اولکامیز- امان محمد خوجملی : بلاخره روز موعود فرا رسید مخالفان سرسخت راه اصلاحت مانند احمدی نژاد هم به حقانیت آن به صورت ناخودآگاه صحه گذاشتند.

احمدی نژاد طی نامه ای به رهبر انقلاب خواستار برگزاری انتخابات آزاد ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و برکناری رییس قوه قضائیه شد. اما احمدی نژاد در دور جدید مخالف خوانی خود حرف جدیدی نزده است. تنها سخن اصلاح طلبان را که حدود بیست سال است فریاد می زدند تکرار کرده است. چرااحمدی نژاد به این مرحله رسید می توان چنین ارزیابی کرد.

1- قدرت دید انسان را عوض می کند. آنطور که مردم عادی مسائل و مشکلات را می بینند آنها نمی بینند. در واقع می شود گفت که قدرت مطلق چشم انسان را کور می کند. لرد اکتون مورخ و فیلسوف انگلیسی معتقد است ((قدرت فساد می آورد قدرت مطلق فساد مطلق)).خیلی از اندیشمندان هم اعتقاد دارند،(( قدرت مطلق حد اقل کاری که می کند آن است که عدالت ورزی را از صاحب قدرت می ستاند)). احمدی نژاد هنگامی که در راس قدرت و با ساختار موجود همگام بود،دموکراسی و مردم سالاری را لجنزار می دانست.

2- او به محض اینکه با ساختار موجود زاویه پیدا کرد و از قدرت خارج شد و طعم نظارت استصوابی را چشید، فهمید این چه داروی تلخی است که سه دهه است به کام مخالفان ریخته می شد. کسانی که از قدرت خارج می شوند برای بازگشت به قدرت قدر دموکراسی و انتخابات آزاد را بهتر و بیشتر درک می کنند. البته نظریه قدرت مطلقه استثناهایی هم دارد که نمی شود آنرا نادیده گرفت مانند ماهاتما گاندی در هند و نلسون ماندلا در آفریقای جنوبی که قدرت مطلقه هم نتوانست آنها را از راه درست بدر بکند.

3- قبل ازاحمدی نژاد هاشمی رفسنجانی هم در راس قدرت بود آن طعم را احساس نکرده بود. به حرف منتقدان و مخالفان گوش نمی کرد اما روزی که از قدرت خداحافظی کرد وبا برخی سیاست های نظام زاویه پیدا کرد. سیخ نظارت استصوابی از شکم مخالفان عبور کرده و به پهلوی خود رسید فهمید که چه درد جان کاهی است که مخالفان و منتقدان می کشند.

4- اما سیدمحمد خاتمی و مهدی کروبی این درد جان کاه را هنگامی که در راس قدرت بودند احساس کردند و کام شیرین قدرت آنها را غافل نکرد و برعلیه آن فریاد زدند و پرچم مخالفت را بر علیه آن بر افراشتند. چون می دانستند این شتری است که فردا می تواند در مقابل خانه هر کس بخوابد. این خیلی ارزشمند است که انسان قبل از اینکه درد دیگران به سراغش بیاید آنرا احساس وبرای بر طرف کردن آن چاره اندیشی کند. نه تنها چاره اندیشی بلکه در راه آن سختی و مرارت هم بکشد و از آبرو و حیثیت خود مایه بگذاراد.

5- اصولگرایان تندروبه زعم خود سالها پیش مرگ اصلاحات را اعلام کرده بودند. همیشه هم دنبال اثبات آن بوده اند که دیگر چیزی بنام اصلاحات وجود ندارد. اما برگزاری انتخابات مختلف و رفتار معقول و منتطقی اصلاح طلبان بطلان این نظررا به اثبات رساند. چون درشرایط نیمه آزاد و رقابتی آنها حرفی برای گفتن نداشتند. چون هدف نهایی اصلاح طلبان کسب دائمی قدرت نبود. بلکه برقراری آزادی و دموکراسی وحاکمیت قانون و رفع تبعیض و بی عدالتی از همه ی قشرهای جامعه از جمله زنان، جوانان،اقلیتهای قومی، دینی، مذهبی و نژادی بوده و می باشد. گرچه اصلاح طلبان درتحقق آن آرمان متعالی به سبب کاستیهای ساختاری خیلی موفق نبودند. اما معلوم است بر قرار چنین اهداف مقدس و مبارک و مبارزه و جانفشانی در راه آن، ثبات، توسعه و سر بلندی ایران عزیز را برای همه ی تاریخ تضمین خواهد کرد به امید آن روز که تحولات کشور نشان می دهد زیاد دور نیست.4/12/1396.
In @akhojamli


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.