اولکامیز- اردیبهشت در ترکمن صحرا ماه مختومقلی است در این بازه زمانی همه نگاهها به سوی شاعر و عارف نامدار ترکمن است. مرواه تپه شهری در منتهی الیه شرق استان گلستان معروف به دیار مختومقلی است در این سرزمین پر مهر و محبت همچون دیگر مناطق کلاسهای مختومقلی برپاست. در شبی دل انگیز که آسمان صاف و پرستاره و هوا خنک و روح پرور بود. در کناره های اترک، این رود خسته و تشنه در مکانی بنام پژوهش سرا جلسات مختومقلی خوانی برپا بود. عقربه های ساعت عدد 20 را نشان می داد. عشاق شعر و ادبیات یکی پس از دیگری با شوق و رغبت می آمدند و دیوان شاعر را بر دست داشتند. زن و مرد ، پیر و جوان ، معلم و دانش اموز و . . .

 در مراوه تپه کلاس مختومقلی خوانی به همت جمعی معدود از فعالین 16 آذر ماه سال 1395 یعنی در روز دانشجو آغاز شد. آموزش خوانش و شرح و تبیین معانی اشعار فراغی هدف این گروه بود. 53 مین جلسه بود و اشعار: دوشن گون لریم ، یا ذوالجلالیم، یتشدی سالیم، ایچمه یین جامیم و یاغمیر یاغدیر سلطانیم بررسی شد. اولی روانشناسانه و در شناخت آدمی بود. دومی به واقع دعایی ترکمنی. سومی بازگو کننده دردها، ناله ها و آمال شاعر. چهارمی عرفانی و فرا زمینی . پنجمی استغاثه و طلب باران رحمت الهی.

پس از آن با حاضرین در باره حال و هوای کلاس به گفتگو پرداختم که درپی می آید:  

حاج بای محمد قلیچی مدرس مختومقلی گفت: این کلاسها در ابتدا در پژوهش سرا و بعد کتابخانه و مدتی هم در دانشگاه پیام نورمراوه تپه برگزار شد که البته کتابخانه به شایستگی به مدت زیادی میزبان ما بود. این جلسات در رشد و ترویج زبان ترکمنی نقش مهمی دارد. استقبال علاقمندان نسبتا خوب است . منبع ما دیوان مختومقلی چاپ مرحوم مراد دوردی قاضی است و تاکنون نصف کتاب را خوانده ایم .

استاد قلیچی در باره نحوه تاثیرپذیری از مختومقلی گفت : اگر شعر را درست و با دقت بخوانیم و معانی کلمات را بدانیم و بر مفاهیم و معانی آن تامل کنیم علاقه و رغبت ما افزایش می یابد و بدینسان کلام دلنشین فراغی در روح و روان ما اثر خواهد گذاشت.

قاسم دوجی رئیس اداره ارشاد مراوه تپه که برای اعلام ضرورت تشکیل انجمن ادبی رسمی در سطح شهرستان در این کلاس حضور یافته بود در باره این شاعربزرگ گفت: فراغی شخصیتی جهانی دارد و بالطبع برگزاری این کلاسها در گسترش و ترویج افکار و اشعار شاعر بسیار مفید است.

حاج توی مراد کوسه غراوی مدیر پژوهش سرای دانش آموزی جابر بن حیان مراوه تپه اظهار داشت : این جلسات در راستای ارتقای فرهنگی - ادبی دوستداران به شعر و ادبیات برگزار می شود. در این کلاسها با اشعار و افکار و اندیشه های مختومقلی بیشتر آشنا می شویم. شناخت و آشنایی بیشتراین شاعر معناگرا در جان و فکر و نگاه ما تاثیر می گذارد.

ابراهیم دردی زاده معلم آلتی آغاچی که علاقمند به موسیقی و ادبیات است و از راه دور می آید گفت : بخاطر آشنایی با افکار و عقیده و آرا مختومقلی به این کلاسها می آییم. خوانش صحیح شعرهای ناب و پرمعنی مختومقلی را می آموزیم و از حضور در این کلاسها لذت می بریم.

دکترعظیم دوجی فعال دانشگاهی گفت : این کلاسها در ارتقای فرهنگی جامعه نقش مهمی دارد. متاسفانه مکان برگزاری کلاسها نامناسب است. از رئیس آموزش و پرورش مراوه تپه می خواهم که سالن اجتماعات اداره را سه شنبه شبها یک ساعت در اختیار مشتاقان مختومقلی قرار دهد. خواسته دوم من این است که صاحبنظران و روزنامه نگاران فرصت ها ، تهدیدها و چالش های برگزاری این کلاسها را مورد بررسی قرار دهند.

همراه آق ارکاکلی کارمند بهداشت وعلاقمند به ادبیات به سه نکته اشاره کرد و گفت: اول اینکه مختومقلی متعلق به تمام بشریت است دوم اینکه برای ما ترکمن ها اهمیت دارد و سوم اینکه ما مراوه ای ها بخاطر اینکه آرامگاه شاعر در منطقه ماست اهمیت مضاعفی دارد.

مامی زاده که اطلاعات نسبتا خوبی در باره ادبیات دارد گفت : این کلاسها را مفید می دانم ولی انتظار می رود که به کیفیت کلاس بیشتر توجه کنیم برای ما کیفیت مهم است نه کمیت. اشعار فراغی باید بررسی و حلاجی شود، جزییات شکافته شود. از روی اشعار سطحی و گذرا عبور نکنیم. بلکه در اندیشه های مختومقلی غور و تعمق کنیم و اشعارش را با اشعار شاعران بزرگ زبان فارسی تطبیق دهیم.

معلم اهل قرقیجیق که اهل بحث و پرسش است افزود: مختومقلی از مفاخر ما و شاعری جهانشمول است فقط محدود به ترکمن ها نیست. انتظار می رود که دبیران ادبیات در این کلاسها حضور پررنگ داشته باشند.

طاهر حاجی ارازی فرهنگی بازنشسته و یاشولی کلاس گفت : در این جلسات در کنار شرح معنی و مفهوم اشعار اگرنسخه های مختلف محتومقلی را بررسی کنیم و اعتبار نسخ را بسنجیم بهتر است.

حسن محمد کوسه غراوی از بازازیان مراوه تپه گفت : با خواندن اشعار مختومقلی متوجه شدم که بسیاری از واقعیت های جامعه با اشعار فراغی منطبق است. خوانش این اشعار به من قوت قلب می دهد تا مسائل جامعه را بهتر بفهمم .

گل جمال ارشادی دبیر ادبیات مدارس مراوه تپه گفت : خواندن اشعار مختومقلی دغدغه های روزمره را می کاهد. از مشکلات و مصائب زندگی فارغ می شویم. شرکت در این کلاسها مخصوصا برای بانوان یک نوع تنوع و در حکم هوایی تازه است. حرکت خوب و مفیدی است آدمی را تسکین می دهد.

این بانوی فعال فرهنگی ادامه داد : کلاس مختومقلی خوانی وزین است. محفل خوبی است می توانم دیدگاه ها و نظرات مان را بیان کنیم. محفلی است برای تبادل دانش وعلم آموزی. با حضوردر این جلسات احساس غرور می کنیم.

بهرام زاده کارمند جوان که اولین بار به این محفل ادبی آمده است گفت در بین ترکمنها به کتاب مختومقلی اهمیت ویژه ای قائل هستند و بر درستی اشعار او تاکید می کنند. آموزه های فراغی به نوعی تفسیر قران به زبان ترکمنی است و مطالعه اش تاثیر زیادی در جامعه دارد.

ذکریا ذوالفقاری نیز که بار اول آمده بود گفت : کیفیت این کلاس خوب است. اشعار مختومقلی افق دید ما را وسیع می کند و با مسائل دینی – اجتماعی- انسانی - عرفانی آگاه می سازد.

متین ارازی دانش اموز مراوه تپه ای گفت : من سعی می کنم که به همراه دوستانم در این کلاسها شرکت کنم. این جلسات در روحیه من تاثیر دارد. برای حضور محدودیت سنی ندارد. به خوانش صحیح و فهم اشعار فراغی کمک می کند. به ما اخلاق می آموزد.

گفتگویم در حالی به پایان می رسد که شب انیس شاعران و ملجا عارفان است. پیوندی دیرینه با اصحاب فکر و اندیشه دارد . شب وادی اسرار ناگفته است . ساعت از 9 گذشته . نسیم ملایمی می وزد و شعری از این شاعر شوریده و واله در ذهنم تداعی می شود که :

مختومقلی عشق اودونا بریانام

ایل مالینا ، من حالیما گریانام

قورقی ، امید اورتاسیندا حیرانام

تانگلا محشر یا رب ، نه بولار حالیم

لطیف ایزدی / 10 اردیبهشت 1397 / مراوه تپه


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.