[img align=right]http://www.ulkamiz.com/uploads/img53397d873e45e.jpg[/img]اولکامیز- لطیف ایزدی: یامپی روستایی در هفت کیلومتری غرب آق قلا. روستایی که در نزدیکی فرودگاه گرگان قرار دارد. جمعه هشتمین روز سال نو روزی خوب و دلنشین برای مردم یانپی بود. اهالی فرهنگ دوست یامپی جمعه ای متفاوت و باشکوه را تجربه کردند . در هوایی دل انگیز و فرح بخش ، در مرتع وسیع روستا که تازه با بهار به چمن آراسته شده بود جشن و سرور و شادی برپا بود. در واقع آن روز یامپی دو جشن داشت. یکی جشن عروسی ناصر یامپی دهیار فعال روستا و دیگری جشنواره فرهنگ روستا. در شهرستان آق قلا مردم یامپی به تلاش و زحمت، شور و نشاط معروفند. برخی چهره های روستا نیز بودند از قربان فلسطین تا یورتقلی عضو شورا . از حاجی امان یامپی ورزشکارقدیمی روستا تا آن مرد بسیجی که عکس امام بر لباسش بود. یامپی به همت فعالیت دهیار و اعضای شورا روستا میزبان جشنواره فرهنگ روستا بودند. در این روز در یامپی صنایع دستی ، فرهنگ و هنر و برخی از آداب و رسوم ترکمنها جلوه ای خاص داشت . گرچه ضعف هاییجدی در مراسم بود ولی نقاط قوت آن بر نقاط ضعف می چربید. برنامه بی نظمی هایی داشت که اگر نمی بود کیفیت و تاثیرگذاری به مراتب بیشتر می شد. در این روز بیاد ماندنی اعضای شورای شهر آق قلا انه محمد دلیجه - ایوب گرکز و حاج خلیل ماهری در مراسم حضور داشتند. زنان و دختران نیز با لباسهای متنوع و رنگارنگ حضور داشتند. در مرتعی وسیع و صحرایی کنار قره سو رودخانه قدیمی ترکمن صحرا شاهد صنایع دستی و هنر های ظریف زنان ترکمن بودیم. نمد بافی قالی و گلیم بافی - سوزن دوی -. در جایی قامیش درست می کردند . در کنارش زنان در سه دیگ بزرگ که بر روی طاغان بودند غذاهای سنتی چکدریمه ، اوناش و بورگ می پختند. در جایی دیگر دخترک ترکمن بر تن خواهر کوچک خود لباسهای ترکمنی پوشانده بود و بسان مادر هودی می خواند . برخی از جوانان روستا خندان و مسرور سوار بر خر این موجود چهار پای باربر آماده مسابقه خرسورای بودند که متاسفانه انجام نشد. شتر ی صبور که کجاوه ای زیبا بر روی آن قرار داشت آماده بود تا عروس ترکمن بر آن بنشیند. مجریان مراسم از صداو سیما بودند. برخی اوقات هم جوانی میکرفون به دست می گرفت به زبان ترکمنی حاضرین را دعوت به نظم می کرد. بزمونه و امین یانپی رئیس شورای یامپی هم هر از گاه به مجریی گری می پرداختند خلاصه در یک برنامه سه ساعته چندین مجری را دیدیم که عجیب بود. در این مراسم گروه لاله گمیشان و مراوه تپه برنامه اجرا کردند که دلنشین بود. مجید صحنه هنرمند روستای یامپی نی هفت بند نواخت. رحمانقلی توماج شاعر هنرمند با دوتار ساز ترکمن نواخت. گروه ذکر خنجر ساوچی به مدیریت غیاث سوقی برنامه ذکر خنجر اجرا کرد که مورد استقبال مردم قرار گرفت. در این جشن دکتر سارلی مشاور استاندار و آقای طاهر دلیجه بخشدار مرکزی آق قلا سخنرانی کردند . ستار سوقی شاعر شهیر ترکمن شعر خواند . در قسمت دیگر برنامه بین حاضران قرعه کشی شد. یک دوچرخه - 5 تا کمک هزینه سفر به مشهد و جوایز جزئی دیگر اهدا شد. در آخر مراسم کریم بزمونه از مردم عذر خواهی کرد و گفت اگر کم و کاستی داشت ببخشید . در حاشیه برنامه مسابقه طناب کشی بین جونان اجرا شد . کی از حاضران انتقاد از نحوه اجرای مراسم گفت جشن مال ماست اما میکرفون برای دیگران است. دو نفر مجری ترکمن معرفی کردیم ولی قبول نکردند. *عکس از حامد دلیجه است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - هانیه یانپی

    خیلی عالیه از همه مردم روستا راضی هستم

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..
IMAGE « تأزه یئلئ »

اولکامیز- شعری از شاعر طنزپرداز ترکمن منصور طبری : ادامه مطلب ..
IMAGE چرا فساد در اقتصاد ما فراگیر شد؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بعد از چهل سال از انقلاب فساد در سیستم اقتصادی و اداری ایران بقدری بدیهی و آشکار شده است که کسی را یارای تکذیب و انکار آن نیست. ادامه مطلب ..
IMAGE به بهانه 8 مارس

 اولکامیز- یادداشتی از آنا محمد بیات : بیش از 112سال است این روز به عناوین مختلف به نام روز مادر، زن در سطح بین المللی گرامی داشته میشود البته در بعضی کشورها مثلا در سوییس از سال 1917 تاکنون دوم ماه... ادامه مطلب ..
IMAGE حجاب درون

 اولکامیز- به قلم محمد سلاق: این روزها مقوله حجاب بعد از فساد های ساختاری در جامعه ایران یکی از داغ ترین بحثها در محافل عمومی وشبکه های مجازی میباشد، آیا حجاب مصونیت است یا محدودیت؟ ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دانشجوی مراوه تپه ای که جایزه نیم میلیون تومانی اش را به مدرسه بخشید

اولکامیز- سال گذشته مراوه تپه درکنکورخوش درخشید و 15 نفر قبولی به تربیت معلم داشت. با یکی از دانش آموزان ساعی و موفق گفتگویی انجام دادیم که در پی می آید: @ulkamizcom ادامه مطلب ..
IMAGE نظیره ای بر شعر زیبای نإمه سن

اولکامیز- روزهای مختومقلی ایّام مقدسی است، بسا قدر نهیم به این روز. بنده برای یکی از اشعار مختومقی عاریف، زمانی نظیره ای سروده بودم. ادامه مطلب ..
IMAGE مقاله تاریخی در باره خوجه نفس

اولکامیزز-  این بخش "مدخل" کتاب "اشعار سروده شده در اسارت"، از جانب د. خ. تنظیم گردیده است که علاوه بر تحقیقات دیگران، به عنوان حاشیه به این دوره از تاریخ تورکمن اختصاص داده شده است تاجهت درک بهتر... ادامه مطلب ..
IMAGE مراوه تپه را باید دید

 عبدالکریم قزل ، فعال فرهنگی : گردشگری منبع و منشاء درآمدهای هنگفت در عصر و ایام کنونی می باشد. امروزه جذب توریست و گردشگر یکی از عوامل مهم توسعه است. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر بدون روتوش

 اولکامیز- محمد سلاق : مادری که قصد داشت دختر چهارساله اش را بخاطر فقر به مبلغ پانصد هزار تومان بفروشد، ادامه مطلب ..
IMAGE مطالبات اهل‌سنت در آینه حقوق شهروندی

اولکامیز- سید علاءالدین حیدری : اهل‌سنت ایران شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار، همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند. ادامه مطلب ..
IMAGE مذهب علیه مذهب

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی تحلیلگر سیاسی ترکمن : شهرت دراویش بعد ازدرگیریهای اخیر بیشترشده است. گاهی اوقات دشمن به دشمن بهتر از دوست خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE در شرایط بی اعتمادی

ولکامیز- امان محمد خوجملی : نزدیک به چهل سال از عمر انقلاب می گذرد. بعد از چهل سال که پشت سر خود را نگاه می کنیم مسائل زیادی تغییر کرده است. هم افراد تغییر کرده اند هم شخصیتها هم مواضع دولت و حکومت. ادامه مطلب ..
IMAGE فقر تابلو در جاده های گلستان

اولکامیز- امان محمد خوجملی: یکی از نشانه های توسعه و آبادانی هر کشور وجود جاده های آباد و استاندارد و حمل و نقل عمومی راحت و ارزان می باشد. این امر محقق نمی شود مگر با سرمایه گذاریهای گسترده و... ادامه مطلب ..
IMAGE نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..

اخبار


14 اسفند 1396

آخرین نظرات

خب خبرنداشته شما گوشزد میکردید چرا نگفتید . حتما خبرهم داشتند اجازه ندارن بگن . اگه بگه خونه اش نمیر...
بازم خوبه خودتان میگید جوابی داده نشد !!!پس دنبال چی هستید . این زبان مادری که میگید کی درس بده حتی ...
باسلام خدمت شما نویسنده خوش ذوق و تهیه کننده اخبار مرتبط با شهرستان مراوه تپه ، در خصوص گردآوری ، ت...
سلام حتما خیر وبرکتی در کاراست زیاد اصرار نکنیم
ممنون از همه دوستانی که به فکر پایداری زبان و فرهنگ ترکمنی هستن.
لطفا اکه می تونید وبلاگ تورکمن دیل...
با سلام وخدا قوت برای دوست خوبمان آقای خوجه که این قدر به فکر دوستان هستید و از آسیب های تغذیه نامنا...
با سلام خدمت خوانندگان محترم..
البته قبل از اظهار نظر باید بگم که این خزعبلات شما حتی ارزش خواندن ر...
آقای احمدی نژاد مگه موقع ریاست جمهوری شما رئیس قوا کی بودند همینا بودند حالا که نزدیکانت به یه جرمی ...
سلام، از شنیدن این خبر بسیار نتأثّر شدم. تابستان دو سال قبل در تورکیّه نزدش بودم و امسال نیز امید دی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.