b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-06-07_01-57-12.jpg

اولکامیز- فصل  تغییرات و جابجایی ها در سطوح مختلف مدیریت های استانی و شهرستانی فرا رسیده است. ترکمنها با توجه به آرای بالایی که به دکتر روحانی داده اند از چهار معاونت استانداری گلستان، معاونت عمرانی را سهم خود می دانند. همانطور که در دوره اصلاحات یاغمر قلی زاده این مسئولیت مهم را به شایستگی برعهده داشت. در فضای مجازی برای تصدی سمت معاونت استانداری گلستان  از گزینه های مختلفی ذکر شده بود که انه محمد بیات فعال سیاسی و دبیر مجمع تدبیر و امید ترکمن صحرا در گفتگویی با سایت و کانال اولکامیز این گزینه ها را رد کرد. مجمع تدبیر و امید ترکمن صحرا یکی از فعالترین و قویترین تشکل سیاسی استان گلستان است  که 6 نفر از رؤسای ستاد روحانی شهرستان های ترکمن نشین، نمایندگان ادوار مجلس ، روحانیون شاخص و فعالین متنفذ منطقه عضو آن هستند. انا بیات در این گفتگو بر مشارکت متعادل و متوازن ترکمنها در مدیریت های استانی و شهرستانی تاکید کرد و ان را حق مسلم شایستگان ترکمن دانست. این گفتگوی سیاسی  را بی کم و کاست در ذیل می خوانید: :

اولکامیز- با توجه به اینکه ترکمنها  نسبت به دیگر قومیت ها در استان گلستان رای دو برابری به دکتر روحانی دادند خواسته های انها در دوره ی دوم دولت روحانی به ویژه در زمینه انتصابات و مشارکت عادلانه در سطوح مختلف مدیریتی چیست ؟  

بییات - در دیدار اخیر با استاندار(سید مناف هاشمی) دکتر کوچکی رِییس مجمع تدبیروامید ترکمنصحرا صراحتا اعلام داشتند: فرماندار 6 شهرستان ترکمن نشین که اکثریت جمعیت با ترکمنهاست از ترکمنهای شایسته و فعال ستاد روحانی منصوب شوند و دو معاونت استانداری و چندین مدیرکل استانی و مدیران خارج از حوزه ی استانداری و مدیریت شهرستانی به تناسب جمعیت از افراد نخبه بومی ترجیحا ترکمن,اهل سنت بکارگیری شود.


اولکامیز- گزینه های اصلی مجمع تدبیروامید ترکمن صحرا برای معاونت عمران استانداری گلستان چه کسانی هستند؟
بیات - هنوز بصورت رسمی برای معاونت عمرانی یا معاونت های دیگر استانداری افرادی را معرفی نکردیم در این خصوص با روسای ستاد دکتر روحانی در ترکمن صحرا و رییس و معاون حقوقی ستاد گلستان و بعضی نمایندگان مردم شریف گلستان در مجلس شورای اسلامی بالاخص سه تن از نمایندگان ترکمن و حاج آخوند میرزاعلی مشاور استاندار در امور روحانیون اهلسنت رایزنی و نشست هایی صورت گرفت که در آینده ای نزدیک به حضور استاندار معرفی خواهد شد.

اولکامیز- گویا میرمحمد غراوی(امیر) برای معاونت عمرانی استانداری گلستان مطرح میباشد,آیا ایشان مورد تایید مجمع تدبیروامید ترکمن صحرا و.. است؟
نظر مجمع در این باره چیست؟
بیات - امیر غراوی یا میرمحمد قره مشک غراوی مورد تایید مجمع تدبیر و امید ترکمن صحرا نیست.افراد مورد تایید مجمع ...,ترکمن اصلاح طلب و اهل سنت میباشد که فرد یاد شده 2 آیتم از سه فاکتور فوق را دارا نمیباشد.فکر نمیکنم وی تنها گزینه معاونت عمرانی استانداری باشد.افراد شایسته ترکمن نیز مطرح هستند البته روحانیون طراز اول ترکمن صحرا فکر نکنم ایشان را تایید نمایند,متاسفانه یکی از نمایندگان ترکمن در مجلس حامی او میباشد.


اولکامیز- اگر به مطالبات ترکمنها توجه نشود,آیا امکان گرایش آنها به اصولگرایان خواهد بود؟

بیات- هنوز زود است درباره این سوال اظهار نظر شود.اقلیت های قومی خصوصا اهلسنت ایران گرایش کمتری به اصولگرایان خصوصا به تندرو های جریان مذکور دارند,البته اگر رییس جمهور محترم به خواسته های قانونی اهلسنت ترتیب اثر ندهد و اصولگرایان در سیاستهای خود نسبت به اهلسنت تجدید نظر نمایند احتمال دارد بخشی از طیفهای مستقل اقوام و اهلسنت بسوی اصوگرایان جذب شوند.

اولکامیز- چندی پیش در فضای مجازی نام نازمحمد ولی پور و آنه محمد کوسه غراوی نمایندگان ادوار مجلس از ترکمن صحرا بعنوان گزینه ترکمنها برای یکی از معاونتهای استانداری مطرح شد,آیا نظر مجمع تدبیروامید ترکمن صحرا بود یا اینکه تشکل دیگری اسامی فوق را اعلام کرده اند؟در این خصوص شفاف سازی کنید؟
بیات - دو تن از بزرگواران یاد شده و سه یا چهار نفر دیگر از جمله: یوسف بسنجیده,دکتر گرکز و...نیز بودند که یکی از گروه های مجازی غرب استان "گرگان فردا"خبر فوق را درج کرده بودند و احتمالا یکی از خبرنگاران نزدیک به نازمحمد ولی پورخبر فوق را منعکس کردند که از سوی مجمع تدبیروامید ترکمن صحرا تکذیبه صادر شد. نام گروه یا تشکل دیگری درمیان نبود,مجمع... بدون هماهنگی نمایندگان گلستان در مجلس خصوصا سه تن از بزرگواران(غراوی-طیار-نورقلی پور)گزینه ای معرفی نخواهند کرد.به طبع افراد شایسته و با رزومه ی ایده آل خدمت استاندار محترم ارایه خواهد شد.

اولکامیز- به نظر شما استاندار فعلی گلستان(دکتر مناف هاشمی) برای جذب فعالین سیاسی اجتماعی و شایستگان ترکمن صحرا چه کاری باید انجام دهد؟
ج-:جواب این سوال بر همگان مشخص است,ارتباط تنگاتنگی با روسای تشکلهای مدنی, اجتماعی و ستاد دکتر روحانی داشته باشند از بین آنان مشاورین کار کشته انتخاب نماید,قطعا نخبگان و فعالین اجتماعی , انتخاباتی مدنی افراد دلسوز جامعه هستند و برای پیشرفت استان برنامه های مدونی دارند.


اولکامیز- همگرایی نمایندگان ترکمن در مجلس برای تحقق مطالبات ترکمنها و اهلسنت در تقسیم عادلانه قدرت,ثروت و امکانات و... چه تاثیری دارد؟
بیات -همگرایی و تعامل نمایندگان مردم در مجلس به خواسته ها و مطالبات قانونی ملت ترکمن صحرا تاثیر بسزایی خواهد داشت,در این صورت خواسته های اهالی ترکمن صحرا تعجیل خواهد شد و در اولویت دولت مردان قرار خواهد گرفت,دولتمردان به این نکته توجه نمایند,ترکمنها و اهلسنت ایران در دور اول و دوم قاطعانه از دکتر روحانی حمایت کردند و آرای آنان نقش بسزایی در به قدرت رسیدن روحانی داشته است,اگر آرای اهلسنت حتی آرای ترکمنها را از سبد روحانی کسر کنیم, رفتن وی به پاستور سخت بود,پس بنابراین خواسته ترکمنها را استانداری در اولویت قرار بدهد.


اولکامیز- آیا نمایندگان مجلس از ترکمن صحرا(طیار-غراوی-نورقلی پور)بصورت مشترک در خصوص انتصابات و خواسته های قانونی مردم ترکمن صحرا نشست مشترکی داشته اند؟
بیات -اگر منظورتان با مجمع تدبیروامید باشد,متاسفانه به صورت دسته جمعی ,خیر, نشستی نداشتیم.البته با حضور دو تن از نمایندگان در تهران , قبل از انتخابات ریاست جمهوری با اعضای ارشد مجمع دیدار داشته اند و اما بصورت انفرادی با هر کدام از بزرگواران(نمایندگان)نشست داریم,حتی با دیگر نمایندگان استان نیز رایزنی هایی در خصوص انتصابات و مشکلات گلستان داشتیم.

* لطیف ایزدی ، عضو مجمع تدبیر و امید ترکمن صحرا


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.