b_150_100_16777215_00_images_125.jpgاولکامیز- به قلم عبدالکریم ارمشی * : چند هفته ای است که برخی از روحانیون و علمای تورکمن منطقه به همراهی برخی از همفکران خود ،اقدام به راه اندازی کمپین هایی در جهت ممانعت از برگزاری مراسم ایام مختومقلی به بهانه اجرای ساز و آواز بر سر آرامگاه ایشان پرداخته  و امسال زودتر از سالهای قبل به تکاپو افتاده اند

در ادامه این روند ، مصاحبه آخوند فروزش ،مدیر حوزه علمیه سعدیه اورجنلی کلاله با سایت ترکمن سسی ، این اقدامات را وارد مرحله دیگری نمود ،که نگرانی هایی را در بین مردم برانگیخته و از این همه ناآگاهی در مورد مسایل منطقه و تهمت های خطرناکی به مانند اتهام مارکسیست زدن به افراد فرهنگی ،به حیرت واداشته است. به همین دلیل به توضیحاتی اجمالی برای روشن شدن اذهان عمومی و علمای منطقه ،بالاخص آخوند فروزش ،می پردازیم .

متاسفانه اکثر علمای منطقه که سخنرانی های فراوانی پیرامون این مراسم داشته و کماکان دارند هنوز خود برای یک بار نیز در آن مراسم حضور پیدا نکرده و چگونگی آن را ندید ه اند و فقط از روی شنیده هاست که موضع گیری کرده و حکم کفر و الحاد صادر می کنند . به مانند همین مصاحبه عالم محترم یعنی آخوند فروزش که در قسمتی از مصاحبه فرموده اند«هم اکنون نیز می شنویم که مختومقلی مکانی برای فسادهای اخلاقی شده است».

باید پرسید ،از چه کسانی می شنوید ؟ آنطور نباشد که آن کسانی که شما این چیزها را می شنوید، نیز به جای دیدن ،شنیده باشند .به قول تورکمن ها ،اشیدن دنگ بولماز گورن گوز بیلن. البته، حال که شنیدنی است ،یک بار نیز از ما بشنوید.مراسم مردمی مختومقلی فراغی همیشه یک روز قبل از مراسم دولتی اجرا می شود ،علت اینکه یک روز زودتر مردم بدانجا می روند همین است نه برای پیک نیک.

مراسم مردمی با برپایی چادر از طرف فعالین فرهنگی شهرها و برخی روستاهای تورکمن به صورت جداگانه و البته با فواصل نزدیک به هم در فاصله ای چند صد متری از محوطه آرامگاه اجرا می شود ،به نحوی که روستای کوچکی که در کنار آرامگاه واقع شده، نیزبین محل مراسم و آزامگاه حایل شده است، هر چند برخی از چادر ها با همان روستا نیز، فاصله زیادی دارند. همچنین چادر کوموش دپه که به چادر ادبیات معروف شده اجرای موسیقی نداشته و ندارد و تنها با حضور متخصصان ادبیات تورکمن به صورت پرسش و پاسخ به بررسی اشعار و زندگی ایشان می پردازد.

حال چگونه است که منابع شنیداری شما ،اجرای موسیقی بر سر مزار را به سمع شما می رسانند خود جای سوال دارد. آنچه که اجرای موسیقی بر سر مزار می نامید ، در مراسم رسمی روز بعد است که اکثر مردم ،قبل از شروع آن، روانه خانه های خود می شوند و مسئولین استانی و کشوری و ترکمنستانی در آن حضور دارند که ربطی به مراسم مردمی ندارد و اگر اعتراضی دارید باید با گردانندگان آن مطرح کنید نه با اتهام زنی به فعالین فرهنگی. بهتر است حریمها را مشخص کرده و از چگونگی اجرای مراسمات اطلاعاتی ولو اندک کسب نمایید .

در ثانی ،همه ما تورکمن و بالتبع مسلمان هستیم .حتی تمامی مراسم مردمی نیز ،پس از نماز عشا شروع و قبل از اذان صبح جهت برپایی نماز صبح، تمامی برنامه ها به پایان می رسد..در تمامی چادر ها نیز،در اوقات خود، نماز جماعت برپا می شود .چگونه است که شما به راحتی تمام ،افترای مارکسیست بودن را بر آنها می زنید ؟ آخر کدام مارکسیستی نماز خوانده و دعا می کند؟ آیا شما لفظ مارکسیست را می دانید چیست؟ آیا توانایی اثبات این اتهام عظیم بر فعالین فرهنگی تورکمن را دارید ؟

با این اتهاماتی که زده اید به جامعه تفهیم کرده اید که در نزد شما ،هدف وسیله را توجیه می کند ، حال به هر شکل .آیا این از اخلاق و آموزه های حضرت مختومقلی فراغی هست که دایم از معنویات و شعرهای عرفانی وی سخن به میان می آورید؟ بهتر نیست برای آموزش و تبلیغ آموزه های اخلاقی و دینی ،عرفانی حضرت مختومقلی شما نیز در شب مراسم مردمی ،چادری برپا کرده و به تبلیغ آن بپردازید. متاسفانه اشتیاق و تمایل مردم برای حفظ مدنیت و فرهنگ و سنن خود را که با حمایت آنها از فعالین فرهنگی تورکمن قرین گشته است به نوعی رویگردانی از روحانیون و تلاش این فعالین برای گرفتن رهبری جامعه تورکمن ها تفسیر کرده اید .به طوری که گفته اید« افراد با گرایش خاص و مارکسیست ها ،مختومقلی را ابزاری برای خویش قرار داده اند چرا که به دنبال رهبری جامعه هستند و مختومقلی وسیله ای برای دست یابی به اهداف آنها است»!!

و در جایی دیگر فرموده اید«این افراد در اوایل حیات خویش سعی داشتند تا جامعه را به سمت الحاد دعوت کنند و فرهنگ را غیر از دین ترویج می کردند». این افراد ملحد چه کسانی هستند ؟ با دلیل ،کفر و الحاد آنان آنها را ثابت کرده و به مقامات مسئول معرفی نمایید ، تا نظام اسلامی ،چنین افرادی را از بین مسلمانان پاک و ذهن ها را آزاد نماید ؟ مسلما در صورت عدم اثبات آن ،قانون حکم توهین و افترا را مشخص نموده است .

دولت ما دولتی اسلامیست و اگر هر کجای این مراسم بر ضد ارزشهای اسلامی باشد، دولت دخالت خواهد کرد زیرا نظاره گر بوده و نیازی به ناظر موازی ندارد .بهترنیست به جای این اتهامات و کشیدن دیوار بی اعتمادی و نفرت بین خود و دیگر اقشار جامعه، سعی در ایجاد تفاهم و همدلی می کردید تا این مراسم با حداقل ناهنجاری ها و مطلوب ما و شما اجرا می شد .

پارادوکس و تضاد سخنان شما متاسفانه یکی پس از دیگری همدیگر را دنبال می کنند .به طوری که در قسمتی گفته اید «من چند روز پیش به یکی از بزرگان اینها گفتم که شما اگر می خواهید فرهنگ ترکمن را حفظ کنید در تقویت معنویت بکوشید چرا که فرهنگ ترکمن در جامعه ایران از خرده فرهنگ هاست و به مرور زمان ذوب خواهد شد و زمانی خواهد رسید که کودکان ما حتی از شمارش اعداد ترکمنی عاجز خواهند ماند»

استاد محترم تمامی هم و غم فعالین فرهنگی ترکمن نیز همانی است که فرموده اید و به همین دلیل است که سمینارهای مختلفی برای ایجاد یک رسم الخط واحد با اعلان عمومی در طی سالهای متمادی در کلاله و بندر ترکمن با مجوز رسمی برپا داشتند تا ترکمن آنطور که حرف می زند بنویسد و کودکان با همان لهجه ترکمنی، زبان خود را فرا بگیرند .

کلاسهای زبان و نوشتار تورکمن در انجمن های فرهنگی شهرهای مختلف نیز در همین راستا می باشد .آیا شما که ابراز نگرانی در این مورد داشته اید قدمی برای آن برداشته اید؟آیا در این سمینارها که با اعلان عمومی برگزار شد کسی از حوزه های منطقه در آن شرکت داشت؟

آیا در حوزه های علمیه زبان تورکمنی را با قواعد آن آموزش می دهید ؟آن طور که ما می دانیم و در حوزه ها دیده ایم ،خیر .بهتر نیست اول آن سخنان را ابتدا متوجه حوزه ها نمایید و بعدا از دیگران و بالاخص فعالین فرهنگی طلبکار باشید. در حالی که آنهایی را که برای رفع این نقیصه تلاش می کنند با انگ هایی به مانند الحاد و کفر و مارکسیسم متهم می کنید .

در قسمتی دیگر از این سخنان خود فرموده اید «مختومقلی ترکمن در کجا گفته است که یک دختر ترکمن فقط با یک قبه جلوی خیل عظیمی از مردم با دوتار آواز بخواند» در هیچ جا نگفته است و باز متاسفانه شما یا از جایی شنیده اید و یا روسری زیر قبه را ندیده اید . در هیچ مراسمی ،آن طور که شما شنیده اید ،دختران فقط با یک قبه به روی سن نمی روند.

و در آخر اینکه جناب استاد فروزش،این برای ما افتخار بزرگی است که نظام جمهوری اسلامی ،از شاعر بزرگ تورکمن به عنوان یکی از شعرای ملی سرزمینمان ایران ،یاد می کند ودر هر چه بهتر برگزار کردن آن،یاری می رساند .

حال که نظام مقدس جمهوری اسلامی اجازه برگزاری یک مراسم در مورد شاعر و عارف تورکمن ها را داده است چرا بجای اصلاح و بهتر برگزار شدن آن و همنوا شدن با دولت و ملت، به تخطئه آن می پردازید .سخن در این زمینه بسیار است که در این مجال نمی گنجد که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

* نویسنده


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - شمس

  من نظر ایشون رو نه تایید می کنم و نه رد می کنم.ایشون یک عالم دینی هستن و مثل هر عالم دینی وظیفه شون اینه که بر اساس تعالیمی که دیدن بگن که یه کاری درست هست یا درست نیست. ایشون هم طبق نظر خودشون گفتن که این کار درست نیست. ولی واقعیت اینه که تو اون مراسم بعضی از کارها رخ می ده که به لحاظ اسلامی مشکل دارن حالا می خواین قبول کنین یا نکنین به خودتون ربط داره. بعد ایشون نگفتن که همه فعال های فرهنگی مارکسیست هستن. البته شاید یه کم تند رفته باشن ولی همه رو مارکسیست خطاب نکردن. گفتن که یه افراد با گرایش خاص و مارکسیست ها ، حالا این افراد با گرایش خاص هر کسی می تونه باشه ، حتی مسلمون هم می تونه دارای گرایش های خاصی باشه و الان هم واقعا گرایش های مختلف و خاصی تو اسلام وجود داره. حالا چون شما فعال فرهنگی مسلمون هستی دلیل نمیشه که همه فعالای فرهنگی مسلمون باشن. این حرف شما مثل این میمونه که مثلا تو یه جامعه ای به برخی ها ظلم میشه ولی یه نفری که بهش ظلم نمیشه بیاد بگه که چون به من ظلم نمیشه ، پس تو این جامعه ظلم نداریم و به کسی ظلم نمیشه. بعد گفتین که پارادوکس و تضاد در سخنان ایشون یکی پس از دیگری همدیگر رو دنبال می کنن ، لطفا یکی دو تا از پارادوکس ها رو تو سخنان ایشون به ما هم نشون بدین. ولی در کل خوب هست که انسان واقع بین باشه ، شما طوری از ایشون انتقاد کردین که انگار هیچ مشکلی تو برگزاری اون مراسم وجود نداره ، در حالیکه برای همه مشخص هست که ایرادات خیلی زیادی تو برگزاری اون مراسم چه به لحاظ مذهبی و چه به لحاظ مسائل دیگر وجود دارد.

 • مهمان - عبدالله

  باسلام آخون فروزش یکی از عالمترین آخوندهاست مگه ازاین مراسمها فقط آخون فروزش انتقاد میکند خیلی از آخوندها انتقاد میکنند چرا با اونها مصاحبه نکردید!! حالا آخون فروزش انتقاد کرده یا نه ؟ چرا زوم کردید رفتید خاص دراین مورد با او گفتگو کردید چرا دربقیه مسائل باهاش مصاحبه نمیکنید یا با این کارتون آخوند فروزش را با مردم بدکنید اما بی نتیجه است چون آخون فروزش روسرمان جا دارد یاشاسین طه جان اگه انتقاد دوست دارید نوشته منو بگذارید توسایت .

 • به پاراگراف آخر نگاه كنيد "حال كه جمهوري اسلامي اجازه برگزاري ميدهد". پارسال يكي از هم محله اي هاي تازه بدوران رسيده ما براي عروسي پسرش با آوردن بخشي و جاز با صداي گوشخراش آنها حسابي مزاحم خواب و استراحت ما و تحصيل بچه هايمان شد. وقتي اعتراض شد همين حرف شما را گفت. روحانيون و يا هر كس ديگر متولي فرهنگشان هستند و حق دارند اگر احساس كردند فرهنگشان توسط عده اي دارد زير سوال ميرود اظهار نظر كنند شما نميتوانيد با اين شعارها دهن آنها را ببنديد. اگر واقعا دوستدار مختومقلي هستيد روز جمع شويد . همه طرفداران او در روز روشن همديگر را ببينند و آشنا شوند. آن روز صدقه بدهيد. مراسم ما در باره مردگان ما اينطوريست. البته همه جا اينطوريست. ولي معلوم نيست ما تركمنها را چي شده . داريم افراط مي كنيم.

  آخرین بار در تاریخ حدودا 1 سال پیش توسط لطیف ایزدی ویرایش شده است
  از 1
 • مهمان - اسلام

  با سلام خدمت خوانندگان محترم..
  البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن را هم ندارد چه برسد به رد علمی !
  ولی چون تدلیسات زیادی در آن رخ داده لازم دانستم که با عرض کلماتی چند در خدمت دوستان باشم تا دچار سوء تفاهم نشوند.
  اولا فسق و فجوري كه در اين نوع مراسم ها رخ ميدهد در هیچ مراسمی مشاهده نکردم!
  از شرک گرفته تا زنا !!!
  من فقط یک بار در این مراسم شرکت کردم آن هم فقط براي تفريح در سن 17 سالگی.
  دوما تنها مرکزی که در آن كتب به زبان تركمني ب طور رسمي تدريس مي شود ، حوزه هاي علميه مي باشد.
  سوما موسيقي در اسلام حرام است ، پس لطفا فرهنگ اسلامی رو فدای فرهنگ ترکمنی نکنید.

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.