b_150_100_16777215_00_images_125.jpgاولکامیز- به قلم عبدالکریم ارمشی * : چند هفته ای است که برخی از روحانیون و علمای تورکمن منطقه به همراهی برخی از همفکران خود ،اقدام به راه اندازی کمپین هایی در جهت ممانعت از برگزاری مراسم ایام مختومقلی به بهانه اجرای ساز و آواز بر سر آرامگاه ایشان پرداخته  و امسال زودتر از سالهای قبل به تکاپو افتاده اند

در ادامه این روند ، مصاحبه آخوند فروزش ،مدیر حوزه علمیه سعدیه اورجنلی کلاله با سایت ترکمن سسی ، این اقدامات را وارد مرحله دیگری نمود ،که نگرانی هایی را در بین مردم برانگیخته و از این همه ناآگاهی در مورد مسایل منطقه و تهمت های خطرناکی به مانند اتهام مارکسیست زدن به افراد فرهنگی ،به حیرت واداشته است. به همین دلیل به توضیحاتی اجمالی برای روشن شدن اذهان عمومی و علمای منطقه ،بالاخص آخوند فروزش ،می پردازیم .

متاسفانه اکثر علمای منطقه که سخنرانی های فراوانی پیرامون این مراسم داشته و کماکان دارند هنوز خود برای یک بار نیز در آن مراسم حضور پیدا نکرده و چگونگی آن را ندید ه اند و فقط از روی شنیده هاست که موضع گیری کرده و حکم کفر و الحاد صادر می کنند . به مانند همین مصاحبه عالم محترم یعنی آخوند فروزش که در قسمتی از مصاحبه فرموده اند«هم اکنون نیز می شنویم که مختومقلی مکانی برای فسادهای اخلاقی شده است».

باید پرسید ،از چه کسانی می شنوید ؟ آنطور نباشد که آن کسانی که شما این چیزها را می شنوید، نیز به جای دیدن ،شنیده باشند .به قول تورکمن ها ،اشیدن دنگ بولماز گورن گوز بیلن. البته، حال که شنیدنی است ،یک بار نیز از ما بشنوید.مراسم مردمی مختومقلی فراغی همیشه یک روز قبل از مراسم دولتی اجرا می شود ،علت اینکه یک روز زودتر مردم بدانجا می روند همین است نه برای پیک نیک.

مراسم مردمی با برپایی چادر از طرف فعالین فرهنگی شهرها و برخی روستاهای تورکمن به صورت جداگانه و البته با فواصل نزدیک به هم در فاصله ای چند صد متری از محوطه آرامگاه اجرا می شود ،به نحوی که روستای کوچکی که در کنار آرامگاه واقع شده، نیزبین محل مراسم و آزامگاه حایل شده است، هر چند برخی از چادر ها با همان روستا نیز، فاصله زیادی دارند. همچنین چادر کوموش دپه که به چادر ادبیات معروف شده اجرای موسیقی نداشته و ندارد و تنها با حضور متخصصان ادبیات تورکمن به صورت پرسش و پاسخ به بررسی اشعار و زندگی ایشان می پردازد.

حال چگونه است که منابع شنیداری شما ،اجرای موسیقی بر سر مزار را به سمع شما می رسانند خود جای سوال دارد. آنچه که اجرای موسیقی بر سر مزار می نامید ، در مراسم رسمی روز بعد است که اکثر مردم ،قبل از شروع آن، روانه خانه های خود می شوند و مسئولین استانی و کشوری و ترکمنستانی در آن حضور دارند که ربطی به مراسم مردمی ندارد و اگر اعتراضی دارید باید با گردانندگان آن مطرح کنید نه با اتهام زنی به فعالین فرهنگی. بهتر است حریمها را مشخص کرده و از چگونگی اجرای مراسمات اطلاعاتی ولو اندک کسب نمایید .

در ثانی ،همه ما تورکمن و بالتبع مسلمان هستیم .حتی تمامی مراسم مردمی نیز ،پس از نماز عشا شروع و قبل از اذان صبح جهت برپایی نماز صبح، تمامی برنامه ها به پایان می رسد..در تمامی چادر ها نیز،در اوقات خود، نماز جماعت برپا می شود .چگونه است که شما به راحتی تمام ،افترای مارکسیست بودن را بر آنها می زنید ؟ آخر کدام مارکسیستی نماز خوانده و دعا می کند؟ آیا شما لفظ مارکسیست را می دانید چیست؟ آیا توانایی اثبات این اتهام عظیم بر فعالین فرهنگی تورکمن را دارید ؟

با این اتهاماتی که زده اید به جامعه تفهیم کرده اید که در نزد شما ،هدف وسیله را توجیه می کند ، حال به هر شکل .آیا این از اخلاق و آموزه های حضرت مختومقلی فراغی هست که دایم از معنویات و شعرهای عرفانی وی سخن به میان می آورید؟ بهتر نیست برای آموزش و تبلیغ آموزه های اخلاقی و دینی ،عرفانی حضرت مختومقلی شما نیز در شب مراسم مردمی ،چادری برپا کرده و به تبلیغ آن بپردازید. متاسفانه اشتیاق و تمایل مردم برای حفظ مدنیت و فرهنگ و سنن خود را که با حمایت آنها از فعالین فرهنگی تورکمن قرین گشته است به نوعی رویگردانی از روحانیون و تلاش این فعالین برای گرفتن رهبری جامعه تورکمن ها تفسیر کرده اید .به طوری که گفته اید« افراد با گرایش خاص و مارکسیست ها ،مختومقلی را ابزاری برای خویش قرار داده اند چرا که به دنبال رهبری جامعه هستند و مختومقلی وسیله ای برای دست یابی به اهداف آنها است»!!

و در جایی دیگر فرموده اید«این افراد در اوایل حیات خویش سعی داشتند تا جامعه را به سمت الحاد دعوت کنند و فرهنگ را غیر از دین ترویج می کردند». این افراد ملحد چه کسانی هستند ؟ با دلیل ،کفر و الحاد آنان آنها را ثابت کرده و به مقامات مسئول معرفی نمایید ، تا نظام اسلامی ،چنین افرادی را از بین مسلمانان پاک و ذهن ها را آزاد نماید ؟ مسلما در صورت عدم اثبات آن ،قانون حکم توهین و افترا را مشخص نموده است .

دولت ما دولتی اسلامیست و اگر هر کجای این مراسم بر ضد ارزشهای اسلامی باشد، دولت دخالت خواهد کرد زیرا نظاره گر بوده و نیازی به ناظر موازی ندارد .بهترنیست به جای این اتهامات و کشیدن دیوار بی اعتمادی و نفرت بین خود و دیگر اقشار جامعه، سعی در ایجاد تفاهم و همدلی می کردید تا این مراسم با حداقل ناهنجاری ها و مطلوب ما و شما اجرا می شد .

پارادوکس و تضاد سخنان شما متاسفانه یکی پس از دیگری همدیگر را دنبال می کنند .به طوری که در قسمتی گفته اید «من چند روز پیش به یکی از بزرگان اینها گفتم که شما اگر می خواهید فرهنگ ترکمن را حفظ کنید در تقویت معنویت بکوشید چرا که فرهنگ ترکمن در جامعه ایران از خرده فرهنگ هاست و به مرور زمان ذوب خواهد شد و زمانی خواهد رسید که کودکان ما حتی از شمارش اعداد ترکمنی عاجز خواهند ماند»

استاد محترم تمامی هم و غم فعالین فرهنگی ترکمن نیز همانی است که فرموده اید و به همین دلیل است که سمینارهای مختلفی برای ایجاد یک رسم الخط واحد با اعلان عمومی در طی سالهای متمادی در کلاله و بندر ترکمن با مجوز رسمی برپا داشتند تا ترکمن آنطور که حرف می زند بنویسد و کودکان با همان لهجه ترکمنی، زبان خود را فرا بگیرند .

کلاسهای زبان و نوشتار تورکمن در انجمن های فرهنگی شهرهای مختلف نیز در همین راستا می باشد .آیا شما که ابراز نگرانی در این مورد داشته اید قدمی برای آن برداشته اید؟آیا در این سمینارها که با اعلان عمومی برگزار شد کسی از حوزه های منطقه در آن شرکت داشت؟

آیا در حوزه های علمیه زبان تورکمنی را با قواعد آن آموزش می دهید ؟آن طور که ما می دانیم و در حوزه ها دیده ایم ،خیر .بهتر نیست اول آن سخنان را ابتدا متوجه حوزه ها نمایید و بعدا از دیگران و بالاخص فعالین فرهنگی طلبکار باشید. در حالی که آنهایی را که برای رفع این نقیصه تلاش می کنند با انگ هایی به مانند الحاد و کفر و مارکسیسم متهم می کنید .

در قسمتی دیگر از این سخنان خود فرموده اید «مختومقلی ترکمن در کجا گفته است که یک دختر ترکمن فقط با یک قبه جلوی خیل عظیمی از مردم با دوتار آواز بخواند» در هیچ جا نگفته است و باز متاسفانه شما یا از جایی شنیده اید و یا روسری زیر قبه را ندیده اید . در هیچ مراسمی ،آن طور که شما شنیده اید ،دختران فقط با یک قبه به روی سن نمی روند.

و در آخر اینکه جناب استاد فروزش،این برای ما افتخار بزرگی است که نظام جمهوری اسلامی ،از شاعر بزرگ تورکمن به عنوان یکی از شعرای ملی سرزمینمان ایران ،یاد می کند ودر هر چه بهتر برگزار کردن آن،یاری می رساند .

حال که نظام مقدس جمهوری اسلامی اجازه برگزاری یک مراسم در مورد شاعر و عارف تورکمن ها را داده است چرا بجای اصلاح و بهتر برگزار شدن آن و همنوا شدن با دولت و ملت، به تخطئه آن می پردازید .سخن در این زمینه بسیار است که در این مجال نمی گنجد که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

* نویسنده


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - شمس

  من نظر ایشون رو نه تایید می کنم و نه رد می کنم.ایشون یک عالم دینی هستن و مثل هر عالم دینی وظیفه شون اینه که بر اساس تعالیمی که دیدن بگن که یه کاری درست هست یا درست نیست. ایشون هم طبق نظر خودشون گفتن که این کار درست نیست. ولی واقعیت اینه که تو اون مراسم بعضی از کارها رخ می ده که به لحاظ اسلامی مشکل دارن حالا می خواین قبول کنین یا نکنین به خودتون ربط داره. بعد ایشون نگفتن که همه فعال های فرهنگی مارکسیست هستن. البته شاید یه کم تند رفته باشن ولی همه رو مارکسیست خطاب نکردن. گفتن که یه افراد با گرایش خاص و مارکسیست ها ، حالا این افراد با گرایش خاص هر کسی می تونه باشه ، حتی مسلمون هم می تونه دارای گرایش های خاصی باشه و الان هم واقعا گرایش های مختلف و خاصی تو اسلام وجود داره. حالا چون شما فعال فرهنگی مسلمون هستی دلیل نمیشه که همه فعالای فرهنگی مسلمون باشن. این حرف شما مثل این میمونه که مثلا تو یه جامعه ای به برخی ها ظلم میشه ولی یه نفری که بهش ظلم نمیشه بیاد بگه که چون به من ظلم نمیشه ، پس تو این جامعه ظلم نداریم و به کسی ظلم نمیشه. بعد گفتین که پارادوکس و تضاد در سخنان ایشون یکی پس از دیگری همدیگر رو دنبال می کنن ، لطفا یکی دو تا از پارادوکس ها رو تو سخنان ایشون به ما هم نشون بدین. ولی در کل خوب هست که انسان واقع بین باشه ، شما طوری از ایشون انتقاد کردین که انگار هیچ مشکلی تو برگزاری اون مراسم وجود نداره ، در حالیکه برای همه مشخص هست که ایرادات خیلی زیادی تو برگزاری اون مراسم چه به لحاظ مذهبی و چه به لحاظ مسائل دیگر وجود دارد.

 • مهمان - عبدالله

  باسلام آخون فروزش یکی از عالمترین آخوندهاست مگه ازاین مراسمها فقط آخون فروزش انتقاد میکند خیلی از آخوندها انتقاد میکنند چرا با اونها مصاحبه نکردید!! حالا آخون فروزش انتقاد کرده یا نه ؟ چرا زوم کردید رفتید خاص دراین مورد با او گفتگو کردید چرا دربقیه مسائل باهاش مصاحبه نمیکنید یا با این کارتون آخوند فروزش را با مردم بدکنید اما بی نتیجه است چون آخون فروزش روسرمان جا دارد یاشاسین طه جان اگه انتقاد دوست دارید نوشته منو بگذارید توسایت .

 • به پاراگراف آخر نگاه كنيد "حال كه جمهوري اسلامي اجازه برگزاري ميدهد". پارسال يكي از هم محله اي هاي تازه بدوران رسيده ما براي عروسي پسرش با آوردن بخشي و جاز با صداي گوشخراش آنها حسابي مزاحم خواب و استراحت ما و تحصيل بچه هايمان شد. وقتي اعتراض شد همين حرف شما را گفت. روحانيون و يا هر كس ديگر متولي فرهنگشان هستند و حق دارند اگر احساس كردند فرهنگشان توسط عده اي دارد زير سوال ميرود اظهار نظر كنند شما نميتوانيد با اين شعارها دهن آنها را ببنديد. اگر واقعا دوستدار مختومقلي هستيد روز جمع شويد . همه طرفداران او در روز روشن همديگر را ببينند و آشنا شوند. آن روز صدقه بدهيد. مراسم ما در باره مردگان ما اينطوريست. البته همه جا اينطوريست. ولي معلوم نيست ما تركمنها را چي شده . داريم افراط مي كنيم.

  آخرین بار در تاریخ حدودا 1 سال پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1
 • مهمان - اسلام

  با سلام خدمت خوانندگان محترم..
  البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن را هم ندارد چه برسد به رد علمی !
  ولی چون تدلیسات زیادی در آن رخ داده لازم دانستم که با عرض کلماتی چند در خدمت دوستان باشم تا دچار سوء تفاهم نشوند.
  اولا فسق و فجوري كه در اين نوع مراسم ها رخ ميدهد در هیچ مراسمی مشاهده نکردم!
  از شرک گرفته تا زنا !!!
  من فقط یک بار در این مراسم شرکت کردم آن هم فقط براي تفريح در سن 17 سالگی.
  دوما تنها مرکزی که در آن كتب به زبان تركمني ب طور رسمي تدريس مي شود ، حوزه هاي علميه مي باشد.
  سوما موسيقي در اسلام حرام است ، پس لطفا فرهنگ اسلامی رو فدای فرهنگ ترکمنی نکنید.

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.