b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-23_20-45-47.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : منصور طبری شاعر پرآوازه ترکمن ، بزرگمردی که به همراه یاران فداکارش برای برپایی مراسم مختومقلی هر ساله زحمات زیادی را عاشقانه بر دوش می کشد. برای اطلاع از چند و چون مراسم مختومقلی و آشتایی بیشتر با افکار و اندیشه های این شاعر شهیر به سراغ وی رفتیم و مصاحبه ای مکتوب  انجام دادیم که از نظر شما عزیزان می گذرد. با ما همراه باشید  : 

*اولکامیز- آقای طبری در ابتدای گفتگو چه سخنی با دوستداران مختومقلی فراغی دارید ؟ 

پ - ابتدا ۲۸۵_مین سالگرد تولد شاعر و اندیشمند تورکمن، مختومقلی فراغی را به ملت بزرگ ایران و بخصوص به تورکمن‌های عزیزم تبریک می‌گویم. این مراسم امسال در گنبدکاووس در روز پنجشنبه مورخه‌ی ۱۳۹۷/۰۲/۱۳، ساعت ۵ بعدازظهر بصورت جشنواره برگزار می‌گردد و از عموم هموطنان گرامی جهت شرکت در این جشنواره دعوت می‌نماییم.

❇️ اولکامیز- هدف از برگزاری این مراسم مختومقلی چیست؟
پ- هدف از برگزاری این مراسم قبل از هر چیز، تقدیر از بزرگان ادبیات تورکمن است که از منظر تاریخ و در گذشته‌های دور و نزدیک بیشترین سهم را در اعتلای فرهنگ تورکمن و ادامه حیات آن داشته و برای استمرار آن تلاش کرده‌اند و از جان و مال خود گذشتند. قدردانی از کسانی است که، امروزمان را مدیون تفکرات و ارادت آنها به قوم و وطنشان می‌دانیم . امروز اگر می‌بینیم کسانی را که به زبان مادریشان افتخار می‌کنند و سربلند هستند نتایج از خودگذشتگی هایی است که گذشتگانمان تلاش کرده‌اند تا جوانانمان به پدران خود افتخار کنند.

✳️ اولکامیز- در باره اهمیت این مراسم صحبت کنید ؟
پ- اهمیت آن در این است که مختومقلی مغزِ متفکر، قلبِ عاشق و ستونِ فقرات ادبیات یک ملت است. او آموزگار تمام نسل های بعد از خود است. اوست که ادبیات گذشتگان خود را به ارث برده و با تکنیک خاص خود، به زبان و ادبیات تورکمن حیاتی جاودانه بخشیده است.

❇️ اولکامیز- اشعار فراغی یادآور چه پیام ها و نکاتی است ؟
پ- از اشعار شاعر می‌توان احساس کرد که او چه رنجهایی جهت متحد نمودن یک ملت کشیده است. او آهنگ صلح می نوازد و پرچم اتحاد را برافراشته می‌خواهد. مایی که امروز برای سالگرد تولد این مرد بزرگ جمع می‌شویم و مراسمات مختلفی برگزار می‌کنیم، کوچکترین حرکتی است که انجام می‌دهیم و چه بسا که لیاقت گرامیداشت یاد وی بیش از اینهاست و ما در حد توانمان مسیر را طی می‌کنیم و این مسیر را مسیر عشق می‌نامیم.

❇️اولکامیز- مراسم بزرگداشت مختومقلی در جای جای تورکمن صحرا و برخی از شهرهای ایران چه نتایجی برای جامعه دارد ؟
پ- نتایج این مراسم برای ما، قدردانی از فردیست که انقلابی عظیم در زبان مادریمان بوجود آورده که بعد از خود الهام بخش بسیاری از اساتید و زبانشناسان بزرگ تورکمن شده تا بصورت بسیار علمی، دستور زبان تورکمنی را پایه ریزی و تدوین نمایند. همچنین برای بسیاری از مردم، بخصوص جوانان تأثیر فراوانی داشته تا در حفظ زبان و فرهنگ خود کوشا باشند چون مختومقلی هویت ملی آنان محسوب می‌گردد. دولت مردان ما نیز به یقین رسیده‌اند که مختومقلی پلی است بین دولت و ملت. ما نیز برای استحکام این پل باید تلاش کنیم تا اتحاد اقوام ایرانی بیش از پیش مستحکم‌تر گردد.

❇️اولکامیز- انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث گنبد چند سال است که مراسم مختومقلی را برگزار می‌کند؟
پ- از تابستان 1377 که انجمن شعر و ادب تورکمنی میراث گنبد (درست بیست سالِ پیش) که با مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گنبد کاووس تأسیس شد، علاوه بر اینکه شاعران و نویسندگان و علاقمندان به ادبیات تورکمن را گرد هم آورد، جهت اعتلای فرهنگ تورکمن اقدام به برگزاری مراسمات مختلف از جمله برگزاری بزرگداشت شاعر بزرگ تورکمن مختومقلی فراغی نمود که گاهی این بزرگداشت توسط اداره کل ارشاد بصورت بین المللی برگزار می‌شد که انجمن میراث در کنار اداره ارشاد فعالیت می‌نمود و گاهی هم از طرف انجمن میراث با همکاری اداره ارشاد و بنیاد مختومقلی فراغی برگزار می‌گردید. در هر صورت این مراسم یا از طرف انجمن میراث برگزار می‌شد یا در برگزاری آن با دیگر نهادها همکاری می‌کرد.بعد از تأسیس انجمن تقریبأ هر ساله این مراسم برگزار می‌گردد.

❇️ اولکامیز- دهه یا هفته بزرگداشت مختومقلی از کی شروع شد ؟
پ- قبلأ دهه یا هفته‌ی مراسم بزرگداشت مختومقلی را نداشتیم که بعدأ با موافقت استانداری و اداره کل ارشاد گلستان قرار شد هرساله مراسم مختومقلی در سراسر تورکمنصحرا و استان گلستان برگزار گردد و اگر اشتباه نکنم در زمان آقای درازگیسو این تصمیم گرفته شد و انجمنهای فعال در آن دوره در اداره کل ارشاد استان، طی جلسه‌ای با مشورت هم و با تأیید اداره کل ارشاد استان و استانداری، آخرین هفته‌ی اردیبهشت ماه هر سال، بعنوان هفته‌ی مختومقلی اعلام گردید و قرار شد این مراسم در همه شهرستان‌های تورکمن نشین برگزار شده و در آخرین روزهای هفته‌ی بزرگداشت تولد این شاعر بزرگ، که روزهای پنجشنبه و جمعه‌ی آخرین هفته‌ی اردیبشت ماه هر سال بود، در آرامگاه وی برگزار گردد. @ulkamizcom


❇️اولکامیز- امسال مراسم مختومقلی بیستم اردیبهشت برگزار می شود ؟
پ- به دلیل مقارن شدن ماه مبارک رمضان با آخرین هفته ی اردیبهشت ماهِ امسال، مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی در آق توقای یک هفته‌ جلوتر برگزار می‌گردد. در طی این سال‌ها شاهد هستیم که مشتاقان فرهنگ تورکمن و بخصوص مشتاقان مختومقلی فراغی چگونه از این مراسمات استقبال می‌کنند و مسئولین محترم هم عنایت داشته و هر ساله در این امر مردم را یاری نموده‌اند.

❇️اولکامیز- چه گروههای شما را در برگزاری مراسم یاری داده اند ؟
پ- هنرمندان بزرگ موسیقی اعم از باغشئ‌ها، خوانندگان و نوازندگان سنتی و کلاسیک، شعرا، نویسندگان، خبرنگاران و فرهنگ دوستان, بخصوص گروهی که در تدارکات مراسم در گنبد، سایر شهرستان ها و آق توُقای زحمات شبانه روزی می‌کشند، همیشه در کنارمان بودند و از ما حمایت کردند‌.

❇️ اولکامیز- آیا امسال هم انجمن میراث در آق توقای چادر برپا می‌کند؟ در این خصوص چه برنامه‌هایی دارید؟
پ- مراسم بزرگداشت مختومقلی در آق توُقای روز پنجشنبه تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۰ از ساعت ۱۵ لغایت ۱۷ بصورت رسمی از طرف دولت محترم برگزار می‌گردد و از ساعت ۱۷ به بعد مراسم فرهنگی و مردمی آغاز خواهد شد و در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۱ صبح جمعه مراسم ورزشی برگزار خواهد شد. ما نیز طبق معمولِ سالهای قبل حتمأ چادر برپا خواهیم کرد.

❇️اولکامیز- آِیا مثل سال گذشته چادر گنبد با کلاله مشترک خواهد بود ؟
پ- چند سالی است که چادر گنبد و کلاله بصورت مشترک برپا می‌گردد و امسال هم به احتمال زیاد این کار را خواهیم کرد‌. باید با دوستان کلاله ای نشستی داشته باشیم تا امسال نیز با برنامه‌های متنوع هنرمندان در خدمت مردم و هموطنانی که از سایر نقاط کشورمان می‌آیند باشیم و امیدوارم که باشکوه‌تر از سالهای قبل برگزار گردد و یاد و خاطره مختومقلی را گرامی بداریم. از همه‌ی شعرا، نویسندگان و فرهنگ دوستان و بخصوص از هنرمندان جهت ارائه برنامه‌های هنری خود در این مراسم مردمی دعوت بعمل می‌آوریم.

❇️ اولکامیز- چرا مختومقلی فراغی در بین تورکمن‌ها اینقدر برجسته شده است؟ مهمترین پیام مختومقلی برای شاعران چیست؟
پ- طبق روایات تاریخی، علت آنرا باید در دوره‌ی زندگی پر فراز و نشیب مختومقلی جستجو کرد‌. دوره‌ای پر آشوپ، جنگ‌های داخلی بین طوایف تورکمن و جنگ‌های تحمیلی از طرف دولت‌های مستبد آن زمان به تورکمن‌ها، که مختومقلی در اشعار خود این موارد را به تصویر کشیده و آسیب‌های اجتماعی آنرا بیان نموده و رنج تورکمن‌ها را آشکار کرده است.
همچنین داشتن سواد علمی و دینی بواسطه‌ی کسب علم و دانش در مدارس و حوزه‌های خیوه و بخارا که باعث شد در بین تورکمن‌ها از احترام فراوانی برخوردار باشد. همچنین او از یک طرف لهجه زبان تورکمنی را از سایر لهجه های زبان‌های تورکی جدا ساخته و کلمات دخیل بسیاری را حذف کرده و تقریبأ زبانی خالص از خود بجای گذاشته است، از طرف دیگر، هم صلح جو و هم شدیدأ وطن پرست بوده و به اتحاد مردم ایمان داشته و همه را از برادرکشی نهی می‌کرده است. اشعار بجای مانده از او علاوه بر مسائل دینی و مذهبی، اکثرأ حماسی، اجتماعی و اخلاقی است‌ او در اصل به دنبال آزادی است.

❇️ اولکامیز- آِیا مختومقلی به موسیقی نگاه مثبتی داشته است ؟
ماغتئمغولئ سؤزلریم
سازا غوُشسانگ اوز بوُلار

❇️اولکامیز- نگاه مختومقلی به عشق چگونه است ؟
پ- او به عشق هم نگاه خاصی دارد. او فردی است که در جوانی عاشقِ یار گشته ولی نتوانسته است به یارش برسد و با بیانی زیبا عشقش را توصیف می‌کند‌. او فردی زمینی است که افکاری زمینی و هم آسمانی دارد.

❇️ به نظر شما مهمترین پیام مختومقلی به شاعران چیست ؟
پ- مهمترین پیام او به شاعران: حفظ زبان مادری(سؤزلأر ماغتئمغولئ دیلی توٌرکمنینگ)، احترام به آزادی و اراده دیگران، دوری از تعصبات خشک، عشق به وطن، زشت بودنِ خیانت به مردم و بسیاری پیام دیگر که نه تنها شاعران و هنرمندان بلکه همه‌ی مردم باید به آن گوش فرا دهند. @ulkamizcom


❇️اولکامیز- کدام شعر مختومقلی را بیشتر دوست دارید؟
پ- البته در مورد دیوان اشعار مختومقلی فراغی اینکه کدام شعر از اوست یا وارد دیوان او شده است گفتنی زیاد است و کارشناسان و مختومقلی شناسانی که آثار این اندیشمند بزرگ را چه در ایران و چه در تورکمنستان بررسی می‌کنند نظرات متفاوتی ارائه داده اند ‌(البته منظورم آن افرادی نیست که بدون داشتن سواد علمی و مطالعه کافی ادعای کارشناسی می‌کنند و بر اساس تفکرات بسته خود نظر داده و این یا آن شعر را حذف می‌کنند ).

شعری را که من بسیار دوست دارم جزو این اشعار می باشد که کارشناسان به اتفاق نظر نرسیده اند‌. البته با احترام به نظر کارشناسان، من عاشق شعر «تورکمنینگ» هستم و به نظر من این شعر چنان قوی است که شاید به جز مختومقلی، کسی نتواند آنرا بسراید. او مانند یک نقاش بزرگ، در این شعر، صحرای تورکمن و مردمانش را چنان به تصویر کشیده است که گویی این سرزمین در آسمان‌ها جای دارد.

❇️اولکامیز- به نظر شما چه راهکاری باید اندیشید تا از مراسم مختومقلی بهره بیشتری ببریم؟
پ- در وهله‌ی اول، دولت محترم حمایت‌های مالی و معنوی خود را افزایش دهد. البته دولتمردان، از مدت‌ها پیش حمایت می‌نمایند ولی به نظر من کافی نیست‌. برگزاری این مراسمات باعث گردد که همه احساس مسئولیت نمایند‌.

در این مراسمات باید عنوان شود که مثلأ میدان مختومقلی فراغی گنبد کاووس در حوزه دهیاری آق قایه، بدون اینکه کار خاصی بر روی آن انجام گیرد فقط برای دور زدن ماشین‌ها استفاده می‌شود، وکیل محترم مجلس، شورای محترم شهر و شهردار محترم و بخشداری و دهیاری محترم، قول‌هایی را داده بودند و قرار بود مجسمه‌ی بزرگی از مختومقلی فراغی در وسط میدان نصب گردد و این میدان به زیبایی ساخته شود، که فعلأ کاری صورت نگرفته است‌.

محل زادگاه وی در روستای آجی غوُوشان باید بصورت زیبا احیا و ساخته شود‌. محل آرامگاه وی چنان زیبا گردد که هر مسافری اگر بدانجا قدم گذارد از آن لذت ببرد، نه اینکه از آمدنش پشیمان شود‌‌. آرامگاهی با امکانات رفاهی برای استراحت و تالاری برای برگزاری سالگرد تولد وی و مهمانخانه‌ای برای اسکان مسافران‌‌‌ تدارک دیده شود. امکانات موجود در آرامگاه، در شأن این اندیشمند نیست.

برای این بزرگمرد ادبیات ایران و بخصوص تورکمن ها بیشتر از این‌ها باید سرمایه گذاری کرد. مسئولین محترم فقط به یک اشاره می‌توانند این مکان‌ها را آباد و سر سبز نمایند و ما تورکمن‌ها منتظر اشاره این عزیزان هستیم تا آن‌ها به یاد مختومقلی، ارادت خود را به مردم فهیم تورکمن، به یادگار بگذارند. محل زادگاه و مکان آرامگاه مختومقلی فراغی، این متفکر و اندیشمند تورکمن در کشور عزیزمان ایران قرار دارد و باید قدر این نعمت را بدانیم و در آبادانی آن تلاش نماییم.

❇️ اولکامیز- کیفیت مراسم مختومقلی به چه عواملی بستگی دارد؟
پ- برگزاری هر مراسمی، به میزان حمایت دولت محترم و مردم عزیز بستگی دارد‌. البته در برگزاری اینگونه مراسمات نقش فعالین فرهنگی و انجمن‌های مردم نهاد بسیار برجسته است، زیرا آنها هستند که شبانه روز زحمت کشیده و در تدارک هر چه با شکوهتر برگزار کردن این مراسم می‌باشند.

همچنین اشعار مختومقلی باید الگویی بسیار قوی برای شعرا و نویسندگان ما باشد و مخصوصأ جهت ترجمه‌ی این اشعار بصورت زیبا و قانونمند ( نه بصورت دیمی ) صورت گیرد‌. ترجمه‌ی ضعیف باعث خدشه دار شدن آثار این متفکر آزاد اندیش می‌گردد.

❇️اولکامیز- کدام شعرتان را تقدیم فراغی می کنید ؟
پ- شعر زیر را که به مناسبت تولد شاعر بزرگ تورکمن مختومقلی فراغی سروده‌ام، به شما، مخاطبان محترم کانال اوٌلکأمیز و مردم عزیز تقدیم می‌نمایم:

«دیری غالار»

ماغتئمغولئ دۆنیأ گلسه یانگادان
بیگه‌لردی اؤنگکۆدِنِم سۇنگئ داغ
انه دیلیم دیری غالسا هر زامان
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

انه‌لِنگ آقدئران غانلئ یاشئنا
انه دیلیم، دؤولِت غۇنسون باشئنگا
هومای غوشئ، غۇنسا بیر گۆن گرشینگه
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

انأنگ هۆودۆسینده دیلیم غالسادئ
بیلبیل اۇوازئندا، هِنگیم چالسادئ
گۆنۆم دۇغوپ یاغتئ گۆنۆم گلسه‌دی
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

هامراق انم، چاغانگ دیلین گیزلمه
یاز پاصلئ‌نئنگ یاپراق‌لارئن گۆیزلمه
یالقئم ساچسانگ ییگیت‌لره، غئزلارا
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

گچمیشینگی عاصئرلاردان سۇراسانگ
اگین_اشیک، تۆرکمن دیلین غۇراسانگ
پئراغئ‌نئنگ اوزاق یۇلون اوغراسانگ
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

بالام گیتمه، گؤرِن آیاق ائزئنگا
اۇیناماغئن هر چالانئنگ سازئنا
تارئخئنگئ بارلاپ گلسِنگ اؤزۆنگه
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

بییک داغلار دپأ منگزش بۇلماسا
گۆنش‌دن جان آلان آدلار اؤلمِسه
سۇلماز، جِرِن، مایسا، گؤزل سۇلماسا
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام @ulkamizcom

سایت اولکامیز, [۲۴.۰۴.۱۸ ۰۰:۰۱]
بالام گیتمه، گؤرِن آیاق ائزئنگا
اۇیناماغئن هر چالانئنگ سازئنا
تارئخئنگئ بارلاپ گلسِنگ اؤزۆنگه
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

بییک داغلار دپأ منگزش بۇلماسا
گۆنش‌دن جان آلان آدلار اؤلمِسه
سۇلماز، جِرِن، مایسا، گؤزل سۇلماسا
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

دامجالار دریادئر آغزئ‌بیر دورساق
گینگ آسمان دک، ساچاق یازئپ اۇتورساق
بۇلسادئق بارئ‌مئز بیر ال، بیر غورساق
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

تۆرکمنصَحرا اۆلکأمیزینگ سِرگۆلی
تۆرکمن دامارلاردا، اۇرناندئر دیلی
دوتارئنی چالسانگ اۇن‌اۆچ پرده‌لی
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

«تۆرکمن اۇغلئنگ» انه دیلی، یاراغئ
واطان برسه ارکینلیگه بایراغئ
گأمی‌لرده یِلکِن بۇلار بایداغئ
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام
ماغتئمغولئ دیری غالار المئدام

❇️ اولکامیز- اگر سخن نا گفته‌ای دارید، بفرمایید‌.
پ- در اینجا جا دارد از مسئولین محترم کشوری، استانی: استانداری گلستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، فرمانداری‌ها، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، شوراهای شهر و شهرداری‌ها و دانشگاه‌هایی که در مراسم ۲۸۵_مین سالگرد تولد شاعر بزرگ تورکمن، کمال همکاری را می‌کنند، قدردانی و تشکر ‌نمایم.

❇️ اولکامیز- دوست عزیز آقای طبری از زحماتی که برای اعتلای فرهنگ و ادبیات تورکمن می‌کشید تشکر می کنیم .
پ- من هم از شما ( جناب آقای لطیف ایزدی ) و سایت_تلگرام اوٌلکأمیز که در زمینه‌ی اطلاع رسانی خبرهای مربوط به ادبیات، زبان و فرهنگ تورکمن بسیار فعال بوده و زحمات فراوانی می‌‌کشید، کمال تشکر را دارم و همچنین خوشحال هستم که این فرصت را در اختیار من قرار داده‌اید. @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.