1443.jpg1359.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی: مولوی محمد حسین گرگیج خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر یکی از روحانیون مشهور و شجاع منطقه و کشور است که مواضع دینی و مذهبی و سیاسی خود را بدون لکنت زبان و پرده پوشی و صریح و با صلابت بیان می کند. از این لحاظ ایشان شایسته ی تقدیرو ستایش هستند. امید است این حُسن ایشان برای دیگر روحانیون محافظه کار منطقه هم سرایت کند. اما ایشان در مورد سنگسار

سخنی به زبان آورده اند که قابل تامل می باشد.در اینجا فرازهایی از سخن ایشان که در سایت اولکامیز منتشر شده است را می آورم که بدون سند سخن نگفته باشیم.

«بنده بارها با رفتنن خانمها چه با محرم چه بدون محرم به شهرستانها برای کار مخالف بوده ام زیرا این مسئله موجب بروز مشکلات متعددی شده است... فرار زنان متاهل در منطقه به شدت رو به افزایش است .غیرت دینی و قومی مسلمانان به کجا رفته است که هر روز شاهد چنین مسائلی هستیم.... وی با اشاره به قتل یک دختر جوان متاهل در روستای گوگ گل شهرستان مینودشت یادآورشدند پسر جوانی خواهر متاهل اش را که با شخص دیگری گریخته است با ضربات چاقو در منزلش به قتل رسانده است... حق چنین افرادی سنگسار است و قوه ی قضائیه اینگونه افراد را سنگسار کند. زیرا این یک موضوع حکومتی است... زیرا این دو فرد معصوم نسیتند و مدتها با هم تنها بودند و قرائن و شواهد رابطه ی جنسی نا مشروع را ثابت می کند».

از استاد محترم مولوی گرگیج سئوال این است چرا زنان متاهل از خانه فرار می کنند؟ چه مشکلاتی سبب شده است آنها تاب تحمل زندگی را ندارند و با مرد دیگری پا به فرار می گذارند؟ آیا به این چراها توجه شده است؟ چرا عامل را رها کردید و به معلول چسبیده اید؟ اگر به این عامل ها اهتمام بورزیم شاید مواضع ما اندکی تعدیل شود. عامل این بدبختی و فجایع یا ظلم و ستم و بی عدالتی مردان است؟ یا زور گویی و توقع نا بجای شوهران است؟ یا ازدواج تحمیلی است که به عشق و علاقه دختران توجه نشده است؟ یا سن بالای مردان است که با سن دختران جوان تناسبی ندارد؟ یا وضعییت نامناسب اقتصادی خانواده است؟یا تفاوتهای فرهنگی شدید است که باورهای دو طرف با هم همخوانی ندارد؟ یا مشکل جنسی است که نمی توانند با خانواده هایشان در میان بگذارند؟ یا مشکل گرفتن طلاق است که برای زنان راهی جز فرار و خودکشی نمی گذارد؟ و هزاران چراهای دیگر که بیشتر زنان را گرفتار کرده است تا مردان.

حالا فرض کنیم زن مقصر باشد، چرا تقاضای سنگسار می کنید؟ مگر سنگسار با قرائن وشواهد و ظن و گمان اثبات می شود؟ مگر برای سنگسار چهار شاهد عاقل و بالغ لازم نیست که همزمان عمل زنای محصنه رابا چشمان خود دیده باشند؟ آنهم باید در یک دادگاه عادل ومنصف و بی طرف اثبات شود؟ مگراصل این نیست که هنگامیکه جان انسان در خطر باشد احتیاط و دقت بیشتری صورت گیرد؟ هر چه میزان مجازات سنگینترو گسترده تر و فراگیرتر و شدیدترباشد به همان میزان هم باید ادله و قرائن و شواهد برای اثبات جرم هم دقیقتر و قویترباشد. ما به جای اینکه به غیرت دینی و قومی افراد تاکید کنیم که می تواند جوانان رابرای کارهای خطرناک تشجیع کند، بهتر نیست جامعه شناسان و روان شناسان کشور را دعوت بکنیم تا در تریبونهای قبل از خطبه های نماز جمعه مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی و فردی را برای مردم ریشه یابی و تشریح بکنند. فقه های محترم باید قبول بکنند زمان آن گذشته است که بشود مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی جامعه را با علم فقه جراحی و درمان کرد. باید اجازه دهیم مشکل هررشته رامتخصصان آن رشته چاره اندیشی کنند. در این دنیای مدرن برای حل همه ی مشکلات علم آن بوجود آمده است چه لزومی به اجرای احکام خشن که جزو ضروریات اسلام هم نیست روی آوریم ؟!! آیا این به صواب نزدیکتر نیست؟13/4/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - ترکمن اوغلی

  زنانی که فرار میکنند نه تحت ظلمند نه ازطرف مردان زور می بینند در آنان رئیس خانه هستند بخاطر اینکه تا حالا ازطرف شوهر وخانواده هر چه خواستند بدست آوردند این کارها زشت میکنند.

 • مهمان - زنان داغدیده

  با سلام. بنده به شخصه صد در صد مطالب جنابعالی را تایید میکنم. زنی خودکشی میکند در حالیکه مرد در حال کشیدن تریاک با دوستانش است(و اینکه دقیقا چه اتفاقاتی دیگر در حال وقوع بوده بماند) اما دادگاه های خانواده و علمای گرامی ما بجای محکوم کردن مرد نظرشان بر سنگسار کردن زن است!!!!!

 • مهمان - عبدالله

  توجه داشته باشیم که همه را به یک چوب نمی توان راند.خطا از دو طرف وجود دارد اما برداشت شخصی بنده است که خطا و ظلم شوهران بیشتر از خانم ها است.واقعیت موجود نشان می دهد که نه تنها تک تک افراد احساس مسئولیت نمی کنند بلکه مدیران و دولت مردان نیز امور جامعه را به امان ؟ سپرده اند و ناهنجاری های اجتماعی و بی اخلاقی ها شدیدآ گسترش پیدا کرده است.در رابطه با نظر فقهی چون کارشناس نیستم اظهار نظر نمی کنم اما سوالی که در اینجا قابل طرح است این است که چرا با وجود این همه تریبون های مختلف در دست روحانیت روند جامعه به سمت اخلاق و دین و دیانت پیش نمی رود؟آیا جناب گرگیج و هم مسلکان ایشان لازم نیست در این مورد تعملی بنمایند؟

 • مهمان - مهمان

  به نظرمن منظور مولانا فقط سنگسارکردن زنان نبود ومردها نیز اگر مرتکب زنای محصنه شوندبایدسنگسار شوند.

 • مهمان - احمد

  دراین موضوع زنی که خلاف کرده به دست برادرش بقتل رسیده ودرخواست سنگسار حالا فقط برای مرد خلافکار است،برادر هم که حتما بجرم قتل بازداشت است.

 • مهمان - sharif

  منکر مظلومیت بعضی از زنان نیستم و حتما باید از طریق دولت و مردم و خانواده و علما و کارشناسان مورد رسیدگی قرار بگیرد ولی این بدان معنی نیست که زنان حتی زنانی که مورد ظلم قرار گرفتند با مرد قریبه فرار کنند حتما باید حد شرعی اجرا گردد برای سنگسار نمودن باید چهار شاهد در انجام عمل زنا وجود داشته باشد یا اینکه خود زناکننده اقرار کند که این کار زشت را انجام داده است یا قاضی با توجه به شواهد وقراین وبه کمک علم و تجربه خودش تشخیص بدهد که چنین عملی انجام شده است. جناب خوجملی عزیز وقتی یک زن با مرد قریبه و نامحرم فرار میکند و چند روز غیب میشوند به نظر شما انها به گردش علمی رفتند؟إ امکان دارد مظلوم باشد اما انسان با ایمان از روی مظلومیت و گرسنگی هم نباید کار خلاف شرع و خلاف شآن یک انسان را انجام دهد. جناب خوجملی از زنان مظلوم به گونه ای دیگر دفاع کن و برای احقاق حقوقشان بگو، بنویس، فریاد بزن اما زنا را توجیه نکن، بخشی از مقاله خوب است باید بهش بیشتر پرداخته شود اما بخشی از ان که زنا را توجیه میکند غیر شرعی و حتی چاپش هم غیر شرعی میباشد. اگر به بخش مظلومیت مقاله پرداخته شود بار بزرگی از دوش جامعه اسلامی برداشته میشود اما بخش توجیه یک عمل ناپسند باری بر مشکلات و گناهان جامعه افزوده میشود.

IMAGE مراسم نکوداشت زنده یاد حاجی محمد کر برگزار می شود
به اطلاع کلیه دوستان ، آشنایان ، دوستداران و علاقمندان مرحوم حاجی محمد کر میرساند...

یادداشت

IMAGE مساجد شیک خالی در کنار مدارس کلنگی مملو از دانش آموز چیزی جز عقب ماندگی فرهنگی نیست

اولکامیز-امان محمد خوجملی در پاسخ به آچیک: با عرض سلام به دوست بزرگوارم آچیک. شما در یادداشت خودتان مطالب مختلف و خوبی را مطرح کرده اید که لازم است به برخی موارد آن توضیح داده شود که جریان از چه... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا به رای مردم بعد از انتخابات توجه نمی شود؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: عرصه ی سیاست و قدرت در ایران طوری است که همه ی مسئولان حکومتی برای انجام کاری می توانند قول بدهند و در عین حال در صورت عدم تحقق وعده ها از زیر بار مسئولیت شانه خالی... ادامه مطلب ..
IMAGE آن کدام مشکل هست که علمای بزرگوار بدان نپرداخته باشند؟!

اولکامیز-  آخوند بهلکه : وبسایت اولکامیز نوشت ؛ " لزوم طبقه بندی مشکلات جامعه بر روی منبرهاذیل آن عنوان نویسنده ی مطلب آقای عبدالرحمن حبیب لی نکاتی را عرض کرد و جامعه ی روحانیت را مورد بازپرسی... ادامه مطلب ..
IMAGE حاجی گدی :کار عالم دینی با حرف ومشاغل دیگر قابل قیاس نیست

اولکامیز-حاشیه نگاری پرمعنای استاد حاجی گدی به یادداشت کاربر عزیزمان که بانام احمد ارسال گردیده بود:توجه داشته باشیم که اشتباه یک پزشک در این دنیا قابل مشاهده و اثبات پذیر است اما اشتباه یک... ادامه مطلب ..
IMAGE آقای خجملی نگذارید قبح مسائل این چنینی ازبین برود

اولکامیز - امان بردی کر(مستعار یا حقیقی) :نمی دانم چرا اقای خوجملی خودش رامدرنیته می داند وبا سطح سوادغیرآکادمیک خوددرزمینه های دینی وفقهی نظرمی دهدوبااین جواب های معمولی خودرا... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر نورقلی پور : گلایه مطرح بر دولت در زمینه عدم دعوت از بزرگان اهل سنت وارد است

اساس نیوز- طاهر جانی : انتشار اخبار غیر رسمی درباره خبر کسالت جسمانی رامین نورقلی پور نماینده حوزه شهرستان های غرب استان گلستان (بندرترکمن،گمیشان،کردکویی و بندرگز) درمجلس شورای اسلامی که از... ادامه مطلب ..
IMAGE مولانا عبدالحمید : جامعه اهل‌سنت فقط حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کند

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (20 مرداد 1396)، با بیان اینکه «خواسته‌های اهل‌سنت فراتر از قانون نیست، بلکه فقط حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کنند»، بر لزوم «نگاه یکسان» و... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه یکی از مخاطبان اولکامیز به خوجملی:بهتر است احترام مولوی گرگیج پاس داشته شود

اولکامیز- به قلم یکی از کاربران اولکامیز به نام مستعار یا حقیقی احمد:آقای خوجملی بنده مقالات شمارا اکثرا میخوانم و به شما احترام میگذارم اما اصلا نمیپسندم که در رسانه،به زعم خود جواب عالم... ادامه مطلب ..
IMAGE تجربیات زندگی

اولکامیز -  به قلم خوجه دردی قجقی : هفتادسال ازطول عمرم بگذشت۰ باچنددهه ی تجربه؛ باهمه ی داروگیرزندگی۰ باتنگناهای کوبنده وکمرخم کننده؛ همراه باغم وغصه وبانوعی استرس؛ گاهی به سراشیبی گراییدن... ادامه مطلب ..
IMAGE لزوم طبقه بندی مشکلات جامعه بر روی منبرها

(اولکامیز- انتشار این مطلب به معنی تایید نظرات مطروحه نیست)- عبدالرحمان حبیب لی :درجامعه هر قشر و صنفی با توجه به تخصص خودشان خدماتی به جامعه عرضه می کنند و هر شخصی با توجه به معیار علاقه،نیاز... ادامه مطلب ..
IMAGE اشتباهات مکرر قره جه طیار = تنزل مقبولیت عمومی

اولکامیز- آتا گوگلان:(انتشار این مطلب به معنی تایید آن از سوی اولکامیز نیست)این روزها دررسانه های مجازی و مکتوب نام قره جه طیار نماینده مردم گنبد کاووس درمجلس بسیار به چشم میخورد وبه جز... ادامه مطلب ..
IMAGE جوابیه استاد امان محمد خوجملی به استاد علامه مولوی محمد حسین گرگیج :جامعه تشنه عدالت است نه سنگسار

اولکامیز -امان محمد خوجملی: مباحثات و مناقشات احکام اسلامی پایانی ندارد. از صدر اسلام تا کنون بحث نابرابری حقوقی ارباب وبرده ، زن و مرد، مسلمان و نامسلمان جریان داشته است. بحث ما هم از این قاعده... ادامه مطلب ..
IMAGE آپارتمان به جای کارخاته !

 اولکامیز - یادداشتی از امان محمد خوجملی : ایران کشوری است که بیشتر سرمایه های آن صرف امور جاری می شود یا کارهای دلالی و یا امور ساختمانی بسازوبفروش. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر مطبوعات ترکمن های ایران

اولکامیز - به گواهی تاریخ مطبوعات ترکمن ها، به موازات رشد و توسعه ی فضای مکتوب، افراد روشنفکر و اهل قلم ترکمن نیز رسالت رسانه ای خود را با ارائه گزارش هایی در باره مناطق ترکمن نشین ایفا نموده... ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر عملکرد نخبگان ، مسئولین ، دستگاههای مسئول ورجال متنفذ منطقه درحادثه قتل های اخیر

اولکامیز- آتا گوگلان: حادثه جنایی اخیر ترکمن صحرا، فارغ از این که چه شد، چراو چگونه صورت گرفت وچه فرجامی خواهد داشت ازجهت نحوه کنش و واکنش نخبگان، افراد شاخص و دستگاه های مسئول نیز قابل بررسی... ادامه مطلب ..
IMAGE خطاب تندعلامه گرگیج به منتقدان سنگسار:شما نسبت به مبانی اسلام ناآگاهید زیرا که درآیات قرآن شبهه ای وجود ندارد

مولانا گرگیج در بخش پایانی بیاناتشان در واکنش به اظهارات برخی افراد و نقد سخنان ایشان در مورد سنگسار افرادی که به نوامیس مردم تجاوز می کنند تصریح کردند: بنده دو هفته پیش در نمازجمعه گالیکش نسبت... ادامه مطلب ..
IMAGE قتل دو نوجوان گنبدی نشانه چیست ؟

  اولکامیز - امان محمد خوجملی: گم شدن دونوجوان گنبدی حدود ده روز پیش افکار عمومی را  نگران و ملتهب کرده بود که مبادا اتفاق بدی برای این نوجوانان عزیز افتاده باشد. در نهایت در بهت و حیرت اعلام شد... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از مهندس عبدالرحمن قزلجه

اولکامیز - شعری از مهندس عبدالرحمن قزلجه در خصوص تخریب محیط زیست در گالیکش  ادامه مطلب ..
IMAGE در حاشیه رفتار دور از شان برخی مجلسی ها در مراسم تحلیف

  عصر ایران؛ جعفر محمدی : هجوم  مضحک برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سمت خانم فدریکو موگرینی-مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا- برای گرفتن سلفی و عکس یادگاری با او بازتاب گسترده ای در رسانه... ادامه مطلب ..
IMAGE علم افلاطون کی شود حریف جهل آدمیزاد(بدترین فقر ،فقرذهنی است)

    اولکامیز - مجمد سلاق : انتخابات شورای شهرو روستا با تمام فراز و فرودها به پایان رسید  انتخاباتی که نتایج آن مثل نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به معنای واقعی معنا دار بود البته با تفاوتهای خاص.... ادامه مطلب ..
IMAGE رانندگان ترانزیت قربانی قاچاقچیان مواد مخدر

اگرچه در یک ماه گذشته چندین مطلب در مورد قاچاق مواد مقدر از طریق بارهای صادراتی و مشکلاتی که رانندگان در صورت بروز چنین رویدادی با آن مواجه می‌شوند، در تین‌نیوز منتشر شد اما آن‌چنان که از... ادامه مطلب ..
IMAGE شیخ التفسیر گرگیج: اهل سنت نامحرم نیست و سرمایه های کشور متعلق به کل ملت ایران است

مولانامحمدحسین گرگیج با توجه به مراسم تنفیذ روز گذشته دکترروحانی به بیان برخی از مطالبات و انتظارات جامعه اهل سنت پرداختند و بار دیگر بر لزوم مشارکت اهل سنت در مدیریت های کلان کشور تاکید کرد.... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از حاجی مراد آق

اولکامیز - تازه ترین شعر  حاجی مراد آق شاعر خوش قریحه گنبدی   ادامه مطلب ..
IMAGE پیرامون تیره ساروانلی

اولکامیز - مقاله زیر  از بصیر شهنازی محقق ترکمن در باره یکی از تیره های طایفه دوگونچی به رشته تحریر در آمده است که می خوانید :   مقدمه                     بر اساس شجره نامه های موجود در منطقه ترکمن... ادامه مطلب ..
IMAGE فکری به حال تشنگی ما بکنید!

اولکامیز –آتا گوگلان: درخبرها چنین آمده بود که قرار است مسئولین آب استان گلستان ،تجربیات بسیار ارزشمند خود را درزمینه ی مدیریت منابع آب ،در اختیار کشورهایی نظیر تاجیکستان و عراق قرار... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

شما هزار بار هم از این خبرها بگذارید اینجا تونس نمی شود!
ما که مجبوریم صبور باشیم ولی در این مدت افرادی که زیر فقر کمر می شکنند.هزینه های بیت المال که به هدر...
به قول معروف حرف حساب جواب ندارد اما، به نظر می رسد همانگونه که آنان با تاکید فراوان روی احکام فقهی ...
متاسفانه به جای اینکه به اصل موضوع و مطلب پرداخته شود بحث را شخصی می کنند و چیزی یاد نمی گیریم! ما ک...
كاملا درست است. ما در هر شغل حرفه اي كه باشيم بايد خودمان را اثبات كنيم، نشان دهيم كه بهره ور و اثرب...
سلام آقای بهلکه بله درسته روحانیون زحمتکش زیادی داریم ولی اینه مدنظر داشته باشیم وقتی مردم یه قشرازج...
باسلام با بخش دوم ضرب المثل آقای ماهری مشکل دارید چه میشه کردواللا این ضرب المثل از قدیم مورد استفاد...
بهترین نقد ، نقدازدرون است یعنی هرصنف وگروهی خودشان مسائل خودرا نقدکنند تا به نقطه مطلوب برسند ، واق...
آیا عالمان دین از عملکرد خود راضی اند؟چه نمره ای به خود می دهند؟ آیا نمره پایین را ناشی از تنبلی دان...
با قسمت دوم ضرب المثل آقای ماهری مشکل دارم! چون باور به باورهای دینی نیاز به حداقل آگاهی و معرفت دار...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.