سارا گلچین- مالیات واژه‌ای است که بیشتر مردم در سراسر جهان چندان از شنیدن آن خوشحال نمی‌شوند، هرچند برای دولت‌ها به عنوان یک منبع درآمد مهم، واژه خوشحال‌کننده‌ای است.

براساس اعلام مجمع جهانی اقتصاد، کشورهای مختلف در جهان بار مالیاتی متفاوتی دارند و دولت هر کشور براساس معیارهای خاص خود نرخ مالیات را تعیین می‌کند. هرچه نرخ مالیات بیشتر باشد، رقابت‌پذیری هم کمتر می‌شود. مجمع جهانی اقتصاد برای سنجش میزان مالیات از شاخصی به‌نام نرخ کلی مالیات بانک جهانی استفاده کرده است. این شاخص همه مالیات‌های کسب‌وکارها را در نظر گرفته است. در فهرست ۲۵ کشوری که بیشترین مالیات‌ها را دارند، نام‌هایی از سراسر جهان به چشم می‌خورد. از سریلانکا تا کاستاریکا و از ژاپن تا اسپانیا در این فهرست حضور دارند.


آرژانتین
آرژانتین با نرخ مالیات ۱۳۷/۴ درصد بالاترین بار مالیاتی را در میان کشورهای جهان دارد. گردش مالی مالیات در آرژانتین به‌تنهایی نزدیک به ۹۰ درصد درآمد شرکت‌ها را می‌بلعد. این تازه بدون در نظر گرفتن مالیاتی است که روی دستمزدها و تراکنش‌های مالی گذاشته می‌شود. به‌این‌ترتیب آرژانتینی‌ها هرچه درمی‌آورند باید دو دستی به‌عنوان مالیات به دولت بپردازند. اقتصاد این کشور ۴۱ میلیون نفری پایه صنعتی متنوعی دارد. محصولات کشاورزی این کشور صادرات‌محور هستند و منابع طبیعی زیادی نیز در دل این سرزمین وجود دارد.


تاجیکستان
در این کشور آسیای مرکزی نرخ مالیات ۸۱/۸ درصد است. این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی (۹۵-۹۴) نرخ مالیاتی خود را نسبت به سال پیش از آن یعنی ۲۰۱۵ (۹۴-۹۳) نزدیک به ۱ درصد افزایش داد. این نرخ دو سال پیش ۸۰/۹ درصد بود. در تاجیکستان که یکی از کشورهای استقلال‌یافته از شوروی سابق است، حدود ۹۰ درصد نیازها از طریق واردات تامین می‌شود. این کشور ذخایر نفت و گاز دارد. شرکت‌های خارجی در تاجیکستان کار بهره‌برداری نفت را بر عهده دارند و میزان منابع گازی این کشور نیز از صادرکنندگانی چون الجزایر، مصر و ازبکستان بیشتر است.


الجزایر
نرخ مالیات در الجزایر ۷۲/۷ درصد است. این کشور بالاترین نرخ کلی مالیات را در میان کشورهای قاره سیاه دارد. این یعنی مردم الجزایر از تمام کشورهای افریقایی بیشتر بابت مالیات دادن به دولت هزینه می‌کنند. در الجزایر سال‌هاست که کشاورزی رونق دارد و از گندم و جو تا میوه و مرکبات در زمین‌های کشاورزی این کشور کاشته می‌شود. الجزایری‌ها همچنین منابع غنی نفت و گاز دارند که از آنها بهره‌برداری کرده و به کشورهای دیگر صادر می‌کنند. جالب اینکه در این کشور صنایع دستی هم رونق دارد و کارهایی مثل سوزن‌دوزی عربی و بافت فرش الجزایری انجام می‌شود.


برزیل
نرخ مالیات در برزیل ۶۹/۲ درصد است. این کشور رقابت‌پذیری خود را به‌سرعت از دست داد و در شرایطی شوک‌آور از نظر تجاری و ناآرام از نظر سیاسی، نرخ مالیاتی چنین دارد. فساد در این کشور باعث اعتراض‌های زیادی شده که دستگاه قضایی این کشور پیگیری آن را برعهده دارد.


چین
نرخ مالیات در چین ۶۷/۸ درصد است. این کشور با بدترین موقعیت مالی خود روبه‌رو است. کسری بودجه این کشور بین سال‌های ۲۰۱۴ (۹۳-۹۲) و ۲۰۱۵ میلادی (۹۴-۹۳) به ۲/۷ درصد از تولید ناخالص ملی رسیده است. این کشور اگرچه همچنان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا است اما نرخ مالیات بالایی دارد.


ونزوئلا
نرخ مالیات در کشور بحران‌زده ونزوئلا ۶۵ درصد است. اقتصاد ونزوئلا اکنون روی موج تورم، جرم و جنایت و البته فساد حرکت می‌کند. در زمان هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری پیشین و فقید این کشور مدل مالیات بالاتر در این کشور اجرا شد که براساس آن افزایش چشمگیری در مالیات شرکت‌های نفتی خارجی پدید آمد. ونزوئلا از نظر اقتصادی اوضاع خوبی ندارد و اعتراض‌های مردمی زیادی تاکنون در این کشور رخ داده است.


ایتالیا 
نرخ مالیات در کشور چکمه‌ای اروپا اکنون ۶۴/۸درصد است. نرخ بالای مالیات در این کشور مهم‌ترین مانع بر سر راه کسب و کار در ایتالیاست. این نرخ آنقدر بالا است که حتی بروکراسی‌های پیچیده اداری در این کشور نیز در درجه بعدی اهمیت برای کسانی قرار دارد که به فکر راه‌اندازی و اداره کسب‌وکار در ایتالیا می‌افتند.


فرانسه 
نرخ مالیات در فرانسه ۶۲/۷ درصد است. دولت کنونی فرانسه اصلاحاتی اساسی در نظام پرداخت مالیات در این کشور به‌وجود آورد که بر این اساس هزینه‌های شرکت‌ها کم شده است. فرانسه اما همچنان و باوجود این اصلاحات اساسی یکی از کشورهای دارای نرخ بالای مالیات در میان کشورهای اروپایی است.


هند
نرخ مالیات در هند ۶۰/۶ درصد است. کارآمدی بازار داخلی هند مدیون قوانین مالی شفاف است؛ قوانینی که به دولت‌های فدرال اجازه می‌دهد هر یک براساس شرایط خود میزان متفاوتی از مالیات ارزش افزوده را تعیین کنند. اقتصاد هند یکی از قدرتمندترین اقتصادهای حال حاضر جهان یا به‌عبارتی چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. از جمله برتری‌های هند بر بسیاری از کشورهای دیگر نیروی انسانی انبوه است که باعث شده رشد اقتصادی این کشور بالا باشد.


کاستاریکا
نرخ مالیات در کشور کاستاریکا اکنون ۵۸ درصد است. این کشور کوچک امریکای مرکزی یکی از انگشت‌شمار کشورهایی است که در مسیر درست، مالیات خود را ۵۰درصد افزایش می‌دهد که بخشی از آن به فعالیت‌های درست در زمینه اصلاح مالیات در این کشور برمی‌گردد. کاستاریکا از کشورهایی است که قهوه، بخش عمده‌ای از صادرات آن را تشکیل می‌دهد. موز، نیشکر، کاکائو و الوار هم از دیگر محصولات صادراتی مهم این کشور هستند.


سریلانکا
در سریلانکا نرخ مالیات ۵۵/۲۵ درصد است. اگرچه نرخ مالیات در این کشور بالا ست اما ناآرامی‌های سیاسی و دسترسی نامناسب به منابع مالی، دلایل مهم‌تری برای ناتوانی مردم در راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور به‌شمار می‌آید. سریلانکا یکی از ضعیف‌ترین اقتصادهای آسیا را دارد و ۶۰ درصد اقتصاد این کشور وابسته به بخش خدمات است.


اتریش
نرخ مالیات در اتریش ۵۱/۷ درصد است. در اتریش نظام مالیاتی خاص و جالبی وجود دارد که با قوانین جالب‌تری همراه است. برای نمونه از زوج‌ها به‌طور جداگانه حتی زمانی که با هم زندگی می‌کنند، مالیات گرفته می‌شود و این طلاق نیست که آنها را مجبور به پرداخت مالیات می‌کند.


ژاپن
نرخ مالیات در ژاپن ۵۱/۳ درصد است. نرخ بالای مالیات در ژاپن بر میزان رقابت‌پذیری این کشور تاثیرگذار بوده و باعث پایین آمدن شاخص رقابت‌پذیری شده است. در این زمینه ژاپنی‌ها سال گذشته با ۳ پله سقوط رده هشتم را به خود اختصاص دادند. 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.