سارا گلچین- مالیات واژه‌ای است که بیشتر مردم در سراسر جهان چندان از شنیدن آن خوشحال نمی‌شوند، هرچند برای دولت‌ها به عنوان یک منبع درآمد مهم، واژه خوشحال‌کننده‌ای است.

براساس اعلام مجمع جهانی اقتصاد، کشورهای مختلف در جهان بار مالیاتی متفاوتی دارند و دولت هر کشور براساس معیارهای خاص خود نرخ مالیات را تعیین می‌کند. هرچه نرخ مالیات بیشتر باشد، رقابت‌پذیری هم کمتر می‌شود. مجمع جهانی اقتصاد برای سنجش میزان مالیات از شاخصی به‌نام نرخ کلی مالیات بانک جهانی استفاده کرده است. این شاخص همه مالیات‌های کسب‌وکارها را در نظر گرفته است. در فهرست ۲۵ کشوری که بیشترین مالیات‌ها را دارند، نام‌هایی از سراسر جهان به چشم می‌خورد. از سریلانکا تا کاستاریکا و از ژاپن تا اسپانیا در این فهرست حضور دارند.


آرژانتین
آرژانتین با نرخ مالیات ۱۳۷/۴ درصد بالاترین بار مالیاتی را در میان کشورهای جهان دارد. گردش مالی مالیات در آرژانتین به‌تنهایی نزدیک به ۹۰ درصد درآمد شرکت‌ها را می‌بلعد. این تازه بدون در نظر گرفتن مالیاتی است که روی دستمزدها و تراکنش‌های مالی گذاشته می‌شود. به‌این‌ترتیب آرژانتینی‌ها هرچه درمی‌آورند باید دو دستی به‌عنوان مالیات به دولت بپردازند. اقتصاد این کشور ۴۱ میلیون نفری پایه صنعتی متنوعی دارد. محصولات کشاورزی این کشور صادرات‌محور هستند و منابع طبیعی زیادی نیز در دل این سرزمین وجود دارد.


تاجیکستان
در این کشور آسیای مرکزی نرخ مالیات ۸۱/۸ درصد است. این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی (۹۵-۹۴) نرخ مالیاتی خود را نسبت به سال پیش از آن یعنی ۲۰۱۵ (۹۴-۹۳) نزدیک به ۱ درصد افزایش داد. این نرخ دو سال پیش ۸۰/۹ درصد بود. در تاجیکستان که یکی از کشورهای استقلال‌یافته از شوروی سابق است، حدود ۹۰ درصد نیازها از طریق واردات تامین می‌شود. این کشور ذخایر نفت و گاز دارد. شرکت‌های خارجی در تاجیکستان کار بهره‌برداری نفت را بر عهده دارند و میزان منابع گازی این کشور نیز از صادرکنندگانی چون الجزایر، مصر و ازبکستان بیشتر است.


الجزایر
نرخ مالیات در الجزایر ۷۲/۷ درصد است. این کشور بالاترین نرخ کلی مالیات را در میان کشورهای قاره سیاه دارد. این یعنی مردم الجزایر از تمام کشورهای افریقایی بیشتر بابت مالیات دادن به دولت هزینه می‌کنند. در الجزایر سال‌هاست که کشاورزی رونق دارد و از گندم و جو تا میوه و مرکبات در زمین‌های کشاورزی این کشور کاشته می‌شود. الجزایری‌ها همچنین منابع غنی نفت و گاز دارند که از آنها بهره‌برداری کرده و به کشورهای دیگر صادر می‌کنند. جالب اینکه در این کشور صنایع دستی هم رونق دارد و کارهایی مثل سوزن‌دوزی عربی و بافت فرش الجزایری انجام می‌شود.


برزیل
نرخ مالیات در برزیل ۶۹/۲ درصد است. این کشور رقابت‌پذیری خود را به‌سرعت از دست داد و در شرایطی شوک‌آور از نظر تجاری و ناآرام از نظر سیاسی، نرخ مالیاتی چنین دارد. فساد در این کشور باعث اعتراض‌های زیادی شده که دستگاه قضایی این کشور پیگیری آن را برعهده دارد.


چین
نرخ مالیات در چین ۶۷/۸ درصد است. این کشور با بدترین موقعیت مالی خود روبه‌رو است. کسری بودجه این کشور بین سال‌های ۲۰۱۴ (۹۳-۹۲) و ۲۰۱۵ میلادی (۹۴-۹۳) به ۲/۷ درصد از تولید ناخالص ملی رسیده است. این کشور اگرچه همچنان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا است اما نرخ مالیات بالایی دارد.


ونزوئلا
نرخ مالیات در کشور بحران‌زده ونزوئلا ۶۵ درصد است. اقتصاد ونزوئلا اکنون روی موج تورم، جرم و جنایت و البته فساد حرکت می‌کند. در زمان هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری پیشین و فقید این کشور مدل مالیات بالاتر در این کشور اجرا شد که براساس آن افزایش چشمگیری در مالیات شرکت‌های نفتی خارجی پدید آمد. ونزوئلا از نظر اقتصادی اوضاع خوبی ندارد و اعتراض‌های مردمی زیادی تاکنون در این کشور رخ داده است.


ایتالیا 
نرخ مالیات در کشور چکمه‌ای اروپا اکنون ۶۴/۸درصد است. نرخ بالای مالیات در این کشور مهم‌ترین مانع بر سر راه کسب و کار در ایتالیاست. این نرخ آنقدر بالا است که حتی بروکراسی‌های پیچیده اداری در این کشور نیز در درجه بعدی اهمیت برای کسانی قرار دارد که به فکر راه‌اندازی و اداره کسب‌وکار در ایتالیا می‌افتند.


فرانسه 
نرخ مالیات در فرانسه ۶۲/۷ درصد است. دولت کنونی فرانسه اصلاحاتی اساسی در نظام پرداخت مالیات در این کشور به‌وجود آورد که بر این اساس هزینه‌های شرکت‌ها کم شده است. فرانسه اما همچنان و باوجود این اصلاحات اساسی یکی از کشورهای دارای نرخ بالای مالیات در میان کشورهای اروپایی است.


هند
نرخ مالیات در هند ۶۰/۶ درصد است. کارآمدی بازار داخلی هند مدیون قوانین مالی شفاف است؛ قوانینی که به دولت‌های فدرال اجازه می‌دهد هر یک براساس شرایط خود میزان متفاوتی از مالیات ارزش افزوده را تعیین کنند. اقتصاد هند یکی از قدرتمندترین اقتصادهای حال حاضر جهان یا به‌عبارتی چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. از جمله برتری‌های هند بر بسیاری از کشورهای دیگر نیروی انسانی انبوه است که باعث شده رشد اقتصادی این کشور بالا باشد.


کاستاریکا
نرخ مالیات در کشور کاستاریکا اکنون ۵۸ درصد است. این کشور کوچک امریکای مرکزی یکی از انگشت‌شمار کشورهایی است که در مسیر درست، مالیات خود را ۵۰درصد افزایش می‌دهد که بخشی از آن به فعالیت‌های درست در زمینه اصلاح مالیات در این کشور برمی‌گردد. کاستاریکا از کشورهایی است که قهوه، بخش عمده‌ای از صادرات آن را تشکیل می‌دهد. موز، نیشکر، کاکائو و الوار هم از دیگر محصولات صادراتی مهم این کشور هستند.


سریلانکا
در سریلانکا نرخ مالیات ۵۵/۲۵ درصد است. اگرچه نرخ مالیات در این کشور بالا ست اما ناآرامی‌های سیاسی و دسترسی نامناسب به منابع مالی، دلایل مهم‌تری برای ناتوانی مردم در راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور به‌شمار می‌آید. سریلانکا یکی از ضعیف‌ترین اقتصادهای آسیا را دارد و ۶۰ درصد اقتصاد این کشور وابسته به بخش خدمات است.


اتریش
نرخ مالیات در اتریش ۵۱/۷ درصد است. در اتریش نظام مالیاتی خاص و جالبی وجود دارد که با قوانین جالب‌تری همراه است. برای نمونه از زوج‌ها به‌طور جداگانه حتی زمانی که با هم زندگی می‌کنند، مالیات گرفته می‌شود و این طلاق نیست که آنها را مجبور به پرداخت مالیات می‌کند.


ژاپن
نرخ مالیات در ژاپن ۵۱/۳ درصد است. نرخ بالای مالیات در ژاپن بر میزان رقابت‌پذیری این کشور تاثیرگذار بوده و باعث پایین آمدن شاخص رقابت‌پذیری شده است. در این زمینه ژاپنی‌ها سال گذشته با ۳ پله سقوط رده هشتم را به خود اختصاص دادند. 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

چرا نباید بی تفاوت بود ؟

عصر ایران؛مازیار آقازاده - شاید برای بسیاری از انسان های روی کره خاکی کمک کردن برای التیام زخم های انسان هایی هزاران کیلومتر دورتر از آنها معنا و مفهومی نداشته باشد و این دسته از انسان ها بر... ادامه مطلب ..
IMAGE آیدئنگ گیجه

 اولکامیز- شاپور دوجی : عادت به نوشتن ندارم آدم دست به قلم نیستم شاید بعضی وقتها کتاب شعری به دست بگیرم، چون عاشق شعروشاعران هستم... ادامه مطلب ..
تحلیل اجتماعی یک شعر

اولکامیز - امان محمد خوجملی: بعضی از اشعار سروده شده ی شاعران در ایام قدیم معانی و مضامینی بسیار عمیق و تاثیر گذاری داشته اند. اما به مرور زمان با تغییر و تحولات اجتماعی و با بوجود آمدن ارزشهای... ادامه مطلب ..
IMAGE قجقی نژاد:صوفیه معمولا تحت تاثیر عقایدو آرای فرق غیر اسلامی بوده است

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به کاربر محترم سایت وزین اولکامیز.کاربر محترمی سوال کردند:آیا شما با تمامی طرق صوفیه مخصوصا نقشبندیه که در منطقه ترکمن صحرا رواج دارد مخالف هستید؟پاسخ:... ادامه مطلب ..
نگاهی به فرامین اسلام

اولکامیز خوجه دردی قجقی : درفلسفه ی فرامین اسلام مانند: صدقات ؛ عشر؛ زکوة؛ خمس ؛ امربه معروف ونهی ازمنکر وغیره طوری طرح ووضع گردیده است: ادامه مطلب ..
"الف " را بهتر بشناسیم

ا لکامیز - طوی قلیچ طاطار : مقاله ای با عنوان «الف را بشناسیم» درباره شناسایی بیشتر حرکات (اِعراب) و صداهای حروف خط رایج ترکمن (یورگینلی خط) و انتقادی بر اشکالات و کمبودهای نوشتاری خط جدید... ادامه مطلب ..
چالش شهردار گرگان

کانال گلستان و توسعه - حامد صمدلویی ( دکترای علوم سیاسی)     حماسه 29 اردیبهشت شهروندان گرگانی و انتخاب تمام و کمال لیست غیر سیاسی, فراجناحی و توسعه محور حامیان صادقلو نقطه عطفی در تاریخ تحولات... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت کامبیز قجقی نژاد درخصوص نقد تصوف و صوفی گری

اولکامیز – کامبیز قجقی نژاد:تقلید کورکورانه در عقاید و عباداتِ شریعتِ دینِ اسلام جایز نیست ما مسلمانان از پیروی آداب و سنن اهل کتاب و مشرکان نهی شده ایم عرفان و تصوف در اعمالشان با اهل کتاب... ادامه مطلب ..
IMAGE جلسه ی دیدار با قرجه طیار

اولکامیز-امان محمد خوجملی : گروههای تلگرامی و فضای مجازی شهرستان گنبد کاووس برای عمران و آبادانی و عقب ماندگی گنبد از سایر شهرهای بزرگ بسیار حساس هستند. این طلیعه ای مبارک و میمون برای حرکت در... ادامه مطلب ..
IMAGE درباره مسلمانان روهینگیا

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:مسلمانان روهینگا در برمه توسط بوداییان مورد کشتار و تعرض و ظلم قرار گرفتند متاسفانه این ظلم و تجاوز در حال حاضر به اوج خود رسیده است در حالیکه دنیا و تمام طواغیت بر... ادامه مطلب ..
IMAGE پاسخ به کامبیز قجقی نژاد:نیست پیغمبر ولی کتاب دارد

اولکامیز-آخوند بهلکه:و علیکم السلام کامبیز عزیز۱- هجویری نوشت: از پیغمبر علیه السّلام پرسیدند از شعر ، وی گفت ، صلی اللّه علیه : «کلامٌ حَسَنُه حَسَنٌ و قبیحُه قبیحٌ.» سخنی است، نیکوی آن نیکو... ادامه مطلب ..
IMAGE فساد در ایران و فساد در غرب

اولکامیز- امان محمد خوجملی: فساد یک اتهام کلی است که می شود قباحت هر جُرم و بزه و گناه را با آن واژه بیان کرد بی آنکه نوع و جنس آن تفکیک و مشخص شود. عنوان فساد همواره در عرصه ی سیاست و اقتصاد و دین و... ادامه مطلب ..
IMAGE بای ذنب قتلت ؟!

اولکامیز - دکتر اراز محمد سارلی :  برمه، دولتی کوچک و خاموش در دنیای امروز است. کشوری با عقاید متعصبانه ی بودیسم، با گرایش های افراطی‌ و با نظامیانی که به راحتی مسلمانان را با تیر مستقیم می کشند  ادامه مطلب ..
IMAGE پاسخ به آخوند بهلکه:مسائل اعتقادی را فقط از قرآن و حدیث رسول الله (ص) می توان برداشت کرد

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:با عرض سلام به آخوند بهلکه و کاربران وزین سایت اولکامیز.دوبیتی که از مولانا گفتید دلالت به حاضر و ناظر بودن من دون الله را ندارد بلکه دلالت به عالم کبری بودن آدمی را... ادامه مطلب ..
IMAGE عوامل فزونی جرم و جنایت در گنبد کاووس

اولکامیز - حاج قوجق قلی آق:مدتی است بزه و جرم در شهرستان اپیدمی شده فقط چند صباحی جامعه و مسئولین، موقتی دردمند شده افسوس می خورند و سپس فراموش می کنند. فراوانی اعمالی مثل سب وشتم ،ضرب و جرح ، قتل... ادامه مطلب ..
IMAGE من دون الله....

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:جمله قرآن هست در نفی سبب. کار خدا مانند انسان به علت و دلیل نیاز ندارد. انبازها و معبودهای دروغین را به فریاد بخوانند نمی توانند شما را یاری کنند. من دون الله؛ نمی... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه محمدرضا کیانفر به رئیس جمهور: فرصت نجات کشور رااز دست ندهید

رئیس جمهور محترم آقای دکتر حسن روحانیمایه ی مسرت بسیار است که موفق شدید کابینه ای تشکیل دهید که می توان به آن نام واقعی ی اعتدال را داد و نسبتاً مطمئن بود که دیگر مشکل عمده ای برای دستیابی به... ادامه مطلب ..
IMAGE کارخانه ید اینچه برون عنصر پرتوزای رادیوم تولید می کند

یک فعال محیط زیست گفت : کارخانه ید با بازگرداندن و رها پساب ها در تالاب اینچه تهدیدی برای محیط زیست جانوری به شمار می رود. کارخانه کانسار خزر ، ۲۰۰ لیتر بر ثانیه پساب اسیدی تولید می‌کند و مکاتبه... ادامه مطلب ..
IMAGE پاسخی به نظرات کاربران:مجریان شبکه های مروج وهابیت بزرگان اهل سنت نیستند

اولکامیز- آخوند بهلکه:با سلام و تبریک عید پرشکوه قربان۱. بدیهی است که اولکامیز خوانندگان زیادی دارد و آخوند بهلکه نمی تواند همه را در یک سطح بینگارد. نگارنده توقّع ندارد که همه ی دلها را تسلیم... ادامه مطلب ..
IMAGE عید سعید قربان مبارک باد

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد:قلم می گوید:ای همراه حیران منبنگر ای عاشقتوحید ابراهیمی راز ساقی مست شوبندهٔ شهنشاهی لطیف شو«بیزار شدم ز بت پرستان کنشت»ابراهیم علیه السلام به پدرش می گفت:پدرم! چرا... ادامه مطلب ..
IMAGE غارت ثروت ملی به بهانه ایجاد اشتغال و توسعه صنعتی

    اولکامیز - احمد مراد پور * : نیلكوه بخشي از  زنجيره پاياني كوههاي البرز در شمال شرق كشور   از سال ٩٠ تا كنون توسط شركت سيمان پيوند  گلستان تراشيده ، تجزيه و فروخته  و وجه حاصل از فروش نيز به... ادامه مطلب ..
IMAGE افراط و تفریط ،تیشه بر ریشه ی دین

اولکامیز- آخوند بهلکه: چهارشنبه ی گذشته ۲۵ مرداد ، همایشی تحت عنوان:تکفیر و افراط گراییاز دیدگاه قرآن و سنّت در شهر بندر ترکمن برگزار گردیده است.ترکمن صحرا پویاست ، پویا تر باد.امروزه اهمیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE توکه نوشم نه ای،نیشم چرایی؟

اولکامیز – آتا گوگلان: چند سالی می شود که فروشندگان گنبدی  یک هفته مانده به عید های فطر و قربان ،شبانه  در خیابان کاخ  گردهم می آیند و از تقاطع سعدی تا وشمگیر بازاری پرجنب و جوش که دیگر لفظ... ادامه مطلب ..
IMAGE رشته زبان ترکمنی دانشگاه شمس؛طرحی با بنیان علمی محکم یا حرکتی سمبولیک با رویکردی پوپولیستی

اولکامیز –(یادداشت ذیل توسط برادر بزرگوارمان عطا محمد فروز شاعر ،نویسنده ودبیر ادبیات برای سایت ارسال شده است Tاولکامیز نظری در رد یا تایید مطالب مطروحه ایشان ندارد و ازنظرات دیگر مخاطبان... ادامه مطلب ..
IMAGE فساد فرزند انحصار

اولکامیز- امان محمد خوجملی: ایران یکی از کشورهایی است که فساد اداری و اقتصادی آن در سطح بسیاری بالایی قرار دارد. کاریابی برای جوانان بیکار و تحصیل کرده دشواراست. برای استخدام درکارهای دولتی... ادامه مطلب ..

اخبار


23 شهریور 1396

آخرین نظرات

به نظر من برای یک بار هم که شده اهل سنت چاله دروغگویان(اصلاح طلبان،که وعده دروغ می دهند و هیچ وقت عم...
سلام خسته نباشید آره فقط نان قیمتش برای مردم مناسب بوده مردم این استان هم بیشتر به نان تمایل دارند ا...
اگر گوش شنوائی باشد پیشهاد خوبی است و این کار شاید باعث شود که افراد توانمند برای امر خیر با همدیگر ...
مثلا چکار می خواهد بکند و چکار می تواند بکند؟ تبعیض تبعیض است.
آقای طیار چرا صحبت از یوسف آباد و نورحان آباد نکردید که ظرفیت شهرشدنش بیش از محله گدم اباد شماست در ...
سپاس از جناب آقای طیار
خداقوت پهلوان
پاینده وپیروز باشید درسایه ی الطاف بیکران الهی
با سلام خدمت نویسنده محترم آقای قجقی
بنده هم معتقدم بعضی از صوفیان غلو میکنند و برخی طرق صوفیه از ...
نقد صوفی نه همه صافی بی غش باشد
ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد

روح و روان حافظ شاد باد که هموا...
و اینجاست ک معلوم میشود حکومت های اسلامی دست نشانده ی چند کشور بزرگ هستن و خاک بر سر ان ملت های بیسو...
مهمان - آقای سخاوی نمیدانم شمادرچه پست ومقامی هستی اگربرای شمایک دوست صمیمی چنین مطالبی رامی نوشتند ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.