1443.jpg1359.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی: مولوی محمد حسین گرگیج خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر یکی از روحانیون مشهور و شجاع منطقه و کشور است که مواضع دینی و مذهبی و سیاسی خود را بدون لکنت زبان و پرده پوشی و صریح و با صلابت بیان می کند. از این لحاظ ایشان شایسته ی تقدیرو ستایش هستند. امید است این حُسن ایشان برای دیگر روحانیون محافظه کار منطقه هم سرایت کند. اما ایشان در مورد سنگسار

سخنی به زبان آورده اند که قابل تامل می باشد.در اینجا فرازهایی از سخن ایشان که در سایت اولکامیز منتشر شده است را می آورم که بدون سند سخن نگفته باشیم.

«بنده بارها با رفتنن خانمها چه با محرم چه بدون محرم به شهرستانها برای کار مخالف بوده ام زیرا این مسئله موجب بروز مشکلات متعددی شده است... فرار زنان متاهل در منطقه به شدت رو به افزایش است .غیرت دینی و قومی مسلمانان به کجا رفته است که هر روز شاهد چنین مسائلی هستیم.... وی با اشاره به قتل یک دختر جوان متاهل در روستای گوگ گل شهرستان مینودشت یادآورشدند پسر جوانی خواهر متاهل اش را که با شخص دیگری گریخته است با ضربات چاقو در منزلش به قتل رسانده است... حق چنین افرادی سنگسار است و قوه ی قضائیه اینگونه افراد را سنگسار کند. زیرا این یک موضوع حکومتی است... زیرا این دو فرد معصوم نسیتند و مدتها با هم تنها بودند و قرائن و شواهد رابطه ی جنسی نا مشروع را ثابت می کند».

از استاد محترم مولوی گرگیج سئوال این است چرا زنان متاهل از خانه فرار می کنند؟ چه مشکلاتی سبب شده است آنها تاب تحمل زندگی را ندارند و با مرد دیگری پا به فرار می گذارند؟ آیا به این چراها توجه شده است؟ چرا عامل را رها کردید و به معلول چسبیده اید؟ اگر به این عامل ها اهتمام بورزیم شاید مواضع ما اندکی تعدیل شود. عامل این بدبختی و فجایع یا ظلم و ستم و بی عدالتی مردان است؟ یا زور گویی و توقع نا بجای شوهران است؟ یا ازدواج تحمیلی است که به عشق و علاقه دختران توجه نشده است؟ یا سن بالای مردان است که با سن دختران جوان تناسبی ندارد؟ یا وضعییت نامناسب اقتصادی خانواده است؟یا تفاوتهای فرهنگی شدید است که باورهای دو طرف با هم همخوانی ندارد؟ یا مشکل جنسی است که نمی توانند با خانواده هایشان در میان بگذارند؟ یا مشکل گرفتن طلاق است که برای زنان راهی جز فرار و خودکشی نمی گذارد؟ و هزاران چراهای دیگر که بیشتر زنان را گرفتار کرده است تا مردان.

حالا فرض کنیم زن مقصر باشد، چرا تقاضای سنگسار می کنید؟ مگر سنگسار با قرائن وشواهد و ظن و گمان اثبات می شود؟ مگر برای سنگسار چهار شاهد عاقل و بالغ لازم نیست که همزمان عمل زنای محصنه رابا چشمان خود دیده باشند؟ آنهم باید در یک دادگاه عادل ومنصف و بی طرف اثبات شود؟ مگراصل این نیست که هنگامیکه جان انسان در خطر باشد احتیاط و دقت بیشتری صورت گیرد؟ هر چه میزان مجازات سنگینترو گسترده تر و فراگیرتر و شدیدترباشد به همان میزان هم باید ادله و قرائن و شواهد برای اثبات جرم هم دقیقتر و قویترباشد. ما به جای اینکه به غیرت دینی و قومی افراد تاکید کنیم که می تواند جوانان رابرای کارهای خطرناک تشجیع کند، بهتر نیست جامعه شناسان و روان شناسان کشور را دعوت بکنیم تا در تریبونهای قبل از خطبه های نماز جمعه مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی و فردی را برای مردم ریشه یابی و تشریح بکنند. فقه های محترم باید قبول بکنند زمان آن گذشته است که بشود مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی جامعه را با علم فقه جراحی و درمان کرد. باید اجازه دهیم مشکل هررشته رامتخصصان آن رشته چاره اندیشی کنند. در این دنیای مدرن برای حل همه ی مشکلات علم آن بوجود آمده است چه لزومی به اجرای احکام خشن که جزو ضروریات اسلام هم نیست روی آوریم ؟!! آیا این به صواب نزدیکتر نیست؟13/4/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - ترکمن اوغلی

  زنانی که فرار میکنند نه تحت ظلمند نه ازطرف مردان زور می بینند در آنان رئیس خانه هستند بخاطر اینکه تا حالا ازطرف شوهر وخانواده هر چه خواستند بدست آوردند این کارها زشت میکنند.

 • مهمان - زنان داغدیده

  با سلام. بنده به شخصه صد در صد مطالب جنابعالی را تایید میکنم. زنی خودکشی میکند در حالیکه مرد در حال کشیدن تریاک با دوستانش است(و اینکه دقیقا چه اتفاقاتی دیگر در حال وقوع بوده بماند) اما دادگاه های خانواده و علمای گرامی ما بجای محکوم کردن مرد نظرشان بر سنگسار کردن زن است!!!!!

 • مهمان - عبدالله

  توجه داشته باشیم که همه را به یک چوب نمی توان راند.خطا از دو طرف وجود دارد اما برداشت شخصی بنده است که خطا و ظلم شوهران بیشتر از خانم ها است.واقعیت موجود نشان می دهد که نه تنها تک تک افراد احساس مسئولیت نمی کنند بلکه مدیران و دولت مردان نیز امور جامعه را به امان ؟ سپرده اند و ناهنجاری های اجتماعی و بی اخلاقی ها شدیدآ گسترش پیدا کرده است.در رابطه با نظر فقهی چون کارشناس نیستم اظهار نظر نمی کنم اما سوالی که در اینجا قابل طرح است این است که چرا با وجود این همه تریبون های مختلف در دست روحانیت روند جامعه به سمت اخلاق و دین و دیانت پیش نمی رود؟آیا جناب گرگیج و هم مسلکان ایشان لازم نیست در این مورد تعملی بنمایند؟

 • مهمان - مهمان

  به نظرمن منظور مولانا فقط سنگسارکردن زنان نبود ومردها نیز اگر مرتکب زنای محصنه شوندبایدسنگسار شوند.

 • مهمان - احمد

  دراین موضوع زنی که خلاف کرده به دست برادرش بقتل رسیده ودرخواست سنگسار حالا فقط برای مرد خلافکار است،برادر هم که حتما بجرم قتل بازداشت است.

 • مهمان - sharif

  منکر مظلومیت بعضی از زنان نیستم و حتما باید از طریق دولت و مردم و خانواده و علما و کارشناسان مورد رسیدگی قرار بگیرد ولی این بدان معنی نیست که زنان حتی زنانی که مورد ظلم قرار گرفتند با مرد قریبه فرار کنند حتما باید حد شرعی اجرا گردد برای سنگسار نمودن باید چهار شاهد در انجام عمل زنا وجود داشته باشد یا اینکه خود زناکننده اقرار کند که این کار زشت را انجام داده است یا قاضی با توجه به شواهد وقراین وبه کمک علم و تجربه خودش تشخیص بدهد که چنین عملی انجام شده است. جناب خوجملی عزیز وقتی یک زن با مرد قریبه و نامحرم فرار میکند و چند روز غیب میشوند به نظر شما انها به گردش علمی رفتند؟إ امکان دارد مظلوم باشد اما انسان با ایمان از روی مظلومیت و گرسنگی هم نباید کار خلاف شرع و خلاف شآن یک انسان را انجام دهد. جناب خوجملی از زنان مظلوم به گونه ای دیگر دفاع کن و برای احقاق حقوقشان بگو، بنویس، فریاد بزن اما زنا را توجیه نکن، بخشی از مقاله خوب است باید بهش بیشتر پرداخته شود اما بخشی از ان که زنا را توجیه میکند غیر شرعی و حتی چاپش هم غیر شرعی میباشد. اگر به بخش مظلومیت مقاله پرداخته شود بار بزرگی از دوش جامعه اسلامی برداشته میشود اما بخش توجیه یک عمل ناپسند باری بر مشکلات و گناهان جامعه افزوده میشود.

یادداشت

IMAGE قصه مادبزرگم

اولکامیز- شهرام حاجیلی دوجی * : مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ولی پدرم می گوید مادربزرگت بسیار مهربان بود فرزند مردی بسیار... ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- متین ارازی خواجه *: آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..
IMAGE اتوبوس‌های مرگ و درد عادی شدن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها برخی از جریان‌ها و افراد سیاسی از چرخش روحانی به سمت اصول‌گرایان سخن می‌گویند. من هم می‌خواستم از این افراد سوال کنم دقیقا از کدام چرخش سخن می‌گویید؟ کاری... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه رحمان قره باش به استاندار

اولکامیز- رحمان قره باش یکی از چهره های شاخص و اعتدالگرای اقتصادی و سیاسی در استان گلستان است. وی شخصیتی تاثیرگذار در ترکمن صحراست که در پیشبرد ستاد استانی دکتر روحانی در ایام انتخابات نقش بی... ادامه مطلب ..
IMAGE پیام تسلیت به حاج حمید کمی سردبیر صحرا
 دوست فرهیخته جناب آقای حاج حمید کمی سردبیر صحرا از شنیدن خبر درگذشت مادرخانم...

اخبار

آخرین نظرات

باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...
هرنویسنده هرجا احساس کرد که بنویسد باید بنویسد چه مذهبی باشد چه دنیوی و اجتماعی باشد تازه این هم آخر...
با شناختی که از سوابق نوشتاری آقای کامبیز قوجق نژاد داریم ، بسیار عجیب است چنین متن ضعیفی از ایشان ی...
لازم بود توضیح داده شود که خوانندگان میتوانند ، این مطلب را بطور کامل ، در سایت ویکی پدیا ، با عنوان...
ای مردم همدیگر را در یابید این دنیا میگذرد درمشکلات یار وغمخوار هم باشیم گذشت و ایثار داشته باشیم.
البته در مذهب ما که تا حالا هیچ یک از علما نگفتند که پیاده به زیارتگاه ثواب داره بالاخره خداوند قبول...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.