946.jpgامان محمد خوجملی:هنوز تلاش قابل قبول و قابل ملاحظه ای برای کاهش تضادهای اجتماعی برداشته نشده است. گویا تضادها لاینحل باقی مانده و سال به سال هم عمیقتر، وسیعترو شدیدتر هم می شود. چون فاصله طبقاتی ترمیم، درآمدها نزدیکتر، تعداد بیکاران کاهش و وضعیت کسب و کار بهبود نمی یابد.حقوقهای1 میلیون تومانی کارگران تا 24 میلیونی مدیران و اختلاسهای هزاران میلیاردی فضای اجتماعی را مسموم وطبقات فرو دست را از طبقات فرادست جامعه دورکرده است. اکثریت افراد هم وضعیت یکدیگررا درک و فهم نمی کنند و همین عدم درک و فهم هم کینه ها و دشمنی را زیاد و سازش و تفاهم اجتماعی که برای پیش رفت جامعه ضروری است را خدشه دارمی کند. تعامل اجتماعی ضعیف شده و هر کس به تنهایی دنبال رتق وفتق امور خود می باشند.

انسانها در ظاهر با هم هستند و علیرغم نزدیکی فیزیکی قلبها فرسنگها با هم فاصله دارند. فرایند اقتصادی کشور علیرغم تلاشهای زیاد مسئولان، تولید کسب و کار ومعیشت تمام مردم را نتوانسته است تحت پوشش قرار دهد. عصرها قیافه های خسته ودرهم فرورفته و کیسه های خالی و با محتوی چند قرص نان کارگران که به خانه هاشان بر می گردند گویای خیلی چیزهاست که شرایط نا به سامان اقتصادی و اجتماعی بر سرشان آورد ه است. قیافه ی مغموم آنها زمانی دیدنی است که از صبح تا غروب در کنار خیابان می ایستند که بدون اینکه کاری پیدا بکنند با دستان خالی به خانه بر می گردند. دیدن این صحنه های دردناک برای هر انسان منصف آزار دهنده است. با این وضعیت عده ای زندگی و کثیری زنده مانی می کنند .

تولید کننده از شرایط و رقابت سخت تولید ناراضی و کارگرازحقوق کم خود و هر دو از رانتخواری های بی زحمت و اختلاسهای هزاران میلیاردی که به ریش هشتاد میلیون انسان می خندند دل خون دارند.در فضای مسموم ثروتمند سالم که با کار و تلاش شبانه روزی خود صاحب ثروت شده است با رانت خواران که صاحب ثروت افسانه ای شده اند یکی دانسته می شوند و دوغ از دوشاب باز شناخته نمی شود. در فضای ناسالم شکافهای طبقاتی کینه و دشمنی های انباشته شده جایی برای صلح و سازش نمی گذارد. انسانها به خاطر یک موضوع کوچک یقه ی همدیگر را می درند و به یکدیگر ناسزا می گویند و سراغ قانون و محکمه را نمی گیرند و بیشتر اوقات مستقیم اقدام می کنند. انسان از کلماتیکه رد و بدل می شود در حیران می ماند. در واقع اینها عمق شکافهای اجتماعی و نارضاتی ها را نشان می دهد با اندک بهانه ای فوران می کند.

چرا فقیر و غنی هر کدام در عالم خود سیر می کنند؟ بیشترکارفرمایان برای کارگران زیردست خودسختگیرهستند و روابطشان درحالت خصمانه قرار دارد. اگر در یک جایی قرار دارند از روی اجبار است نه از روی اختیار. چرا با وجود اینکه از همدیگر منتفع می شوند از یکدیگر راضی نیستند؟ چون نگاهها به یکدیگر مشروع و سالم نیست چون هردوحق یا نا حق آن جایگاه را بر اساس شایستگی و بایستگی نمی دانند. تا زمانیکه نگاه اقتصادی با نگاه فرهنگی و اجتماعی تلطیف و مشروعیت نیابد این فرآیند خطرناک ادامه خواهد یافت و در جایی تلاقی کنند حساب به همدیگر خواهند رسید. اگر چنانچه تا بحال به حساب یکدیگر نرسیدند نباید نه به خاطر رضایت که به خاطر قدرت نابرابر بوده است. این درد زمانی درمان خواهد شد که فضای خصومت به فضای رضایت تبدیل شود که آنهم مستلزم تامین معیشت فقرا است که زندگی مناسبی در مقابل کار و زحمت طاقت فرسا ی خود داشته باشند.4/5/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - شریف

    چقدر لذت بردم وقتی این مقاله را مطالعه کردم و بارها احسنت و هزاران افرین گفتم به درک بالای جناب خوجملی از وضعیت جامعه، بازهم احسنت جناب خوجملی ادم با سواد و دلسوز و تلاشگری هستید و در این موضوعات درک بالایی دارید ولی خواهشا وارد موضوعاتی که اطلاعات عمیق ازش نداری (مثل سنگسار) وارد نشو، واقعا ناراحت شدم از جمله مدافعان احکام خشن اسلامی. جمله برازنده یک انسان مسلمان و فرهیخته چون حضرتعالی نیست. تمام دستورات خداوند سبحانه و تعالی جز از سر عدالت نیست اما درک کردن این عدالت زمانی پیش میاید که ناموس خود انسان مرتکب چنین عمل زشتی شود انوقت است که انسان به دنبال عذابی خواهد گشت که بدتر از سنگسار است. بگذار فقها نظر بدهند جناب خوجملی عزیز شما بسیار نویسنده توانایی هستید بنده طرفدار شما هستم کما فی السابق درباره مشکلات و معیشت و اسیب های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی مطلب بنویس وارد مسایل احکام شرعی نشو که از طرفدارانت خواهد کاست.

  • مهمان - امان محمد خوجملی

    سلام شریف جان. ممنون از راهنماییتان. بنده بیشترین مطالعاتم روی مسائل دینی است. شما فکر نکنید فقه یعنی دین. دین بخشهای دیگری مانند اخلاق و عقاید هم دارد که بسیار عمیق است. فقه سطحی ترین و قشری ترین بخش دین است. بعضی چیزها فقط به دین نسبت داده می شود ولی در اصل در دین نیست. ماباید از سطحی نگری و باورهای بدون مطالعه دست برداریم.حتماً لازم است به دین نظری جدید انداخته شود حرف روحانیون سنتی رابدون سند و مدرک نباید قبول بکنیم.

  • مهمان - شهروند

    سلام احسنت آقای خوجملی راست میگی حرف روحانیون را بدون سند نباید قبول کرد چون بیشتر روحانیون مطالعه ندارند .

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.