[img align=right]http://www.ulkamiz.com/uploads/img53397d873e45e.jpg[/img]اولکامیز- لطیف ایزدی: یامپی روستایی در هفت کیلومتری غرب آق قلا. روستایی که در نزدیکی فرودگاه گرگان قرار دارد. جمعه هشتمین روز سال نو روزی خوب و دلنشین برای مردم یانپی بود. اهالی فرهنگ دوست یامپی جمعه ای متفاوت و باشکوه را تجربه کردند . در هوایی دل انگیز و فرح بخش ، در مرتع وسیع روستا که تازه با بهار به چمن آراسته شده بود جشن و سرور و شادی برپا بود. در واقع آن روز یامپی دو جشن داشت. یکی جشن عروسی ناصر یامپی دهیار فعال روستا و دیگری جشنواره فرهنگ روستا. در شهرستان آق قلا مردم یامپی به تلاش و زحمت، شور و نشاط معروفند. برخی چهره های روستا نیز بودند از قربان فلسطین تا یورتقلی عضو شورا . از حاجی امان یامپی ورزشکارقدیمی روستا تا آن مرد بسیجی که عکس امام بر لباسش بود. یامپی به همت فعالیت دهیار و اعضای شورا روستا میزبان جشنواره فرهنگ روستا بودند. در این روز در یامپی صنایع دستی ، فرهنگ و هنر و برخی از آداب و رسوم ترکمنها جلوه ای خاص داشت . گرچه ضعف هاییجدی در مراسم بود ولی نقاط قوت آن بر نقاط ضعف می چربید. برنامه بی نظمی هایی داشت که اگر نمی بود کیفیت و تاثیرگذاری به مراتب بیشتر می شد. در این روز بیاد ماندنی اعضای شورای شهر آق قلا انه محمد دلیجه - ایوب گرکز و حاج خلیل ماهری در مراسم حضور داشتند. زنان و دختران نیز با لباسهای متنوع و رنگارنگ حضور داشتند. در مرتعی وسیع و صحرایی کنار قره سو رودخانه قدیمی ترکمن صحرا شاهد صنایع دستی و هنر های ظریف زنان ترکمن بودیم. نمد بافی قالی و گلیم بافی - سوزن دوی -. در جایی قامیش درست می کردند . در کنارش زنان در سه دیگ بزرگ که بر روی طاغان بودند غذاهای سنتی چکدریمه ، اوناش و بورگ می پختند. در جایی دیگر دخترک ترکمن بر تن خواهر کوچک خود لباسهای ترکمنی پوشانده بود و بسان مادر هودی می خواند . برخی از جوانان روستا خندان و مسرور سوار بر خر این موجود چهار پای باربر آماده مسابقه خرسورای بودند که متاسفانه انجام نشد. شتر ی صبور که کجاوه ای زیبا بر روی آن قرار داشت آماده بود تا عروس ترکمن بر آن بنشیند. مجریان مراسم از صداو سیما بودند. برخی اوقات هم جوانی میکرفون به دست می گرفت به زبان ترکمنی حاضرین را دعوت به نظم می کرد. بزمونه و امین یانپی رئیس شورای یامپی هم هر از گاه به مجریی گری می پرداختند خلاصه در یک برنامه سه ساعته چندین مجری را دیدیم که عجیب بود. در این مراسم گروه لاله گمیشان و مراوه تپه برنامه اجرا کردند که دلنشین بود. مجید صحنه هنرمند روستای یامپی نی هفت بند نواخت. رحمانقلی توماج شاعر هنرمند با دوتار ساز ترکمن نواخت. گروه ذکر خنجر ساوچی به مدیریت غیاث سوقی برنامه ذکر خنجر اجرا کرد که مورد استقبال مردم قرار گرفت. در این جشن دکتر سارلی مشاور استاندار و آقای طاهر دلیجه بخشدار مرکزی آق قلا سخنرانی کردند . ستار سوقی شاعر شهیر ترکمن شعر خواند . در قسمت دیگر برنامه بین حاضران قرعه کشی شد. یک دوچرخه - 5 تا کمک هزینه سفر به مشهد و جوایز جزئی دیگر اهدا شد. در آخر مراسم کریم بزمونه از مردم عذر خواهی کرد و گفت اگر کم و کاستی داشت ببخشید . در حاشیه برنامه مسابقه طناب کشی بین جونان اجرا شد . کی از حاضران انتقاد از نحوه اجرای مراسم گفت جشن مال ماست اما میکرفون برای دیگران است. دو نفر مجری ترکمن معرفی کردیم ولی قبول نکردند. *عکس از حامد دلیجه است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - هانیه یانپی

    خیلی عالیه از همه مردم روستا راضی هستم

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.