اولکامیز- کتابفروشی رجال یکی از مهمترین مراکز فروش و عرضه کتاب های مذهبی و حوزوی اهل سنت در ترکمن صحراست. موسس و بنیانگذاراین مرکز دینی با سابقه نیم قرن فعالیت  قارمحمد اخوند رجال بود .

به بهانه ماه مبارک رمضان بر آن شدیم تا از این روحانی تلاشگر گنبدی وخدمات ماندگارش یادی بکنیم به همین خاطر به نزد جلال آخوند رجال ، مردی که ادامه دهنده راه و آرمان پدرش است رفتیم و لحظاتی در مسجد قبا ( کوله حاجی وکیلی ) پس از نماز تراویخ با وی به گفتگو نشستیم . پاسخ های جلال آخوند رجال به سئوالات اولکامیز در باره مرحوم پدرش قارمحمد آخوند رجال را در ذیل می خوانید :

 پدرم در سال 1362 هجری شمسی و در سن چهل و یک سالگی به علت سرطان مری دعوت حق را لبیک گفت. در حالیکه وجودش آکنده  از خوف و رجا  بود مشتاقانه و با امید به رحمت  واسعه الهی به سرای باقی عزیمت نمود. روح رفیعش به ملکوت اعلی پرواز کرد و جسم خاکی اش در قبرستان قدیمی نازلی خوجم گنبد آرام گرفت. از آن واقعه سالها می گذرد ولی نام و یادش هنوز چون چراغی روشن در خانه قلبم فروزان است.  

قارمحمد آخوند رجال در ماه مبارک رمضان بانشاط تر، روحانی تر و فعالتر از ایام دیگر بود. مکتب قرآنی داشت و به فراگیران کوچک و بزرگ علوم دینی ، قرآن ، تفسیر ، احکام ، عقیده و . . آموزش می داد .

در محله امام اعظم گنبد امام جماعت مسجد بود. هر سال 6 روز اول ماه مبارک رمضان نمازختم برگزار می کرد که با استقبال صاحبان ایمان همراه میشد.

یکی از مهمترین ویژگی های پدرم مردمداری اش بود. مردم با او راحت بودند. با کوچک و بزرگ ، پیر و جوان مراودات صمیمانه ای داشت.

مرحوم پدر مردی زنده دل و سحر خیز بود . در ماه صیام به وقت سحرگاهان برای بیدار کردن مسلمین برای سحری تلاش می کرد. در آن هنگام با سنگ به تیر برق می زدند که صدای بلندی ایجاد میشد و همسایگان و مجاوران با شنیدن صدا سحری بیدار می شدند .

بیاد دارم من 10 – 12 ساله بودم پدرم موقع افطار من و همسن و سالانم را جمع میکرد تا هنگام افطار و شنیدن اذان مغرب همه با هم با صدای واحد و بلند " آغزی آچیلدی " را فریاد می زدیم و به این شیوه روزه داران را باخبر میکردیم.

پدرم به مراسم  یا رمضان اهمیت می داد و آیین یارمضان را به همراه جماعتش تا سحرگاه  بر پا می داشت . تا سحر بیدار بود. از بیماران عیادت میکرد. به فقرا و ایتام در حد توان کمک می کرد.

در ماه رمضان برای فروش کتاب های دینی به بازارهای هفتگی منطقه به ویژه پنج شنبه بازار آق قلا می رفت وقتی به خانه بر می گشت از شدت گرما و تشنگی دهانش خشک شده بود.

 در نشر و توزیع و فروش کتاب اهتمام ویژه ای داشت. تلاش می کرد تا کتاب در دسترس مردم باشد.

جناح المبتدی اولین کتاب پدرم بود. نصایح الرجال – تحفه الرجال -عقیده قرق فرض از دیگر آثار پدرم می باشد. آثار برخی از علما را هم چاپ می کرد. به مانند شرح سوره والعصر ، شرح مختصر کوری میری.

قارمحمد آخوند رجال از حوزه سلطان محمد آخوند فارغ التحصیل شد. در نزد اساتید بزرگی چون عبد یجان آخوند نبوی نژاد – محمد آخوند نوریزاد ( تکه آخوند ) - امان آخوند باشقره و سلطان محمد آخوند تلمذ کرده بود.

مقید به آداب شریعت بود. همه فرزندان ذکورش را به حوزه فرستاد من و برادرم رشید آخوند معمم شدیم و  ادامه دادیم و برادران دیگرم به سطوح مبتدی کفایت کردند.

یکی از کارهای شگفت پدرم این بود که به مادرم با وجود آنکه سواد نداشت شکل و شمایل کتاب های معروف را یاد داده بود مادرم کتاب ها را تشخیص می داد و از کتابخانه به مراجعه کنندگان تحویل می داد.

روحانیون و طلاب هر هفته چهارشنبه ها و پنج شنبه ها برای خرید کتاب مورد نیازشان به خانه ما می آمدند. مادرم بخاطر میهمانان 20 – 30 نان اضافه می پخت و به انها می داد. هر از گاهی از منطقه جرگلان – مراوه تپه هم برای خرید کتاب می آمدند و یکی دو روز در منزل ما اقامت می کردند در آن زمان من خادم بودم.

بزرگترین خصلت مرحوم پدرم این بود که دوست داشت طلاب اهل کتاب و مطالعه باشند. به طلبه ها کتاب می داد.

به علت کمبود کتاب برخی اوقات به شهرهای دور زاهدان ، مشهد – تهران هم می رفت.

در حوزه سلطان محد آخوند درس می داد در مسجد حاجی گرجی ایگدری نماز جمعه می خواند.

اهل تحرک و ورزیدگی  بود با جوانان والیبال بازی میکرد. پرش خوبی داشت در دومیدانی سرعت داشت و با جوانان مسابقه می داد.

موی سر جوانان محله مان را سالی یکبار با تیغ می تراشید. روابط اجتماعی اش بسیار بالا بود.

سالی که پدرم وفات کرد اوره محمد آخوند را به جایش به حج فرستادیم . در ضیافت ها و جشن ها و مراسم ها بسان یک خدمه بود و در تقسیم غذا کمک میکرد. در همه امورات زندگی  معتدل بود و همیشه خیر و خوبی مردم را می خاست.

روحش شاد باد

 

* لطیف ایزدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت اولکامیز  

مراوه تپه 13 خرداد 97 مطابق با   18 رمضان 1439


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - آخوند بهلکه

  دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ، نماز را - رکوع و سجود و سلام - را آموختیم .

  مقطع راهنمایی و دبیرستان که بودم چند بار به کتابفروشی رجال آخوند - که آن موقع کتابفروشی ، در منزل شان ، انبار بَرِ خیابان بود - رفتم .
  یک روز که قفسه های کتابها را مرور می کردم و به سفارش یکی از دوستان در پی کتاب : کتاب الاربعین (فارسی) عارف بالله امام محمد غزالی بودم ؛ همسر مرحوم قارمحمد آخوند رجال کتاب را نشانم داد و از کتاب تمجید کرد. من آن موقع بسیار تعجّب کردم که همسر قارمحمد آخوند رجال که احتمالا بی سواد باید باشد چطور از آن کتاب تمجید نمود!

  الله دن پایی بولماچم .
  ( گویی دانشی خدادادی داشت ).

  صوفی الله یار :

  اراده قیلسه اُل حیّ و توانا

  قیلار بیر لحظه ده بیلمز نی دانا

  روح شان شاد . اللّهم آمین

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.