سارا گلچین- مالیات واژه‌ای است که بیشتر مردم در سراسر جهان چندان از شنیدن آن خوشحال نمی‌شوند، هرچند برای دولت‌ها به عنوان یک منبع درآمد مهم، واژه خوشحال‌کننده‌ای است.

براساس اعلام مجمع جهانی اقتصاد، کشورهای مختلف در جهان بار مالیاتی متفاوتی دارند و دولت هر کشور براساس معیارهای خاص خود نرخ مالیات را تعیین می‌کند. هرچه نرخ مالیات بیشتر باشد، رقابت‌پذیری هم کمتر می‌شود. مجمع جهانی اقتصاد برای سنجش میزان مالیات از شاخصی به‌نام نرخ کلی مالیات بانک جهانی استفاده کرده است. این شاخص همه مالیات‌های کسب‌وکارها را در نظر گرفته است. در فهرست ۲۵ کشوری که بیشترین مالیات‌ها را دارند، نام‌هایی از سراسر جهان به چشم می‌خورد. از سریلانکا تا کاستاریکا و از ژاپن تا اسپانیا در این فهرست حضور دارند.


آرژانتین
آرژانتین با نرخ مالیات ۱۳۷/۴ درصد بالاترین بار مالیاتی را در میان کشورهای جهان دارد. گردش مالی مالیات در آرژانتین به‌تنهایی نزدیک به ۹۰ درصد درآمد شرکت‌ها را می‌بلعد. این تازه بدون در نظر گرفتن مالیاتی است که روی دستمزدها و تراکنش‌های مالی گذاشته می‌شود. به‌این‌ترتیب آرژانتینی‌ها هرچه درمی‌آورند باید دو دستی به‌عنوان مالیات به دولت بپردازند. اقتصاد این کشور ۴۱ میلیون نفری پایه صنعتی متنوعی دارد. محصولات کشاورزی این کشور صادرات‌محور هستند و منابع طبیعی زیادی نیز در دل این سرزمین وجود دارد.


تاجیکستان
در این کشور آسیای مرکزی نرخ مالیات ۸۱/۸ درصد است. این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی (۹۵-۹۴) نرخ مالیاتی خود را نسبت به سال پیش از آن یعنی ۲۰۱۵ (۹۴-۹۳) نزدیک به ۱ درصد افزایش داد. این نرخ دو سال پیش ۸۰/۹ درصد بود. در تاجیکستان که یکی از کشورهای استقلال‌یافته از شوروی سابق است، حدود ۹۰ درصد نیازها از طریق واردات تامین می‌شود. این کشور ذخایر نفت و گاز دارد. شرکت‌های خارجی در تاجیکستان کار بهره‌برداری نفت را بر عهده دارند و میزان منابع گازی این کشور نیز از صادرکنندگانی چون الجزایر، مصر و ازبکستان بیشتر است.


الجزایر
نرخ مالیات در الجزایر ۷۲/۷ درصد است. این کشور بالاترین نرخ کلی مالیات را در میان کشورهای قاره سیاه دارد. این یعنی مردم الجزایر از تمام کشورهای افریقایی بیشتر بابت مالیات دادن به دولت هزینه می‌کنند. در الجزایر سال‌هاست که کشاورزی رونق دارد و از گندم و جو تا میوه و مرکبات در زمین‌های کشاورزی این کشور کاشته می‌شود. الجزایری‌ها همچنین منابع غنی نفت و گاز دارند که از آنها بهره‌برداری کرده و به کشورهای دیگر صادر می‌کنند. جالب اینکه در این کشور صنایع دستی هم رونق دارد و کارهایی مثل سوزن‌دوزی عربی و بافت فرش الجزایری انجام می‌شود.


برزیل
نرخ مالیات در برزیل ۶۹/۲ درصد است. این کشور رقابت‌پذیری خود را به‌سرعت از دست داد و در شرایطی شوک‌آور از نظر تجاری و ناآرام از نظر سیاسی، نرخ مالیاتی چنین دارد. فساد در این کشور باعث اعتراض‌های زیادی شده که دستگاه قضایی این کشور پیگیری آن را برعهده دارد.


چین
نرخ مالیات در چین ۶۷/۸ درصد است. این کشور با بدترین موقعیت مالی خود روبه‌رو است. کسری بودجه این کشور بین سال‌های ۲۰۱۴ (۹۳-۹۲) و ۲۰۱۵ میلادی (۹۴-۹۳) به ۲/۷ درصد از تولید ناخالص ملی رسیده است. این کشور اگرچه همچنان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا است اما نرخ مالیات بالایی دارد.


ونزوئلا
نرخ مالیات در کشور بحران‌زده ونزوئلا ۶۵ درصد است. اقتصاد ونزوئلا اکنون روی موج تورم، جرم و جنایت و البته فساد حرکت می‌کند. در زمان هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری پیشین و فقید این کشور مدل مالیات بالاتر در این کشور اجرا شد که براساس آن افزایش چشمگیری در مالیات شرکت‌های نفتی خارجی پدید آمد. ونزوئلا از نظر اقتصادی اوضاع خوبی ندارد و اعتراض‌های مردمی زیادی تاکنون در این کشور رخ داده است.


ایتالیا 
نرخ مالیات در کشور چکمه‌ای اروپا اکنون ۶۴/۸درصد است. نرخ بالای مالیات در این کشور مهم‌ترین مانع بر سر راه کسب و کار در ایتالیاست. این نرخ آنقدر بالا است که حتی بروکراسی‌های پیچیده اداری در این کشور نیز در درجه بعدی اهمیت برای کسانی قرار دارد که به فکر راه‌اندازی و اداره کسب‌وکار در ایتالیا می‌افتند.


فرانسه 
نرخ مالیات در فرانسه ۶۲/۷ درصد است. دولت کنونی فرانسه اصلاحاتی اساسی در نظام پرداخت مالیات در این کشور به‌وجود آورد که بر این اساس هزینه‌های شرکت‌ها کم شده است. فرانسه اما همچنان و باوجود این اصلاحات اساسی یکی از کشورهای دارای نرخ بالای مالیات در میان کشورهای اروپایی است.


هند
نرخ مالیات در هند ۶۰/۶ درصد است. کارآمدی بازار داخلی هند مدیون قوانین مالی شفاف است؛ قوانینی که به دولت‌های فدرال اجازه می‌دهد هر یک براساس شرایط خود میزان متفاوتی از مالیات ارزش افزوده را تعیین کنند. اقتصاد هند یکی از قدرتمندترین اقتصادهای حال حاضر جهان یا به‌عبارتی چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. از جمله برتری‌های هند بر بسیاری از کشورهای دیگر نیروی انسانی انبوه است که باعث شده رشد اقتصادی این کشور بالا باشد.


کاستاریکا
نرخ مالیات در کشور کاستاریکا اکنون ۵۸ درصد است. این کشور کوچک امریکای مرکزی یکی از انگشت‌شمار کشورهایی است که در مسیر درست، مالیات خود را ۵۰درصد افزایش می‌دهد که بخشی از آن به فعالیت‌های درست در زمینه اصلاح مالیات در این کشور برمی‌گردد. کاستاریکا از کشورهایی است که قهوه، بخش عمده‌ای از صادرات آن را تشکیل می‌دهد. موز، نیشکر، کاکائو و الوار هم از دیگر محصولات صادراتی مهم این کشور هستند.


سریلانکا
در سریلانکا نرخ مالیات ۵۵/۲۵ درصد است. اگرچه نرخ مالیات در این کشور بالا ست اما ناآرامی‌های سیاسی و دسترسی نامناسب به منابع مالی، دلایل مهم‌تری برای ناتوانی مردم در راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور به‌شمار می‌آید. سریلانکا یکی از ضعیف‌ترین اقتصادهای آسیا را دارد و ۶۰ درصد اقتصاد این کشور وابسته به بخش خدمات است.


اتریش
نرخ مالیات در اتریش ۵۱/۷ درصد است. در اتریش نظام مالیاتی خاص و جالبی وجود دارد که با قوانین جالب‌تری همراه است. برای نمونه از زوج‌ها به‌طور جداگانه حتی زمانی که با هم زندگی می‌کنند، مالیات گرفته می‌شود و این طلاق نیست که آنها را مجبور به پرداخت مالیات می‌کند.


ژاپن
نرخ مالیات در ژاپن ۵۱/۳ درصد است. نرخ بالای مالیات در ژاپن بر میزان رقابت‌پذیری این کشور تاثیرگذار بوده و باعث پایین آمدن شاخص رقابت‌پذیری شده است. در این زمینه ژاپنی‌ها سال گذشته با ۳ پله سقوط رده هشتم را به خود اختصاص دادند. 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE تسلیت به وابستگان جانباختگان زلزله کرمانشاه
به خانواده های داغدار و مصیبت دیده  جانباختگان زلزله کرمانشاه و مناطق غربی کشور...

یادداشت

IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..
IMAGE اتوبوس‌های مرگ و درد عادی شدن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها برخی از جریان‌ها و افراد سیاسی از چرخش روحانی به سمت اصول‌گرایان سخن می‌گویند. من هم می‌خواستم از این افراد سوال کنم دقیقا از کدام چرخش سخن می‌گویید؟ کاری... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه رحمان قره باش به استاندار

اولکامیز- رحمان قره باش یکی از چهره های شاخص و اعتدالگرای اقتصادی و سیاسی در استان گلستان است. وی شخصیتی تاثیرگذار در ترکمن صحراست که در پیشبرد ستاد استانی دکتر روحانی در ایام انتخابات نقش بی... ادامه مطلب ..
IMAGE اولین ها در باره شهردار مراوه تپه

اولکامیز- یکی از کاربران خوش قلم و تیزبین کانال تلگرامی اولکامیز در باره گلالگ بیگی زاده گزینه نهایی شورای شهر مراوه تپه برای احراز پست شهرداری مطلبی کوتاه و خواندنی نوشته اند که بی کم و کاست... ادامه مطلب ..
IMAGE فاجعه !

عصرایران-احسان محمدی: چند وقتی است که تصمیم گرفته ام اتفاقات خوب زندگی را هم ببینم. چشمم را به «بد» دیدن و دستم را به «سیاه» نوشتن عادت ندهم اما مگر می شود؟ وقتی اخبار بد مثل هوای آلوده پیرامون... ادامه مطلب ..
IMAGE دست از سر من بردارید!

فرارو- «دولت دوازدهم ادامه این دولت، دولت اعتدال و دولت اصلاحات است.» حسن روحانی این حرف را 23 اردیبهشت در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران و در برابر چشم 20 هزار نفر هوادار خود بیان کرد، همان... ادامه مطلب ..
IMAGE وضعیت کشورهای اسلامی

اولکامیز- امان محمد خوجملی: کشورهای اسلامی با تمام ادعاهای خود در هیچ زمینه ای وضعیت مناسبی نسبت به دیگر کشورهای غیر اسلامی ندارند. در زمینه های اقتصادی و اجتماعی وصنعت و تکنولوژی و فناوری و... ادامه مطلب ..
IMAGE جهالت و تخریب فرهنگی

کمی بالاتر از مصلی اهل سنت گنبد قبرستانی معروف به نام نازقلی خوجه وجود دارد که در محدوداش شخصیت های بسیاری از تورکمن ها آرمیده اند. از جمله این شخصیتها خوده نازقلی خوجه می باشد که قبرستان به نام... ادامه مطلب ..
IMAGE ادبیات مختومقلی

کانال مختومقلی : دکتر مصطفی تانچ، استاد دانشگاه ترکیه : عصری که مختومقلی در آن می زیست بهترین آثار ادبی ترکمن به اوج خود رسید. این آثار و سخن ناب شاعر برای ما خیلی پرفایده است. ادامه مطلب ..
IMAGE مجموعه طوایف اغوزخان

اولکامیز-  مجموعه ی قبایل بزرگ اعوذخان ازنسل فرزندقره خان ازآسیای میانه برخاسته اند۰ بیشترین آنها درتمامیت نقاط قاره ی آسیاودیگرقاره هابطورپراکنده گسترش پیداکرده مستقرشده اند؛البته... ادامه مطلب ..
IMAGE نکته های یک جشن

 اولکامیز- مراسم جشن فارغ التحصیلی طلاب جوان حوزه علمیه قازانقایه پیام ها و نکته های تلخ و شیرین داشت که به شرح ذیل می خوانید : ادامه مطلب ..
IMAGE دین و اجبار

 احسان مکتبی - ايمان از منظر لاك، وجهي با اجبار ندارد، آزادي انتخاب، حق اوليه انسان‌هاي عاقل و بالغ است و كسي را نمي‌توان به غير آنچه خود مي‌خواهد به ديني وا‌داشت ضمن آن‌كه حوزه دين حوزه... ادامه مطلب ..
IMAGE چه کردیم با سرزمین خود !

به قلم مهرداد خدیر- «ما خودخواه ترین نسلی هستیم که در طول هفت هزار سال پیش در این سرزمین زیسته چون هر بلایی بر سر حوزه محیط زیست آمده طی چهار دهه گذشته بوده است. ادامه مطلب ..
IMAGE فرصت‌ها را دریابیم...

خانم ناظم از دختر محصل پرسید: به خاطر غیبت دیروز گواهی پزشک آورده‌ای؟ دختر نوجوان پاسخ داد: نه. چون بیمار نبودم و مادرم هم اطلاع داده بود که نمی توانم به مدرسه بیایم. ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

  گفتاری از صادق زیباکلام : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به نظر می‌رسد ما دو ایران داریم یکی در عالم واقعیت و دومی هم در ذهن... ادامه مطلب ..
IMAGE ماجرای سپنتا و یک پرسش متفاوت: رییس قوه مقننه کیست؟

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- سخنان روز یکشنبه رییس مجلس شورای اسلامی در ابراز مجدد مخالفت با لغو عضویت سپنتا نیک نام عضو زرتشتی شورای شهر یزد تغییری در موضع فقهای شورای نگهبان ایجاد نکرده و سخنگو... ادامه مطلب ..
IMAGE وصیت کورش یا منشور سبز؟

 کانال فردای بهتر - گفتاری از سید مصطفی‌ تاجزاده : ✅ قطعه زیر را به کورش نسبت می دهند. صرف نظر از درستی یا نادرستی این انتساب، می توان آن را به عنوان"منشور سبز" معرفی کرد و برای تحقق توصیه هایش... ادامه مطلب ..
IMAGE نیست های هست نما

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: در این دنیا هر شخصی شب و روز در جستجوی چیزهایی است که فعلا نیست بعدا هست می شود مثلا اگر کسی گدایی می کند طالب بخششی است که فعلا یافت نمی شود ادامه مطلب ..
واکنش‌ها به درگذشت علی‌اشرف درویشیان

ایسنا نوشت: محمود دولت آبادی، شمس لنگرودی و جمال میرصادقی در پی درگذشت علی اشرف درویشیان از این نویسنده پیشکسوت و دغدغه‌هایش سخن گفتند. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

روز18 ابان هم سالگرد شهید حاج معمی هلاکو نماینده شجاع اسبق و سیاستمدار برجسته ترکمن بود لطفا در رسان...
اقای یلمه شما دیگه این حرف را نزنید خواهشا یلمه ها که مدعی اند ادم و حوا یلمه بوده
البته در ثلاثین حضور داشتند نه در اربعین
ضمن اینکه تک تک افراد جامعه در حفظ محیط زیست مسئولیت دارند افراد متولی امور اجتماعی لازم است طرح هائ...
لطیف جان ، تعداد نمایندگان شهید در سقوط یاک 40 بیشتر از 5 نفر بودند . لطفا اصلاح فرمایید. ممنون
مطالب نگارش شده کامل نبوده قهرمانی تیم کلنی اق قلا درسطح کشورجام نصر ویادی ازپدرفوتبال اق قلانشده وا...
سلام دوست عزیز ما فرزندان آدم وحوا هستیم مطرح کردن چنین مسا ئلی عقبگرد مردم یک منطقه را می رساند ب...
اظهارات شماپسندیده است۰ واقعٱ سقف وشیشه های اتوبوس عمومی چندان ایمنی نیستند۰ بایدفکری خوب وایمنی بای...
درگذشت حاج آقای نافعی که به ورزش مدارس نیز خدمت فراوانی کرد را تسلیت گفته و برای او و سایر درگذشتگان...
ببخشید که جسارت میکنم و واقعا شرمنده ام که عرض میکنم ولی شما یموت ها تنگ نظرترین افراد برای تاریخ ت...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.