b_150_100_16777215_00_images_946.jpgامان محمد خوجملی:هنوز تلاش قابل قبول و قابل ملاحظه ای برای کاهش تضادهای اجتماعی برداشته نشده است. گویا تضادها لاینحل باقی مانده و سال به سال هم عمیقتر، وسیعترو شدیدتر هم می شود. چون فاصله طبقاتی ترمیم، درآمدها نزدیکتر، تعداد بیکاران کاهش و وضعیت کسب و کار بهبود نمی یابد.حقوقهای1 میلیون تومانی کارگران تا 24 میلیونی مدیران و اختلاسهای هزاران میلیاردی فضای اجتماعی را مسموم وطبقات فرو دست را از طبقات فرادست جامعه دورکرده است. اکثریت افراد هم وضعیت یکدیگررا درک و فهم نمی کنند و همین عدم درک و فهم هم کینه ها و دشمنی را زیاد و سازش و تفاهم اجتماعی که برای پیش رفت جامعه ضروری است را خدشه دارمی کند. تعامل اجتماعی ضعیف شده و هر کس به تنهایی دنبال رتق وفتق امور خود می باشند.

انسانها در ظاهر با هم هستند و علیرغم نزدیکی فیزیکی قلبها فرسنگها با هم فاصله دارند. فرایند اقتصادی کشور علیرغم تلاشهای زیاد مسئولان، تولید کسب و کار ومعیشت تمام مردم را نتوانسته است تحت پوشش قرار دهد. عصرها قیافه های خسته ودرهم فرورفته و کیسه های خالی و با محتوی چند قرص نان کارگران که به خانه هاشان بر می گردند گویای خیلی چیزهاست که شرایط نا به سامان اقتصادی و اجتماعی بر سرشان آورد ه است. قیافه ی مغموم آنها زمانی دیدنی است که از صبح تا غروب در کنار خیابان می ایستند که بدون اینکه کاری پیدا بکنند با دستان خالی به خانه بر می گردند. دیدن این صحنه های دردناک برای هر انسان منصف آزار دهنده است. با این وضعیت عده ای زندگی و کثیری زنده مانی می کنند .

تولید کننده از شرایط و رقابت سخت تولید ناراضی و کارگرازحقوق کم خود و هر دو از رانتخواری های بی زحمت و اختلاسهای هزاران میلیاردی که به ریش هشتاد میلیون انسان می خندند دل خون دارند.در فضای مسموم ثروتمند سالم که با کار و تلاش شبانه روزی خود صاحب ثروت شده است با رانت خواران که صاحب ثروت افسانه ای شده اند یکی دانسته می شوند و دوغ از دوشاب باز شناخته نمی شود. در فضای ناسالم شکافهای طبقاتی کینه و دشمنی های انباشته شده جایی برای صلح و سازش نمی گذارد. انسانها به خاطر یک موضوع کوچک یقه ی همدیگر را می درند و به یکدیگر ناسزا می گویند و سراغ قانون و محکمه را نمی گیرند و بیشتر اوقات مستقیم اقدام می کنند. انسان از کلماتیکه رد و بدل می شود در حیران می ماند. در واقع اینها عمق شکافهای اجتماعی و نارضاتی ها را نشان می دهد با اندک بهانه ای فوران می کند.

چرا فقیر و غنی هر کدام در عالم خود سیر می کنند؟ بیشترکارفرمایان برای کارگران زیردست خودسختگیرهستند و روابطشان درحالت خصمانه قرار دارد. اگر در یک جایی قرار دارند از روی اجبار است نه از روی اختیار. چرا با وجود اینکه از همدیگر منتفع می شوند از یکدیگر راضی نیستند؟ چون نگاهها به یکدیگر مشروع و سالم نیست چون هردوحق یا نا حق آن جایگاه را بر اساس شایستگی و بایستگی نمی دانند. تا زمانیکه نگاه اقتصادی با نگاه فرهنگی و اجتماعی تلطیف و مشروعیت نیابد این فرآیند خطرناک ادامه خواهد یافت و در جایی تلاقی کنند حساب به همدیگر خواهند رسید. اگر چنانچه تا بحال به حساب یکدیگر نرسیدند نباید نه به خاطر رضایت که به خاطر قدرت نابرابر بوده است. این درد زمانی درمان خواهد شد که فضای خصومت به فضای رضایت تبدیل شود که آنهم مستلزم تامین معیشت فقرا است که زندگی مناسبی در مقابل کار و زحمت طاقت فرسا ی خود داشته باشند.4/5/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - شریف

    چقدر لذت بردم وقتی این مقاله را مطالعه کردم و بارها احسنت و هزاران افرین گفتم به درک بالای جناب خوجملی از وضعیت جامعه، بازهم احسنت جناب خوجملی ادم با سواد و دلسوز و تلاشگری هستید و در این موضوعات درک بالایی دارید ولی خواهشا وارد موضوعاتی که اطلاعات عمیق ازش نداری (مثل سنگسار) وارد نشو، واقعا ناراحت شدم از جمله مدافعان احکام خشن اسلامی. جمله برازنده یک انسان مسلمان و فرهیخته چون حضرتعالی نیست. تمام دستورات خداوند سبحانه و تعالی جز از سر عدالت نیست اما درک کردن این عدالت زمانی پیش میاید که ناموس خود انسان مرتکب چنین عمل زشتی شود انوقت است که انسان به دنبال عذابی خواهد گشت که بدتر از سنگسار است. بگذار فقها نظر بدهند جناب خوجملی عزیز شما بسیار نویسنده توانایی هستید بنده طرفدار شما هستم کما فی السابق درباره مشکلات و معیشت و اسیب های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی مطلب بنویس وارد مسایل احکام شرعی نشو که از طرفدارانت خواهد کاست.

  • مهمان - امان محمد خوجملی

    سلام شریف جان. ممنون از راهنماییتان. بنده بیشترین مطالعاتم روی مسائل دینی است. شما فکر نکنید فقه یعنی دین. دین بخشهای دیگری مانند اخلاق و عقاید هم دارد که بسیار عمیق است. فقه سطحی ترین و قشری ترین بخش دین است. بعضی چیزها فقط به دین نسبت داده می شود ولی در اصل در دین نیست. ماباید از سطحی نگری و باورهای بدون مطالعه دست برداریم.حتماً لازم است به دین نظری جدید انداخته شود حرف روحانیون سنتی رابدون سند و مدرک نباید قبول بکنیم.

  • مهمان - شهروند

    سلام احسنت آقای خوجملی راست میگی حرف روحانیون را بدون سند نباید قبول کرد چون بیشتر روحانیون مطالعه ندارند .

IMAGE مراسم نکوداشت زنده یاد حاجی محمد کر برگزار می شود
به اطلاع کلیه دوستان ، آشنایان ، دوستداران و علاقمندان مرحوم حاجی محمد کر میرساند...

یادداشت

IMAGE مساجد شیک خالی در کنار مدارس کلنگی مملو از دانش آموز چیزی جز عقب ماندگی فرهنگی نیست

اولکامیز-امان محمد خوجملی در پاسخ به آچیک: با عرض سلام به دوست بزرگوارم آچیک. شما در یادداشت خودتان مطالب مختلف و خوبی را مطرح کرده اید که لازم است به برخی موارد آن توضیح داده شود که جریان از چه... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا به رای مردم بعد از انتخابات توجه نمی شود؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: عرصه ی سیاست و قدرت در ایران طوری است که همه ی مسئولان حکومتی برای انجام کاری می توانند قول بدهند و در عین حال در صورت عدم تحقق وعده ها از زیر بار مسئولیت شانه خالی... ادامه مطلب ..
IMAGE آن کدام مشکل هست که علمای بزرگوار بدان نپرداخته باشند؟!

اولکامیز-  آخوند بهلکه : وبسایت اولکامیز نوشت ؛ " لزوم طبقه بندی مشکلات جامعه بر روی منبرهاذیل آن عنوان نویسنده ی مطلب آقای عبدالرحمن حبیب لی نکاتی را عرض کرد و جامعه ی روحانیت را مورد بازپرسی... ادامه مطلب ..
IMAGE حاجی گدی :کار عالم دینی با حرف ومشاغل دیگر قابل قیاس نیست

اولکامیز-حاشیه نگاری پرمعنای استاد حاجی گدی به یادداشت کاربر عزیزمان که بانام احمد ارسال گردیده بود:توجه داشته باشیم که اشتباه یک پزشک در این دنیا قابل مشاهده و اثبات پذیر است اما اشتباه یک... ادامه مطلب ..
IMAGE آقای خجملی نگذارید قبح مسائل این چنینی ازبین برود

اولکامیز - امان بردی کر(مستعار یا حقیقی) :نمی دانم چرا اقای خوجملی خودش رامدرنیته می داند وبا سطح سوادغیرآکادمیک خوددرزمینه های دینی وفقهی نظرمی دهدوبااین جواب های معمولی خودرا... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر نورقلی پور : گلایه مطرح بر دولت در زمینه عدم دعوت از بزرگان اهل سنت وارد است

اساس نیوز- طاهر جانی : انتشار اخبار غیر رسمی درباره خبر کسالت جسمانی رامین نورقلی پور نماینده حوزه شهرستان های غرب استان گلستان (بندرترکمن،گمیشان،کردکویی و بندرگز) درمجلس شورای اسلامی که از... ادامه مطلب ..
IMAGE مولانا عبدالحمید : جامعه اهل‌سنت فقط حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کند

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (20 مرداد 1396)، با بیان اینکه «خواسته‌های اهل‌سنت فراتر از قانون نیست، بلکه فقط حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کنند»، بر لزوم «نگاه یکسان» و... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه یکی از مخاطبان اولکامیز به خوجملی:بهتر است احترام مولوی گرگیج پاس داشته شود

اولکامیز- به قلم یکی از کاربران اولکامیز به نام مستعار یا حقیقی احمد:آقای خوجملی بنده مقالات شمارا اکثرا میخوانم و به شما احترام میگذارم اما اصلا نمیپسندم که در رسانه،به زعم خود جواب عالم... ادامه مطلب ..
IMAGE تجربیات زندگی

اولکامیز -  به قلم خوجه دردی قجقی : هفتادسال ازطول عمرم بگذشت۰ باچنددهه ی تجربه؛ باهمه ی داروگیرزندگی۰ باتنگناهای کوبنده وکمرخم کننده؛ همراه باغم وغصه وبانوعی استرس؛ گاهی به سراشیبی گراییدن... ادامه مطلب ..
IMAGE لزوم طبقه بندی مشکلات جامعه بر روی منبرها

(اولکامیز- انتشار این مطلب به معنی تایید نظرات مطروحه نیست)- عبدالرحمان حبیب لی :درجامعه هر قشر و صنفی با توجه به تخصص خودشان خدماتی به جامعه عرضه می کنند و هر شخصی با توجه به معیار علاقه،نیاز... ادامه مطلب ..
IMAGE اشتباهات مکرر قره جه طیار = تنزل مقبولیت عمومی

اولکامیز- آتا گوگلان:(انتشار این مطلب به معنی تایید آن از سوی اولکامیز نیست)این روزها دررسانه های مجازی و مکتوب نام قره جه طیار نماینده مردم گنبد کاووس درمجلس بسیار به چشم میخورد وبه جز... ادامه مطلب ..
IMAGE جوابیه استاد امان محمد خوجملی به استاد علامه مولوی محمد حسین گرگیج :جامعه تشنه عدالت است نه سنگسار

اولکامیز -امان محمد خوجملی: مباحثات و مناقشات احکام اسلامی پایانی ندارد. از صدر اسلام تا کنون بحث نابرابری حقوقی ارباب وبرده ، زن و مرد، مسلمان و نامسلمان جریان داشته است. بحث ما هم از این قاعده... ادامه مطلب ..
IMAGE آپارتمان به جای کارخاته !

 اولکامیز - یادداشتی از امان محمد خوجملی : ایران کشوری است که بیشتر سرمایه های آن صرف امور جاری می شود یا کارهای دلالی و یا امور ساختمانی بسازوبفروش. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر مطبوعات ترکمن های ایران

اولکامیز - به گواهی تاریخ مطبوعات ترکمن ها، به موازات رشد و توسعه ی فضای مکتوب، افراد روشنفکر و اهل قلم ترکمن نیز رسالت رسانه ای خود را با ارائه گزارش هایی در باره مناطق ترکمن نشین ایفا نموده... ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر عملکرد نخبگان ، مسئولین ، دستگاههای مسئول ورجال متنفذ منطقه درحادثه قتل های اخیر

اولکامیز- آتا گوگلان: حادثه جنایی اخیر ترکمن صحرا، فارغ از این که چه شد، چراو چگونه صورت گرفت وچه فرجامی خواهد داشت ازجهت نحوه کنش و واکنش نخبگان، افراد شاخص و دستگاه های مسئول نیز قابل بررسی... ادامه مطلب ..
IMAGE خطاب تندعلامه گرگیج به منتقدان سنگسار:شما نسبت به مبانی اسلام ناآگاهید زیرا که درآیات قرآن شبهه ای وجود ندارد

مولانا گرگیج در بخش پایانی بیاناتشان در واکنش به اظهارات برخی افراد و نقد سخنان ایشان در مورد سنگسار افرادی که به نوامیس مردم تجاوز می کنند تصریح کردند: بنده دو هفته پیش در نمازجمعه گالیکش نسبت... ادامه مطلب ..
IMAGE قتل دو نوجوان گنبدی نشانه چیست ؟

  اولکامیز - امان محمد خوجملی: گم شدن دونوجوان گنبدی حدود ده روز پیش افکار عمومی را  نگران و ملتهب کرده بود که مبادا اتفاق بدی برای این نوجوانان عزیز افتاده باشد. در نهایت در بهت و حیرت اعلام شد... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از مهندس عبدالرحمن قزلجه

اولکامیز - شعری از مهندس عبدالرحمن قزلجه در خصوص تخریب محیط زیست در گالیکش  ادامه مطلب ..
IMAGE در حاشیه رفتار دور از شان برخی مجلسی ها در مراسم تحلیف

  عصر ایران؛ جعفر محمدی : هجوم  مضحک برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سمت خانم فدریکو موگرینی-مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا- برای گرفتن سلفی و عکس یادگاری با او بازتاب گسترده ای در رسانه... ادامه مطلب ..
IMAGE علم افلاطون کی شود حریف جهل آدمیزاد(بدترین فقر ،فقرذهنی است)

    اولکامیز - مجمد سلاق : انتخابات شورای شهرو روستا با تمام فراز و فرودها به پایان رسید  انتخاباتی که نتایج آن مثل نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به معنای واقعی معنا دار بود البته با تفاوتهای خاص.... ادامه مطلب ..
IMAGE رانندگان ترانزیت قربانی قاچاقچیان مواد مخدر

اگرچه در یک ماه گذشته چندین مطلب در مورد قاچاق مواد مقدر از طریق بارهای صادراتی و مشکلاتی که رانندگان در صورت بروز چنین رویدادی با آن مواجه می‌شوند، در تین‌نیوز منتشر شد اما آن‌چنان که از... ادامه مطلب ..
IMAGE شیخ التفسیر گرگیج: اهل سنت نامحرم نیست و سرمایه های کشور متعلق به کل ملت ایران است

مولانامحمدحسین گرگیج با توجه به مراسم تنفیذ روز گذشته دکترروحانی به بیان برخی از مطالبات و انتظارات جامعه اهل سنت پرداختند و بار دیگر بر لزوم مشارکت اهل سنت در مدیریت های کلان کشور تاکید کرد.... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از حاجی مراد آق

اولکامیز - تازه ترین شعر  حاجی مراد آق شاعر خوش قریحه گنبدی   ادامه مطلب ..
IMAGE پیرامون تیره ساروانلی

اولکامیز - مقاله زیر  از بصیر شهنازی محقق ترکمن در باره یکی از تیره های طایفه دوگونچی به رشته تحریر در آمده است که می خوانید :   مقدمه                     بر اساس شجره نامه های موجود در منطقه ترکمن... ادامه مطلب ..
IMAGE فکری به حال تشنگی ما بکنید!

اولکامیز –آتا گوگلان: درخبرها چنین آمده بود که قرار است مسئولین آب استان گلستان ،تجربیات بسیار ارزشمند خود را درزمینه ی مدیریت منابع آب ،در اختیار کشورهایی نظیر تاجیکستان و عراق قرار... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

شما هزار بار هم از این خبرها بگذارید اینجا تونس نمی شود!
ما که مجبوریم صبور باشیم ولی در این مدت افرادی که زیر فقر کمر می شکنند.هزینه های بیت المال که به هدر...
به قول معروف حرف حساب جواب ندارد اما، به نظر می رسد همانگونه که آنان با تاکید فراوان روی احکام فقهی ...
متاسفانه به جای اینکه به اصل موضوع و مطلب پرداخته شود بحث را شخصی می کنند و چیزی یاد نمی گیریم! ما ک...
كاملا درست است. ما در هر شغل حرفه اي كه باشيم بايد خودمان را اثبات كنيم، نشان دهيم كه بهره ور و اثرب...
سلام آقای بهلکه بله درسته روحانیون زحمتکش زیادی داریم ولی اینه مدنظر داشته باشیم وقتی مردم یه قشرازج...
باسلام با بخش دوم ضرب المثل آقای ماهری مشکل دارید چه میشه کردواللا این ضرب المثل از قدیم مورد استفاد...
بهترین نقد ، نقدازدرون است یعنی هرصنف وگروهی خودشان مسائل خودرا نقدکنند تا به نقطه مطلوب برسند ، واق...
آیا عالمان دین از عملکرد خود راضی اند؟چه نمره ای به خود می دهند؟ آیا نمره پایین را ناشی از تنبلی دان...
با قسمت دوم ضرب المثل آقای ماهری مشکل دارم! چون باور به باورهای دینی نیاز به حداقل آگاهی و معرفت دار...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.