946.jpgامان محمد خوجملی:هنوز تلاش قابل قبول و قابل ملاحظه ای برای کاهش تضادهای اجتماعی برداشته نشده است. گویا تضادها لاینحل باقی مانده و سال به سال هم عمیقتر، وسیعترو شدیدتر هم می شود. چون فاصله طبقاتی ترمیم، درآمدها نزدیکتر، تعداد بیکاران کاهش و وضعیت کسب و کار بهبود نمی یابد.حقوقهای1 میلیون تومانی کارگران تا 24 میلیونی مدیران و اختلاسهای هزاران میلیاردی فضای اجتماعی را مسموم وطبقات فرو دست را از طبقات فرادست جامعه دورکرده است. اکثریت افراد هم وضعیت یکدیگررا درک و فهم نمی کنند و همین عدم درک و فهم هم کینه ها و دشمنی را زیاد و سازش و تفاهم اجتماعی که برای پیش رفت جامعه ضروری است را خدشه دارمی کند. تعامل اجتماعی ضعیف شده و هر کس به تنهایی دنبال رتق وفتق امور خود می باشند.

انسانها در ظاهر با هم هستند و علیرغم نزدیکی فیزیکی قلبها فرسنگها با هم فاصله دارند. فرایند اقتصادی کشور علیرغم تلاشهای زیاد مسئولان، تولید کسب و کار ومعیشت تمام مردم را نتوانسته است تحت پوشش قرار دهد. عصرها قیافه های خسته ودرهم فرورفته و کیسه های خالی و با محتوی چند قرص نان کارگران که به خانه هاشان بر می گردند گویای خیلی چیزهاست که شرایط نا به سامان اقتصادی و اجتماعی بر سرشان آورد ه است. قیافه ی مغموم آنها زمانی دیدنی است که از صبح تا غروب در کنار خیابان می ایستند که بدون اینکه کاری پیدا بکنند با دستان خالی به خانه بر می گردند. دیدن این صحنه های دردناک برای هر انسان منصف آزار دهنده است. با این وضعیت عده ای زندگی و کثیری زنده مانی می کنند .

تولید کننده از شرایط و رقابت سخت تولید ناراضی و کارگرازحقوق کم خود و هر دو از رانتخواری های بی زحمت و اختلاسهای هزاران میلیاردی که به ریش هشتاد میلیون انسان می خندند دل خون دارند.در فضای مسموم ثروتمند سالم که با کار و تلاش شبانه روزی خود صاحب ثروت شده است با رانت خواران که صاحب ثروت افسانه ای شده اند یکی دانسته می شوند و دوغ از دوشاب باز شناخته نمی شود. در فضای ناسالم شکافهای طبقاتی کینه و دشمنی های انباشته شده جایی برای صلح و سازش نمی گذارد. انسانها به خاطر یک موضوع کوچک یقه ی همدیگر را می درند و به یکدیگر ناسزا می گویند و سراغ قانون و محکمه را نمی گیرند و بیشتر اوقات مستقیم اقدام می کنند. انسان از کلماتیکه رد و بدل می شود در حیران می ماند. در واقع اینها عمق شکافهای اجتماعی و نارضاتی ها را نشان می دهد با اندک بهانه ای فوران می کند.

چرا فقیر و غنی هر کدام در عالم خود سیر می کنند؟ بیشترکارفرمایان برای کارگران زیردست خودسختگیرهستند و روابطشان درحالت خصمانه قرار دارد. اگر در یک جایی قرار دارند از روی اجبار است نه از روی اختیار. چرا با وجود اینکه از همدیگر منتفع می شوند از یکدیگر راضی نیستند؟ چون نگاهها به یکدیگر مشروع و سالم نیست چون هردوحق یا نا حق آن جایگاه را بر اساس شایستگی و بایستگی نمی دانند. تا زمانیکه نگاه اقتصادی با نگاه فرهنگی و اجتماعی تلطیف و مشروعیت نیابد این فرآیند خطرناک ادامه خواهد یافت و در جایی تلاقی کنند حساب به همدیگر خواهند رسید. اگر چنانچه تا بحال به حساب یکدیگر نرسیدند نباید نه به خاطر رضایت که به خاطر قدرت نابرابر بوده است. این درد زمانی درمان خواهد شد که فضای خصومت به فضای رضایت تبدیل شود که آنهم مستلزم تامین معیشت فقرا است که زندگی مناسبی در مقابل کار و زحمت طاقت فرسا ی خود داشته باشند.4/5/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - شریف

    چقدر لذت بردم وقتی این مقاله را مطالعه کردم و بارها احسنت و هزاران افرین گفتم به درک بالای جناب خوجملی از وضعیت جامعه، بازهم احسنت جناب خوجملی ادم با سواد و دلسوز و تلاشگری هستید و در این موضوعات درک بالایی دارید ولی خواهشا وارد موضوعاتی که اطلاعات عمیق ازش نداری (مثل سنگسار) وارد نشو، واقعا ناراحت شدم از جمله مدافعان احکام خشن اسلامی. جمله برازنده یک انسان مسلمان و فرهیخته چون حضرتعالی نیست. تمام دستورات خداوند سبحانه و تعالی جز از سر عدالت نیست اما درک کردن این عدالت زمانی پیش میاید که ناموس خود انسان مرتکب چنین عمل زشتی شود انوقت است که انسان به دنبال عذابی خواهد گشت که بدتر از سنگسار است. بگذار فقها نظر بدهند جناب خوجملی عزیز شما بسیار نویسنده توانایی هستید بنده طرفدار شما هستم کما فی السابق درباره مشکلات و معیشت و اسیب های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی مطلب بنویس وارد مسایل احکام شرعی نشو که از طرفدارانت خواهد کاست.

  • مهمان - امان محمد خوجملی

    سلام شریف جان. ممنون از راهنماییتان. بنده بیشترین مطالعاتم روی مسائل دینی است. شما فکر نکنید فقه یعنی دین. دین بخشهای دیگری مانند اخلاق و عقاید هم دارد که بسیار عمیق است. فقه سطحی ترین و قشری ترین بخش دین است. بعضی چیزها فقط به دین نسبت داده می شود ولی در اصل در دین نیست. ماباید از سطحی نگری و باورهای بدون مطالعه دست برداریم.حتماً لازم است به دین نظری جدید انداخته شود حرف روحانیون سنتی رابدون سند و مدرک نباید قبول بکنیم.

  • مهمان - شهروند

    سلام احسنت آقای خوجملی راست میگی حرف روحانیون را بدون سند نباید قبول کرد چون بیشتر روحانیون مطالعه ندارند .

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.