1443.jpg1359.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی: مولوی محمد حسین گرگیج خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر یکی از روحانیون مشهور و شجاع منطقه و کشور است که مواضع دینی و مذهبی و سیاسی خود را بدون لکنت زبان و پرده پوشی و صریح و با صلابت بیان می کند. از این لحاظ ایشان شایسته ی تقدیرو ستایش هستند. امید است این حُسن ایشان برای دیگر روحانیون محافظه کار منطقه هم سرایت کند. اما ایشان در مورد سنگسار

سخنی به زبان آورده اند که قابل تامل می باشد.در اینجا فرازهایی از سخن ایشان که در سایت اولکامیز منتشر شده است را می آورم که بدون سند سخن نگفته باشیم.

«بنده بارها با رفتنن خانمها چه با محرم چه بدون محرم به شهرستانها برای کار مخالف بوده ام زیرا این مسئله موجب بروز مشکلات متعددی شده است... فرار زنان متاهل در منطقه به شدت رو به افزایش است .غیرت دینی و قومی مسلمانان به کجا رفته است که هر روز شاهد چنین مسائلی هستیم.... وی با اشاره به قتل یک دختر جوان متاهل در روستای گوگ گل شهرستان مینودشت یادآورشدند پسر جوانی خواهر متاهل اش را که با شخص دیگری گریخته است با ضربات چاقو در منزلش به قتل رسانده است... حق چنین افرادی سنگسار است و قوه ی قضائیه اینگونه افراد را سنگسار کند. زیرا این یک موضوع حکومتی است... زیرا این دو فرد معصوم نسیتند و مدتها با هم تنها بودند و قرائن و شواهد رابطه ی جنسی نا مشروع را ثابت می کند».

از استاد محترم مولوی گرگیج سئوال این است چرا زنان متاهل از خانه فرار می کنند؟ چه مشکلاتی سبب شده است آنها تاب تحمل زندگی را ندارند و با مرد دیگری پا به فرار می گذارند؟ آیا به این چراها توجه شده است؟ چرا عامل را رها کردید و به معلول چسبیده اید؟ اگر به این عامل ها اهتمام بورزیم شاید مواضع ما اندکی تعدیل شود. عامل این بدبختی و فجایع یا ظلم و ستم و بی عدالتی مردان است؟ یا زور گویی و توقع نا بجای شوهران است؟ یا ازدواج تحمیلی است که به عشق و علاقه دختران توجه نشده است؟ یا سن بالای مردان است که با سن دختران جوان تناسبی ندارد؟ یا وضعییت نامناسب اقتصادی خانواده است؟یا تفاوتهای فرهنگی شدید است که باورهای دو طرف با هم همخوانی ندارد؟ یا مشکل جنسی است که نمی توانند با خانواده هایشان در میان بگذارند؟ یا مشکل گرفتن طلاق است که برای زنان راهی جز فرار و خودکشی نمی گذارد؟ و هزاران چراهای دیگر که بیشتر زنان را گرفتار کرده است تا مردان.

حالا فرض کنیم زن مقصر باشد، چرا تقاضای سنگسار می کنید؟ مگر سنگسار با قرائن وشواهد و ظن و گمان اثبات می شود؟ مگر برای سنگسار چهار شاهد عاقل و بالغ لازم نیست که همزمان عمل زنای محصنه رابا چشمان خود دیده باشند؟ آنهم باید در یک دادگاه عادل ومنصف و بی طرف اثبات شود؟ مگراصل این نیست که هنگامیکه جان انسان در خطر باشد احتیاط و دقت بیشتری صورت گیرد؟ هر چه میزان مجازات سنگینترو گسترده تر و فراگیرتر و شدیدترباشد به همان میزان هم باید ادله و قرائن و شواهد برای اثبات جرم هم دقیقتر و قویترباشد. ما به جای اینکه به غیرت دینی و قومی افراد تاکید کنیم که می تواند جوانان رابرای کارهای خطرناک تشجیع کند، بهتر نیست جامعه شناسان و روان شناسان کشور را دعوت بکنیم تا در تریبونهای قبل از خطبه های نماز جمعه مشکلات و معضلات اجتماعی و فرهنگی و فردی را برای مردم ریشه یابی و تشریح بکنند. فقه های محترم باید قبول بکنند زمان آن گذشته است که بشود مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی جامعه را با علم فقه جراحی و درمان کرد. باید اجازه دهیم مشکل هررشته رامتخصصان آن رشته چاره اندیشی کنند. در این دنیای مدرن برای حل همه ی مشکلات علم آن بوجود آمده است چه لزومی به اجرای احکام خشن که جزو ضروریات اسلام هم نیست روی آوریم ؟!! آیا این به صواب نزدیکتر نیست؟13/4/1396 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - ترکمن اوغلی

  زنانی که فرار میکنند نه تحت ظلمند نه ازطرف مردان زور می بینند در آنان رئیس خانه هستند بخاطر اینکه تا حالا ازطرف شوهر وخانواده هر چه خواستند بدست آوردند این کارها زشت میکنند.

 • مهمان - زنان داغدیده

  با سلام. بنده به شخصه صد در صد مطالب جنابعالی را تایید میکنم. زنی خودکشی میکند در حالیکه مرد در حال کشیدن تریاک با دوستانش است(و اینکه دقیقا چه اتفاقاتی دیگر در حال وقوع بوده بماند) اما دادگاه های خانواده و علمای گرامی ما بجای محکوم کردن مرد نظرشان بر سنگسار کردن زن است!!!!!

 • مهمان - عبدالله

  توجه داشته باشیم که همه را به یک چوب نمی توان راند.خطا از دو طرف وجود دارد اما برداشت شخصی بنده است که خطا و ظلم شوهران بیشتر از خانم ها است.واقعیت موجود نشان می دهد که نه تنها تک تک افراد احساس مسئولیت نمی کنند بلکه مدیران و دولت مردان نیز امور جامعه را به امان ؟ سپرده اند و ناهنجاری های اجتماعی و بی اخلاقی ها شدیدآ گسترش پیدا کرده است.در رابطه با نظر فقهی چون کارشناس نیستم اظهار نظر نمی کنم اما سوالی که در اینجا قابل طرح است این است که چرا با وجود این همه تریبون های مختلف در دست روحانیت روند جامعه به سمت اخلاق و دین و دیانت پیش نمی رود؟آیا جناب گرگیج و هم مسلکان ایشان لازم نیست در این مورد تعملی بنمایند؟

 • مهمان - مهمان

  به نظرمن منظور مولانا فقط سنگسارکردن زنان نبود ومردها نیز اگر مرتکب زنای محصنه شوندبایدسنگسار شوند.

 • مهمان - احمد

  دراین موضوع زنی که خلاف کرده به دست برادرش بقتل رسیده ودرخواست سنگسار حالا فقط برای مرد خلافکار است،برادر هم که حتما بجرم قتل بازداشت است.

 • مهمان - sharif

  منکر مظلومیت بعضی از زنان نیستم و حتما باید از طریق دولت و مردم و خانواده و علما و کارشناسان مورد رسیدگی قرار بگیرد ولی این بدان معنی نیست که زنان حتی زنانی که مورد ظلم قرار گرفتند با مرد قریبه فرار کنند حتما باید حد شرعی اجرا گردد برای سنگسار نمودن باید چهار شاهد در انجام عمل زنا وجود داشته باشد یا اینکه خود زناکننده اقرار کند که این کار زشت را انجام داده است یا قاضی با توجه به شواهد وقراین وبه کمک علم و تجربه خودش تشخیص بدهد که چنین عملی انجام شده است. جناب خوجملی عزیز وقتی یک زن با مرد قریبه و نامحرم فرار میکند و چند روز غیب میشوند به نظر شما انها به گردش علمی رفتند؟إ امکان دارد مظلوم باشد اما انسان با ایمان از روی مظلومیت و گرسنگی هم نباید کار خلاف شرع و خلاف شآن یک انسان را انجام دهد. جناب خوجملی از زنان مظلوم به گونه ای دیگر دفاع کن و برای احقاق حقوقشان بگو، بنویس، فریاد بزن اما زنا را توجیه نکن، بخشی از مقاله خوب است باید بهش بیشتر پرداخته شود اما بخشی از ان که زنا را توجیه میکند غیر شرعی و حتی چاپش هم غیر شرعی میباشد. اگر به بخش مظلومیت مقاله پرداخته شود بار بزرگی از دوش جامعه اسلامی برداشته میشود اما بخش توجیه یک عمل ناپسند باری بر مشکلات و گناهان جامعه افزوده میشود.

یادداشت

IMAGE خطر بزرگ !

فرارو- دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با فرارو معتقدند برای مبارزه با این نوع فساد یک عزم فراقوه‌ای لازم است. به عقیده آنها اگر این عزم نباشد شعار دادن و قدم گذاشتن در راه مبارزه با فساد به... ادامه مطلب ..
IMAGE یادی از شاعر ارازمحمد ارازنیازی

 اولکامیز- فرهاد قاضی : مرحوم ارازمحمد ارازنیازی شاعر پیشکسوت و خوش قریحه ترکمن صحرا در سیزدهم مهرماه 1389شمسی در شهر گنبد درگذشت .  ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه قلب پاک داشته باشیم ؟

اولکامیز-  مرکزیت وجودی انسان های زنده قلب است۰ قلب دایمٱ درحین انجام وظایف محوله ی خاص خودمیباشد۰ بهیچ عنوان تعلل پذیرنمی باشد۰ درغیراین صورت حیات به پایان خواهدرسید۰ ضمنٱ این عضواصلی... ادامه مطلب ..
IMAGE دیدگاه یک مغازه دار در مورد کیفیت مواد غذایی

اولکامیز-  گاهی اوقات انسان با افرادی روبرو می شود که هیج توقع و انتظاری برای شنیدن سخنان مهمی از آنها ندارد. اما با کمال تعجب سخنان مهمی از آنها سر می زند. حتماً به خاطر همین چیزهاست که گفته می... ادامه مطلب ..
IMAGE ضررهای اجتماعی بی اعتمادی

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: افزایش مشکلات اقتصادی سبب افزایش مشکلات اجتماعی هم می شود. مشکلات اجتماعی نابسامنی های زیادی را در رفتار فردی و جمعی و گروهی بوجود می آورد که به همه ی افراد... ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

اولکامیز- دکتر صادق زیباکلام فعال سیاسی و صاحب نظر مسائل سیاسی کشور  در سایت شخصی اش نوشت : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به... ادامه مطلب ..
IMAGE تکثر هویتی

دکتر ناصر فکوهی استاد انسان شناسی دانشگاه تهران و مدیر "موسسه انسان شناسی و فرهنگ" در مصاحبه با خبرنگار عصرایران به موضوع هویت و جامعه امروز پرداخته است. به گزارش عصر ایران، متن گفت و گو به... ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت بازسازی قدرت نرم ایران در منطقه و فراسوی آن

خبر آنلاین - دیاکو حسینی : دنیای ما با بحران کانون‌های قدرت نرم همراه است و این باید فرصتی برای ایران در نظر گرفته شود که با بهبود دادن عملکرد فتح قلب‌ها و ذهن‌ها، به سوی تشکیل منطقه قوی‌تری... ادامه مطلب ..
IMAGE الزامات ثبت جهانی گنبد قابوس

 ایرنا- جعفر خاندوزی : 1 - میراث جهانی یونسکو (World Heritage Sites) به مجموعه‌ مکان ‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر... ادامه مطلب ..
IMAGE جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷

اولکامیز-  امید کوکبی در کانال تلگرامی اش نوشت :  همونطور که انتظارش میرفت جایزه نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدانانی داده شد که تو کشف امواج گرانشی نقش عمده رو داشتن: رِینر وایس، بَری باریش و... ادامه مطلب ..
IMAGE ادامه گفتگوی سیاسی دکتر سارلی

اولکامیز- بخش دوم گفتگوی داغ و سیاسی با دکتر اراز محمد سارلی را به نقل از گروه فراغی در ذیل می خوانید . مدیریت این مصاحبه با خانم قرنجیک و ابراهیم دوگونچی بود.  ادامه مطلب ..
IMAGE نقد کتاب "گناه آینه" اثر عبدالملک خرمالی

 اولکامیز- "گناه آینه" دومین اثر ادبی عبدالملک خرمالی شاعر خلاق و پریسکه سرای ترکمن صحراست که در نوع خود قابل توجه می باشد.  چندی پیش استاد قربان صحت بدخشان نویسنده و صاحب نظر فرهنگ و ادبیات... ادامه مطلب ..
IMAGE بابک زنجانی درون ما

عصر ایران - احسان محمدی : ژیمناستیک واژگان یکی از تخصص‌های ایرانی است. زمانی در سریال «شب‌های برره» افعال معکوس به‌عنوان سوژه‌ای پرطرفدار دستمایه شوخی‌های کلامی شد که حتی به متن جامعه هم... ادامه مطلب ..
IMAGE مراسم عاشورا و تاسوعا و اهل سنت

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: ماه محرم ماه سوگواری وعلی الخصوص دو روز تاسوعا  و عاشورا دهم محرم روز شهادت امام حسین علیه السلام روز عزاداری سراسری برادران شیعه می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE مرد آرام و خندان

اولکامیز - سه روز از دومین سالگرد وفات نقدی گل چشمه یکی  از بزرگان و  سیاسیون بنام ترکمن صحرا می گذرد مطلبی به قلم بهزاد گل چشمه در فضای مجازی بازنشر شده بود که در پی می آید :  ادامه مطلب ..
IMAGE تاملی بر همه پرسی استقلال کردستان عراق

عصرایران ؛ رضا غبیشاوی - همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه (3 مهر) برگزار شد.   در این باره می توان به نکاتی اشاره داشت. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا کفار باید از ما بترسند ؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی: در ایران صحبتها و رفتارهای خارج از عرف و عادت کم نیستند. یکی از مشکلاتی که در جامعه امروز ایران دیده می شود نحوه ی بر خورد با کفار یا با کشورهای غربی است. ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر اوتیسم اجتماعی

 اولکامیز- این مطب تحلیلی چندی پیش به قلم ( ع . بخارایی ) در نشریه گلشن مهر منتشر شده است که به نقد رفتار سیاسی برخی از اصلاح طلبان پرداخته است که بی کم و کاست در پی می آید : کمی « نا در خودمانده »... ادامه مطلب ..
IMAGE توانا بود هر که دانا بود

  مادرم و من جلوی برج قابوس، دوره راهنمایی، بعد از گرفتن جایزه رتبه اولی مسابقات علمی، گنبدکاووس، سال ۱۳۷۳ مطمئنا داشتنِ سواد خوندن و نوشتن یا مدرک تحصیلی به تنهایی به معنای دانایی و به تبع اون... ادامه مطلب ..
IMAGE اول خلقت

محسن رنانی / ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ فردا اول مهر است. و برای من از وقتی مطالعاتم را به سوی «کودکی و توسعه» برده‌ام، دیگر اولِ مهر، اولِ مهر نیست، اول خلقت است. همه چیز از اول مهر آغاز می شود. سرنوشت یک... ادامه مطلب ..
چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

براستی که پایانی شبیه فیلمهای هندی ، برازنده چنین سوژه و سناریو آشفته ایست .
سایت عصرایران ذیل مقاله فوق فقط نظرات موید متن فوق را منتشر می کند.و از انتشار سایر متون که با ادله ...
باسلام وخسته نباشید چه سهم خواهی باشه چه توقع فرقش چیه مطالبات است اینو رساندند که مطالبات ترکمنها م...
با سلام و ضمن سپاسگزاری ازمحقق ارجمند .به ذکر چند فامیل اکتفا نموده اند که گرچه میتوانستند به فامیل ...
با تشکر از زحمات محقق گرامی،فامیل های دیگری هم ساروانلی هستند .بیشتر به جند تا اشاره وتکرار نموده ای...
این قلب مورد نظر در نوشته همان قلب ارگانیک و تپنده در قفسه سینه است؟ یا چیز دیگری است؟ چگونه این قل...
من نمی دانم که تورکمن ها هم قبلا تعارفات مصلحتی را می دانستند یا اینکه در اثر هم جواری یاد گرفتند؟. ...
سلام بیشر به درد کارهای تحقیقاتی میخورد تا شهرداری
ضمن عرض سلام اقای خوجملی شما با به بکار بردن چنین عبارات و پاسخهایی خلاف واقعیت متن سوال در جوابیه...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.