاید دیگران و به فرهنگ خود احترام نمی گذارد». البته بنده از این موضوع خبر ندارم. اگر چنین باشد بی احترامی برای هیچکس خوب نیست. اما نقد و انتقاد از عقاید و فرهنگ لازم است. عقاید و فرهنگ به خودی خود قداست ندارد و باید با نقادی پالایش و خرافات زدایی شود. عقاید و فرهنگ به ارتقاء اخلاق و معنویت انسانها کمک کند تا انسان احساس مسئولیت کند و در خیر و شر دیگران خود را بی تفاوت نشان ندهد.11/5/1396 .

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.