b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز-  رحمان حبیب لی : به نام خداي سنگ و كاغذ . خداي جان و بي جانان ، خداي انسان دانا و مختار . خداي مطلقي كه خالق زمان و مكان هستي . خداي قائمي كه افكار و رفتار و اعمال ما را در شيار انتخابمان مشاهده گر هستي .خداي احدي كه بسياري ، بسيار و بي شمار ، اي كه در ذهن و درك هر انساني در قالب عقيده هر شخصي نماياني خدايا ، ترسم از خداي عقايدي دارم كه در نزد صاحبان اين عقايد مرغان بي خدايند.

قصد و نيت تاختن و تهمت و افترا نيست كه اگر اينگونه باشد ننگ بر من باد ، من فقط مي ترسم و مي نويسم ، پاينده باشند آنان كه بترسند و بنويسند و نترسند.

آنچه كه خواهم نگاشت رويدادي بود كه خود به عينه مشاهده كردم ، در روزهايي از روزهاي ماه بهمن در فصل شتا و بي رحم ، مرغي بيچاره در جوب آبي در كنار خيابان گيرافتاده و هرچه تلاش كرده قادر به رهايي نبوده و به ناچار درون آب سرد جوب منتظر تقدير خود بوده ، عصر بود و تعدادي شاهد ماجراي مرغ بودند ، دست ها محكم در كاپشن و كلاه بر سر كه در اين سرما حوصله نجات مرغ را ندارند كاش سرما و بي حوصلگي باعث عدم نجات حيوان بود ولي ماجرا كه جلوتر مي رود دليل عدم نجات حيوان باعث شرمندگي هر انساني مي شود.

درآن هنگام شخصي از كنارخيابان درحال عبور بوده و متوجه مرغ گيرافتاده در جوب آب مي شود و بلافاصله مشغول به نجات حيوان در جوب آب مي شود و بعد از رهانيدن مرغ روبه افراد شاهد كرده و از آن ها مي پرسد چگونه اين حيوان را در اين وضع رها كرده ايد و چرا نجاتش نداديد چرا به اين حيوان رحم نكرديد مگر اين مرغ خدا ندارد.

شاهد به منجي جواب داد كه آب جوب حرام است و اگر ميخواستم مرغ را بيرون بياورم لباسم حرام مي شد و نمي توانستم نماز بخوانم.

دوست دارم چندين دقيقه سكوت كنم تا ماجراي غيرقابل هضم را چندين بار در آسياب انديشه بچرخانم تا بتوانم عمق ماجرا و علت به وجود آمدن چنين باوري را درك كنم.

در اين باور ، خداي چنين عقيده اي ترجيح مي دهد مرغي از بي چارگي جان بكند در همين حال انساني با كم اهميت دانستن جان جاندار و بي اهميت دانستن نجات آن ، در فكر سجده به خداي باشد ، گويي كه آن مرغ بنده همان خدا نيست.

براي اين خداي خشمگين و مقهور هيچ چيز بالاتر از سجده بنده نيست ، ترسم از اين خداي چنين عقايدي دارم.

اي كساني كه خدا و دين خدا و انسانيت را خارج از اصل خود تدريس و ترويج مي كنيد كساني كه برداشت نسبي خود را به صورت حكم مطلق براي مردم و جامعه ابلاغ و منتشر مي كنيد ، همه ما چه منبري و چه تريبوني روزي بايد پاسخگوي تزريق افكاري خواهيم بود كه باعث ايجاد عقيده كج در افراد شده است.

جامعه اي كه مردم آن به بلوغ و كمال اجتماعي برسند هر فكري را چه از منبر باشد و چه از رسانه تجزيه و تحليل مي كنند و سره را ناسره تمييز مي كنند.

انسان عاقل و مختار آن است كه هرچيزي را اگر درست نباشد بدون در نظر گرفتن ناقل آن رد كند و آن چيزي را كه درست باشد قبل از تفكر درمورد آن قبول نكند.

در نهايت ، دوست دارم به جاي آنكه تمام عمر خود را به تقليد خدا را عبادت كنم ، همه عمر خود را به شناخت و درك واقعي خداوند بگذرانم و تنها يك روز از آخر زندگيم را خداي را كه خود شناختم عبادت كنم.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.