b_150_100_16777215_00_images_kami.JPG 

اولکامیز- لطیف ایزدی : شمارش معکوس برای برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی در استان گلستان آغاز شده است. اتفاقی نادر که بسیاری از دوستداران شعر و ادبیات ترکمنی برای حضور در آن لحظه شماری می کنند. پنج شنبه بیستم اردیبهشت ماه سال جاری مشتاقان فرهنگ و ادبیات ترکمنی پروانه وار در جوار آرامگاه شاعر و عارف نامی مختومقلی فراغی گرد هم می آیند و لحظات شیرین و حماسی را به یادگار می گذارند. در آن شب ؤویایی عشاق مختومقلی اجتماع عظیمی را به وجود می آورند که باشکوه ، دیدنی و تاثیر گذار است.

در شبی تاریخی که همچون عید به چشم می آید و تشکل های فرهنگی ادبی هنری ترکمن صحرا زیر آسمان مهتابی در چادرهای ساده و بی ریای شان به اجرای برنامه های متنوع ادبی - هنری می پردازند که نمود و جلوه خاصی دارد و مخاطبان زیادی را به خود جذب می کند. در این شب روشن که چشم ها تا سحر بیدارند برنامه هایی که در چادر گمیشان برگزار میشود بخاطر کارکرد علمی - ادبی اش با دیگر چادرها متفاوت است. اولکامیز با حاج حمید کمی یکی از گردانندگان و ارکان پرتلاش چادر گمیشان گفتگویی انجام داده است که از نظر شما می گذرد : @ulkamizcom

❇️س- در مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی چادر گمیشان از نظر کیفیت و محتوای برنامه ها متفاوت ترین چادر در آق توقای می باشد. لطفا در این باره توضیح کنید ؟
پ-همه ساله در آخرین پنج شنبه و جمعه اردیبهشت ماه هزاران نفر از مشتاقان شاعر شهیر مختومقلی فراغی در آق توقای جمع می شوند. این جمعیت عظیم علاقمند از کودک تا بزرگسال با کمترین امکانات رفاهی در آن بیابان خشک و لم یزرع بایستی شب را تا صبح بیتوته کنند. اوایل که این مقدار امکانات اندک هم وجود نداشت. با درک این شرایط جمعیت های فرهنگی و هنری ترکمن صحرا با امکانات اندک خود از طرف شهرها و شهرستان های مختلف با برپایی چادرهای بزرگ، محیطی قابل تحمل را برای زائرین و مشتاقان فراهم می کنند و برای اینکه مردم در این شرایط سخت جوی و طبیعی آق توقای یک شب خوب و به یاد ماندنی هم داشته باشند، در چادرهایی که دورتر از مزار شاعر برپا می شود، مراسم شعرخوانی شاعران و ترانه خوانی بخشی ها و خوانندگان نیز اجرا و عرضه می شود.
بالطبع این اجتماع بزرگ از سلایق مختلفی تشکیل شده است و فعالین فرهنگی منطقه سعی دارند سلایق مختلف را با اجرای برنامه های مختلف اقناع نمایند. آنان که علاقه به ساز و آواز داشتند به خوبی قانع می شدند اما بودند کسانی هم که علاقه به بحث و بررسی در مورد اشعار و ایده های مختومقلی و ادبیات ترکمن داشتند. باید برای این سلایق نیز کاری انجام می شد.

به همین منظور انجمن فرهنگی و هنری کوموش دپه با برپایی چادری مستقل کمی دورتر از چادرهای دیگر، داخل یکی از دره های آق توقای با عنوان "چادر ادبی کوموش دپه" به برگزاری نشست ادبی و فرهنگی پرداخت. موضوع و شکل برگزاری این چادر یک گوشه دنج و ساکت را می طلبد تا به خوبی بتوان به بحث و تبادل نظر پرداخت. ما اصلا فکر نمی کردیم یک چادر متفاوتی را برپا می کنیم. اما استقبال مردمی از همان اولین سال برگزاری، از چادر ادبی کوموش دپه یک چادر متفاوت ساخت.

❇️س- چند سال است که چادر گمیشان به نشست علمی - ادبی اختصاص دارد ؟
پ- امسال اگر بتوانیم برگزار کنیم، فکر می کنم پنجمین سال باشه.

❇️س- منظورتان از " بتوانیم برگزار کنیم" چیست؟
پ- برپایی و برگزاری یک چادر هزینه و انرژی زیادی می طلبه، آن هم اگه در محلی مثل آق توقای که از کمترین امکانات برخورداره. شهرستان ها مجبورند از صفر تا صد ملزومات را خود تهیه و مهیا کنند. حتی برق و آب شربشان را. در چنین شرایطی هرسال تا آخرین لحظات نمی توانیم مطمئن باشیم که آیا از عهده برگزاری اون سال برمی آییم یا نه؟

❇️س- چه کسانی به سئوالات علاقمندان پاسخ می دهند؟
پ- ببینید! چادر ادبی کوموش دپه برای علاقمندان حوزه ادب و فرهنگ با محوریت مختومقلی، بستری را در آق توقای آماده و مهیا می کنه و اون را در اختیار این عزیزان قرار میده. هرکسی می تونه در آن نشست سئوال کنه، اظهار نظر کنه و حتی به سئوالی داوطلبانه پاسخ دهد. میکروفن سیار در اختیار همه حضار قرار می گیره. اما برای اینکه بحث ها به نتیجه ای هم برسه، همه ساله از متخصصان و محققان حوزه های مختلف دعوت می کنیم در یک قسمت از چادر مستقر بشن. برنامه چادر طوری برگزار میشه که حتی ممکن است سخنان آنها نیز از طرف حضار بحث و بررسی بشه. @ulkamizcom

 

❇️س- میزان استقبال علاقمندان چگونه است ؟
پ- خودتان شاهدین، استقبال از چادر ادبی کوموش دپه بسیار خوب و سال به سال هم بر تعداد شرکت کنندگان آن افزوده میشه.

❇️س- آیا در کنار پرسش و پاسخ برنامه های دیگر هم دارید ؟
پ- ما از سال دوم، "میزگرد فرهنگی" را هم به برنامه چادر اضافه کردیم. در این برنامه که از بعداز ظهر پنج شنبه تا نماز عصر ادامه داره، یک نفر مجری سئوالاتی را طرح می کنه و تعدادی از عزیزان محقق در حوزه تحقیقی خود به اون سئوالات پاسخ می دهند. در این برنامه برخلاف نشست ادبی که شب، بعد از نماز عشا شروع میشه، سئوال کننده تنها مجری برنامه است. ولی در نشست ادبی سئوال کننده و جواب دهنده همه حضار میتونن باشن. اما امسال به دلیل تغییر زمان مراسم دولتی به بعد از ظهر روز پنج شنبه فکر نکنم بتونیم برنامه میزگرد را اجرا کنیم.

❇️س- آیا این پرسش و پاسخ ها ثبت و ضیط میشود ؟
پ- در این مورد ضعیف عمل کردیم. برای افزودن هر برنامه ای امکانات مالی و لجستیکی خود را می طلبه.

❇️س- آیا سئوالات مختص به اشعار و زندگی مختومقلی است ؟
پ- نه خیر. در همه حوزه فرهنگی اعم از ادبی،‌ شعر، تاریخ، هنر و غیره می تونه باشه. اما محوریت بحث در راستای آشنایی با مختومقلی فراغی است.

❇️س- برنامه های چادر از ساعت چند تا چند ادامه داره ؟
پ- نشست ادبی بعداز نماز عشاء تا پاسی از شب ادامه داره. @ulkamizcom

❇️س- بانی این چادر کدام گروه فرهنگی است ؟
پ- متولی این چادر انجمن فرهنگی و هنری کوموش دپه است. در اینجا از شهرداری و شورای شهر کوموش دپه تشکر می کنیم که انصافا در این سال ها همکاری مستمر با برگزار کنندگان چادر داشته اند. همچنین تشکر ویژه داریم از جناب آقای ضمیر فرماندار آق قلا که از آن زمان که فرماندار گمیشان بودند و حتی زمانی که به فرمانداری آق قلا منتقل شدند، سه سال متوالی آب شرب اختصاصی چادر ادبی کوموش دپه را تامین کردند. آب در صحرای خشک و تفتیده آق توقای به وضوح مایه حیات بودن خود را تفسیر و معنا می کند.

❇️س- آیا شخصیت های قومیت های دیگر هم در این چادر حضور می یابند ؟
پ- شرکت برای همه آزاد است. تمام مهمانان شب زنده دار آق توقای با شرکت در بحث های چادر کوموش دپه بدون هیچ دغدغه ای می توانند شریک برگزاری نشست ادبی کوموش دپه باشند.

❇️س- امسال چه برنامه ویژه ای در این چادر دارید ؟
پ- یکی از برنامه های نشست ادبی چادر، قرعه کشی در بین حضار شرکت کننده در چادر و اعطای یک بسته فرهنگی به برندگان است. شرط شرکت در قرعه کشی،‌ مشارکت در بحث است. هر کسی که میکروفن به دست گیرد، سئوال و یا در بحثی شرکت کند، نامشان به لیست قرعه کشی افزوده می شود. پارسال به ده نفر از عزیزان یک جلد آخرین مجموعه اشعار ستار سوقی شاعر نام آشنای ترکمن صحرا با امضاء حضوری خود شاعر تقدیم گردید. امسال سعی خواهیم کرد تعداد برندگان را افزایش دهیم.

❇️س-در پایان اگر حرف ناگفته ای دارید بفرمایید ؟
پ- از جنابعالی به خاطر اهمیتی که به موضوع شب های به یادماندنی مختومقلی در آق توقای دادید، تشکر و قدردانی می کنم. ضمنا از مشتاقان مختومقلی بزرگ استدعا داریم همچون گذشته در مزار این شاعر بزرگ حضور داشته باشید . با دستی پر به چادر ادبی کوموش دپه تشریف بیاورید. منظورم از دست پر یعنی با سئوالات و موضوعاتی که علاقه دارید در چادر به بحث و تبادل نظر گذاشته شود. میکروفن سیار چادر در اختیار شماست و آن را بیکار نگذارید.
* یکم اردیبهشت ماه 97 / شهر مرزی مراوه تپه @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.