b_150_100_16777215_00_images_Aman-M-Hojomly01.jpgاولکامیز خبر -  گفتاری از امان محمد خوجملی: پیشرفت و آبادانی یک کشور به مؤلفه های زیادی بستگی دارد تا زمانیکه آن مؤلفه ها مهیا نشود آن کشورنه روی آبادانی را خواهد دید نه

یکی از کشورهای مهم و قدرتمند و پیشرفته ی جهان محسوب خواهد شد. اگر هم پیشرفت کند پیشرفت آن پایدار نخواهد بود. ازجمله ی آن نیازها مدارا،سازش،تفاهم،تعامل، گفتگو،قانون گرایی، قوه قضائیه مستقل، جامعه ی مدنی قوی،احزاب قدرتمند وامثال آن می باشد. پیش زمینه ی همه ی اینها هم پلورالیسم فرهنگی می باشد که میان اندیشمندان،متفکران دانشمندان و فلاسفه آن کشور بصورت مداوم و همیشگی گفتگو جریان داشته باشد .

تا زمانیکه این جهاد فرهنگی عرصه های سازش و کثرتگرایی در جامعه را زنده نگه ندارد و زمینه های نزدیکی اقوام و مذاهب و گروهها را فراهم نکند، هیچ کار پایداروماندگاری زمینه تحقق پیدا نخواهد کرد. خطرات را همیشه روشنفکران و اندیشمندان ومتفکران زودترازسیاستمداران و قدرتمندان تشخیص وهشدار می دهند.

امروز عدم مدارای فرهنگی،مذهبی و سیاسی بزرگترین خطر است.شکاف شیعه و سنی در سرجای خود باقی است. حتی شکافهای درون مذهبی خودِ مذاهب هم کم نیست. مدارای سیاسی هم بعد ازسپری شدن نزدیک به چهل سال از انقلاب هنوز سرانجام مناسبی نیافته است. این که در کشور قانون حاکم است یا شرع ، اینکه در استان تصمیم گیرنده نهایی استانداراست یا امام جمعه هنوز مشخص نیست. همه ی اینها ناشی ازاین است بسترآن دربحثهای فرهنگی و اعتقادی فیصله پیدا نکرده است.

در واقع تردید درعمل نتیجه ی تردید در نظر است. وقتی اندیشمندان، متفکران و روشنفکران و فلاسفه در بحثهای علمی و تصمیم گیریهای اساسی غایب باشند و به نظرات آنها با شک و تردید نگاه شود همیشه دچار روزمرگی خواهیم شد و دوباره کاریها پایانی نخواهد داشت.

در شرایط آرامش و ثبات سیاسی است که کارهای عمیق فرهنگی و اعتقادی صورت گیرد و برای شکافهای اعتقادی،فرهنگی و مذهبی و قومی و سیاسی چاره اندیشی شده و ترمیم یابد تا در بحرانهای احتمالی این شکافها سرباز نکند و جامعه را بکام خود نکشد. این در زمانی محقق خواهد شد که قهرها، غضبها، خشمها، خشونتها، کینه ها و نفرتها در جامعه به صورت اساسی زدوده و جای خود را به اخلاق و معنویت سپرده باشد. اینهم مستلزم پلورالیسم دائمی است که متاسفانه ما هنوز فاقد آن هستیم.

آیا می شود بدون تئوری و نظریه پردازی علمی کار اساسی انجام داد؟ آیا می شود بدون نقشه و طراحی برج عظیمی را بنا کرد؟ آیا می شود بدون نقشه و طراحی علمی سد بزرگی را ساخت؟ کار دین و مذهب و سیاست و فرهنگ و اعتقادات هم از این قاعده مستثنا نیست. تا در زمان صلح و صفا برای این بحرانها چاره اندیشی نشود و هر کس شیفته و عاشق اعتقادات خود باشند وتنها همان را هم بر حق بدانند و بر افکار و عقاید دیگران هیچ حظی از حقیقت قایل نباشند، درآینده ی دور یا نزدیک گرفتاریهایی مانند عراق و افغانستان و سوریه و یمن و لیبی گریبان کشور ما را هم خواهد گرفت. چون همه دچار روز مرگی هستیم وهیچ کار اساسی برای محو زمینه های آن انجام نمی شود.امیدواریم که خدا آن روز را نیاورد. 19/9/1395 .


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - حاجی گدی

    چرا جامعه ما پذیرای تکثر گرایی نیست؟می گویند محافظه کاران همیشه و در همه جا در حفظ وضع موجود کار می کنند چرا؟چونکه شرایط موجود از هر نظر،چه اقتصادی و چه فرهنگی و چه ... به نفعشان است.تغییر با آنهائی است که دنبال چیز دیگری هستند و زحمتش را هم باید خودشان بکشند.

زبان مادری هویت حقیقی ماست آن را پاس بداریم
21 فوریه توسط سازمان یونسکو به روز جهانی مادری نامگذاری شده است.

یادداشت

IMAGE خاطره ای از دوران معلمی ( 1 )

اولکامیز- به قلم خوجه دردی قوجقی : زمستان سال ۱۳۵۳ دریک پنجشنبه ؛جمعه ای ازمحل کارم روستایی بنام  چنار ازتوابع میان جام تربت جام به قصد زیارت به مشهد مقدس رفته بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE زبان مادری زبان قلب و ذهن

عصر ایران - محرم آقازاده :   مروری بر آمارهای جمعیت دانش آموزی در کشورهای جهان تأیید می کند به طور تقریبی نزدیک به نیمی از کودکان و نوجوانان لازم التعلیم به مدرسه راه نیافته اند[1]. هر کودک (فرد 5-6... ادامه مطلب ..
IMAGE احساسات یا تعقل ؟

اولکامیز- به قلم، بای محمدچندری * : ، طلاق واژه ای که لرزه بر اندام خانواده ها می اندازد. جدایی زوجینی که عهد کرده بودند در غم و شادی یکدیگرشریک باشند و هرگز یکدیگر را تنها نگذارند. ادامه مطلب ..
تحلیلی بر روند فعالیت اقوام و اصلاح طلبان در گنبد

 اولکامیز- به قلم علی کیان * :با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا حرکت های سیاسیون و احزاب و اقوام سریعتر شده و هر کدام به نوعی سعی ادامه مطلب ..
آزادی بیان یا آزادی خودسرها

روزنامه همدلی- ولی الله  شجاع پوریان : طرح تامین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی در قالب مواجهه جدی و قانونی برخورد با خودسرها از سوی برخی از نمایندگان مجلس در حال بررسی است. ادامه مطلب ..
IMAGE فرمانده ای در پی صلح / یادداشتی از سیاوش بسطامی

إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِکَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِی کُنْتُمْ... ادامه مطلب ..
مدتي خود را «ممنوع النظر» كنيد

بهار نیوز نوشت : در پي بيانات رهبر انقلاب نسبت به ایده مطرح شده از سوی رییس‌جمهور اسبق جمهوری اسلامی، كه البته آن را می‌توان از زوایای مختلفی بررسی کرد ادامه مطلب ..
یک فنجان چای داغ

 اولکامیز- به قلم محمد توانگری : همه ی ما در زندگی روزمره با اقتصاد سروکار داریم. اقتصاد چشم گیرترین بخشی است که امکان های ما را در خود جای داده است؛ تا جایی که در دنیای امروز به بخش عظیمی از... ادامه مطلب ..
همه باید به قانون پایبند باشیم

اولکامیز- روح الله کلانتری مدیر مسوول هفته نامه آفتاب گلستان و دبیر حزب اراده ملت ایران شعبه گلستان در پاسخ به سایت گلستان ما نوشت :  زمان توبه نویسی و عذرخواهی گذشته، همه باید به قانون پایبند... ادامه مطلب ..
مطهری : مگر اظهار نظر ممنوع است؟

به گزارش گروه اتحاد ملت منطقه گلستان به نقل از اصلاحات پرس علی مطهری به دادستان تهران طی نامه نوشت : چرا برخی افراد نباید بگویند حصر را قبول ندارند؟/ مگر اظهار نظر ممنوع است؟ ادامه مطلب ..
مرد خیر بابلی از نگاه یک ترکمن

اولکامیز- به قلم خوجه دردی قجقی : کدام مال عمر بیشتری دارد؟ به  استناد بعضی کتب اخبارو احادیث وهمچنین به ازای تجربه ؛ آن مالی که ازراه حلال و باعرق جبین گردآوری شده باشد ؛ غالبأ... ادامه مطلب ..
حيات برخي درگرو نزاع و تفرقه است

آرمان- عبدالرحمن فتح‌اللهي: اكنون و در سال‌هاي ميانه دهه ۹۰ شمسي نسل چهارم وپنجم انقلاب شايد بعد از حدود ۲۰ سال درك و خاطره ملموس و روشني از دوران سياسي و اجتماعي دولت اصلاحات نداشته باشد، ادامه مطلب ..
IMAGE ماجرای اندوه‌بار خوزستان؛ سوريه يا خوزستان!

 اولکامیز-    واقعا خجالت‌آور است! بهترین واژه همین است: «خجالت‌آور»! سخن از خوزستان است و مردم بردبار و صبورش. خطه‌ای مظلوم و فراموش‌شده که ظاهراً فقط نفت و گاز و معادنش فراموش نشده‌اند تا 90... ادامه مطلب ..
IMAGE تا انتخابات بیاییم قول ندهیم

  اولکامیز- روزنامه بهار چند ماهی بیشتر تا آغاز انتخاباتی دیگر فرصت نداریم و لابد باز هم شاهد قول و قرارهای نامزدهای مایل به کرسی قدرت خواهیم بود. فرقی ندارد نامزد محترم قصدش صندلی ریاست جمهوری... ادامه مطلب ..
به این سه دلیل روحانی اصولگرا نیست

عصر ایران؛ مصطفی داننده- «زمانی که دکتر روحانی انتخاب شد بعد از مدت کوتاهی به یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب گفتم آقای روحانی اصولگراست ادامه مطلب ..
نور بر فراز آرامگاه شهید بایرام قلی سلاقی نیا

اولکامیز- شب پنجشنبه شب ها ازفراز مزار بعضی شهداء نورافشان می شود۰ دریک پنجشنبه شب حدود دقایقی بعد ازنمازعشاء ازروستای سلطانعلی حومه ی شهرستان گنبدکاوس به قصد گنبد ادامه مطلب ..
IMAGE برف می بارد

اولکامیز- دایان دوگونچی :برف می بارد. امروز برف ناگهان مثل دوستی آشنا که منتظرش بودیم فرا رسید و با خود سپیدی و شوق را به ارمغان  آورد. ادامه مطلب ..
همرنگی با جماعت و تعطیلی تفکر

اولکامیز- موسی توماج ایری :  "خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو!» از سنین خردسالی همواره این ضرب‌المثل به گوشم خورده است و همیشه احساس ناخوشایندی نسبت ادامه مطلب ..
IMAGE روایت یک جشن شاد و پرخاطره

اولکامیز- سه شنبه نوزدهم بهمن ماه روزی شاد و بیادماندنی برای دانش آموزان دبیرستان امام  بود. در این روز به پاس انقلاب جشنی شاد و متنوع برگزار شد. مدرسه  شیانه روزی امام به همت مدیرلایق،... ادامه مطلب ..
IMAGE در جشن دبیرستان قویدل چه گذشت ؟

اولکامیز- آموزشگاه شهید قویدل قدیمی ترین دبیرستان شهرستان مرواه تپه است. به مناسبت 38 مین بهار انقلاب دبیرستان قویدل مراوه تپه روز چهارشنبه 20 بهمن درسالن شهید آوینی مراوه تپه  جشنی برگزار کرد... ادامه مطلب ..
گروه موسیقی آزادی در دهه 60

 اولکامیز- دایان دوگونچی : حاجی محمد حاجی ابروزن از فعالان و علاقمندان به موسیقی ترکمن در مورد پیدایش گروه موسیقی سنتی آزادی گفت : ادامه مطلب ..
IMAGE نقدی بر یک چالش / تیشه بر ریشه

اولکامیز – یادداشتی از آتا گوگلان- این روزها درپی مصاحبه ی تند آخوند فروزش راجع به حواشی مراسم بزرگداشت مختومقلی و در پی آن حملات فعالان اجتماعی ترکمن صحرا به روحانیت ،شاهد فتنه ای هستیم که... ادامه مطلب ..
IMAGE نسبت مختومقلی فراغی با دین و فرهنگ

اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی: مختومقلی فراغی با شعرهای زیبا، جذاب، پرمعنی و وزین خود با دین و مذهب و فرهنگ و هویت ترکمنها عجین شده است. ادامه مطلب ..
ویژگیهای اهل حقیقت

اولکامیز – کامبیز قجقی نژاد: خداوند متعال در سوره رعد به توصیف ویژگی های اهل حق و عدالت پرداخته؛ می گوید: ادامه مطلب ..
وظایف شورای شهر

 اولکامیز- وظایف و اختیارات شورای اسلامی شهر  در قانون با 34 ماده و 9 تبصره مشخص شده است که به شرح زیر می باشد:  ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام عزیز جان آرزوی توفیق دارم
همه این کشتارها بخاطر یک نفر در قدرته
ما که خواستیم ازدواج کنیم مرحله اولش این بود که خودمان هزینه عروسی را در بیاوریم و یادم هست 3 سال در...
با توجه به نتیجه گیری درپاراگراف آخر به نظر می رسد نویسنده محترم مقوله پیچیده ای همچون اقتصاد را خیل...
بسیار زیبا نوشته بودید. من ترک و ترکمن نیستم ولی انها را دوست دارم. از موسیقی زبان و فرهنگ شما لذت م...
باسلام این فراقانونی که میگید یعنی از قانون فراتر وبالاتر است.!!یا غیرقانونی است!!!اگه غیرقانونی است...
باسلام وخسته نباشید آره هلاکو را خدا رحمتش کند . ولی دراین میان آن قبا را جوانان غیور ترکمن صحرا میخ...
متأسفانه مردم خوزستان بهرة کمی از منابع خداوندی این استان دارند و خود بنده در سفری دانشجویی به این ا...
السلام علیکم خدمت مسئول محترم سایت. به نظر بنده گزارش فوق دروغ مطلق می باشد. حتی حکومت اسرائیل و آمر...
با سلام و احترام خدمت دوستان عزیز
بنده در سال 86 و 89 و 94 برای تجارت به کشور ترکمنستان سفر داشتم و...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677
استیل پارسه

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.