1443.jpg1359.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی: مولوی محمد حسین گرگیج خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر یکی از روحانیون مشهور و شجاع منطقه و کشور است که مواضع دینی و مذهبی و سیاسی خود را بدون لکنت زبان و پرده پوشی و صریح و با صلابت بیان می کند. از این لحاظ ایشان شایسته ی تقدیرو ستایش هستند. امید است این حُسن ایشان برای دیگر روحانیون محافظه کار منطقه هم سرایت کند. اما ایشان در مورد سنگسار

سخنی به زبان آورده اند که قابل تامل می باشد.در اینجا فرازهایی از سخن ایشان که در سایت اولکامیز منتشر شده است را می آورم که بدون سند سخن نگفته باشیم.

«بنده بارها با رفتنن خانمها چه با محرم چه بدون محرم به شهرستانها برای کار مخالف بوده ام زیرا این مسئله موجب بروز مشکلات متعددی شده است... فرار زنان متاهل در منطقه به شدت رو به افزایش است .غیرت دینی و قومی مسلمانان به کجا رفته است که هر روز شاهد چنین مسائلی هستیم.... وی با اشاره به قتل یک دختر جوان متاهل در روستای گوگ گل شهرستان مینودشت یادآورشدند پسر جوانی خواهر متاهل اش را که با شخص دیگری گریخته است با ضربات چاقو در منزلش به قتل رسانده است... حق چنین افرادی سنگسار است و قوه ی قضائیه اینگونه افراد را سنگسار کند. زیرا این یک موضوع حکومتی است... زیرا این دو فرد معصوم نسیتند و مدتها با هم تنها بودند و قرائن و شواهد رابطه ی جنسی نا مشروع را ثابت می کند».

از استاد محترم مولوی گرگیج سئوال این است چرا زنان متاهل از خانه فرار می کنند؟ چه مشکلاتی سبب شده است آنها تاب تحمل زندگی را ندارند و با مرد دیگری پا به فرار می گذارند؟ آیا به این چراها توجه شده است؟ چرا عامل را رها کردید و به معلول چسبیده اید؟ اگر به این عامل ها اهتمام بورزیم شاید مواضع ما اندکی تعدیل شود. عامل این بدبختی و فجایع یا ظلم و ستم و بی عدالتی مردان است؟ یا زور گویی و توقع نا بجای شوهران است؟ یا ازدواج تحمیلی است که به عشق و علاقه دختران توجه نشده است؟ یا سن بالای مردان است که با سن دختران جوان تناسبی ندارد؟ یا وضعییت نامناسب اقتصادی خانواده است؟یا تفاوتهای فرهنگی شدید است که باورهای دو طرف با هم همخوانی ندارد؟ یا مشکل جنسی است که نمی توانند با خانواده هایشان در میان بگذارند؟ یا مشکل گرفتن طلاق است که برای زنان راهی جز فرار و خودکشی نمی گذارد؟ و هزاران چراهای دیگر که بیشتر زنان را گرفتار کرده است تا مردان.

حالا فرض کنیم زن مقصر باشد، چرا تقاضای سنگسار می کنید؟ مگر سنگسار با قرائن وشواهد و ظن و گمان اثبات می شود؟ مگر برای سنگسار چهار شاهد عاقل و بالغ لازم نیست که همزمان عمل زنای محصنه رابا چشمان خود دیده باشند؟ آنهم باید در یک دادگاه عادل ومنصف و بی طرف اثبات شود؟ مگراصل این نیست که هنگامیکه جان انسان در خطر باشد احتیاط و دقت بیشتری صورت گیرد؟ هر چه میزان مجازات سنگینترو گسترده تر و فراگیرتر و شدیدترباشد به همان میزان هم باید ادله و قرائن و شواهد برای اثبات جرم هم دقیقتر و قویترباشد. ما به جای اینکه به غیرت دینی و قومی افراد تاکید کنیم که می تواند جوانان رابرای کارهای خطرناک تشجیع کند، بهتر نیست جامعه شناسان و روان شناسان کشور را دعوت بکنیم تا در تریبونهای قبل از خطبه های نماز جمعه مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی و فردی را برای مردم ریشه یابی و تشریح بکنند. فقه های محترم باید قبول بکنند زمان آن گذشته است که بشود مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی جامعه را با علم فقه جراحی و درمان کرد. باید اجازه دهیم مشکل هررشته رامتخصصان آن رشته چاره اندیشی کنند. در این دنیای مدرن برای حل همه ی مشکلات علم آن بوجود آمده است چه لزومی به اجرای احکام خشن که جزو ضروریات اسلام هم نیست روی آوریم ؟!! آیا این به صواب نزدیکتر نیست؟13/4/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - ترکمن اوغلی

  زنانی که فرار میکنند نه تحت ظلمند نه ازطرف مردان زور می بینند در آنان رئیس خانه هستند بخاطر اینکه تا حالا ازطرف شوهر وخانواده هر چه خواستند بدست آوردند این کارها زشت میکنند.

 • مهمان - زنان داغدیده

  با سلام. بنده به شخصه صد در صد مطالب جنابعالی را تایید میکنم. زنی خودکشی میکند در حالیکه مرد در حال کشیدن تریاک با دوستانش است(و اینکه دقیقا چه اتفاقاتی دیگر در حال وقوع بوده بماند) اما دادگاه های خانواده و علمای گرامی ما بجای محکوم کردن مرد نظرشان بر سنگسار کردن زن است!!!!!

 • مهمان - عبدالله

  توجه داشته باشیم که همه را به یک چوب نمی توان راند.خطا از دو طرف وجود دارد اما برداشت شخصی بنده است که خطا و ظلم شوهران بیشتر از خانم ها است.واقعیت موجود نشان می دهد که نه تنها تک تک افراد احساس مسئولیت نمی کنند بلکه مدیران و دولت مردان نیز امور جامعه را به امان ؟ سپرده اند و ناهنجاری های اجتماعی و بی اخلاقی ها شدیدآ گسترش پیدا کرده است.در رابطه با نظر فقهی چون کارشناس نیستم اظهار نظر نمی کنم اما سوالی که در اینجا قابل طرح است این است که چرا با وجود این همه تریبون های مختلف در دست روحانیت روند جامعه به سمت اخلاق و دین و دیانت پیش نمی رود؟آیا جناب گرگیج و هم مسلکان ایشان لازم نیست در این مورد تعملی بنمایند؟

 • مهمان - مهمان

  به نظرمن منظور مولانا فقط سنگسارکردن زنان نبود ومردها نیز اگر مرتکب زنای محصنه شوندبایدسنگسار شوند.

 • مهمان - احمد

  دراین موضوع زنی که خلاف کرده به دست برادرش بقتل رسیده ودرخواست سنگسار حالا فقط برای مرد خلافکار است،برادر هم که حتما بجرم قتل بازداشت است.

 • مهمان - sharif

  منکر مظلومیت بعضی از زنان نیستم و حتما باید از طریق دولت و مردم و خانواده و علما و کارشناسان مورد رسیدگی قرار بگیرد ولی این بدان معنی نیست که زنان حتی زنانی که مورد ظلم قرار گرفتند با مرد قریبه فرار کنند حتما باید حد شرعی اجرا گردد برای سنگسار نمودن باید چهار شاهد در انجام عمل زنا وجود داشته باشد یا اینکه خود زناکننده اقرار کند که این کار زشت را انجام داده است یا قاضی با توجه به شواهد وقراین وبه کمک علم و تجربه خودش تشخیص بدهد که چنین عملی انجام شده است. جناب خوجملی عزیز وقتی یک زن با مرد قریبه و نامحرم فرار میکند و چند روز غیب میشوند به نظر شما انها به گردش علمی رفتند؟إ امکان دارد مظلوم باشد اما انسان با ایمان از روی مظلومیت و گرسنگی هم نباید کار خلاف شرع و خلاف شآن یک انسان را انجام دهد. جناب خوجملی از زنان مظلوم به گونه ای دیگر دفاع کن و برای احقاق حقوقشان بگو، بنویس، فریاد بزن اما زنا را توجیه نکن، بخشی از مقاله خوب است باید بهش بیشتر پرداخته شود اما بخشی از ان که زنا را توجیه میکند غیر شرعی و حتی چاپش هم غیر شرعی میباشد. اگر به بخش مظلومیت مقاله پرداخته شود بار بزرگی از دوش جامعه اسلامی برداشته میشود اما بخش توجیه یک عمل ناپسند باری بر مشکلات و گناهان جامعه افزوده میشود.

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.