b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_khojemli.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی : انسان برای ادامه ی حیات و زندگی خود به مواد گوناگونی نیاز دارد مانند خوراک و پوشاک و بهداشت و درمان و مسکن و تحصیل و ازدواج و مسافرت و مهاجرت و معاشرت و مهرو محبت و نیازهای جنسی و ... یکی از مهمترین نیازهای انسان نیازهای جنسی است که هم اشتیاق در آن بیشتر است و هم لذت در آن نهفته است هم بقاء نسل به آن بستگی دارد. اگر این نیاز سرکش و یاغی از راه درست تامین و کنترل و مهار نشود به آسانی می تواند آبروی انسان را برباد دهد. این نیاز مختص قشر خاصی نیست و در همه وجود دارد.

اما نیازهای دیگرانسان مانند پول هم اگر از راه مشروع تحصیل نشود و از راه رشوه و اختلاس و دزدی بدست آید خطرناک می باشد. اما آبروی افراد موجه و با تقوا و خوب را بیشتر سه چیز زایل می کند قدرت، ثروت و شهوت. بیشتر از همه هم شهوت. اگر یک دستگاه دروغ سنج و حقیقت یاب خطای انسانها را ارزیابی کند فکر می کنم خطای جنسی صرف نظر از دین و مذهب و عقاید در صدر قرار خواهد گرفت. مخصوصاً مردها. در این قسمت فکر می کنم زنان نمرات بهتری به دست خواهند آورد. چون شرم و حیای زنان بیشتر از مردان است.

اخیراً یک فایل صوتی از یکی از روحانیون مشهور ترکمن صحرا در گروههای تلگرامی پخش شد که گویا سه دختر خانم برای درمان بیماری خود به آن روحانی محترم مراجعه کرده بودند و گویا برای درمان روحی یکی از آنها تماس بدنی نه به معنای رابطه ی جنسی صورت گرفته است. گویا این خانمها بعد از بازگشت به خانه این موضوع را با عموی خود در میان گذاشته اند. گویا عموی این دختر خانمها به آن روحانی به صورت تلفنی اعتراض کرده است. آن روحانی محترم هم با یک تماس تلفنی با یکی از آنها دخترها تماس می گیرد و می گوید:

( آنچه در فایل صوتی آمده و شنیده می شود) شما چرا قضیه را علنی کردید و آبروی من را بردید؟ من به خاطر شماها این کار را کردم. من برای شما خوبی کردم. من این کار را ترک کرده بودم و چون مسئله شماها خاص بود من قبول کردم. من مگر برای شما قبلاً نگفته بودم؟ مگر من چشم شماها را بسته بودم؟ اگر من اهل فساد باشم مگر فساد اینجا پیدا نمی شود؟

دخترهم در جواب می گوید: آخوند دده (داده یا دده به معنای پدر می باشد) این چه کار خوبی است که علنی شدن آن آبروی شما را از بین می برد؟

آخوند در جواب دختر می گوید: مگر مردم عوام این را می فهمند؟ خواهر شما هم گفت که من با یک نفر رابطه دارم من باید اینرا علنی کنم؟

خانم در جواب آخوند می گوید: این دلیل نمی شود شما به بدن خواهرم دست ببرید.

ما به پیش یک آخوند دیگر با خواهر و مادر و پدرم رفتیم. آخوند در جواب دختر می گوید: آن آخوند نمی تواند بیماری شما را درمان کند. بنیان گذار این روش در ایران خودم هستم. اگر او بتواند بیماری شما را درمان کند من ریش خودم را می تراشم. من سحرها با چشمان گریان برای شما نفرین خواهم کرد.

 اینها نکات مهم از صحبتهایی است که دراین فایل صوتی رد و بدل شده است. آنچه که مشخص است این است این روحانی محترم قبلاً هم برای درمان بیماران روحی و روانی خود از این روش برای دفع جنها یا هر چیزی که در بدن آنها بوده است، استفاده می کرده است.

چون در لابلای صحبتها می گوید: این کار را ترک کرده بودم. اگر آن روحانی محترم اول گفته باشد که درمان اینگونه بیماریها به تماس بدنی نیاز است آنها هم قبول کرده باشند از لحاظ اخلاقی درست نبوده است آنرا علنی بکنند. اما یک موضوعی که در این گفتگو مشخص می شود این است این روحانی درمان آن درد را منحصراً در اختیار خود می داند و دیگران فاقد آن هستند. اما بنده(نگارنده) حد اقل سه نفر را می شناسم که به این کار اشتغال دارند و یکی از آنها هم روحانی است. اگر آمار گرفته شود تعداد اینگونه افراد از این هم بیشتر خواهد بود.

حال چرا مردم برای درمان بیماریهای خود به رمالها و دعا نویسها و طبیبان محلی و آخوندها مراجعه می کنند؟ این کار می تواند چند دلیل داشته باشد :


یکم: در این ایام پزشکان حاذق و توانا و متخصص واقعی کم شده اند. خیلی از پزشکان اسم پزشک را یدک می کشند و در تشخیص بیماری خیلی توانا نیستند ومدرک آنها با توانایی آنها مطابقت ندارد.

دوم: خیلی از افراد توانایی پرداخت ویزیتهای چهل پنجاه هزار تومانی و پول دوا و درمان را ندارند. بخاطر آنکه طبیبان محلی پول کمتری می گیرند به آنها مراجعه می کنند. خیلیها هم برای دستمزد نرخ تعیین نمی کنند بیمار هر چه پرداخت کند قبول می کنند. چون هزینه مطب و شاگرد و هزینه های جانبی دیگر را ندارند.

سوم: بعضی از پزشکان معتقدند همکاران ما در رشته اعصاب و روان هزینه های غیر ضروری زیادی بر بیماران تحمیل می کنند. مثلاً یکی از آنها مرتب می گوید نوار مغز بگیرید یا در برخی موارد شوک درمانی را تجویز می کند. خیلی از اینها من خبر دارم اصلاً ضرورتی ندارد. این غیر از سوء استفاده ازناآگاهی بیمار چیز دیگری نیست.

چهارم: بعضی از مردم معتقدند بیماریهای روحی و روانی را طبیبان محلی یا روحانیون بهتر در مان می کنند. خیلیها هم از کار آنها راضی اند و می گویند: بیماری ما درمان شده است. خیلی از طبیبان محلی یا همان دعا نویسان از ابتدا به بیمارخود گوشزد می کنند که این بیماری در بلند مدت درمان خواهد شد. شما احتمالاً چند جلسه یا چندماه یا یکی دوسال به رفت و آمد نیاز دارید که باید تحمل کنید. این رفت و آمد طولانی هم بین بیمار و دعا نویس یک انس و الفتی ایجاد می کند که جدا شدنشان را مشکل می کند.

پنجم: مقداری از مشکلات هم ناشی از فقر فرهنگی است که مردم به راههای علمی اعتقادی ندارند. یا متخصص واقعی نداریم یا کم داریم یا این مشکلات راه حل علمی ندارد. به خاطر همین در قدیم برخی از اندیشمندان علم را به دو قسمت تقسیم می کردند علم جسمانی و علم روحانی. در واقع در حال حاضرعلم روحانی همان علم روانشناسی است که متخصصان اعصاب و روان می باشند. خیلیها هم به خاطر اعتقدات دینی و مذهبی شان روحانیون را مورد اعتماد خود می دانند و به آنها مراجعه می کنند.

ششم: بهتراست خانمهای جوان پیش هرکس بروند یکی دو نفر از افراد خانواده یا نزدیکان خود را با خود ببرند تا چنین مشکلی پیش نیاید. چون غریزه ی جنسی یک غریزه سرکش و یاغی است هیچکس از آتش آن در امان نیست. این غریزه پزشک، مهندس، معلم، روحانی، کارگر، کشاورز، دیندار، غیر دیندار، دانشمند و فیلسوف نمی شناسد اگر غفلت شود می تواند همه را گرفتار کند.

در ضمن تنها وجه مشترک تمام انسانها چه دیندارترین و چه غیردیندارترین افراد همین نیاز جنسی است که می تواند پای انسان را به لبه ی پرتگاه ببرد. هیچکس هم نباید از به خطر افتادن آبروی دیگران اظهار شادمانی کنند. چون همه در معرض لغزش و خطا هستیم. چون پدر همه ی ما آدم علیه السلام خطا کار بوده وبه خاطر آنهم از بهشت رانده شد و ما همه زمینی شدیم. باید راهی نشان داد و بستری ایجاد کرد که این موارد در جامعه هر چه کمتر اتفاق بیفتد.

5/11/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - کریم پقه

  سلام خود خوجملی ( فیلسوف و علامه دهر) می گوئید هیچکس هم نباید از به خطر افتادن آبروی دیگران اظهار شادمانی کنند. چون همه در معرض لغزش و خطا هستیم . در صورتی که خودش بصورت غیر مستفیم آبروی دیگران را می برد.

 • مهمان - کریم پقه

  کسی که چیز ناروایی بشنود و آن‌را منتشر کند مثل این است که خودش آن کار زشت را انجام داده است.
  بردن آبرو، جنگ با خدا!

 • مهمان - فؤاد

  سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلیغ وتشویق اینگونه افرادکار سختی است . زمانی می گفتیم ما بعلت بیسوادی سراغ اینگونه افراد می رویم ، حالا که همه با سواد هستند و خیلی ها هم دیپلم به بالا هستند چرا ؟!! باوجود اینگونه کارها از طرف برخی روحانی نماها باز مردم آنها را حلوا حلوا میکنند ، واقعا چرا؟ چه وقت میخواهیم از خواب بیدار شویم ؟

 • مهمان - فؤاد

  هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوصا روحانیون ، بایدتکلیف کسانی را که با این لباس مقدس اعتمادمردم رانسبت به علم وعالم ودین خدشه دارمی کنند مشخص کنندتا به کل دین وعالمان متعهد آسیب نرسد . نه اینکه با پوشاندن ومخفی کردن وتکذیب کردن وحمایت بی موردازیک شخص به مجموعه ی روحانیت خدشه غیر قابل جبران واردشود . اکنون زمان انفجاراطلاعات است نمی شود بادورویی بامردم برخوردکرد . هیچ عملی ازهیچ کسی برای همیشه پوشیده نمی ماند. پس با پاک کردن صورت مسأله به حل مسأله نپردازیم .

 • مهمان - امان محمد خوجملی

  با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
  من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقابل اینگونه خطاها سکوت کنیم خطاها بیشتر می شود. پس شما بفرمایید اگر ما بخواهیم با اینگونه خطاها مبارزه کنیم باید چکار کنیم؟ اگر اعتراض نکنیم، مطلب ننویسیم، یادداشت ننویسیم، تحلیل نکنیم باید چکار کنیم؟ شما یک راه حل خوب نشان دهید اگر مناسب باشد ما هم عمل کنیم.

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.